Groeiende onzekerheid en i zekerheid in de C.H.U. I Klimaat voor eigen huis niet gunstig genoeg Huishoudelijke voorlichting ten plattelande 25 jaar God regeert, maar toch heeft de mens verantwoordelijkheid t)r. l i hums iii Rijnsburg over laatste halve eeuw IS Rijnsburgse C.H.U. vierde drie jubilea Lof van prof. G. A. van Poelje voor initiatiefneemster NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 Pof. Van Niftrik in RIJNSBURG N_ j/\p DE FEESTAVOND ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der k/ CHU-afdeling Rijnsburg hield prof. dr. G. C. van Niftrik, oud-plaatse lijk predikant, een magistrale rede over Verleden-Heden-Toekomst De professor belichtte deze drie tijdsaspecten van het overkoepelende idee uit, lat God, Die de aarde schiep, ook de geschiedenis daarvan bepaalt en dat de mensen in hun waan de eigen inzichten niet mogen verabsoluteren en al: an fn'f> juist aanprijzen. De autoriteit van God, Die Zijn verbond met ons nd Raakte., Die ingrijpt waar Hy dat wil, sluit echter niet uit onze verant Woordelijkheid onze opdracht met bezieling te vervullen, een opdracht die ook op politiek terrein een geloofszaak is, en het zweet der edelen waard. pns. Men ddenit daambij uit te gaan e werkelijkheid dat God heemst, dat God oor Zijn verboend nriet alleen de Kerk indieent doch ook de natiie. Volkskerk •Hert 16 dan ook niet verwonderlijk, dat inh CHU nauw verbonden is met de volks- erk, die slechts zeer node iemand udt- fcn de voor mensen waarneembare uitin- I itn daarvan wel eens geslachten ovar ii Ra an, zoals bijvoorbeeld blijkt uit die ge- jhiedeniissen der Oud-testomen'bische ko- Ingshuizen. Het ds vooral Hoedemaker vc»iens ideeën, aldus prof. Van Ndfbrdk, in M-Bjjnebuing vele aanhangers vinden) die fee gedachte heeft uitgedragen. Men teüt het dan ook lang niet altijd met kaar eens te zijn om toch dn één groe- ferng verenigd te blijven. Dat we niet naar de mens kunnen leneren, blijkt ook wel uit onze ttionale geschiedenis. De 80-jarige >rlog werd bevochten door de Cal- nisten. die toendertijd nog geen van de bevolking uitmaakten, et was echter een groep die wist at ze wilde tegenover een over- acht die niet wist wat ze wilde, mouds zijn de Calvinisten mensen zich er sterk van bewust zijn een el van de natuur te vormen en en groep tegenover andere groe- i. Dit nationale kenmerk draagt CHU nog steeds en de verzuiling at dan ook diep tegen ons beginsel bof. Vam Niftrik tekende :n aiirt ver- *r.-j ook protest aan tegen de viste, dart i overheid een neutrale dubbeltjes in ns- inde en dubbeltjes verdelende instan- itst I De overheid krijglt van God een geweten Vrijheid Een itweedie dm de historie worstelend kenmork ds het vrijheidsbeginsel. De CHU is onitsfbaain doordat De Savomim Lohmam miert aan de tei'baind vam Abr, Kuyper wiil- Arbedid hief heit de eerste verkiezingen kwam de CHU echter oinigedaoht goed uit de bus. De laatste tijd zoeken predikanten en stu denten dé wieg terug. Het is onze taak deze mensen met begrip tegemoet te treden. Het compliment van de hierdoor veroorzaakte groeiende zekerheid is een groeiende onzekerheid. Steeds sterker worden we ons bewust van de relatieve waarde van de door onszelf gestelde normen, steeds tas tender wordt bijgevolg ons voort gaan. We moeten ons voor deze on zekerheid niet schamen maar door gaan in het besef dat we mensen zijn die onze eigen inzichten niet mogen verabsoluteren. De toekomst lligit dm hamden vam God. Die met Zijm autoriteit de wereld zal blij- besturen. Onze opdracht wordt daar door miert minder zwaar en we zullen dam ook met meer bezieling moeten werken, alsof hert wél vam ons afihamgit. We zul len op de bres moeten staan voor het zo r bedreigde protestantisme. Ook het om Nieuw-Gudmea gaat. Voorts zullen we onze plaats moeten de internat; anale verbanden, nog te weinig belangstelling tonen. President Eisenhower Is vandaag voor ;n vierdaagse bezoek naar de raketbasis Cape Canaveral op Florida gereisd. Er zullen tijdens zijn bezoek geen projectie len worden gelanceerd. Schatkistpapier: Stand op 8/2 (1/2) in miljoenen guldens: Promessen 539,8 (539.8), biljetten 3017 (2994). Kolonialisme zwaar probleem De oud-voorzitter van de CHU, dr. H. W. Tilanus, en prof. dr. G. C. v. Niftrik waren gisteravond beiden in Rijnsburg ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de Rijnsburgse CHU-afde- ling. Links op de foto dr. Tilanus, rechts prof. Van Niftrik. Beurs van New York Atch Topeka South Pacific Allied ChcmIQ3 SB Am Smelting 145 Am T 6i T 82% Tobacco108% Dup de Nem. KM-,/ 105»/. 106% Int T&T 91% 911. Montg Ward47:% 48% 47)'* 48 Radio Corp ©2 59% 60»/. 62% Republic St 64% 85*4 5% Royal Dutch157.20 157,40t 41% 42% Sears Roeb 45»/. 45'; 45% Shell OilTO 71% 35% 35% Socony40S 40 39 39% Stand Brands... 35% 35". 38M» 36x Stand. Ol! NJ 47 fi 47% 46% 46% Stud Sc Pack :8H 18% 18 18 Texaco78 77 76% 77:% Er zijn meer faciliteiten nodig Tal van belemmeringen staan verbetering in de weg Omzetten (in 1 ged bieden Nieuwe c.a.o. voor „kleinmetaal" drijf en het loodgieters- en fittersbe- drijf hebben volledige overeenstemming bereikt over een nieuw af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst. Hierin is o.m. verwerkt een verho ging van de lonen met 4 procent en een inkrimping van het gemeenteklassever- schil. De nieuwe collectieve arbeids overeenkomsten zijn aan het college van rijksbemiddelaars ter goedkeuring voor gelegd. De nieuwe lonen zullen gelden met ingang van de eerste volle loon- week na de dartum van goedkeuring door het college. /~\P HET terrein van de volkshuisvesting is er sprake van een versnelde ontwikkeling. Het is een gunstige ont wikkeling, die de oplossing van de woningnood hoewel voor dichtbevolkte delen van ons land zeker nog niet op korte termijn in zicht brengt. Dat minister Van Aartsen van plan is de wouingruimtewet 1947 ei huurwet voor gemeenten in Zeeland en voor gemeenten in het westelijk deel van Friesland geleidelijk buiten werking te stellen, zegt veel. De maatregel (beëindiging van de huurprijsbeheersing en ten slotte van de huurbescherming) betekent immers voor de desbetreffende delen van ons land de officiële opheffing van de woningnood. Deze gang van zaken is niet alleen te danken aan het beleid van d< gering, maar ook aan de particuliere initiatieven, die in het door dat be leid geschapen klimaat, zich konden ontplooien, de vele kritiek op het genngsbeleid ten spijt. Toch zijn er nog tal van belem meringen, die een spoedige oplossing van de woningnood in de weg kun nen staan. Deze hindernissen kan de overheid wellicht wegnemen. Maar bepaalde gevallen is het ook mogelijk hieraan van particuliere zijde wat te Het streven van de minister is gericht op de particuliere bouw van goedkopere woningen en huurwoningen. Er zijn ech ter nog factoren, die prijsverhogend wer ken. Deze factoren verhinderen bijvoor beeld, dat de zogenaamde sociale ningbouw in de particuliere sector zich voldoende kan ontwikkelen. De particuliere bauw heeft een belang rijke bijdrage geleverd tot de oplossing Ds. Van Draten initiatiefnemer xJt, Nadat de heer Tilanus in opdracht van 4 hoofdbestuur der C.H.U. had gefelici- hij dat de laatste 50 jaar kan irden verdeeld in drie perioden. Gedu- de eerste periode van 1910-1920. ram na een ogenschijnlijk rustige tijd ttseling de eerste wereldoorlog. In •'18 werden in Nederland op staatkun- I terrein vele plannen uitgebroed, die na de oorlog aan het licht kwamen. Oelstra deed zijn, gelukkig, mislukte, tep naar de macht, het algemeen kies- |ht werd ingevoerd (met de mogelijk- ld van vrouwenkiesrecht) er kwamen dale wetten en cultuurwetten. Dit alles nderde het maatschappelijke en po- Nederland ingrijpend. 1920 en 1940 L politieke strijdpunt geweest de nationale ontwapening. Toen in i vrouwen actief kiesrecht kregen. de rechtse partijen plotseling vooruit, terwijl de socialisten dooi strijd voor het gebroken geweei 'ten dat de grote winst voor hen zou De grote opgang die het nationaal- Duitsland maakte, gaf de n de ontwapeningsidee. Be- in de dertiger jaren uiteraard «teek Kolonialisme Het belangrijkste vraagstuk gedurende de laatste periode (van na 1950) was. na de sluimering van de politieke krachten gedurende de tweede wereldoorlog, het kolonialisme. Reeds gedurende de oorlog was hierover w#l zoveel duidelijk geworden, dat het be- stuur der koloniën op andere leest moest worden geschoeid. Nederland kreeg daar toe de tijd niet: men ving de eerste klap op van de anti-koloniale politiek, zonder zelfs maar over de te volgen handelwijze te kunnen nadenken. Er kwamen nieuwe krachten los. De confessionele partijen moesten hun stand punt bepalen tegenover het socialisme, dat met de doorbraakpolitiek de strijd welhaast gewonnen leek te hebben. Het beginsel bleek sterk genoeg de aanvallen te weerstaan. Rijnsburg bleef pis lichtend voorbeeld een C.H.U .-bolwerk tot op de huidige dag. De fractieleider feliciteerde de afdeling Rijnsburg met het vasthouden aan de be ginselen der C.H.U. noemd. Bolwerk je Voorzitter Van der Vijver voegde iaraan toe dat de CH.U. thans bijna 150 leden telt. Het aantal op de C.H.U. uitgebrachte stemmen beloopt in ons dorp echter tegen de duizend, zodat Rijnsburg met recht een bolwerkje van de C.H.U. mag worden genoemd. Dit is allereerst te danken aan de beginselen die de CH.U. uitdraagt doch daarnaast De heer W. Leeuwenburg feliciteerde namens de C.H.J.G. Zeven jaar geleden werd de CH.J.G. opgericht op initiatief van de kiesvereniging, waarvoor spreker zich dankbaar toonde. De heer D. van Egmond sr. 50 jaar lid en vele jaren bestuurslid, deed een be roep op de aanwezigen te beseffen welk een voorrecht het is in een vrij land te leven. Een speciaal appèl richtte de heer Van Egmond tot de jongeren die met zoveel enthousiasme dc CJIJ.G. tot een bloeiende vereniging hebben gemaakt. Ook één der oud-secretarissen, de heer P. Elskamp sprak een korte felicitatie toespraak uit. Na de toespraak van de heer Tilanus G|P 2 FEBRUARI 1910 werd in Rijnsburg de eerste openbare vergadering gehouden van de een maand daarvoor opgerichte afdeling der Chris- telijk-Historische Ünie. Als spreker trad die avond op dr. Visser, toen Tweede-Kamerlid, later minister van onderwijs, over het onderwerp „Waarom CHU?". Ruim twee waken daarna, op 18 februari 1910, hield De Savornin Lohman voor de inmiddels sterk gegroeide afdeling een refe raat over het Chr. Historisch beginselprogramma. Het is tekenend voor de nationale bekendheid van de plaatselijke afdeling der CHU van toen en nu dat, waar twee nationale figuren bij de geboorte aanwezig waren, twee evenzeer bekende personen het gouden jubileum luister bijzetten: dr. H. W. Tilanus en prof. dr. G. C. van Niftrik. De eerste gaf in een uitvoerige feliei- tartietoespraak een overzicht van de staat kundige problemen die in de afgelopen 50 jaar het politieke leven hebben be heerst, de laatste gaf een gefundeerd antwoord op de in 1910 door dr. De Vis- gestelde vraag „Waarom C.H.U.?" in rede die als titel droeg Verleden hedien toekomst. De voorzitter, de heer C. D. van der Vijver, opende de in De Jeugdhaven ge houden feestavond met een speciaal wel kom aan de heren Tilanus en Van Nif- de oud-bestuursleden oud-commissarissen. De secretaris, de heer D. van Egmond jr., memoreerde in zijn jaarverslag het bedanken van de heer Van der Vijver ethouder en raadslid na een prach tige staat van dienst gedurende meer dan jaar, diens benoeming tot ere-burger 3 Rijnsburg en de benoeming van de jr K. Zandbergen tot wethouder. Voorts gaf de secretaris een overzicht de landelijke en gemeentelijke kiezingen. De penningmeester, de heer W. L. der G-ugten, deelde in zijn jaarverslag mede dat .de afdeling voor een tekort staat van 35,84. Er is echter nog enige contributie-achterstand. Bij de bestuurs- rkiezing werden de heren C. D. v. d. Vijver en D. van Egmond jr. bij accla matie herkozen. De kascommissie. be- taande uit de heren J. J. van Dijk en D. van Egmond sr.. meldden de beschei- Len van de penningmeester in orde. Driemaal Na dit huishoudelijke gedeelte deelde de heer Van der Vijver mede dat feite drie jubilea waren te vieren de afdeling, maar ook die vj heren D. van Biezpn en D. van Egmond, beiden 50 jaar lid en voormalig bestuu lid. Het was een prettige verrassing dat heer Van Biezen zich de oprichting 1 de afdeling nog zeer goed herinneren. Het initiatief ging uit van ds. Van Druten, die in samenwerking met de onderwijzer Vreeswijk op 10 januari 1910 een comité van tien personen in de regentenkamer van Avondrust bijeenbracht. Het comité bleek hiervoor veel belangstelling te hebben en nadat ds. Van Druten met de hand op de Bijbel de eerste toe spraak had gehouden, besloot men de eerste openbare vergadering op 2 februari te houden. Op die avond gaven zich 42 leden op en werd een bestuur gevormd, bestaande uit de heren meester Vreeswijk, voorzitter. D. van Biezen, secretaris, dokter Jonker, penningmeester, en KI. van Delft en P. Kort. Op 18 februari, de dag waarop de twee de vergadering werd belegd, was het le dental reeds uitgegroeid tot 96. In aan merking genomen dat Rijnsburg toen nog geen 3000 inwoners telde, kon dit goed begin worden ge en de rede vam prof. Van Niftrik werd ter dekking van het kastekort een collec te gehouden, die ruim 100 opbracht. De heer Tilainus sloot met gebed. Opbrengst collece De door de afdeling Rijnsburg van de Christenvrouwen-bond gehouden colles- te voor 4 x ZN heeft f 671,76 opge bracht. Bejaardensociëteit Dinsdagmiddag is er voor de ouden van dagen gelegenheid de bejaarden- soos in Concordia te bezoeken. Door een inwoner werd een tafel-voetbalspel geschonken, waarmee dinsdag kan wor den gespeeld. Op het ogenblik ont breekt nog een sjoelbak. Wie er even tueel een wil schenken, gelieve dat mee te delen aan het adres Kerkstraat 24. Jaarvergadering De gereformeerde jongens- en meis- iesverenigingen houden vanavond in de Petra-kerk hun jaarvergadering. Dam wedstrijden Aan de districtwedstrijden van de L.D.D.B. zullen deelnemen in de hoofd-1 klasse onze plaatsgenoten W. Leeu' burg. N. B. W. Star, van de woningnood. In dc eerste negen maanden van het vorige jaaT zijn 16.745 gereedgekomen woningen (het totaal tal opgeleverde woningen in die perio de bedraagt 56.970) door de eigenaar be trokken. Dat is een sprekend cijfer. Niettemin is de laatste jaren door bou wers ijverig gezocht naar mogelijkheden een nieuwe categorie huizenkopers aan te boren. Het resultaat was over het al gemeen gering. De N.V Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, die haar activiteiten veel op het platteland ontwikkelt, heeft in dit opzicht succes gehad: 66 pet. van haar aantal huizen is in 1958 door kopers met een inkomen minder dan 8000 por jaar betrokken: 18 pet. is verkocht aan eige naars, die op het moment van de koop minder dan 5000 per jaar ontvingen. Initiatieven Het is jammer, dat bepaalde ven op het gebied van de zogenaamde sociale woningbouw niet beter gehono reerd worden. In Utrecht werkt een bouwgroep, ge vormd uit het C.N.V. en het Verbond van christelijke woningbouwvereni gingen. Deze groep heeft zich op het standpunt geplaatst, dat het voor ar beiders met een gewoon weekloon wel degelijk mogelijk is eigen huizen te bouwen. De bouwgroep heeft echter teleurstellende ervaringen. In Den Haag is onlangs de „Stichting Bevordering eigen woningbezit amb tenaren van sociale zaken" tot stand gekomen. De stichting legt zich de lasten aangepast zijn aan het ambte- narenbudget. Een overweging deze stichting is ook, dat de huurprij zen voor de jonge gezinnen vaak op een niveau liggen, dat nauwelijks schilt met de annuiteiten, die schuldigd zijn, wanneer men een eigen woning heeft gekocht. Een ander interesant initiatief heeft zich ontwikkeld in de zgn. ontwikke lingsgebieden in het noorden land. Hier bestaan plannen, dat werk gevers en werknemers gezamenlijk huizen bouw Op deze wijze hoopt de industrie, die zich in de ontwikkelingsgebieden vestigt of heeft gevestigd, aan meer huizen komen voor het hogere personeel. Achter deze plannen gaat het moeilijke probleem van het gemengd bezit schuil. voor kort had het departement volkshuisvesting deze plannen nog goedgekeurd. Een grief is hert registratierecht (5 pet.), dat een niet onbelangrijk deert van de bouwsom uitmaakt. Voor de woningwetbouw geldt dit recht niet. Geruime tijd reeds wordt de wens geuit de woningen, die onder hei Besluit bevordering eigen woningbezit vallen, van dit recht vrij te stellen. Van de zijde van de Kamer zijn de mi nister over deze kwestie al vragen ge steld. Maar de bewindsman heeft deze vragen niet in positieve zin kunnen be antwoorden. Er zouden o.a. overwegend technische bezwaren bestaan. Toch is de minister bereid geweest in deze richting enige stappen te doen. Volgens de nieuwe subsiddevoorstellen wordt de rijkspremie niet aan de bou wer, maar aan de toekomstige eigenaar van de woning toegekend. Dit brengt met zich mee, dat de absolute bouwprijs ho ger wordt en daarmee ook het registra- De minister heeft nu in zijn memorie van antwoord op het nader voorlopig verslag van zijn begroting beloofd, dat de betrokkenen bij de uitkering van de subsidie voor de meerdere kosten ver goeding ontvangen. Ondanks de bezwa ren van Financiën kan dus wel iets won Het merkwaardige trouwens is, dat aan de éne kant subsidie wordt ver leend, maar dat deze voor een deel weer verloren gaat door het registra tierecht en de rechten van de notaris. Deze rechten en andere overdrachts kosten betekenen een grote uitgave voor de toekomstige huiseigenaars. Desge vraagd heeft de minister meegedeeld, dat hij zifh op het standpunt heeft ge plaatst niet aan de rechten van de no taris te willen komen. De bewindsman wenst geen bemoeienis te hebben met de tarieven van het notariaat. Dat zou een ingrijpen zijn in een bepaalde vrijheid. Er wordt soms gezegd: „Dart heeft de notaris gauw verdiend." Deze bewering gaat niert op. De verdiensten en bemid deling van de notaris mogen niet onder schat worden. Evenwel, als men een notens hoort zeggen „het is tegenwoordig met de nieuwe mogelijkheden toch maar routine en lopende handwerk geworden" zou men de vraag kunnen stellen of het notariaat zelf geen reden ziet om zijn tarieven waar mogelijk te herzien. De narigheid is, dat al de bijkomende kosten naar bepaalde vaste percentages worden berekend. In de loop der jaren zijn de prijzen gestegen en dus ook de bij komende kosten. Het winstpercentage van de bouwer is in den regel vast. En wat denken van het percentage van dc om zetbelasting? Zou hier mischien niets gedaan kunnen worden? We denken r aan de subsidie, die aan de andere kant wordt verleend. Er kan nog meer gedaan worden om het eigen woningbezit te bevorderen. Faciliteiten plaatsgenoot G. Noteboom. Willen deze en andere initiatieven gericht zijn op de goedkopere, zeg so- Imming, G. van Zuylen ciale woningbouw, een betere kans van de le klasse onze slagen hebben, dan zouden bepaalde fa- 1 worden verleend. Taak in loop der jaren gewijzigd PROF. DR. G. A. VAN POELJE, voorzitter van het bestuur van de Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande, heeft giste ren, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze stichting, een rede gehouden, waarin hij onder meer woorden van hulde richtte tot mej. Gr. G. Smit, die in 1935 het initiatief nam tot de oprichting van de stichting. Hij wydde voorts aandacht aan de ontwikkeling van de stichting. Ter gelegenheid van dit jubileui een gedenkboekje uitgegeven, waarit overzicht wordt gegeven van het wei de afgelopen 25 jaar. De belangrijkste reden rtot oprichting in de stichting in de crisisjaren was, dat ten plattelande de nood onder de kleine boeren bijzonder nijpend was. Daarbij kwam dat de huisvrouwen in de regel geen onderricht hadden gehad, dat hen had voorbereid op hun levenstaak. Van sic thans vanzelfsprekende zaken ad men toen nog geen flauwe notie. Vullende voeding De regering stelde in de crisisjaren le vensmiddelen (ingeblikte tomaten en vlees-in-blik) beschikbaar, doch begrip over het gebruik en het belang erv; brak. De bezuiniging, die op het werd toegepast, had slechts tot gevolg een zeer eenzijdige, maar „vullende" voe- eerste les die gegeven werd op aart 1935 te Ossendrecht telde reeds direct 70 belangstellenden, zodat men de groep moest splitsen in drie af- Onderwijzeressen, die in die dagen het platteland opgingen om les te geven, ble ven tussen middag, en avondles in het dorp en waren dan te gast bij een boe renfamilie. Op deze wijze kregen zij in zicht in de meest dringende vraagstuk ken. Men deed de ervaring op. dat het voedingsprobleem het minst sprak tot de Hoewel het de leraren niet toegestaan was geschenken te ontvangen kregen zij toch blijken van dankbaarheid. Deze kon den bestaan uit een opgepoetste appel of een suikerpot. V ogelverschrikker Belangrijk was niet alleen dc kookcur sus (en de voedingsleer). Ook dc matras- sencursus en de lessen hygiëne waren zeer nuttig. Het huishoudelijk vernuft was echter vooral nodig bij kledingpro- blemen. Op de cursussen leerden de vrou-l 1 bijvoorbeeld van oude hoeden sloffen of klompsokken maken. Een van de lera- n schrijft In haar herinnering hoe zij oude kleren kreeg voor een „verstel- advies". Toen uit deze kleren een broek :n jasje geknipt waren kreeg zij te i. dat de spullen van een vogelver schrikker afkomstig waren De oorlogsjaren maakten het werk van de stichting bijzonder moeilijk: gebrek brandstof, verduisterde dorpen, ge brekkige verbindingen, ontbreken van geschikte lokalen e.d. De belangstelling van de huisvrouwen was echter overwel digend. Het hele leven Volgens het bekende Besluit wordt een toeslag toegekend, die, hoewel ineens uitgekeerd, bedoeld is als een tegemoet koming in de onderhoudskosten. Nu moet deze toeslag, wanneer het huis binnen een bepaalde tijd wordt verkocht, voor een deel worden terugbetaald. Deze be paling ondersteunt het niet juiste idee voor het hele leven aan een huis vast te Het in de praktijk ontwikkelde sys teem van levensverzekeringen, gekop peld aan de hypotheek, heeft trouwens deze gedachte bevorderd. Hert nadeel van dórt systeem is, afgezien van een eventuele oververzekering, dat bij een verhuizing en een hiermee ge paard gaande verkoop van het huis, de afllosing van de hypotheekleningen erg moeilijk en in ieder geval nadelig zal zijn. Door dit „koppelsysteem" wordt men inderdaad aan het huis gekoppeld. Dat is niet juist. Een verhuizing in de toekomst, b.v. door een verbetering van positie, mag geen abnormale finan ciële consequenties met zich meebrengen. Overigens moet worden gezegd, dart de levensverzekeringsmaatschappijen het velen mogelijk hebben gemaakt een eigen huis te kopen. Wel kan de vraag worden gesteld, of er bij de verkoop van een nieuw huis niet te veel tussenpersonen optreden; al lerlei personen, die op hun beurt provi sie krijgen voor de nodige verzekeringen (op het leven, brand, glas, stormschade etc.) en in de voorkomende gevallen in- ningskosrten berekenen. Andere grieven zijn nog: de plaatselij ke bouwverordeningen, die prijsverho gend werken, de zogenaamde „welstands- eisen", die de huizen duurder maken en de gewoonte van sommige gemeenten voor de particuliere bouw alleen maar kostbare bouwterreinen aan te wijzen. Er zijn gelukkig ook gemeenten die een andere politiek volgen en zelfs het initiatief hebben genomen voor aantrek kelijke projecten van goedkopere wo llef Is duidelijk, dat nog veel gedaan kan worden om het eigen woningbezit te bevorderen. Ilct klimaat In Nederland Is hiervoor echter nog niet gunstig genoeg. Het klinkt op het ogenblik nog vreemd als men stelt, dat iedereen eigenijk de gelegenheid moet hebben een eigen huis Iemand, die zijn mannetje staat, ook al heeft hij geen hoog inkomen, moet kunnen kiezen tussen een huurwoning en een eigen woning, zonder in het laat ste geval zijn gezin veel t« kort te doen. De minister heeft het begrip „finan cieel zwakken" voor de woningwetbouw ingevoerd en is bereid een toelage te geven van ongeveer honderd gulden per irom zou er ook niet speciaal ge dacht kunnen worden aan de financieel minder draagkrachtigen bij de subsidië ring van de eigen woningbouw? Als men rerkelijk waarde hecht aan de bezits- orming kan men niet afwijzend staan tegenover een dergelijke regeling. Is het niet opvallend, dat in de hon derd vragen, die de vaste Kamercom missie de minister heeft gesteld, de min der daagkrachtigen In dit verband zel den zijn genoemd? Toch zou een regeling in deze zin niet in strijd zijn met een werkelijk sociaal beleid. dat is nóg een belangrijke ach tergrond de oplossing van de woning nood zou ook door deze faciliteit ver sneld worden. R&ketbases. De voorzitter van de Ame rikaanse commissie van stafchefs heeft gisteren voor een senaatscommissie ver klaard dort de Russen in het tegenover Alaska gelegen deel vwn Siberië een ge duchte reeks rafleetbasos en andere mid i- Itadne steunpunten hebben aangelegd. Hij weea emop een commissie van hoogge plaatste Amerikaanse militairen twee jaar geleden desondanks hééft besloten geen baflflcstdsohe raketten mert middel- •»weunscn-mck-v»Ksniie. grote actteradaus op Alaska te stationeren. Na de oorlog onderging het werk de stichting vele veranderingen. In de methode van lesgeven werden nieuwe ideeën toegepast. De film werd geïntro duceerd. De lesstof werd intensiever be handeld. Efficiency, werkbesparing, gangsvormen. keuren van textiel, ve ging van uiterlijk, organiseren van feest jes, waren lessen die ook op het rooster verschenen. De toenemende emigratie bracht de stichting ertoe aspirant-emigranten te lichten over hert dagelijks leven in het nieuwe land. Er verschenen boekjes mapjes over bijvoorbeeld de slager in Canada of de voeding in Australië en Nieuw-Zeeland. Nieuwe sector I11 1951 kwam er een nieuwe sector in het werk van de stichting; de voorlich- ting aan gerepatrieerden. Het bleek na melijk, dat vele gerepatrieerden op het platteland gehuisvest werden. Lessen, onder meer over de besteding van inkom sten. werden gegeven in contractpensions bij verspreid gehuisvesten. Indische huisvrouwen leerden een Hollandse pot bereiden en in Friesland werd Hollandse buisvrouwen geleerd een rijsttafel klaar te maken. In 1953 had de stichting actief deel aan het herstelwerk na dc waters nood. Er werd gekookt voor het dijkleger. Kleren werden versteld enzovoorts. Er erden ook schriftelijke en mondelinge adviezen verstrekt voor het bruikbaar voedingsmiddelen en buis- De ervaringen met visuele lesmiddelen en de ervaringen met de gerepatrieerde huisvrouwen bleek in 1955 voorts van be lang bij de hulp aan vluchtelingen uit Triëst, uit Oosteuropcse landen en uit Griekenland. Tot de speciale cursussen die werden gegeven behoren de baby-uitzetles

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7