CHRISTELIJK C.D.U. is minder populair KOMING- RICHARD Gods semitismehet aannemen van Israël Landelijk overleg over „Evangelie en Industrie" GUP Zij streeft nactr lagere prijzen JJarnes Tere huid? Een woord voor vandaag Kanttekening1 Felle op kritiek in Ghana Billy Graham 2 Zijn laatste kind moet thuis zijn de de aandacht op het probleem van Israels voortbestaan; van Israël, dat wel eens genoemd wordt het bewijs dat God de we reld regeert. Wat is er gebeurd, zo vraagt M. P. van Dijk in het Gerefor meerd Weekblad (Uitgave J. H. Kok), toen Israël de Messias verwierp? Toen is de branding van de heilshistorie, de golfbe weging van Gods genade naar de heidenen teruggeworpen. Is raël heeft zich, en dat is het grote mysterie, gestoten aan zijn verkiezing. Ja, en toen moest de golf wel naar de heidenen gaan. Om opnieuw Israël te zoeken. Israël wordt tot op de huidige dag tot jaloersheid gewekt. M. P. van Dijk schrijft dan verder naar aanleiding van Romeinen 11 11—15: We krijgen allemaal het blaadje van de Jodenzending in de bus, maar hoe weinig leeft de Jodenzending eigenlijk voor ons! Zeker, er zijn ook nog Jo den, maar ze wonen ver weg en we hopen dat het hun goed mag gaan. De Jodenmoord vin den we verschrikkelijk en het kladden van leuzen onfatsoen lijk en onmenselijk. Maar verder? Hebben wij het idee dat God bezig is door ónze bekering, óns geloof, ónze begenadiging Israël tot jaloersheid te wek ken? Hebben we enig idee van de zeer aparte betekenis van Israël in de heilshistorie? Van de vraag waarom Israël moet voortbestaan terwijl vele vol ken verdwenen zijn? Hebben we enig idee van de duizelingwek kende grootheid van de genade, die nog. na zovele eeuwen Is raël zoekt, een verloren volk, voor een groot gedeelte onder gegaan in de gaskamers, ver volgd, getergd, gemarteld, en hoe God nog altijd bezig is te zoeken? We vinden het allang goed dat ze in Palestina wonen. God zoekt ze. Als miljoenen christe nen uit de heidenen vergaderd zijn tot de kerk van alle eeu wen hoopt God dus dat Israël iets zal zeggen. Zo ver gaat Zijn geduld. Hij kan het maar niet losla ten. God heeft één zwak: Hij kan niet vergeten. Wat wij allang vergeten zijn en laten liggen en voor waardeloos en hopeloos verklaren, kan God niet verge ten. Hij raapt het op uit het stof der eeuwen en haalt het voor de dag. Verharden, ver dwaalden, verblinden, en Hij geeft het niet op! Paulus wil begrip wekken voor dit uiterste van barmhar tigheid om ook de heidenchris tenen, dat zijn wij, dat bent u en ik, tot geloof te bewegen. Dat God zo tot het uiterste toe barmhartig is moet ons nopen ons verzet op te geven. Wij staan in dienst van die barmhartigheid. Paulus in zijn prediking. De huisvader in zijn gezin. De ouderling op huisbezoek. De diaken in zijn werk. De meester op school. En die verharding dan? Ook die verharding is het laatste niet! Het is nog geen eeuwige verharding, 't is nog een tijde lijke. God roept. Het water van Gods liefde slaat tegen de kus ten van uw en mijn leven. De Here vraagt toegang, ven. De Here vraagt toegang. De Here vraagt overgave. Geef het op, zegt Hij tegen u en mij. Geef toe, zodat de dijken be zwijken. Laat het water in de polder schrijft M. P. van Dijk, dat het fout is de totale ineenstorting van Israël als het einde van de wereldhistorie te zien. Dat is mis, en het artikel vervolgt: Waar u en ik een punt zet ten, zet Paulus, u weet wel, die met zijn boot in de bran ding zit, een komma. Geen punt, want in vs 12 (van Romeinen 11) staat een komma en achter die komma lezen we: hoeveel te meer hun volheid. Dus: als reeds het fiasco, het bankroet van Israël rijk dom voor de wereld betekent, dan nog veel meer hun volheid, dat betekent: het volle getal van de Israëlieten die zalig zul len worden. God komt vroeg of laat tot het volle getal van hen die zich bekeren en die geloven. Dat is de volheid van En dat is rijkdom voor de wereld. Dat is maar niet dat er ebke- le zieltjes gewonnen worden. Dat is rijkdom voor de wereld. We gaan verder. Al meer ontwikkelt zich het panorama van de heilshistorie. In vs 15 lezen we dat de verwerping van Israël de verzoening der wereld is. Vreemde woorden: de verwerping van Israël de verzoening der wereld. Hoe hebben we het nu? Wel: toen Israël verworpen werd, terzijde gesteld, is het evangelie tot de heidenen uit gegaan. Dus: de verwerping, de terzijdestelling van Israël diende de verzoening van de Weer zetten wij een punt. Maar weer worden wij met de neus gedrukt op een komma. Wat zal hun aanneming, dat is de aanneming van Israël, hun aanneming tot kinderen. an ders wezen dan leven uit de Leven uit de doden, wat is dat? God Het is het laatste doet. Als Paulus spreekt van leven uit' de doden dan spreekt hij van het einde der wereldhisto rie en van de wederkomst van Christus. God zal de doden doen her- M.a.w.als Israël wordt aan genomen is het einde, het laatste, het uiterste van Gods heilshandelen bereikt, heeft God het laatste gedaan. Daar wacht alles op. De wereld wacht op de aan neming van Israël, op het volle getal van hen die zich in Isra el bekeren tot de God der va deren. Als' dat bereikt is, is God voldaan, omdat zijn liefde be vredigd is; als God het laatste vreemde verdwaalde kind van Abraham heeft thuis gebracht, kan Hij gaan rusten in de eeu wige sabbath. De rumoerige branding is geen branding meer, want de dijk is bezweken en de zee is stil geworden, alles kan ingaan in de rust van de eeuwige sab bath, waarin God zal zijn al les in allen. Nu weten we waarom* Israël moet voortbestaan en om te kunnen voortbestaan in Pales tina moet wonen en waarom de gaskamers van Hitier de Joden niet konden verdelgen. God zoekt zijn laatste kind. Zijn laatste kind dat ook zijn eerste kind is geweest. En als dat laatste kind is thuisge bracht kunnen de doden op- Eerder niet. Daar wacht alles op. Moeten wij nu zeggen dat al les op Israël wacht? Als wij zo zouden zeggen zouden wij het tooh verkeerd zeggen. Al les wacht, dat is beter, op het ophouden van de branding en die branding houdt op wanneer de beweging van Gods genade haar laatste doel gevonden heeft, het laatste kind heeft thuisgebracht. Nu weten we dus waarom de geschiedenis zo lang moet du- Zonder de vervulling van de belofte Gods aan Israël kan de wereld niet tot haar volein ding komen. Dat is niet om Israël te ver heerlijken maar om Gods trouw te verheerlijken. En dat moeten ook de hei denchristenen weten. Ik spreek tot heidenen. Omdat die heidenen enig be grip moeten hebben van de schuldvergevende genade van Hem, die zich in een hoek liet dringen, naar de uiterste rand liet schuiven, om de wereld te be houden. Enig begrip van de liefde van Hem die zijn laatste kind zoekt, opdat ook het voorlaat ste kind zich aan die liefde overgeeft. De zee wordt niet stil voor de branding der liefde is opge houden. Voor de wereld overstroomd Voor God zich ter ruste be geeft en weet: alles is goed, zoals Hij dat ook wist bij het begin van de wereldgeschiede nis. Alles is goed. Zijn laatste kind is thuis. MMNtfiS* Beroepingswerk v„. Uitwisseling van NED. HERV. KERK gewenst Beroepen in de vacature Tukker te Rotterdam E. F. Vergunst uit Rijssen: te Molenaarsgraaf <toez.) G. J. Rebel. kand. te Huizen (N.H.); te Oud-Beijerland IL. Blok te Capelle aan de IJssel. sen hen die zich gedurende kortere Aangenomen naar Meppel H. de Noo of langere tijd reeds met deze arbeidte JutrÜP Hommerts. bezighouden en bovendien aan een landelijk contact, opdat de verdere Onlangs is in een onderling beraad vastgesteld, dat de tijd voor een nieuwe Jjfc vragen rondom Evangelie en landelijke organisatie nog niet geko- Industrie hebben in protestantse men js. Anderzijds was men algemeen kring in de afgelopen jaren geleid Van ordeel dat een landelijk contact tot allerlei initiatieven. Als oudste alleszins gewenst is. mag worden genoemd de Stichting Aan dit contact nemen voorlopig Evangelie en Industrie rond de IJ- deel de heren A. de Bruin, drs. H. M. mond, een samenwerking van protes- de Lange en dr. A. L. van Schelven, tantse kerken, de oud-katholieke hieronder vermeld, alsmede ds. G. H. kerk en het Leger des Heils. Hömans namens de bestaande Stich- Naar dit voorbeeld zijn vervolgens tingen voor Evangelie en Industrie in soortgelijke stichtingen voor Evan- Nederland, en dr. J. C. C. Rupp namens gelie en Industrie tot stand gekomen het Instituut Vormingswerk voor het te Arnhem, Borne, Zaandam en Bedrijfsleven. Schiedam. Ook mag in dit verband j}e contactadressen voor acties op niet onvermeld blijven het werk van het gebied van Evangelie en Industrie de predikantarbeider te Grote Lindt. zjjn: Daarnaast blijkt telkens van initia-l A. de Bruin, 2e secretaris van de tieven en activiteiten van een of Raad voor de Zaken van Kerk en Sa- meer protestantse kerken of van menleving der Ned. Herv. Kerk, Carne- particulieren die zich met deze vraag- gielaan 9, Den stukken plaatselijk of regionaal (wil- len) bezighouden. Langzamerhand blijkt er behoefte aan uitwisseling van ervaringen tus- Contact Wereldraad en Russische kerken Het bestuurscomité van de Wereldraad van Kerken heeft vrijdag zijn zitting van vijf dagen in Buenos Aires besloten. Het comité nam de beslissing verder contact te onderhouden met Orthodoxe, Doopsge zinde. Armeense en Lutherse kerken in de Sowjetunie. Er is voorlopig evenwel geen kans op dat deze kerken zich bij de Wereldraad zullen aansluiten, zo heeft een woordvoerder van het comité klaard. Het comité heeft verder een omstreden ontwerp voor een moderne kapel in het hoofdbureau van de Wereldraad te Genève goedgekeurd en bepaald dat de derde assemblee van de raad in 191' Nieuw Delhi zal worden gehouden. A dvenentie mofmmt ymmmmmt griep? Ook de kerken in Belgisch Kongo zelfstandig Nu Belgisch Kongo in staatkundig opzicht in juni zelfstandig wordt, wil het Zweedse zendingsgenootschap, dat in de Kongo werkt, de jonge christelijke kerken als volwassen erkennen. Het ligt in de bedoeling al de eigendommen van het Zweedse zen dingsgenootschap, als kerken, scho len en landerijen, aan de kerken over te dragen. De Zweden zijn hun zendingsar- beid in de Kongo in 1881 begonnen en zullen deze arbeid voortzetten zolang de inlandse kerken dat wen- Kerkelijke hereniging in India verwacht Met een grote meerderheid heb ben de anglicaanse kerken in Noord-India en Pakistan ingestemd met een hereniging met de Metho disten, Baptisten. Congregationalis- ten en Presbyterianen in dit ge bied. De hereniging zal pas in 1963 plaats hebben, maar alles wijst er op, dat zo door zal gaan. Een over eenkomstige hereniging heeft zichj namelijk reeds in Zuid-India. GEREFORMEERDE KERKEN Bergum (2e beroep'i CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam R. Slofstra te Harderwijk: te Sneek P. J. Buys te Papendrecht BAPTISTEN GEMEENTEN Meeste kerken staan afwijzend tegenover de vrouw in het ambt Meer dan een derde van de kerken, die bij de Wereldraad van Kerken zijn aangesloten, laten vrouwen tot de ambten toe of staan haar beperk te uitoefening van de kerkelijke amb- De kerken, die afwijzend staan te genover het uitoefenen van het gees- de Oecumenische Raad, Frankenslag telijk ambt door de vrouw, beroepen 81, Den Haag; dr. A. L. van Schelven, deputaat var de Gereformeerde Kerken voor de be studering van het industrial isatievraag- stuk, Grundelweg 4, Hengelo. Advertentie Stop met kneedbaar van Ceta-Beve zich op 1 Corinthe 14:34 „Zoals in al le gemeenten der heiligen moeten de vrouwen in de gemeenten zwijgen; want het is haar niet vergund te spreken" en 1 Timotheus 2:12: „Een moet zich rustig, in alle on derdanigheid, laten onderrichten, maar ik sta niet toe, dat een vrouw onderricht geeft of gezag uitoefent over een man." Ook beroept men zich op de ge bruiken en traditie van de kerken. Tot de kerken, die de vrouw in het ambt afwijzen, behoren anglicaanse, orthodoxe en Lutherse kerken. (Van onze correspondent in Bonn) TTOE belangrijk het voor de grote Westduitse regerings partij C.D.U.-C.S.U. is om in de nog resterende anderhalf jaar tot de volgende algemene ver kiezingen (herfst 1961) de prijzen stabiel te houden en zo moge lijk nog te verlagen, blijkt uit een meningsonderzoek, dat het E.M.N.I.D.-instituut in Bielefeld heeft ingesteld naar de populari teit der drie grootste politieke partijen. Nadat in de zomer van het afgelopen jaar de C.D.U.- C.S.U. door 52% dej: ondervraag de „representatieve doorsnee' der bevolking voor de beste par tij werd gehouden, zakte in de cember van het vorig jaar dit percentage tot 41. De sociaalde- mokratische partij kreeg toen 39 en de liberale „Vrije Demo- kratische Partij" 10 procent. Dat was midden in de controverse over de prijsstijgingen, die vooral vie len te constateren bij levensmiddelen en voor een groot deel het gevolg wa ren van de langdurige droogte in de af gelopen zomer. De meest-spectaculaire prijsstijgingen vielen bij boter te note ren. In december zegden ook verschil lende Westduitse vakbonden de loonta- rieven met de werkgevers op en baseer- Advertentie Geslaagd.dank zij RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke CursusJ H B.S., Gymnasium, Onderw. akte. 1947 voltrokken i!>iiddclbarc ak,cn: d„ Eng., en Ned.. ij*i vuuiOKh.cn M_0 Toik-Vertaler. Hoofdcorr.. V.T.H.- den looneisen tussen 12 en 20 procent op de gestegen prijzen, waartegen de regering inmiddels een harde strijd Deze is niet zonder resulaat geble ven: de laatste weken zijn talrijke prij zen gedaald, o.a. voor steenkolen, elec- „rische apparaten, benzine en landbouw producten. Bégin januari lag de 'èier- prijs 3 pet. onder die van een jaar ge leden en zelfs 22 pet. onder die van 1958. De boterprijs was 5 pet. lager dan in 1958. Bij het door het E.M.N.I.D.-instituut einde januari opnieuw gehouden onder zoek bleek, dat het aanzien van de C.D.U.-C.S.U. weer is gestegen, nl. tot 45 pet., bij gelijktijdige teruggang van de S.P.D. op 37 pet. (ongeveer het maximum, wat de partij, volgens poli tieke waarnemers, bij Bondsdag-verkie zingen ooit zou kunnen „halen") en van de liberalen op 8 pet. Het zou overdreven zijn te beweren, dat de boterprijs in Westduitsland de uitslag van de verkiezingen zou kun nen bepalen. Desondanks is het een feit, dat 60 pet. van de ondervraagden hun critiek op de regering baseerden op de gestegen boterprijs, die blijkbaar tot een soort symbool is geworden voor handhaving van de koopkracht en stabiliteit van de prijzen. Waaruit de C.D.U.-C.S.U.. die in de herfst 1961 voor de mpeilijke taak zal komen te staan haar absolute meerderheid in het Westduitse parlement te behouden, le ring zou kunnen trekken. Advertentie Babyderm-zeep Vuur ben ik komen werpen op de aarde zegt Jezus (Lucas 12) en Hij laat er geen twijfel over bestaan welk een ernst er achter deze woorden schuilt. Voor hemzelf: „Ik moet gedoopt worden met een doop en hoe beklemt het Mij totdat het volbracht is." Voor allen die Hem volgen: Van nu j aan zullen vijf in één huis verdeeld zijn, drie tegen twee en twee tegen drie." Vuur bergt in zich een angstaanjagende, vernietigende kracht Onbarmhartig verteert het alles en ieder wat niet uit God is.|| Zelfs verteert het de Zoon des mensen: de zondenlast dragend\6 gaat Hij de weg der smarten, daalt Hij neer in de diepte der t hel. En onbarmhartig verteert het alles wat ons, mensen, op| deze aarde lief kan zijn. Tot zelfs soms de tere band tussenj moeder en dochter, vader en zoon. Vuur heeft ook een louterende werking. Als het alles uol-j bracht is staat de Zoon des mensen op uit de doden, vaart Htjj op ten hemel, zit Hij aan Gods rechterhand. En omdat Hij het alles- volbracht heeft zullen wij eenmaal bij Hem mogen\ i zijn in de hemelse heerlijkheid. t Christen-zijn betekent een leven van strijd en dat is beklem- mend. Maar de Heiland wacht u. op VREES VOOR OVERBESTEDING UR is bij velen vrees voor overbe- ven, waarvan het nut twijfelachtig;!!! steding. Daar zijn er, die niet is. Tegen een uitzetting van hei budget voor genot, voor lange week-dc ends enzovoort moet gewaarschuwd; worden. geheel gerust zijn over de gang 1 zaken. Zelfs wordt hier en daar aan inflatie uiting gegeven. Wie de toestand objectief tracht te Wanneer spaarzaamheid wordt bc-i bezien, zal echter opmerken, dat de tracht in hoge en lage kring is hetjj^ loonsverhogingen in het algemeen gevaar voor overbesteding weinig t« bescheiden zijh. Maar door het grote duchten. ;z,_, aantal personen, dat daarvan profijt Gelukkig wordt dit in brede kring ook geniet, is het totale bedrag der ver- beseft. De spaarbanken zien het s hogingen uiteraard aanzienlijk. tal inleggers stijgen, evenals de inla- Men vergete echter niet, dat steeds &en. Er wordt gespaard via pensioen- zoveel mogelijk gelet wordt op de fondsen enzovoort. Niet weinigen^ productiviteit van de arbeid, die trachten in het bezit te komen van' ruimte kan bieden voor loonstijging, een eigen huis. En wat vooral een" Doorberekening in de prijzen van de verblijdend verschijnsel is, er is offer-j verhoogde lonen wordt veelal niet vaardigheid voor de kerk, voor veëll toegestaan. ffoed maatschappelijk werk. d'® Niet alleen arbeiders zien hun geld- Wij hopen, dat, mede door het re- inkomen stijgen. Er worden ook ho- geringsbeleid, voorkomen wordt eenuu gere dividenden uitgekeerd. Uit de herhaling van de bestedingsbeperking,Ka bankverslagen kan men afleiden, dat waartoe wij enkele jaren geleden^1 de leidende figuren hogere tantièmes werden genoodzaakt. ontvangen. Dat de algemene loonronden mei; De fiscus profiteert eveneens van de haar prijsverhogende werking tolk hogere geldinkomens. het verleden behoren, is stellig een t Bij de lager bezoldigden zijn er niét gunstige factor. P weinigen, die de meerdere inkomsten Waakzaamheid blijft echter ook bif hard nodig hebben, willen zij in de de huidige loonpolitiek nodig, behoeften van hun gezin op behoor lijke wijze kunnen voorzien. Zij lo pen weinig gevaar voor „overbeste ding". Bij stijging van welvaart, die thans j geconstateerd kan worden, is hetta plicht om bij de verdeling daarvanlra de eisen der rechtvaardigheid niet uit J Maar er zijn ook anderen, die door het oog te verliezen. Maar voor over- het hogere geldinkomen verleid kun- spanning behoort men op te passen, nen worden tot het doen van uitga- DE KLOOF OVERBRUGD TV/IEN zal er in Frankrijk goed doen, de betekenis van de ste proef met een atoomwapen, die en in Genève over een verbod vanochtend met succes toerd be- kernproeven hebben vergaderd, kroond, niet te overschatten. Een In zekere zin heeft Frankrijk he zwaluw brengt nog geen zomer en werk van deze club waarvan he een niet geperfectioneerd „atoomap- nu ongetwijfeld ook lid zal worden paraat", dat niet eens als een bom doorkruist. De drie mogendhedente werd aangeduid, heeft thans nog geen hebben voor onbepaalde tijd vrijwil*'-^ enkele militaire betekenis. Het zal lig afgezien van het houden van proe|e jaren duren en enorme inspanningen ven met kernwapens. Het is nu de 5 vergen vóórdat Frankrijk zo ver is, grote vraag, hoe de Sowjetunie dat het over middelen beschikt o wat zijn verdediging betreft, op gen benen te kunnen staan. reageren. Zal zij de Verenigde Stateróu en Engeland mede-verantwoordelijk 1 stellen en de Franse proef als eeij£ Verenigde Staten en Engeland, niet kening houden met de problemen vatffe alleen omdat hun eigen veiligheid generaal De Gaulle en volstaan mei daarmee gediend kan zijn, maar ook eén poging, hem tot het afzien vair omdat zij er slechts met de hulp van verdere proefnemingen te bewegen? j deze mogendheden in kunnen slagen, Voorlopig heeft de explosie in de Saye, de achterstand in te halen, die zij op hara slechts politieke betekenis. IlelH. het gebied van de atoombewapening internationaal prestige van Frankrijk hebben. Wat dit laatste betreft: zij is er ongetwijfeld door gestegen ea zouden veel tijd en veel geld kunnen de gevolgen hiervan zullen zekei(uj uitsparen. Niettemin is de geslaagde proef met het Franse „atoomapparaat" een his- niet uitblijven. De verhoudingen tus- sen de westelijke mogendheden zuljnt len wellicht nog gecompliceerder worwl torische gebeurtenis, omdat nu ook den dan zij reeds zijn, tenzij er van^e de laatste van dé Grote Vier bewezen beide kanten bereidheid bestaat, heeft, over de mogelijkheden te be schikken, atoomwapens te vervaardi gen en ze te zijner tijd te gebruiken, de kloof, die de drie bondgenoten i Dit is niet langer het privilege van de lang gescheiden heeft gehouden. Verenigde Staten, Engeland en de D 49 Toen hij zo in draf door de kampplaats der Schot ten liep, werd dit opgemerkt door de ridder van de Slapende Luipaard, die eerst grote ogen opzette, doch direct daarna als instinctief aanvoelde dat ge vaar de koning bedreigde. Zonder aarzelen greep Sir Kenneth daarom schild en zwaard en voegde zich ongevraagd bij de Vaux, die alle moeite had om met zijn ongeduldige meester gelijke tred te houden. De nieuwsgierige blik van de Schot werd door de baron beantwoord met een kort schouder ophalen en zwijgend bleven ze de opgewonden vorst volgen. Richard bereikte nu spoedig de voet van de heu vel. waar hij een grote menigte vond. gedeeltelijk bestaande uit leden van het gevolg van Leopold en gedeeltelijk ook uit onderdanen van andere landen, die ofwel de haat ten opzichte van Engeland deel den ofwel uit louter nieuwsgierigheid he.t toneel had den gadegeslagen. Door deze bende baande Richard zich een weg en scheen niet van plan te stoppen voor hij de top had bereikt. Op die top was een kleine open ruimte, waarop nu de twee standaarden wapperden, nog omringd door vrienden en het gevolg van de Hertog. In het midden stond Leopold zelf. fier om de daad die hij had gesteld en verheugd om de toejuichingen die zijn aanhangers niet spaarden. Geheel onver wacht verscheen Richard dus in de kring, sloeg de hand aan de Oostenrijkse standaard en vroeg: Wie heeft het gewaagd deze ellendige vaatdoek naast Engeland's banier te stellen? Het ontbrak de Hertog in dergelijke gevallen zel den aan moed en dus kon hij niet nalaten te ant woorden. Niettemin had Richard's onverhoedse ver schijning hem zozeer verrast dat het even duurde voor hij zich voldoende kon herstellen om te zeg gen: Ik was het, Leopold van Oostenrijk! Welaan, riep Richard, dan zal Leopold van •Oostenrijk ondervinden hoe hoog Richard zijn stan daard acht. E evangelisatiecampagne van j worden als men had verwacht. Billy Graham in Ghana is Waren, er op de eerste me^ing in aanvankelijk niet zo'n succes ge- Accra ongeveei aanwezig, de tweede avond was de opkomst niet groter dan 5.000. Billy Graham heeft de wind niet SIR WALTER .SCOTT Terwijl hij dat uitriep, rukte hij de standaard met de adelaar met een snelle beweging uit de grond, brak hem over de knie in stukken en wierp de ba nier op, de grond, waarna hij er de voet op zette. Zo vertrap ik het wapen van Oostenrijk, riep hij vurig. En nu? Is er een Teutoons ridder die de moed heeft mij aan te klagen? Even heerste stilte, doch algemeen is geweten dat Oostenrijkers en Duitsers van zich durven afbijten en direct daarna klonken dus overal kreten: Ik., Ik En ik! Boven alles uit hoorde men de stem van de Aartshertog zelf. Waarom nog dralen? tierde graaf Wallenrode, een reusachtige krijger uit dc Hongaarse grens streek. Broeders en edelen, de voet van die man staat op de eer van uw vaderland. Weg met de ver nedering! Weg met Engeland's hoogmoed! Op hetzelfde ogenblik trok hij zijn zwaard en sloeg naar de koning. De slag had Richard noodlottig kun nen worden, als de Schot hem niet tijdig op zijn schild had opgevangen. Ik heb gezworen, riep Richard, nooit het zwaard te heffen tegen iemand die het kruis draagt. Daar om zal ik u niet doden. Wallenrode, doch u zult Richard niet licht meer vergeten! Meteen greep hij de grote Hongaar in de lenden en wierp hem met zoveel kracht van zich weg dat hij niet alleen de kring der omstanders doorbrak, maar ook verder vloog dan het begin van de hel ling. Wallenrode rolde hals over kop naar beneden en bleef aan de voet van de heuvel liggen, roerloos als dood en met ontwrichte schouder. Dit bewijs van bijna onmenselijke kracht scheen de Hertog en zijn vrienden tot kalmte te manen, want niemand scheen er nog iets voor te voelen met Richard een worste ling in te zetten. Alleen zij die verder afstonden sloegen op hun schild en schreeuwden: Hakt de En gelse buldog in stukken! Zij echter die van de korte worsteling van nabij getuige waren geweest hieven een heel ander lied aan en riepen: Vrede! Vrede! De vrede van het kruis! Ondertussen stond Richard nog altijd met de voet op de banier en keek met zoveel onve om zich heen. dat de meeste edelen zich verschrikt iets terugtrokken. De Vaux en de ridder van de Luipaard stonden naast hem. het zwaard nog in de schede, doch duidelijk klaar om bij het geringste onraad hun koning ter zijde te springen. Graaf Salisbury en zijn manschappen rukten in middels ook aan. met getrokken zwaarden en gehe- Ongeveer op hetzelfde ogenblik verscheen nu ook koning Filips van Frankrijk ten tonele, om te vra gen wat voor vreemds op deze plaats gebeurde. De verrassing die hij ten toon spreidde gold zowel het feit dat Richard van zijn ziekbed was opgestaan als de dreigende en beledigende houding die deze hier aannam, ten overstaan van een gemeenschap pelijke bondgenoot. Richard scheen dit zelf ook te beseffen en een blos overtoog zijn voorhoofd. Als bij toeval trok hij de voet van de gevallen banier weg en probeerde op zijn gelaat een meer onverschillige en waardige uitdrukking te voorschijn te brengen. In dit laatste werd hij trouwens nagevolgd door Leopold, die eveneens zijn best deed om zich te beheersen. Beiden immers kenden Filips en wisten dat die schrander genoeg was om uit een onderlinge twist voordeel te trekken. Wordt vervolgd in (?liana De geringere belang stelling voor zijn meetings wordt geweten aan de slechte pers van de bekende Amerikaanse evangelist. Billy Graham weigerde namelijk zich uit te spreken over de komen de Franse atoombomproeven. „Dat is een politieke zaak", zei Graham, „en daarom zal ik er niets van zeg gen". Dit heeft men hem zeer kwa lijk genomen. Zo schreef The Evening News, het ----- - .blad van minister-president Kwame Nkrumah, dat Billy Graham geen be- langnjker boodschap heeft dan die, welke Nkrumah, de minister-presi dent van de jonge Afrikaanse staat in woord en daad heeft gedemon streerd. Het blad schrijft verder on der de titel „Zoekt u eerst het politie ke koninkrijk?", dat de christelijke beschaving in het algemeen de schuld is van de ongerechtigheden en de on derdrukking in Afrika. De Ghana Times schreef nog: „De houding van Graham heeft velen te leurgesteld en ontsteld". NIGERIA In Nigeria kreeg Billy Graham een aanval te verduren van de islam. De islamitische zendeling He Nas- sem Saifi uit Lagos heeft hem uitge daagd voor een openlijke discussie. De islamiet wilde in het openbaar Begrafenis van Stepinac in Zagreb De Zuidslavische regering heeft gisi teren onverwachts toestemming gegej1 ven om het stoffelijk overschot vai dinaal Stepinac vandaag bij te in de kathedraal van Zagreb. De daiit tevoren was gemeld, dat de regeri een dergelijk verzoek van de r.k. kc h>?d afgewezen. Er werden al voorl reidingen getroffen voor een begrafenis^: slechtigheid in de kerk van het dorÈ j Krasic. \taar de Kardinaal woensdag jl. od 61-jariee leeftijd overleed In def ze plaats heeft hij de laatste negen jaar j gedwongen gewoond. Wa dat presif® dent Tito persoonlijk zijn toestemminE de plechtigheid in de kathedraal van Zagreb, het voornaamste r.k. c trum in Zuidslavië, heeft gegeven gebaar van goede wil tegenover de r Verder heeft de Zuidslavische regel, ring toegestaan dat kardinaal Koenig ui», Oostenrijk het voornaamste deel vak. de Requièm-mis zal celebreren, zoda j 'dl voldaan aan het ritueel dat dat de uitvaartmis voor een Kardinas door een gelijke in rang wordt opgei In Zagreb verzamelden zich 'giste®, avond reeds mensen voor de kathedra^.* waarheen het stoffelijk overschot 1 gebracht. Stepinac zal worden bijgezet ir. gewelf waar ongeveer twintig aartsbis schoppen van Zagreb rusten. 'iel spreken over de bewering van Bill)? Graham, dat de Koran geen woord* over de toekomst van de menshe$e vermeldt. p' Aan de laatste meeting van Grsrt ham in Ibadan (Nigeria) namejr- 40.000 personen deel. Circa 850 zeil 1 den zich te willen bekeren tot he'i christelijke geloof. U

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2