Op 42ste R.A.I. komen liefst 63 automerken Clubs krijgen groter deel uit inkomsten Plan-Kret ONDER 1500 HOEDJES GEVANGEN Vakgroep streekvervoer akkoord met PCB-beleid HOKIJ-team verloor in laatste periode (7-9) Tv-oproep had groot succes DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 Veel caravans van de partij Advertentie verkeersredacteu r personenauto's, die van 18 t.m. 28 fe bruari in het Amsterdamse RAI-ge- bouw gehouden wordt. Voor de cara vans, die sinds kort bij deze vader landse „Salon" samengetrokken zijn, is de gehele Apollohal gereserveerd Een pendeldienst met bussen zal voor de verbinding zorgen. De 42ste RAI is de laatste van een serie van negen entwintig tentoonstellingen, die sinds de stichting van het RAI-gebouw m 1922 door de Nederlandsche Vereeni- ging „De Rijwiel- en Automobiel-In dustrie" zijn georganiseerd. Reeds dit jaar "zal een veel groter, nieuw ge bouw in gebruik worden genomen, dat aan het dichtbij zijnde Europa plein gelegen is. De 42ste, Nederlandse tentoonstelling van personenauto'6 komt op een moment waarop hot grote publiek rich meer en meer voor het gemotoriseerde vervoer middel gaat interesseren. Dit blijkt niet alleen 'lit de snelle groei van het wagen park de autodichtheid hier te lande bedroeg in 1953 nog slechts één op elke en in 1959 al één op elke ook uit het steeds groter wor dend aanital mensen, dat een auto voor zuiver particuliere doeleinden koopt. Een onlangs ingestelde enquête heeft uitge wezen, dat zeventig procent van de Ne derlandse autobezitters hun wagen zowel zakelijk als privé gebruikt. De rest, dertig procent dus, rijdt er alleen uit puur ge noegen mee rond en moet de kosten ge heel uit eigen zak betalen. Voor de eerste maal overtreft het aan tal deelnemers aan de RAI de tweehon derd. Et zijn er namelijk tweehonderd- vier, die niet alleen personen- en com binatie-auto's tonen, maar ook auitomate- rieel en gereedschappen. Al weer is de totale tentoonstellingsoppervlakte ge* Kamer contra Luns in backpay-kwestie (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag ten aantal verzoekschriften betreffende de zg. backpay van Indische salarissen cn pensioenen, overtochtkosten, delega tieschulden enz. behandeld. Deze adres- reeds jaren bij de Kamer in behandeling. Over twee daarvan ont stond gisteren in de Kamer een woorden strijd tussen minister Luns en enkele Kamerleden. Daar was in de eerste plaats het verzoek van de heer D. Bravenboer (Maassluis). Deze adressant verzoekt terugbetaling van op zijn pensioen inge houden repatriëringskosten (f 1670). De Kamercommisie, die dit adres behandel- meent dat aan dit verzoek moet worden voldaan Minister Luns echter bleek daartoe niet bereid en hij bleef tok gisteren aanvankelijk bij zijn weige ring. Na een kort debat zegde de be windsman evenwel toe, dat hij geval- Bravenboer nog eens zal bekijken. Een dergelijke toezegging deed de minister niet ten aanzien van het adres de heer L. F. Stoelman (Den Haag) die verlangt in zijn Indische pensioen rechten te worden hersteld De betrok ken Kamercommissie heeft de minister geadviseerd verzoeken als dat van de heer Stoelman op sociale gronden var geval tot geval te bezien. Minister Luns wees dit af, omdat door aan het verzoek te voldoen een precedent zou worden geschapen. Nederland zou dan telkens voor het bestuursbeleid van de voor malige Ned.-Indischc regering principee1 aansprakelijk worden gesteld. De (finan ciële) konsekwenties daarvan zouden niet te overzien zijn. De Kamer bleek het met dit standpunt niet eens te zijr en zij aanvaardde dan ook tegen he* advies van de bewindsman in met 80 tegen 32 stemmen de conclusie Kamercommissie. De fracties stemden enigszins verdeeld. De Kamer heeft deze middag nog r.h.s. een wetsontwerp tot wijziging var de Wet op de Noodwachten aanvaard. Di ontwerp regelt o.m. het verstrekken var sociale uitkerngen aan noodwachters of ten) hun gezinsleden. Jaarvergadering NSF De sporttoto was het belangrijkste agen dapunt van de gisteravond In Utrecht onder presidium van jhr. mr. A. Feith ge houden jaarvergadering van de Ned. Sportfederatie. Er werd een aan de Staten-Generaal te :enden motie aangenomen, waarin „grote erontrusting" werd uitgesproken de beperkende bepalingen in het ,'erp sporttotalisator, nadat gewezen op de gevaren, die de sport bedrei- door dit wetsontwerp, alsmede door ctie van het Comité Sportprijsvragen Aan dit comité is het voorstel gedaan tot omzet van 20 miljoen 5 pet van de netto-opbrengst af te staan aan culturele en charitatieve doeleinden en de overige S5 pet aan de sport. Bedraagt de meer dan 20 miljoen dan komt van ae ietto-opbrengst 75 pet ten goede aan de sport en de rest aan het Comité. Men wilde de tot echter in de huidige vorm handhaven. Het bestuur werd tot 17 leden uitge breid door de verkiezing van de heren W. Vliegen (voorzitter K.N5.B.) en F. v. d Heuvel-Rijnders (vertegen- irdlger zaalsporten). activiteiten van de NSF zullen [worden ondergebracht in het gebouw f Lean van Meerdervoort la In Den Haag t dat op 27 febr om half vier zal worden iSeopend, waartoe mr IJ Scholten, staats- I secretaris van onderwijs, kunsten en we- tenschappen is uitgenodigd. P Voetbal Voor de kwartfinale van het f toernooi om de Eur. voetbalbeker heeft Barcelona gisteren op eigen terrein en j voor 100.000 toeschouwers een grote en verdiende 40 zege behaald op de Engel se kampioensploeg Wolverhampton Wan derers. De ruststand was 20. Voetbal Het Rotterdams voetbalelf- 'al speelt op 17 februari tegen het Am- 'terdams elftal. De wedstrijd wordt ten bate van de slachtoffers van Tuindorp- Oostzaan in het Olympisch stadion in Am- t 'terdam gehouden. Personen wa gens en combinaties groeid, want in 1958 bedroeg zij 23.000 vierkante meter in 1959 werden vracht auto's, bestelwagens en bussen tentoon gesteld terwijl zij thans 25.500 vier kante meter bedraagt. Het internationale karakter van de 42ste RAI wordt wel sterk onderstreept door de inschrijving van drieëntwintig verschillende merken wagens. Achttien hiervan zijn uit Engeland afkomstig, zestien uit Duitsland, veertien uit de Verenigde Staten, zeven uit Frankrijk, vier uit Italië, twee uit Zweden en Neder land en Tsjechoslowakije brengen er elk één. In de sector personenauto's zijn er vrij wel geen primeurs, daar de noviteiten, waarvan gewag wordt gemaakt, bijna al le op de voorafgaande, buitenlandse „Salons" waren te zien. Dit neemt echter niet weg, dat men wel van nieuws voor Nederland kan spreken, daar alleen de nensen uit de eigenlijke automobielwe- leld er kennis mee hebben gemaakt. Zo zullen op de komende RAI de Ariane Camping en de Ariane G7 taxi worden getoond, de Citroen ID-19 Braak (als stationcar en ambulance), de Goggomo- Ml/Isar kampeerauto, de Peugeot 403 met Dieselmotor, de Lloyd Arabella, de nog niet in produktie zijnde Volvo P 1800 sportauto, de Hillman met automatische gangwlsseL de grote Borgward met 2,3 liter motor, de Opel 1200, de BMW 700 als vierpersoons coach en de nieuwe „compact cars" van Chevrolet (Corvair), Ford (Falcon) en Chrysler (Valiant). De Italiaanse Abarth en de Franse Facel Vega zijn voorts geheel nieuwe verschij ningen op de Nederlandse markt. Voor het grote front van de caravans er worden er nle minder dan negentig geëxposeerd zijn dertig primeurs ge meld. De hoogsbgeprijsde kost liefst 11.250 gulden; de laagstgeprijsde geen veertienhonderd gulden. De helft het aantal wagens is van Neder lands fabrikaat per Jaar worden er hier te lande een kleine duizend aange maakt en de andere helft komt resp. uit Engeland, Duitsland en België. Bijna elfduizend caravanbezitters kent Neder land thans en alleen in 1959 zijn er zes tienhonderd bijgekomen Voor de gecombineerde expositie RAI-gebouwApollohal geldt één toegangsbewijs en van de pendeldienst 'ussen de twee onderdelen van de tentoonstelling kan gratis gebruik ge maakt worden. De Nederlandse Spoorwegen brengen opnieuw gecom bineerde vervoer- en toegangsbewij zen in omloop, want de personen- auto-RAI geldt als een steeds verder uitgroeiend bedrijf, dat twee jaar ge leden al 265.000 mensen trok- Een menselijke barometer n tocht Uw vUanden zUn. pijnen laaien v CONSUMPTIEF KREDIET TOEGENOMEN Blijkens het veertiende verslag van de staatssecretaris van economische zaken aan de Staten Generaal over afbetaling en krediet is de omvang van het con sumptief krediet in het derde kwartaal van 1959 aanzienlijk hoger geweest dan een jaar tevoren, doch de kredietver lening door de afbetalingsdetailhandel kon zich slechts handhaven en die door de betaalzegelkassen liep sterk terug Ten opzichte van het tweede kwartaal was er een vrij algemene achteruitgang, een normaal seizoenverschijnsel. Deson danks is de kredietverlening door par ticuliere geldschietbanken toegenomen Dit zou er mede op kunnen wijzen, da* bij het publiek een toenemende belang stelling bestaat voor het zuivere con sumptieve geldkrediet. (Van onze redactie) XTET DAGELIJKS BESTUUR van de bedrijfsgroep wegvervoer van de Protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel (PCB) heeft gis teren op een vergadering te Utrecht het volledige vertrouwen gekregen van zijn leden, werkzaam in de streekvervoersbedrijven. inzake het verder te voeren loonbeleid. Het streven van de bond is te komen tot een collectieve arbeidsovereenkomst voor de streekvervoersbedrijven, die voorziet in een loonsverhoging van ten minste zes procent en waarin tal van secundaire, maar daarom niet minder belangrijke, arbeidsvoorwaarden worden geregeld. PREUSSEN-KREFELD BLEEF AANVALLEN In de laatste periode van de ijshockeywedstrijd tussen het HOKIJ-team en Preus- ien-Krefeld hebben de Duitse gasten de wedstrijd gewonnen. Toen deze periode begon stonden zij nog met 53 achter, doch toen de bel het einde aankondigde, hadden zij kans gezien de achterstand in een 79 voorsprong om te zetten, waarmede >n zwaar bevochten zege behaalden. gevaarlijke niet tej HOKIJ-ere de score openden. En dat ge schiedde op bijzondere fraaie wijze. In een flitsend snelle aanval speelde Patter son de puck naar Cook, die :OKIJ-ti Loret met een goed schot de t vergroten (20). Doch boen riepen uit Krefeld het HOKIJ-t dait de Krefeldere gelijk zouden maken. Maar voorlopig was het weer de beurt van het HOKIJ-team, dat inderdaad ge vaarlijke aanvallen ondernam. In de 14e minuut schoot Hendriks naar Cook vijf minuten later liet Cook zien, dat hU het ook alleen kon (42). Duits overtvicht In de tweede periode waren de gasten meer in de aanval dan het HOKIJ-team. Het duurde echter tien minuten, voor zij hun overwicht in doelpunten konden uit drukken. Het was Kadow, die vrij vooi doel scoorde (4—3). Daarna wisten de HO KI J-ere zich enigszins aan de druk te ontworstelen en een minuut voor de kreeg Adair de puck keurig toege speeld van Patterson. De HOKIJ-coach omspeelde ondier luid applaus de gehele Krefelder achterhoede en scoorde prach tig (5—3). c.a.o. bankpersoneel. Het college van hjksbemiddelaars heeft de voorgestelde wijzigingen in de collectieve arbeidsover eenkomst voor het bankpersoneel goed gekeurd. Poolvossen slimmer dan Eskimo's (2-0) De laatste wedstrijd van de onderlinge competitie, die teams van de HOKIJ- jeugd hebben gespeeld vond gisteravond plaats: twee perioden voor de wedstrijd HOKIJFreussen/Krefeld en één periode in de eerste pauze hiervan. De Poolvos sen wonnen verdoend met 2—0. Hot wend een aardige wedstrijd, waar in met veel enthousiasme is gespeeld. Zelfs op een gegeven ogenblik zo enthou siast, dat de strafbank er aan te pas moest komen. In de eerste periode, toen het Eskimo-doel als het ware belegerd werd, hadden de Poolvossen éénmaal succes. In de tweede periode waren de Pool vossen ook sterker en wisten dit opnieuw in één doelpunt uit te drukken. Onder het oog van enkele duizenden toeschouwers werd de laatste periode gespeeld. Beide partijen zwoegden hard voor een doelpunt, doch de verdedigingen wisten de aanvallers het scoren te belet ten, zodat de Poolvossen met 20 wannen en de eindstand derhalve luidt; Poolvoseen 2 2 0 0 4 5—1 Ijsberen 2 1 0 1 2 34 Eskimo's 2 0 0 2 0 1—4 IJshockey De Olympische ijshockey- ploegen van Amerika en Tsjechoslowa kije hebben in Los Angele® een wedstrijd gespeeld. De Amerikanen wonnen met HOKIJ-ere opzetten. In de 8e mini Adair een staaltje ijshockey ten hij achter het HOKIJ-doel de puck had Krefeldere Instorting Toen stortte zowel aanval als verde diging van het HOKIJ-team volledig ineen. Het plaatsen werd slecht; steeds er een tegenstander, die net Iets der bij de puck was. De HOKIJ-v hoedespelers opereerden voor eigen doel, doch niets mocht baten. Nergens wist het HOKIJ-team meer tegenstand te bieden. De Duitsers hadden het initiatief geno men en een sterk overwicht gekregen. Dit werd uitgedrukt in nog twee doelpunten: in de 16e minuut van Kadow en in de 17e minuut van Czech. Het HOKIJ-team was een geslagen ploeg, een ploeg ook, die beter spelen kan doch het niet deed en daardoor verloor. de cao nog voor l april goedgekeurd te krijgen door de Rijksbemiddelaars. Hetzelfde geldt voor een eveneens overeen te komen cao voor de toering- carbedrijven. In beide gevall enzal de bond niet alleen op de bres staan voor de belangen van de chauffeurs, maar ook voor die van het werkplaatsperso- neel en het administratieve personeel, voor welke groepen aparte loontabellen moeten worden opgenomen in de over eenkomsten. Getracht wordt voorts in de cao's be tere regelingen opgenomen te krijgen met betrekking tot de arbeidsduur, de beloning van arbeid op zon- en feestda gen, het verschil in beloning tussen de gemeenteklassen, de pensioendispensatie en de loontoeslagen. Stakingen Uiteraard is er op deze vergadering wel het een en ander door de bij de vakafdeling aangesloten leden gezegd over de gebeurtenissen van de afgelopen weken in het streekvervoer. Verschillen de afgevaardigden waren van mening dat de uitgebroken stakingen in Utrecht, het Westland en Brabant als een noodzake lijk kwaad moesten worden beschouwd, omdat het loonoverleg maar steeds op de lange baan werd geschoven en er weinig of geen verandering kwam in de beloning. De bestuurders werd verweten dat zij zich te veel met de problemen van de werkgevers met betrekking tot de doorberekening van de loonkosten in de tarieven hadden ingelaten, in plaats van krachtig voor de belangen van de chauffeurs en monteurs op de bres te staan. Doch nadat hoofdbestuurder W. van Dalen nog eens een uitvoerige uiteenzet ting van de moeilijkheden cn mogelijk heden bij de loononderhandelingen had gegeven, groeide het begrip onder de af gevaardigden voor de positie, waarin de bestuurders verkeerden bü hun activitei ten om voor het personeel van de streek vervoersbedrijven Iets uit de bus te Kapitaalsverhoging van de Midec Dr. P. Rijkens deelt als president-com missaris van de Midec S.A. mede, dat aan aandeelhouders is verzocht het ka pitaal te verdubbelen tot 1.776.000 Zwit serse franken en nieuwe aandelen te verkopen aan een internationaal syndi caat, hetwelk bestaat uit een aantal aan deelhouders van Midec. Onder auspi ciën van de Midec is gedurende de twee jaar van haar bestaan besloten tot op richting van een fabriek voor wollen stoffen in Syrië, met een kapitaal van 4 miljoen Syrische ponden. Deze is in aanbouw en hiervoor is een krediet van 700.000 ontvangen van het Development Loan Fund. De Midec heeft kantoren te Beiroet en Kairo en heeft door haar aandeelhouders contacten met alle Ara bische landen van het Midden Oosten. Aandeelhouders zijn industriële onder nemingen, banken en zakenlieden, waar van 49 in het Midden Oosten en 131 in het Westen. Wallstreet lager De New Yorkse effectenbeurs daalde gisteren bij trage handel De opening was hoger en levendig, waarbij de tikker ach terop geraakte, maar in het eerste uur kwam een daling en een tamelijk scherpe achteruitgang in het derde en vierle uur, doch tegen het slot volgde herstel De meeste verliezen liepen uiteen van en kele centen tot twee dollar, doch onder de dure en speculatieve fondsen kwamen rotere dalingen voor. Staal, auto's olie, rubber en elektrische uitrusting verloren terrein, tabak, bedrij nen van openbaar nut, luchtvaartmaat- chappijen en postorderhuizen waren ver deeld. Van de 1188 verhandelde fondsen waren r 531 lager, 414 hoger en 243 onveranderd. De index van Standard and Poor daal de 035 tot 55,49 en op die grondslag was het verlies aan koerswaarde 2 mil jard dollar. Het gemiddelde van A.P. daalde 1.20 tot 210.6, van Dow Jones voor 30 industriëlen 5.09 tot 623.36 punten. De handel was met 2.44 miljoen aandelen de laagste sedert 24 december met 2,32 Amerikaanse fabriek te Rotterdam De Ferro Corporation, een grote Ame rikaanse producent van keramische produkten, zal te Rotterdam een grote nieuwe fabriek bouwen voor 800.000 dollar o f 3 miljoen. Het bedrijf be schikt reeds over een fabriek te Rot terdam, die 25 landen bedient, en ver wacht in 1960 een topjaar. Men zal daar kleurstoffen produceren voor kerami sche en plastic-produkten. Aandelenemissie Landré en Glinderman De aandeelhouders van Landré en Glinderman hebben op voorstel van de directie besloten f 551.300 aandelen van f 100 uit te geven, aan toonder, ten volle winstdelend over 1960, tegen 100% met mschrijvingsrecht van één op één. Voorts zal op 1 maart 13 (v.j. 13) pro cent dividend worden voorgesteld, waar van 5 pet. in aandelen. Maatschappijnieuws Handelscompagnie: Op 28 maart zal aan aandeelhouders 10 (v.j. 7)% dividend over 1959 worden voorgesteld. Friesch-Groningschc Hypotheekbank Dividendvoorstel 1959 f 72 (v.j. 68) per aandeel van f 1000 met 20% storting en f 18 (17) per aandeel van f 250 met 20% storting; reserves ongeacht reserve di verse belangen f 23.3 (223) miljoen. Het oog fkPNIEUW heeft de arts A. C. van Swol gisteravond een medische televisieuitzending verzorgd voor de VPRO. Ditmaal kregen we enkele in. teressante dingen over het menselijk oog te zien en het belangrijkste daarbij was wel dat er via een speciale camera directe vergrotingen van ogen op het scherm kwamen. Hiertoe waren een patiënt en een proefpersoon in de stu dio aanwezig. De kijkers konden zelfs zeer goed de oogzenuwen bekijken. Dat was weer een prachtig en heel apart stuk televisewerk, waarvan we ons nauwelijks de technische gang van zaken kunnen voorstellen. Aangrijpend was ook het op film vastgelegde ge sprek dat dokter Van Swol had met een operatiepatiënte, die al weken lang met verbonden ogen in het duister ligt. Aangezien de maatschappij voor ge neeskunde het haar ledenoogartsen niet toestaat zelf voor de camera's toelich ting te geven bij het materiaal dat deze voor de uitzending ter beschikkng had den gesteld, moest dokter Van Swol dit zelf doen. Een gevolg hiervan was, dat de voordracht op specialistich gebied hem veel inspanning kostte en hij daar door over enkele belangrijke punten wat te snel heenliep. Zo was het uiterst nuttig geweest wanneer we iets meer Declamatie bij jazzmuziek Wellicht herinnert u zich, dat de schrijver Adriaan van der Veen enige lijd geleden voor de AVRO-microfoon heeft gesproken over de Amerikaanse literaire groep die „beat-generation" wordt ge noemd. Tot deze groep behoort o m. do dichter Jack Kerouac, van wie tot dusver vooral het boek ,.On the road" bekend Is geworden. In de kringen der „beatniks" wordt hun werk dikwijls voorgedragen met begeleiding van jazzmuziek. Een proefje hiervan kunt u horen in het AVRO- radioprogramma van hedenavond. In de pauze het concert dat het Utrechts Stedelijk Orekst vanavond geeft, tussen 8.55 en 9.25 uur, treedt de Amerikaanse dichter Kerouac voor de microfoon op en leest eigen gedich ten met pianobegeleiding door Steve Allen. Adriaan van der Veen zal er bij zijn om commentaar te geven- Dit is een radio-uitzending die hier zelden voor komt, het zal dus interessant zijn ernaar te luisteren. Televisiespel van Annie Schmidt U zult rich berin/neren, dat im novem ber 1959 bij de VARA een iin opdracht door Annie M. G. Schmidt geschreven televisiespel plotseling van het pro gramma moest worden genomen. Oorzaak hiervan was dat Mary Dres- selbuys, voor wie de hoofdrol was ge creëerd, niet beschikbaar was door to- neelverbimtemissen. Nu echter zail Mary op 18 februari a.s.. dat is dus volgende week donder dag, in de gelegenheid zijn om voor de camera's op te treden en dam kunt U het destijds aangekondigde stuk dus verwachten. hadden gehoord over de oogbesmetting met koepokstof bij moeders van inge ente kleuters die zelf niet werden ge vaccineerd. Maar over het geheel ge nomen was het weer een waardevolle uitzending waarin niet te hoog werd gegrepen zodat ook de leek alles goed kon volgen. Klankbeeld over Piet Paalt j ens Onder de titel „Romantisch mens" gaat op vrijdagavond 12 februari a .6. via de VPRO-microfoon een klankbeeld over de dichter-praükasvt Francais Havcrschmidrt de ether in. Dominee Haverechimdt koos voor zijn dware niettemin filosofische gedichten het pseudoniem Piet PaaJitjens en die naam is heel wat berter bekend gebleven don zijn echte. Omdat hc* op 14 februari as. 125 Jaar geleden is dat hij geboren werd, wijdt de VPRO dit klankbeeld aan „Piet Paaltjens". Het is merkwaardig, zoals ooms een actie kan aanslaan. Van tevoren kan men nooit goed voorspellen, hoe het zal gaan en zo was het ook bij een Cana dese televisiemaatschappij, dfie na lang wlikken en wegen een beroep deed op jongelui, om bejaarden eens een handje toe te steken. Ook in Canada kent men het bejaar denprobleem en zo kwam er dan „een speaker" op het scherm die goedmoe dig vroeg, of er nu niet een paar Jon gens of meisjes zaoh wilden opgeven om eens boodschappen te doen voor bejaar den, dde in de barre Canadese wmter ndet udt kunnen gaan. „Wie weet, horen we er leta op", over woog de programm&ieldlng. Het werd echter niet „lete", maar een ongekende lawine van aanmeldingen. Hele scharen Jongens en meisjes gaven zich op en de omroepmaatschapptj kreeg de handen vol werk om alles (e administreren en te regelen. Maar hulp is er na op vele plaatsen en het hele land praat over het ongelooflijke succes van de oproep. vanavond het weerpraatje, daarna t de filmrubriek van Peter van Campen en om 8.40 uur begint dan het klassieke blijspel „De hond van de tuinman". Ds. J. Langstraat spreekt in de dagslui- >6neiccS, vanavond NIEUW VERDELINGSSCHEMA OP KOMST steeds scherper te staan voor de start, die op donderdag 10 maart zal plaats hebben. Vorige week is de stichting Chr. Nationaal Sportfonds opgericht en volgende week komt het voltallige stichtingsbestuur voor de eerste maal bijeen om het ten uitvoer brengen van het plan verder te be spreken. Van groot belang voor de actie, maar zeker niet minder voor de Chr. sportclubs is het feit, dat er een nieuw schema zal komen voor de verdeling der gelden. Van verschei- Direct al f3 voor clubkas dene kanten is de opmerking geko men, dat teveel geld van de actie zou afvloeien naar de de Ned. Chr. Sport- unie en de Chr. .sportbonden. Deze „klacht" is ter harte genomen. Het C.N.S. heeft na overleg met de N.S.C.U. nu bepaald, dat in elk geval het geplande sportblad van de N.S.C.U zal komen te vervallen en de bonden een kleiner bedrag zullen ontvangen (Van onze moderedactrice.) IN EEN GOEDE BUI zijn wij vrouwen stellig onder een hoedje te vangen. Gisteren lagen in Krasnapolsky te Amsterdam 1500 hoedjes uitgestald. En geen twee waren hetzelfde! Welke vrouw zou bij deze aanblik niet goedgemutst zijn? Elke vrouw. Behalve wij. Wij verschenen namelijk oh schrik met een hoofddoekje bij de Nederlandse Hoedenfabrikanten, die deze expositie, met show, organiseerden. Hoofddoekjes en hoeden zijn nu niet be paald vrienden, ze nemen elkaar, om zo te zeggen, het brood uit de mond. Zo zijn de hoedenfabrikanten ook niet erg over de laatste zomer te spreken. De warmte bracht weinig winst omdat de meeste dames blootshoofds liepen Toch ziet men in de hoedenbranche met optimisme én met frisse hoed. het nieuwe seizoen tegemoet. Mochten de nieuwe cloche-hoedjes, van licht, soepel genaaid stro tóch nog te warm zijn, dan kan mevrouw ze gerust in haar handtasje stoppen. Ze kunnen er tegen. Bolle hoofden Trouwens, de meeste hoeden zijn var. licht-gewicht materiaal gemaakt. De sportieve cloche is nog steeds favoriet De rand is soms wat breder geworden cn de hoofdvorm hoger. In dit nu valt bij vrijwel de meeste hoeden onmiddel lijk op: die bolle hoge hoofdvorm Ware torenflats van hoeden. Men ziet ze van stro versierd met satijnlint of gros grain, maar ook van bedrukt katoen. Dat laatste vereist effen kle ding, wil het tot zijn recht komen Maar een bepaalde „hoedenlijn" is er niet. Elke hoofdbedekking schijnt in de mode te zijn. Grappig was een klein dopje, rond, plat en stekelig als een pannespons. Het bleek echter van enkele lagen zachte tulle gemaakt. >e kleine „bananenschil", die men over het hoofd legde, is uit het modebeeld gegleden. Gehandhaafd heeft zich het blocmenhoedje dat thans uit een heel tuiltje bloemen bestaat, cn parmantig de samengebonden steeltjes op 't ach terhoofd omhoog steekt. Wat de kleu ren aangaat moet men wel even op z'n hoed passen er zijn paarse, strogele lindegroene cn bonte hoeden cn goed tc rade gaan welke kledingstuk ken erbij moeten harmoniëren. Postillon Tets nieuws is het postillon-hoedje, dat uit Amerika komt. De rand kan op en neergeklapt worden, wat het effect van twee verschillende hoeden geeft Ve hebben het na een nerveus ge peuter aan ons hoofddoekje even gepast. Maar het was nog niet te koop. Evenmin als de andere uitgestalde hoeden, die echter allemaal binnen kort in de winkel verkrijgbaar zijn. Toen we de expositie verlieten, was hel Het Farah Diba-hoedje, geïn spireerd op het kapsel van de jonge keizerin. hoofddoekje, dat eens zo'n praktisch bezit bleek te z(Jn, slechts een ver frommeld propje, dat we schielijk Daarmee zal een groot bedrag vrij komen voor de clubs. Hoe de herverdeling nu precies zaJ zijn is nog niet bekend. Deze zal eerst worden uitgeknobbeld op de grote ver- delingsvergadering, die in november van dit jaar zaJ worden gehouden. Het is de bedoeling dat aan de hand van de rekening 1959 en de begroting 1960 van alle Chr. sportclubs wordt be paald hoe het verdelingsschema er zal komen uit te zien. Vast staat in elk geval, dat de club- correspondent, die de gelden tijdens de komende actie zal innen direct drie gulden van elk tientje zal mogen storten in de clubkas. De verenigingen, die dus het vlotst hun financiële sup porters zullen weten tc vinden, kun nen spoedig over een extra bedrag beschikken. De mogelijkheid, dat daar aan het eind van het jaar dus nog een flink bedrag bijkomt is zeker niet uit gesloten. Het C.N.S. is namelijk vast van plan de kosten zo laag mogelijk te houden. Er zullen evenwel onkosten moeten wor den gemaakt op administratief en on ganisatorisch gebied, die vaste bedra gen vragen. Zaak is het daarom zo veel mogelijk gelden binnen te krij gen. Des te groter wordt het „over schot" voor de clubs. Tn de loop van de week zullen alle leden van de chr. sportclubs een folder ont vangen, waarin nog eens duidelijk uit een wordt gezet wat nu de bedoeling van het plan-Kret is en wat er van de dub en de individuele leden wordt verwacht. Bovendien schrijven alle voorzitters van de Chr. sportbonden een woord van aanbeveling. Dp 10 maart, de datum waarop de actie in de Chr. sportbeweging start zullen de bonboekjes met veertig bonnetjes van een kwartje aan de verenigingen worden toegezonden, die een naam en adres van een correspondent aan het C.N.S. hebben opgegeven. De binnengekomen gelden moeten worden gestort op gironummer 1928 van het C.N.S. tc Rotterdam. Op genoemd gironummer kunnen even eens gelden uit het bedrijfsleven en de particuliere sector worden gestort Het ligt in de bedoeling via de pers cn radio elke weck de stand van dc bin nengekomen gelden bekend te maken Dit wellicht ter stimulering van hen. die nog niet tot de daad overgingen In de week van 10 maart zal tot slot nog een folder worden gezonden aan alle leden van de sportclubs, waarin kernachtig het doel van de Chr. sportbeweging en het stroven van de actie tot uiting komt. 0 Houdt u van vrolijkheid, dan kunt u tussen 8 en 10 uur weer met de NCRV de vlag in top hijsen en u ontmoet dan o.m. de zangeres Erna Spoorenberg en de actrice Wiesje Bouwmeester. Jo- han Bodegraven is in actie met „Vier maal Z N" deze keer in Nijverdal. Om 10.10 uur zingt het NCRV Vocaal Ensemble en om 11 uur speelt Wim van der Panne werken van Louis Vierne op het orgel van het gem. Concertgebouw te Haarlem. Om kwart over acht sluit de AVRO de luisteraars aan met Tivoli in Utrecht waar het Utrechts Stedelijk Or kest onder leiding van Paul Hupperts een abonnementsconcert geeft. De so praan Elly Ameling is soliste in de 4e symfonie van Mahler en verder hoort u het Concerto grosso in a van Tartini en de Symfonie in C van Strawinsky. In de pauze „De beat generation", Jack Kerouac leest eigen gedichten met jazz-begeledding. Programma voor morgen 7 00 Nws 7 10 Ochtend-gym 7 20 Gram reportages 8 00 Nn 8 18 Gram en act 9 00 Gym v cl vrouw 9 10 Gram 9 35 Waterst 9 40 Schoolradio- VPRO 10 00 Vrouwen In het Nederl zakenleven, lezing 10 05 Mor genwijding VARA: 10,20 V d vrouw 1100 V d kleuters 1115 Klaveclrobelapel 1140 Gram AVRO. 12 00 Lichte mux 12 20 Re- gcringsultz Landfbouwnibr 12 30 Land. en tuinbouwTrieded 12 33 Sport en prognose, praatje 12 50 Pianospel 13 00 Nws 13 15 Meded en gram 13 25 Orgelspel en zang ,1.15;. Beureber 14 00 Pianorecital 14 20 Boekbespr 14 40 Sopraan en plano 15 00 Ge- ,var progr VARA: 16 00 Muzik lezing 18 30 V d zieken 17 00 V d Jeugd 17 56 Act 18.00 Nws 13 1 5Polit praatje 18 26 Lichte muz 18-50 De puntjes op de l praatje 19 00 V d kleuters 19 10 JaEzmuz VPRO: 19 30 Den romatlsch mens. klankbeeld 19 So beeld 23 15 Bulten! w VPRO: 22 4o Zorg om VARA: 23 00 Soc nws Vergelijkenderwijs, muzikaal gesprek 23 35 Esperanto 22 10 —24 00 Nw Hilversum II. 39$ m. 1007 kc/«. NCRV: 7 00 Nws en SOS-be r 7 13 Gram 7 30 Ern J 7 40 Gram 8 00 Nw 00 V d zieken 15 RadlofcflMMMIBM 9 30 Gram 9 40 V d vrout 1030 Morgendienst 11 00 Gram 11 13 Progr voor oudere luisteraars 12-0o PianoeclUI 12 30 Land- cn tulnbouwmeded 12 33 Gram 12 53 Gram of act 13 00 Nws'13 15 15 Jaar 13 45 bcr ;7 43 Jazzmuz :80o Opnamen van de MtazKkate Vor mingsdag 18 20 Licht progr 18 50 Rege- 19 10 Radiokrant 19 50 Grt... rust. hoorspel 20 30 Omr ork. koor en sol 2150 Kunst rubr 22 10 Gram 22 30 Nw» ?2 4o Gram 22 45 Avond overdenking 23 00 Lang* wegen van kunst en schoonheid, muzikale lezing 23 20 Gram a 55—24 00 Nws Televlsleprogr. NTS: 20 00 Weekoverkht Journ 20 30 Tien Jaar Europese Radio Unij» VARA- 20 40 Act 20 55 Voordracht, zang cn muz 21 25 Doe 22 00 Rep Cabaretprogr GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e HJn) VrtJdag 12 februari I960 van 18—30 uur: _j Julce Barbier en Mlcbel Carré i,„„r Goethe Uitvoerenden: Kaust. Nleolai Ged. Méphlstophélé*. Boris Chris toff, «In. Jean Borthajrre. bariton: lobert Jeantet bariton: Mar guerite Victoria de los Angeles sopraan; "«n4™ Angel lel. sopraan: Marthe. Michel, mezzo-sopraan Koren And ré CJuytena IT Alexandre Lulglnl: Eallet Bgyptlen. l'Orchestre des Concerts Lamourcux olv Jean Foumct

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9