Ruim dertig vissersvaartuigen op stapel voor ons land Zeesleperij boeiendmaar tevens vermoeiend KHtPtN iSlfcUWE LEIUSCHE COURANT 4 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 A V rv.\ ":'W 2* - O - "k:- ÊÊktJÊ^U >i.y.v:'é K.W.Z. in het zilver Vele woorden voor jubilerend Katwijks damteam VELE LEDEN van de damclub Katwijk aan Zee kwamen gisteravond met hun dames en de oud-leden in de met bloemen versierde Oranjezaal van het jeugdhuis bijeen, om het 25-jarig jubileum van K.W.Z. te vieren. Onder de aanwezigen waren afgevaardigden van de Leidse Damvereniging, de zustervereniging K.D.C. te Katwijk aan den Rijn, en de plaatselijke schaakvereniging. De voorzitter, de heer A. Kuijt, sprak een welkomstwoord en gaf in het kort een historisch overzicht. Hierin bracht hij dank aan de oprichters, o.a. aan de heer Brouwer, die niet aanwezig kon zijn, voor het initiatief dat zij in 1934 hebben genomen. Aanvankelijk was de toeloop groot, maar zoals gewoonlijk heeft de vereniging ups en downs gekend. Doordat in 1946 d<e speel lokaliteit door het grote aamtal leden te klein bleek, is thans de schaakvereniging een eigen be staan voert, ondanks deze splitsing, döe met gemengde gevoelens was tegemoet gezien, is Oe samenwerking steeds goed geweest en mogen beide verenigingen op een goede tijd terugzien. Als een teken van gezond verenigingsleven mogen wor den genoemd de vele jonge leden die lid i K.W.Z. Als bij; ;e spel >ord van welkom (richt te de voorzitter tot de oud-leden H. de Wit en J. de Jong. die beiden de vereni ging met raad en daad hebben bijgestaan. Zij zijn het geweest, die door huin stuw kracht de vereniging steeds weer ndeuw leven wasten in te blazen. Met de wens KATWIJK AAN ZEE Ds. Offeringa toch naar de Noord dat K.W.Z. de plaats dde zij in jaren in het Katwijks verenigingsleven komst. Als bijzonderheid vermeldde de heer Van der Vlist dat juist op ook de L.D.V. haar 50-jarige denkt, maar door de feestelijkheden verschoven. Als verdere overeenki het kampioenschap van het Leidse de tiental. De Leidse vereniging heeft echter gebrek aan jonge leden. Hij hoopte dat K.W.Z. nog een lange reeks jaren sieraad zal zijn voor het district Leiden. Edele training Visserijgolfjes VOOR DE NEDERLANDSE VISSERSVLOOT staan nu vierendertig schepen op stapel; veertien trawlers en twintig kotters. De trawlers hebben een motorsterkte van 500 tot 1200 pk, vier ervan zijn voor de Sche- veningse vloot bestemd. De motorsterktè van de kotters loopt van 20 tot ruim 400 pk. Bij de kotters zijn de schepen met de zeer geringe motor sterkte bestemd voor vernieuwing van de IJsselmeer- en garnalenvissers- vloot De afgelopen maand zijn.er vier nieuwe kotters aan de vissersvloot toegevoegd, waarbij twee kotters voor de IJsselmeervisserij. Het bestuur van K.W.Z. Zittend van links naar rechts: A. van Duyvenbode, penningmeester, A. Kuyt, voorzitter, S. Barnhoorn, secretaris. Staande van links naar rechts: Chr. Heemskerk, C. J. van Duijvenbode, B. van Rijn en A. Herbert. Foto D. Kruyt. memoreerde dat de splitsing de schaakvereniging juist was ge- Hij waarschuwde voor uit elkaar groeien, daar beide verenigingen het zelfde doel nastreven. Door het bestuur wordt steeds alle moeite gedaan jeugdige leden te winnen. Hiertoe is een oproep gericht tot de U.L.O.-scholen. Namens de zustervereniging bood hij een prachtige mand bloemen aan. Namens de oud-leden sprak de heer G. Guijt woorden van roor de wijze waarop de vereniging weer de wedstrij den weet te orga- k Hij bood aan een tiental van oud- te laten spelen tegen het tweede tiental van K.W.Z., welk voorstel door voorzitter werd geaccepteerd. 'adat öe heer Kuijt alle afgevaardigden dank gebracht voor de vele goede werd de avond verder gevuld met muziek en conférences van het duo Harrie Touw. De Scardtioaviërs blijven grote belang stelling tonen voor de Nederlandse vis sersvaartuigen. Voor Denemarken zijm thans op verschillende werven twintig kotters in aanbouw. Schepen, die dienen ter vervanging van de houten Deense kot tere. Ook Zweden gaat nu overschakelen van hout op sta al- De Sleephellingmij „Scheverungen",, die reeds eerder opdrachten had verworven voor de bouw van twee kotters met mo toren van 400 pk, heeft nu weer een order uit Zweden voor de bouw van een kotter met een motor van 400 pk verworven. De werf rekent op nog meer opdrachten uit Zweden. De kotters voor Zweden worden 27 me ter lang. Zij zijn niet geheel identiek aan de Nederlandse kotters. Het voorschip is korter, het ruim is dieper' en breder. De Zweden zijn namelijk gewoon om hun vangst in kleine houten kistjes aan te voeren voor het behoud van de kwaliteit Dit vereist echter flinke ruimen. Voor IJsland zijn er twee kottere, voor Canada vier trawlers, voor Frankrijk drie Ierland een owderzoe- kingsvaatuig In aanbouw. De afgelopen i Denemar- Dit was er Zes trawlers en vier kottere zorgden woensdag voor een totale aanvoer i 285 kisten schelvis, 400 wijting, 375 gul kabeljauw, 510 koolvis. 940 haring, 2000 Westkustharing, 640 makreel, 124 diver sen, 150 schol, 2100 kilo tongen en stijve kabeljauwen. De Emma IJM 15 was aan de markt met 15 schelvis, 740 haring, 200 makreel, 200 wijting, 15 gul en kabeljauw. 225 koolvis, 15 diversen en 25 stijve kabeljauwen; de Amsterdam IJM 28 met 40 schelvis, 550 haring, 60 makreel, 60 wijting, 60 gul en kabeljauw, 240 zwarte koolvis. 10 radio, 10 diversen en 70 stijve kabeljauwen; de KW 121 met 100 sohelvis, 300 haring, 80 Openbare werken Katwijk Vervolgens voerde de voorzitter de zustervereniging van Katwijk aan den Rijn, de heer J. C. Schoneveld, het woord. Hij gewaagde van de prettige samenwer king tussen de beide Katwijkse damclubs. Hij wees op het belang van een damclub, name voor de jeugd, dde hierin een edele training van de geest vindt Na- de vereniging bood hij een bloem stuk aan. Vanumorgen deelde ds. Offringa, Her vormd predikant alhier, ons mee, dat hij toch naar de Noord gaat, om als tolk tussen de Nederlandse vissers en de No ren op te treden. Gisteren meldden wij, dat hij door ziekte van zijn vrouw aan vankelijk had moeten afzeggen. De reis is als een experiment te beschouwen; dit is de eerste Nederlandse reis naar d< Noorse wateren. H(j begint op 15 febru ari en duurt tot omstreeks 11 maart. Jaarfeest Geref. clubs In de Gereformeerde kerk hielden de leden van de meisjesclub Tryfosa e jongensclub Samuel hun gezamenlijk jaarfeest, dat werd geopend met zang van christelijke liederen. De heer C. G. Kamerling sprak een welkomstwoord, speciaal tot de ouders en de leden van kerkeraad en bondsbestuur. „Wij streven het doel na Christen te zijn in woord en daad, ook in ons clubwerk. Het gaat in de club om het woord van Jezus." De heer Kanbier sprak namens de kerke raad: „Jullie zijn het. die later de v moeten overnemen. Zonder de jeugd hc.eft de kerk geen toekomst." Huib Ouwehand hield een inleiding over Petrus. Jezus toegemoetkomend op het water. De meisjes voerden Regen boog op, waarbij gebruik werd gemaakt van gekleurde linten. Eveneen-s voerden zij op De boerderij van oom Donald en Toneelrepetifcie. De jongens lieten Chi nese gymnastiek zien, waarbij door mas kers veel achterstevoren kon worden ge- In de koffiepauze was er een wedstrijd. Namen voor de club werden bij he^ be stuur ingewacht. Later zal een beslis sing worden genomen. Men zong liedi en keek nog naar schetsjes. Bonne Rut- gendorf droeg voor. C.HJ.G. Vanavond spreekt de heer P Harmsen. Leiden, in de doopkamer de Nieuwe Kerk voor de C.H.J.G. Kinderzorg Vanavond 8 uur vergadert de wijkge- meente noord-oost in de oranjezaal het jeugdhuis. Mej. Krijkamp zal spre ken over kinderzorg. Zending Vanavond half acht houdt de Herv. Geref. Zendingsbond een jaarvergadering Hoog en lug water Vrijdag: hoog water 3.27 en 15.35 uur; Uag water 11-34 en 23.43 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN De Minor sprak over aquariuinplanten Tn De Roskam vergaderde de aquarium vereniging De Minor, onder leiding van de voorzitter, de heer J. C. Zijderveld. erband met het vertrek van de se- ris, de heer H. Bastiaan, werd een bestuursverkiezing gehouden, waarbij in diens plaats werd gekozen de heer W. J. Nugter. Deze sprak daarna over het on derwerp Aquariumplanten. Hij begon met enkele planten nader te behandelen, in het bijzonder de cryptocorynes. Daar het voor velen moeilijk is de Latijnse benamingen te onthouden, gaf hij aanwij zingen, die het onthouden vergemakkelij- Voorts sprak de heer Nugter over de inrichting van het aquarium, waarbij dient te worden gelet op het biologische evenwicht in de verhouding tussen plan- ïn vissen. Verder ging hij in op de bestrijding van ziekten, zowel van de dieren als van de planten. Met het ver- slijmen van crypto's en het bealgen van planten raakte de heer Nugter enkele de allergrootste moeilijkheden aan, •mee aquariumhouders te maken krijgen. In de uitgebreide discussie werd hierop nog nader ingegaan. Hervormde school Hedenavond 8 uur wordt in het school gebouw aan de Narcisstraat een leden vergadering gehouden van de Hervorm de schoolvereniging. De personeelsvereniging van de dienst van openbare werken hield in de trouw zaal van bet raadhuis ccn contactbij eenkomst, die zeer goed bezocht was. In zijn openingswoord begroette de voor zitter. de heer P. C. Priester, in het bijzonder de wethouder van openbare werken, de heer H. P. Bloot. Als spreker was aanwezig de heer J. Verhagen uit Den Haag, die als onder werp had De Zeesleepvaart. Hij toonde hierbij een groot aantal dia's renlang heeft de heer Verhagen deel uitgemaakt van de bemanning van ze sleper De Zwarte Zee van L. Smit Co. Internationale Sleepdienst. Onder grote aandacht vertelde hij ever de berging van een schip, dat op de Atlantische Oceaan in moeilijkheden was geraakt. Er traden daarbij gewel dige moeilijkheden op. Men kreeg een duidelijk beeld van 't leven op de zee sleepboten en van de vele ontberingen, die de bemanningen zich moeten getroos- Na de pauze vertoonde de heer Ver hagen zijn dia's, die in hoofdzaak ber gingen lieten zien en sleepreizen. Aan de hand van het scheepsjournaal va Zwarte Zee, vertelde hij over de lukte poging de Flying Enterprise te bergen. Dit schip ging verloren hoofd zakelijk tengevolge 'van' foutieve beslis singen van kapitein Curt Carlsen. De Zwarte Zee kreeg geen kans het schip redden, daar zij zelf averij opliep moest worden geholpen door' de sleep- dje de Zwarte Zee mORDWIJKERHOVT Inbraak in lagere school Toen de heer P J- Arends, hoofd de n-eneschool alhier, gisteravond het schoolgebouw betrad, zag hij aan mod- dersporen op de anders zo schone vloer van de hal, dat er in de avond of nacht ongewenste bezoekers in zijn school wa ren geweest. Ook in enkele lokalen vond hij sporen. Nadat de rijkspolitie was ge waarschuwd, bleek dat er een zendings busje met waarschijnlijk 4 5 In houd en een potloodslijpmachine warei: verdwenen. Verder onderzoek toonde aan, dat iemand door een openstaand tuimelraampje in het portaal bij de toiletten binnengekomen was en via een groot raam van een lokaal de school had verlaten. Waarschijnlijk is het één in breker geweest. Men denkt eerder aan een zeer ongepaste kwajongensstreek, dan aan een echte inbreker. Honden aan banden in Katwijk Wijziging politieverordening gaat maandag in Bij besluit van 28 december 1959 heeft de gemeenteraad van Katwijk de Algemene Politieverordening op enkele punten gewijld en aangevuld. Dit besluit is nu a gekondigd en met ingang van 14 februari I960 zal het in werking treden. Van dc voornaamste wijzigingen geven we bier een opsomming. De bepalingen betreffende loslopende honden zijn verscherpt. Volgens de ge wijzigde bepalingen is de eigenaar, hou der of hoedeF van een hond nu verplicht zorg te dragen, dat deze niet zonder ge leide of toezicht losloopt buiten woningen of andere gebouwen, anders dan op het bij hem in gebruik zijnde afgesloten erf van een woning of ander gebouw. Boven dien is de eigenaar, houder of hoeder van een hond in het badseizoen verplicht zorg te dragen, dat de hond op het strand, ge legen tussen de noordoostelijke grens der gemeente en strandpaal 88. tussen 9 uur voormiddag en 7 uur namiddag niet los- Ratten en muizen Bepaald wordt, dat de eigenaar of ge bruiker van een onroerend goed, gelegen In door burgemeester en wethouders aan gewezen gedeelten der gemeente, ver plicht is, overeenkomstig de door W. gegeven nadere voorschriften: dclgingsmiddelen uit te leggen of te doen uitleggen en deze uitgelegd te houden vangmiddelen te plaatsen en in stand te houden; c. voorzieningen aan te brengen, teneinde de aanwezigheid of het binnen dringen van ratten en muizen tegen te gaar d. eetbaar afval buiten gebouwen nders aanwezig te hebben dan op voor ratten en muizen ontoegankelijke Inzamelen schillen Tot dusver was liet ophalen van schil len cn resten van levensmiddelen aan de huizen niet aan enige bepaling gebonden. Thans echter is een nieuwe bepaling in gevoegd. die zegt, dat het verboden is zonder vergunning van B. en W. schillen of resten van levensmiddelen aan dc hui zen of andere plaatsen in te zamelen of deu ovur dc openbare weg te vervoeren, bqot Ro hetstra makreel, 75 wijting, 35 koolvis, 10 ddver- n 300 stijve kabelja/uwende Stadrt Enchuysen KW 82 met 60 schelvis, 190 haring, 20 gul en kabeljauw, 10 diversen 1200 stijve kabeljauwen; de Francina KW 153 met 10 diversen, 900 stijve en 2300 ijskabeljaiuwen en de Mania Theresia KW 99 met 2000 kisten im Ierland ge kochte haring- De prijzen Met uitzondering van de prijzen voor schelvis, wijting, makreel en haring wa- woensdag de prijzen in IJmuiden niet hoog te noemen. Schelvis slaagt er trouwens ook ndet meer in om het hoge prijspeil van enige weken geleden te handhaven. Grote schelvis ging weg voor 56 tot 40, grootmdddel dieed 48 tot 60, kledn- middel en pennen 47 tot 60, braad f 36 tot 60, radio 30, wijting 36, west kustharing ƒ25 tot ƒ30, Noorözeeharing 19 tot 23, gróve makreel 35 en de gewone makreel 20 tot 24 per kist van 50 kilo. De prijs voor kabeljauw is tamelijk laag, hetgeen het -gevolg is van de grote aanvoer van „uiitleggere". Verschillende Schepen zijn er in geslaagd om op 56 graden noorderbreedte grote hoeveel heden kabeljauw buit te maken. En vandaag? Voor donderdag was er woensdag weinig bekend. De Toronto IJM 97 thuisstomend met een vangst van kósten verse vis, waarbij 65 schelvis, 720 haring, 30 makreel, 40 wijting, 40 gul kabeljauw en 60 zwarte koolvis. Op zee De schepen kampten tussen 56 en graden noorderbreedte met veel slecht weer, hetgeen de vangsten uiteraard ndet ten goede kwam. De schepen moesten het doen met dagvangsten van 100 tot 200 manden haring, schelvis, makreel en kool- De Deining KW 8 meldde een dag- vangst van 200 manden haring. De Dirkje RO. 53 en de Medan IJM 57 meldden trekken van 30 manden en de Gol&üroom KW 4 trekken van 40 manden. Dé kustloggers vingen gemiddeld 100 tot 150 kilo tangen en 10 tot 15 manden schol per etmaal. Bij de P-boeien 3 en 6 waren de vangsten hoger; 200 tot 250 kilo tongen 20 tot 30 manden schol en wijting pier Zeehond'gevangen De trawïlogger* Frahcina KW 153 bleek woensdag behalve veel kabel jauw ook een flinke zeehond aan boord te hebben. Men was er helaas niet-in geslaagd om de zeehond in het''teven- té' houden. De; zéehpnd werd .door. een kleinhandelaar voor f 31 gekocht Hij is van plan om de LEIDERDORP Morgenavond kwart voor acht verga dert de Arjos in de zaal achter de gere formeerde kerk. De heer G. Meerburg spreekt over: Overheid, Kerk en j teil. Geslaagd De heer C. F. Bosman slaagde voc praktijkexamen boekhouden. SASSENHEIM Aanrijding Gisteravond had voor het café De Oude Post een aanrijding plaats. Een vrachtauto van G. P. uit Leiden stond voor het café geparkeerd zonder licht Daardoor merkte de chauffeur J. V. uit Sassenheim die met zijn vrachtauto uit de richting Haarlem kwam, de wagen te laat op. Een botsing volgde. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet Chr. nijverheidsonderwijs te Leiden De jaarvergadering van de Vereniging voor chr. nijverheidsonderwijs voor I den en Omstreken werd gehouden „Het Gulden Vlies" onder voorzitter schap van de heer G. F. E. Kiers. De onofficiële opening van de nijverheids school voor meisjes werd in het'jaar verslag als een hoogtepunt gememoreerd. De afbouw van de school is thans gevorderd, dat de officiële opening enkele maanden kan worden tegemoet gezien. Intussen wordt reeds gewerkt aan uitbreiding van het leerplan. De volle aandacht kan thans wi geconcentreerd op de bouw van de la gere technische school. Het bouwte gelegen aan de 5 Meilaan-hoek Joh. Wa- genaarlaan. werd door de gemeente de vereniging overgedragen. De aftredende bestuursleden, fnej. A. C; Krijkamp en de heren W. G. Al- dershof f, H. van Cittcrt en Joh; Parittën- tier, werden herkozen. In' een tweetal zal nog worden voorzien Liften in A.Z. De rijksgebouwendienst te 's-Gravert- hage heeft onderhands het leveren monteren van een elektrische zieken- lift in een van de gebouwen var Academisch Ziekenhuis aanbesteed- schrijvers waren: Speek en van Donk. Amsterdam, f 44.680: N.V. Hensen, Rot terdam. f 37.840; N.V. van Swaay, 's-Gravenhage. f 36.730; N.V. Staxlift, Voorburg, f 31.965; N.V. van Straaten.' 's-Gravenhage, f 31.920; J. de Reus, Rot terdam, f 29.225. Voor een elektrische personen- en 'goederenlift werd ingeschreven door Spuk en Van Donk, Amsterdam- f 48.750; N.V, Hensen, Rotterdam, f 37.250; N.V. van Sraaten, 's-Graven- hage, f 37.000; N.V. van Swaay, 's-Gra venhage, f 34.600; fa. De Reus, Rotterdam, f 32.160; N.V. Starlift, Voorburg, f 3 De gunningen werden nog niet leend. zeehond te laten prepareren voor reclame-doeleinden. Koffiedrinken De bedrijfsleider van de IJmuider Vis- losregellng, de heer J. v. d. Veer, heeft de IJmuider havenarbeiders tijdens eeu vergadering een pluim op de hoed ge stoken voor de snelle wijze, waarop zij dc schepen lossen. Het tempo van de ploegen is hoog. We komen er nog geregeld klachten am de zijde der ham del binnen over teveel ijs in de kisten vis. Voor het be strijden vam dit euvel hebben de haven arbeiders thans ndeuwe imstruoties ge negen van bun bedrijfsleider. Voorts is hetkoffiedrinken tijidens deze vergadering geregeld, het werk zal hieronder niet meer mogen Lijiden. Bo vendien zal er opnieuw een poging wor den gewaagd om de ploegen onder aan voering van een voorman te laten wer- Naar Noorwegen Hot hospitaalkerkschip „De Hoop" ver laat maandag d)e haven van Schevaninigen voor een drieweekse reis naar Zuid- Noorwegen. Het schip zal de Nederlandse >rs, die hier de trawlvisserij uiitoefe- bijstaan. Het zal hiervoor wisselend ligplaats kiezen in de havens van Hauge- sumd en Köpervik. In de vacature van een predikant, die Noors spreekt en verstaat, is in middels voorzien. Ds. F. Offringa uit Katwijk aan Zee, die aan de gestelde voorwaarden voldoet, zal toch mee gaan. Zijn meegaan was eerst ndet zeker, omdat zijn vrouw ziek was geworden. Loonsverhoging voor winkelpersoneel in bakkersbedrijf (Van onze soc.-ecor.. redactie) Nadat het College van Rijksbemiddc- laars dc nieuwe cao voor het bakkers- nedrijf heeft goedgekeurd, is hem thans ook een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor het winkelpersoneel in de Kerkbouwactie ook in chr. geref. kerken een groot succes Het ziet er inderdaad 1 uit c kele gegevens o.m. uit Den Haag, wezen er al op dat de kerkbouwactie 1' Chr. Gëref. kerken een succes is gewor den. Er werd 100-000 2 per ziel) ge- vraagd, maar er zou wel eens het dub bele kunnen binnenkomen. Van de im gemeenten hebben 27 reeds een bedrag van 52-600 gecollecteerd. Sikkens Sassenlieim boekt hogere omzet Aangezien in de gisteren gehouden buitengewone vergadering van aan houders van Sikkens laMalbrieken m Sassenlheim het voor statutenwijziging vereiste kapitaal niet vertegenwoordigd was. zal het betrokken voorstel tot Sta tutenwijziging worden behandeld ir op 24 februari te houden buitengewone algemene vergadering van aandeeühoti- De direcbie deelde mee, dat de c van de bedrijven düe behoren tot de Slkkensgroep over het afgelopen ongeveer twintig procent hoger is ge weest dan in 1958 en dat mag worden v wacht dat de financiële resultaten ev eens gunstig zullen zijn. S/eer in *t gezin De „Nieuwe Leidscheer in l bakkerijen ter goedkeuring voorgelegd, In deze overeenkomst is een loonsver hoging van plus minus 5 procent opge nomen, alsmede de huurbijslag 1957 en de AOW-compensatie. De loonbedragen zijn bedoeld als garantielonen. Er is aparte loonschaal voor filiaalhoudster gemaakt naast die van winkeljuffrouwen cn leerlingen. De nieuwe cao voor het bakkersbe drijf biedt de werknemers in de bakke rij een loonsverhoging van tenminste twee gulden, een huurbijslag en franchise van zes procent voor die lonen, boven welke deze toeslag reeds werd be taald Voorts zijn maximumlonen opgeno men, die twee gulden hoger liggen dari de minimum-lonen De werkgever heeft de vrijheid een loon tussen deze mini en maximum bedragen vast te stellen, Wie voor 's morgens zeven uur werkt, ontvangt een toeslag van maximaal f 13,75 per week, al naar gelang het aatal uren" is. De goedgekeurde overeenkomst is met terugwerkende kracht tot de c ste loonweek van december 1959 1 kracht geworden. LISSE Landarbeiders vierden hun jaarfeest Gisteravond werd in gebouw Rehoboth dé feestelijke jaarvergadering gehouden van de afdeling Lisse van de christelijke landarbeidersbond. Voorzitter B. van der Linden sprak zijn vreugde uit over de grote belangstelling. De heer B. C. van Woerden voerde het woord namens de plaatselijke christelijke besturenbond. Hoewel de afdeling Lisse de grootste is in de bollenstreek, zijn er toch nog velen, vooral jongeren, die voor het lidmaatschap in aanmerking komen. De heer Vis uit Sassenheim sprak als districtsbestuurder. Door omstandigheden was het hoofdbestuur verhinderd. De voorzitter schetste de betekenis van de vrijheid, die men pas goed begreep toen in de oorlogsjaren de bezetter de vakbeweging wilde knechten. Uit dé jaarverslagen van secretaris Ha- venaar en penningmeester Schrier bleek, dat het ledental met twaalf is gestegen, terwijl er een batig saldo is van ruim f 530, ondanks de grote uitgaven vanwege de jubileumviering. De tweede voorzitter overhandigde de voorzitter het jubileumgeschenk van de leden: een keurig uitgevoerde voorzit tershamer. Besloten werd de leden bij ziekte een attentie te bezorgen. Filmavond voor Nut Wanneer het bezoek aan de avonden van het Nutsdepartement Lisse zich continueert op een wijze als woensdag avond het geval was, dan zal de Oud- Hollandse zaal van De Witte Zwaan weldra te klein worden. Men zat als ha ring in een tón, toen de heer Joh. Ose- phius als waarnemend voorzitter d' spreker van deze avond inleidde. Alvr- rens aan de heer Wijnen van de E.S.A Transcontinental gelegenheid te geven enkele films te vertonen, werd de mede werking gevraagd van enkele leden, om voor de sluitingsavond van het seizoen, op 10 maart, kleurendia's ter vertoning toe te zeggen, hetgeen verscheidene le den spontaan deden. De heer Wijnen vertoonde als eerste film een folkloristisch gebeuren in verr schillende delen van Duitsland, getiteld Van Carnaval tot Carnaval. Vervolgens een kleurenfilm over de zomer en win ter fh Óberammergau, waar om de 10 jaar dé bekende passiespelen worden ge houden. Na de pauze reisden we per kleuren film langs de Rijn. Ook ging het naar de Franse Rivièra, Nice, Monaco, Menton en net concours d'élégancc op de Boule vard des AngLais in Nice. Ten slotte naar Scandinavië. Rijkspostspaarbank Op het postkantoor te Lisse is in ja nuari aan spaargelden ingelegd f 50.556,36 en terugbetaald f 47.203,26. Ouderavond Morgen wordt in de christelijk-nationale school aan de Broëkrieg de jaarlijkse ouderavond gehouden. De heer Rozema spreekt over: Gezag en verantwoordelijk heid. Voorts staan op het.programma een door het personeel op te voeren schets De school vroeger en nu, geschreven doo» mejuffrouw M. S. Schravendeel, en de clamatie van de heer Folkersma. Jaarvergadering De afdeling Lisse van de christelijke be drijfsgroepencentrale houdt zaterdag avond h^lf acht haar jaarvergadering in 1 De witte Zwaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4