llirutvr £rifcsri)e GToumnl Djakarta rooft laatste Nederlands eigendom Kleine onroerende goederen genaast Ambtenaren toch 5 pet. MAROKKO ROEPT PARIJSE AMBASSADEUR TERUG Hof verwerpt Chessmans beroep Haringuitvoer gedaald Mysterieuze envelop van vlieger zoek Zuidafrikanen boos op Luns Getuige: Van R. vroeg naar verschil moord/doodslag Drie doden in het verkeer Argentijnen zijn duikboot kwijt wis® 3 DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week Veertigste jaargang no. 11796 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRI^TELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastltfj is tjbfblmn myn hert ia tcQfjcnspoet" Nog meer LAGE LONEN Zie pagina i NOODKREET ra 40.000 Zie pagina 5 Alles wordt aan Indonesiërs verkocht De minister van binnenlandse zaken heeft het voornemen maatregelen te be vorderen. die ten doel hebben de sala rissen van de volwassen ambtenaren met 5 pet. te verhogen en het overige deel der rechtspositie van de ambtena ren te verbeteren tot een bedrag, over eenkomende met ten hoogste 1.2 pet. van de salarislast. Bij de verhoging van 5 pet. zal een miniimum in acht worden genomen van f 18.25, waarvan de kosten in mindering zullen komen van het be drag, dat wordt aangewend ten behoe ve van bedoeld overige deel der rechts- Deze verbeteringen zullen ingaan op 1 januari 1960, tenzij zou blijken, dat de gemiddelde ingangsdatum van de loons verhoging in het bedrijfsleven vóór die datum ligt. In dat geval zal die vroegere datum bepalend worden voor de maand, waarin de verbeteringen zullen ingaan. Het geheel van bovengenoemde maat regelen zal de maximale verbetering der rechtspositie voor het overheids personeel inhouden gedurende een pe riode van twee jaar, bijzondere om standigheden voorbehouden hieronder ojn. te verstaan de aanstaande alge mene huurcompensatie). Omtrent de overwegingen van de mi nister vernemen wij van de zijde van het departement nog, dat deze aldus kunnen worden samengevat: „De ver antwoordelijkheid der regering voor haar ambtenaren brengt mede. dat ook wanneer er geen overeenstemming is in de centrale commissie, doorvoering behoort te worden gegeven aan die maatregelen, welke naar de mening van de regering verantwoord en gewenst zijn in het belang van de ambtenaren". Er kan nog op gewezen worden, dat deze beslissing overeenstemt met het laatste voorstel der regering, in het overleg gedaan, plus een verbetering, in het laatste overleg overeengekomen. Het overleg is hiermede geëindigd. Harold Macmillan, de Britse premier, is gisteren van zijn reis van zes weken naar Afrika in Londen teruggekeerd Hij arriveerde met zijn echtgenote. Lady Do rothy, met een Britannia-vliegtuig waar mee zij het laatste deel van de bijna 30.000 km lange reis maakten. T~\E INDONESISCHE REGERING heeft volgens A.F.P. gisteren nieuwe voorschriften uitgevaardigd met betrekking tot de eigendommen (in Indonesië) van Nederlanders, die zich buiten Indonesië bevinden. Deze komen onder beheer van de autoriteiten. Het betreft hier eigendommen, die niet vallen onder het vroegere nationalisatiebesluiL Volgens het gisteren genomen be sluit, dat terugwerkende kracht heeft tot 9 februari, zullen alle aan Nederlanders toebehorende onroe rende goederen in Indonesë binnen twee maanden onder beheer der re gering worden gesteld en vervolgens worden verkocht aan Indonesiërs. Het nieuwe voorschrift bepaalt ook. dal Indonesiërs die tot nu toe Nederlandse eigendommen in gebruik hebl •ten overdragen aan het ministerie van agrarische zaken. „Russische basis" Prawiranegana heeft Europese vertegenwoordiger opdracht ge- de wereld te waarschuwen, dat op vestigd. de Indonesische opstandelingen op Sumatra, dir. Moham- wordt gebouwd) slechts camouflage. „Het Russische staatshoofd is het in ogen- Protest tegen Franse proef MAROKKO heeft zijn ambassadeur in Parijs teruggeroepen en het ver drag van 1956 met Frankrijk opgezegd. Het verdrag voorziet in over leg over politieke zaken van wederzijds belang. In Rabat is medegedeeld dat deze maatregelen zijn genomen uit protest tegen de Franse atoom- proef in de Sahara. In Parijs weet men nog niet precies wat de betekenis is van het terugroepen van de Marokkaanse ambassadeur. Hij kan voor overleg ontboden zijn, het kan ook een verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen bete- Het verdrag van 1956 voorziet in weder zijdse hulp. overleg in geval van gevaar gezamenlijk optreden naar buiten. Fran6r steun aan Marokko bij internationale in stanties, Franse vertegenwoordiging van Marokko in tien landen waar Marokko geen diplomatieke missies heeft. De ambassadeur van Ghana is gis teren bU de secretaris-generaal van het Franse ministerie van buitenlandse zaken ontboden, om een nadere ver klaring te geven over het besluit van Ghana, de Franse saldi ie bevriezen. Het Amerikaanse hof van beroep heeft gisteren alle door Chessman ingediende overwegingen, waaronder een verzoek tot uitstel van executie, verworpen. Boven dien keerde het rechtscollege zich tegen Chessmans verzoek inzake het ongedaan maken van een besluit van de opperste rechter. Deze had geweigerd hem een nieuw verzoek om cassatie toe te staan. Zoals bekend zal de elf jaar geleden ter dood veroordeelde Chessman vrijdag in de gaskamer van de San-Quentlngevan- genis worden terechtgesteld, tenzij weei een middel wordt gevonden om uitstel te krijgen. Een vam zijn verdedigers zou vandaag drie verzoeken voorleggen aan het Hoog gerechtshof. namelijk een verzoek om uitstel van executie, een bevelschrift om een gevangene tot verhoor voor te leiden cn een verzoek tot herziening vain de be slissing die het hof van beroep gisteren heeft genomen. Weigort ook het Hooggerechtshof uit stel te verlenen dan heeft Chessman nog één kans; een verzoek om clementie de gouverneur, die overigens reeds dergelijk verzoek heeft geweigerd. Inmiddels treft Frankrijk voorbereidin gen om een tweede bom te beproeven, die men uit een vliegtuig wil werpen. Ook zou men met voorbereidend werk voor 3en eigen waterstofbom zijn begonnen- In de Engelse plaats Canterbury vond gisteren een demonstratie plaats tegen de Franse proef. De „rode deken van de stad, de 36-jarige dr. Helett Johnson, liep aan het hoofd van de groep, met span doeken uitgeruste betogers. Volgens Reu ter bestond de groep uit taen vrouwen. TTIT EEN door de dienst der Neder- landse haring controle in Den Haag samengesteld overzicht blijkt dat de totale Nederlandse uitvoer van pekel- en steurharing in '59 36.369.959 kilogram netto heeft bedragen ter waarde van f 27.347.874 tegen 39.819.525 kilogram ter waarde van f28.227.711 in 1958. In vergelijking met 1957 blijkt de daling van de uit voer nog veel groter te zijn geweest, toen werden namelijk ruim 49 miljoen kg uitgevoerd ter waarde van bijna 31 miljoen gulden. Van de uitvoer in het afgelopen jaar gingen onder meer naar België 9.8 mil joen kg (ƒ7,45 miljoen), naar Oost-Duits- 'and 5,2 miljoen kg (ƒ7,45 miljoen), naar West-Duitsland 8,8 miljoen kg (ƒ7 mil- ioen), naar Frankrijk bijna 4 miljoen kg 'ƒ2,5 miljoen), naar Israël 1.8 miljoen kg 1,1 miljoen), naar Italië 1.38 miljoen kg (f 1,2 miljoen), naar Noorwegen 2.2 mil joen kg (ƒ1,7 miljoen) en naar de Ver enigde Staten 777.681 kg 1 miljoen). Van de gedurende het jaar 1959 uit- gevorde haring werd uitgevoerd door exporteurs gevestigd in Scheveningen 14,7 miljoen kg 10.6 miljoen), door ex- oorteurs gevestigd in Vlaardingen 10,47 miljoen kg 8.267.547), in Katwijk ruim 9.8 miljoen kg (ƒ7,5 miljoen), in IJmu: den ruim 1 mi'joen kg 750 000) en in overige plaatsen ruim 400.000 kg ter waarde van bijna 300.000. De aange geven waarde per kg netto was hei grootst voor de naar de Nederlandse An tillen uitgevoerde haring 3.03 en het laagst voor Oost-Duitsland (ƒ0,55). van het terrein, dat Dja- vam de onlangs gestichte „Unie van Indo nesische staten" is. De Unie zal trac' iwterwaitionale erkenning te krijgen als zijn gevestigd te Loebkoek Sikaping op Sumatra. Deze nieuwe regering zal met „alle te harer beschikking staande de strijd voortzetten om de diie alleen kan in Den Haag verklaarde desgevraagd, dat het paohten van zee- en luohtbases in strijd is met de Indonesische buitenlandse tieve onafhankelijkheidspoliitiekDe tigiing van een marine- en luchtmacht- hij sisohe regering en het leger te Djakarta hebben uitdrukkelijk de aanleg var Russische bases op Ambon tegemge Mikoyan, de eerste vice-premier van Rusland, heeft tijdens zijn verblijf op Cuba, in gezelschap van premier Fidel Castro, een reis door het binnenland ge maakt. Men ziet Mikoyan en zijn gastheer aan het Schatmeer op Midden-Cuba, waar zij een dagje hebben gevist. In het recreatiecentrum te Squaw Valley vermaakt men zich ook in de avonduren uitstekend. Joan Haanappel laat zich hier door haar danspartner, de Oostenrijkse kunstrijder Norbert Félsinger voor een dans-met-mindernissen een ballon aan het been binden. Het ongeluk met de Fokker litie, ingesteld naar het verongeluk ken van de Fokker S-ll van de Trek Air, het Limburgs luchtreclamebedrijf op het vliegveld Zuid-Limburg, bo ven het Kanaal op 22 januari van dit jaar, is onder meer sprake van de geheimzinnige verdwijning van een brief, die de piloot vóór zijn vlieg tocht in zijn pension te Maastricht zou hebben achtergelaten. De politie vond geen spoor van zo'n brief. De thans aangehouden luchtbedrijfs- directeur zou hebben bekend, samen met een broer van de omgekomen piloot en de Trek Air-piloot T. Verhoeven in het pension in Maastricht de persoonlijke bezittingen van de piloot te hebben af gehaald. Daarbij zou een envelop gevon den zijn, welke slechts als adres droeg: „Aan de heer B. K." In de veronderstel ling, dat de piloot deze brief aan zich zelf had gericht, zou het drietal, aldus „Die Jdhamnesbungse immigratie- komitee", een Zuidafrikaans comité dat zich hoofdzakelijk bezig houdit met de vestiging van Nederlanders in Zuid- Afrika heeft minister Luns een brief geschreven in verband met diens verkla ringen over de politiek van apartheid. In deze brief zegt het comité dat Zuid- Afrika duizenden Nederlanders een beter „tehuis" biedt dan Nederland zelf. Het comité merkt verder op dat het niet kan begrijpen hoe minister Luns zo vaak verklaringen heeft kunnen afleggen over een onderwerp, dat hij „kennelijk" niet ernstig heeft bestudeerd. de mededeling van de verdachte, beslo ten hebben de envelop te openen. Daarbij ontdekte men een blanco velletje pa pier. Men meende, dat dit een grap van de jonge piloot was en men had daarna papier en envelop verbrand. Later, toen de rijkspolitie naar deze brief een on derzoek instelde, kwam de mededeling van verdachte de politieautoriteiten zeer twijfelachtig voor. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, heeft ten aanzien van een en ander, hangende het onderzoek dat ver der in de justitiële sfeer zal worden voortgezet, volledige geslotenheid be tracht. Over enkele dagen zal de rech- ter-commissaris over eventuele verdere voorlopige bewaring dienen te beslissen. Bü een botsing tussen een personenauto en een zwaar beladen truck, in een scherpe bocht van de spoorweg In Roosen daal. is gisteren de 40-jarige heer A. Kessels uit St. Oedenrode omgekomen. De heer Kessels, die in de bocht wilde slipte door de gladheid van de De purser A. P. van Oosten, die indertijd evenals de thans in Boston terecht staande marconisst W. van R. op de Utrecht voer, heeft gisteren als getuige verklaard, dat Van R. hem kort na Lynn Kauffmans dood heeft gevraagd: „Als je iemand iets doet dat dodelijk blijkt af te lopen, is dat dan moord?". De purser zei hierop geantwoord te hebben, dat dit dood slag is. Hij had ook desgevraagd nog nagekeken welke straf het Neder landse strafrecht hierop stelt. R's jasje in de hut van mevrouw Kauff- man, welk kledingstuk nu als bewijs stuk voor de rechter lag. Nog geen halve minuut na aankomst van een der re chercheurs was Van R. de hut van het slachtoffer binnengekomen om zijn eigen dom op te eisen. Als verklaring voor de aanwezigheid van het jasje gaf Van R „Misschien omdat ze het te koud had" en een aanbod van mevrouw Kauffman om het voor hem te strijken. Een van Van R.'s verdedigers haakte hierop in en informeerde of er ook kle dingstukken van andere scheepsofficieren in de hut waren gevonden, waarop de rechercheur bevestigend antwoordde. Ook getuige Van Oosten gaf dit toe Tevens verklaarde deze, dat Van R. zich al spoedig tot de verdachten had gere kend. Na een bezoek aan de politie had hij hem gezegd: „Ze proberen mij te pikken." Enkele dagen later was er een kranteartikel verschenen over een ro mance tussen Van R. en Lynn Kaufman Volgens de heer Van Oosten had Van R de juistheid hiervan ontkend. Later legde de twaalfjarige Ste phanie Spector. een dochtertje van de Amerikaanse hoogleraar bij wie me vrouw Kauffman als secretaresse had gewerkt, een verklaring af. Zij zei dat zij Van R. laat op de middag van 18 september op 19 september spoelde het lijk van Lynn Kauffman aan op een eilandje in de haven van Boston jenever had zien drinken in de salon van de Utrecht. „Daarna gingen wij mijn vriendje een Chinese jongen die de Spectors den adopteren en ik) met hem de eetzaal. Van R. was heel rustig. Hij zei niet veel, maar toen mijn vriendje hem om een foto vroeg, zei hij ..Nee Ik haat mezelf en ik ben stom. Als ik een spiegel had. zou ik op mezelf spu wen." Stephanie zei voorts, dat Van R een appel uit de fruitschaal had genomen en in zijn zak gestoken. Later werd in de hut van mevrouw Kauffman een ap pel gevonden. Ook verklaarde het meisje, dat zij ET ZIET ER naar uit, dat In Argentijnse kranten. Dat de onbekende duikboot Overigens: duikboot of geen Üftien Amerikaanse waarin de geruchten over ontsnapt is (op eigen kracht of duikboot, de bestrijding gaat door. De Amerikaanse deskundigen op het gebied van Russische nationaliteit steeds met toestemming van de Ar de onderzeese oorlogvoering sterker worden, is de zwijg- gentiJnse marine) werd als tevergeefs naar Argentinië zaamheld van de Argentijnse zeker aangenomen, nadat de reizen. Kort na een onderhoud regering betreurd. Het enige, minister van defensie had ver- op de Russische ambassade cn kennelijk geïmponeerd door t Mikoyan's uitspraak „De Ar- I gentijncn zullen in de Golfo Nuevo alleen maar een hoop I vis doden", verklaarde de Ar- gentijnse minister van defen- sie. Justo Villar, dat „het mo- gelijk is dat de onbekende i duikboot aan onze waakzaam- heid is ontsnapt". En daarmee schijnt dan wel dat i Na onderhoud op de Sow jet-ambassade... zeker weet is dat klaard, dat gedurende 36 uui het laatste woord gesproken grote aantallen vissen en pin- het vaartuig niet meer was ge- over het duikboot-mysterie, quins door de dieptebommen localiscerd. Tot deze verkla- dat wekenlang niet alleen Ar- zijn gedood, zo lulden de ver- ring had de marine steeds vol- hef oefenen gentinic, maar de hele wereld wijten aan het adres van de gehouden, het vaartuig in spanning heeft gehouden, regering. ledig in de val te hebben. oorlog. marine deelde mee. dat op nieuw materiaal werd overge- Drie belangrijke opdrachten voor de Russische onderzee boten distilleert het Ameri kaanse weekblad U.S. News en World Report uit de vele be richten en geruchten van de laatste weken. Ten eerste het verzamelen van inlichtingen over de actieradius van Ame rikaanse raketten; in de twee de plaats het in kaart brengen van de zeebodem en verder bemanningen in de techniek van de atoom- Rechter Frank J. Murray, die in Boston het proces tegen Van R. leidt. met haar moeder en Van R. in de sa lon was geweest, waarna haar moe der was weggegaan en voor de deur van Lvnn Kauffman's hut had ge staan. Een poosje later had Stephanie iets gehorod. „Ik hoorde voetstappen op ons dek naar de brug gaan. zo te horen van iemand die haast had. Ik rende naar buiten en zag Van R. naar boven gaan." Busdienstbedrijf 6 pet. meer Vertegenwoordigers van de bij het autobusdienstbedrijf betrokken werk gevers- en werknemersorganisaties zijn tot overeenstemming gekomen over een c.a.o. voor deze sector van het weg- Daarin wordt, behalve de ploegentoe- slag en de overige punten waarover reeds eerder overeenstemming bestond, een loonsverhoging voorgesteld op grond van de gedifferentieerde loonvorming, welke neerkomt op ongeveer zes pro- Dit resultaat behoeft nog de goedkeu ring van de leden van bovenbedoelde organisaties, waarna de c.a.c. ter goed keuring aan het College van rijksbemid delaars zal worden voorgelegd. Uitkeringen uit gemeentefonds De ministers van binnenlandse zaken cn financiën hebben aan de gemeente besturen meegedeeld, dat, uitgaande van de verlenging der financiële-verhou- dingsregeling tot en met i960 de percen tages van de algemene uitkering en de belastenuitkering voorlopig zijn vastge steld op resp. 158 en 156. De ministers zijn voornemens na het totstandkomen van de verlengingswet voor i960 een wijziging van het financiële-vcrhou- dingsbesluit 1953 te bevorderen, ten ein de de mogelijkheid te openen tot het als nog indienen van aanvragen om toeken ning van een subjectieve verhoging der algemene uitkering met ingang van i960. weg. De zestigjarige landbouwer F. A. Pad mos uit Bnuinisse is gisteravond slacht offer geworden van een verkeersongeval. Toen hij met zijn bromfiets de rijksweg tussen Oostenland en Bruinisse walde oversteken, werd hij aangereden door een ui t de richting Zij pc komende personen auto. Zwaar gewond word de heer Pad mos naar het ziekenhuis in Zienikzee ver voerd, waar hij is overleden. De 47-jainige W. J. Oude Wolbons is gisteravond toen hij over de Delderne- straat in Hengelo fietste door een aan hangwagen van een hem inhalende vrachtauto geraakt en om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde doordat de fietser, die een kartonnen doos ver voerde, plotseling begon te slingeren en tegen de auto viel. Hij was gehuwd en had vijf kinderen. Overdag dooi (Van irkundige medewerker) /N DE koude luchtstroom, uit het pool gebied afkomstig, kwamen vooral in de afgelopen nacht ook hier in liet wes ten enkele sneeuwbuien voor. Gister middag werd ook hier en daar in Zuid Holland onweer waargenomen. De meeste sneeuwbuien vielen in het noor den. oosten en zuiden van ons land, waar vanmorgen het hele landschap met een laag van 2 tot 4 centimeter lag bedekt. De komende 24 uur blijven wij nog in de koude luchtstroom liggen en de kans op een sneeuw- of hagelbui blijft aan. wezig. Overdag stijgt de temperatuur 3 tot 5 graden boven nul, zodat dan de meeste sneeuw weer verdwijnt. Komen de nacht en morgenochtend is tijdens opklaringen weer lichte vorst mogelijk met gladde wegen. Een depressie, die via de Golf van Biscaje langzaam naar zuid-Engeland trekt, voert belangrijk zachtere lucht in de richting uan west- Europa en wij blijven hopen dat wij, na het midden van de week, ook met deze wat zachtere voorjaarslucht zullen ken nismaken. Het weertype van deze dagen lijkt veel op dat van maart tijdens een verinde waarin de lentemaand zijn be ruchte staart roert. Enkele sneeuwbuien De Bilt verwacht tot oensdagavond: Wisselend bewolkt met en- kcle hagel en sneeuwbuien. Vannacht in het binnenland lichte vorst, morgen overdag temperatuur overal enkele graden boven het vriespunt. Aanvankelijk langs de kust nog krachtige, overigens matige wind tussen zuidwest en noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 17 februari Zon op 7.54, onder 17.55, maan op 23.45, onder 9.51; 20 febr. laatste kwartier. HET WEEK IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1