ïlietuue fditsrije UTouraiil FRANSE ATOOMBOM ONTPLOFT De Gaulle vierde lid van de .kernclub' Gunstig weer geen gevaar - neerslag vormt voor bevolking Omstandigheden ideaal I Gevaar voor staking 1 Engeland geweken in Invaliditeitsrente wordt 1 april verhoogd Geen overeenstemming over de ambtenarensalarissen „Argentinië redt het gezicht van de Amerikanen....'5 Overleg over Starfighters ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling TeL 31441 Veertigste jaargang no. 11794 Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJKE A Tl ON A A L DAGBLAD Voor Leiden en Om»treken „Stantoastlcfi Is ghtbltota mynfaer» ia tcgOcnspocf' KARL BARTH in Utrecht ORGELREIS Zte pagina 11 De Gaulle gaf startsein in 1945 tekent een glorieuze overwinning voor een groep Franse geleerden en onderzoekers die jarenlang met te krappe financiële en weten schappelijke middelen hebben moe ten optornen tegen het verzet van pacifisten in binnen- en buiten land, om Frankryk een plaats on der de atoommogendheden te Het Franse „atoomprogramma" is officieel begonnen op 18 oktober 1943, de dag waarop generaal Char les de Gaulle, destijds hoofd van de voorlopige regering, de Franse commissie voor kernenergie instel de. De uitvoering van het program ma begon echter pas een jaar later. Het eerste succes werd geboekt op 15 december van dat jaar, toen onder het wakend oog van Fre deric Joliot-Curie de eerste Franse experimentele reactor in werking werd gesteld. Joliot-Curie, die geen geheim maakte van zijn commu nistische sympathieën, werd al gauw als hoofd van de kernener giecommissie vervangen door Fran cois Perrin. die deze functie nog steeds gevult. De afwikkeling van het Franse atoombomprogramma is, naar men zegt, alleen al door moeilijkheden van technische aard een jaar of twee vertraagd. De grootste tech nische problemen waren de berei ding van plutonium de lading van de bom en de verdere ver werking van dat plutonium tol „ladingselementen" voor de bom. Deze twee procédé's stelden de Franse geleerden voor enorme moeilijkheden, die ze moesten op lossen zonder hulp van de bevrien de mogendheden. Deze moeilijkheden hebben wel licht een rol gespeeld bij het nemen van het besluit, de bom te Iaden met plutonium In plaats van uranium 235 het splijtbare iso toop van uranium dat in kleine hoeveelheden voorkomt in het na tuurlijk uranium. Een tweede over weging is geweest dat er meer plu tonium dan II 235 kon worden be reid uit de beperkte hoeveelheid uranium waarover Frankrijk de beschikking had. Behalve deze technische hinder palen waren er ook problemen van morele en politieke aard. In Frank rijk zelf rees zowel in weten schappelijke kringen als daarbui ten verzet tegen het ontwikke len van de bom. Het Franse atoom programma was namelijk indertijd aangekondigd als een zuiver vreed zame onderneming. Nog In 1955 be zwoer de Franse regering dat er niet aan een atoombom werd ge- Ook op het internationale vlak werd tegenkanting ondervonden. Er werden campagnes op touw ge zet tegen de Franse plannen en in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties werd een resolutie aangenomen waarin Frankrijk werd gemaand van de voorgeno men proefexplosie af te zien. Veel Afrikaanse landen zonden protest- boodschappen naar Parys, veront rust over dc mogelijke gevolgen van radioactieve neerslag in Afrika. De Franse regering legde alle protesten naast zich neer en her haalde telkens weer de verzekering dat er geen gevaar van radioactieve neerslag te duchten zou zijn. Ten slotte de financiële zijde: de laatste vijf jaar heeft de ontwikke ling van de bom Frankrijk twee miljard gulden gekost. Daarbij komen de eerstvolgende twee jaar nog eens 750 miljoen gulden voor de bouw van supersonische jacht bommenwerpers van het type Mirage-IV, die eventueel in staat zullen zijn de bom naar een doel te brengen. OM ZEVEN UUR Nederlandse tijd hebben de Fransen vanochtend hun eerste atoombom tot ontploffing gebracht. In het hartje van de Sahara is het „atomisch apparaat" op een honderd meter hoge stalen toren geëxplodeerd. Frankrijk is hierdoor dus het vierde lid geworden van de exclusieve „atoomclub", welke tot heden werd gevormd door de Verenigde Staten, de Sowjetunie en Engeland. TN NAAM van president De Gaulle publiceerde het ministerie van lands- verdediging in Parijs een communiqué, waarin onder andere wordt gezegd dat i naburige gebieden de explosie Frankrijk in een betere positie heeft gebracht voor het sluiten van overeenkomsten met de atoommogendheden, welke ge- rieht zijn op kernontwapening. dat dc eerste Franse expioisie die van een grote machine en niet van een atoom bom in de gebruikelijke militaire beteke- De kracht van het apparaat werd ge acht in dc buurt van de 20.000 ton t.n.t te liggen. Voorts zou volgens Perrin slechts een duizendste van de radio-activiteit worden uitgestoten die wordt uitgestoten bij de waterstofbomproeven van d dere atoommogendheden. Het is uiteraard niet zo, dat deze eerste proef Frankrijk tot een werkelijke atoom- mogendheid maakt. Het verwacht niet voor 1963 over ongeveer dertig tactische atoombommen en de vliegtuigen om deze af te werpen, te beschikken. Overigens is het Franse atoomenergieprogramma op drie na het grootste van de wereld. EXPLOSIE Generaal Ailleret, parachutist, ju en judo-expert, was de man die in i ondergrondse schuilplaats de knop drukte en de bom liet ontploffen. Onge veer zeshonderd geleerdpn, technici e militairen maakten de historische gebeu: tenis in de kale zandwoestijn van Tane: roeft het „Land van de dorst" mee Dit gebied, waar een paar stalen toren stonden, ligt ten zuiden van de oas Reggan, ongeveer 1200 kilometer van A siers en 1000 kilometer van Casablanca. Twee jaar geleden is men met de aanleg van het profetqrrein begonnen. De leiding was in handen van het leger, dat gebruik maakte van de genié en burger-specia- In Reggan, veertig kilometer vai atoomhoofdkwartier, is een ondergrond se stad aangelegd Dat in proefgebied nog meer toren sitaan, wijst erop dat plannen heeft otn meer proeven te ne De torens komen overeen met de bouw sels die bij vroegere Amerikaanse proe ven zijn gebruikt. NEERSLAG De Franse proef werd al verscheidene weken verwacht. Het wachten was slechts op gunstig weer. Men wilde er pertinent zeker van zijn dat de weersomstandig heden zes uur goed zouden blijven, dat de neerslag zo gerin mogelijk zijn. Men wenste: windstilte bij de opt vlakte van de aarde en een flinke wi stroming in de bovenatmosfeer Vanochtend werd de toestand van weer „ideaal" genoemd en de Franse gering gaf alle lughtvaartm&at'schappijen opdracht van half zeven af niet over de Sahara te vliegen. Slecht: half uur later volgde de exploisii werd geen beschrijving gegeven va eigenlijke ontploffing of van de tvpische paddestoelwolk die monsterachtig boven atoomexploisies opstijgt. Voor de ontploffing legde de hoge missaris voor de atoomenergie Perrin nog eens de verklaring af dat de gevaren de wereld oneindig klein zouden zijn. Het proefterrein ligt verder van bewooi de streken dan ooit het geval is gewee met de gebieden waar de Russen en d Amerikanen hun proeven namen. Het eerste communiqué sprak var „atomische apparaat" en niet van bom. Dit bevestigd de veronderstellingen s I TAE TREINEN in Engeland blijven <4 rijden. Op het laatste moment U is de spoorwegstaking, die zondag nacht zou beginnen en waarmee het V Britse publiek reeds rekening had ^Cjj gehouden, voorkomen. UQ dag heid vijf De staking werd afgelast, toen na een dag van onderhandelingen tussen over- vakbond een loonsverhoging van vijf procent met terugwerkende kracht .lot 11 januari werd geaccepteerd ).5' De secretaris-generaal van de Nationale I Aantal t.v.-ontvangers door record-aangifte al boven 600.000 Op 1 februari bedroeg het aantal aan gegeven televisietoestellen 609.860 tegen l|| 514.770 op 1 Januari. Tot en met II fe- |j bruari zijn er al weer 9860 tv-ontvangers bQ gekomen, waardoor het totaal inmid- dels tot 619717 is gestegen. Het tot dusver in februari genoteerde daggemiddelde van bjjna 900 nieuwe tv-toestellen is het hoogste sinds dc invoering van de rcgl6- tratle op 1 jan. 1956. Het aantal aangegeven radi ©toestellen j steeg im de loop van januari van 2605 340 fitot 2.611.800. Op 1 februari waren er IV 489.740 aangeslotenen op het draadom- i roepnot togen 490 160 op 1 januari, een kleine achteruitgang dus. van spoorwegpersoneel (355 000 le den). Sidney Green, verklaarde gister avond: „Gezien de moeilijke onderhande lingen die we achter de rug hebhen ge loof ik dat er een bevredigende regeling is bereikt". De voorzitter van de nationale ver- voerscommissie, sir Brian Robertson zei na afloop van de besprekingen, dat het aanbod van de spoorwegen geen invloed heeft op nog te houden besprekingen over de conclusies van een verslag, dat onafhankelijke des kundigen binnenkort over de loon- kwestie zullen uitbrengen. (Het gemiddelde loon van de spoorweg arbeiders bedraagt tien pond Sterling (ca. 110 gulden) per week. Volgens sir Brian zal door de loonsverhoging het te kort van de spoorwegen dat reed? 3.5 miljard gulden bedraagt waarschijnlijk aanzienlijk groter worden. Britse admiraals bij Haagse filmpremière Twee Engelse admiraals. Sir Ralph Edwards en Sir Philip Vian, zullen op t maart de première bijwonen in het Haagse Astatheater van de film „Breng de Bismarck tot zinken". Deze beide vlootvoogden hebben deelgenomen aan de slag op de Atlantische Oceaan, waar in (op 27 mei 1941) het Duitse slagschip Bismarck tot zinken werd gebracht. VOORGANGERS Aan de Franse ontploffing is een ti honderdtal Amerikaanse, Russiche en gelse atoomproeven voorafgegaan. De ste atoombom ter wereld is op 16 juli 1945 door de Amerikanen tot ontploffing ge bracht in de omgeving van de basis Los Alamos in de V.S. De eerste Russiche atoombom eenplodeerde op 14 juli 1949 en de eerste Britse op 3 oktober 1952. DE FRANSE A-BOM EXPLOSIE In Frankrijk wordt plutonium ge maakt in de stoomfabriek van Mar- coule. ten noorden van Avignon. In deze fabriek draaien drie atoomreactors voor de vervaardiging van plutonium Een ervan is nog in een proefstadium Werken zij op volle capaciteit, dan kan ongeveer honderd kilogram plutonium per jaar worden vervaardigd Door deze explosie is een eind ge komen aan de periode van meer dan een jaar, gedurende welke de drie ove rige atoommogendheden geen atoomproe ven hebben genomen, hangende de on derhandelingen over een verbod ervan. Frankrijk heeft tevoren duidelijk ge maakt dat het zich niet gebonden achtte door dit gentlemensagreement. Het Franse standpunt inzake de ont wapening zal echter ongewijzigd blijven De Fransen hebben bekendgemaakt dat zij „gepantserde" overeenkomsten willen zien die leiden tot de vernietiging der apen voorraden. Zolang derge lijke overeenkomsten niet in zicht zijn, zullen zij hun proefnemingen voort- De explosie heeft plaats gehad een naand voordat Chroesjtsjef naar Frank- ijk komt. Na dat bezoek gaat De Gaulle laar Amerika en Engeland voor confe- enties met Eisenhower en Macmillan. Het ligt voor de hand dat het tijdstip de explosie zijn positie bij deze be sprekingen sterker zal maken. Ten slotte zal de explosie bijdragen tot het herstel van de Franse „gran deur" en Frankrijks invloed in de raads- colleges van de wereld. Dit is sinds De Gaulle weer aan de macht is een doeleinden ge- Onder trein. De 58-jarige ongehuwde heer F. Peters uit St. Odiliënberg is gis- i door de sneltrein MaastrichtRoer mond gegrepen. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op een onbewaakte overweg onder de gemeente Herten, ten zuiden van Roermond. De P.T.T. zal op 7 april een bijzon dere postzegel uitgeven i.v.m. het wereldvluchtelmgenjaar. Een groot aantal andere landen zal met de uit gifte van een bijzondere postzegel beginnen. De uitgifte van de zegel zal geschieden in twee frankeerwaar- den. van twaalf en van dertig cent, met bijslagen van respectievelijk acht en tien cent. De voorstelling beeldt een treurende vrouw met haar schamel bezit uit en het embleem van het wereldvluchtelingenjaar, een tekening van een ontwortelde boom. (Van onze parlemenitsredactie.) Minister Van Rooy en staatssecretaris Roolvink (sociale zaken) zullen binnenkort by de Tweede Kamer een wetsontwerp indienen, waarin wordt voorgesteld de invaliditeitsrenten met ingang van 1 april a.s. te verhogen. Voorgesteld zal worden de toeslag van 190 procent op de rente te verhogen tot 290 procent. Voorts zou. indiien de Kamers er mee akkoord gaan, de gezinstoeslag van 51 per maand op 73 worden gebracht. Veie Invaliden verkeren in moeilijke financiële omstandigheden. Daar-komt nog bij dat de kans op invaliditeit ten gevolge van de uitbreiding der industrie toeneemt. Het grondbedrag van de invaliditeitsrente bedraagt thans gemiddeld ongeveer 2,75 per week. Het maximum is 5,70 per week. Met inbegrip van de toeslag van 190 procent en de gezinstoeslag ontvangt een gezin met een grondbedrag van 3, thans wekelijks ongeveer twintig gulden. Het wetsontwerp brengt dit bedrag op Confessionele organisaties achter regeringsvoorstel (Van onze sociaal-economische redactie.) JN dc Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is gisteravond geen akkoord bereikt over de door de regering voorge stelde salarisverhoging voor het overheidspersoneel. Hoewel de regering de ambtenarenorganisaties tegemoet kwam door de vloer van de salaris verbetering te verhogen, verklaarden, het Algemeen Comité van over heidspersoneel, het Ambtenarencentrum en de Centrale van hogere ambtenaren zich tegen het voorstel. De confessionele centrales stemden er mee in. Minister Toxopeus zal zich nu nader moeten beraden over de vraag wat hem te doen staat. Ver moedelijk zal de zaak volgende week in het kabinet besproken worden. In ieder geval zal voorshands geen uitvoering aan de voorgestelde salaris verhoging kunnen worden gegeven. ring te laag achten en van mening zijn dat het maandplijkse minimale bedrag toch zeker I 20.80 moet bedragen. Ook de marge van 1,2 procent aan franje en ver werking van de huurbijslag 1957 achten zij te gering. Een voorname reden om tegen te zijn heeft vooral de ACOP ge vonden in de weigering van de regering om op dit moment toezeggingen te doen over een eventuele positieverbetering de gepensioneerden. Voorts hadden deze centrales een vroegere datum van ingang vastgelegd willen zien. Het hoger perso neel verlangt een meer speciale behan deling en wenst een aparte binding het hogere personeel in het vrije bedrijfs leven, dat gewoonlijk niet onder de tabellen valt, gezien de loongre In de vergadering van de Centrale issie, die behalve door minister 3 peus (binnenlandse zaken) ook door staatssecretaris Roolvink (sociale zaken) werd bijgewoond en die tot in de nacht oortduurde, stelden de regeringsverte genwoordigers voor om aan de salaris erhoging van vijf procent een minii te verbinden van zeventien gulden per maand. Zoals bekend hadden de ambte narenorganisaties in de vorige vergade ring van de Centrale commissie om een optrekking van de minimum-salarissen gevraagd. Daartoe wilde de regering de reeds toegezegde marge van één procent (o.m. ter verwerking van de huurbijslag 1957) verhogen met 0,2 procent, zodat de totale statistische salarisverhoging op 6.2 procent zou komen. (De werkelijke ver hoging zou voor een deel van dc bezol digden lager komen te liggen, omdat de kosten, die met deze verhoging van de loer zijn gemoeid, in mindering worden gebracht op de marge van 1.2 procent). vertegenwoordigers van de ambte- jiarencentrales drongen evenwel aan op hoger minimaal bedrag. Men vond elkaar op een vloer van f 18.25 per maand voor werknemers van 23 jaar en o De regeringsvertegenwoordigers hielden vast aan de reeds eerder voorgestelde da tum van ingang, namelijk 1 januari Zij zegden nogmaals toe, dat als mocht blijken dat de gemiddelde ingangsdatum van de loonsverhogingen in het vrije be drijfsleven vóór 1 januari 1960 zal blijken te liggen, die gemiddelde datum zal v den aangehouden bij de bepaling van maand in welke de salarisverbetering Ondanks het aandringen van de centra les wilde dc regering geen uitspraak doen over een al of niet mogelijke positiever betering van de gepensioneerden. Zij wil hierover nog nader met de organisaties praten (voor 1 april) en dan de t positie van deze groep in het overleg be trekken. Te gering De socialistische ACOP en het Ambte- irencentrum hebben de voorstellen van de regering, die in confessionele kring als acceptabel worden beschouwd, verworpen it zij de vloer van de salarisverbete- DE ARGENTIJNEN beleven kranten: „De Argentijnse dc lijnboot via Buenos Aires kordon geslipt. Het ging im- heerlijke dagen. Met marine zal het vaartuig ge- kunnen reizen. Dat valt min- mers om die ene duikboot, Zuidamerikaans temperament legenheid geven te ontsnap- der op). om die ene onderzeeër met zetten zij hun toch al niet pen om zodoende het gezicht En zijn er geen Argentijnen Adolf aan boord of die spion- omvangrijke hoeveelheid be- van Amerika te redden", die beweren dat Adolf Hitler nen met kortegolfzenders die schouwelijkheid overboord (Daar is die Argentijnse ma- persoohlijk onder de water- inmiddels zijn gearresteerd, en werpen zich als doldrieste rine dan wel wat laat achter spiegel van de Golfo Nuevo Die ene onderzeeër, die zich torero's op hun prooi, die gekomen). angstig op de Amerikaanse aldus meldt het Argentijn- ditmaal geen stie duikboot is. De geheimzinnige onderzeeër die vandaag vijftien dagen als een rat In de val opgesloten zit in de rgentijnse Golfo Nuevo, 650 ijl ten zuiden van Buenos 't Duikboot-monster in de Golfo Nuevo dan ook worden gehoord. aa" land gezet. De agenten oud-nazi'! Wordt er in Buenos Aires niet hebben zich naar het berg- Hitler is geconcludeerdDie geheim- oord Barilocbe begeven en zinnige kunstmaan was Ame- wachten daar op de komst rikaans, dan zal die onder- van president Eisenhower. Zij ook wel uit de V.S. ko- wachten om hem te vermoor- En dus schreven enke- den. (Die agenten hadden minder betrouwbare bij nader inzien beter met avondblad Larazon een ultimatum heeft overge geven en nu reeds door de Argentijnse marine naar el ders wordt gesleept. Nee, het zijn heerlijke da gen voor de Argentijnen. Zij zullen zelfs teleurgesteld zijn als het waar blijkt te zijn, dat de batterijen van de my»- raken en het vaartuig niet meer dan een onbenullig suk- kclgangctje weet te produce ren. Liever horen zij. dat bui ten de Golfo twee andere on derzeeërs actief zijn. Om de door het waterdichte aandacht af te leiden. Acceptabel mocracia" niet, dat er nog meer duikboten in dc Golfo zijn geweest. Maar die gjjn Van de zijde van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel is ons desgi vj-aagd verklaard dat het vertrouwe flat de C.C.O.O.P. (christelijke centrale van overheids- en onderwijzend perso neel) in de regering heeft gesteld deze centrale zijn standpunt bepaalde inzake de toekenning van een voor: niet is beschaamd. Zoals bekend ging de C.C.O.O.P. akkoord met het v schot op voorwaarde dat op korte mijn over de definitieve verhoging derhandeld zou worden en dat daarbij vooral de laagst bezoldigde groepen de aandacht zouden krijgen. Voorts uitte men zijn waardering de wijze waarop de minister van r.enlandse zaken aan het overleg heeft deelgenomen. De vijf procent werd be vredigend genoemd en de datum v: ingang, gezien tegen de achtergrond v: het huidige loonbe'.eid, wel correct. I krachtige strijd die mede door deze centrale is gevoerd voor een veri woorde vloer onder de salarisverhogi heeft resultaat gehad. De positieverbe tering van de laagstbezoldigden al in de laagste gemeenteklassen ïerkelijk, omdat hier extra voo deel wordt verkregen uit de verwe king van de huurbijslag. Bij deze ve rking geldt namelijk de eerste g- enteklasse als basis. Moet de kwesti ti de pensioenen in eerste aanleg als teleurstellend worden gezien, de toezeg ging dat hierover nog spoedig nade •leg zal volgen is dan toch wel wee reëel, zo meent de N.C.B.O. De N.C.B.O. is voornemens op 20 februari aanstaande opening zaken te geven over de gevoerde salarisonderhandelingen op een rental kadervergaderingen, die wor den gehouden in Rotterdam. Goes. Groningen. Apeldoorn. Utrecht. Eind- n en Amsterdam. De vergade ring te Rotterdam is in het Groot handelsgebouw, 's middags om drie Nederlands meisje dood gevonden In de omgeving van Lausanne is giste ren het stoffelijk overschot gevonden van een 23-jarig Nederlands meisje, Eline Bos, fabrikantsdochter uit Eerbeek (gem Brummen) die in Lausanne in een hotel een praktijktijd doormaakte. Zij was op 15 december in Lausanne aangekomen Sedert 9 februari werd het meisje ver mist. Gisteren werd haar lijk gevonden De doodsoorzaak is nog onbekend. De ouders van het meisje vertoefden met vakantie in Zwitserland en zijn onmid dellijk naar Lausanne vertrokken. Bouw IJtunnel desnoods zonder rijkssteiui (Van onze parlementsredactie) Over de vraag of de Coentunnel dan wel de IJ-tunnel het eerst zal worden gebouwd, is in het kabinet nog niet Het socialistische dagblad Het Vrije Volk meldde gisteren dat de Coentunnel voorrang zal krijgen boven de IJtunnel. Volgens het blad verwachtte men dit in Den Haag en zou het kabinet gisteren een principebesluit nemen. Naar wij vernemen, is gisteren in de bijeenkomst van de ministerraad echter het woord tunnel niet gevallen. Met het oog op een goede ontwikke ling van de stedelijke gemeenschap ach ten B. en W. van Amsterdam het niet verantwoord, dat de directe verbinding tussen de stadsdelen ten zuiden en ten noorden van het IJ door middel van de IJ-tunnel nog langer achterwege blijft. Indien dc regering zou menen thans geen bijdrage in de kosten van deze tunnel in uitzicht te kunnen stellen, zullen B. en W. de gemeenteraad moeten voorstellen de bouw zonder rijksbijdrage voort te zetten, hoezeer ook een rijksbijdrage in de totale kosten van deze verbinding het college billijk blijft voorkomen. B. en W. schrijven dit in een adres aan de Tweede Kamerleden, die in hun vergadering van dinsdag a.s. met de be handeling van de begroting voor ver keer en waterstaat zullen beginnen. De Duitse bondsmimister voor verde diging dr. F. J Stnauss en de Belgische minister voor landsverdediging A. Gilson hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Nederlandse minister van defensie ir. S. H. Visser voor het plegen van overleg over de gezamenilijke aanschaf en pro- d ulo tie van de F 194 G-Sbanfighiter. Naar in een communiqué werd medegedeeld, werd onder meer van gedachten gewis seld over de meest economise he wijze waarop de produktie zou kunnen plaats vinden Aan de besprekingen werd onder meer deel genomen door de Nederlandse staatssecretaris van defensie voor land en luchtmacht luitenant-generaal bd., M. R. H. Calmeyer, de staatssecretaris van buiibenilamdse zaken dr. H. R. van Houten, de chefs van de Belgische en van de Ne derlandse luchtmachtstaf en hoogge plaatste deskundigen op materieel en financieel gebied. Rustig met mistkans (Van o E weerkundige medewerker) DPVEN NOORD-FRANKRIJK ligt een zwak lagedrukgebied met aan de noordzijde een eveneens zwakke ooste lijke luchtstroom, waarmede lucht wordt uangevoerd met temperaturen om het vriespunt. In de oostelijke helft van ons land kwam vanmorgen lichte vorst voor, in liet westen schommelde het kwik rond het vriespunt. Door de nach telijke afkoeling ontstond er in grote ge- bieden mist. Het blijft 1 nkele plai kans op enkele sneeuwvlokjes. De tem peratuur zal voorlopig geen grote ver andering ondergaan en kan komende nacht tijdens opklaringen even beneden nul komen. Vorst van betekenis komt alleen nog in Scandinavië voor. Een sto ring uit de Noordelijke IJszee trekt naar Schotland met enkele sneeuwbuien, maar deze storing zal ons wellicht niet voor zondagavond bereiken. Plaatselijk mist t De Bilt verwacht tot mar- genavond ■i^» - Half tot zwaar bewolkt - met plaatselijk mist en mo gelijk hier en daar enige lichte neerslag. Zwakke wind. Weinig verandering in tempera- lur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 14 februari: zon op 800, ondier 17.50. maan op 20-09, onder 8 32. 17-52; maan op 21.20. onder 8.58. Maandag 15 februari: zon op 7-56, onder 20 februari Laatste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur BerlHn Frankfoi MUncher ZUrich Wenen lnnsoruck Be:grado regenb I bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1