Jlieuwe jCeiïtsclje (üöitranf Protesten tegen nieuwe naam voor Sowjetzone in Duitsland Engeland juicht: een prinsje I Westelijke mogendheden willen andere passen niet aanvaarden CASTRO KLAAGT AAN EN AMERIKA BEVESTIGT Overdracht van m.s. Diogenes Griep „verlamt Groningen Djakarta ontkent officieel een breuk met Nederland ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter Veertigste jaargang no. 11800 Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantoQstich is gbebltoen myn bert in Icgljcnspoct" Abessijns CONFLICT Zie pagina 7. Discussie over ORGELREIS Zie pagina 11 EERSTE GOUDEN PLAKKEN in Sqauiv Valley Zie pagina 13 KATER MURR Jeugdpagina Zondagsblad. Tegen oude bedreiging in nieuwe verpakking Minister schorst directeur van faunabeheer In de loop van de tijd zijn van verschil lende zijden bezwaren ingebracht tegen het hoofd van de directie faunabeheer van het ministerie van landbouw en vis serij, de heer W. J. S. De minister heeft, naar van de zijde van het departement wordt medegedeeld, in recente gegevens aanleiding gevonden om een commissie in te stellen, die hem na onderzoek van de kwestie zal adviseren met betrekking tot de verdere gedragslijn jegens be- trokkene. Voorzitter der commissie is prof. mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad. Leden zijn prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit en jhr. mr A. J. M van Nispen tot Pannerden, raadadviseur bij het kabinet van de minister-president. Secretaris is mr. L. H. C. Hulsman, ad ministrateur bij het ministerie van Hangende het optreden van de com missie is de betrokken ambtenaar ge schorst. Voor de duur van die schorsing is ir. C. H. J. Maliepaard, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van landbouw en visserij, belast met de waarneming van de leiding der directe faunabeheer. VLIEGTUIG KWAM BIJNA OP SCHOOL TERECHT Bij Cincinnati in de Amerikaanse staat Ohio is gisteren een vliegtuig met drie inzittenden vlak bij een school neerge stort en im brand gevlogen. De drie in zittenden vam het toestel kwamen om het leven. De schoot bleef onbeschadigd en de 650 kinderen die op dat ogenblik in de school waren, kwamen met de schrik vredesverdrag met Oost-Duitsland) van een nieuwe verpakking voorzien: Oost-Duitsland krijgt na het sluiten van het verdrag het alge hele toezicht op de verbindingen tussen West-Berlijn en VVest-Duitsland. Deze bedreiging was gesteld in een memorandum, dat op 13 januari aan de voorzitter van de Westduitse socialistische partij, Erich Ollenauer, werd overhandigd. Gisteren werd het memorandum gepubliceerd en on middellijk daarna reageerde de Sowjetambassade met een persconferen tie, waarop de bedreiging met de Oostduitse zelfstandigheid nog eens werd herhaald. Vrijwel gelijktijdig hebben de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk geprotesteerd bij de Russische bevel hebber in Duitsland over de nieuwe passen die gisteren aan leden van de westelijke militaire missies zijn uit gereikt. In de nieuwe passen is „Oost- Duitsland" vervangen door „De Duit se democratische republiek". Verte genwoordigers van de drie lander noemden de verstrekte passen onaan vaardbaar. Volgens de nieuwe passen zijn de wes telijke officieren ingeschreven bij het ministerie van binnenlandse zaken van de Duitse democratische republiek. In het westelijke kamp wordt echter ge zegd, dat de militaire missies niets met de burgerlijke autoriteit hebben te ma ken, doch zijn geaccrediteerd bij de Rus sische opperbevelhebber. Het Je ni Wandelwagens C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Vliegtuig van V.S. boven Cuba De Amerikaanse regering heeft of ficieel bevestigd dat een vliegtuig van een Amerikaanse basis een vlucht over Cuba heeft gemaakt en heeft met deze bevestiging de Amerikaanse autoriteiten, die eerder een klacht van Cubaanse zijde verre van zich had den gewezen, in grote verlegenheid gebracht. Reeds eerder had Fidel Castro van Cuba verklaard, dat vliegtuigen van Amerikaanse vliegvelden aanvallen met brandbommen op Cubaanse suikerriet- plantages uitvoeren. Donderdagavond verklaarde hij in een radio- en televi sierede, dait twee Amerikanen zijn ge vonden im het vliegtuig, dat door een ontploffing werd verwoest. Hij nodigde de Amerikaanse regering uit deskundi gen naar Cuba te zenden om de „on weerlegbare bewijzen" in ogenschouw te nemen. Castro beschouwt de activi teiten van Amerikaanse vliegtuigen bo ven zijn land als represailles voor de Inbeslagneming van Amerikaanse eigen dommen. De officiële bevestiging van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken zal Castro ongetwijfeld liet nodi ge zelfvertrouwen geven In zijn radio- en televisierede liet hij dat nog nie* blijken. Wel verklaarde hij, dat de kort geleden gesloten handelsovereenkomst met Rusland één der voordeligste was. die Cuba ooit heeft aangegaan. Ook zei hij. dat Rusland Mig-straalja gers heeft aangeboden, maar „als wij vliegtuigen willen kopen om ons te ver dedigen vinden wij belemmeringen op Op de Noordzee even buitengaats Hoek van Holland is gisteren het gloed nieuwe motorschip Diogenes tijdens zijn eerste reis naar de thuishaven Amster dam, door de bouwers, C. van der Gies- sen en Zonen's Scheepswerven N.V. te Krimpen aan de IJssel, officieel over gedragen aan de eigenaar, de Konink lijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij N.V. te Amsterdam. Het nieuwe vrachtschip heeft passa- giersakkommodatie voor twaalf perso- De Diogenes is de vierde van een se rie van acht schepen waarvan de namen, ontleend aan de oudheid, alle op es ein digen. In de vaart zijn reeds de Ares, de Achilles en de Ceres. De vier laatste van de serie zijn In bestelling bij Nederlandse werven. VERLOVINGSRINGEN Alle/noderoe modellen De Beste merken GERO CASSETTES v. d. Water Haarlemmerstraat 2Ö7 ónze weg. Wij zijn slechts een klein land, doch niettemin worden wij ervan be schuldigd een gevaar en een bedreiging voor de Verenigde Staten te zijn." Kampbeul leeft nog ongestoord Iemand die in Dortmund terechtstaat wegens handelingen in strijd met de grondwet heeft vrijdag tijdens de rechts zitting verklaard dat de voormalige com- ndant van een Duits concentratiekamp Nederland ongestoord in Düsseldorf woont. De openbare aanklager vroeg de be klaagde de gewezen redacteur van een communistisch blad Fritz Günsburger onmiddellijk nadere bijzonderheden over die voormalige commandant. Van de kant van de rechtbank is later meegedeeld dat de naam van de man be kend is, maar niet wordt gepubliceerd om het onderzoek niet te bemoeilijken. Arrestaties in Spanje na bomaanslagen De Spaanse regering heeft vandaag meegedeeld dat de leiders van een ge heime organisatie zijn gearresteerd in verband met een serie bomontploffingen de afgelopen twee dagen in Madrid. Onder de gearresteerden bevindt zich en groep die direct contact met de Sowjetunie onderhield, aldus de verkla- waarin voorts werd gezegd dat bommen waren ontploft en twee on schadelijk konden worden gemaakt. Bii een der ontploffingen was een man ge- Bijeenkomst over bevrijdingsfeest Op vrijdag 26 februari zal om twee uur in de Haagse Dierentuin een bijeenkomst worden gehouden, die gewijd is aan de viering van de vijfde mei. Hiervoor zijn uitgenodigd de jeugdorganisaties in Zuid-Holland, de burgemeesters in deze provincie en een aantal organisaties die in een streek of grote stad adviserend, stimulerend of vormgevend werkzaam zijn op het terrein van culturele of so ciaal-culturele manifestaties en activitei ten. Organisator van de voorlichtings middag is de stichting Culturele raad van Zuid-Holland. Bom. Twee negers zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens het doen ontploffen van een bom in het huis van een negerleerlinge aan de Centrale middelbare school te Little Rock. Het zijn een 31-jarige en een 17-jarige. Aardbeving. Gistermiddag werd Ra walpindi, de nieuwe hoofdstad van Pa kistan, geschokt door een aardbeving, die langer dan negentig seconden aanhield. Ook in Lahore, Sardodha en streken in de omgeving werden trillingen gevoeld. In Spanje hebben zich op verschillende plaatsen nieuwe overstromingen voorge daan, in het bijzonder in het gebied var Salamanca en Soria. In het gebied var Sevilla zijn sedert maandag zevenduizend mensen geëvacueerd. Dudtsflamd zweemt, zal leiden tot ophef fing van de westelijke missie op Oost- Duits gebied in Potsdam. De Sowjetunie heeft in West-Duitsland drie militaire Het Foreign Office in Londen verklaar de, dat de Britse militaire missies geen gebruik zullen maken van de nieuwe passen zolang de zaak nog niet geregeld is. Uitzonderingen zullen alleen van per soonlijke aard zijn, bijvoorbeeld voor een medische behandeling. In het memorandum dat gisteren werd gepubliceerd en dat volgens Bonn geen woord nieuws bevatte, wordt ge zegd dat de souvereiniteit van Oost- Duitsland een einde aan „elke ongecon troleerde verbinding van West-Berlijn met de Bondsrepubliek" met zich mee zou brengen. Verder zegt het memorandum: „Een tijdslimiet voor de oplossing van het probleem Benlijn wordt niet gesteld, maar hoe eerder deze zaak wordt gere geld, hoe beter." Een groot deel van het memorandum is gewijd aan een aanval op de burge meester van West-B er lijn, Willy Brandt, die „dezelfde onverzettelijkheid toont als Adenauer". Dat het document aan de leider van de Westduitse oppositiepartij is ge richt, schijnt een poging, de oppositie achter de Russische aanvallen te krij- Een half uur na de geboor te van het Britse prinsje wordt de officiële aankondiging aan het hek van Buckingham Pa lace bevestigd, en door drin gende Londenaren gelezen. gen. De leider van de oppositie, Ol lenauer. voelde daar kennelijk wei nig voor. Hij stuurde het memoran dum onmiddellijk door naar het mi nisterie van buitenlandse zaken en heeft zich sindsdien krachtig uitge sproken tegen elk onderhandelen mei de Oost-Duitsers tegen het denkbeeld van een vrijstad Berlijn en tegen een ïfzonderlijk vredesverdrag. In de stad Groningen doet de griep zich geducht voelenvan de beroeps bevolking is ongeveer 15 procent ziek Tot ernstige stagnaties is het tot dusver niet gekomen, al zijn enkele bedrijven, o.m. een groot garagebedrijf, gesloten. Het gemeentelijk vervoerbedrijf heeft het ergst onder de griep te lijden, want 30 pet. van de chauffeurs ligt in De overigen maken overuren on dienst nog zo goed mogelijk te laten functioneren. Bij de posterijen is 16 pet. van het personeel ziek. Al het reserve- personeel is opgeroepen. Er worden overuren gemaakt om de bestellingen op tijd de deur uit te krijgen. Het ziek tepercentage bij de gemeenschappelijke confectiebedrijven in Groningen is ge middeld tien procent en bij verschil lende grote bedrijven ligt het percen tage rond 15 procent. Ook bij de gemeentepolitie ligt groot deel van het personeel met griep onder de wol. 77<Mid<>AMrxen C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Nederlander omgekomen onckr lawines i zakenman W. F. i onder een lawine <n bedolven en daarbij De AmsteAdaiips Zeegers %s gistere de Zwitserse )>erg' omgekomenlto^," - De 62-janitge toerist was aan het skiiën op de Cluex helling boven Pontresina, toen drie lawines in snelle opeenvolging neerkwamen. De heer Zeegers werd de ogen van een skii-klas onder die tweede lawine bedolven. Mevrouw Hartini Sukarno bedient aan een lunch, gisteren in het zomerpaleis te Bogor gehouden, haar gast, Nikita Chroesjtsjef. (Radiofoto Ass. Press). Moeilijkheden bij lier ging Brits vrachtschip De berging van het gisteravond om streeks zeven uur op de Haaksgronden bij Texel gelopen Britse vrachtschip Harpalion, dat geladen is met boom stammen en dat 5441 ton meet, levert ernstige problemen op. Men heeft aan boord vastgesteld, dat het schip door de zware lading dredgt te scheuren. Op sommige plaatsen is reeds het begin van enkele scheuren waargenomen, zodat de berging met grote snelheid en groot ma teriaal wordt aangepakt. De gehele be manning is nog aan boord. Vanmorgen heeft zich de bergingsexpert van Wijs muller uit IJmuiden de heer F. Jonkman bij hen gevoegd. Drie zeesleepbaten, de Simson, de Hec tor en de Nestor maakten vast. De sleepboten moesten op een afstand van ruim 500 meter van het gestrande 6chip blijven, daar de Harpalion hoog aan de grond zit. Bij het overbrengen van de sleepdraad was een kleine kotter uit Den Helder behulpzaam. De reddingbsoot Prins Hendrik is iin de nabijheid om de bemanning eventueel van booid te kun- LANCERING MISLUKT Vrijdag is in Californië een poging tot lancering van een Amerikaanse aard- satelliet mislukt. De raket nam niet de juiste koers en werd enkele ogenblikken na de lancering tot ontploffing gebracht. Chroesjstjef niet naar Ambon - Gromyko gaat in zijn plaats DE SECRETARIS-GENERAAL van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Suwito, heeft volgens Reuter gisteren te Dja karta een Nederlands persbericht tegengesproken, dat Indonesië voorne mens zou zijn de diplomatieke betrekkingen met Nederland te verbre ken. Sutito voegde hieraan toe: Indonesië heeft dit voornemen niet, „maar misschien hebben de Nederlanders het zelf". opstandelingen, dat de Russen een basis voor de vloot cn luchtmacht op Ambon zouden aanleggen. De diplomatieke tegënwoordiging echter verklaart, dat met financiële steun van de Sowjetunie daar een oceanografisch instituut zal worden opgericht. „Ik ben niet moe, excellentie, en on danks mijn buikje ben ik er zeker van u te zullen slaan als wij gaan hard lopenzeide Chroesjtsjef gisteren te Djakarta, toen hij zich voorover boog om de spade in de grond te steken voor de honderdste pijler van het met Rus sisch geld te bouwen stadion voor de De Indonesische diplomatieke verte genwoordiging in Nederland heeft mede gedeeld, dat Chroesjtsjef Ambon niet zal aandoen, doch dat daarentegen de minister van buitenlandse zaken Andre,i Gromyko Ambon zal bezoeken. Dit werd verklaard naar aanleiding van de be schuldiging van Rasjid, vertegenwoordi ger van de Indonesische Sumatra Nog geen lente maar toch (Van onze weerkundige medewerker) 4 L ZULLEN wij niet met een sprong van de winter naar het voorjaar gaan, toch zal er zich tijdens het week einde een verbetering m de tempen aftekenen. Alleen in het noorden ons land kwam vanmorgen nog wat lich- Alleen in het noorden van ons land kwam vanmorgen nog wat lichte vorst voor. In het zuiden werd gisteren al 7 graden gemeten cn met een zuidweste\ wind wordt geleidelijk nog wat zachtere lucht aangevoerd, waarin wij middag, temperaturen van 8 tot 10 graden Cel- cius mogen verwachten. In geheel Zuid-Europa is het al enkele dagen lente met van Spanje tot Grieken land temperaturen hoven 16 graden. Deze zeer zachte lucht gaat onze neus helaas voorlopig nog voorbij. Rond het lagedrukgebied boven de Britse eilanden passeert af en toe nog een zwakke storing, die op enkele ph sen een bui kan veroorzaken, maar t enige betekenis zal de neerslag tijdens het weekeinde niet zijn. Wel verwachten wij nu en dan flinke opklaringen. Eenentwintig saluutschoten breken spanning TTET ENGELSE volk heeft -LJ- sinds gistermiddag half vijf Ned. tijd een tweede prinsje. De geboorte werd om 17.03 uur bekendgemaakt in een officiële verklaring van Buckinghampalace, dat de 33-jarige Koningin voor spoedig bevallen was van een zoon. Hare Majesteit en he' jonge prinsje maken het beide goed. luidde het slol van het communiqué, dat on dertekend was door de drie artsen van koningin Eliza beth II. minuten na de geboorte werden aangedrukt barstte in luid ge- Winston Churchill. Hij kreeg grond treden en daardoor van de transen van Windsor juich uit. Castle eenentwintig saluutscho- In het paie;; gelost. De kerkklokken kondigden overal het blijde nieuws. Uit vele delen van het Rijk begonnen gelukwensen op Buckingham Palace binnen te stromen. Morgen zullen in alle Angliciaanse kerken, lelê[öne€ide prins Philip onmiddellijk nadat hij bij zijn vrouw was geweest, het nieuws aan koningin-moe der Elizabeth en prinses Mar garet. Hij stuurde een telegram aan zijn moeder. Vervolgens dronk hij de Vorstin het hoofd is. dankge- hofhouding een glas ch De r het prinsje zijn nog niet bekend ge maakt. De Vorstin heeft mede gedeeld hiermee enkele dagen te willen wachten. Het is voor het eerst sinds 103 jaar dat een regerend vor stin van het Britse Gemenebest het leven geschonken heeft aan koninklijke standaard omlaag die altijd wappert boven Buc kingham Palace als de Konin gin er is. In plaats daarvan werd een grote vlag gehesen van rood, blauw en goud. Voor dat de hoofdintendant van het koninklijk palcis, Williams het bulletin aan dc paleishekken kon bevestigen, werd hem al toegeroepen: „Is het een jon gen?" „Ja", schreeuwde hij en dc menigte die tegen de ijzei telefonisch recht- het paleis. Presi dent Eisenhower's gelukwens volgde kort daarna. Verwacht wordt dat het prins je over ongeveer vier weken tijdens een besloten plechtig heid op Buckingham Palace zal worden gedoopt. De lijst van de leden van het Britse koningshuis die achter eenvolgens in aanmerking ko men voor troonsopvolging, is na de geboorte van het prinsje ver- De minister van binnenland: zaken Butler ontving als eerste (geboi na de koninklijke familie het bericht van de geboorte. Tal officiële persom tijd en vrijheid in zijn per soonlijke leven overhouden. De oudste zoon van koningin Eli zabeth en prins Philip, de nu 11-jarige prins Charles zal, als hij wat ouder is, moeten begin nen mee te lopen in de tred molen van officiële plechtighe den. Het nieuwe prinsje zal veel minder officiële formalitei ten behoeven te vervullen. Onmiddellijk na het bekend worden van het nieuws van de geboorte van het Engelse ko ningskind werd de vlag gehesen op de Britse ambassade in Den Charles, de prins van Wales Haag. ivember 1948) 1 op de lijst. Dan volgt de nieuwe prins, die zijn zuster, Prinses Anne (geboren Ter gelegenheid van de ge boorte bestaat de mogelijkheid om op 20 en 22 februari tussen ook de gouverneurs-generaal 15 augustus 1950), van de tweede licitatieregister te tekenen. De de Gemenebestlandei de diplomaten in het buiten land, ontvingen een telegram van Buckingham Palace. Tot dc eersten die hun geluk- het paleis stond wensen aanboden, behoorde Sir plaats geschoven heeft. Als de staat thans de 29-jarige prin ses Margaret, jongere zuster van koningin Elizabeth. De tweede prins zal, als derde op het Engelse koningskind, minder op de voor- raai. ambassade is gevestigd West einde 12, Den Haag. Ook in Amsterdam kan men een dergelijk register tekenen - iilaat-gene- Aziatische spelen en Sukarno hem bij de arm nam om hem te steunen. Dit wekte luid gelach. Het Indonesische persbureau Amtara meldt dat zich in het gezelschap van Chroesjtsjef de geleerde Wassili Alimda- r.of bevindt, de voorzitter van de Rus sische commissie voor vreedzaam ge bruik van kernenergie, en meent hieruit de mogelijkheid af te leiden dat Indone sië van plan is een kerneractor te bou- Voligens Reuteir zullen al'le vreemde lingen, die in Indonesië gevangenisstraf fen uitzitten wegens „economische mis drijven", het land moeten verlaten zodra hum straftijd om is. Volgens A.F.P. ech ter heeft dit besluit betrekking op alle soorten misdrijven. De immigratie-auto riteiten moeten erop toezien, dat aan dergelijke personen ook geen inreisver- gunininigen meer worden verstrekt. Deze maatregel gaat 1 februari in en heeft betrekking op honderden buitenlanders, merendeels Chinezen. Volgens de officiële bekendmaking hebben buitenlanders ge bracht de economie van het land te on dermijnen. C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Opklaringen •9"# De Bilt verwaoht tot zon dagavond Vrij zacht weer met aanvan kelijk hier en daar enige re gen en morgen flinke opkla ringen. Krachtige tot matige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 21 februari: zon op 7.46, onder 18.03; maan op 3.19, onder 12.24. Maandag 22 februari: zon op 7.44, onder 18.05; maan op 4.22, onder 13.22. 26 februari: Nieuw Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zd -Limb He.sinki gil bew regen N.V. Levensveriekerino Mij. UBO Levens-, Studie- en Uitzet-, LUfrente, Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekerinq Mij. UBO Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A -verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Gracht 810 Utrechl

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1