Surinaamse versnelling Stroomafwaarts door een en stroomopwaarts Ondergedoken uit angst voor vaccinatie J Wees u zelf! (ook in uw taal) Nationaliteitspuzzel na geboorte op vliegveld Financiële positie van landbouwers is gezond DONUfcKDAG 11 ttUHllAJtl I960 WAARAAN DENKT EEN MENS, die voor de eer6te maal in z'n leven met een bosneger- korjaal door een stroomversnelling gaat? Ik kan me daar weinig van herinneren. Ik ge loof dat ik aan allerlei dingen tegelijk dacht. Bijvoorbeeld wat er zou kunnen gebeuren, als je op het laatste moment, vlak voor de versnelling, zou vragen of je eruit mocht. Je kunt er echter niet meer uit, omdat de stroom veelvuldig sterker is dan alle mankracht samen. Je móet er door, en je kunt je alleen nog maar overgeven aan het heleid en het talent der bosnegers, aan wie je je hebt toevertrouwd. En je moet maar denken dat het hun werk is, hun vak. Daar dacht ik aan, en die gedachte gaf voldoende moed om niet al te bevreesd de Aroesoebanja door te komen. naast me. en achter me De korjaal werd opgeheven en zweefde als het ware naar 1e drempel. Die drempel was de voor- iaamste val. Hij was geen meters diep. 4NTH0NY VAN KAMPEN De schrijver van dit artikel, een riviertje overstekend. Met korjalen gaat dat anders Vier maanden was een dienstplichtig soldaat uit Amsterdam onderge doken en onvindbaar voor de marechaussee. Bij zijn onderdeel in lEnnelo was men hem al bijna vergeten, totdat hij plotseling de poort van de legerplaats binnenstapte met de mededeling: Daar ben ik weer. De sol daat had de benen genomen, toen bleek dat hij zich moest laten inënten tegen de pokken. Dit betekende desertie en derhalve stond hij vanmorgen Ivoor de krijgsraad te velde-West terecht. Van de militaire arts in de legerplaats lelo hoorde de soldaat dat hij gevac- ?erd moest worden, net als duizenden dienstplichtigen. „Dat hoeft niet ij mij, ik heb papieren van de specialist te tonen" zei hij. De militaire ging hiermee akkoord. „Laat die maar opsturen", adviseerde Het diuurde echter nogal lang. voordat ie papieren arriveerden. Intussen gaf de oderdeelsarts de soldaat te kennen: Pa- en of geen papieren, je zult niet on- de vaccinatie uit kunnen. Zeer kort ia deze mededeling verdween de soldaat Hij kwam pas weer terug nadat hij van lijn moeder die hij inmiddels van zijn yarblij fplaats op de hoogte had gesteld -hoorde dat de specdalistonpa pieren wa- gearriveerd. bij Arbitragemoeilijkheden aanbestedingen nu opgelost Dc moeP'ikheden terzake van arbitra- bij de aanbestedingen van de rijks- Rterstaat zijn tot een oplossing ge- ^ht, nadat overeenstemming is be lt over wijziging van de bestekclau- die aanleiding was tot het conflict st de raad van bestuur bouwbedrijf ze gewijzigde clausule zal ook van ipassing worden verklaard op de in iloop zijnde bestekken van de njks- iterstaat Motie-Wierda (soc.) verworpen (Van onze parlementsredactie) c Tweede Kamer heeft gistermiddag bij itten en opstaan de motie-Wierda (soc.) ierworpen waarin afkeuring sverd uit gesproken over het feit dat de Nederland- e delegatie in de V.N heeft gestemd egen een resolutie waarin de Franse fcroefexplosie wordt veroordeeld. Voor de jnotie stemden slechts de P.v.d.A., de i de communisten. 92 Voor de krijgsraad vertelde de i iediger van de soldaat, kapitein W Tibben, deze hele affaire De psychiater had meegedeeld dat de soldaat uit angst had gehandeld De raadsman vroeg de soldaat een voorwaardelijke straf. De soldaat is thans bezig vier maanden s klasse na te dienen, die hij eerder had opgelopen. De auditeur-militair had eer maand militaire detentie onvoorwaarde lijk geëist. De uitspraak luidde: 1 maand voor waardelijke gevangenisstraf met 'n proef tijd van 1 jaar. zelfs verbijsterend u kracht van het neemt dat zich do< dat smalravijn. Kwestie van seconden het prachtige, zwatt- koela-man Eddy ioolsnaar. glanzende Eersteling, gespannen als met uitpuilende biceps en nat van het overkomend water. Het voorste deel van de korjaal verhief zich en zo gleden we over de drempel. Ik hield m'n adem in en dacht aan niets anders dan wat er nu ging gebeuren. Geen moment dacht ik aan de man die ergens op de oever, boven op de klippen stond te filmen en fotograferen Ik dacht niet aan het water dat naar binnen k' Ik dacht maar aan een ding: hoe onbe schrijfelijk heerlijk het was. Hoe angstig en tegelijk hoe verrukkelijk. Ik denk d; •eder mens in zulke ogenblikken dezelfde gedachten heeft: dat het een voorrecht te mogen leven en dit mee te maken Ik kan me geen moment herinneren gedu rende m'n gehele Westindische reis. dat ik zo intens van het leven genoot als op het ogenblik dat we de Aroesoebanja na men. Inbegrepen het per „derde golf" aan land spoelen op Sint Eustatius en Saba. Het was een kwestie van seconden. Toen wist ik dat het al weer achter de rug was. Dat de val genomen was Aan niets was aan Eddy Eersteling of San- dome te zien dat we iets bijzonders had den meegemaakt. Dat hèdden we natuur lijk ook niet Het was alleen maar voor m ij bijzonder geweest, omdat het de eer ste maal was dat ik door een versnelling ging. En nog niet eens door een biizonder moeilijke. Er zijn er. waarbij iedere koela- man verscheidene malen z'n moeder aan- We voeren een kilometer door en toen. voor 'het eerst, begon Eddy Eersteling tegen me te praten Hij vroeg me wat ik wilde Afgezet worden aan de oever, óf proberen dezelfde weg terug te gaan Het was m'n onkunde inzake versnellin gen en vallen, plus een hoeveelheid over moed die me het Natste deed kieren Wat kon me gebeuren, met nnnnen als deze bosneg- s m de korjaal! liet zuu opnieuw "•ukken. Wa rom niét' We gingen terug En binnen een half uur leerde ik. hoe overmoed in korja len op Surinaamse rivieren wordt ge straft. Zelfs al denk je nog zo hard „prakserie mi mama je", „ik denk aan m'n Moeder" We hadden de stroom tegen en het was een harde stroom. Ondanks het feit dat de motor op volle toeren bijstond, schoten we maar traag, langzaam op. De oevers schenen steeds op dezelfde hoogte te blij ven, hoewel het gedonder van het water, de stem van de val, steeds dichterbij de eebaren en gillen van de mannen op de oever. Ik verwachtte nog maar twee dingen; het verpletteren van de korjaal tegen de klippen en het einde van twee brave bosnegers plus een jour nalist (die daeht dat het allemaal maar een grapje was). Ik hoorde de korjaal tegen de stenen slaan en opnieuw kwam er een stuk wa ver. Zoveel, dat ik er meer dan ge noeg van had en nog uitsluitend belang stelling had voor het verlaten van het korjaal. Hoe eerder hoe liever Het drong nog vaag tot me door, dat je altijd beter »r zulke ervaringen kunt schrijven dan zelf meemaken. Tenzij je je dagelijks rk van dit soort sensaties maakt Ir was de nodige verwarring en even ving ik de zorgelijke blikken op, die Eddy Eersteling in m'n richting wierp Bete kenden ze gevaar? Of medelijden? Ook dit zal voor eeuwig in de windselen der mysteries verborgen blijven. Ik kwam overeind en zocht een kans n uit die schuimende warreling van een en water te vluchten. Die kans was vlakbij: de klippen van de oever waren onder handbereik en drie, vier bosnegers Werk met korjalen is wel spor tief, maar tevens enorm zwaar. HE Génestet heeft in zijn .Leke is dichtjes" menige waarheid op jgeestige wijze kort en krachtig in rijm gebracht. Zo zegt hij in één ervan: t,Wees uzelf", zei ik tot iemand, jMaar hij kon niet, hij was niemand. Op velerlei gebied treffen we per- jonen aan, op wie dit lekedicht van repassing is. Gebrek aan zelfstan is wel een van de meest 'oorkomende karakterfouten. We "fen deze niemanden onder de ilitici aan zowel als onder de men- in van minder bekendheid. De oorzaken kunnen verschillend zijn. teel vaak is de achtergrond van het zelfstandig handelen of spreken men- ruivrees, maar niet altijd is dit het ge- *al Men moet er ook dikwijls domheid r K gebrek aan ontwikkeling achter zoe- «en. Iemand moet iets doen. wat feitelijk n zijn krachten ligt Hij is dan niet ink genoeg om daarvoor uit te komen probeert een werk te verrichten, waar- a bij voorbaat vaststaat dat hij hei '"iet tot een goed einde kan brengen Dan staat hem niets anders open dan op ónderen te steunen Nu doen we dit alle maal weieens. Maar dit kan alleen tot goede resultaten leiden, indien we d<- fave van onderscheiding bezitten en niet klakkeloos een ander nadoen, want dar Vordt dit nadoen iets, wat we beter panduiden met de naam naapen. Het onderwijs In de moedertaal is in °nze middelbare scholen nog altijd zeer Itiefmoederlijk bedeeld, wat het aantal "ren betreft, en :lus komt menigeen, die *en eind-diploma heeft verworven, op een Plaats te zitten, wa?r zijn kennis der moe dertaal beslist onvoldoende is. Dit blijkt mij vaak uit vragen, die mij worden ge daan. Heel dikwijls namelijk tonen deze dat de taalkundige ontwikkeling van de Vraagsteller uiterst gering is. Dit is z ij n tïhuld niet, maar de schuld van het ge- eekkige onderwijs dat hij heeft genoten Det wel, ik zeg het onderwijs en ik be doel daarmee niet de leraar. Want •lotte kan die niet toveren en zijn lesuren "ebben maai ten hoogste zestig en in de toeeste gevallen zelfs maar vijftig of vijf- Piveertig minuten. Dat een Franse jongen van dezelfde leeftijd als een Nederlandse jongen zijn moedertaal meestal beter hanteert dan de laatstgenoemde is dan ook geen blaam voor de Nederlandse leraar,, maar we' voor het Nederlandse onderwijsstelsel dan nog nooit voldoende de waarde van de kennis der moedertaal, ook voor het aanleren der vreemde talen, heeft beseft. Nu geldt ook hier: onbekend maakt onbemind. En hoe minder iemand van iets weet, des te minder zal hij zorg dra gen voor een juist gebruik ervan. Dit komt telkens weer door het gebruik van onverzorgde taal uit. Trieste exempels Ik geef u enige voorbeelden. Iemand beschrijft een mooi, modern hotel en zegt dan: „Het zal het luxste hotel van Israël worden.' Hij bedoelt natuurlijk: het mooiste het weelderigste, het best ingerichte of iets van dien aard Maar hij heef nooit geleerd zorgvuldig met zijn moe Door tlr. F. C. Dominions dertaai om te gaan en komt dan tot zulk een uitermate lelijke bastaardvorm. Het gaat ermee als met de behandeling van fietsen in Belgische of Franse trei nen Men ziet dat de spoorwegbeambte een diepe minachting voor die vervoer middelen heeft en hij behandelt ze dien overeenkomstig Een ander schrijft: „Wat is kanker en boe ontstaat het? Hoe kan het den ontdekt? Hoe kan het worden komen?" zonder te bedenken dat spreken van d e kanker en niet van kanker. Zelfs een uitstekend stilist als Jan de Hartog ontkomt niet aan dit euvel. Want in een ingizonden stuk schrijft hij: „De Zeeuwen hebben niet vergeten hoe spontaan en overweldigend de hulp het Franse volk is geweest in hun van beproeving." En dat, ofschoon vast staat dat men hier moet zeggen: niet vergeten. Weer een ander spreekt over strf waar vergiftigde adders voorko men, zonder te bedenken dat deze v schijnlijk niet veel schade meer zullen doen. Een onzer ministers zei: Het plat teland moet voor de gewone bevolkint meer leefbaar worden. Maar het ach tervoegsel baar betekent: wat (gedaan kan worden: drinkbaar, eetbaar, straf baar, beroepbaar enz.. Leefbaar is der halve in de genoemde zin een onmoge lijk woord. Zodra twee woorden wat op elkaar lijken, worden ze natuurlijk licht ver ward. Dit is het geval met a a n r e c h ten en aanrichten. Het eerste woorc' betekent: opdissen, bijv. een maaltijd Het tweede beduidt: veroorzaken, te weegbrengen in ongunstige zin: ver- woestingen, schade. Het is dus niet juis: te zeggen: „Het varkensfeest dat door de controleur was aangericht" Gedachteloos schrijven vertoont zich in deze zin„Er ligt voor deze fabriek een gulden toekomst weggelegd". De bedoeling zal geweest zijn: Er is weg gelegd. Ik heb reeds herhaaldelijk dr aandacht gevestigd op de dwaze uitdruk king: Vandaag de dag. Maar ge dachteloze schrijvers gebruiken ze nog geregeld Een populaire uitdrukking is: er g e e n wijs uit kunnen worden. Maar dit bete kent niet dat men in een verzorgd arti kel mag zeggen„Er stonden enkele aan tekeningen in, waaruit de politie tot dusver geen wijs kon worden." Het woord mogen is blijkbaar zeer lastig in het gebruik. Ik vind althans in een bericht: „Ik heb hem altijd graag gemogen" Een paar moderne woorden hoeken nemen dit woord reeds als juis' op. Ik geloof dat ze het mis hebben. Ik meen dat men moet zeggen: gemoogd ofschoon dit woord zelden wordt ge bruikt. M.i. zal men dan moeten zeggen in gewoon Nederlands: „Ik heb hem altijd graag mogen lijden" en niet „ge mogen". De verwarring van dan en als kom' geregeld voor. Een bekende schrijfster zegt in een artikel: „Nooit ga ik met zo veel kalme vreugde door mijn woninp dan né nieuwjaar." Dit moet a 1 s zijn Men kan zeggen groter dan, maar nooi' even groot dan, wel zoveel als, maar nooit zoveel dan. Zelfs wissen en wassen worden ver ward, zoals blijkt uit deze zin: Toen de heer Mulder zich het klamme zweet van het voorhoofd wies, kwam het bericht dat enz. Men kan hier toch moeilijk aan wassen denken, wel aan wissen. Zo als u ziet. de oogst voor de oplettende krantenlezer ia zelden gering. klonk. Eddy Eersteling en Sandome be gonnen tegen elkaar te schreeuwen i ik verstond er geen woord van. Ik kreeg echter de indruk, dat er iets niet in orde was. Wait dat kon zijn wist ik niet Ver- volgens keken ze me zorgelijk aan. eer beetje dubieus. Zo op de manier van „wal doen we met hèm?" Ten slotte gingen n zingen. Dat moet een heel oud korjaal lied zijn geweest. Met lange uithalen er een vreemd .zonderling ritme. Ik luister de gespannen of er iets van „Mama" voorkwam. Maar dat woord hoorde ik niet, hetgeen me in aanzienlijke mat rust stelde. Mislukt We kropen tegen de rivier op en zo kwam, voor de tweede maal. de val. Maar nu van de andere kant. Toen we op minder dan een kwart kilometer ge naderd waren, ging het tot me doordrin gen wat er aan de hand was. En ging ik langzamerhand inzien, dat het hoogte punt komen moest. Het hoogtepunt, da+ moest bestaan uit het van deze kant men van de Aroesoebanja. Laat ons het kort maken. We kwamen opnieuw in het ravijn terecht, opnieuw was daar de enorme draaikolk, en w daar de gladde, spookachtig glanzende overspoelde klippen en stenen. De val brulde harder dan een uur geleden, n dat moei verbeelding zijn geweest Eddy Eersteling weerde zich als duivel om er doorheen te komen en halve dat het een sportieve prestatie de eerste orde was, geloof lk niet dat ik me bijzonder feestelijk voelde. Er w véél schuimend water daar, er werden te véél pogingen gedaan om de benauwend smalle vaargeul te houden, en het gezicht van de koela-man stond me niet in het minst meer aan. Ik kreeg sterk 't gevoel dat het ging mislukken en dat gevoel was feilloos juist. Het mislukte ook Waarom het mislukte zal wel ten eeuwige dage een mysterie blijven Het was niet mogelijk zonder hulp op de oever, hulp van een aantal bosnegers die daar gereed moesten staan, de val door te komen. Halverwege moest de koraal namelijk vastgegrepen worden en zo, door de hulpkrachten op de klippen, doot hel smalste gedeelte heengesleurd worden. De klippen waren er wel, maar de hulp krachten ontbraken. Ze waren er een dig niet. Wel een paar, maar niet vol doende En dat wreekte zich. Midden In de versnelling wist ik dat we er nooit door konden komen. Ik wist het vanwege het wilde watei de korjaal in probeerde te komen ook inderdaad In kwam. Een lawine water, die me doorweekte tot aan nek. Ik wist het door het gebral van de twee mannen In de korjaal en door Nachtvaart door een betoverd woud stonden er bovenop te springen Begre- :e wat ik wilde? In elk geval begreep Eddy Eersteling het. Hij greep zich aan een stuk rots vast hield zo de korjaal tegen. De man moet enorm sterk geweest zijn, om zich zó te kunnen meten met de Aroesoebanja. Gered )it was m'n kans. Ik ging overboord voelde grond. Dat wil zeggen: stenen Ik voelde nóg iets: het rukken van het water aan me. Maar toen waren er tege- 'ier, zes armen die zich om me heen sloegen, en ik wist dat alle goede kansen eer waren om het later nog te kunnen beschrijven. Drie druipnatte bosnegers trokken en droegen me op het droge en daar eindigde dan definitief eerste (en waarschijnlijk laatste) po ging de Aroesoebanja stroomopwaarts te vinnen. Nee, een overwinning het bepaald niet Ergens op een vooruitgeschoven klip stond m'n vriend te filmen en te fotogra feren. Hij schreeuwde ook. Van enthou- le. Hij vond het alleen maar jam dat ik net te vroeg de korjaal verlaten had. Het was een scène, zei hij me later, nooit te vergeten. Of ik bereid was het nog eens over te doen. M'n commentaar leent zich niet tot let terlijke weergave in de krant. Toch ging ik die dag nog éénmaal door hét vallen-complex van de Aroesoebanja, opnieuw stroomafwaarts. Een tocht van enkele uren in de richting van ons vol gend reisdoel Opnieuw met Eddy Eerste- aan de koela en Sandome aa: De avond begon te vallen toen w rivier opgingen en de zon was al gezon ken achter het oerbos, toen we de snellingen namen. Het was even sensatio neel en even plezierig als de eerste maal, die middag. Dat wil zeggenstroomaf- W ELKE nationaliteit heeft een baby die op IJsland is geboren uit Zuid vliegtuig? Dit is geen quizz-vraag, maar een kwestie teiten in de Amerikaanse stad Montreal zich het hoofd breken. Op weg Amsterdam naar Montreal schonk de Zuidslavische vluchtelinge Angelo Benicovic, tijdens een oponthoud op het vliegveld ran Keflavik (IJs land) namelijk het leven aan een kindje. De baby kwam dus op IJsland ter wereld, maar zou in het vliegtuig zijn geboren als de gezagvoerder niet door sterke tegenwind was gedwongen een tussenlanding te maken. E MENSEN die de niet alledaagse puzzel moeten oplossen, vinden dat het borelingske statenloos zou kunnen rijn, een tweeledige Zuidslavisch- IJslandse nationaliteit zou kunnen krijgen, ofwel de Zuidslavische of IJs landse nationaliteit zou kunnen kiezen als het oud genoeg is om een keuze te doen. Was het aan boord van het vliegtuig geboren, dan had het de Canadese nationaliteit ontvangen. In ieder geval sal men geen beslissing nemen voordat men studie heeft gemaakt van de wettelijke bepalingen in de betreffende landen. Kredietverlening m nieuwe vorm noodzakelijk (Van onze soc.- DE, financiële positie 1 redactie) boeren en tuinders kan in het algemeen gezond worden geacht. Het eiger vermogen in de landbouw bedraag" ongeveer tachtig procent en in dr tuinbouw 65 procent. De eigen ver mogenspositie van jonge boeren is veel minder gunstig, doch financiee' onzuivere bedrijven komen wein'C voor. Ook de financiële structuur van agrarische coöperaties is in he' algemeen niet ongezond, hoewel de eigen vermogenspositie niet in alle het bos en de rivier zich wonder baarlijk verkleuren. Snel viel de duis ternis in, een duisternis vol sidderende, vibrerende bliksem-stralen. In de verte, achter ons, donderde de val. Vóór ons een overtrekkend onweer, waarvan de donder nu eens dichtbij, dan weer ver bas. Waar de zon nagloeide in de hemel, leek een smidse van Vulcanus te branden. En de gloed scheen op de glad-de. scherpe cyclopenkoppen die in de rivier omhoog staken Het was griezelig, be klemmend daar in de avond voorbij te schieten, hoewel ik wist hoezeer we ons verlaten konden op de toverstok van de De stem van de val verdween en het iweer dreef af. Toen werd het heel stil op de rivier en heel donker De maan kwam op en tegelijk de sterren Hum licht dreef mee in die oude, mysterieuze rivier, aan weerskanten voorzien van een r van groen. We voeren door een eindeloze laan. Door een magische tunnel, wars door de nacht. Niemand sprak meer een woord. De bos negers zongen niet, in dat uur Er alleen nog het geluid van het voorbij schietend water. En het stemmen het orkest in het bos, waar we som kelings langs voeren. Een oude, vreemde, aangrijpende we reld. Een wereld, die haast niet t van deze tijd is. Een verloren stuk wil dernis in een der uithoeken van deze pla- De korjaal zocht zijn weg door die nach telijke wereld. Soms was er even een woord, een klank van de koela-man te gen de motorrist Daarna weer stilte, Vlakbij dan ineens de schreeuw van een vogel. En om een bocht van de rivier plotseling een boom vol vuurvliegen Een levende toorts in een eindeloos woud. Er zijn weinig dingen zó boeiend, zo verheven, zó weergaloos indrukwek kend als dit soort korjaaltochten dwars door het hart van Suriname Wie ze beleeft, zal altijd naar dat land terug verlangen. Een deel van droom laat hij achter Hij zal er heim wee naar blijven houden, alle dagen dat hij weer gedoemd is in die andere wereld waarin hij thuishoort, te blijven. Bedankt Eddy Eersteling. Bedankt Sandome, Bedanktnachten Suriname I Huisbroeiwedstrijd Noordwijk Leerlingen Wilhelminaschool lopen op de lente vooruit de jaarlijkse huisbroeiwedstrijd waren gisteren twee lokalen van de Wilhelminaschool te Noordwijk-Binnen omgetoverd in een ware bloemenhof. IJverig waren de jon gens en meisjes 's middags in de weer om de met zorg gekweekte bloemen ken- rig op te stellen. Hyacinten met hnn zware, heerlijk geurende rode, blauwe en witte trossen vooraan, daarachter de sier lijk wiegende tulpen en statige narcissen met hun gele kopjes. Alle frisse, vrolijke voorjaarsboden. Dat de schooljeugd zoveel belang stelt in de bollentrekkerij is een verheugend verschijnsel, temeer omdat de bloembol lencultuur te Noordwijk een belangrijke plaats inneemt. Het grote doel van deze huisbroeiwedstrijd is echter de kinderen belangstelling en liefde bij te brengen voor de natuur. Het hoofd van de school, de heer D. Feenstra, die met zijn staf zich jaar op jaar voor dit schoolgebeuren veel moeite en zorg getroost en ook de kwekers die voor de wedstrijd bollen beschikbaar- stellen, kan men gelukwensen met dit resultaat. Deze keer was het aantal Inzendingen iets minder groot dan voorgaande jaren. Waarschijnlijk een gevolg van het feit. dat de expositie ongeveer 10 14 dagen vroeger viel dan anders. Het is de bedoe ling de volgende maal reeds vóór het uitreiken van de bollen de einddatum be kend te maken, zodat een ieder er met planten, ult-de-grond-halen en broeien re kening mee kan houden. De heer Feen- stra heeft hierbij een origineel plan voor het instellen van een „trekthermometer" Na aandachtig kijken, vergelijken, waarderen en noteren kwam de jury, be staande uit de heren P Lindhout, C. Pas- schier en H. Schipper, tot de volgende waardering: klas 1: 1 Rita Padding: 2 Kees van der Ham; 3. Coby Duindam; 4 Bennie Loren de Jong; 5. Jacq. Schmidt Klas 2: 1. Jan Boezaard; 2. Kees Freke; 3. Willy van der Ham; 4. Hans van der Wiel. Klas 3: 1. Kees Smeding; 2. Leo de Geus; 3. Leo Marijnes; 4. Marjan Schriek Klas 4: 1. Corry Benschop; 2. Kees van Ommen; 3. Bert de Jong; 4. Lineke Was sing; 5. Kees Duindam. Klas 5: 1 Dea Duindam; 2. Nel Schip per; 3. Albert Passchier. Klas 6: 1. Jan Loren de Jong (met volle vermelding van de jury); 2. Wim de Klas 7: 1. Oscar Kramer; 2. Trudy Sam- pimom; 3. Hans Bal. Paul en Renee op bezoek bij De Sportvisser Dat hengelaars niet altijd in volmaak te rust en voorbeeldige aandacht hun dobber turen, maar ook wel daverend kunnen feestvieren, bleek in Flora, waar de leden van De Sportvisser met hun dames bijeen waren om hun jaarlijkse feestavond te houden Voorzit ter A. van de Graaf opende met een kort welkomstwoord en begroette in het bij zonder enkele genodigden en vrienden van „De Sportvisser". Namens het be stuur dankte hij voor de belangstelling en medewerking, die men zowel buiten als in de kring der hengelaaxs had onder vonden. Een groot aantal prijzen, die als hoorn des overvloeds over De Sport visser waren uitgestort, bewees welk een belangrijke plaats deze vereniging in de Noordwijkse gemeenschap is gaan in nemen De avond werd verzorgd dooi het duo Paul en Renee uit Leiden En met enorm succes. Paul bracht geestige conférences en dol-komische schetsen, Renee bleek een show-accordeonist van Zij hebben de zaal van het begin tot het eind van de avond doen schudden van het lachen met hun vlot, doch alles zins beschaafd programma Uitstekend was ook de muziek met Johnny al* drummer. Een der oud-leden, de heer L. Banck, richtte zich namens de gehele Noord wijkse hengelaarsfamilie tot de voorzit ter, de heer Van de Graaf, waarbij hij hem dankte voor het vele werk en de toewijding, waarmede hij steeds voor Da Sportvisser in touw is. opzichten bevredigend is. Tot deze conclusie is de commissi* landbouwkrediet, ingesteld door de drie centrale landbouworganisaties en de beide centrale landbouwkredietinstellin gen, gekomen in 'n rapport, dat dinsdag middag in tegenwoordigheid van de minister van landbouw werd uitge bracht op een bijeenkomst in Sche- veningen. De commissie, die onder voorzitter schap stond van de SJUt^voorzitter, prof. dr. G. M Verrijn Stuart, maakte een studie van de wijze waarop het agrarisch bedrijfsleven wordt gefinan cierd en bestudeerde in het bijzonder de vraag of de werking van het in het boerenleenbankwezen georganiseerde 'andbouwkrediet in overeenstemming is met de bestaande en ln de toekomst te verwachten financieringsbehoeften, dan wel of zij verbetering behoeft. Opiniepeiling Door de commissie is onder ruim twee- luizend boeren en tuinders een opinie- peiling gehouden over de financiering van hun bedrijf en hun opvattingen over de werkwijze der landbouwkredietin stellingen. Daarbij is gebleken dat er in ae landbouw een zekere terughoudend heid bestaat in het opnemen van kre- iieten en voorschotten. De voornaamste bezwaren richtten zich tegen het feit dat teveel plaatse lijke personen bij de beoordeling van de aanvraag worden ingeschakeld en dat te hoge zekerheidseisen worden gesteld. Tegemoetkoming aan de geopperde be ren zou een algehele reorganisatie de werkwijze der boerenleenbanken De commissie adviseert niet dergelijke reorganisatie, omdat de huidige kredietverlening in kwali tatief opzicht voor de boeren en tuinders zeer bevredigend is. Voor wat de kredietverlening betreft, beveelt de commissie wel aan dat de boerenleenbanken over zullen gaan tot verstrekking van kredieten welke in mindere mate door zakelijke zekerheid zijn gedekt en meer op de bedrijfsecono mische gegevens van het kredietvragen- de bedrijf zijn gebaseerd. Dit met het oog op een bevredigende kredietvoor- zienmg van de land- en tuinbouwbe drijven, temeer waar het in de toe komst voor een groeiend aantal be drijven steeds moeilijker zal worden de door de boerenleenbanken thans ge vraagde zekerheidsstellingen te verschaf fen. In verband daarmede acht zij het eveneens van het hoogste belang dat ter verruiming van de kredietmogelijk- heden een goed geregeld registerpand- -echt wordt ingevoerd. Minister Marijnen zei in zijn rede dat het van werkelijkheidszin van de beide centrale boerenleenbanken en de drie centrale landbouworganisaties getuigt dat deze zelf het initiatief hebben ge nomen het vraagstuk van de finan ciering in de agrarische sector aa nde orde te stellen. De indruk bestaat, aldus de minister, dat de financiële situatie van de Ne derlandse landbouw eerder gunstiger ciering in de agrarische sector aan de nstemmen mei de mening van de com missie, dat het wegnemen van de terug houdendheid van de boer tot het opne men van kredieten niet in de laatste plaats een taak is van de landbouw organisaties en de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. Deze taak houdt in, dat gestreefd moet worden naar een acti vering van de ondernemersfunctie fa de landbouw, waarbij de boer. uiteraard binnen de grenzen van het economisch mogelijke, meer verantwoordelijkheid durft te dragen op financieel gebied. Liquidatie commissie van onderzoek in kwestie-Oberlander De heer K. R. van Staal, lid van de commissie die zich heeft belast met het onderzoek naar het aandeel van de West- duitse minister OberlSnder in de eerste uitmoording te Lemberg. heeft naar aan leiding van de instelling van een ereraad door de fractie van de Westduitse Christe lijk democratische unie, zijn medeleden telegrafisch voorgesteld het lopenae on derzoek verder te staken. De heer Van Staal heeft daarbij gead viseerd om het materiaal, betrekking hebbend op de getuigenverhoren en ver der ingekomen documenten ter beschik king te stellen van de thans gevormd* Ook „tsarendochter" in Italië Er heeft zich een nieuwe complicatie voorgedaan in de zaak Anastasia-Anna Anderson. Niet Anastasia, maar een an- dere dochter van tsaar Nicolaas-II zou in 1918 aan de executie door de Bolsjewisten zijn ontsnapt: de oudste prinses, groot vorstin Olga. Dit althans beweerde eer. vrouw. Mar» ga Boodts, die thans in een villa te Menaggio aan het Comomeer woont, in een vraaggesprek met het Milaanse week blad Le Ore. Zij zou haar werkelijke iden titeit geheim gehouden hebben als de laatste ontwikkelingen in het proees-Ana» tasia voor ie Hamburgse rechtbank niet een gunstige wending voor Anna Ander» son leken te gaan nemen door de anthro. pologische argumenten van een Duitse hoogleraar. „Ik moet voorkomen dat iemand die zich voor mijn zuster uitgeeft onze naam onteert. Zelf heb ik Anasta- sia's lijk in de kelder zien liggen", so zou de vrouw hebben verklaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7