Micutue geütsrlie (üiiwraitl Minister houdt vol: toelating spijtoptanten niet verruimd Tegen de wens van heel de Eerste Kamer in Kritiek op absentie van prof. De Quay mzmÈ Algerije benieuwd naar woorden van Abbas Argentijnse knst bekijken we liever als toerist Duikboot echt verdwenen Al voor 850.000 werknemers een loonsverbetering GUARDS KRIJGEN EXTRAATJE OM OP KONINGSKIND TE DRINKEN I WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 I r~ BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling TeL 31441 F. DIEMEB CHRISTELIJK EATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Veertigste jaargang „Stanttostlcfi Is gbfblepen mgn bert in tegljenspfftf 25 jaar IN DE KOU GRATIEBELEID LAUWERSZEE uitstel, geen afstel De jongste van onze Prinsessen, Maria Christina Marijke wordt morgen dertien jaar. Ter gelegenheid daarvan brengen we deze recente foto van Max Koot. Houclt „taal van rede en hart voorstellen voor vrede in? DE ALGERIJNSE regering in bal lingschap heeft er langs ver schillende wegen voor gezorgd dat de gehele bevolking van Algerije met enige spanning de rede tegemoet ziet, welke premier Ferhat Abbas vandaag via de radio zou houden. Ook op de Europese bevolking is een beroep gedaan te luisteren, omdat Abbas „de taal van de rede en het hart'' zou spreken. Zijn toespraak zou belangrijk zijn en een bijdrage betekenen voor de zaak van de vrede i Algerije. Daar de aanvallen van de verzetsbe weging in Algerije en Frankrijk gewoon doorgaan, zijn de verwachtingen die men aanvankelijk in Parijs van Abbas' rede had, gedaald. Vermoedelijk zal de Alge rijnse leider een nieuw voorstel in de kwestie der bestandsbesprekingen doen. mogelijk door nieuwe afgevaardigden te benoemen in plaats van de verzetsleiders Franse gevangenschap die vorig jaar ivember als onderhandelaars werden aangewezen. Men acht het onwaarschijn lijk dat Abbas zijn eis tot onderhande lingen over de toepassing van het zelf beschikkingsrecht, die voor de Fransen onaanvaardbaar is. zal laten vallen. Muiters naar Parijs „Om redenen van openbare orde" zal het onderzoek van de muiterij in Algiers en de berechting van de ver dachten in Parijs plaatshebben. Dit gebeurt op verzoek van de openbare aanklager, die bevreesd is dat de sfeer in Algiers de normale loop van het recht zal kunnen hinderen. Het betekent dat al degenen die in Al giers gevangen worden gehouden, naar Vrachtwagen met 2500 kg boter aangehouden De douane in Zeeuws-VIaanderen heeft de gemeente Clinge in de afgelopen lacht een vrachtwagen aangehouden met 2500 kg roomboter die men poogde over ie grens te smokkelen naar België. Bij de achtervolging schoot de ach terklep van de vrachtwagen los en een grote partij boter viel van de wagen. De smokkelaars, die dit merkten, maar niet vermoedden dat zij achtervolgd werden, stopten om de boter weer in te laden Toen zij hiermede wilden beginnen, kwam de douane aan. Een der smokke laars kon nog in het duister wegvluch ten, de andere werd aangehouden. De wagen was voorzien van valse nummer platen en het motor- en chassisnummer waren weggevijld. In de auto stonden te vens een zak met spijkers en een aantal op een as bevestigde messen die men bij Achtervolging zou uitwerpen om de ban den van de achtervolgers te vernielen. Parijs zullen worden overgebracht. De belangrijkste figuren die zich moeten verantwoorden zijn: muiterleider Pierre Lagaillarde, tot nu toe lid van de Natio nale Vergadering; Jean Baptiste Biaggi, rech-ts parlementslid; Mourad Kaoueh, moslim-afgevaardigde in de Nationale Vergadering voor Algiers; Alain de Se- rigny, uitgever van het rechtse, in Al giers verschijnende blad Echo d'Alger; Jules Apin-Lignières, bevelhebber van de burgerwacht in Algiers; Auguste Ar- nould, voorzitter van de commissie van oud-strijders in Algiers. Lagaillarde. Biaggi en Kaoueh bevin den zich reeds in Parijs de twee eerstgenoemden in de Santé-gevangenis, de laatste is voorlopig in vrijheid ge steld. (Van onze pariemenisredactie) TAE TOELATING van spijtoptanten (de Indische Nederlanders die na -L-' 1949 voor de Indonesische nationaliteit opteerden kozen en daar nu spijt van hebben) wordt niet verruimd. Aan dit standpunt heeft de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, gisteren ondanks de scher pe kritiek van heel de Eerste Kamer vastgehouden. De minister wilde niet verder gaan dan de toezegging: „Ik zal de ontwikkeling ernstig volgen. Raak ik er van overtuigd dat er meer moet gebeuren, dan zal ik dit in het kabinet ter sprake brengen". De Kamer heeft, tegen veler verwachting in, geen motie over de spijtoptanten aanvaard. Een laatste, krachtige aanval op gekregen. Voor de financiële argumenten het beleid van de minister deed "J"™" wiikïn"'5,'" dflib^ale' Erator prof. mr. I. A. Diepenhorst (a.r.), bij namens zijn gehele fractie. De bewinds wie woordvoerders van de fracties m?n h.a.f ,zich volSens hem aan patheti- der C.H.U., K.V.P. en P.v.d.A. rich *d'e aansloten. Het is niet te loochenen dat onder de spijtoptanten in Indo nesië nood heerst, zei de heer Die penhorst. Vast staat dat Nederland hen in bepaalde gevallen kan redden. Dat is een kwestie van menselijkheid en recht en in sommige opzichten zelfs van evangelische barmhartig heid. Ook voor het Nederlandse ka binet is geschreven: „Gerechtigheid verhoogt een volk". Aan een motie had prof. Diepenhorst geen behoefte, omdat die de zaak alleen maar zou verzwakken. Maar de minister kan er niet aan voorbijgaan dat in de Eerste Kamer eenstemmig gepleit is voor het beëindigen van een beleid dat als te streng, te straf en te egoïstisch is betiteld, aldus de a.r. spreker. De heer Diepenhorst onderstreepte dat i de Kamer niet gevraagd is alle hon derdduizend maatschappelijke Nederlan ders uit Indonesië toe te laten. Het gaat alleen om de ongeveer 13.000 personen die een visum hebben aangevraagd en van wie de regering er slechts tweeduizend per jaar wil toelaten. Prof. Diepenhorst betreurde bijzonder dat naast de minister niet de minister president, prof. dr. J. E. de Quay, achter de regeringstafel had plaats genomen, want het betreft hier een beleid van het gehele kabinet. Geen algemene nood M in istersvrouw regeert mee (Van onze parlemenlsredactie) pROF. MR. I. A. DIF.PENHORST had vorige week in de Eerste Kamer gepleit voor de bloedproef ten aanzien van automobilisten die bij een verkeersongeluk zijn be trokken en die er van worden verdacht onder de invloed van 'ke drank te zijn. >eilijke giste. minister Been gehuwd en in medische kringen bestaan bezwaren tegen de bloed proef. Wellicht zal ik door mijn vrouw een gemakkelijker entree in medische kringen hebben? Ik zal de Maatschappij voor Geneeskunst er nog eens op wijzen dat men in het buitenland niet tegen de bloed proef is. Prof. Diepenhorst zelf on gehuwd adviseerde minister Beerman daarop om zich wat zijn echtgenote betreft te laten leiden door de leuze: „Couragie, 't zal waarachtig wel gaan". MIKOYAN IN NOORWEGEN duizend Indische Nederlanders die inder- voor de Indonesische nationaliteit ko- daar thans spijt van hebben. De vraag r in Indonesië een algemene noodtoe stand heerst, beantwoordde de bewinds- ontkennend. Het had hem getroffen dat verscheidene visa die door spijtoptan- varen aangevraagd, niet worden af gehaald. De regering moet de belangen ran de spijtoptanten afwegen tegen die ran onze bevolking. De minister onder- ilreepte dat ons land genoodzaakt is een :eer dure emigratiepolitiek te voeren, roorts dat wij de hoogste belastingen van West-Europa hebben en dat ons land bij de hulp aan achtergebleven gebieden oorop wenst te lopen. Samaritaan Dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (lib.) had de minister het voorbeeld van dc barmhartige Samaritaan voor ogen ge steld en daarbij het Bijbelwoord aange haald „Ga heen en doe gij desgelijks". De minister antwoordde dat hij voor dit Bij belwoord niet ongevoelig is, maar dat er Nederland vele sectoren zijn ten aan- n waarvan wij barmhartigheid moeten betrachten. Als voorbeeld noemde hij de kinderbescherming. Er zijn spijtoptanten die nauwelijks een band met Nederland hebben. Sommigen spreken vrijwel geen Nederlands. Slechts ongeveer vijf procent van hen is tijdens de Japanse bezetting geïnterneerd ge- Dat de Nederlandse regering indertijd bij monde van de heer Lamping een mo rele pressie op de Indische Nederlanders uitgeoefend om hen te bewegen de Indonesische nationaliteit te kiezen, sprak inister tegen. De heer Lamping heeft slechts gezegd dat het niet laakbaar was het Nederlanderschap op te geven. Baron de Vos van Steenwijk (lib.) ver klaarde zelden zo'n onbevredigend ant woord als van deze minister te hebben meer door zich er op te beroepen dat hij een dienaar van de Kroon is. Mevrouw Luyckx-Sleyfer (kath. v.) sprak de hoop uit dat personen die de omstandigheden van de spijtoptanten kun. nen beoordelen de minister in persoon lijke contacten mogen benaderen om hem voorliohting te geven. In antwoord daar op verklaarde minister Beerman zich gaarne bereid om „met allen die ons waardevolle inlichtingen kunnen geven de werkelijke noodgevallen uit te kiezen." De begroting van justitie werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aan- Als wij onze onderzeeboten er op uit willen sturen, zijn de in ternationale wateren echt groot genoeg om ze allemaal plaatsje te bieden Als wij de Argentijnse kust wil len bekijken, kunnen we daar zonder enige moeite als toerist naar toe reizen Als Ruslands vreedzame poli- Bij de Verolme Dok- en scheepsbouwmaatschappij N.V. op Rozenburg is gisteren het 35.000 tons droogdok Prinses Irene aan het natte element toevertrouwd. Het zal nu ver der worden afgebouwd. Het moet begin april gereed zijn. De echtgenote van de directeur afdeling nieuwbouw, mevrouw P. Bogert, verrichtte de doop plechtigheid. tiek steeds meer veld wint, me nen onze tegenstanders iets te moeten gaan doen, ze komen dan met een dom verhaaltje... „Weet u, onze tegenstanders doen me denken aan een blinde domme dorpsbewoner. Hij riep eens ..Brand"! en de mensen kwamen toegeschoten om hem te redden, maar er was geen brand. Kort daarop brak werkelijk brand uit in het huis van de blinde man en hij riep opnieuw „Brand"!, maar niemand geloofde hem en hij verbrandde levend". Aldus Mikoyan, de eerste vice-premier van Rusland, die op de terugreis van Cuba naar de Sowjetunie enige dagen in Noorwegen heeft doorgebracht en deze woorden sprak op een persconferentie in Overigens is de drukte rond de myste rieuze duikboot (of duikboten) in de Golfo Nuevo nog niet ten einde. Er patrouilleren nog steeds oorlogsschepen en van de marine-autoriteiten is geen verklaring te verkrijgen over het al dan niet ontglippen van de onderzeeër. Dit gebrek aan mededeelzaamheid wijst er volgens de Argentijnse kranten op, dat de gveangene blijkbaar inderdaad is ont snapt. En volgens de minister voor marine. Clement, zou het geen wonder zijn omdat de golf slechts door vijf schepen werd bewaakt, terwijl het dub bele aantal nodig zou zijn om ontsnap ping onmogelijk te maken. De minister beweerde dat er beslist een duikboot is geweest. Zondag zou hij voor het laatst twee keer zijn gesigna leerd. Argentinië heeft 25 landen ge vraagd of zich een (of meer) van hun duikboten in de Golfo Nuevo kan hebben bevonden. Vermoedelijk is dit de e-na-ge manier om nog aohter de identiteit van de duikboot te komen Israël. De gemengde Israëlisch-Syrüsohe bestandscommissie der V.N. heeft Israël veroordeeld wegens flagrante schending van de wapenstulsta-ndso vereen komst door het lanceren van een vooraf beraamde ge wapende aanval op het Arabische dorp Tawafik, zestien dagen geleden. De bij eenkomst den commissie werd door de Israëlische leden geboycot. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST slkkens-tjallema produkt FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL Tj^EN VRIJERE LOONVORMING is tot 8 februari reeds ten goede ge komen aan 850.000 werknemers. Dit schrijft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid de heer B. Roolvink in een nota inzake de loonontwikkeling aan de Tweede Kamer. Deze 850.C00 werknemers maken ongeveer 40 percent uit van het aantal voor wie een collectieve arbeidsovereenkomst of bindend vastgestelde loonregeling geldt. Ten aanzien van 86.000 werknemers staat nog niet vast of voor hen de loonontwikkeling in deze eerste fase van de vrijere loon vorming is voltooid. De heer Roolvink wijst er op, dat ook aan het over heidspersoneel een salarisverhoging zal worden toegekend. De verhogingen in het bij de nota ge- ocgde overzicht zijn berekend op basis- loon, dat is regelingsloon plus eventuele gegarandeerde toeslagen. Ook de loon- compensatie 1957 is als vast gegeven ver- erkt. Voorwaardelijke en facultatieve toeslagen zijn niet opgenomen. Voorts van ruime marges, die bij sommige regelingen bestaan, voor beamten oorbeeld, gemiddelden genomen. Verbe teringen als gevolg van vermindering verschillen van gemeenteklassen zijn KONINGIN ELIZABETH 50-jarige privé-secretaris van heeft de palelssuite in Elizabeth het nieuws telefo- het Londense Buckinghampa- neren naar de minister van leis gisteravond verwisseld binnenlandse zaken Richard voor de Belgische suite, daar Butler. Daarna zal een bulle- liaar doktoren verklaard heb- tin, ondertekend door de dok ben. dat de baby „elk ogen- toren van de Koningin, aan blik" geboren kan worden. De Belgische suite is nu her schapen in een koninklijke kraamkamer. De suite heet ~o, omdat zij gebruikt werd Hoor koning Leopold van Bel gië tijdens zijn bezoek aan koningin Victoria. De suite bevindt zich op de beneden- De Koningin had gisteren ige dag. Koningin champagne, elk der drie s- geants krijgt 7 shillings pence, elk der twee korpc- raals 4 shillings 6 der 26 soldaten en een troi meislager 1 shilling 6 pen» De ruim tien kilo wegende koperen hulzen worden ge woonlijk opnieuw gebruikt elk Dc liefhebbers voor de souve en,. nirs zullen er de regering een kleine twee pond (ongeveer twintig gulden) per stuk voor moeten betalen. het Saluutschoten nu ieder ogenblik te verwachten Na de geboorte zal aan 33 saluut van een en veertig noeder Elizabeth bracht baar soldaten van de Welsh Guards, schoten, dat ter melding van :en bezoek en gisteravond die dienst doen bij het paleis, de geboorte wordt afgevuurd, :wam premier Macmillan de gebruikelijke toelage wor- zullen tot asbakken 'oor zijn wekelijkse audiën- dcu uitgereikt, om op de ge- verwerkt die de manschappi zondheid van de baby te drin- van de betrokken compagnie Behalve van de Tower wordt ook in Hydepark een saluut van 41 schoten afge vuurd, zoals dat destijds ook geschiedde na de geboorte van kroonprins Charles en prinses Anne. Verder worden over het hele land en op scheper van de vloot 21 saluutschoten afgevuurd. Het nieuwe Engelse konings kind wordt als eerste in dc orden geschiedenis verwelkomd met luchtparade van de R.A.F groet wordt door artillerie dan als aandenken Hunter-straaljagers boven flea kunnen kopen. Londen gebracht. mannelijke arbeiders, doorgaans tev kostwinners in ondernemingen en bedrij ven. niet van jeugdigen en vrouwer Verkorting van arbeidstijden is niet In het overzicht verdisconteerd. In enige ondernemingen, waarvan de lonen door het Centraal bureau voor de statistiek mede worden werkt in de index der regelingslonen, ontvingen 73.500 arbeiders en beamb ten 8.4 tot 10.2 procent, terwijl in 82 ondernemingen en twee bedrijfstak ken, waarvan de lonen door het C.B.S niet worden verwerkt in de index der regelingslonen 56.200 arbeiders procent loonsverhoging kregen. In de statistiek is ook niet verwerkt de verhoging voor de ambtenaren, die neerkomt op 5 en 1.2 procent. De heer Roolvink geeft het volgende overzicht; Baksteenindustrie Botonwa-ren-industrie Grafische industrie Chemische industrie Kanaalzone Z. Vlaanderen Zeepindustrie Meubelindustrie Confectie-industrie Wit wasserij Rubberverw. industrie Grootmetaal Auto- en garagebedrijf Goud- cn zilvemij-vorheid Isolatiebedrijf Elektrotechn. bedrijven Metaalbewerkings- en smeden-bedrijven Papierindustrie 11.000 arbeiders 12.000 arbeiders 44.900 incl. beambten 2.610 arbeiders 2 000 arbeiders 20 000 arbeiders 43.000 arbeiders 14.680 arbeiders 7.200 arbeiders 190-000 arbeiders 43.000 beambten 22.500 arbeiders 2 700 arbeiders 2-500 arbeiders 19.000 arbeiders 2-5 pet 8.7 tot 4.5 resp. 4-2 Textielindustrie 100-000 arbeiders Bakkerij bedr ij v< Beet wortelsuikerindustrie Suikerverw. industrie Olie-industrie Zaanstreek V leeswa-ron-i n dus tri e Groenten- cn fruit verwerkende industrie Bierbrouwerijen Margarine- en spijsvetindustrie Sigaren-industrie Bloemkwekerijen Slagersbed-rij f Groothandel levensmidd. Zeescheepvaart incl. Radio Holland Beroepsgoederenvervoer over de weg Binnen beuntvaart Rijnvaart en havenbedrijven Amster dam en Rotterdam Bankbedrijf Levensverzekering6bcdrijf 10.500 arbeiders 2 500 arbeiders 24 000 arbeiders 2 000 arbeiders 9.500 arbeiders 7.000 arbeiders 3.500 arbeiders 840 arbeiders 12-000 arbeiders 450 beambten 4-000 arbeiders 1.000 arbeiders 6 600 arbeiders en beambten 3.900 arbeiders en beambten 30.000 arbeiders 1.500 arbeiders 78.000 arbeiders 21-000 beambten 9.500 beambten TELEFOON 31705 mi SNEEUWBUIEN plaatselijk enige hagel- of sneeuwbuien. Zwakke tot matige, langs dc kust af en toe krachtige wind uit wes telijke richtingen. Vannacht in het binnenland lichte cn hier en daar matige vorst. Morgenmiddag temperaturen even boven het vriespunt. (Ogemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 18 februari: zon op 7.52. op onder 10.21. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur gh bew regen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1