i KONING- RICHARD Nieuwe ideeën voor dagboeken nieuwe Christelijke ambtenaren content met 5 procent Taak van teliuisleiders onverantwoord zwaar Kleine kerken in seriebouw Een woord voor vandaag STOMABRAS Gemeenteklasseaftrek voor ambtenaren straks minder? Kwatta Reep Kanttekening Uver korenvelden en brokjes brood Zelfs een eenvoudig iets als een recensie van dagboeken kan Zei den tot een interessant artikel. Dat heeft ds. J. D. Boerkoel bewe zen In „de (Kamper) Bazuin" het blad van de Theologische Hoge school in Kampen. De inleiding van deze boekbespreking is ac tueel genoeg om over te ne- alle morgens uit alle dagboe ken de voor vierentwintig uur be stemde overdenking óver, of naar aanleiding vin, of vlak naast een tekst zouden lezen om er daarna nog een poosje over na te medi teren, dan zou niemand vóór elf uur in de ochtend met zijn werk beginnen. De tijd ligt achter ons, dat we Knap hadden en Knap alléén. Wel waren er ook Laurillard, Gheel Gildemeester. en H.W.S., maar die vond men voornamelijk in Hervormde gezinnen. Bij ons was Knap favoriet. Statig van for maat: de halve tafel moest voor hem leegeruimd worden; hij duldde geen ander naast zich. Statig van formaat: de halve ta fel moest voor hem leeggeruimd worden; hij duldde geen ander naast zich. Statig ook in zijn vol zinnen: je voelde je gedragen op de brede stroom van zijn rustig deinende gedachten. Hij werd ge lezen totdat zijn woorden versle ten waren. Het tweede jaar was hij ook nog wel vers; daarna zei den we; hè. vader, hebt u nou nooit iets anders dan Knap. Die zucht schijnt als een nood kreet opgevat te zijn. Hoevelen hebben zich sindsdien niet aange gord om een dagboek te schrij ven. Zomaar op nun eentje; of met behulp van anderen. Knap verdween; misschien herleeft hij nog eens in een gedaanteverwis seling, want de pocket is de her geboorte van menige verstorven grootheid. Maar zelfs zonder een eventuele reïncarnatie blijft hij voortleven als de dagboekvader van een talrijk nageslacht. wordt door de gedachte: ik moest eens een dagboek schrijven. Dit is nog heel iets anders dan een dag boek houden. Dat deden we, toen we nog tussen servet en tafella ken in lagen; en we hielden het onder ons. hoewel misschien met de heimelijke hoop, dat ze het na onze (vroegtijdige» dood zouden vinden en dan onder de verbijste rende indruk zouden komen van ons (onbegrepen) diepe gevoelsle- Een écht dagboek evenwel heeft enkel met het tafellaken van doen; het servet wordt terzijde gelegd na zijn plicht als lippenveger verricht te hebben. En, als het goed is, ver telt het niet wat de schrijver er varen of be- (en al dón niet dóór) leefd heeft, maar het vertolkt, wat God in dc gekozen tekst ons wil zeggen. Een heel wat vcrantwoordelljker en moeilijker werk dus dan het vol pennen van schoolschriften met in- divuele impressies. Daarom ver dienen al die mannen, die zich er aan geven, onze eerbiedige bewon dering. al brengt de een het er beter af dan de ander. Hetgeen nog al „wiedes" is. Eerlijk belijd ik, dat ik het niet zou kunnen, tenzij met driehonderdvierenzestig mede werkers. EN die ga ik niet zoeken. Ik ben nu al bang voor overproduktie. En dat de markt overvoerd raakt, zal ook de nieuwe mededinger naar een plaats niet ontgaan. Als ze zich dan toch gedrongen achten hun stem te verheffen, en niet helemaal hun hoop, dat er ook naar hen zal geluisterd worden, willen verijde len, dan moeten ze het zoeken in specialisering. Nu, een dag is lang en geeft daartoe dus wel gelegen heid. En het mensdom is rijk ge schakeerd; er is keus genoeg om er een bepaalde categorie als le zers uit te pikken. De een biedt dus zijn produkt aan voor „aan tafel". En dan komt er een ander met de wenk: er ontbreekt iets aan uw nacht kastje; mijn boek wil die leegte vullen; het is bedoeld als lectuur voordat u slapen gaat. En een der de maakt het nog gemakkelijker: ik vraag maar vijf minuten, het doet er niet toe, wanneer. En: het ene boek dient zich aan als gast voor het héle gezin; aan tafel dus. Het andere lonkt uitslui tend naar de jonge mensen; op het nachtkastje derhalve. Het der de vraagt gehoor van de ouden van dagen; dus op een tijdstip dat ze zelr kiezen. De indeling van de lezers tn soor ten en die van de dag in ogenblik ken dekken elkaar dus ongeveer. Maar misschien schiet iemand INE UITGAVEN van reeksen dag- boeken, en meer nog de her drukken van sommige, wijst er wel op, dat ze ter hand genomen worden, na de maaltijd, vóór de nachtrust, en 's middags om vijf minuten over half vier of zo. Als men er rekening mee houdt, dat niemand meer dan één dagboek per jaar doorneemt, komt men tot de conclusie, dat de gebrui kers legio zijn. Het dagboek doet het dus. Het spreekt aan. En dat spreekt een enkele schrijver of medesamen steller ook dankbaar uit. Het woord vooraf van de laatste editie van „dagfinale" vangt aan met de zin: „deze tweede druk be wijst dat jonge handen nog naar boeken als deze grijpen." Ze zijn dan ook afgestemd op de mens van vandaag. Met Knap voer je op een plechtige Rijnaak. Het dagboek van nu is meermalen een haastig hakkepoffertje. Zinnen als ver uitvloeiende waterrimpels vroeger; zinnen als dringende sto ten nu. Bij Knap gleden effen zomen van een kalme rivier langs de schouwende geest heen. Het dagboek van nu is als een spreng op de Veluwe, als een verrassend kronkelende Grift, als een water val. die over trapjes huppelt. Met Knap wandelde je door gol vende korenvelden; de nieuweren strooien brokjes brood in het gras voor de vogeltjes. En de kracht ligt in de kortheid. De „bedrie gertjes" op Rozendaal spuiten ook altijd even; doch je blijft er lang v.-.u&MSkuzh Salarisniveau nog te laag (Van onze sociaal-economische redactie) De Zuidhollandse ambtenaren, georganiseerd in de bij het C.N.V. aangesloten Ned. Chr. bond van Overheidspersoneel (N.C.B.O.), zijn over het algemeen content met de salarisverhoging van vijf procent en de franje van 1,2 procent daar omheen, zoals die door de regering is toegezegd ondanks het misluk ken van het georganiseerde overleg in de centrale commissie. Dc heer 't Lam bracht daarbij in herinnering dat de centrales van over heidspersoneel in september de rege ring om een salarisverhoging van vijf procent hebben gevraagd als gevolg van de loonsverhoging in de metaal (ook 5 pet.), aan welke bedrijfstak Dat i zaterdag gebleken op ka dervergadering, die de bond in Rotter dam had belegd om de leden in te lichten over de gevoerde salarisonder handelingen. Daarbij werd duidelijk dat de vertegenwoordigers van de Christe lijke centrale van overheids- en onder wijzend personeel (CCOOP) in de cen trale commissie er goed aan hebben gedaan zich met de regeringsvoorstel len akkoord te verklaren. De Zuidhol landse ambtenaren kregen in Rotter dam opening van zaken door de pen ningmeester van de NCBO, de heer H. 't Lam uit Voorburg, die de gang van het gevoerde overleg sinds september 1959 nóg eens naliep, alvorens het be reikte resultaat nader toe te lichten. Pro Rege-secretaris voor Prov. Verband: (Van verslaggevers) Is de taak, die wij de leiders van onze christelijke militaire tehuizen op de schouders leggen niet overbelast. Is het nog langer verantwoord, dat zij zondag aan zondag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat druk in de weer zijn. W.at komt er zodoende van hun gezinsleven en him zondagsrust terecht. Kunnen wij van hen verlan gen, dat zij naast hun drukke werk zaamheden ook nog tijd vrijmaken voor een persoonlijk gesprek, om bui tenkerkelijken naar God te wijzen? Deze klemmende vragen gaf de alge meen secretaris van de Kon. Ned, Mil. Bond Pro Rege, de heer W. Nieuwe- boer, de afdelingsbestuurders en corres pondenten. die zaterdagmiddag de jaar vergadering van het Provinciaal Ver band Zuid-Holland in het Groothandels gebouw te Rotterdam bezochten, in over weging. „Vraag de leiders van tehuizen in afgelegen garnizoensplaatsen hoe het zondags toegaat", zei de heer Nieuwe- boer in zijn betoog. „Ze zullen zeggen: de zondag is voor ons geen feestdag meer, maar de drukste dag van de week". Het hoofdbestuur van Pro Rege heeft begrip voor de moeilijkheden, maar Hoogleraren werden benoemd Bij onderscheiden koninklijke beslui ten zijn benoemd tot gewoon hoogleraar; met ingang van 1 maart 1960 in de af deling elektrotechniek aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, om onderwijs te geven in de technieken van hoge span ningen en hoge stromen: dr. D. Th. J. ter Horst, thans hoofdingenieur-afdelingschef bij de Kema te Arnhem; buitengewoon hoogleraar: met ingang van de dag waar op hij zijn ambt zal aanvaarden in de faculteit der letteren en wijsbegeerte de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in de Russische taal- letterkunde: dr. J. van der Eng, thans wetenschappelijk ambtenaar aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam; voor het tijdvak van 1 maart 1960 tot er met 31 augustus 1962 in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Techni sche Hogeschool te Délft, om onderwijs te geven in de bedrijfspsychologie: mr. M. H. K. van der Graaf, thans belast met het geven van onderwijs aan deze hoge school; bijzonder hoogleraar in de voe dingsleer in de tropen aan de Universiteit van Amsterdam: dr. H. A. P. C. Oomen, hoofd van de afdeling voedingshygiëne van het Instituut voor Tropische Hygiëne en Geografische Pathologie van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen. De Evangelische Kerk van het Rijn land heeft een groot succes geoogst met haar prijsvraag voor verplaats bare kerken. Er werden vier prijzen uitgereikt voor ontwerpen voor ker ken die ongeveer 150 zitplaatsen be- qïTvatten, venrtif jaar mee kunnen gaan was in tijden van geleide loonvorming, en minstens twee maal m die tijd Doch met de komst van de vrijere kunnen verhuizen. Gebleken is dat loonvorming moest die binding verdwij- deze tijdelijke kerken slechts een plaats maken voor een binding kwart tot de helft kosten van een Alzo is er, zeg Ik u, blijdschap bij de engelen Gods over één zondaar die zich bekeert." Jezus laat deze woorden onmiddel lijk voorafgaan aan de gelijkenis van de terloren zoon en zt maken de bedoeling van deze gelijkenis heel duidelijk. Zoals die vader zijn verloren zoon bij terugkeer ihet open armen ontvangt, zo ontfermt zich God over de verloten mens die zijn toevlucht bij Hem zoekt. Tocher is iets in deze gelijkenis dat de opvoeders ondet ons wel wat het hoofd doet schudden: die vader treedt toch wel slap op tegen zijn twee zoons. Hij verwent zg grondig. Die jongste zoon kan maar doen waar hij zin in heeft en ah die oudste zoon koppig is en weigert binnen te komen,' dan kiest de vader de weg van de minste weerstand en'gaat naar buiten. Die vader is eigenlijk wel de goedheid zelve! Inderdaad: zo is God! Terwille van ons, eigenzinnige, koppige losbollige mensen, gaf Hij Zijn Zoon over aan de kruisdood En terwille van ons werkt ieder uur van de dag - Zijp-, Geest onder ons, opdat wij toch maar dat offer van Christus willen aanvaarden. Alles doet Hijvoor ons.. Is er bij de engelen Gods ook blijdschap over ons? het is er nog niet in geslaagd eer vredigende oplossing te vinden, hoewel de perspectieven niet ongunstig zijn. Zeer vele militairen, die de Pro Rege- tehuizen bezoeken, zijn buitenkerkelijk, De meesten kennen de naam Jezus Christus als een vloek",, aldus de al gemeen secretaris. Het doel van de in 1874 opgerichte bond is soldaten voor Christus te winnen. Het gaat niet in de eerste plaats om mooie gebouwen. Te huizen zijn slechts middelen om het doel te bereiken. Maar wat komt van evan- gelisatiearbeid terecht, als de tehuislei ders de gehele dag hun handen vol heb- De heer Nieuweboer gaf enkele beelden van militairen, die in Pro Re- getehuizen hun levensdoel hebben ge vonden. „Is bet daarom niet alles waard, dat we ons voor dit werk inzet ten. Loont het daarom niet dc moeite .•oor deze moeilijke zaak een oplos sing te vinden?" vroeg hij tenslotte. Tevoren waren onder leiding van voorzitter B. J, Wijland uit Voorburg enkele huishoudelijke agendapunten be handeld. Uit het jaarverslag bleek, dat Zuid-Holland thans 17.488 Pro Rege-le- den telt. Dit aantal kan echter nog met tienduizend stijgen, aldus de secretares- Zonder hoofdelijke stemming werden de heren P. Barendrecht uit Dordrecht, Smit uit Rijsoord, L. Verkaik uit Reeuwijk en B. Zwijnenburg uit Rotter dam als bestuursleden gekozen. Zij ver vangen de heer B. Penning, die aan de beurt van aftreden was en de heren J Stegenga uit Gouda, A. Klapwijk uit Berkel en L. Voogt uit Ridderkerk, die medische redenen him functie moe ten neerleggen. De heer Verkaik volgt de heer Stegenga op als penningmeester. aan de trend van de loonstijgingen in het gehele bedrijfsleven. Omdat het geruime tijd duurde, al- Trens deze trend ook maar bij bena dering viel te bepalen, kon de regering eerst deze maand haar aanbod van 6,2 procent doen. Om het overheidsperso neel evenwel niet te lang te laten wach ten, kwam de regering in december met een voorschot van drie procent, in afwachting van verder overleg over >n definitieve salarisverhoging, dat de- maand plaatsvond. Gezochte reden Dat het uiteindelijke aanbod van de regering, om de salarissen met 5 pro cent te verhogen en die verhoging van een franje van 1,2 procent te voorzien, niet door het ACOP, het Ambtenarencen- trum en de Centrale van hogere ambte naren is geaccepteerd^ noemde de heer 't Lam op zijn minst vreemd. „Maar ais je ergens tegen wil zijn kun je al tijd wel een reden vinden," meendé hij, daarbij doelend op de socialistische ACOP, die als reden van het tegen stemmen opgaf dat de regering zijns Inziens te weinig toezeggingen voor een verbetering van de pensioenen had ge- De heer 't Lam bleek persoonlijk van mening dat er ook voor de gepen sioneerden wel iets uit de bus zal ko men. Anders zou de regering toch niet een apart gesprek met de centrales over de pensioenen arrangeren op een tijdstip voor april aanstaande, meende hij. Uit de mededelingen van de bonds- penningmeester bleek dat de vloer van 18.25 in de salarisverhoging vooral op aandringen van de CCOOP-vertegen- woordigers in de commissie is aange bracht. Daarmede zijn de laagst-bezol- digden wat meer aan hun trekken ge komen. De christelijke centrale had de ze vloer eigenlijk tot 20.80 verhoogd willen zien, doch zover wilde de r gering onder geen voorwaarde gaan. Salarisniveau Ondanks de tevredenheid, die te be speuren viel onder de aanwezigen, ren er uiteraard ook nog wel wer en verlangens op salarisgebied. Zo kende een Rotterdams kaderlid dat het algemene salarisniveau voor de oorlog zeker 25 procent hoger lag dan het huidige vaste kerk van dezelfde grootte. echter niet minder dan 49 inzendingen, en niet slechts de ont werpen zijn aangekocht door de com missie. Deze zeven kerken, die niet lijken op een barak, maar echt de indruk geven een kerk te zijn, kunnen in series gebouwd worden. De prijzen variëren van 35.000- 1.000 gulden inclusief de inrichting 1 de montagekosten. Reeds 20 ge meenten hebben bij de commissie eet aanvraag ingediend om over een der gelijke kerk te mogen beschikken, maar ook andere kerkelijke gezindtes en andere provinciale kérken in Duits land hebben reeds van hun belang stelling blijk gegeven. INVALIDEN: VERGETEN GROEP Advertentie v\\t=ïiifM Hebt U maagklachten? jjf Misschien zelfs' reeds maanden of jaren? 1 Neem dan geen lap- middel, dat U slechts J tijdelijk helpt en dat U dus moet blijven inne* doch STOMABRAS een blijvende ver betering brengt. salarisverhoging meegerekend. Hij vroeg het bondsbestuur hier eens aandacht aan te besteden. Maar de heer 't Lam bracht in her innering dat er de eerstkomende twee jaar geen algemene salarismaatregelen meer genomen kunnen worden, tenzij er van een gewijzigde economische situatie sprake is. Bovendien heeft de regering, aldus de heer 't Lam, duidelijk laten weten dat zij geen achterstands-filoso- fiën wil honoreren, zolang er niet aperte achterstand in het geding is. En een niveauverschil met voor oorlog kan men niet als een aperte achterstand aanmerken. Halve procent franje nog te bestemmen (Van onze sociaal-economische redactie) Als de Ned. Chr. bond van Over heidspersoneel zijn zin krijgt zal de gemeenteklasseaftrek in de ambte- Adverientie voor 10 Kwatta- soldaatjes krjjgtU van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december *60). 56 KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: Sir Kenneth, een Schots riddej bevindt zich on der aanvoering van Koning Richard Leeuwenhart op kruistocht in het Heilige Land. N» een ontmoe ting met een Saracecnse strijder is hij in de woes tijn terecht gekomen in een geheim klooster, waar hij de vrouw van zijn dromen. Lady Edith, heeft gezien. Hij komt terug in het legerkamp met een Mohammedaanse geneesheer, die kans ziet de zie ke koning Richard te genezen. Hij krijgt opdracht om op de heuvel van St. Joris in het kamp der kruisvaarders de vlag van koning Richard te be waken, maar door een list wordt hij weggelokt van zijn wachtpost. Koningin Berengaria doet n.l. alsof de bewonderde Lady Edith hem heeft laten roepen en In zijn afwezigheid wordt Engeland s standaard geroofd en Sir Kenneth's hond gewond. Ik weet dat ik onteerd ben. Lady. en ik hoor de dat uit uw mond. Laat de straf volgen, dat kan mij niet deren. Slechts één vraag wil ik u stellen voordat ik zal trachten de schande weg te wissen met mijn bloed dat zal vloeien onder de zwaarden der ongelovigen. Doe dat niet, haastte Lady Edith zich te ant woorden. Gebruik uw verstand en vertrek hier ter stond. Alles kan nog in orde komen. Ik wacht slechts op uw vergiffenis, zei Sir Kenneth, nogmaals de knie buigend, omdat ik divaas genoeg was te geloven dat u mij verzocht mijn post te verlaten. Ik heb u niets te vergeven, fluisterde de jonk vrouw, want ik ben zelf het werktuig dat men mis bruikte om u te verschalken. Dus blijf ik u hoog achten als elke andere dappere kruisvaarder, op voorwaarde dat u nu direct wilt vertrekken. Laat mij u eerst het kostbare pand teruggeven, sei Sir Kenneth, haar onderwijl de ring toestekend. Neen, hernam zij ontroerd, duizendmaal neen. SIR WALTER SCOTT ozijn veiligheid "stelde, keek haar nog één keer smekend aan, maakte een diepe buiging en trok zich dan haas tig terug. Onmiddellijk doofde Lady Edith de lamp en eens te meer stond de ridder van de luipaar den in een volslagen duisternis gehuld, terwijl hij zijn geliefde zacht hoorde vluchten. Hij liet zich op handen en voeten vallen en kroop opnieuw door de opening in bet zeildoek, na die eerst met zijn dolk iets groter te hebben gemaakt. Toen hij buiten stond, voelde hij zich eensklaps als bedwelmd. De warme nachtwind streek langs he heen en de spanning brak los. Hij trilde over alle ledematen en de eerste ogenblikken was hij niet in staat ook maar één stap te verzetten. Vervolgens keek hij omzichtig om zich heen en sloop dan door de smalle laan tussen de tenten, zich inspannend om in geen geval de aandacht der wachters te trekken. Net toen hij begreep dat hij zonder hinder uit de gevaarlijke zone was weggeraakt, werd de stil te gestoord door een woedend geluid dat hem zon der verder nadenken deed rechtspringen. Wat hij hoorde was een dreigend geblaf, gevolgd door doordringende gil en onmiddellijk wist hij dat deze geruchten afkomstig waren van de heuvel van Sint Joris. Meteen ook herkende hij in de gil de dóóds- kreet van zijn edele hond! Zo snel als zijn benen hem dragen konden ren de hij de laan uit en beklom met grote stappen de helling, zodat hij in minder dan geen tijd hij gend de top van de heuvel bereikte. Doch hoe hij zich ook haastte, hij kwam te laat. De maan brak door de wolken en in het zil veren licht merkte hij hoe Engeland's standaard verdwenen was, de speer gebroken en de stukken in het ronid geworpen. En vlak naast de plaats waar daarstraks de banier wapperde, lag de trou we Roswald, het hele lichaam schokkend in een stuiptrekking van de dood. HOOFDSTUK XIV Niet zodr? was Sir Kenneth van de eerste ver rassing en schrik bekomen, of hij keek om zich heen om te zien wie het gewaagd had Engeland's banier te onteren. Van de belagers was echter ner gens een spoor te ontdekken. Direct daarna keek hij naar zijn stervende hond. of hij nog iets doen kon om deze te redden. Hij knielde naast het dier neer en streelde het over de rug, terwijl het on der de liefkozing een zwak gegrom liet horen en zich met moeite iets oprichtte om zijn dankbaar heid te tonen door zijn meester alle pijn ten spijt de handen te likken. In de borst van de hond stak een stuk van een werpspies en toen de ridder een poging deed om het uit de wond te verwijderen, scheen de pijn van de hond nog gro ter te worden, zodat hij direct de h, nd terugtrok en het niet waagde iets te ondernemen. Binnen in hem was een grote leegte. De schande was nu vol maakt en bovendien stond hij op het punt zijn bes te vriend te verliezen. Dit laatste was voldoende om hem de laatste kracht te ontnemen en hij sloeg de handen voor het gelaat en liet de tranen vrije lijk over zijn wangen stromen. Wordt vervolgd narensalarissen straks aanmerke lijk verminderd worden. De bond geeft er namelijk de voorkeur een half procent van de totale loonsom van het overheidsperso neel, waaraan nog een bestemming moet worden gegeven, aan te wen den om het verschil in beloning naar gemeenteklasse aanmerkelijk terug te brengen. Deze voorkeur is zaterdag naar in gebracht door de penningmeester in de N.C.B.O., de heer H. 't Lam uit Voorburg, op een kadervergade die de bond in Rotterdam had belegd n opening van zaken te geven over 2 gevoerde salarisonderhandelingen jor het overheidspersoneel. Zoals bekend worden de ambtenaren salarissen met vijf procent verhoogd ingaande 1 januari 1960 (eventueel eer der), nadat er eerst de huurbijslag 1957 verwerkt met ƒ3.10 per maand alle gemeenteklassen. Aan de hoging is een minimum verbonden, een zogenaamde vloer van 18.25 per maand, hetgeen betekent dat de laagst- bezoldigden meer dan vijf procent krij gen. De meerdere kosten, verbonden aar de verwerking van de huurbijslag (iede re volwassene, ook de gehuwde ambte nares, krijgt hem nu) en verbonden aan het aanbrengen van een vloer de verhoging, moeten worden geput uit de 1,2 procent, die de regering franje naast de salarisverhoging vijf procent heeft toegezegd. De werking van de huurbijslag zal onge veer 0,4 procent vergen, waarbij mee gerekend de afronding van de verhoog de salarissen naar boven. De vloer vraagt daarnaast 0,3 procent, zodat nog een halve procent resteert om bestemmen (ongeveer 12 miljoen gul den). De regering heeft zich bij monde minister Toxopeus (binn. zaken) be reid getoond elk voorstel van dc cen trales van overheidspersoneel' ter beste ding van die halve procent te accep teren, mits dat voorstel eensgezind door deze centrales ter tafel wordt gebracht in de centrale commissie voor georga niseerd overleg. Nu zijn er meerdere mogelijkheden, onder andere optrekking van de jeugdsalarissen, optrekken van de salarissen van groepen middelbare ambtenaren en een terugbrengen van het gemecnteklasseverschil. Aan dit laat ste geeft evenwel de N.C.B.O. de keur boven andere mogelijkheden, zaterdag op de kadervergadering te Rotterdam gebleken, Zuidafrikanen nodigen Billy Graham uit Billy Graham, die op zijn Afri kaanse reis op het ogenblik in Zuid- Rhodesië verblijft, heeft verklaard dat hij ernstig overweegt ondanks de Zuidafrikaansc apartheidswetten toch een bezoek aan Zuid-Afrika te brengen. De Amerikaanse evangelist, steeds geweigerd heeft voor gesegre geerde toehoorders te preken, zei een groep vertegenwoordigers van "DIJ de Tweede Kamer zijn drie wetsontwerpen ingediend, waarin een verhoging wordt voorgesteld van de invaliditeitsrenten, ongevalsuitke ringen en kinderbijslagen. In al deze drie gevallen is het te doen om een reeds eerder toegezegde compensatie in verband met de op 1 april in te voeren huur- en melkprijsverhoging. De nu voorgestelde verhoging van de invaliditeitsrenten is mèèr dan een compensatie. Zo zal bijvoorbeeld een gezin dat tot nu toe aan invaliditeits- rente en toeslagen in totaal twintig gulden per week ontving voortaan 28 gulden per week uitgekeerd krij gen. Ten opzichte van de huur- en melkprijsverhoging kan men hier van een overcompensatie spreken. Des ondanks zullen vele invaliden in grote financiële moeilijkheden blijven verkeren. De Invaliditeitswet, die minister Talma in 1913 tot stand bracht en toentertijd als een model van sociale wetgeving kon gelden, is thans hope loos verouderd. Een nieuwe wet laat al jaren op zich wachten. Reeds in 1952 heeft de regering over deze kwestie aan de Sociaal-economische raad advies gevraagd. Maar de raad gaf en daartegen kon men moeilijk bezwaar maken voorrang aan een advies over de ouderdomsverzeko- ring. Mede als gevolg daarvan ver scheen het advies over de herziening van de invaliditeitsverzekering pas begin 1957. Sindsdien zijn al weer drie jaar ver lopen en nog is men op het departe ment van sociale zaken met de voor bereiding van de nieuwe Invaliditeits wet bezig. Van uit de protestants- christelijke politieke partijen is er voortdurend op aangedrongen in deze zaak spoed te betrachten. Het lijkt ons nodig dat die aandrang niet ver stomt alvorens de nieuwe wet er is. Want onder de invaliden heerst ar moede. De hoogte van de uit te keren inval i- diteitsrente houdt volgens de huidige wet niet verband met het loon dat de invalide indertijd verdiende, maai slechts met de premie die in de loop der jaren is betaald. Doordat de premie na 1913 niet aan de grote stij ging van de lonen is aangepast, is de! rente schandalig laag. Toeslagen heb-i ben daarin verbetering, maar geen| afdoende oplossing gebracht. Tot zulk een oplossing heeft wel de Sociaal-economische raad geadvi seerd. De S.E.R. wilde het invalidi teitspensioen namelijk afstemmen op een zeker percentage van het nor-j male loon dat dc werknemer laatste-! lijk verdiende. Dit percentage zou, naar gelang van de mate van arbeids-j ongeschiktheid, kunnen oplopen tot zeventig procent. Bovendien zou dé' uitkering voortdurend moeten wor den aangepast aan de gemiddelde loonstijgingen. Zij zou dus evenals de uitkering krachtens de algemene ouderdomsverzekering waardevast! worden. Opvolging van het S.E.R.-advies zou betekenen dat de huidige uitkerin-l gen in veel gevallen driemaal zoj hoog moesten worden als zij thans zijn! Het is niet zonder reden dat dei S.E.R. tot zulke aanzienlijke ver hogingen heeft geadviseerd. Er is dunkt ons voor regering en Staten-Generaal alle reden om nogj eens ernstig te overwegen of dc invaliditeitsuitkeringen per 1 april| niet wat meer moeten worden hoogd dan de regering thans heefi voorgesteld. Inmiddels dient dt nieuwe Invaliditeitswet met voort varendheid te worden voorbereid. Dat een land met een materiële wel vaart als het onze nog steeds „ver geten groenen" kent, pleit niet voor| het geestelijk welzijn. TOENADERING IN BENELUX 'TUSSEN Nederland en België was de laatste tijd enige verkoeling ontstaan. Zeker, er is een Benelux, maar deze draagt voorshands meer het karakter van een program dan van een verwerkelijking van dat program. Met andere woorden: de Benelux is een idee, en zij heeft het bestaan van kwesties niet kunnen verhinderen. Toch is de Benelux als idee reeds waardevol geweest. Zij mag dan de aanwezigheid van kwesties niet heb ben kunnen verhinderen, aan de andere kant is zij stellig bevorderlijk geweest voor de gedachte, dat met het bestaan van die kwesties geen genoegen mocht worden genomen. Zo is het even verklaarbaar als ver blijdend, dat binnen het meer en meer vertrouwde kader van de Bene lux, en dus onder een aanmoedigend toezien van Luxemburg, tl ans Ne derland en België elkaar opnieuw hebben gevonden. De tekenen wij zen erop, dat dit elkaar vinden voor beide landen niet minder dan een opluchting heeft betekend. Wat waren de voornaamste kwesties? Die van de landbouw en die van de kanalen. Hetgeen moeilijk kon stroken met de geest van de Benelux was, dat België tot dusver al te spu dig de neiging had om zijn grenzen voor Nederlandse landbouwproduktcn te sluiten. Daartoe beriep het zich dan, neen niet op het Benelux-verdrag, maar op dat van de Euromarkt, dat elk der aangesloten landen metter daad tamelijk ruime bevoegdheden in dit opzicht geeft. Maar de Benelux beoogt toch een nauwer samengaan, en daarmee liet zich de mogelijkheid van eenzijdige grenssluiting, zonder uitdrukkelijk overleg nog wel, moeilijk rijmen. Welnu, België zal na de besprekingen van zaterdag jongstleden niet meer zonder overleg met Nederland zijn grens voor Nederlandse Iandbouw- produkten sluiten. Waarmee tevens de voorrang van de Benelux vóór de Euromarkt bevestigd is. Betekent dit een tegemoetkoming van Belgische kant jegens Nederland, van zijn zijde heeft Nederland toe-| nadering betoond met betrekking tot de Rijnverbinding. Wat dit inhoudt? De komende tijd zal het moeten! leren. De „kanalenkwestie" is er bepaald niet één van vandaag of gisteren.! Straks speelt zij reeds een eebw,; sinds immers in 1867 Nederland het Kreekrak afsloot. Een geheel nieuw element in deze problematiek' is het grootse Neder-; landse Deltaplan gaan vormen.: waartegen, juist vanwege de kwestie! van „het kanaal", België aanvan kelijk bedenkingen heeft ingebracht,! In de laatste tijd zijn er wel onder scheidene „variëteiten" voorgesteld op de aanvankelijke Belgische wens van een compleet Moerdijkkanaal. Hoe het zij, na de besprekingen van vorige week zal nu het gesprek tus sen Nederland en België ook over deze kwestie opnieuw op gang kun nen komen. Zo kon het bij dit alles zijn een ?aak van geven en van nemen. De om standigheid dat er tussen beide lan den meer dan één kwestie lag en ieder van beide landen gebaat was bij een spoedige oplossing van dat der problemen dat hem bijzondere zor gen berokkende, is voor het wel-| slagen van deze Benelux-conferentie kennelijk gunstig geweest Maar wij vleien ons met de gedachte, dat in het bijzonder de idee zélf van dc Benelux op de gemoederen positief heeft ingewerkt. Het tot dusver bereikte resultaat der besprekingen, hoewel dit nog slechts een voorlopig karakter dragen moet, is in elk geval bemoedigend. Bemoe digend óók, omdat er tussen Neder land en België en Luxemburg nog mogelijkheden tot toenadering en daarom tot elkanders versterking tc over zijn. Behalve dat elke toenadering in goede geest tussen de volken ons welkom moet zijn, is zulks in een tijd, waarin de kleinen reeds naar hun aard zwak schijnen te moeten zijn, een zaak van nog dubbel belang. Nederlands-Hervormde kerk in Zuid- Afrika, die speciaal naar Bulawayao waren gevlogen om hem te horen pre ken, grote indruk op hem had gemaakt. De 65 predikanten en leken, die uit Kaapstad, Bloemfontein, Pretoria en Jo hannesburg komen, hadden voor 10.000 gulden een vliegtuig gecharterd om Gra ham te horen. Zij hebben Graham uitgenodigd om ook naar Zuid-Afrika te komen en heb ben hem verzekerd dat hij tot een mengd gehoor van negers en blanken zou kunnen preken. Na afloop van deze Afrikaanse reis zal Graham waarschijnlijk niet 1961 weer de gelegenheid hebben Zuid- men geheim te houden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Vijfhuizen (toez.): C. W Oppelaar, vic. te Rotterdam-Charlois. Bedankt voor Huizen N.H. (toez.): G Blok te Capelle a. d. IJssel; voor Veer (toez.): P. J. F. Lamens te Kamcrik, Benoemd tot vicaris te Delft: H. Faber kand. te Schoonoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2