Rijproef met nieuwe Anglia ZWITSALETTEN hebpwüerafl, Economie en Financiën Uitvoer sterk gedaald Noord-Nederland vraagt afsluiting Lauwerszee Vierde dag in proces Van R. Televisie heeft eigen taak als voorlichtingsmedium 9 MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 TU7ANNEER iemand u vraagt: „Kent u Max van Egmond?" zult u waar- W schjjnlijk zeggen: „Neen". En toch is hij een goede bekende geweest in uw huiskamer. U hebt dikwijls op zijn stem gewacht. U hebt talloze malen vol aandacht naar hom geluisterd. Vier jaar lang is hij namelijk (tot Oudejaarsdag 1959 toe) nieuwslezer bij het ANP geweest. Een van de rivier anoniemen, die dagelijks praatten in uw huiskamer. Maar wanneer u zijn stem weer zult horen spreekt hij niet meer, maarzingt hij. Max van Egmond is nl. beroepszanger geworden. hij zijn hobby beoefenen: hij was Md van verschillende koren, o.m. van de Scola Camtorum van de Ned. Bach verend girug in Bussum. onder leiding van dr. Arethon van der Horst „En daar werd u „ontdekt?" ,Als u het zo toilt noemen: na lijks.' Maar mevrouw Tine van Willigen de Lorjne, die met de stemvorming belast, 'zei me dat er in mijn stem moge lijkheden voor solozang lagen. Toen ben ik bij haar zanglessen gaan nemei theorielessen bij andere leraren. Ik toen ongeveer achttien." Natuurlijk niet zomaar van de ene dag op de andere; 1959 besluiten als ^ANP-redaoteur en nieuwslezer en i960 be ginnen als beroeps zanger. Er zijn jaren «van intense studie voorafgegaan eer het nodig werd, het oude beroep op te geven We vonden het reden genoeg, voor u •Meens een gesprek te hebben met Max, die op 1 februari as. pas 24 jaar wordt, Zullen we u eerst eens in kennis bren gen met hem? Hij is een heel gewone, zeer bescheiden en wait verlegen jonge man, zander zw-ienge das, extravagante f< kleding of wapperende haren, zonder wil de toekomstdromen, maar met heel veel ambitie en liefde voor muziek en zang kunst. GEEN BAARD was vroeger echt een van die jon- met zilver in de keel, die prijzende ÏSschouderklopjes krijgen van knapen koor-dirigenten en op school solo mogen zingen als de ouders komen luisteren. Maar hij had een merkwaardige bof: c?: er kwam geen baard in zijn keel krie belen die het zilver er onherroepelijk uitrasptc. Zijn stem versterkte van jon gens-alt tot bariton. c; „Ik zong natuurlijk veel, op school en thuis en zo hier en daar, zingen was mijn hobby", vertelt hij half lachend, half ernstig. „Droomde u vroeger al van een zan gersloopbaan?" „O nee, helemaal niet Gek hè, maar ik heb er toen nooit aan gedacht". is dait niet zo verwonderlijk als u reet dat Max van Egmond nieit bepaald erg rustige jeugd heeft gehad. Toen hij geboren werd in 1936 woonden zijn ouders in Semanamg en in de oorlog heb ben zy het volle pond te verduren ge kregen. Het gezin kwam in Japanse ge vangenkampen terecht, maar het bleef gelukkig bij elkaar. Tien jaar was Max, toen de repatriëring hem naar Nederland bracht. „Nou en u weet hoe het met veel ge repatrieerde gezinnen ging: zwerven van plaats naar de amdene. We woon den overal: in Hilversum, Haarlem, Veen- dam, Baann, Bussum, nog eens in Hil- n en ten slotte in Voorburg. Daar i mijn ouders nu nog. Gelukkig woonden we net larng genoeg achter el kaar in Bussum, dat ik daar de middel bare school kon doen Na het eindexamen werd het studeren in Utrecht: sociologie. „Maar liever nog wou Ik bij de radiio. Die boeide me altijd al. Ik solliciteerde is als omroeper, maar toen was er geen plaats. Toen ik twee jaar studeerde, ig ik een kans om bij de nieuwsdienst het ANP te komen. Dat heb ik meteen gedaan". „En nog altijd zingendezonder aan irspeotieven in die richting te denken?" „Ja, inderdaad. Ik leerde nu de jouma- _»tiok, want het nieuwslezen is natuur- lijk maar een onderdeel van het werk. Ik vond het fijn,', om de mensen in de bulletins het niieuws te brengen, waar z tooh eigenlijk op wachtten. Vooral it spannende tijden is het actuele nieuw o groot belang. En ten slotte is he s de meestbeluristerde uitzending' NIET ONTDEKT Op zijn 20ste jaar keerde Max va! Egmond dus naar Hilversum terug ei hij had er beste jaren. Natuurlijk bleef ie drie hebben de grootste liefde lijn hart." „Betekent dart. dat u de moderne co posities niet bemant?" .Toch niet. Ook die zijn interessant boeiend en zij hebben een aparte beko ring. Als ik het juist moet formuleren ik zeggen: het lied op zichzelf heeft mijn grootste voorkeur, omdat het de meeste varia/tie in uitdrukkingsvorm biedt. De liedkunst is het moeilijkste en dus het dankbaarste om te beoefenen. NU EN STRAKS Max van Egmond heeft intussen al heel wat in het publiek gezongen. Hij heeft voor de AVRO liederen gezongen, de NCRV maakte een opname van Oud Hol landse Liederen, en in een VARA-pro- gramma kunt u hem binnenkort horen in de opera „La poupée de Neurenberg" Soli zong hij al meermalen in oratoria, o.m. in Bachs Matthaus-Passion en de Krönungsmesse van Mozart. Voor de naaste toekomst heeft hij al een uitnodiging om ln Utrecht onder lel- U kent ze van radio en t.v. gen op. Hij zong in sanatoria, bij sbuden- tenuitvoeiingen en in amateur-operage zelschappen. „En dde stemvorming, waarbij natuur lijk ook ademhaldoigsoefenmnigen kwamen, waren me van groot nut bij het nieuws lezer. Weet u, dat nieuwslezen voor de radio nog een hele toer is? Je hebt een goede ademvendieling nodig, je moet ge makkelijk en duidelijk lezen en je mag je niet verspreken Maar ten slotte leidde de zangstudlie min of meer ongemerkt tot andere wegen. Na de goede successen drie hij als solist had. kon het wel niet anders of Max ging toch denken aan het beroep. „Nu ongeveer een jaar geleden was ik wel tot klaarheid gekomen", zegt hij, trik begreep wel dat zingen mij liever was ge worden dan de journalistiek. Dus ben ik bij verschillende dirigenten gaan voor zingen en de resultaten waren bemoe digend. Daarom durfde ik in september mee te doen aan het internationale Voca- Lustenoancours in Den Bosch PRIJSWINNAAR „Ik won de Toonkunstprijs en u be grijpt, dat ik daar erg gelukkig mee was. Ik kreeg opeens allerlei uitnodigingen om te komen zingen. Onder andere deed ik mee aan debutantenconcerten ln het Gemeentemuseum in Den Haag en in museum Boymans in Rotterdam". „En als ik het goed heb, volgden er gunstige kritieken?" „Ja, over het geheel waren ze gunstig. Ik gaf licderenavonden cn de jonge pianist Jan Wijn begeleidde me". Max van Egmonds stem, nu een nog miet zware bas met baritonaal timbre, heeft een bijzondere dispositie voor klas sieke aria's en die zingt hij ook graag. Zijm stem is lenrig en kaïn technische moeilijkheden aa<n. Bovendien trekt het romantische tijdperk hem zeer aamen dus is het logisch, dat de liedkunst hem favoriet is. Handel, is zijn lieveLitmgscom- ponrist, maar op zijn programma's van lie deren, komen ook de namen van Brahms, Gounod en Richard Strauss voor. „Is het dus uw bedoeling, vooral lie deren en klassieke aria's te blijven zin gen? Heb ik niet gehoord, dat uw be langstelling in de eerste plaats naar de opera uitgaat?" „Neen, neen, ik heb geen bepaald doel. Ik wil me in geen geval aan één genre binden. Oratorium, opera en het lied ding van Piet Kiel de Johannes Passion te komen zingen envan de zijde der Nederlandse Opera is hjj benaderd een verbintenis met ingang september a.s. „En dan? Lokt het buitenland u?' „Neen, nriet in de eerste plaats. Natuur lijk zou ik geen buitenlandse uitnodi gingen afslaan als ik die ontvang, maar ik graag in Nederland blijven. Ik ge loof dat er kansen genoeg in ons eigen land M.ggen". Dat is een apart en sympathiek geluid, dat de intelligente bescheidenheid de jonge Max van Egmond kenmerkt. De toekomst, de gloednieuwe toekomst, lacht hem tegen en hij popelt, aan het werk te De Nederlandse Invoer is in januari tot 1341 miljoen gedaald, tegen 1399 min. een maand tevoren, doch was 188 min. of 16 procent hoger dan een iaar tevoren. De uitvoer daalde tot 1086 min. tegen 1219 min. in december 1959. In januari 1959 was de uitvoer f 16 min. of 1 pet. hoger. Het dekkingspercentage was 81, tegen een maand tevoren 91, en een jaar tevo- i 96. 120. Het i-nvoersaldo was ƒ255 (v. v. j. 51) min. Van december op januari daalde de invoer met 5 (v. j. 9) pet., de uitvoer 15 (2) pet. Over jaarperioden berekend waren de cijfers in miljoenen guldens: invoer uitvoer (dekking) 1957 15.599 11.770 (75%) 1958 13.774 12.227 (80%) 1959 14.967 13.705 (92 1/2 '59-31/1 60 15.155 13.689 (90%) Verf uitvoer nam toe sterk De Nederlandse uitvoer van verf is in 1959 toegenomen tot 16 (vorig jaar 13) miljoen kg ter waarde van f 4P (32) miljoen. Dit is het dubbele van 1950. De uitvoer naar de krachtig bewerkte Euromarkt nam met 33 procent toe en was 45 (45) pet van het totaal. De uit voer naar West-Duitsland en Frankrijk verdubbelde zelfs. Duitsland is thans het tweede afzetgebied na België. De uitvoer naar de overige Europese landen hand haafde zich. die naar Azië nam toe tot 22 20) pet, die naar Afrika daalde tot 14 (15) pet en die naar het westelijk halfrond handhaafde zich op 10 pet. De gemiddelde prijs toonde een kleine verbetering door prijsverhogingen doch ook door verbetering van kwaliteit. De verfindustrie kon haar positie zeer goed handhaven ondanks scherpe concu Krediet van H.B.U. aan Philips De HoHamdsche Bank Unie heeft a: hot Argentijnse staatssecretariaat vo. verbindingen een loredriet verleend vi 15.2 miljoen gulden tot 15 december 1961 voor de automatisering van het telegiraaf- net in Buenos Aires en omgeving en totstandkoming van telefonische en radio grafische verbindingen met het binnen land, vooral met het in 1951 door Argen tinië van Phdldpe te Eindhoven gekochte materiaal. De rente is 6 procent per jaar plus pet. financieringscomrndssie kwartaal. De aflossing geschiedt januari 1961 tot 31 december 1964 maandelijkse bedragen van 1 316.666. Burgemeester mr. G. van Hall heeft zaterdag de jubileumten toonstelling De glorie van het Maastrichter aardewerk offi cieel geopend. Bij die gelegen heid ontving hij voor het toe komstig historiscK museum van de hoofdstad een prachtige an tieke vaas, daterende uit 1865, met een Rembrandt-afbeelding. Hoger Brits tarief voor tomaten en sla Van gezaghebbende zijde te Londen is aan Reuter medegedeeld, dat de Neder landse ambassadeur gisteren tegenover de Britse minister van buitenlandse zaken uitdrukking heeft gegeven aan de verontrusting van rie Nederlandse rege ring over een verzoek van de Britse nationale boerenbond tot verhoging van de invoerrechten op Nederlandse toma ten en sla. Op het ogenblik bedragen deze 4 pence per pound voor tomaten en 1 pond per cwt. sla. De totale waarde van de Nederlandse tuinbouwuitvoer naai Engeland is ongeveer 500 miljoen gulde- per jaar. LAATSTE BEROEP OP REGERING De Toekomst door Spliinx Ceramique overgenomen De aandeelhouders der Koninklijke Sphinx Ceramique N.V. te Maastricht hebben besloten het bedrijf der rkfabriek De Toekomst te Ooster hout (N.Br.) over te nemen. Er wordt nieuwe N.V. opgericht ter voort zetting van het op koppen en schotels gespecialiseerde bedrijf van De Toe- Strijd over Roerkartel De Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft de poging van de kolenproducenten aan de Roer om goedkeuring te krijgen voor het in december opgerichte Roerkolensyndicaat afgewezen. Dit gebeurde met een zeer grote meerderheid tegen de Duitse op- De Duitsers zullen nu pogen goedkeu- ng van hun voorstel te krijgen dooi ijziging van artikel 95 sub 3 van het erdrag der gemeenschap, doch dit zou nog moeten worden goedgekeurd door het Europese parlement en hét Europese Hof. In juridische kringen van de K.S.G. acht men een dergelijke goedkeuring let waarschijnlijk Het is niet de bedoeling, van de Hoge Autoriteit dat na 31 maart, wanneer het huidige verkoopstelsel afloopt, alle 56 grote kolenondernemingen van de Roer elkander zullen beconcurreren, maar zij wil een oplossing, die niet in strijd is met het verdrag. VESTIGINGSBESLIUTEN IN DE MAAK De staatssecretaris van economische za ken heeft de commissie adviezen vesti gingsregelingen van de Sociaal-economi sche raad verzocht hem van advies te dienen over de vaststelling van een aan tal nieuwe vestigingsbesluiten Deze be sluiten. die thans in ontwerp gereed zijn, zullen betrekking hebben op het metaal- bewerkingsbedrijf. het landbouwsmidsbe- d rijf, het landbouwmechanisatieoedrijf, hoefsmidbedriif, het metaalgietbedrijf. het modelmakersbedrijf. het loodbran- dersbedrijf, het draadvormvervaardi- gingsbedrijf, het vlakgraveerbedrijf, het machine-graveerbedrijf, 't galvano-tech- nisch bedrijf en het instrument- en ge- reedschapsbedrijf. Voorts op de kleinhan del in ijzer waren en gereedschappen en tenslotte op de meubileringsbedrijven. enkele duizenden Friezen werd bij gewoond, is zaterdag een laatste be roep gedaan op de regering en volks vertegenwoordiging om de beslissing omtrent de afsluiting van de Lau werszee niet uit te stellen en deze beslissing in gunstige zin te doen uit vallen. De demonstratieve bijeenkomst, die was georganiseerd door het actiecomité Lauwerszee, werd onder andere bijge woond door de vrijwel voltallige colle ges van Gedeputeerde Staten van Gro ningen cn Friesland een aantal leden der Tweede Kamer en verscheidene bur gemeesters. De heer W. Nauta uit Sneek sprak namens de politieke organisaties in Friesland. Hij zei dat er iets stuk kan gaan als de politiek van de provinciale besturen wordt doorkruist door uitstel en weigering. Vandaar dat Friesland een laatste krachtig appèl op de regering er. volksvertegenwoordiging wilde doen cm het besluit in positieve zin te krij gen en te voorkomen dat het plan tot afsluiting van de Lauwerszee op de lange baan wordt geschoven. en Gewogi De heer H. D. Louwes uit Zuidhorn (Gr.), sprak over de bedreiging van de huidige zwakke zeewering rond de Lau werszee. De Lauwerszee-nota van mi nister Korthals karakteriseerde hij als „gewogen en te licht bevonden". Mevrouw M. Kramer—Bruggenkamp. uit Berlikum, sprak namens de vrou wenorganisaties. Zij achtte de afsluiting van de Lauwerszee een eerste noodzaak ter bescherming van de gezinnen en ver klaarde dat de vrouwen van Friesland aan de zijde van hun mannen staan in de strijd om de afsluiting van de Lau- beweging vertegenwoordigde. Hij ver wonderde zich erover dat de minister geen uitspel van de aanpak maar van hef beraad over de afsluiting vraagt, alsof de afsluiting van de Lauwerszee een nieuw probleem zou zijn. Naar de mening van de heer Schurer wordt de kwestie in Den Haag te zakelijk bere deneerd. Besloten werd een resolutie naar de regering te zenden, waarin namens de bevolking van het gehele noorden een laatste en klemmend beroep op de re gering en volksvertegenwoordiging wordt gedaan om ook noord-Nederland afdoen de te beveiligen tegen het gevaar van overstroming en af te zien van alle ver dere uitstel van afsluiting en inpoldering van de Lauwerszee. De volksvertegenwoordiging wordt ver zocht er zich thans duidelijk over uit te spreken dat de afsluiting van de Lau werszee met name uit veiligheids- oogpunt verre de voorkeur verdient bo ven verhoging van de bestaande zeewe ring, dat aan dit werk dezelfde priori teit dient te worden toegekend als aan de Deltawerken in westelijk Nederland en dat in 1960 nog met de uitvoering van de reeds gereed liggende plannen moet worden begonnen. Een aantal Friese studenten droeg op eigen wijze bij tot dit protest door met geluidswagens en spandoeken door Leeuwarden te rijden. Het standbeeld „Mercurius" was door de studenten voor zien van een zwemgordel met het op schrift „Zo gaat het met ons allemaal als de Lauwerszee niet dicht gaat". ERNSTIG ONGELUK IN BRAZILIË Dij Diamantina, circa 500 km ten noor den van de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro, is gisteren een vrachtauto me- arbeiders in een ravijn gestort- 26 inzit tenden kwamen om het leven, acht wer den gewond. .Vandaag zouden een loods en een sleepbootkapitein getuigen in het proces tegen de Nederlandse marconist Willem van R., die ervan beschuldigd wordt een passagiere aan boord van de Utrecht ver moord te hebben. Het is mogelijk, dat op deze vierde dag van het proces verschillende officieren van de Utrecht eveneens in de getuigen bank zullen verschijnen De loods, Sheldon Collins loodste de Utrecht op 18 september de haven uit toen het schip koers zette naar New York op de laatste etappe van een reis Rechter John M. McAuliffe heeft mee gedeeld dat hij ook Frank Sullivan, de kapitein van de sleepboot zal oproepen. Een Indonesische hutjongen alleen be kend als Gadong, getuige voor de open- bare aanklager, die zoek was, is gevon den. McAuliffe zei. dat Gadong per v'iegtuig naar Boston gebracht zal wor den. Hij wees er op, dat het getuigenis van de jongen van zeer veel belang kan Waar Gadong gevonden werd, is niet bekend gemaakt, maar de medewerking van het ministerie van buitenlandse zaken was nodig om hem als getuige beschikbaar te hebben Oplopende kaasprijzen ondanks toeneming van de produktie Ondanks een produktie van 40-h kaas die in januari ongeveer 47 pet hoger was dan vorig jaar, is toch van een zekere schaarste in het aanbod van deze soör- Dat had tot gevolg dat vrijdag op de beurs in Leeuwarden de prijzen van deze soorten met 2 cent per kg aan trokken In verband daarmede werd ook de prijs van volvette Goudse kaas met één cent verhoogd. De handel was goed en het aanbod werd vrij vlot opgenomen. Er is momenteel een zeer levendige vraag naar 56 weekse Edammers. Dat wijst op een vergrote activiteit in de export-sector. De Duitse importhandel blijft nog ta melijk terughoudend. De botermarkt was nog steeds willig. De export naar Duitsland is nog zeer behoorlijk Ondanks een produktie die in ïanuari 57 pet hogpr was dan vorig jaar nemen de voorraden in de koelhuizen van week tot week af. Per ultimo januari bedroegen de voorraden nog slechts 132 ton tegen 3651 ton vorig jaar. Naar Enge land worden slechts zeer beperkte hoe veelheden verscheept. De melkproduktie blijft zeer hoog. In januari leverden veehouders ongeveer 18 pet of ca 60 miljoen kg meer melk aan fabrieken af dan vorig jaar. De pro duktie van volle melkprodukten als vol poeder en condens zijn in januari groter geweest dan vorig jaar. Ook werd aanzienlijk meer boter' en kaas gepro duceerd. Tndonesiscbe namen voor Nederlandse bedrijven De Indonesische regering heeft zondag bekend gemaakt, dat dertien voormalige Nederlandse verzekeringsmaatschappijen in Indonesië Indonesische benamingen hebben gekregen. Luchtschip. Het grootste luchtschip ter wereld, de ZPG-3W, 120 meter lang, is za terdag op een marinebasis in de Ameri kaanse staat Massachusetts vernield toen door een rukwind zijn kabels braken en het tegen een muur werd geslagen. De TELEVISIE heeft, als een van de media voor massa-communicatie, tot taak bet grote publiek voor te lichten over de snelle ontwikkeling van de maat schappij op velerlei gebied. Zulks al bü wUze van „aanvullend onderwijs" dat iedereen in deze tijd eigenlijk nodig heeft, wil by lets begrRpen van al hetgeen er in de moderne wereld omgaat. Van dit standpunt ging de heer J. W. Rengelink, programmacommissaris van de Ned. Televisie Stichting, uit b{J een voordracht welke hij gisteren in Den Haag voor het Centactcentrum op voorlichtingsgebied hield. De heer Rengelink zei, dat op bet ter- voorlichting over de Nederlandse rein van moderne voorlichting de radio scheepsbouw en haar belangen in het zich wel enigszins moet aanpassen bij buitenland in bleek vervat te zijn en het bestaan van de televisie die door een film zoals die welke de VPRO-aetie beeldend vermogen zoveel vóór heeft, „Redt een kind" inleidde en waartegen maar de televisie op haar beurt zal van Franse overheidszijde bezwaar nooit de snelheid van berichtgeving werd gemaakt juist om de voorlichting kunnen bereiken welke de radio bezit, welke voor Frankrijk niet bepaald vlei- De invloed van de televisie op de end was. krant zal op den duur ook merkbaar Anders is het met programma's, wei- worden, met name wanneer de tele- ke speciaal op voorlichting zijn afge- visie eerder op de dag gaat beginnen, stemd. zoals het journaal, politieke Dan zal het verschijnningsuur van de overzichten en gesprekken, doeumen- krant ook vervroegd dienen te wor- taire's, medische uitzendingen e.d. den. Maar de krant houdt immer het Men kan aannemen dat op het ogen- voordeel dat men haar kan lezen wan- blik een kwart tot een derde van de neer men wil en dat het gedrukte totale programma's via televisie voor woord bestendigd kan worden. Tele- lichtende elementen bevatten, visiekijken is aan een bepaald uur ge- Komt er meer zendtijd, dan zal, aldus bonden en woord en beeld zijn direct de heer Rengelink, de voorlichting ze- vervluchtigd. ker relatief toe- en het amusement af- Zo houdt elk van de drie een eigen nemen, belangrijke positie als middel tot voor- Daarvoor zijn echter twee dingen no- lichting. dig: veel meer geld opdat men ook des- Wat nu de voorlichting via het beeld- kundigen kan aantrekken ter verrijking scherm betreft merkte de heer Renge- van de programma's en het vervallen link op dat tal van uitzendingen onbe- van bepaalde remmingen, doeld voorlichtingselementen bevatten. Als rem op het zich op voorlichtings- Zo bijv. de kunst- en sportrubrieken, gebied ontplooien van de tPlevisie welke de belangstelling in bepaalde noemde de heer Rengelink o.m het richtingen voeren, godsdienstige pro- verbod om gedeelten van Kamerzittin- gramma's, uitzendingen als onlangs gen en rechtszittingen van algemene be over de persoon van de scheepsbouwer tekenis door te geven en een te grote Verolme, waar ongemerkt een stuk preutsheid, welke bijv. voorlichting op sexueel en ander sociaal terrein tegen- Bij dit alles dient er echter in de televisie meer aandacht te worden ge schonken aan het gesproken woord en de betekenis daarvan. Waarom, aldus vroeg de heer Rengelink zich af, blijft het zo moeilijk een minister naar de studio te krijgen voor een spontaan ge- levendige ge- fprek? G. J. Hoen- jjet geSproken woord op zichzelf wordt ook nog teveel door het beeld- verdrongen en dat is dikwijls onnodig. Bij de voorlichting dient het niveau van het kijkerspubliek niet onderschat te worden, want ervaring en mensen kennis vullen intelligentie behoorlijk Uitzendingen Commentaar» Weekendoogst T/OOR BUITENSTAANDERS zal het interessante en zei sprek dat de projesso: dedaal en G. C. van Niftrik met de gespreklcidcr ds. C. M. de Vries zondagmiddag voor de camera's voer den over het aanbieden van de zgn. Remonstrantie wel wat moeilijk zijn geweest. Voor protestantse kijkers ech ter was het in al zijn kortheid toch veelzeggend, evenals de door dr. J. F. van Royen uit Rotterdam geleide kerk- A n dienst In de Remonstrantse Kepel-West te „hoos" worden opseeet. Re- Ie Rotterdam daarna. .e.rchwerk om tot goed Inricht h.er- Het heeft toch wel rpn nat. dat wil "re, te tomen geboden. Dit behoort door de televisie In de gelegenheid echter met door de omroeporganisaties worden gesteld, binnen te token ln el- te worden gedaan, maar deze tonnen konden godrdienstoetenlngen, waar- het wel financieel steunen en terdege door beter begrip kan ontstaan voor de kennis nemen van de uitkomsten. geestelijke ouertutgingen over en weer. Over reclame-voorlichting m de tele- Van de KRO kregen we zaterdagavond visie wilde de heer Rengelink zich in een redelijk ontspanningsprogramma te deze voordracht niet uitlaten; zijn zien, met o.m. zeer knappe pantomime standpunt hierover is trouwens door de door Gilles Ségal en een bijzonder goe- onlangs van zijn hand verschenen bro de Franse imitator die in Rotterdam in chure voldoende bekend, een kort international showprogramma optrad. 's Middags besloot de KRO twee lang durige series in het kinderhalfuur. Na vjjf jaar verdween Dappere Dodo" uit Bert Brugman's poppentheater, maar niet dan na een breed afscheid en de wens voor „een glukkig huwelijk" aan „Tante Hannie". Ook met de hokus- pokus van Adri van Oorschot is het gedaai}. Een nieuwe reeks, „De avon turen van Liang", zal echter wèl Ge rard Heystee als de geliefde chinees op het scherm terugbrengen. De KRO heeft de eer, met „Dappere Dodo" de langste televisieserie die Ne derland tot nu toe kent, op zijn naam te hebben gebracht, maar vernieuwing van het kinderprogramma kan geen kwaad. In het radioprogramma Tierelan tijnen" had de KRO zaterdagavond een goede stunt: in een door Jurriaan An- driessen daarvoor speciaal geschreven compositie traden de violisten Theo Olof en Herman Krebbers op naast het vioolduo Benny BehrSem Nijveen. De compositie ging alzo heen en weer tus sen klassieke klanken en lichtvoetige qv -. i melodieën, hetgeen een opmerkelijk ge- 1 IJ)S Uit IlCt DilltClllclllCi heel werd. Voor muziekkenners fijn proefje! Vanavond het tweede bekroonde hoorspel (open prijsvraag) van de NCRV: om 8.10 begint „Llchlt ln de duisternis", geschreven door Ham Keuls. Om 8.55 een concert van vro lijke melodieën door het Concert Or chestra en om half tien twee werken van Bach, uit te voeren door de flui tist Karl-Heinz Zöller en Heimui Winter, cembalo. Na het politiek over zicht kunt u dan weer luisteren naar het fluitconcert in G van Pergolesi uitgevoerd door het Londens Barok Ensemble. I Radioscoop bij de AVRO, met een Hollands kwartiertje, een februari- mijmering door Eva Janssen, Liedje; van Alex de Haas en andere gezellig heden. Om 9.15 uur begint het hoor spel ,.Het einde van Socrates" van Mary Fitt. United Airlines maakt bekend, dat zij over twee weken een contract denkt te tekenen voor de aankoop van 20 twee- motorige Franse Caravelle-straal-vlieg- tuigen, elk van 3 miljoen dollar of f 11,4 min. Zij krijgt nog optie op 20 toestellen. (Van onze verkeersredacteur) eigenschappen bi; ideaal weer door busten wordt minder Waar men het in ieder geval klep motor met een volume goed voor de dag komen, als invloeden altijd over eens zal moeten van nog geen één liter ge- men op zijn rivalen de Renault aangetast, zijn, is het praktisch nut. dat bouwd! waardoor er aan- Dauphine. de Volkswagen, ALE ER één auto is, die de afgelopen jaren aan We hebben dit zeer goed kun- door die revolutionaire achter- zienlijk minder slijtage is. De Morris Minor en de Austin A tforanJoripttrtsn nndprhevifT nen constateren, daar we de ruit verkregen Is Men ver- motor loopt ook uitermate so*- 40. let. De bekleding is stijlvol veranderingen onderhevig wa0en onder voor Ned€.riand krügt namelijk een achteruit- Pel en is, zelfs bij hoge- toe- en sterk, op het dashboard be is geweest, dan is het wel barre weersomstandigheden zicht over de hele breedte xon- rentallen bijna niet te horen. vindt zich (misschien met uit- de Ford Anglia. Begonnen hebben beproefd tijdens der verwrongen beelden. Ten Goed doortrekken is wel een zondering van het contactslot!) v - sneeuwbuien, opvriezing als „een hoge hoed op wie- windstown du,, len", een misschien lelijke, maar uitermate sterke wa gen, waarmee Tulpenral ly's gewonnen werden,, is de kleinste, Engelse Ford thans een stijlvolle „kleine grote" auto geworden, die bovendien vol met nieuwig heden zit. De tussenliggen de Anglia, die op een ver- j Op twee punten geldt de vuil. Ten derde klemde uitgave van de Angija bijna als oprie-nbarend. groter kofferdeksel Consul lijkt, blijft overi- Het eerste betreft de gens bestaan. Hij wordt serievorm, onder de naam „Popular" r een vermindert de orden wat overigens geconstrueerd, dat aanzienlijk wordt ervaren, 't bijzonder de hoger openslaat. len voorin zijn in hun geheel wegklapbaar) is mets aan te merken. De ruimte ten slotte is royaal, ook de instap ruimte, omdait de twee deuren als bij zonder brede elementen zijn gemonteerd. SDeciificaitie Merk/Model: Ford Anglia Motor vier cylinders, 0.997 liter. 39 pk. Gangwissel: vter versnellin gen vooruit, waarvan de drie optrekkracht, laatste gesynchoniseerd; één onmiddellijk achteruit Met de spor- Remmen: Hydraulisch, in- op de markt gebracht en behoudt zijn beproefde 1172 cc zijklep motor. sterk naar binnen gebogen achterruit. Het tweede de 997 cc kopklep motor, die geheel De tieve. kleine pook worden vier wendig uitzettend, dubbelwer- Van al deze voordelen heeft versnelLingen vooruit bediend kend voor, enkelwerkend ach- tijdens de i Over het aanzicht Anglia heb- schuin achterover hellende fort cel gemak, ke misschien de door de vormgevers zijn ge daan, ziin dan ook volkomen verantwoord, daar zij het de derde kan gemakkelijk ter. handrem alleen op achter vijfentachtig kilometer wielen worden gehaald Totaal remoppervlak493 De wegligglng is uitnemend vierkante cm. wagen van nog geen Elektrische iostatlla-We: baibte- ben we dezer dagen een dag achterruit zijn de meningen of tien gereden en we kunnen nogal verdeeld. Sommigen be er ni-e» anders dan enthousiasst weren, dat het net lijkt, of de de over zijn bovenbouw van de carrosserie Zuinigheid, snelheid, veilig heid en comfort behoren wel tot de voornaamste karakter- i stuk mist; anderen zeggen schappon, dte op een groot bierben is. dat geen srkwaardige stuk precies bij de vormgeving derlijk kort, nog nooit is 1 de wagen past bovenal de veiligheid zeven honderdvijftig kilo. De rijspanning van twaalf volt. hardste windstoten kunnen Snelheid: maximum ongeveer zonder enige moeite worden 125 km/u. bij het be- Verbruik: 1 op 12/13 bij een aximum-snel- kruissnelheid held (ongeveer honderdvijf en- 100 km/u Afmetingen: lengte 390 breedte 146 cm., hoogte 140 Ook op het punt van het wielbasis 230 .•orde ren Hoewel de duurzaamheid >r uit de praktijk zal opgevangen blijken, bezit hij eigen- halen lagere, vier cylinder kop- interieur kan de Ford Anglia Prijs: f 5.765,- Brussel Vlaams zendt om 8 uur eer concert uit, te geven door het NIR Kamerorkest o.l.v. Pieter Leeman: en met medewerking van koor en solisten. U kunt luisteren naar een Cantate van Pelemans en een viool concert van Baervoets. Een symfonieconcert valt te beluis teren via de Duitse zender 309 m. o: 971 kHz. Tussen 7.30 en 9.45 uur speel' het NDR-symfonie-orkest met mede werking van het omroepkoor ondei leiding van Igor Markevitch werker van Messiaen, Ravel en Strawlnski Programma voor morgen DINSDAG 16 1 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. AVRO 7 00 Nwb 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO 7 50 Dagopening AVRO: 8 00 Nwe 8 1! Pianospel 8 30 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 De Groenteman 9 15 Gram 9 35 Wa ters! 9 40 Morgenwijding 10 00 Gram 10 5< V d kleuters li 00 Hammondorgelspel it V d zieken !2 00 Jazzmuz '.2 20 Regerlngs- ultz. Landbouwrubriek !2 3o Land- er •ursber 14 00 Gram 14 4< JO Cell* Albcr d Jeugd 17 30 Ama- Nwb 18 15 Pianospel Schweitzer zing 16 !5 Gram 16 3> "BM'nws oric .9-00 V m. ----- brief uit Parijs 19 10 Radiowcdstr 19 51 Journ 20.00 Nwb 20 05 Gevar progr 22 Oi Viool en altviool 22 30 Nws en beursbe: van New York 22 40 Gitaarspel 23 00 Tiei Jaar TVisterbant. lezing 23 15 Jazz 23-55- Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO 7 Oo Nwb 7 15 Gram 7 30 V d Jeugd 7 4< Gram 7 46 Morgengebed en overweging 8 01 Nws 8 18 Gram 8 50 V d hulsvrouw 9 41 Schoolradio 10 00 V d kind 10 15 Lichv baken, lezing 10 25 Gram 10 35 Idem 11 0< V d vrouw 1130 Gram 1150 Volaan... vooruit, lering 12.00 Mlddagklok-noodkloi 12 OB Promenade ork en sol 12 30 Land en tulnbouwmeded 12 33 Promenade orl (verv) 12 50 Act 13 0o Nws 13 15 15 Jaa Gleden praatje 13 20 Platennieuwa 13 3' ehte muz 13 56 Sopraan en plano 14 3: V d plattelandsvrouwen 14 46 Gevar pro gramma 15 50 Gram -.6 00 V d rieken 16 3" Ziokenlof 17.00 V d Jeugd 17 40 Beursbe 17 45 Regerlngsultz: Economische ontwik keling van Nieuw-Gulnea's bevolking door dr P J van Dooren 18 00 Amateursprogr 18 20 Pol gesprei 18 30 Motet- en madrigaalkoor 18 50 Gran :i«vi Nws 19 10 Act 19 25 Zang '.9.20 Gr.in 20 30 Oude muz 21 06 In hel begin schiej God hemel en aarde lering 21 25 Kamer- muz 21 50 In het begin sehTep God heme en aarde, lezing 22 10 Gram 22-25 Boek- bospr 22 30 Nwb Ot /.ln en huwelijk, lezin» 22 50 Radio PhUharm ork. koor en sol 23 5! -24 00 Nws Televisleprogr. NTS' M00 Journ er weeroverz 20 20 Documentair progr 20.4< Wetcnscfc film XI Oo Natuurfilm 21 10- 22.25 Speelfilm

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9