i= Groot enthousiasme dreigt in conflict te eindigen jaar geëist Opnieuw 12 zaak St. Agathastraat in elke dirigent blijkt ernstig knelpunt te zijn Verolme molen niet krijgt Van R. deed zich vrijgezel voor als Trawlers vangen weinig door slecht weer Egypte met Assoeandam op de postzegels Verzoek 0111 verdachte vrij laten niet ingewilligd te NIEUWE LEIDSCIIE COURANT ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 Mattheus-Passion in Hillegom tANDAG is voor de tweede maal een bijeenkomst georganiseerd van r.angers en zangeressen uit Hillegom ter bespreking van de moge- jkheid in 1961 een uitvoering te geven van de Mattheus-Passion. Dit was, irenals de eerste samenkomst, een besloten vergadering. In het nieuws- lad ..De Bloembollenstreek" vinden wij daarover een enthousiast bericht: 1961 "Mattheus-Passion in Hillegom" en daaronder de mededeling: .SAF WERKT NIET MEE". Het artikel begint met de juichkreet: „De fel is door de kerk: in 1961 zal in Hillegom de Mattheus-Passion uitge- •rd worden. Dat kon men maandagavond meedelen op een bijeenkomst, raarop diverse bestuursleden en afgevaardigden van Hillegomse koren inwezig waren". En verder: „Naar en thans de beschikking over zeventig zangeressen. Namens het kerk- de St. Josephparochie was aan- ig de. heer v. d. Reep, van het koor de St. Martinusparochie was aan- jven binnengekomen, dat men sym- atiek tegenover dit plan staat en hoe- het bestuur van de r.k. ngvereniging Flora geen a-cjhaesiebetui- ng had ontvangen, werd op deze ver- dering medegedeeld dat de dirigent, heer v. d. Steen, was gepolst en dat hij k zijn medewerking zal verlenen. Dit elde de heer A. Clay onder wiens lei- ïg de bijeenkomst maandag werd ge ilden, ons mede. Namens Zingt den meldden de dames Kardol en pendrecht dat men alle steun aan dit ren zal geven en mevrouw Lom- se kon hetzelfde namens het Hille- s dameskoor venbellen", m datum is uiteraard nog niet restge- 1. Het koor. dat behalve over een jdkoor over plm. 100 volwassenen zal neten kunnen beschikken, zal onder ding staan van de dirigent van Zingt Heer de heer G. Kroesse. Tot zover redactie van De Bloembollenstreek. Soals de lezer zal hebben gezien staat achter de kop van dit door ons ge reven artikeltje nog steeds een vraag- en. Dat vraagteken vindt zijn oorzaak de pessimistische kijk onzerzijds op gelijkheid in 1961 m Hillegom door een bestaande uit Hillegomse zangers en pgngeressen, een uitvoering te geven van va Mattheus-Passion. Men zegt: „Wij rer bben reeds 70 zangers en zangeressen nu durven wij het aan". Laten wij nemen dat de stemmen verhouding gunstig ligt, dan zou men de tien :ijen met zeven leden moeten begin- afgezien dan nog van het knapen- „r. Een ieder die er iets van weet zal Mijt met vrees zien gebeuren. Maar, nog durft het aan, want de tech- sche moeilijkheden zijn wel te over- i liggen; verklaarde de heer Clay, de oraitter van het comité, nemen dat niet zo liobt op, maar de nisten hebben vaak onmogelijke diin- mogelijk gemaakt en laten wij ons rheugen in het bezit van deze optimis- che medeburgers. Niet en bloe rEr is echter iets anders. Wij ontvingen de heer A. Clay ook een overzicht hetgeen er maandag luidt als volgt: „Maandagavond heeft diie belast was met an de mogelijkheid 2n uitvoering van ittheus-Passion besloten dit werk studie te nemen, iit besluit is mogelijk geweest doordat de zijde van de Hillegomse zangver- -ngen behalve van de Ghr. Orato- „Asaf" was vernomen dat zij ipathiek tegenover dit plan stonden, dient echter te begrijpen dat de niet en bloc zullen toetreden. De de commissie is geweest rmen bestaande uit leden gezindten in de gemeente, die dan ividueel kunnen toetreden. Dat de :hillende koren hier sympathiek heeft luierend gewerkt omdat daardoor de ilijkheid is geopend dat ook leden deze koren zullen toetreden. Tslaggevend was voor het comité feit, dat bij deze eerste stunt reeds zeventigtal leden gerekend kon heeft goed heeft evenement te komen zeer sympathiek vinden, maar dat er van hun kant van medewerking geen sprake kan ztyn. Als de uitvoering van de Johannes- Passion, die nu reeds zeven jaar achter eenvolgens door de Chr. Oratorium ver eniging „Asaf' is geschied, erdoor in ge komen, zou er ook van de ge noemde sympathie niet veel meer over blijven, was het oordeel van de heren. Waarom Asaf niet Wij hebben aan Asaf de vraag gesteld .Waarom doet,, Asaf" niet mee, of waar- ïm doet gij 't ook dit jaar niet samen met le ver. Zingt den Heer, zoals dat het vorig jaar is gebeurd?" Asaf kan het zelf af en heeft met de wensen van het „Passi^fonds" geen rekening te houden en is dat ook niet van plan, was het ant woord. Zij wenst dat haar eigen dirigent, de heer Cor Kool, de leiding behoudt. Wij hebben ook de heer Clay gevraagd zijn zienswijze over ddt conflict te geven. Hij verklaarde: Het vorige jaar is van wege het „Passiefonds" tot beide koren het verzoek gericht de Johannes-Passion gezamenlijk uit te voeren. Daartoe waren beide koren bereid en aan het verzoek werd voldaan. Aan het bestuur van Zingt den Heer werd echter de vraag voorge legd of men er zich mee kon verenigen. de eerste gezamenlijke uitvoe ring de heer Cor Kool, als dirigent zou optreden. Voor Zingt den Heer bestond hiervoor geen enkel bezwaar, mits bij de volgende gezamenlijke uitvoering de directie bij de heer Kroesse zou berusten, wat door het Passiefomds als vanzelfspre kend werd beschouwd. bekend dat de uitvoering eer goede indruk heeft achtergelaten en d< leden hebben er niets dan prettige her inneringen van overgehouden. Enige maanden na de uitvoering heeft no? de vele problemen die lememing verbonden zijn, i overtuigd dat deze door e bind optrekken overwonnen kunnen .Is de opzet zal slagen is de comrr overtuigd dat dit zal bijdragen stimulering van het koorleven in Aldus de heer A. Clay in i dat wij van hem ontvingen, schrijven is wel enigszins anders •ld dan hetgeen er in het Nieuwsblad it Maar het stemt overeen in dit feit, pla mis de Mattheus-Passion studie te nemen p|/Toch zijn wij verplicht er nog iets aar te voegen. Er zijn in het artikel rei nieuwsblad „De Bloembollenstreek' 'at namen genoemd en er wordt het schrijven van de heer Clay re waarde gehecht aan de sym- iebetuigingen van de drie zangkoren, zangkoor van de St. Josephparochie, de St. Martinusparochie en de r.k. •reniging Flora, waarvan de diri- it, de heer v. cL Steen zou hebben lard dat hij zijn medewerking zou U hebben ons de moeite getroost dc He dirigenten te vragen of zU werkelijk Heid waren hun medewerking te de uitvoering van de Matttaeus- l0bsslon en alle drie hebben zij geant- oord dat zij het streven om tot de uit ering van een dergelijk muzikaal De scheepsbouwer C. Verolme, iige jaren geleden een met afbraak be- igde houtzaagmolen van de werf Jan Alblasserdam via de vereniging Hollandse Molen" aan de gemeentp arlem had aangeboden heeft in nuari het gemeentebestuur van Haar lem verzocht hem de molen terug te ven. De heer Verolme wilde de molen *ichten als ontvangstcentrum langs d< ^eigde t Hm te ft >e Holl iP larlem Wa weg. tiet college twoordde daartoe bereid i geschikte plaatsvervanger aange- len kon worden. Onderhandelingen >ben echter geen resultaat gehad ir men de heer Verolme een versmal- g van de door hem aangeboden an- e molen wilde laten betalen. Iet is thans de bedoeling van Haarlem houtzaagmolen te herbouwen op >ats aan het Spaarne, waar tot molen „De Adriaan" heeft gestaan, het bestuur van Zingt den Heer aan het Passiefomds gevraagd of het die Johanoes- lion weer op zijn programma voor i960 plaatsen. Van het Passiefon<fc kwam toen het bericht dat onder zijn auspiciën geen uitvoering van de Johannes-Passion werd gegeven omdat Asaf tot verdere samenwerking niet bereid was. daar de vereniging van mening was dat haar zelf standigheid erdoor zou worden aangetast. Gezien het goede verloop van de vorige uitvoering was het bestuur van Zingt den Heer over dit besluit zeer ontstemd. Temeer nog, omdat Asaf eveneens afwij zend had beslist op een uitnodiging van Zingt den Heer om gezamenlijk de Elias Het blijkt nu. aldus de heer Clay, dat het argument over de in gevaar komende zelfstandigheid maar een voorwendsel het gaat om de dirigent. Daarover men beter open kaart kunnen spelen Vast staat dat Asaf iedere vorm van samenwerking van de hand wijst en waarschijnlijk alleen relt te benaderen als men de vereniging garandeert dat ieder gezamenlijk optrekken onder direc tie van de heer Cor Kool, de dirigent van Asaf, zal staan. De heer Clay, besluit zijn schrijven els volgt: „Ieder nuchter denkend bestuurs lid zal moeten beamen dat die eis on redelijk is. Samen optrekken betekent ook •n delen". Helaas moeten wij opmer ken dat de dirigent van Zingt den Heer deze gedachte beter verstaat dan de diri gent van „Asaf". SASSENHEIM Christelijke grafici In de zaal achter de Gereformeerde kerk zal maandagavond om 8 uur de af deling Sassenheim van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond ver gaderen. De heer Jens van het hoofdbe stuur zal spreken over het onderwerp: Problemen rondom de loonvorming. Christen-vrouwen De Nederlandse Christen-Vrouwenbond afdeling Sassenheim houdt maandag 15 februari een vergadering in het jeugdhuii om 8 uur. Mevr. H. G. Dam-Broos var Amsterdam zal vertellen over de sociaal evangelische arbeid onder de asfaltjeugd met het daaraan verbonden gezinswerk. toegelicht- met kleurendia's. Gevestigd te Valkenburg J. VAN VEEN TANDARTS Eerste spreekuur dinsdag a Openbare aanklager: van R., die te Boston terechtstaat op verdenking van moord, heeft Van R. er gisteren van- beschuldigd een verhouding met de 23-jarige Ame rikaanse Lynn Kauffman te hébben beëindigd door haar te slaan en in de haven van Boston te werpen. De openbare aanklager, McAuliffe, zei bot de jury dait de 31-jarige Van R. zich als vrijgezel had voorgedaan, niet alleen en verhouding aan te kunnen knopen met Lynn Kauffman maar ook met an dere meisjes aan boord van zijn schip De Utrecht. De namen van deze meisjes zullen worden meegedeeld, aldus de aan klager. Volgens McAuliffe begon de romance issen Van R. en Lynn Kauffman op 14 augustus toen de Utrecht al bi en dagen onderweg was van Singapore naar Boston. re.is van 44 dagen. Lynn Kauffman gescheiden vrouw, had een jaar in Singapore gewerkt. De bijzonderheden en de aard van de verhouding tussen Van i Lynn Kauffman zullen de jury wor den meegedeeld. De verhouding duurde tot 18 september Op die dag, na het ver trek van de Ubrecht uit Boston, bracht R zijn laatste bezoek aan de vrouw De beklaagde sloeg haar tot zij hulpeloos was en wierp haar toen over de muur of over de reling", aldus McAuliffe. De aanklager zei dat Van R. over zijn verhouding mat Lynn Kauffman heaft gezegd: ,.Ik heb veel tegen haar gezegd, maar ik haar niets verteld". Verder wees McAuliffe erop dat Van R de eerste van alle scheepsofficieren was die ongevraagd met een alibi kwam en dat zelfs voordat de politie er zich van bewust was dat Lynn Kauffmans dood iets mat een misdaad te maken kon heb ben. De aanklager sprak over iets dat Van R. in de avond van de 18de september in de hut van de passagiers heeft achterge laten Aangenomen wordt dat dit slaat op het officiersjasje dat na haar dood in de hut is gevonden. Van R heeft, zo ging hij voort, van het begin van het politieonderzoek af ver klaringen afgelegd die alleen maar van belang zijn voor degene die Lynn Kauff man heeft gedood. McAuliffe kondigde een getuigenis aan volgens welke zou bljjken dat Van R. dc vrouw heeft aangevallen en zich be wust was van de aarde van de verwon dingen die h|j haar heeft toegebracht. Uit bewijsmateriaal zal blijken dat Lynn Kauffman gezond was maar dat haar l|jk tekenen van zware mishandeling vertoon de. De verwondingen z|jn onder meer ge constateerd aan hoofd, gezich, oog, her senen, en borst. Een getuigc-deskundige cal bijzonderheden meedelen, aldus de aanklager. Verder zei McAuliffe dat ook Van R's gedrag op de avond van Lynn Kauffman» dood zal worden beschreven, waaronder de boodschappen die hij die avond heeft uitgezonden Deze boodschappen hadden, zo zei hij, ten doei degenen die naar de GROOT GEVAAR VOOR ONZE ECONOMIE Het bestuur van het Verbond van Pro testants Christelijke Werkgevers in Ne derland heeft in het officiële orgaan klaard, dat de voorstellen der Europese commissie inzake het gemeenschappelijke landbouwbeleid zeer gevaarlijk zijn de gehele Nederlandse economie. w zochten, te doen zoeken waar zi, gevonden zou worden, eerste getuige a charge was de re chercheur Thiliman die foto's aan boorc de Utrecht had genomen na Lynr Ivauffmons dood. Hij lichtte acht foto'i /am het in/teneur rem Lynn Kauff- hut en het dek in de omgeving N.V. VISSERIJ MIJ. „KENNEMERLAND" vraagt voor zo spoedig mogelijk een KANTOORBEDIENDE (mnl. of vrl.) MULO-opleiding gewenst. Schriftelijke aanmeldingen verzocht. Tramstraat 20, Katwijk aan Zee. Visserijgolfjes DE TRAWLERS EN GROTE TRAWLLOGGERS blijven met zeer slecht weer kampen om de Noord. De gehele week geven zij reeds matige vangsten door, hetgeen uiteraard van invloed zal zijn op de aanvoer van komende week. Gisteren meldden de schepen etmaalvangsten van 60 tot 200 manden haring, makreel en koolvis. Sommige schepen vingen wat kabeljauw, zoals de Dirkje Ro. 53, die een trek van 75 kabeljauwen door gaf. Langs de kust en bij de Pittboei is de visserij vrij goed. De loggers en kotters meldden langs de kust etmaal vangsten van 120 tot 250 kilo tongen en 10 tot 25 manden schol. Bij de Pittboeien vingen zij 200 tot 300 kilo tongen, 15 tot 25 manden schol en 20 tot 40 kabeljauwen per etmaal. Om de Noord deed de Haarlem IJM 9 trekken van 30 manden. Het schip meld de opnieuw een dagvangst van 150 manden. De Medan IJM 57 ving in twee trekken 100 manden kabeljauwen. Dit was er Zeventien vaartuigen zorgden er vrij dag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van 5000 kisten verse vis, 515 stijve kabeljauwen en 17.500 kg tong. Er waren 175 kisten schelvis. 175 wijting, 10 gul en kabeljauw, 265 koolvis, 1250 haring, 1050 makreel, 1500 schol, 25 tar bot en 157 diversen. Er waren drie trawlers. De Sch 171 zorgde voor 30 schelvis, io gul en kabel jauw, 30 koolvis, 500 haring, 150 makreel Betonf abrikanten na faillissement gearresteerd De officier van justitie te Arnhem heeft de arrestatie bevolen van firman ten van een fabriek van betonsteeen te Eist (G.). De Hawe steenindustrie is in april 1959 failliet gegaan. Thans heeft de curator een aanklacht ingediend op ver moeden van vermogensdelicten. Firmanten, een accountant te Ooster beek de R., een vroegere arbeider A. en diens zwager en een vroegere landbou wer J„ kochten enkele jaren geleden een pand te Eist voor de fabricage van be- tonsteen. Het bedrijf verslond echter meer financiële middelen, dan de pro- duktie opleverde en de firmanten be gonnen geldschieters te werven onder kleine luiden. Deze fourneerden gelden, in de hoop dat de betonindustrie weldra de winsten zou opleveren die de firman ten in uitzicht stelden. De beloofde uit keringen bleven echter uit en het gevolg was, dat na het faillissement van dc steenindustrie een aantal beleggers even eens bankroet ging. Zo kon bijvoorbeeld een boer zijn hy potheek niet aflossen, zodat zijn bedrijf werd verkocht. De firmant J., die in middels op vrije voeten is gesteld, had zijn boerderij ook verkocht en hij ver keert thans in ai-moedige omstandig- De justie stelt èen uitvoerig onder zoek in ten aanzien van deze vrij inge wikkelde financiële affaire en het aan deel van ieder der firmanten. Toen het faillissement werd uitgesproken behoor de tot de activa een bedrag van 13- Dit was kasgeld. De schuld bedroeg on geveer 250.000. Directie N.S. akkoord met vijf procent De directie rem de Nederlandse spoor wegen heeft zioh akkoord verklaard met een loonsverhoging van 5 procent voor het N.S.-personeel. DANK ZIJ de onbaatzuchtige? financiële hulp van Rusland kan Egypte eindelijk beginnen met het grootse project van de Assoean-dam. Dit was de aanleiding tot de uitgave van een drietal zegels, waarvan we er twee, sa menhangend uitgegeven, afbeelden. De derde heeft als onderwerp het hydro- elektrische krachtstation, dat 3 januari door Nasser in werking werd gesteld. De capaciteit is 2500 miljoen Kilowattuur. Onze samenhangende afbeelding 1 geeft van boven (10 Mills) in Arabisch en Engels de verklarende tekst: De As soean-dam betekent: 2 miljoen acres vruchtbare grond meer, een stabiel ir rigatiesysteem, betere drainage en scheepvaart, besterming tegen over stromingen en 10 biljoen kWh per jaar ana energie. Daaronder, 35 mills, een afbeelding van de plaatsing van de hoeksteen van de dam. De bouwtijd van het hele object wordt op 7 jaar geraamd. Het zal het bouwgrond- areaal met 30 pet. èn de elektrische energie met 600 pet. vermeerderen. Ze lijken niets met elkaar te maken te hebben, en wel heel vei1 uiteen te lo pen afb. 1 en 2 en toch is er verband: de vrij simpele en onduidelijke voor stelling van Brazilië is de brandende braambos, die Mozes in de woestijn zag, toen Jahwe hem in de vuurgloed verscheen en opdracht gaf naar Egypte te gaan en Zijn volk Israël uit het diensthuis uit te leiden! Deze bran dende braambos is het symbool van de Presbyteriaanse Kerk in Brazilië, die zijn eeuwfeest viert. Afb. 3 is van Mongolië, dat meedoet aan het eerbetoon per postzegel Russische Op Loenik III afgebeeld, op zijn tocht door de ruimte tussen aarde en maan. Afb. 4 is eveneens van Mongolië, één uit een uitbundige en lange reeks, gewijd aan „de dieren des voor Haagse hof In hoger beroep (Van een orizer verslaggevers.) TWAALF JAAR gevangenisstraf met aftrek van de tijd, in voorarrest doorgebracht, en bovendien onvoorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering. Tot deze eis kwam gistermiddag de procureur-gene raal bij het Haags gerechtshof, mr. J. Zaayer, in de zaak tegen de 30-jarige chauffeur Arie A. Deze stond in hoger beroep terecht wegens doodslag; hij werd ervan beschuldigd in november 1954 de 39-jarige administrateur L. van Wijnen van het leven te hebben beroofd. Het misdrijf werd ge- 1 een huis aan de St. Agathastraat te Lange tijd werd aangenomen, dat de dood van Leo van Wijnen het ge volg was van een ongeluk: hij zou 's nachts in de vensterbank hebben gezeten om een luchtje te scheppen, zou daarbij het evenwicht hebben verloren en zou omlaag gevallen zijn Pas vier jaren later werd op de zaak een ander licht geworpen. Vastge steld werd. dat het slachtoffer op gewelddadige wijze om het leven was gekomen. Zijn echtgenote, Dina. en haar vriend Arie. met wie zij een verhouding had. werden gearres- Vorig jaar september stonden bei den in Rotterdam terecht. Na een zitting, die drie dagen duurde, werd Dina vrijgesproken (tegen haar was 7 jaar gevangenisstraf geëist), terwijl Arie werd veroordeeld tot 12 jaar (tegen hem was 5 jaar geëist). Verdachte Arie ontkende ook gisteren weer, dat hij aan het misdrijf zijn mede werking had verleend. Naar zijn zeggen was hij op die fatale avond naar de bio scoop geweest. Daarna had hij een glaasje bier in een café gedronken. Ten slotte was hij op zijn gemak naar de St. Agathastraat gewandeld. Toen hij daar aankwam hoorde hij van Dina, dat Leo een ongeluk had gehad. Dina daarentegen hield voor het ge rechtshof vol, dat Arie die bewuste avond de deur niet uit was geweest. Hij had ruzie gekregen met Leo en daarbij te horen gekregen, dat hij het huis dien de te verlaten. Aan het inwonen bij de Van Wijnens moest een einde komen. Arie was, verklaarde Dina, woedend geworden. Later op de avond had hij toen Leo met een hamer de schedel 'n geslagen. Daarop had hij Dina bedreigd uit angst had zij toen geholpen de spo ren van het misdrijf uit te wissen ei daarna samen met Arie het slachtoffer uit het raam laten vallen. „Een moordzaak", zei mi. Zaayer zijn requiBitoir, „is geen alledaagse ge beurtenis. Zeker niet, wanneer zij na vier jaar wordt ontdekt. Ik wil dan voor alles hulde brengen aan de Rotter damse politie, die er desondanks nog geslaagd is het bewijsmateriaal tegen deze verdachte bijeen te brengen" Aan de hand van rapporten van des kundigen stelde mr. Zaayer vervolgens vast, dat de schedel van het slachtoffer al vóór de val was verbrijzeld. Bloed vlekken op enkele kleedjes in de kamer spreken in dit verband nog een duidelijke taal. Van Wijnen werd het leven gebracht door een aantal sla gen op het hoofd. Het slachtoffer, betoogde de procu reur-generaal, werd om het leven ge bracht door iemand, die in een zekere relatie tot hem stond en die bovendien hem vijandig gezind was. Die man Arie A.: hij liep immers die fatale avond gevaar zowel zijn kosthuis als zijn vriendin te verliezen. De psychia trische rapporten noemen Arie boven dien een agressieve figuur. „Geen verklaring'' Het alibi van dc verdachte achtt mr Zaayer niet steekhoudend. Naar zijn mening woog zeer zwaar het feit, dat Arie geen redelijke verklaring weet te de wijze, waarop hij de tijd i half t i kwaï die nacht doorbracht. Om kwart over immers werden de buren wakker Dina's gillen. De procureur-generaal verwierp slotte de gedachte aan een gezamenlijk plan van de tweede hoofdfiguren om Leo uit de weg te ruimen en dan onge stoord samen verder te leven. De loop der gebeurtenissen nadien wijst daar stellig niet op: Dina en Arie gingen namelijk uit elkaar. Naar de mening van mr. Zaayer zal schappelijk gevaar blijven (de uitge brachte rapporten laten daarover geen twijfel bestaan); in zijn eis nam hij daarom niet alleen het vonnis van dc Rotterdamse rechtbank over, maar voeg de daaraan nog onvoorwaardelijke ter beschikking stelling toe. De verdediger, mr. J. van der Vorm, zei in zijn uleidooi, dat elk wettig overtuigend bewijs tegen Arie ontbrak. Weliswaar telt het dossier meer dan 1000 bladzijden, maar het aangevoerde bewijsmateriaal steunt slechts op verklaringen van Dina. Daarop werd z|j in Rotterdam vrijgesproken. terwijl Arie tot 1? jaar gevangemsstral werd veroordeeld. Dina stond echter als mede verdachte terecht en zij had er dus Be lang bij haar schuld zo veel mogelijk le verkleinen. Met als gevolg, dat Arie steeds zwaarder werd belast. Vervolgens viel mr. Van der Vorm de psychiatrische rapporten van dr. Plokker aan. De betrouwbaarheid van meende hij in twijfel te kunnen trekken, terwijl hij bovendien vaststel de. dat tijdens het onderzoek een wei- willende houding werd ingenomen te genover Dina. In de rapporten is daar entegen van welwillendheid niets te be merken, zodra het over Arie gaat. Ter loops wees de verdediger dan ook op het b elang van een nieuw psychiatrisch ondi r.."Ck. lands". Op ónze 50: muskusdieren, een hertesoort. Mongolië, dat praktisch nooit zegels uitgaf, tot voor kort, komt nu ineens met tientallen zegels tege lijk op de markt! Wonderlijk, want veel correspondentie zullen die Mon golen niet voeren, behalve de over heidsinstanties, die portvrijdom heb ben. Inderdaad, totaal overbodig en alleen bedoeld om geld van filatelisten in het laadje te krijgen. Ze worden in Hongarije gedrukt, en van daaruit naar alle landen verzonden, die ze bestellen en boze tongen beweren, dat ze Mon golië zelf nooit gezien hebben of zien zullen!! Het behoeft geen betoog dat dit roofuitgaven zonder meer zijn, on danks de interessante motieven. Rusland gaat door met de dieren die er voorkoipen af te beelden. Afb. 5 een sierlijke zegel met een zwaan. Wie de kinderzegels van vele landen kent, fris se, aardige plaatjes, meestal wat zoet van opzet, veelkleurig en op breed succes berekend, zal getroffen worden door de geheel eigen, zakelijk sobere stijl van de kinderzegel van India, afb. 6: stemmig éénkleurig, een foto van twee jongetjes in hun vreemde kledij, leunend tegen de deur van een kindertehuis. Misschien zegt juist zo'n voorstelling veel meer dan die vele fondantzegeltjes van andere landen. Formosa herdacht met Amerika de grote president Abram Lincoln. Vele andere landen deden dat ook, in Zuid-Ameri- ka, maar ook in Afrika, (Ghana bijv.) uit eerbied voor de ijveraar voor de afschaffing der slavernij. Onder zijn portret en de Amerikaanse vlag zijn gevleugeld woordOf the people, by the people, for the people. (Van hel volk, door het volk, voor het volk). Links van hem, onder de Chinese vlag: NIET Tsjang Kai Chek, zoals vele bladen en zelfs Elsevier abusievelijk vermeldden, maar Sun Yat Sen 1866- 1925) de beroemde Chinese staatsman, die in 1920 de revolutionaire tegenre gering van Kanton vormde en zijn drie beginselen der democratie proclameer de: nationalisme, democratie en sociale hervormingen. Van de vele zegels in de Afrikaans—Ara bische landen verschenen ter gelegen heid van de „Dag der bomen" beelden we er een af van Syrië, nr> 8: twee oude olijfbomen, met een doorkijkje naar ,.ee9 moskee- De boom, speciaal de olijf is in die streken uitermate be langrijk. Ook legde hij zijn vinger op zwakke plekken in de getuigenverklaringen. Er zün. aldus mr. Van der Vorm, getuigen, in deze zaak en onder deze om standigheden niet zullen terugschrikken voor een meineed; er zijn ook getuigen, die na zoveel jaren herinnering en fan tasie niet goed meer uit elkaar kun nen houden. Daarbij komt dan nog, dat geen enkele politie-functionaris in twijfelde aan een ongeluk. Verdediging Arie heef tzijn medeplichtigheid steeds ontkend. Hij is een man van beperkte intelligentie, betoogde zijn verdediger, en het is mogelijk, dat hij tijdens de scherpe verhoren onwaarheden heeft verteld. Alleszins verklaarbaar; komt meer voor, dat leugens worden gebruikt om te ontkomen aan eer van schijnbewijzen- Eike zakelijke aanwijzing ontbreekt, dat Arie op het fatale uur aanwezig Is geweest op de plaats van het misdrijf. Niemand heeft hem daar gezien.... nie mand, behalve Dina spreekt erover, dal h|j op dat tijdstip In dc St. Agathastraat was. En wat Arie betreft: men mag toch waarlijk niet van hem verlangen, dat h|| zich na vier jaren nog p recies her innerde hoe h|j die avond thuis geko- Bij Arie meende mr. Van der Vorm geen motief voor het misdrijf aanwezig. De liefde tussen hem en Dina wai mers al bekoeld. Dina daa.-entegen had wél een motief: zij haatte haar om het kleurloze leven, dat zij aar zijde leefde Zij wilde haar vrijheid Evenals de procureur-generaal wierp de verdediger de gedachte een gezamenlijk plan in dat geval immers had de intelligente Dina wel ge zorgd voor een houdbaar alibi Een verzoek om z|jn cliënt onmiddel lijk in vrijheid te stellen werd door bet hof verworpen. De u ltspraak werd volgens vastgesteld op 26 februari. Het is nog niet bekend wanneer de tegen Dina (tegen haar vrijspraak ging de officier van justitie in hoger beroep) door het gerechtshof zal worden be handeld. en 40 w|jting; de Sch 196 voor 80 schei- schelvis, 80 koolvis, 360 haring, 570 ma kreel en 40 wijting en de Deining Kw 8 voor 65 schelvis ,175 koolvis, 410 haring, 290 makreel en 65 wijting en 5 diversen. In Scheveningen werd vrijdag veel aangevoerd. In totaal 4300 kisten verse vis. waarbij 300 schelvis. 400 wijting, 250 koolvis, 1700 westkust haring. 500 Noord zee haring. 400 schol, 3000 kg tong, 400 stijve kabeljauwen, 100 radio en 600 makreel- De prijzen In de prijzen kwam vrijdag weinig verandering. Schelvis bleef duur. Grote schelvis noteerde f 42 tot f 45. grootmid del f 55 tot f 50, kleinmiddel f 61 tof f 56. pennen f 68 tot f 59 en braad f 46 tot f 45 per kist van 50 kilo. Wijting werd goedkoper met f 30 tot f 15 per kist van 50 kilo. De scholprijzen vielen tegen. Grote schol deed f 21 tot f 15, groötmid- del f 23 tot f 16-50, kleinmiddel f 37 tot f 22. schol I f 36 tot f 24 en schol II f 35 tot f 19 per kist van 50 kilo. Voor de haring werd f 20 tot f 14 en voor ma kreel f 21 tot f 9 80 per kist van 50 kilo betaald. De kleine makreel kon geen genade vinden in de ogen van de han del. De tongprijzen bleven opnieuw sta biel: f 3-60 tot f 3.30 voor de grote tong, grootmiddel f 3-10 tot f 2-70, kleinmid del f 3-10 tot f 2-70, tong I f 3-10 tot f 2-70 .tong II f 2-90 tot f 2.60 en tong III f 2 60 tot f 2-30 per kilo. Tarbot was duur met f 4-10 tot f 4-20 per kilo. En vandaag? Vandaag lost de Jacoba Gezlna IJm 38 een vangst van 1200 kisten verse vis van om de Noord in IJmuiden. De Dirkje Ro 53 is binnen met 1150 kisten verse vis, de Medan IJm 57 met 1000 kisten, de Sch 117 met 850 kisten en de Kw 122 met 900 kisten verse vis. De logger- en kot- tervloot zorgt voor tong en schol. VOORSCHOTEN Groene Kruis bestaat vijftig jaar Op 17 maart herdenkt de afdeling Voor schoten van „Het Groene Kruis" haar 50-jarig bestaan en blijkens een aan de leden gericht schrijven wil het bestuur niet volstaan met de traditionele receptie, maar dit feit op andere wijze herdenken. 's Middags zal de leerlingen van de u.l.o.-scholen en de hoogste klassen van de lagere scholen een prettige samen komst in het Cultureel Centrum worden aangeboden en de leden zijn uitgenodigd voor een gezellige avond in dezelfde zaal met toneel van de plaatselijke Nuts-toneel- groep en het vertonen van enkele bijzon dere films. In verband met een goede voorberei ding is een comité ingesteld van 14 per sonen; bij wie de leden het aanmeldings formulier voor bijwoning van de avond uiterlijk 15 februari dienen in te leveren. Bij een zo groot aantal leden is het uiter- aard mogelijk dat een lid. door welke oorzaak dan ook, geen uitnodiging heeft •angen. De secretaris deelde ons me de, dat men zich in dat geval kan melden het Gezondheidscentrum of aan zijn adres, Pr. Bernhardlaan 50, telefoon 2270. Jaarvergadering Vrouwenbond Dinsdagavond houdt de Christenvrou wenbond in het Cultureel Centrum een feestelijke jaarvergadering. Een aantrek kelijk programma met zang, declamatie 1 toneel belooft een gezellige avond. Nationale damtitel Cracks deelden winstpunten In Utrecht zijn gisteren de eerste par tijen voor de tiende ronde gespeeld. De uitslagen waren; Gordijn—Van Dijk 1—1 en Huisman—De Jong l1. Verder is deze week nog de uitgestelde party van de zesde ronde gespeeld tussen De Jong en De Vries. De Jong won. Sportcontact met de West? Op initiatief van de voorzitter van de Curagaose voetbalbond, de heer M. S. L. Maduro. worden binnenkort de moge lijkheden onder de ogen gezien om te komen tot een groter sportcontact tus sen Nederland en de West. in het by- zonder Curacao. Ook in het ryksdeel overzee wordt veel aan sport gedaan, maar tot op heden blee het contact be perkt tot een enkele voetbalwedstrijd. Op Curacao worden ook tal van andere takken van sport beoefend en de heer Maduro zou gaarne indien mogeiyk om de vier jaar een sportontmoeting zien georganiseerd tussen Nederland en de West. Daarmee kunnen in de eerste plaats de sportcontacten worden ver stevigd en zonodig worden gelegd, maar aan de andere kant kunnen deze wed strijden bijdragen tot een beter begrip tussen de bewoners van Nederland ener zijds en Suriname met de Nederlandse Antillen anderzijds. Een dergelijk con tact kennen reeds de Engelsen en bin nenkort zullen ook de Fransen hiertoe overgaan. In de komende zomermaanden zullen vijftien Belgen te gast zijn in het jeugd- sportkamp van de K.N.V.B.. dat van 11 tot 16 juli in Hoek van Holland zal worden gehouden. Het zal de eerste keer zijn,' dat de jeugdsportkampen eer internationaal tintje krijgen. Slaag deze proef met de Belgische afvaar diging. die uitsluitend zal bestaan uit scholieren en twee leraren, dan ia het zeker niet uitgesloten, dat een volgend jaar een groter contingent buitenlandera zal worden geïnviteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9