Oecumene en Zending zijn geen tegenstellingen Paardesteeg aan achterkant Pitmanschool Studenten uit Guatemala met oude Maya-dansen van het draaiboek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 *jj| jAgenda voor Leiden Zaterdag: Schouwburg, 8 uur: De Plankemers uit Kaarden met De geborduurde bal. door i. H----- !ganda-c 'politie. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 220. 7 en 9.15 uur): De naakten en de doden (1? jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Het meisje zonde (18 jaar). W(j Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jeugd in de macht (18 jaar). j,e. Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur)Haven der h .hartstochten (18 jaar); donderdag: De we reld der sti'lte. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een stad wiekt haar moordenaar (18 jaar). >ok Trianon (2.30, 6.45 en 9.15 uur): De man an*die moest verdwijnen (14 jaar). H Zonüaï ren Marekerk 7 uur n.m.: Bijzonder kerke- werk Herv. Gemeente, ds A. Dron'kers ranuit Utrecht over Mens en Moraal, sen er_ Maandag T^j| Het gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Ver. der Staak over re'f Kweekschool v K. en O.-ci Prytaneum, 8 u lemeenschap, J .Woudstra Foyer Stadsgehoorzaal, 8 u.: Chr. Réis- 6>Htichting, Dwars door West-Europa. een[ Stadsgehoorzaal, 2.30 en 8.15 uur: Mode- khow Boussac, van fa. Gronheid v.h. bijB. Rippe. [Restaurant Van der Heyden, 210 uur: teica-show. ans] Lo'gegebouw, 8 uur: K en O.-cursus, hetflah Rensenbrink met Voor en achter de ujJ Schouwburg, 8 uur: Ned. Marionebten- [heater met opera Faust, van Gounod, r K. en O De kleine Burcht, 8 uur: COVS, A A. C. De methodiek van het.schelds- echterer. Het gulden Vlies, 8 uur: Cursus Pedago- ek en Kinderbescherming, Het bedreigde ;nd. Oegstgeest, Zijzaal W- de Zwijger- erk, gemeente-avond Vereniging van 'rijzinnig-Hervormden. Dinsdag Schouwburg, 8 uur- Ned. Marionettèn- heater rrtet opéra Faiist; van GounoU, k® ooY K. en O. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: N.C. J. Beekman uit Amstelveen met van Cöte d'Azur en Corsica. Restaurant Van der Heyden, 210 uur: fleica-Show. de Zuiderkerk, 8 uur: Geref. Jeugdver- ïaLnd met film Tranen over Johannes- Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: Jr, J. J. Butler uit Groningen over: Vonze Age Trade to and through the re- In den vergulden Turk, 8 uur: Kon. vaiNed. Middenstandsbond, met Oegstgeest: Irene, 8 uur: Propaganda- vaivond tbc-vereniging, m.m.v. Sempre „fcvanti's Jong en Jolig. Bovenzaal Geref. kerk, 8 uur: Leden- Safergadering a.r. kiesvereniging; spreker: Hefi. de Mooij, Rijnsburg. rMk Woensdag Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na- luurhistorische Vereniging. 11151 Schouwburg, 8 uur: De Plankeniers zul-pit Naarden met Mrs. Bolbec en haar porjchtgenoot, van Georges Berr en Louis Ambachtsschool, Haagweg 4, 7.30 uur: .t. en O.-cursus Praktische Autotechniek. dt Foyer Gehoorzaal, 8 uur: causerie met van Han en Wina Born, zdlaar onbekend Bulgarije. Huis Over 't Hoff, 8 uur: K. en O.- lursus Calligrafie. Kerkzaal Acad. Ziekenhuis, 12.50—120 jur: middagpauzebijeenkomst. I Oegstgeest, Het nieuwe gebouw Ende- jeest, 7 uur: film Mom en Manuel. Zendingshuis, 8 uur: Lezing baronesse t. M. van Heemstra over Afrika. Donderdag Antonius clubhuis, 8 uur: IKO-avond iterscholaire Contact-Commissie. Eellevue, 7—9 uur: Receptie t.g.v. vijf- igjarig bestaan Lcidse Damvereniging. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest voor K. en O.; soliste: Lola Bo- ttec Schouwburg, 8 uur: De Plankeniers da^it Naarden met Mrs. Bolbec en haar :htgenoot, van Georges Berr en Louis ferneuil. Casino-theater, 8 uur: K. en O.-film in de maand. Zo vaders, zo zonen. 3ort in (jcn vergulden Turk, 10.3012 uur: '^Joffie-uurtje Ned. Vereniging van Huis- eum. 8 uur: dr. ir. P. C. Linden- )or Viro en Oost en West -over leisindrukken in Israël. ijHct Boshuis, hoek Hoflaan-Telderskade, Filmavond Ned. Bijbelgenootschap, staurant Van der Heijden, 8 uur: De ISatuurvriend. VrJJdag Restaurant Van der Heijden. 8 uur: e£*j!enootschap Nederland-Engeland, ds. W. ulBodgkins over de verandering van het vax>eialc patroon in Engeland. Pieterskerk. 7.15—7.50 u.: Avondgebed. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christcn-Vrou- Bond, ds. J. H. Boerlijst, Herv. pre ikant te Den Haag, over Het raadsel het lijden. Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: a.r. ereniging wijk III, mevrouw T. H Ittema-Roosjen over Gezin en politiek. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: De Plankeniers Naarden met Mrs. Bolbec en haar 'htgenoot, van Georges Berr en Louis Jillferneuil. In den vergulden Turk, 34.30 uur: :eptie t.g.v. vijftigjarig bestaan dames- mnastiek- en atletiekvereniging Brun- jilde. 1 Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileum-uit- oering Brunhilde. he". Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dit 1 Japan), tot 28 februari. 1960. Conferentie in OEGSTGEEST Islam-Zending heeft tot nu toe goede resultaten DE ZENDINGSHOGESCHOOL te Oegstgeest hield gisteren en houdt vandaag in het zendingshuis een conferentie voor theologische kandidaten. Ruim 50 sonen nemen hieraan deel, niet slechts uit universiteitssteden, maar ook va academie De Horst te Driebergen, het Doopsgezind seminarie te Amsterdam, de theologische faculteit te Brussel, de theologische hogeschool der Christelijke Gere formeerde Kerken te Apeldoorn en de theologische school der Vrije Evangelische Gemeenten te Utrecht. Gistermiddag sprak de rector, dr. E. Jansen Schoonhoven, over Oecumene en Zending. Hij begon met op te merken dat het woord oecumenisch, waarmee wordt bedoeld de Kerk, verspreid door dc wereld, in deze zin voo eerst werd gebruikt door de bekende Zweed dr. Söderblom in 1919 op een confe rentie in Wassenaar. Hij pleitte ervoor een concilie te houden, dat een geestelijke vertegenwoordiging zou zijn van de Christenheid. Ook de Zending heeft de wereld het oog, zoals werd uitgesproken op de eerste internationale zendingsconferen tie in Edinburg in 1910. Toen onder scheidde mén de christelijke wereld var het Westen en de niet-ohristelijke we reld van het Oosten. Later bleek deze onderscheiding hoe langer hoe meei houdbaar. Ook in het christelijke Wes- tam de secularisatie hand over hand toé, terwijl overal in Azië en Afrika Kerken te vinden zijn. Dit maakte dat velen zich gingen afvragen of het tijd perk der Zending niet was afgelopen en zijn gekomen in de periode der mene, die alle Kerken tot één vergaderen. Dr. Jansen Schoonhoven merkte hier tegenover op dat de zendingstaak toch niet kan zijn afgelopen als men consta teert dat overal de niet-christelijke we reld te vinden is. Is het waar dat oecumene en Zending twee grootheden zijn, waarbij het in de eerste gaat om een binnen-kerkelijke actie en de Kerk zich in de Zending buiten richt? Deze onderscheiding tussen oecumene en Zending is fout. De fout is dat men zo de Kerk DR. JANSEN SCHOONHOVEN oecumene ziet als een in zichzelf gesloten en zelfgenoegzame grootheid, die alleen nog niet worden uitgebreid. Hier tegenover stelde hij dr. Kraewer, die heeft gezegd dat de Kerk er is om de nood der wereld. Als dat waar is, geldt het ook 'voor de oecu mene. Wij mogen dus oecumene en Zending niet zien als twee afzonder lijke grootheden, die met elkaar in relatie staan, maar als twee zijden van dezelfde zaak. Vervolgens, gaf dr. Jansen Schoonho- en in het kort een overzicht van het ontstaan van de internationale Zendings raad en van de Wereldraad van Ker ken, waarbij reeds tien jaar na de stich- Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdbi blotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u;, oensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. -i vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, el ke dag geopend van half 10 tot 12 en Legermuseum .Generaal Hoefer". Pest huislaan 7elke dag geopend van 105 u. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1. uitgezonderd op dinsdag en vrij- Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u. Archeologisch instituut. Rapenburg 25 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag- iddag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 1220 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling. geopend van half tien tot half op zaterdag tot 5 uur. Prentenkabinet, Kloksteeg 23. elke dag an 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus. Rapenburg, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur ia 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op iterdag tot 1 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen n 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst i nde vakanties), concierge: Kolf- nakersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- traat 27, maandag en woensdag van 1 ot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag an 10 tot 5.30 uur. Deze opgaven gelden niet voor zon- n feestdagen» ting van de Wereldraad de beweging beide te integreren onweerstaanbaar bleek; allerlei acties van de één lappen die van de ander. Daarbij komt dat van de zijde van de Zending en van de jonge Kerken onophoudelijk wordt opgeroepen tot kerkelijke eenheid. Wan neer deze integratie het volgend jaar haar beslag krijgt, zal dit een teken zijn dat in alle landen door de Kerken de Gemeenten en de Zending ter harte moet worden genomen. 's Avonds sprak mr. S. C. graaf Van Randwijck over het onderwerp „Oude en nieuwe verantwoordelijkheden de Zending der Hervorfnde Kerk". Vroeger was deze Zending altijd ge richt naar de eigen kolonie; daarbij gat men maar al te vaak dat men i eerste plaats niet uitging als Nederlan der, maar als kerklid. De zelfstandig wording van Nederlands-Indië beteken de dan ook voor de Zending een heil zame schok.. Het dreef haar terug haar echte geestelijke motieven. Door te gaan naar Afrika komt de Zending thans in een gebied waar Nederland politiek geen zeggenschap heeft. Vroeger werkte onze Zending in derlands-Indië en ontmoette daar slechts continentale zendingsarbeid. Thans werken in Indonesië en ook ir het binnenland van Nieuw-Guiriea An- gelsaksers met wie wij te maken heb ben. In Afrika is de_ doorbraak uit de beslotenheid het allersterkst. Op nieuwe terrein worden we thans door de oecumene geïntroduceerd. Ook heeft het lang geduurd voordat onze piëtisti sche Zending de Kerk in het oog kreeg. Thans worden we bijvoorbeeld op Nieuw-Guinea geplaatst voor de grote taak om met de fundamentalisten die in het binnenland werken, te komen tot kerkelijke eenheid. In Afrika komen de zelfde vragen op ons af. Aanvechtingen De aanvechtingen voor de Zending liggen thans ook heel anders dan vroe ger. Vroeger werd de Zending niet ern stig genomen in Kerk, maatschappij er universiteit. Thans is dat anders. Vroe ger was er de weerstand van de onge broken heidense maatschappij, die than: niet meer is te vinden. Thans is de po sitie van de blanke in de gekleurde we reld in het geding. Vroeger ging de Zen ding eenvoudig van het Westen naai het Oosten, thans kan zij slechts gaan als zij door de jonge Kerk wordt uitge nodigd. Maar wat gebeurt er als de jonge Kerk de Zending niet vraagt? Bestaat er nog een eigen roeping van de oudere Kerk tot de Zending, of moet zij zich daarbij onderwerpen aan het oordeel (Advertentie.) PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Typen Steno in 4 talen Boekhouden Duits - Engels Frans - Spaans Nederlands Middenst. Opl. Diamanten echtpaar in Leiden Op 28 februari zal het zestig jaar ge leden zijn. dat de heer en mevrouw K van SteenwijkC. van Steenwijk-var Hooidonk, thans wonende Tesselschade- straat 17a, Leiden, in het huwelijk tra den. De heer Van Steenwijk is 84 jaar en zijn vrouw 86. Zij wensen het dia manten feest in stilte te vieren. Hel echtpaar verblijft op het ogenblik in Deventer. Kring Gouwe-Rijnstreek Naar aanleiding van het schrijven van het kringbestuur, dat was gericht aan de besturen van dc verenigingen, betreffen de de vacatures in het kringbestuur en de zwemcommissie, zijn reacties binnen gekomen. Het kringbestuur heeft deze personen tijdelijk benoemd voor de alge mene jaarvergadering, waar de verkiezin gen zullen plaats hebben. Door deze tijdelijke benoeming ziet het kringbestuur er als volgt uit: voorzitter: P. Erades (Sleutelstad); secretaris: A. P. de Graaff (De Gouwe): penningmeester: J. J. Abspoel (L.W.V.); 2e secretaris: A. C. v. d. Bosch (De Gouwe): 2e penning meester: C. v. d. Bijl (AZ.C.); commis saris: W. J. den Boer (G.Z.C.); commis saris: A. de Bruin (G.Z.C.). Zwemcommissie: A de Bruin (G.Z.C.). voorzitter; L. J. Greweldinger. (Rijnsater- woude); mej. J. de Groot, (L.G.B.), se- Op 29 maart zijn er zwemwedstrijden in het Spaardersbad te Gouda. De algemene jaarvergadering van de kring wordt gehouden op zaterdag 26 maart 3 uur in hotel Toor te Alphen aan den Rijn. der jongere Kerk, die haar al of niet tot zendingsarbeid zal uitnodigen. Het stemt dankbaar dat echter de Islam-zending, zoals dit thans door de Kerken daar wordt verricht, on gekende resultaten heeft. Er zijn be wegingen naar het Christendom waar het vroeger onmogelijk was. Op vele plaatsen wordt de oogst binnengehaald, maar de Zending der oude Kerk staat er buiten. Na nog uitvoerig over het thans be gonnen werk in Afrika te hebben ge sproken, concludeerde mr. Van Rand wijck: „De grote beleidsvraag waar de wereldzending thans voor staat, is die van de vernieuwing der Zending, de aanpassing aap het oecumenische tijd perk. Het gaat er thans om nieuwe vor men te vinden deze overwinning tot aan het einde der aarde te propageren." Leidse oud-strijders en Kon. Marine Voor het eerst in het nieuwe jaar vei I gaderde gisteravond de Nederlandse bond van oud-strijders, afdeling Leiden, in het museum voor Volkenkunde aan de Steen straat. Waarnemend voorzitter dr. P. H. Pott heette in het bijzonder de spreker van dezej avond, de luitenant SD I, W. C. Lemaire, welkom en verzocht tevens een ogenblik stilte in acht te nemen bij het verscheiden van de vroegere secretaris- penningmeester, de heer J. Pieneman. Hij herdacht het vele werk dat deze ac tieve kracht voor de bond had verricht. Vooral de jaren vlak na de tweede we reldoorlog heeft de overledene bijzondei veel gedaan om de afdeling Leiden weer levi e bla; Tijdens het huishoudelijke gedeelte werd nog bekendgemaakt, dat de lande lijke ledenvergadering dit jaar zal plaats hebben op 22 en 23 april te Gouda. De eerste dag zal de burgemeester Gouda, dr. O. F. H. James, een herden kingsrede uitspreken. De eigenlijke ver gadering wordt zaterdag 23 april gehou den. Belangstellenden kunnen zich bij het Reeds vele malen heeft de afdeling Lei den met de prettige causeur Lemaire ken nisgemaakt. Ook gisteravond hebben de aanwezigen genoten van zijn boeiend be toog over de Koninklijke Marine. Het vliegdekschip Karei Doorman werd een grondige inspectie onderworpen de aanwezigen kregen een inzicht in drijvende vliegveld. Als slot werden nog enige films vertoond. TEATRO DE ARTE 1 olksmuziek boeide nog meer dan wat voor ogen was GUATEMALA is bij de gemiddelde Nederlander alleen maar bekend als land, dat de twijfelachtige eer geniet de „goedkope vlaggen" te worden ge rekend, m.a.w. onder de vlag van Gua temala varende schepen hebben geen bes te naam wat het haleven van internatio naal erkende rechten van schepelingen betreft. Over de cultuur van het land is ten nzent niet veel bekend. Men heeft wel ;ns over Maya's en hun oeroude be schaving gelezen, maar daarmee houdt het dan ook wel op. Daarom was het te interessant, dat wij gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal de kans kregen kennis te maken met een cultuur uiting van het land, die een internatio nale taal spreekt: de volksdanskunst, lu is het bezwaar van volksdansen beslopen ruimten, dat één van de ken merken van deze dans, namelijk het ge zamenlijk in een lichte roes raken door steeds herhaalde muziek- en dansmotie- niet zeer geschikt lijkt op een to neel te worden gerealiseerd. Veel snel ler dan bij het echt actief of passief deel hebben aan een volksdans verslapt im mers bij het auditorium de aandacht en blijft slechts een indruk achter van te veel gerekte nummers, die bovendien nog voortdurend in herhalingen vallen. Een tweede bezwaar bleek gisteravond veneens overduidelijk. De dansen wer den begeleid en gesteund door muziek, die op de band was vastgelegd. Simpele ongecompliceerd blijvende bewegings motieven werden begeleid door een vol ledig orkest, dat zo was georkestreerd "at men het wel in de tegenwoordige tijd loet plaatsen. Dit moest wel moordend erken op een te wekken sfeer, die men echt niet kan missen bij dit type dansen. Die sfeer ontstond dan ook in het geheel niet, waarbij wij dan heen stappen over ons gebrek aan contact met dc Guatemalese cultuur, waardoor het antwoord op de vraag of dit nu een verantwoord reconstructie van een verloren geraakte Indianencultuur was, niet kan worden gegeven. Het studententheater van de universi- Scètie uit één van de mytholo gische dansen, uitgevoerd door Guatemalese studenten in de foyer van de Gehoorzaal. teit van San Carlos is slechts een onder deel van een veel groter geheel. Zijn leider, dr. Carlos Alberto Mencos Mar tinez, is het hoofd van alles wat met kunst heeft te maken, zoals een conser vatorium, toneelschool, academie voor beeldende kunsten, dansacademie, scho len voor filmers en medewerkers aan radio en televisie. Hoe groot het areaal wel is waaruit hij kan putten blijkt uit het aantal ingeschreven studenten aan deze universiteit: tienduizend, op een inwonertal van vier miljoen! Vanaf half december zijn zestien leden van het Teatro de Arte op tournee on der auspiciën Van het te Leiden geves tigde International Bureau for Cultural Activities en de Nederlandse Studenten- Zoals wij boven al aanstipten is het zeer moeilijk een verantwoord oordeel over dit optreden te geven. De in zeer grote getale opgekomen Leidse studen ten, met misschien ook nog wat echte Leidenaars er tussen, lieten zich kenne lijk meeslepen door de inderdaad bijzon der welluidende muziek, de zeldzaam mooie kostuums en de fraaie, naar het sprookjesachtige neigende belichting. Een zaal als de foyer leende zicli helaas slecht voor deze voorstelling. Hei toneel bleek al te klein te zijn en de vlakke vloer van de zaal maakte het noodzakelijk dat zeer velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Wellicht hebben degenen d gekomen om hun kennis van volken te vergroten nog het noten. De teksten, gezegd in verstaanbaar Spaans, zijn van typische schoonheid en herinr mde Jeugd in de nacht LUXOR. Er zijn al veel' te veel films uit de camera gerold, waarin het ont breken van vroegtijdige seksuele voor lichting aan de ka$k wordt gesteld door de wrange gevolgen van dit vacuu de opvoeding in schrille kleuren te schil deren. Meestal druipt de onoprechtheid van heit doek af en zelfs de minst kritisch ingestelde toeschouwer krijgt in de gaten, dat hier slechts ongezonde sensatie wordt geboden, in een misleidende gemene vorm. Jeugd in de nacht, behandelt hetzelfde onderwerp. Maar bij de makers van deze film heeft een goede intentie voorge zeten, al proberen de reclame-ontwerpers er nog zo'n vreemde draai aan te geven. Toneelschrijver Herlihy geeft een eer lijk beeld van een zuivere jeugdliefde, waarin nieuwsgierigheid en eeg-zich- groot-willen-houden leiden tot bijna ca tastrofale gevolgen. Het Is een feit, dat tal van ouders op wanhopige wijze ter de ontwikkeling van hun kinderen aandraven, het is waar, dat jongens meisjes om de schijn voor hun vriendj' en vriendinnetjes hoog te houden zich laten verleiden tot dingen, waaraan zij strikt genomen eigenlijk nog geen behoef te hebben. Ouders en kinderen spelen hierbij geen van beiden een faire rol. van weerskanten ontbreekt het al 'te dikwijls aan vertrouwen en begrip. Tot zover is regisseur Philip Dunne ongetwijfeld in geslaagd een geloofwaa: dig, zij het ietwat toneelmatig, filmver haal te maken. De verdere uitwerking van het gegeven is utopisch, hangt teveel van toevalligheden aan elkaar. Men haar kunnen beschouwen als een droom wens en tegelijk als een waarschuwing: was het maar waar, dat het altijd 'zc mooi afliep (Acceptabel beeld van opgroeiende kin- (Advt Champagne 1.50 per glas Wordt geserveerd in de kelders van „Het Oude Koningshuys" mythologische verhalen uit andere cul- Bovendien kreeg men dan nog de ge legenheid dc inheemse harp en de rimba te beluisteren, ja zelfs een duet voor harp en marimba. De moderne klore sprak ons het meeste aan 01 hier niet een spanning ontstond tl een oeroude dans enerzijds, en een dern georkestreerde begeleiding ander- Zo moet de slotconclusie wel luiden, dat dit optreden meer nog het oor dan het oog heeft geboeid, hoe waardevol elk onderdeel van het lange programma op zichzelf ook was. G. T. achterzijde te zien van de Paarde steeg te Leiden (nu de Prinsesse- kade), waarvan wij vorige week za terdag dc voorkant toonden. Een be jaarde Leidenaar meent, dat er nooit een kunstschilder is geweest, die zich aan dit gevarieerde stadsbeeld heeft gewaagd. Het zou zeker een kostbaar museumstuk zijn geworden. De achterzijde wordt door een pa- lenrij beschermd tegen beschadiging door schepen. Aan de rechterkant Is duidelijk de veranda te zien van het restaurant met zijn zitjes aan het water. Eigenaar was de heer L. Zui- dervcld. De oude Blauwpoortsbrug overspant het water. Deze foto is ook van omstreeks 19001905. Alle huizen zijn in 1907 en 1908 afgebroken ter verkrijging van een ruime verkeersweg. heeft opgespoord. Dit is een pleidooi voor het niet aan de beul, maar aan de geneesheer overleveren van misdadi gers. die hun misdaden bedrijven om dat zij door een afwijking niet anders kunnen. In het latere Duitsland zou den duizenden geesteszieken worden af gemaakt omdat het ..nubteloee mensen" M Mm Tussen de bladzijden M. een stad zoekt haar moordenaar STUDIO Twee jaar voor zijn definitieve vertrek uit Hitler-Duitsland, in 1931, maakte de ook toen al zeer bekende regisseur Fritz Lang een film die een ommekeer inluidde in zijn carrière. Met de film M, een stad zoekt haar moordenaar, introduceerde hij een geheel nieuw type film in de wereld van de cinematografie, namelijk de zogenaamde Kriminalfilm. Voor het eerst maakte Lang een rolprent, waarin hij zijn sociale bewo genheid met de mensen tot uitdrukking bracht. Geen wonder Jan ook. dat allerwege filmenthousiasten nieuwe stof vonden tot staving van de stelling, dat film ook kunst kan zijn. Lang bevestigde met R~ eens te meer zijn faam als regisseur, di< dit nieuwe medium een volkomen eigen gezicht zou gaan geven Na zijn vlucht door de Nazi's gaf Hit- Ier bevel, dat het levenswerk van Lang. voor zover vastgelegd op celluloid, moest worden vernietigd. Aan dit bevel is niet volledig gevolg gegeven. Nog niet zo lang geleden werd in een kluis te Dresden een onbeschadigde copie teruggevonden Verbazingwekkend is zowel de beeld kwaliteit als die van het geluid, want d< tijd pleegt celluloid nu eenmaal geens zins onberoerd te laten. Het draaiboek bevat het verhaal var een kindermoordenaar, die een gehele stad onder de doem van zijn misdaden weet te brengen. Telkens weer slaat deze krankzinnige toe en de politie wordt op gezweept tot een uiterste krachtsinspan ning, evenals trouwens de onderwereld, die zich door de herhaalde razzia's alles behalve op haar gemak gaat voelen. Politie en georganiseerde misdaad ma ken dan samen jacht op de kindermoor denaar. die in de toen nog jeugdige Pe ter Lorre een uiterst bekwame vertolker heeft gevonden. Het is waar, de expres sionistische theaterstijl uit de jaren der tig speelt ook deze artisten wel eens par ten. Wij zijn het nu anders gewend. Maar diit neemt geenszins weg. dat M. een frlm is die van zeer groot belang moet worden geacht voor allen, wie d< geschiedenis van de filrnkgnst ter harte Waarom Hitier zo gebeten was ot Lang zal duidelijk worden na de zeld zaam indrukwekkende slotscène, waar in de kindermoordenaar moet terecht staan voor de onderwereld. die hem Mandie moest verdwijnen TRIANON North by Northwest heet de Hitchcock-film. die een spionagegeval in de koude oorlog tot onderwerp heeft. De man die verdwijnen moest, is de Ne derlandse titel, die heel wat meer te zeg- een heeft. Men moet altijd weer bewon dering hebben voor de scherpzinnigheid waarmee Hitchcock een thriller in elkaar weet te zetten: Bovendien valt deze film op door zijn boeiende opnamen onder an dere van het V.N.-gebouw en van de Rushmore-berg, waar de koppen van en kele Amerikaanse presidenten formidabel groot in de rotsen zijn uitgehouwen. Dat Hitchcock deze rotspartijen gebruikt voor enige beklemmende achtervolgingsscènes behoeft geen betoog. Evenals in Vertigo (Hoogtevrees) speelt ook hier.het hoogtevreesmotief mee om de spanning op te voeren. Cary Grant is de man, die moest verdwijnen, James Mason zijn grote tegenspeler, de spion. Voorts een perfecte mysterieuze rol van Eva Marie Saint. Om de aardigheid niet te bederven, kunnen wij beter niet verder op de in- (Spa t ndj. De naakten en de doden CASINO De Amerikaanse auteur Norman Mailer schreef in het laatste i?ar van dc oorlog een boek. getiteld The naked and the dead, niet alleen een felle aanklacht tegen de oorlog, maar ook een satire op bevelvoering en strategie. Zijn boek is békend geworden als een gruwelijk hard werk. doorspekt met een trieste background, die de schrijver „tijd machine" noemt. Deze „tijdmachine" legt •rieden bloot van een patrouille sol- wamneer deze patrouille c trouwe doorsnede zou zijn van de Ame- 'kaanse gemeenschap, dan geeft deze nste de Amerikanen geen reden tot de trots. Amerika is het macabere boek tien jaar na de oorlog gaan verfilmen. Men ka,n zich, zoals bij zovele Ameri kaanse oorlogsfilms afvragen: Waarom? Men heeft het boek „bijgevijld", dat wil eggen: men heeft er nog wel enkele .pikante" scènes in opgenomen, maar de vrange spot, die de schrijver over het hoofd van de strategen heeft uitgestort, weggewerkt; men heeft deze spot op het hoofd van één man laten neerkomen nten suggereert, dat het cynisme van deze man een persoonlijke afwijking is. Inplaats van de clou van het boek aarin de bevelvoerende officier op het beslissende ogenblik op de w.c. kruipt, omdat hij het doorslaggevende bevel niet durft te geven is de taal gekomen van t, die tien seconden voor het einde van de film tot de conclusie komt, dat liefde belangrijker is dan haat. Wij kunnen niet geestdriftig zijn over de film; ondanks zijn falen had het lfte- wenk n>c»g enige po?iititeve waarde. Deze is in de film omwille van prestige en- sentimentaliteit weggewerkt. (Zinloos) Het meisje der zonde LIDO. Elke krantenlezer kent zo langzamerhand wel in grote lijnen de geschiedenis van de Duitse prostituee Rosemarie Nitribitt, die haar leven ein digde in de wurgende greep van een nog steeds onbekende moordenaar. De on grijpbaarheid van de dader cn de be langrijkheid van de „klanten" van het slachtoffer onder hen bevonden zich verscheidene topfiguren uit het herre zen. na-oorlogse Duitsland gaven deze weliswaar tragische maar niet uitzon derlijke dood een intrigerend karakter. Sommige persorganen en ook enkele filmmaatschappijen hebben daar dank-' baar op ingehaakt en de belangstelling Dor deze activiteiten liet niets te wen- Enige tijd geleden is ook in Leiden de ■rste film over Rosemarie vertoond; de- week draait in Lido de tweede, die de at misleidende titel „Die Wahrheit über Rosemarie" kreeg en in ons land, de fantasieloze naam „Het meisje der zonde". De Duitse titel is in zoverre misleidend, dat men (uiteraard) niet aan dc weet komt door wie Rosemarie (in dc film een rol van Belinda Lcc) nu wel moet zijn vermoord. Regisseur Rudolph Jugert heeft dit ook niet trachten te suggereren. Wel .s geslaagd op suggestieve wijze de deerniswekkende levensloop van het meisje Nitribitt te tekenen, van het ge- makkelijk-geld-willen-verdienen af tot aan het door angst cn eenzaamheid be heerste einde van dit korte leven. Een leven, dat. begonnen in een ordinaire kroeg, eindigde in een luxueuze flat. dat ondanks de ettelijke tonnen op de bank Rosemarie geen ogenblikje werkelijk gelukkig heeft gemaakt. (Schrille tekening van deerniswek kend leven). Haven der hartstochten REX In Haven der hartstochten, waarmee deze maal eens niet Marseille wordt bedoeld, maar Hamburg, kan men genieten van uitnemend spel van Daniel n cn Hildegard Neff en knappe opna- i. Wat dit betreft heeft regisseur Yves Allegrct dus gezorgd voor een film die de vaard is. Verder is het echter 1 dat niet in elk opzicht recht heeft op bewondering. ?rhaal komt hierop neer: een krijgsgevangene in Hamburg krijgt een paar sigaretten van een Duits meisje. Tien jaar later gaat hij haar zoe- indt haar in een nachtclub. Hij wil haar „redden", maar het slot van het dat zij teveel van een slaapmid del inneemt, en hij voor haar deur over lijdt aan de gevolgen van een messteek. Dit einde bewijst wel, dat La fille Ham- bourg een onvervalste Franse film is, al voor de opnamen naar Hamburg getrokken, waar men overigens in hoofd zaal; het leven in dc schaduw heeft ge filmd. En daarvoor had men ook wel irti gen land kunnen blijven, als dit leven dan per se weer in beeld moest worden gebracht. De film is globaal genomen nogal mclo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3