Jlietttwe GTuuraitl Kasavoeboe bejubeld als Kongo's redder Boude wijn: „Wij rekenen op uw loyaliteit In Spanje 140 arrestaties Benelux doet stap in goede richting I Chroes jts jef houdt niet van sarongs en vindt oud zilver al te duur Vlucht naar Nw.-Guinea Eisenhower op reis door Latijns-Amerika Tweelingen moeten niet eender geldeed worden Weer dieptebommen op mysterieuze duikboot? wlSt£U> j MAANDAG 22 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441 Veertigste jaargang no. 11801 Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stnnt»oitlcf| It shtblttfti tngn hert in ttgfjeaspotf Ambtenaren en de 5 PROCENT Zie pagina 2 NAZI'S in Oostenrijk Zie pagina S SJOUKJE DIJKSTRA ticeede T (Sport op pagina's 6. 7 en 9) Voor het afscheid reeds vertrokken De Spaanse politie beeft zaterdag een lieuwe reeks aanhoudingen verricht en koffers vol plastieken granaten gevonden *n de soort die vrijdag bjj het Prado tuscum in Madrid zijn ontdekt, zo wordt an betrouwbare zijde vernomen. Het aantal arrestaties van de laatste dagen wordt op 140 geschat, namelijk 40 verband met het recente congres v Spaanse communistische partij Praag en 100 wegens de bomaanslagen Madrid. In politiekringen gelooft men dait de oornaamste organisator van de aansla- en naar Frankrijk is uitgeweken. Men acht het niet uitgesloten, dat hij van baanse nationaliteit is. Oud-premier Zoli van Italië overleden De Italiaanse senator Adone Zoli, di> tijdens de Tweede Wereldoorlog door di fascistische autoriteiten wegens onder grondse activiteiten werd gearresteerd, ter dood werd veroordeeld, wist te ont- snappen en in 1957 en 1958 een jaar minis ter-president van Italië is geweest, is za terdag op 72-jarige leeftijd in een zieken huis te Rome aan de gevolgen van een beroerte overleden. T^OEGEJUICHT en toegezongen door duizenden geestdriftige Kogolezen A heeft de nationalistische leider Kasavoeboe gisteren een triomfante lijke intocht in Leopoldstad gehouden. Kasavoeboe was alleen. Nadat de rondetafelconferentie over Kongo zaterdag officieel was gesloten, heeft hij zich rechtstreeks naar Kongo hegeven. Alle andere leden van de delegaties bleven in Brussel voor het bijwonen van een receptie, die door koning Boudewijn in het koninklijk paleis werd gegeven. Het enthousiasme op het vliegveld van Leopoldstad was zo groot, dat de tientallen Belgische politieman nen de menigte niet in bedwang kon den houden. Kasavoeboe kon daar door zijn van te voren gemaakte redevoering niet uitspreken. Terwijl hij in een open auto van het vlieg veld naar Leopoldstad reed, be groetten de duizenden Kongolezen hem met geroep van: „Koning en redder van het land" en klonk het lied Kongo dia ngoenga (Kongo van onze ouders). Om incidenten te voorkomen mochten de Europeanen in Leopoldstad de meerite Dendale, waar de Abakoleider zijn grootste aanhang heeft, niet binnen gaan. Boudewijn Enkele uren eerder sprak_,koniinig Boudewijn de bijna 90 Kongolese af- Toenadering inzake de landbouw en het Moerdijkkanaal tot belangrijke toenadering over de Schelde-Rijnverbinding en de -ij landbouw. Het verluidt, dat de Belgische minister van verkeer Segers de aanleg van een Moerdijkkanaal van 60 km lengte heeft voorgesteld via de Westerschelde naar de Oosterschelde nabij Woensdrecht, welk kanaal ver volgens langs een ten westen van Bergen op Zoom ontworpen dijk van de Oosterschelde wordt afgescheiden. zou daarna in noordoostelijke rich- [ting ombuigen, langs Zevenbergen lopen nabij Moerdijk door een voorhaven in het Hollands Diep uitmonden- Het zou twee sluizen tellen, een bij Moerdijk en bij de grens op Belgisch grondgebied De kosten worden geraamd op 120 miljoen gulden Nederland zou 20 en België 80 pet e van de kosten op Nederlands gebied dra- Of overeenstemming i-s verkregen, is et bekendgemaakt, doch een communi qué verklaart, dat de Belgische regering nota had aangeboden, waarvan de Nederlandse regering met voldoening heeft kennis genomen, en dat de minister» vastbesloten zijn een oplossing te vinden Zij zullen spoedig deskundigen aanwijzen, die zo snel mogelijk moeten rapporteren aanzien van de 1 a n d b o uw deel- :e de minister Marijnen mede. dat het vol gende is afgesproken: België mag niet de grenzen slnlteu voor Nederlandse groenten en fruit, indien op de binnenlandse markt de minimumprijzen niet worden bereikt Nederland zal maatregelen nemen om inzakking van de Belgische prijzen te voorkomen. Grenssluiting is alleen veroorloofd als er werkelijk een e stige toestand ontstaat, doch pas de In Euromarktzaken wordt zo nauw mogelijk overleg gepleegd en geza menlijk opgetreden. A België zal de Invoer van gecondcn seerde melk vergemakkelijken door aanpassing van maatregelen maximumprijzen. Afgesproken is, dat men zich bij BINNENVERINGBED 1 jood will X SCHUIMRUBBERBED heidsaanbestedingen streng zal houden het Beneluxprotocol van 1956, dat op gezette tijden een onderzoek van iunctuurpolitiek zal houden en dat de vergelijking van directe belastingen verder zal uitvoeren. In april zullen -tellen worden gedaan voor vrij personen verkeer. Twee keer per jaar wordt ge apporteerd over vrijer goederenverkeer. De interparlementaire Beneluxraad zal in jpril adviseren over vrijheid van verblijf vestiging en eind september i tigingseisen voor economische roepswerkzaamheden. De commi verkeer zal de werkzaamheden uitbreiden tot het gehele verkec Val van Kabinet in Italië? De kleine liberale partij van Italië heeft besloten haar steun te onttrekken de regering Segni, waardoor de val dit een jaar oude christen-democra tische kabinet vrijwel vaststaat. De dreigende regeringscrisis is ten de le veroorzaakt door misnoegen onder de liberalen over de jongste reis van pre sident Gronchi naar Moskou. ge vaardigden in zijn paleis toe. Hij herinnerde aan de tijd van tachtig jaar geleden, toen koning Leopold II in Kongo kwam. Alles moest nog ge daan worden, aldus koning Boude wijn. Nu gaan wij u de Kongo terug geven, met een georganiseerd bestuur, grote steden, spoorwegen, wegen, vliegvelden, ziekenhuizen, scholen, een intellectuele elite, een muntstel sel, industrieën en een aanzienlijk ontwikkelde landbouw, waarop vele jonge landen jaloers zijn. Wij rekenen op uw loyaliteit, zoals u op de onze kunt rekenen. Ik ben ervan overtuigd, aldus de Belgische koning, dat onze beide volken verenigd blijven door banden van oprechte vriendschap. België heeft tot nu toe de zware ver antwoordelijkheid van het beheer ge dragen. Nu zult u dit erfgoed moeten beveiligen, ook tegen begerigheid van vreemdelingen die onder voorwendsel van hulpverlening van uw onervaren heid misbruik zouden kunnen maken. De dag tevoren had ook de Belgische premier Eyskens gewezen op de gev die de jonge staat, na 30 juni onafhanke lijk. kunnen bedreigen. Hjj zegde de Kongolezen toe dat zij in de toekomst op Belgische steun kunnen rekenen. Met uitzondering van Kasavoeboe ble ken alle afgevaardigden' naar de RTC verheugd over de woorden van de pre mier en de afloop van de conferentie. Kasavoeboe was de enige die de rede voeringen niet met applaus ontving zioh in een mysterieus zwijgen hulde. De andere Afrikaanse sprekers eindig dien hun slotredevoenimigen op de RTC met de uitroep: Lang leve Kongo, lang leve België. Loemoemba, de voorzitter van de Kon golese nationale beweging zei: Wij zjjn gelukkig en trots naar huls terug te keren met de onafhankelijkheid op zak. WU gaan rechtstreeks naar onafhankelijkheid, terwijl onze broeders in Kenia, Nyassa- land, Zuid-Afrika en Portugees Angola nog om zelfbeschikking roepen. Ook Ngoevoeloe, voorzitter van hel nationalistische kantel onder leiding var de Abako, uitte zijn vreugde over de be reikte overeenstemming, „een voorspel van de toekomstige samenwerking tussen België en Kongo". Bolya, voorzitter de gematigde nationale partij vooi vooruitgang, uitte zich in dezelfde g Sukarno op de tenen getrapt NOCH CHROESJTSJEF noch Gromyko zullen naar Ambon gaan. Ver moedelijk zal de minister van cultuur der Sowjetunde nu op Ambon het door Rusland gefinancierde oceanografisch instituut openen. Volgens de Sumatraanse opstandelingen is dit in werkelijkheid een Russische basis voor vloot en luchtmacht, doch dit wordt door Djakarta nadrukkelijk tegengesproken. zijn aankomst te Bandoeng heeft Chroesjtsjef een felle aanval gedaan op het kolonialisme, dat men volgens hem ,niet met gebeden buiten de deur kan houden, evenmin als men een tijger kan leren stro te eten, doch alleen door te vechten". Hij zeide met eigen ogen te hebben gezien, dat Indonesië een zeer rijk land is en begreep, waarom de kolo nialisten niet wilden vertrekken, doch ïun rijkdommen wilden blijven exploi- eren. Onder de rede Sukarno ge- ellig met de Amerikaanse correspon denten achter hem te babbelen Chroesjtsjef werd door ongeveer 50.000 iensen begroet en tijdens zijn rede vlo gen Sowjet-Migs en Amerikaanse jagers rond. De motorcolonne, die hem naar Bandoeng bracht, bestond o.a. uit Ame rikaanse vrachtauto's en Russische jeeps. De soldaten langs de weg waren met Amerikaanse en Tsjechische wapens uit- Zondag kwam Chroesjtsjef met Su karno te Djokja aan. Hij werd bij de universiteit door honderdduizend men sen verwelkomd. Zijn toespraak tot drie duizend studenten was bewogen en De tweeling Peggy en Norma van den Berg mocht met de Zwolse vierling, Dorothée, Rini, Elly en Han Kiffers op een foto, toen de laatsten tot ereleden van de Nederlandse vereniging van tweelingen waren benoemd. Sedert anderhalve week komen tien tallen prauwen met vluchtelingen mannen, vrouwen en kinderen ui nabijgelegen gedeelten van Indone sië in de residentie West-Nieuw-Gui- Als reden voor hun vlucht en hun verlangen naar vestiging in Neder lands N'euw-Guinea worden de_ slech te economische toestanden in hun eigen woondorpen opgegeven. In Nederlands Nieuw-Guinea wordf hieraan generlei medewerking leend en ook wordt geen toestemmin/ Gravin Mounibbaitfen van Birma, de laatste „ondienkoniingiin" van Brits-Inddë, is gisteravond in Noord-Bonneo op 58- jarige leeftijd in haar slaap overleden. PRESIDENT EISENHOWER is vanmiddag voor een twaalfdaags be zoek aan vier Zuidamerikaanse landen (Brazilië, Argentinië, Uruguay en Chili) uit Washington vertrokken. Hij zal door de bevolkingen van deze landen ongetwijfeld hartelijk worden ontvangen, doch de houding der regeringen zal misschien minder hartelijk znij. koloniale betrekkineen hebben gehou- SKILIFT STORT NEER: TWEE DODEN ee Zwitserse vrouwen zijn zaterdag Jbij Gryon in Zwitserland om het leven gekomen, toen de skilift een kabel- Ibaan waarin zij zaten neerstortte mannen en twee kinderen werden r gewond. Het ongeluk was een ge- I volg van baldadigheid. De skiërs hadden 1de lift zo laten zwaaien dat de kabel uit de haak aan een der pilaren was gescho- S ten. Men meent in dc Latijnsamerikaanse landen namelijk dat de Verenigde Staten meer aandacht schenken aan Europa en Azië dan aam hum zuidelijke buurlamden. In oen televisie-uitzending heoft presudent Eisenhower gisteravond getracht dit ge voel weg te nemen. „Ik hoop dat mijn reis duidelijk zal ma ken dat onze militaire programma's, in de Verenigde Staten en daarbuiten, voor één doel zijn ontworpen, namelijk het handhaven van de vrede, die voor La- Mjns-Amerika even belangrijk is als voor ons", aldus de president. Hij noemde de Amerikaanse defensieve Kracht „een betrouwbaar vredesschild een amker voor do veiligheid van de vrije wereld". Duidelijk maakte Eisenhower een toespeling op Rusland, toen hij zei dat „onlangs een aperte onwaarheid is ver spreid door een ver verwijderd land dat nooit vrijheid heeft gekend, met de be wering dat de VS Latijms-Amenika in Een belangrijk doel van zijn reis n< de de President: duidelijk maken dat wij nauw met de Latijnsamerikaanse landen wensen samen te werken bij het bouwen van een universele vrede met recht vaar digheid. Pakhuis uitgebrand 1,5 a 2 ton schade Zaterdag is brand uilgebroken in een jpslagplaats van de firma Raike, handel in lompen en oude metalen, aan de Lage Fmntweg te Maastricht. De grote loods van 100 bij 50 meter, waarin een grote hoeveelheid geperst papier en lompen lag, is verwoest. De schade wordt geschat op anderhalf Op de plaats waar kort gele den een honderd meter hoge toren met de eerste Franse atoombom in top heeft gestaan, ligt nu in de Sahara een zwart geblakerd stuk zandgrond. Van de toren is alleen de betonnen fundering over. Conferentie over Kenia ten einde De conferentie over het opstellen vi een grondwet voor Kenia is gisteren, i vijf weken van beraadslagingen, te Lon den geëindigd, zonder dat overeenstem ming is bereikt over een artikel, waarir het landbezit zou moeten worden ge waarborgd. In een rapport over de besprekingen, dat in een besloten zitting aan de afge vaardigden is overhandigd, wordt opge merkt, dat de drie grootste delegaties de voorstellen, om in de grondwet te bepa len. dat er in 1961 een parelment met een afrikaanse meerderheid zal komen, alge meen hebben aanvaard: Slechts de af vaardiging der Verenigde Partij, die de blanke kolonisten in Kenia vertegen woordigt, verklaarde zich openlijk tegen deze voorstellen. Gisteravond werd in officiële Britse kringen verklaard dat het nog „te vroeg" was om te kunnen zeggen of het over leg een succes is geworden. STERKE BAND KAN GEVAAR ZIJN Dorothée Kif fers, die de Zwolse vierling vor- zijn zaterdag op het congres van de Nederlandse vereniging van twee- Harpalion veilig in IJmuiden Duizenden belangstellenden op het duim -an de kustwacht te IJmuiden hebben gisteren de laatste episode gezien im de strijd om het behoud van het Engelse vrachtschip Harpalion, dat bij Texel in moeilijkheden was geweest. Gesleept door de zeeslepers Samson en Nestor en met ïtuurassistentie bij het achterschip van ie zeesleeipboot Hector kwam hot trans port in een ruwe zee bij een westelijke Pr les mot windkracht 5 tussen de IJmuu- iense pieren. In de mast op de brug van ie Harpalion hingen twee zwarte ballen ten teken, dat het schip geheel onma- noeuvreerbaaT is. De Harpalion had na melijk door de stranding het roer ver loren. Bovendien vertoont hot een aantal scheuren en deuken. ECHTPAAR TE WATER- VROUW VERDRONKEN In de afgelopen nacht is de 30-Jarlge mevrouw R. GolKonstapel uit Havelte, moeder van drie nog jonge kinderen,. Mevrouw Gol zat bij haar man achterop de bromfiets. Door onbekende oorzaak is de heer Gol tussen de Lokbrug en de Boskampbrug in de Drentse Hoofdvaart gereden. Een passerende bromfietser slaagde er in de heer Gol te reddei doch door de duisternis kon de vroir niet tijdig meer worden gevonden. Doden op de weg Dit woekednde zijn er weer verschil- .ende doden gevallen in het verkeer. Bij :-en botsing tussen twee auto's op de weg Utrecht-Amsterdam, ter hoogte van Loe- ners'-oot, overleed gisteren de 54-jarige mevrouw B. Bosman-Evers uit Arnhem. De 50-jari.ge A. J. Reiders uit Den Bosch, die de tweede auto bestuurde, kwam er zonder kleerscheuren af. De hoer Bos man, zijn zoon en diens verloofde, werden gewond. Op die provinciale weg Haarlem-Hil- versum verongelukte eveneens gisterer onder Uithoorn die 65-jarige mevrouw G. J. van Manen-Schoeman uit Veenen- daal toen zij met haar man in een auto tegen een andere wagen aanreed. De heer Van Manen liep verwondingen op. In Drachten bolste gisteren de 50-jarige torrijder E. van der Kuip tegen vrachtauto. Hij ovenleed aan zijn ver' lingen als buitengewone leden geïn stalleerd door dr. J. W. Bruins, arts te Deveter, die het congres in het conferentie-oord Woudsohoten te Zeist leidde. Tevoren had dir. Bruins een inleiding gehouden onder het motto „Tweeling en samenfleving" De sterke band, die tuwrn meerlingen bestaat, kan naar de mening van spreker een gevaar betekenen. Hij wees op de wenselijkheid reeds vroeg een zekere scheiding van de tweelingen tot stand te brengen. Hij zeide dat moeders tweelin gen niet altend In dezelfde kledij moeten steken, terwijl het zelfs aanbeveling ver dient voor elke partner van de tweeling een andere school te kiezen. Een en ander werd door de dertig tweelingen met ge mengde gevoelens ontvangen, zoals uit de reacties bleek. Over de vereniging zei dr. Bruins, dat er wordt overwogen afdelingen te stich ten, vooral in de universiteitssteden. oogstte stormachtig succes, doch Su karno luisterde met strak gelaat. Chroesjtsjef bedolf het westen onder hoon en verheerlijkte het communisme in de Sowjetunie. „Ik houd daar niet van" Bij een bezoek aan een tentoonstelling van Djokjaas zilver cn gebatikte stoffen zeide Chroesjtsjef, dat deze dingen een voorbijgegaan tijdperk vertegenwoordi gen, rij kosten te veel, niet alleen in prijs maar ook in mensenlevens. „Als wij zo doorgaan, zal er geen vooruit gang zijn. Het leven zal dan zeer duur blijven", ging hij voort. Sukarno trachtte hem het ingewikkelde handwerk uit te leggen, maar Chroesjtsjef zeide: „Wat u nodig heeft, zijn machines en nog eens machines." Sukarno bracht hem naar een tafel met kleurige batiks, en vroeg: „Welke wilt ti hebben?" Ik wil er geen één hebben", zeide Chroesjtsjef, „ik houd daar niet van." Op een gegeven ogenblik wond Sukarno speels een sa rong om Chroesjtsjefs middel en deze poseerde met een brede glimlach voor de fotografen. Sukarno wond zich even eens een sarong om, waarop Chroesj tsjef fluisterde: „Dragen zij geen broek onder die dingen?" Sukarno lachte en tide koket een been op. Vermoeid Chroesjtsjef toonde tekenen van grote vermoeidheid. Bj) zijn rede te Bandoeng zag hU er afgetobd uit. Zijn rede tot een jeugdcongres te Bandoeng op zaterdag avond werd daarom afgelast, doch niet- offlclële kringen meenden, dat dit uit vrees voor anti-communistische betogin gen was. Te Djokja bjj de kranslegglng op het heldenkerkliof Semaki liep hij voor het einde van de plechtigheid weg. HU leek vermoeid en had kennelUk last van dc tropenzon. A.P. constateerde dat op verschillende plaatsen de belangstel ling voor het bezoek zeer tegenviel. Voor heden staan een bezoek aan de Boroboedoer en een reis naar Soerabaja op het programma. NEDERLANDS ECHTPAAR ONDER LAWINE Twee Zwitserse vrouwen zijn zaterdag in Verbier om het leven gekomen, toen een lawine op een skihelling een groepje van acht personen bedolf. Reddingsploeg^ hebben met grote moeite de zes anderen kunnen uitgra ven. Dezen werden slechts licht gewond. Onder hen bevond zich het Nederlandse echtpaar Groesbeek uit Koog aan de Zaan. Deze twee jonge Nederlanders hadden twintig minuten onder de sneeuvf gelegen voordat zij werden bevrijd. Twee vliegtuigen van de Argentijnse marine hebben gisteren volgens niet-offi ciële berichten een aanval gedaan op een onbekende duikboot ln de Golcto Nuevo, waarbij de onderzeeër schade zou zijn toegebracht. Uit Puerto Madryn meldde een Argen tijns journalist gisteren bovendien dat hij tijdens een vlucht boven de golf, dde hij op uitnodiging van dc Argentijnse marine maakte zag dat twee vliegtuigen laag over het water scheerden en. naar hij meende te zien, bommen lieten vallen. Procureur-generaal Executie Chessman slechts uitgesteld De procureur-generaal van de staat Callfornië. Stanley Mosk, heeft verklaard dat h\j verwacht dat Carl Chessman na afloop van het uiUtel van executie van zestig dagen, terechtgesteld zal worden. Hij weos eroip dat bij vele Amerika nen het misverstand leeft dat de gouver neur Brown vrijdag het doodvonnis zou hebben gewijzigd n levenslang. Chess man kreeg, aldus Mosk, alleen uitstel en ik maak thans een diepgaande studie van de situatie die door dót uitstel is ontstaan, om te voorkomen dot Chessman „nog maals gelegenheid zal krijgen om zich tot het hoogrechtshof te wenden en de ten uitvoerlegging wederom tien jaar op te schorten" Olga Deterding heeft genoeg van Schweitsers Lambarene TAE SCHATRIJKE Olga Deterding. die haar luxueuze leven opgaf om in Lambarene Albert Schweitzer te gaan helpen, komt volgens het Engelse blad Sunday Dispatch naar Europa terug. De dochter van dc stichter der Bataafse petroleum- maatschappij sohijnt zeer gedesillusioneerd te zijn. Schweitzer heeft haar de vloeren laten schrobben, aardappelen laten schillenen heeft bovendien voortdurend ge weigerd om haar belangrijker werk te laten verrichten, aldus het krantenbericht Zij zou Schweitzer hebben leren kennen met zijn menselijke zwakheden, waarvan vooral de humeurigheid haar zou hebben geërgerd. Olga had het ulch blijkbaar alle maal wat anders voorgesteld. Golfo Nuevo de dit de tweede maal dat er niet-officiële berichten in omloop komen omtrent schade die aan een onbekende onderzeeër zou zijn toegebracht. Hogere temperaturen verwacht tot dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en matige oostelijke wind. Later enkele verspreid voorkomende opkla ringen. maar ook hier en daar een bui cn meest matige wind tussen zuid en zuid-west- Hogere temperaturen. (Opge- 1 11.15 uur). Dinsdag 23 februari HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ZO -Limb 7 -! 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1