Nederlandse röntgen apparatuur bekend over de hele wereld Friese man langer dan een Limburger PUZZEL VAN DE WEEK Dus kies maar uit 7 m. B i j mm ZONDAGSBLAD ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 Tegelijk met de elektronentech niek, is ook de ontwikkeling van HET LEVEN de röntgenappa ratuur met grote sprongen voor uit gegaan. Reeds vele jaren ge leden zijn de Philips-fabrieken in Eindhoven zich op dit terrein gaan specialiseren en de rönt- gentechniek heeft als een onderdeel van het Eindhovense bedrijf geleid tot een moderne industrie, die zich tot taak stelt de arts en in het bijzonder de röntgenoloog een zo compleet mogelijk instrumentarium op dit gebied ter beschikking te stellen. De röntgenapparaten, die bij Philips worden gemaakt, vinden hun weg naar talloze ziekenhuizen, klinieken en sanatoria van de gehele wereld en zij hebben Nederland ook op het gebied der medische wetenschap een vooraanstaande plaats en een uitstekende naam bezorgd. In de röntgenfabriék te Eindhoven worden niet alleen de röntgenbuizen gemaakt, maar ook de statieven en gene ratoren, die nodig zijn voor het opwekken van de hoogspannings energie, die de röntgenbuis behoeft, met de daarbij behorende be dieningslessenaars en schakélapparatuur. I.B'boncU^ Het artikelenpakket van deze fabriek omvat een groot aantal verschillende produkten. Tiendui zenden codenummers vormen een bewijs van de veelzijdigheid van dit boeiende en bijzonder fascine rende bedrijf. Op alle terreinen en op alle niveaus van de röntgentechniek treft men bier „teamwork" aan tussen de fysicus, de electronicus en de mechanicus. De röntgen techniek is nu eenmaal geen on derwezen vak en men moet deze zaken in het bedrijf, eventueel via interne cursussen, zelf leren. Straling Röntgenstralen dringen niet al leen door het menselijk lichaam heen, maar ook door voorwerpen en materialen. Zij worden opge wekt door elektronen, die zich in een luchtledig zeer snel voortbe wegen. Treffen deze elektronen een materiaal, dan ontstaat er bij de botsing röntgenstraling. In de Röntgenfabriek houdt men zich bezig, zowel met hoogspan ning als met vacuüm. De hoog spanning is nodig voor het op wekken van de nodige energie; het vacuüm om de elektronen er in te versnellen. In de röntgen techniek maakt men gebruik van de eigenschap, dat zodra een lichaam door de straling wordt getroffen een deel hiervan er door heen gaat en een ander deel wordt geabsorbeerd. Zodoende ontstaat een schaduwbeeld, dat op fotogra fische film kan worden vastge legd. Een bijkomend effect is, dat de getroffen materie zelf als stralenbron gaat werken. Deze secundaire stralen noemt men strooistralen. Deze strooistralen vormen in de röntgentechniek een probleem, omdat zij het schaduw beeld (foto) zouden kunnen be derven en zij de bescherming te gen bestraling bemoeilijken. Men gebruikt, om deze be scherming te intensiveren, veel lood in en om de toestellen, Lood is een zeer zwaar mate riaal. dat op röntgenstralen sterk absorberend werkt. Door het ge bruik van lood kan men dan ook bereiken, dat de straling verhin derd wordt In die richtingen te gaan. waar tij niet wordt krijgt zelfs bij langdurige be handeling slechts weinig stralen en wordt bij gebruik van een in tensieve bundel' slechts een zeer korte tijd bestraald. Dit laatste heeft tot voordeel, dat bijvoor beeld bij fotografische opnamen, bewegingsonscherpte wordt voor komen. In de röntgentechniek worden vermogens gebruikt tot 100 kilowatt, gedurende tijden van enkele honderdsten seconden. In wezen komt dit overeen met het principe van fototoestel len, waarbij sterker licht kleine re belichtingstijden vraagt. Om dat het er bij de moderne rönt gentechniek om gaat, zoveel mo gelijk informatie te verkrijgen met een minimum aan stralen, is de röntgenbeeldversterker een voortreffelijk hulpmiddel. Daar mee is het mogelijk geworden om uit te komen met aanzienlijk minder straling door de helder heid van het schaduwbeeld be langrijk te versterken. Bovendien kan men nu ook bij gedempt daglicht de beelden bekijken, ter wijl voorts röntgencinematogra- fie en röntgentelevisie kunnen worden toegepast. Röntgen-tv Vooral de röntgentelevisie gaat ongetwijfeld een grote toekomst tegemoet, wellicht ook in de klei ne plaatsen, waar geen rönt genoloog aanwezig is. Vanuit één centraal punt kan een röntgeno loog dan de behandelende arts in omliggende plaatsen vanuit zijn eigen werkkamer van advies die nen. De eerste installatie van deze aard werd door Philips in Canada geplaatst. Voor het normale diag nostische werk geeft de röntgen- tv. de mogelijkheid om het door lichtbeeld te bestuderen in een an dere ruimte als die waarin de pa tiënt zich bevindt. De closed cir cuit-televisie schept dus ook de mogelijkheid, dat meerdere perso nen, bv. studenten, de waarne gen van één medicus volgen. En daar houdt eonfectie-industrie rekening mee Niet minder dan vierdui zend mannen hebben het ge duld kunnen opbrengen zich aan alle kanten te laten meten en het resultaat van al die centimeters bij elkaar zal over enige tijd wel in de win kels te merken zijn. Het is er namelijk om begonnen bij de vervaardiging van herenkle ding de resultaten van dit meet-onderzoek zodanig in de praktijk te brengen, dat een slecht zittend costuum of een dito pak zo veel mogelijk tot het verleden gaan behoren. Als men weet, dat mannen in Groningen en Friesland gemiddeld 175,06 c.m, lang zijn, de mannen in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg gemiddeld tot 171,32 komen en zij, die tussen Noord en Zuid wonen 173,65 op de maatlat lieten aantekenen, wordt het begrijpelijk dat die meterij geen overbodige luxe is. Het Produktiviteitscentrum van de Confectie-industrie is er dan ook niet zomaar voor de aardigheid mee begonnen. Dat gebeurde overigens al jaren geleden. Sinds 1953 wordt er namelijk aan dit nieuwe maatsysteem gewerkt. Het resultaat van de meting werd in 1957 vastgelegd in het nieuwe maatsysteem, dat voor negentig procent van alle mannen de juiste maat zou kunnen leveren en in totaal 34 verschillende maatcombi- naties omvatte. Het thans in de praktijk toegepaste systeem heeft zo veel succes, dat de Nederland se fabrikanten van heren- en jongeriskleding besloten heb ben voortaan volgens het nieuwe systeem te werken. Natuurlijk neemt- het altijd wel enige tijd in beslag eer de gehele fabricage is omge schakeld. Nederland kauwt met onverzorgd gebit Het zijn geen prettige cijfers, maar een feit is, dat van elke honderd Nederlanders er slechts twintig hun gebit voldoende ver zorgen. Dat geldt dan met name hun, die nog hun eigen tanden en kiezen hebben. Nu kan men bij tand- en kiespijn wel vol moed naar de tandarts stappen, maar door een goede verzorging van het gebit zal die tandartsenstoel er niet zó griezelig uit hoeven zien. Want door minstens twee maal per dag de tanden goed te poet sen voorkomt men in menig ge val al heel wat narigheden. Dat voor ieder gezinslid daarbij een eigen tandenborstel noodzakelijk is. lijkt misschien bijzonder van zelfsprekend. Maar het Nationaal Bureau Bevordering Hygiënische hele familie gebruik maakt van., één-en-dezelfde tandenborstel. Ook heeft men daar ontdekt, dat er in menig huis slechts één keer per week naar tandpasta en borstel wordt gegrepen, namelijk als het ,,bad-dag" is..Het minstens twee maal per dag poetsen is dus geen overbodige luxe, deze cijfers en feiten bewijzen het wel. De verder felijke invloed van de bacillen, die de in de mond achtergebleven voedselresten als een feestmaal beschouwen, zal er door worden beperkt. Daar die bacillen vooral 's nachts rustig hun gang kunnen gaan is vooral het poetsen voor het slapen gaan natuurlijk van groot belang. Maar hopelijk heb ben wij voor u dit berichtje niet hoeven schrijven Beveiliging Het spreekt vanzelf, dat ook in de fabriek zelf alle mogelijke voorzorgsmaatregelen getroffen zijn om de werknemers te be schermen tegen ongewenste rönt genstralen. Iedereen draagt een zgn. „film-badge", die elke week voor onderzoek wordt op gestuurd. Aan de hand van de zwarting van de film kan men nagaan, hoe groot de straling is Vulkanische eruptie deed nieuwe berg ontstaan Lavastroom overspoelde Hawaiiaans dorp Hawaii, de schilderachtige eilandengroep Ln de Stille Oceaan, die nog niet zo lang geleden officieel als een der Verenigde Staten werd verheven (de 50-ste, nu Alaska ook deze rechten heeft gekregen), heeft er een toeristische attractie bij. Op een der eilanden (Kilauea Iki) kwam het eind van het vorig jaar tot een gigantische-vulka nische uitbarsting. Fonteinen van lava, die hoogten bereikten van 300 tot 400 meter, stegen op, toen de aarde zich opende en vuur begon te spuwen, De op toerisme ingestelde Hawai- ianen begonnen onmiddellijk, via Verkeersbureaus en luchtvaart- maatschapijen belangstelling te wekken voor dit huiveringwek kende natuurtafereel. Bij honderden maakten de nieuws gierigen met de „Aloha Airlin es" een rondvlucht boven de gloeiende krater en bij duizen den trokken zij per boot naar het eiland om zich in de zinde rende hitte aan een onvergete lijk schouwspel te vergapen. In de omgeving van de eruptie liepen de bezoekers een nieuw soort „zonnebrand" op. die werd veroorzaakt door de gloeiende lava. De rode massa voerde in de loeiende 'uekseketel vart vlam men ook grote rotsblokken met Eind januari was het duidelijk ge worden. dat de vulkanische uit barsting bezig was een nieuwe berg te doen ontstaan. Het dorp je Kapoho op het eiland Kilauea Iki werd door de lavastroom overspoeld en het „toeristische aardigheidje" van het begin, kreeg nu zo langzamerhand de omvang van een nationale ramp. Langzaam maar zeker bedekte de lava het dorpje Kapoho en na enkele dagen waren de fruitplan- tages rondom verdwenen en was er een nieuwe berg ontstaan, kaal en onherbergzaam. De hui zen cn straten van Kapoho va-, ren van de aardbodem wegge vaagd en verslaggevers meld den. dat het er „erger dan een slagveld" uitzag. Hevige bran den vernielden de huizen, die la ter met een laag van tien meter lava werden bedekt. Even knippen De Amerikaanse filmkomiek Jerry Lewis heeft een. naar on ze smaak, nu niet direct zo in drukwekkende haardracht. Hij verschijnt op het witte dook met een stoppelige kortgeknipte broskuif. waarop hij zelf echter nogal trots en zuinig schijnt te zijn. Hij heeft er nogal wat geld voor over om zijn bros zo te houden. Deze week liet Jerry Lewis zijn privé-kapper Arthur Freed Fredman uil Hollywood vliegen naar Miami in Florida, waar de komiek moest optreden. Coiffeur Fredman stapte in een straaljager en vloog met zijn kappersbenodigdheden naar Mia mi. Daar knipte hij Jerry Lewis' kostbare broskuif. ,Jk ben de enige, die in de laatste tien jaar zijn haar heeft geknipt", zo verklaarde de kap per trots, „hjj heeft het druk en ik knip hem zonder hem in zijn werkzaamheden te storen..." De kosten van deze „haar beurt"? Drieduizend gulden en dan waarschijnlijk nog zonder tip.... Een vreemde jongen, die Jer ry! KRUISWOORDRAADSEE Horizontaal: 1. mijnput. 7. overeenkomst, 13. keukengerei, 14. drukte, 16, meisjesnaam. 17. muzieknoot, 18. maanstand, 20. kippenloop, 21. academische titel (afk.), 22. trustee fatk.i. 23. op een andere plaats. 26. schikgodinnen (Germ. Myth.), 28. wezenlijk. 30. bekend Nederl. schilder. 31. oude lengtemaat. 33. benoemingsrecht, lijst der kandidaten. 35. familielid. 36. stuk hout, 38. voorzetsel, 39. vervoeging van een hulpwerkw., 40. strookje, 41. mandje, 42. zuiver gewicht. 43 vrouw van Jacob. 44. eiland in de Ierse zee. 45. atmosfeer <afk.), 46. deel van de bijbel (afk.i, 48. arbeidseenheid, 50. meisjesnaam, 51. klein soort van haan, 55. als 22 hor., 56. jongensnaam, 57. belegsel 59. olifantsoppasser. 62. gem. in Utrecht. 64. in het jaar onzes Heren 'afk. Lat.), 65. stoomschip (afk.), 66. duw, 68. maanstand, 69 dat is (afk.), 70. Rom. keizer. 72. duivel, 74. plaats in Zeeland. 76 onklaar, 77. druipnat. Verticaal: 1. werktuig om een zeis aan te zetten, 2. huurcontract. 3. hun inziens iafk.4. niet vergezeld. 5. inhoudsmaat (afk.). 6. voor zetsel, 7. meertje. 8. voegwoord. 9. zoutachtig veen, 10. railroad (afk ik hoekpijler. 12. schaaldiertje. 15. huid. 19. koning van Korinthe (Gr. Myth.). 21. landschap in Oud-Griekenland, 24 als 21 hor., 25. betekenisleer der woorden, 26. een geheel volk betreffende 27 staatsbedrijf (afk.). 29. munt in China. 30 familielid, 32 schoohvader v-d-,aartsvader Jacob, 34 Plant- 35- maand van het jaar, 37. voor- i7 i er.t,n' ,44i„'n 00g vallend. 45. stad in Frankrijk, MTir kaartspel. 49. korrelig, bontgekleurd kerrigesteente, 51. -a P"j°Y'nci(: van China, 52. oude lengtemaat. 53. gewicht (afk 54. aanduider m een breukgetal. 56. vreemde munt (afk 58. onbe kende. 60. rivier in Duitsland. 61. voorzetsel. 63. hoofdwerk der oudnoorse letteren, 66. staafje om een rad vast te zetten. 67 wiel. 71 ^dl?-.°™oeP ,afk-'- 72- scheikundig element (afk.), 73 ontkenning (Eng.75. voegwoord. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. ballon, 6. poesta 12. Lies, 14. Eder. 16. A.M., 18 Be, 19. sté. 21. eg. 22 te 23 nomaden, 26. Vermeer. 29. duit, 30. Demer, 32. edik, 33 e.w., 34. i.m., 36. eer, 37. An. 38. Ie. 39. peer, 41. pats. 43. do. 44. terreur, 45 of, 47. roek, 49. tolk. 52. e.k., 54. nr.. 55. ram. 57. Ne. 58. ar. 59. geit, 61. polis, 63. gade, 65. genadig, 67. Emmerik, 69. er, 70. Aa, 71. eer. 73. An. 74. Ee. 75. tras. 77. Adda, 79. modder, 80. Verticaal: 2. al. 3 libatie, 4. leed, 5. 7. o.e.. 8. Eder, 9. segment. 10. Ir. 11. sander, 13. Ot. 15. kerker. 17 mouw 19. snee. 20. ever. 22. teil. 24. mi.. 25. ed. 27. er. 28. Ed, 31. meerval. 35. meter, 37. Aaron. 39. por. 40 rek, 41. put. 42. sok. 46. legger. 48. ontaard, 50. legende, 51. krekel, 53. keer, 55. roge, 56. mier, 58. adie, 60. in, 61. pi. 62. Sni. 64. ar. 66. daad. 68. Made. 72. eb. 75. Tt. 76. Se. 77. at. 78. A.D. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: ..Puzzeloplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. NEGEN ONDERWERPEN: Dromen 't Mannetje Israël Regen 9 Zeg maar, dat Spijtoptanten ik niet thuis ben O Happiness De straat De vluchteling (voor de beschouwers, (voor wie roman (Voor onze Carmiggeltjes en de critici of zij, die tisch en/of dichter- Bomannetjes) houden van een pole- lijk is) ek.) Yoila'k Geloof dat allen, die om een onderwerp vroegen enigszins tevre den kunnen zijn. Je kiest maar uit en schrijft, tekent, dicht of fotografeert rond het onderwerp, dat je ligt. Al heb ik nu bij de onderwerpen hierboven een be paalde richting aangegeven, als je over ,,'t Mannetje" bijvoorbeeld een gevoelig stukje proza zoudt willen leveren, dan kan dat natuurlijk ook. Je mag de gegevens interpreteren, zoals je zelf wilt. Voor hen, die lièver zon der thema werken, staat onze rubriek (zoals vorige week gezegd) natuurlijk ook ruim open. Aan de binnenkomende post hopelijk is het veel zie ik wel hoe we deze hoek van onze krant het beste kunnen vullen. Voor ik nu vandaag begin met het verhaal, ivil ik nog even zeggen, dat het wel wat moeilijk is de postwisseltjes naar een of andere instelling met een lief dadig doel te verzenden. De schrijver van dit verhaal vroeg me namelijk zijn „honorarium" naar het Leger des Heils te sturen. Wat je met dat bedrag(je) doet, moet je natuurlijk zelf weten, maar administratief gezien kun je beter zélf deze zaak in orde maken. Want we kunnen moeilijk op het strookje gaan vertellen, dat wij een rubriek hebben, dat we daar iets voor geven, dat die medewerker dat nu zo graagenfin, je begrijpt het wel. En nu gauw het stuk, want ik praat al lang genoeg, 't Is van Martin Amm, van wie ik wel graag even wil horen waar hij woont. Er staat boven: Projectie Ik ga mij wapenen om te doden hem, die mij tot dolwordens toe belaagt de god der zonde Want ik wil gaan pogen te ontkomen aan dat, waarin dreigt neer te werpen de lavastroom van het kwaad Maar ik ben die ik ben, en ik wil hem doden, zo dood ik mijzelf want ik en de god der zonde WIM VAN DEN DOOL Marsman(netje) Hij had de hele dag in het stralende zomerweer moeten lo pen, met bepakking, kwiek, fier en fors op de vrolijke tonen van marsmuziek; nu pas hadden ze rust. En terwijl hij wat soesde ln de schaduw van een boom, kwam een jeugdherinnering bü hem op. Hij moest piano studeren en een vlugge, luchtige mars leren spe len. Uren lang had hij zitten zwoe gen en het was net zulk zonnig zomerweer als nu. Buiten hoorde hij zijn vriendjes spelen, maar hij moest marsen, net als vandaag, terwijl zoveel vakantiegangers hem waren voorbijgegaan. De noten hadden hem aangegrijnsd: het waren bijna allemaal achtste of zestiende noten, wel drie blad zijden lang, en er was maar één sekonde rust in die lange tocht. Voor zijn nog ongeoefende vin gertjes waren de hele noten ge neraals geworden, de halve luite nants. de kwart sergeants, die de rest steeds opjoegen; de generaal met een dikke buik en een net wit pak aan had het rijk alleen, de dunnere luits deelden het rijk met z'n tweeën, de sergeants had den al donkere pakjes aan. bege leidden de soldaten veel meer. En daarachter en' daartussen was het leger gevolgd, de lans dragers met een vlaggetje aan Verzoeking de vlammende aartsengel had het al in m'n oor gefluisterd het was^iiet alles licht en lucht nee zwart en zwoel loopt er niet tegen beter de nauwe straten door de ramen zijn zo licht en de deuren staan open de dansmuziek klotst over de drempels waarom niet meeswingen in de weeë warmte als het buiten zo koud is tot de klok van kwart vöor twaalf de syncopen overstemde en een vlammende michaël mij huiswaarts dwong MEINE REITSMA hun lans, de piekeniers met twee vlaggetjes. Als een donker drei gend leger had het hem gesche nen, had het hem van een vrije middag beroofd, hoge en lage noten, op en neer marcherend, vrolijk klinkend, in werkelijkheid afmattend en tijdrovend. En toen hij de volgende dag bij de onverbiddelijke leraar had moeten komen, had hij, ondanks zijn oefening van de vorige dag nog zó slecht gespeeld, dat het hem een middag gekost had: terugkomen. Zover gekomen met zijn vergelijking viel hij in slaap. Plots schrok hij op door een barse trap in zijn zij en een stem in zijn oren: „Zeven dagen zwaar". Hij had het „reveil" gemist. MARTIN AMM Dit gevalletje van Goof Kampman Dordlligt ivel een beetje in de sfeer van het verhaal. Daarom heb ik het er maar bij gezet. H.T. wil de inzender van deze hebben. En ofschoon ik nu niet alleen maar initialen of pseudo-n£ aan dit en soortgelijke verzoeken Zijnde maar weer enkele reac ties op binnengekomen brieven. We gaan maar direkt van start NIET MEE Hetgeen dus weer neerkomt op: retour gaal werk van Ries de W. Slikkerveer), dje zij» idee niet helemaal juist had uitgewerkt. Van •Hermine den H. (Nuniansdorp) houd ik één tekening, evenals ik van Janneke van S. (Bodegraven) een vers niet zal terugsturen. Platen van Hans B. (Leiden) gaan ook al terug op één na. Maar niets gaat de map in van L. K. (Flakkee), noch van „Jacqueline" (Scheveningcn I en evenmin van J. van T. (Rotter dam). paar regels er alleen maar- bü direkt een voorstander ben van imen, wil ik natuurlijk toch wel voldoen. Hier komt dan: Naamloos Ook weer eens iets van Piet Koster (meter-ijker en uit Mid- delharnis). Naamloos gaat mee: dit is van horen een lang verhaal want we vangen maar arjme woorden wilde olifanten en zoemende muggen tussen twee regels van een fluisterende suggestie het is een meisje van luisteren een lichte beweging tussen drie vingers een klein geheim PIET KOSTER Relativiteit i wereld wentelt in mijn nagels ik. wandel in een tafelpoot e waarheid is een duist'ré sage er zitten raadsels op mijn brood. Voor de 22e Nu we weer kunnen gaan werken naar aanleiding van ver schillende onderwerpen (wil je zomaar wat doen dan is dat ook goed, zoals je hierboven kunt lezen) zal dit rubriekje ook weer geregeld gaan verschijnen. Kopij, in welke vorm dan ook, had ik dan graag vóór de 22c februari binnen. Zou je me hel plezier willen doen ergens boven aan je inzending het door jou gekozen onderwerp te schrijven? Kan ik het gelijk „ru briceren". Tot (op zijn laatst) de 21e dus maar én... ik verwacht van „vóórstemmers" veel kopij vandaag dit liefelijke regenplaaljc van Jonnie van Zijderveld (16, U.L.O. en uil Zwijndrecht) mee. Op de man af In een boek ven Fred Reinfeld. i wij het al eerder gehad hebben, heeft de auteur zijn materiaal bestaande uit niet minder dan 1001 diagrammen met stellingen welke zonder uitzondering tot mat leiden gerangschikt in een aantal groepen. Met de benijdenswaardige vaardigheid in het kort en bondig formuleren van zijn bedoelingen, welke het privilege van de Amerikanen schijnt te zijn. heeft ook deze auteur slechts weinig woorden nodig om het -thema van elke groep begrijpelijk te maken. Uit bet kapittel ..Harrying the King" dat men even zo vrolijk met „Sla d'r op los" als met het opschrift van deze rubriek kan ver talen kozen wij enkele voorbeelden, wel ke, schoop zeker niet onvindbaar, toch ook weer niet tot de allergemakkelijkste gere kend mogen worden. Of hebben wij U ook ditmaal weer onderschat? Correspondentie. H. v. d. W. te D. en an deren. Aan deze rubriek is géén oplossings wedstrijd verbonden. Er zijn dus ook géén prijzen. Het inzenden van oplossingen staat ieder vrij, doch dient dan ter controle van de eigen nauwkeurigheid. Voor alle opgaven geldt: Wit begint en geeft mat. Opgave. 2. Opgave 4. _t I s ililèi i UI WA UU kt 6 5 a rè 4 Ju: <!- '«fi' 3 - 2 IABAA Bar 1 B 11 Oplossingen Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. .T. Siavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Den Haag Hieronder volgen de oplossingen der op gaven. gepubliceerd in onze rubriek van 30 januari j.l. 1. Richter-Schober: 1. Dxg6ü Tg7. 2. Dxe8ü Dxh3 (2. Dxe8. 3. Pf6! Kf7. 4. Pxe8 Tg6, 5. Txh7! Kxe8, 6. Txb7 en wint); 3. Lxg7 Txe8, 4. Pf6! Kf7, 5. gxh3 Te6, 6. Lh8 en zwart gaf. het op. 2. RichterMross: 1. Lxe4ü Txe4 (1. fxg4 2. g7! Kg8 3. Ld5! en mat) 2. g7! Kg8 3. Dxf5 De8 4. Dxd7U en zwart gaf het op 3. Probleem van Schaaf: 1. Tlh3! gxh3 2. f4! Kxh4 3. Pxf5 mat. Op 1 dxe2 volgt 2. Th5! en 3. Txf5 mat. Op 1Kf4! 2. Kf6 3. Paard geeft mat. Op 1 On verschillig 2. Th5! en 3. Txf5 mat. 4. Probleem van Schaaf: 1. Lg2! Kxh4 2. Pf5! Kg4 3. f3 mat. Op 1. elD volgt 2. f4! Kxh4 3. Lxel mat, of 2Kxgö 3. Le4 mat. Op 1. Kxg6 komt 2. Le4! Kgö 3. Pg2 mat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 14