ÜSTJL Kapitein Gauslaa vergeet zijn redders niet Bonn vastbesloten West-Berlijn over Littekens waren de getuigen van een rampdag Ons land is bosarm Britse minister verlaat stijfkoppig Cyprus Droogte 1959 kost overheid 27.5 miljoen LJ ■n NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT onze bondgenootschappelijke plicht moeten nakomen, maar schrijft verder over het weigeren van de landingsrechten: Volgen» vele en vele vooraanstaande Nederlanders is het verlies van Indonesië te wijlen aan Amcrika's houding tegenover Nederland. Volgens ons ten onrechte, maar daar komt het niet op aan. Waar het op aan komt, is de vraag: heeft deze opvatting van deze Nederlanders (waartoe men minis ter Luns zelf kan rekenen) hen ooit tot tegenstanders van een hondgenootschap met Amerika gemaakt of zelfs tnaar tot minder loyale uitvoering van dat hondgenootschap doen besluiten? Weineen immers. En dat weet Washington ook heel goed. Daarom meende het Nederland ook wel een loer te kunnen draaien met de K.L.M. En zo is de paradoxale situatie ontstaan, dat Neder land gestraft wordt voor zyn loyaliteit en fatsoen. Terwyl andere landen, die het minder nauw nemen met de waarden, dik- wyls door Washington op hun wenken worden bediend. Advertentie NU HET GRIEP-WEER IS ROTERSEPT! Algemeen Dagblad Een zeer verbloemde en in scherts opge zette poging om het terrein van de Staal- studiestichting op Rozenburg uit handen van Rotterdam te krygen, om het dan braak te laten liggeneen uitleg van do rentabiliteit van het project, die er stevig uitziet, maar het niet ishet zijn in deze strijd achter de schermen argumen teringen, die men niet van grote-mensen- onder-elkaar had verwacht. Men zal het dan ook in IJmuiden hebben betreurd, dat de beurskoersen van Hoog ovens enige punten terugliepen, terwyl de Nederlandse Kabelfabrieken in Alblasser- dam lichtelijk stegen. Men zal met enige huiver hebben gezien, dat de honderd mil joen uit Alblasserdani op tafel ligt en dal da banken belangstelling tonen om een evenredig deel in de financiering bij te dragen. Er moet in IJmuiden vreugde zijn geweest over het feit, dat Rijkswaterstaat nog steeds onzeker is over de juiste vorm van do monding van Europoort. Vreugde en huiver tezamen geteld moeten echter in IJmuiden wel een som hehben opgeleverd: de overtuiging, dat Rotterdam zich niet zo gauw van de kaart laat vegen nis IJmuiden blijkbaar dacht. Er zijn meer karavanen verder getrokken, ook als de stilte der woestyn verscheurd werd door Advertentie ALS U KEELPIJN HEBT ROTERSEPT! De politie te Birmingham heeft woensdagavond laat een 25-jarige Ierse bouwvakarbeider uit Warrington in het noordwesten van Engeland beschuldigd van moord op de 29-jarige Stephanie Baird wier verminkt lijk twee dagen voor Kerstmis in haar kamer werd gevonden. De man zou vandaag voor de rechter worden geleid. Zaterdag zeven juni dreef bij Hoek van Holland een laaiende fakkel: de Noorse tanker Artemis. Gisteren was hetzelfde schip, geheel vernieuwd, een gastvrij oord voor brandweerlieden, verplegers, politiemannen, militairen, ver- (Van een onzer verslaggevers) ,,Het was een hel, inderdaad, een laaiende hel, en we zouden er nooit zo goed vanaf gekomen zijn, als Nederlandse brandweer lieden, EHBO-ers, politiemannen, militairen, verpleegsters en de> mannen van de reddingboot niet zo moedig hadden geholpen". Dit zijn de woorden van de 61-jarige kapitein Gunna Gauslaa, die hij gis teravond tot ons sprak toen wij hem opzochten in de officiers-salon van de Noorse tanker Artemis, het schip dat zaterdag 7 juni 1958 brandend als een fakkel en zwarte rookwolken uitbra kend bij Hoek van Holland dreef. Het was een scheepsramp, waarbij vier mensenlevens te betreuren waren. Het zouden er meer zijn geweestwan neer het de redders aan moed had ont broken. Daarvan is kapitein Gauslaa overtuigd en gisteravond heeft hij dit zonder omhaal een zeeman eigen duidelijk gemaakt dan de 29 mannen en vrouwen die hij op zijn totaal ver nieuwde schip uitnodigde. Omstreeks acht uur kwamen gister avond de 29 mensen aan boord van de Artemis, die in dok 3 van de Rotter damse Droogdok Maatschappij ligt. Staande bij de trap naar de officers- rooms ontving kapitein Gauslaa zijn gas ten. Weinig woorden werden nog ge sproken. De kapitein, rijzige gestalte, scherpe blik onder borstelige wenkbrau wen en de tekenen van ernstige brand wonden nog op beide handen, ging hen voor naar de geheel met mahoniehout beklede salons. Roze anjers gaven de sfeervolle ruimte een feestelijk aanzien. Een voor een drukte de kapitein de hand. Daar was een symboliek in handdruk, want de mensen die de des tijds ernstig gekwetste hand van de pitein drukten, waren, zij die met vermoeide handen meehielpen aan redding van de bemanning van het bran dende schip, aan het blussen van de vreselijke brand en aan het met liefde verplegen van de gewonden. Littekens Het zijn niet alle mensen die gehol pen hebben, die hier vanavond aan wezig zijn, vertelde de kapitein. Maar door deze groep uit te nodigen wil ik allen eigenlijk bedanken. Dit zijn de mensen die het handenwerk hebben verricht (en weer gebaart hij met zijn met littekens overdekte handen) en juist hen ben ik zo dankbaar. Het is voor het eerst sinds de ramp- middag en de daarop volgende verple ging van de kapitein en zijn tweede stuurman in het gemeenteziekenhuis Zuidwal in Den Haag, dat kapitein Gauslaa met zijn Artemis een Neder- Advertentle Weg... keelpijn! door Wybert hoest- bonbons op kruidenbasis Wybert uit haar Zwitsers laboratoria! Met plas tic binnenverpakkinj. Vraag ze bij uw apotho [s Pflfri 218) Bossen hebben vaak een on weerstaanbare en geheimzinnige be koring. die zich niet gemakkelijk laat analyseren. Trekt ons de sprookjes achtige sfeer, waarin het bos sedert onze kinderjaren werd betrokken? Is het de overweldigende pracht van kleurschakeringen en de majestueuze kracht van bet opgaande hout dat ons overweldigt en klein maakt? Of is het de stilte die ons tot inkeer brengt en ons doet beseffen te staan op oude grond, die tientallen van eeuwen ongerept bleef? We weten het niet. maar dit laatste is in ieder geval ijdele hoop. want geen stukje bos In Nederland heeft de eeuwen overleefd. De bosvernie- ling in ons land begon reeds in het Steentijdperk. En in de Bronstijd moesten grote stukken bos plaats maken voor heidevelden. tfaar- mate in die dagen de bevolking toe nam, werden op de betere gronden vele bossen omgezet in bouw- en grasland, waardoor reeds in de middeleeuwen een toestand ontstond, die door de plantensocioloog als cultuursteppe wordt aangeduid. Wilde Nederland niet boomloos worden, dan diende reeds in die tijd in ijltempo tot aan planting van bossen te worden over- Zo dateert het Haagse bos van 1493, de Haarlemmerhout van 1585. De bos sen rond Breda Mastbos bij Gin- neken, Liesbos bij Princenhage werden omstreeks 1505 aangelegd TOCH IS HET ZO! door Graaf Hendrik UI van Nassau, die het zaad daarvoor uit Duitsland en Scandinavië liet komen. Ook Wil lem van Oranje beeft veel voor de uitbreiding van deze bossen gedaan, maar tijdens de tachtigjarige oorlog werden zij voor oorlogsdoeleinden ontzettend geplunderd. Het moet zeker merkwaardig wor den genoemd, dat men zich in de 17de, 18de en de eerste helft van de 19de eeuw minder aan de bossen ge legen liet liggen dan enige eeuwen tevoren. In 1833 kon hier te lande nog slechts 169.000 ha bos worden geteld, terwijl de oppervlakte aan woeste grond niet minder dan 900.000 ha besloeg. Zelfs in de tegenwoordige tijd, nu vrijwel iedere vierkante meter wordt be bouwd, is bet bos- oppervlak aanzien lijk groter dan een eeuw geleden, t.w. ongeveer 250.000 ha. Desondanks blijft Nederland een van de bosarmste lan den ter wereld. Geen land van uit gestrekte wouden en hoogvliegende arenden, maar een plekje grond met eenden en sloten, en dan wijzelf nog met ons 11 miljoenen. Voltaire vatte dit alles samen in de vilaine uit spraak „canards, canaux, canailles, wat in onze oren niet erg plezierig klonk. Maar weet u, dat diezelfde Voltaire, die zich zo laatdunkend over ons land uitliet, bjj voorkeur de Nederlandse wetenschap raadpleegde in zijn kraam te pas kwam? landse haven aandoet. Het zwaar be schadigde schip werd destijds naar het moederland terug gesleept en weer op geknapt. Ruim twee maanden na het ernstige ongeluk voer een vernieuwde Artemis weer uit. Vier bemanningsleden konden deze reis echter niet meer mee maken... Hoe kon het anders, de rampdag van anderhalf jaar geleden werd gisteravond opgehaald. Zo was het op die rampzalige ne gende juni: De 10.945 ton metende tanker Artemis voer uit, van Pernis naar Frankrijk vol met licht ontvlam bare olie. Het Noorse vrachtschip Luksefjell van de Oranje-Fjell- lijn liep od het moment van pas seren uit het roer en de landge noot van de rederij Jörgen Bang uit Kristiansant werd midscheeps geramd. Een enorme steekvlam spoot uit de Artemis en in een oogwenk was er een laaiende brand. Er ontstond paniek, ma trozen sprongen overboord, ook de officieren. De kapitein bleef kalm, ondanks de ernstige verwondingen die hij had opgelopen. Hij liet het schip draaien, zodat de wind geen kans zou krijgen de vlammen naar het achterschip te jagen. De Neder landse kustvaarder Heiloo pikte een groot deel van de bemanning op. David Kodde en Henk de Weers van de reddingboot Presi dent Jan Leis, sleepten samen met de Ierse korporaal Paddy Hender son van het Britse kamp in de Hoek, de kapitein, de chef-hof meester en de tweede stuurman van boord. Ondertussen was het blussingswerk in volle gang en met levensgevaar werkten Hoek se en Rotterdamse brandwachts op de gloeiende stalen kolos. De brand werd geblust, de gewonden werden naar het ziekenhuis over gebracht, maar voor chef-hof meester Arvid Johannsen kwam redding te laat. Drie jonge matro zen. 17, 18 en 20 jaar, werden nooit teruggevonden. Al die treurige feiten kwamen gister avond weer naar voren en men werd er stil onder. Maar het leven ging door en de Artemis voer weer uit. De brand wachten blusten nieuwe branden, de reddingboot trotseerde barre zeeën en in het ziekenhuisbed, waar kapitein Gauslaa verpleegd werd, kwamen weer vele andere patiënten. Vergeten werd het drama niet, maar men kon ook over andere din gen praten en dat deed men gister avond, in alle gemoedelijkheid die men zich aan boord van een schip kan voorstellen. Voor de gasten van kapitein Gauslaa was de uitnodiging een verrassing geweest. Redden, blussen en verplegen, kortom de hel pende hand bieden, mensen helpen waar het kan, het is hun dagelijks werk. Het is hun beroep, dat zij zelf kozen. Een uitnodiging voor een be dankje verwacht je dan ook niet. Diep onder de grond op de Ame rikaanse luchtmachtbasis Van- denberg bevinden zich de lan- ceerinrichtingen van de Atlas raketten, de geleide projectielen, die een steeds belangrijker onderdeel gaan uitmaken van Amerika's defensieve kracht. De apparatuur voor het lanceren van deze raketten is in een spe ciaal vertrek geplaatst, vlak bij de eigenlijke lanceerplaats. Op de rechtse foto ziet men een Atlas-raket vlak voor de lancering. R.P.S. doet mee Ten behoeve van het onlangs in het leven geroepen spaar- en reisfonds Wij komen heeft de Rijkspostspa: bank een regeling getroffen waar door het mogelijk is dat ouders emigranten en hun kinderen in vreemde op één spaarbankboekje kunnen sparen voor een reis naar de kinderen of voor een reis van de kin deren naar hun ouders. Door massavervoer zullen de prijzen zeer waarschijnlijk belangrijk kunnen worden verlaagd. Op het noodfonds, dat bedoeld is om naast het eigenlijke spaar- en reisfonds in dringende geval len te kunnen helpen, is inmiddels een aanzienlijk bedrag gestort waardoor het mogelijk is geworden reeds terstond de eerste gevallen te kunnen behandelen. Bijv. van ouders die nog niet voldoen de hebben gespaard doch wier kind in den vreemde ernstig ziek is of een on- 1 geval is overkomen. Protest bij V.N. tegen Franse martelpraktij ken De Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties heeft se cretaris-generaal Hammarskjoeld een brief gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de folterin gen en andere vormen van on menselijke behandeling, die op grote schaal door de Franse au toriteiten in Algerije zijn bedre ven. Dit blijkt, aldus de brief, uit het Rode Kruis-rapport dat op 15 december j.l. aan de Franse regering is aangeboden. Een samenvatting van het rapport, door het Franse blad Le Monde gepu bliceerd, is in de brief bijgevoegd. Zo als bekend heeft een delegatie van het internationale Rode Kruis, met toe stemming van de Franse regering, een onderzoek ingesteld in gevangenissen en interneringskampen, waar Algerijnse opstandelingen gevangen worden gehou- De Afro-Aziatische groep verklaart dat de in het rapport vermelde omstandig heden een flagrante schending van dc meest elementaire beginselen van men selijkheid vormen. De V.N. hebben de plicht, aldus de brief. Frankrijk ertoe te brengen een eind te maken aan deze praktijken. Makarios geeft de moed nog niet op De Britse onderminister van koloniën Julian Amery heeft gis teravond zijn besprekingen met Cypriotische leiders beëindigd en is naar Londen teruggekeerd. De besprekingen over de omvang van de Engelse basis op Cyprus, nadat dit onafhankelijk zal zijn geworden hadden geen enkel resultaat. De Cypriotische leiders hebben ver klaard. dat ook deze besprekingen tot nfets hebben geleid. Uit Nicosia wordt gemeld, dat a, bisschop Makarios en dr. Kutchuk plan hebben opgesteld, dat zal worden uitgevoerd als het Britse standpunt (ba ses van 300 vierkante kilometer opper vlakte totaal) niet dichter bij het Cy priotische standpunt (90 vierkante kilo meter) komt en het risico blijft be staan dat de onafhankelijkheid van Cyprus wordt uitgesteld. Het plan zou voorzien in de organi satie van parlements- en gemeente raadsverkiezingen op het eiland en de uitroeping van de onafhankelijkheid eventueel zonder Engelse goedkeuring. Aartsbisschop Makarios verklaarde, dat nog niet alle hoop op een vergelijk verdwenen was. Op de vraag of een hervatting van de onderhandelingen tot gevolg zou hebben dat de onafhankelijk heid op 19 maart tot stand komt, ant woordde hij: „Misschien". Advertentie Scandinavië wil Eisenhower zien Zweden heeft president Eisenhower uitgenodigd op zijn reis naar Moskou de Zweedse hoofdstad aan te doen. Vorige week ontving de Amerikaanse premier al een uitnodiging van Finland. De Deen se regering zal een soortgelijke invitatie nog versturen. Ook in Noorwegen zal Eisenhower wel kom zijn. Het Noorse ministerie van bui tenlandse zaken zal hem echter niet of ficieel uitnodigen. De Noorse hoofdstad. Oslo, bereidt zich intussen voor op het bezoek van Mikoyan, de eerste vice- premier van de Sowjetunie, die op weg van Cuba naar Moskou Oslo zal bezoe ken en waarschijnlijk premier Gerhard- sen en de minister van buitenlandse za ken, Halvard Lange, zal ontmoeten. OP EN TOP DROPl Viermogendhedenstatus aanhouden Oppositie vóór eensgezinde politiek (Van onze correspondent in Bonn) Rustig en zakelijk heeft de West- duitse bondsdag gisteren gedebat teerd over de buitenlandse politiek der bondsregering. Het debat was uitgelokt door een interpellatie van de liberale „Vrije demokratische partij". Verrassend was de een stemmigheid, waarmede regering (bij monde van bondskanselier dr. Adenauer en minister van buiten landse zaken dr. von Brentano), coalitiepartijen en oppositie uit drukking gaven aan hun vastbeslo tenheid om aan de huidige viermo- gendhedenstatus van Berlijn vast te houden. De woordvoerder van de oppositione le sociaaldemokratische partij, Erler, erklaarde zich namens zijn fraktie be- eid om met de coalitiepartijen tot een gemeenschappelijke buitenlandse poli tiek te komen, stelde die echter afhan kelijk van betere informatie van en vooroverleg met de oppositie alvorens de regering beslissingen neemt. In het middelpunt van het debat stond :n verklaring van bondskanselier dr. Adenauer, dat in de belangrijkste pro blemen der Westduitse buitenlandse po litiek de partijen ©en lijn dienen te trek ken. Hij wees er op. dat in West-Ber lijn deze eenstemmigheid tussen (so ciaaldemokratische) regering en (chris- telijkdemokratischc) oppositie ten aan zien van de onveranderlijkheid van de status van Berlijn en zijn verbonden heid met de bondsrepubliek al lang be staat. Op de bank der deelstaatverte genwoordigers knikte Westberlijns bur gemeester, de socialist Willy Brandt, in stemmend. De komende topconferentie noemde bondskanselier Adenauer de test der ernst van de Sowjetunie om tot een wer- De regering zal de landbouw bedrijven, die door de droogte in 1959 zwaar werden getroffen, steunen met een bedrag van maximaal 27.5 miljoen gulden. Deze beslissing werd genomen in verband met het uitzonderlijk karakter van de droogteschadc. De geldelijke tegemoetkoming zal alleen en met inachtneming van een weistandsgrens worden toegekend aan zwaarst getroffen bedrijven. Door de stichting hulpfonds droog- teschade landbouw 1959, waarin de drie centrale landbouworganisaties, de drie landarbeidersbonden en het land bouwschap samenwerken, wordt een verdeelschema opgesteld voor de hulp die het landbouwbedrijfsleven zelf zal Binnenkort hoopt men op beschei den schaal een begin te maken met de eerste uitkeringen. met regeringschef Chroesjtsjef te onderhandelen dat hij desondanks be reid is om zijn correspondentie met hem voort te zetten. „Men moet nooit de moed opgeven", aldus de bondskanse lier, die zei, dat Berlijn niet tot de Sow jetunie maar tot Duitsland behoort en voor de Berlijnse bevolking het recht opeiste om zelf over zijn lot te beslis- Adcnaucr onthulde dat president Gron- chi van Italië tijdens diens recente be zoek aan Chroesjtsjef gevraagd bad hoe dc Russische leider tegenover een volks, stemming In West-Berlijn stond. Chroesjtsjef bad geantwoord dat hij slechts het zelfbeschikkingsrecht van dc Westberlijners op handels- en sociaal gebied kon erkennen en beslist niet meer. Adenauer noemde dit een zeer ernstige verklaring. Gisteren hield de Oostduitse eerste-mi- nister, Grotewohl, in het parlement een rede, waarin hij zei, dat Oost-Duitsland bereid is een vredesverdrag te sluiten met alle landen die dit willen, als West- Duitsland geen bereidheid zou tonen bin nen redelijke tijd een vredesverdrag voor geheel Duitsland te tekenen. Hij kondigde voorts de vorming van een Oostduitse verdedigingsraad aan, die de nodige maatregelen moet nemen voor de veiligheid van Oost-Duitsland. Advertentie PAS OP KEELGEVAAR NEEM ROTERSEPT! Kruiswoord puzzel Horizontaal: 1. onderling verband; 8. familielid: 9. gelijk; 10. boom; 12. wa ter in Z.H.; 13. Europeaan; 15. ontken ning (spreektaal); 17. duikereend; 19. water in Utrecht; 21. zoon van Seth; 23. meisjesnaam; 24. geheel de uwe afk., (Lat.); 25. schande; 26. voegw.; 27. zuiver; 29. koemestvocht; 31. vlak temaat; 32. term bij het schaakspel: 34. koor van zangers; 35. stok; 37. eikenschors; 39. meisjesnaam; 41. hoek- balkon; 43. paardekracht (afk.); 44. al de personen die men in dienst heeft. Verticaal: 1. welaan; 2. bijwoord; 3. insekten etend zoogdier; 4. voorzetsel: 5 stengel, inz. van grassen en granen; 6 biersoort; 7. voorna am w.8. doordrin- 14. achting; 16. eenjarig kalf; 18. muzikaal toneelspel: 20. nobele: 22. gem. in N. Brab.; 23. vogel; 28. Euro peaan; 30. vaartuig; 32. soort kleed; 33. twijg; 36. aardsoort; 38. eer; 40. voor zetsel: 42. term bij het boksen (afk.); 43. meervoud (afk.. Lat.) f 9. Bot 6 Cftg—Voq, OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. piste; 5. staal; 10. Eder; 12. olie; 13. ge; 14. Andel; 17. de; 18. eek; 20. eer; 21. pas; 22. ra; 24. Ne; 25. aalt; 26. rups; 28. as; 30. te; 32. aan; 34. sap; 36. roe; 38. ar; 39. Sinon; 41. R.D.; 42. riet; 44. Anai; 46. takel; 47. trans. Verticaal: 1. pegel; 2. Idee; 3. Se; 4 tra; 6. tol: 7. al; 8. Aïda; 9. leest; 11. edel; 15. Ne; 16. er; 19. kraan; 21. pe per: 23. als; 24. nut; 27. vaart; 29. kant; 31. pedis: 33. aria; 34. si; 35. Po; 37. Oran; 39. sté; 40. nar; 43. e.k.; 45. na. Advertentie BH met Akkertjes r zijn „nare dagen" L J geen nare dagen) I 1 meer AKKERTJES flitsen uw klachten weg

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5