bij Luchtvaartmaatschappij en komen opnieuw een gratis parachute. CURAGAOSE OPPOSITIE WENST VERKIEZINGEN Wesp: papierfabrikant Pleidooi voor samenwerking Benelnxhavens Is het Moskou toch ernst? VERZET TEGEN GRATIE VOOR LAGES C.S. TABAK UIT INDONESIË WEER IN HET GEDING Gtrnmè MEENK SBT' piv,:r'V WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 zijnd* «en grillig* gr*ep uit d* •n kleine gebeurlijkheden, die op h*t toneel ven de wereld, In de verte of nabij, zich afspelen en de mensen tot een boos woord of een glimlach bewegen. 2k felegratf Onlangs heeft prof. De Quay aan de V eniging van Oud-Strijders geschreven, dat van overheidswege diverse pogingen gedaa zijn de heer Schmidt, die vyf jaar lan in Indonesische gevangenschap heeft dooi gebracht op valse beschuldigingen en di zich in die tyd heeft onderscheiden door itandvastig en moedig gedrag, in het arbeids proces in te schakelen. De minister-president schreef, dat deze pogingen nog niet tol positief resultaat hebben geleid, doch dat de kwestie zijn volle aandacht had. De heer Schmidt heeft nu via het Ge<w lelijk Arbeidsbureau in Den Haag e baan aangeboden gekregen: toezichthouder op de werksters van een Haags schoonmaak bedrijf. Deze functie houdt in toezicht op de werksters, die in en om Den Haag kan toren, winkels etc. reinigen. Een bromfiets en een leren jekker werden de lieer Schmidt in het vooruitzicht gesteld. Men dient cr natuurlijk van uit te gaan, dat elke arbeid eerzame arbeid is en het is uiteraard ver keerd om op welke functie dan ook neer te kijken. Wanneer men echter in aanmer king neemt, dat de heer Schmidt de S-jarige h.b.s. heeft doorlopen en de Kon. Militaire Academie en kan bogen op een jarenlange uitstekende staat van dienst als officier, dan kan men begrijpen, dat de heer Schmidt de hem aangeboden functie niet ambieert. En wanneer men daarbij nog bedenkt, dat het Rjjk ongetwijfeld talloze mogelijkheden heeft om de heer Schmidt aan een hem passende werkkring te helpen, dan lijkt het aanbod van het Gewestelijk Arbeidsbureau op een misplaatste voor de gekhouderjj. HET VADERLAND schrijft naar aanleiding van een uitlating van de „hooggeplaatste functionaris" van het Amerikaanse ken, dat het zinloos zou zijn als derhandclingen zou vragen inzake de landingsrechten: In de grond van de zaak moeten we de „hoge functionaris" van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken dank baar zijn voor zijn ondiplomatieke uitsprt- ken. Want bet is tenminste in dc openbaar heid gebracht, dat de diplomatieke weg; door Nederland in afgelopen jaren zo vlijtig «werkl, doodloopt, althans dood is gelopen. De regering staat thans duidelijk op een tweesprong. Is het voor de ontplooiing van ons land, dat de inkomsten uit het dienstenverkeer nodig heeft om zijn betalingsbalans in even wicht te houden, een levensbelang om de W* landingsrechten aan de Amerikaanse west- kust te verkrijgen, dan zal zjj actieve poli tiek moeten gaan voeren. De regering dient te gaan zoeken naar in middel of naar middelen als ruilobject >or de verkrijging van de landingsrechten. Politiek in deze zin wordt niet bedreven op ambassade in Washington. Deze actieve politiek is een Haagse zaak, een onderwerp rleg in onze regering en de Staten- Generaal. Vluchtelingenjaar Australië neemt ook invaliden op Australië zal dit jaar, het wereld- rluchtelingenjaar, 6000 vluchtelingen ^pnemen. aldus heeft de minister voor 'immigratie, Alex Downer verklaard. In antwoord op vragen van de voor- 'zitter van het Noorse comité van het I wereidvluchtelingenjaar zegde Downer a voorts toe 100 gezinnen te zullen opne- Mjjnen waarin zich per gezin een persoon V.'Ibevindt met lichamelijke gebreken. Slag om de tarieven en het Verre Oosten met twintig procent te verlagen door de invoering van een zgn. economy-class". De Britten achtten dit voor een grotere Gaan de Engelsen OP 23 februari aanstaande i -i o zullen vertegenwoordigers (J00r (je knieën van alle negentig, bij de I.A.T.A. aangesloten, (Van onze speciale verslaggever) pasëasierswèrviiii: nöödiakëlijk luchtvaartmaatschappijen in Pa- stelden vast bij voorbaat, dat het niet rijs bijeen komen om te trachten inwilligen van hun eis op een elkaar eindelijk te vinden. In de I.A.T.A. de International Air Transport Association, die zich met de vaststelling der vliegprij zen bemoeit boterde het de laatste jaren slecht. Er zijn grote moeilijkheden gerezen over de vraag, of voor straalvliegtuigen hogere tarieven moeten worden gerekend dan voor propeller-toe stellen, terwijl ook op andere punten unanimiteit over de tarie ven ontbrak. Veertig jaar bestaat de I.A.T.A. nu al tot voor enkele jaren had het nau welijks in haar kring gewaaid. Elk na jaar kwamen de aangesloten luchtvaart maatschappijen op een zgn. verkeersver- gadering bijeen, teneinde de vliegprijzen vast te stellen, welke met ingang van 1 april daaraanvolgend moesten gelden. Bij de verschillende regeringen gaven de tariefbesluiten zo goed als nooit moei lijkheden. De op de conferentie vastge stelde vracht- en passageprijzen werden elk jaar weer in ongewijzigde vorm aanvaard. Een van de regels, waaraan de I.A.T.A. zich altijd gehouden heeft, is unanimiteit van beslissing. Dit is be langrijk, daar geen van de internationa le luchtvaartmaatschappijen zich een concurreren met lagere prijzen kan ver oorloven, omdat een passageoorlog per /an rekening in aller vlees snijdt. Alleen op typisch binnenlandse routes, of luchtlijnen, die gebiedsdelen van het zelfde land met elkaar verbinden, kun- eigen tarieven worden vastgesteld. Advertent i» wil houden, kan geen lid van de orga nisatie zijn, doch het is wel zeker, dat zo'n eenling niet zal kunnen draaien. Op het gebied van het onthouden of het in trekken van concessies kunnen dusdani ge sancties worden toegepast, dat internationaal meetellen er niet i bij is In het najaar van 1958 doken de eerste moeilijkheden op. De intrede van het straalvliegtuig wierp de vraag op, of er, vanwege het hetere comfort en de grotere snelheid van vervoer, hogere tarieven moesten worden in gevoerd en wel uitsluitend voor plaat sen, welke in zo'n toestel werden ge kocht. De grotere maatschappijen, die alle straalvliegtuigen hadden besteld, waren hier in beginsel falikant tegen. Ze waren van mening, dat een hogere prijs de aantrekkingskracht van het straalvliegtuig zou verminderen, gezien het grotere beroep, dat door de verdubbeling van plaatsen op de ver kooporganisatie moest worden gedaan, zagen ze er alleen maar nadeel in. De kleinere maatschappijen daarente gen, die geen of nog geen straalvlieg tuigen hadden besteld, bleken fel'e voor standers van een dubbel tarievenstelsel te zijn. Niet ten onrechte vreesden ze, dat de klandizie d»- voorkeur aan het straalvliegtuig zou geven, daar waar mo gelijkheden tot keuze kwamen. BASIS Voor- en tegenstanders konden niet tot een compromis komen, terwijl het com promis in de I.A.T.A. toch altijd de ba sis van werken was geweest. Een twee de conferentie, nu een jaar geleden be legd, was dan ook noodzakelijk om tot resultaten te komen. In het zicht van de eerste april, de datum, waarop het ta- rievencontract ten einde liep, werd be sloten voorlopig gedurende een jaar een toeslag van vijftien dollar op straallucht- diensten te heffen. De grotere maat schappijen kwamen dus tot een conces sie tegenover de kleinere maatschap pijen, doch ze deden deze alleen om aan de dreiging van wilde diensten met vrije prijzen te ontkomen. Vorig jaar oktober kwamen de ne gentig, bij de I.A.T.A. aangesloten, luchtvaartmaatschappijen weer voor i verkeerscongres tezamen. Behal- de al of niet handhaving van een dubbel tarievenstelsel bleek er een nieuw obstakel te zijn bijgekomen, nl. de eis van de Engelse B.O.A.C. haar passageprijzen op haar Ge- menebest-luchtdiensten naar Afrika ping van elk ander tarievenvoorstel ten aanzien van beide werelddelen uit zou lopen. De andere luchtvaartmaatschappijen, die op Afrika en het Verre Oosten vlo gen, hielden echter aan hun oude ta rieven vast en zwichtten ook niet het Britse dreigement de I.A.T.A., die op basis van unanimiteit werkt, op haar kop te zetten. Het gevolg hiervan was. dat alleen overeenstemming over de vrachtprijzen kon worden bereikt en over de passage-prijzen, die voor Euro pa, het Nabije Oosten en Zuid-Amerika zouden gaan gelden. Noord-Amerika de zo belangrijke Noordatlantische route bleven buiten schot, evenals Afrika het Verre Oosten. COMPROMIS Op 23 februari, wederom in het zicht van de eerste april, zullen de leden I.A.T.A. opnieuw trachten in het reine met elkaar te komen. De verwachting is, dat de Britten hier door de knieën zullen gaan, omdat ook zij zich geen prijzenoorlog kunnen veroorloven. Waar schijnlijk zal er een compromis worden gevonden op het punt van de vrije ta riefberekening voor de lucht/verbindingen tussen de eigen gebiedsdelen, alhoewel niet aan te nemen valt, dat alle Geme- nebestlanden onder deze noemer zullen vallen. Voorzien wordt voorts, dat de overgangsperiode naar het straaltijd- perk een dubbel tarievenstelsel wordt Ingevoerd voor die luchtlijnen, die wel door straalvliegtuigen als door pro peller-toestellen worden gevlogen. Ge streefd wordt echter naar een verlaging de passage-prijzen voor de matin- van het klassieke type en een vast leggen van de passage-prijzen voor ma chines van het moderne op de bestaan de tarieven. Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat de toeslag van vijftien dollar, die op 't ogenblik voor het vlie gen in een straalvliegtuig geldt, na 1 april komt te vervallen. Communistische partij in Marokko ontbonden De Marokkaanse communistische par- Het Hof heeft de regering in het ge lijk gesteld, die beroep had aangete kend tegen een uitspraak van een lagere rechtbank in Casablanca, die een eis tot ontbinding van de partij had afgewezen. eis van de regering tot ontbinding de communistische partij wai grond op de opvatting dat het con nisme onverenigbaar is met het Moham medanisme en met de constitutionele monarchie. Da Costa Gomez op Schiphol: peil' riji' linnen- of katoen- vezels, van oud papier, hout kort om, van cellulose een pap wordt bereid, vormt dit de grondstof lente kan men de wespen vaak op schuttingen of palen zien zitten, waar zij het hout afschaven, dat met speeksel bevochtigd wordt, en zo- nlnglnnedag kunt spruit een toeter doch de ervaring leert, dat dit wellluldende instrument de thuisreis nesten niet haalt, want reeds bij de eerste stelsel muzikale pogingen van het nog bedreven kind wordt het houten fluitje wreed van het zwakke paple ren omhulsel gescheiden. En het lot van papieren mutsen op feestavon den vol jolijt is al weinig beter, want een leukert slaat het hoofd- jongste levert, papier kopen, Sommige miersoorten maken in vermolmde boomstammen kartonnen nesten, die van een onoverzienbaar gangen doortrokken zijn. andere miersoort uit de overstromingsgebieden in de tropen heeft zijn papieren nesten in de bo men gehangen, waar zU als onaan tastbare roofburchten prijken. Bovendien behoren ook rupsen van bepaalde mot, die in grote ge- ogen, zodat ieder vol mecnschappen lcvei fabrikanten. tot de papier- sluier van uiterst dun papier omgeeft hun ge meenschappelijk spinsel de takken der bomen. Over die bomen kunnen we nog wel even doorbabbelen. Vooral nu mijn jongste zoon thuis komt met het ver kant, haal, dat in de tijd van de Germanen onverholen ons hele land met bos was bedekt, .zodat een eekhoorntje van Den den "de wereld nog erger teisteren Helder tot Hoek van Holland kon deksel daverend plezier is, behalve Gelet op deze menselijke ervarin gen, is het verstan dig, dat we onze kleren niet van pa pier of dc buizen digen. (AI is de kartonnen wand op zolder geenszins een uit zondering.) Leed ai gepaard aan grove vrolijkheid aan de andere kant, TOCH IS HET Z»! de insecten zich niet gesteld, zodat Hout zijn daar nog overblijfselen zij zich vrijelijk kunnen bedienen evenals de bossen in het Gooi, van de mogelijkheden die het papier Utrecht, Brabant en Gelderland. Heus hun biedt. De in sociale gemeen schappen levende wespen en de ho rentjes vervaardigen zeshoekige cel- De onderwijzer heeft het zelf Frt dat zij lang vóór de mens uit Alle grote bossen zijn aangeplant! hout wisten te vervaardigen. In de Daarover een volgende keer. De voorzitter van de Curagaose Nationale Volkspartij, tevens leider van de oppositie, mr. dr. M. F. Da Costa Gomez, arriveerde gisteren met het KLM-toestel uit Paramaribo in Nederland. Op de Amsterdamse luchthaven ver klaarde de oppositieleider: ..Ik ben hier gekomen om te spreken met ieder die voorstander is van een normale de mocratische oplossing voor de moeilijk heden op Curagao. De heer Da Costa Gomez doelde hierbij op de maatregel van rijksbe stuur. waarbij het bestuurscollege werd ontslagen en de gezaghebber als plaats vervanger werd aangewezen. Hij zei verder: ..Ik ben naar Neder land gekomen om er de stem van de andere partij te laten horen: de stem van de oppositie- Volgens deze opposi tie is er slechts één oplossing mogelijk: het aanstellen van een regeringscom missaris, uiteraard met goedvinden van alle partijen, waarna het volk binnen enkele maanden door middel van ver kiezingen haar wens moet kunnen De heer Da Costa Gomez ontkende dat zijn partijen iets te maken heb ben met de bekladding van het stand beeld en de plaquette in Wilemstad. Over de huidige toestand op Curagao zei hij voorts: „Indien het verlangen van de oppositie niet wordt vervuld zie ik de toestand als zeer verontrustend. Stork bouwt mee aan Semi-project De koninklijke machinefabriek Gebr. Stork en Co N.V. heeft van de Interna tional General Electric Co als hoofdaan- er opdracht ontvangen tot levering twee stoomgeneratoren bestemd voor de kernenergiecentrale, die in Ita lië ten noorden van Napels zal worden gebouwd. Eekend onder naam ..Senn-project", zal dit de eerste kernenergiecentrale zijn. die in Euratom-verband gebouwd wordt. Zij zal voor het einde van 1960 opgeleverd moeten worden. De opdracht voor de twee generato ren, elk met een capaciteit van 110 ton stoom per uur. werd. na zware inter nationale concurrentiestrijd, in Neder land geplaatst. Prijs-, leverings- en transportproblematiek hebben bij de uiteindelijke beslissing een grote rol ge- Nu wij bij de rivier zijn, zullen wij de brug moeten oversteken. Onze wens is echter niet onredelijk en ik ben hier om te zorgen dat zij vervuld wordt. Lukt het niet, dan zal nog meer af breuk worden gedaan aan onze goede Adwertentie Zachte, geurige baai-tabak, een uitgezochte melange van de fijnste overzeese tabakssoorten De directeur van de gemeentelijke dienst der haven- en handelsinrichtin gen te Amsterdam, ir. N. Snijders, is van mening dat een meer reële samen werking en een dito gecoördineerd beleid in Beneluxverband noodzakelijk zijn voor het oplossen van een groot aantal gecompliceerde vraagstukken die ten nauwste samenhangen met bepaalde, geheel eigen, eisen en verlangens van elk der drie grote zeehavens in dit ge bied. Er wordt op het papier der Bene lux- en EEG-verdragen zo fraai ge sproken over wederzijdse economische samenwerking, over een gemeenschap pelijke handelspolitiek met vrije mede dinging voor alle partners, zo sprak ir. Snijders, doch de realisering brengt vele problemen mee. Ir. Snijders wees tijdens een lunchbij- eenkomst in Amsterdam op de verschil len van de havens onderling, op de na oorlogse groei naar de dienstverlening voor de sterk geïndustrialiseerde landen en achterlanden, en op de uitbreidings plannen en maatreglen ter bescherming van eigen vervoer. Hij noemde als kern problemen het verschil in haventarieven in Antwerpen enerzijds en in Rotterdam en Amsterdam anderzijds, en de in Bel gië nog altijd van kracht zijnde rijn vaartpremies voor vervoer over de Ant werpse haven. Voorts betoogde hij. dat samenwer king tussen de zeehavens in de Benelux- landen alleen mogelijk is langs natuur lijke economisch rendabele weg. Slechts bij een vrije concurrentie Is een goede ontplooiing der havens mogelijk. In dit verband noemde spreker de vestiging van een zeer modern geoutilleerd over slagbedrijf in de Amsterdamse havens, hetgeen zowel Rotterdam als Antwerpen noopte tot modernisering van hun over slagapparaat. De ontivapening Amerikaanse officiële kringi meent men dat aan het klaarblijkelijk welgemeende streven der Sowjetunie naar het bereiken van een ontwapenings overeenkomst de vrees ten grondslag ligt dat mensen op een gegeven ogen blik niet meer in staat zouden zijn de bewapeningswedloop in de hand te hou den. Men meent dat dit motief bij de Russen zwaarder weegt dan economische ,-erweglngen. Aan deze gedachte werd uiting gegeven a te Washington overleg wordt ge pleegd door vertegenwoordigers der vijf Westerse landen die, tezamen met vijf communistische staten, in de „Com missie van tien1' te Genève ontwape ningsbesprekingen zullen beginnen. Men verwacht ook, dat het ontwapenings- vraagstuk zal worden e. gesneden op de komende topconferentie tussen Oost West. Men wijst er van Amerikaanse offi ciële zijde nog op dat de Sowjetopvat- ting over een ontwapeningsakkoord sterk afwijkt van die van het Westen. De Russen willen toezicht op de ont wapening, doch er mag volgens hen geen controle worden uitgeoefend op de overgebleven bewapening. Men vraagt zich nu in Amerikaanse officiële kringen af hoe de Sowjetunie een „luchtledig" immers niet meer bestaande bewa pening wil laten inspecteren, terwijl elk toezicht op de overgebleven bewa pening bij voorbaat als „spionage" wordt bestempeld. Ondanks deze moeilijkheden bestaat in Amerikaanse regeringskringen een zekere hoop dat op 'de komende ontwa peningsbesprekingen te Genève en/of op de aanstaande topconferentie enige vor deringen op ontwapeningsgebied zullen worden gemaakt. Van drie zijden in Eerste Kanter: Te grote mildheid devalueert recht (Van onze parlementsredactie) TTET standpunt van minister -®- Beerman (justitie) dat verde re gratieverlening voor Duitse oorlogsmisdadigers die in Neder land gevangen zitten niet bij voor baat moet worden uitgesloten, heeft gisteren in de Eerste Kamer kritiek ontmoet bij christelijk-his- torische, liberale en socialistische woordvoerders. Het gaat om de Duitse oorlogsmisda digers Lages, Kotalla, Fischer en Aus der Funten. Aanvankelijk waren zU tot de doodstraf veroordeeld. Later werd dit gewijzigd in levenslange gevangenis straf. De vraag ls nu of dit levenslang kan worden omgezet in een perkte strafduur (zgn. opjarenstelling). Dr. Van Bruggen (c.h.) merkte gis teren bij de behandeling van de begro ting van justitie op dat te grote mild heid zowel het recht als de gratie verlening omlaaghaalt. Moet men deze oorlogsmisdadigers niet tot hun tuurlijke dood isoleren?, vroeg de senator. Voorts stelde hij de volgende drie vra gen: 1. Vreest de minister niet dat bij toepassing van gratie in getrapte vorm (doodstraflevenslangopjarenstelling) het gratierecht zelf een deuk nrijo. krijgt? 2. Acht de minister het gewenst in een tijd van herlevend antisemitisme het genoemde viertal Duitse oorlogsmisdadi gers straks de vrijheid te geven? 3. Acht de minister uitgesloten dat een vrijlating toe zal leiden dat het publiek zich Oogst van genationaliseerde plantages rechtbank te Bremen heeft gisteren bekendgemaakt dat op 1 maart vier Nederlandse tabaksmaatschap pijen aanspraken op afgifte van Java- tabak zullen verdedigen. De maatschappijen eisen afgifte van tabak die twee jaar geleden door de Indonesische regering is geoogst ondernemingen die aan het beheer maatschappij D; A0 landbouwmaatschappij Oud Djember te Deventer en de Besoeki tabakmaatschappij te Amsterdam, die gezamenlijk optreden, en de landbouwmaatschappij Soekowono teAmsterdam. eisen zijn gericht tegen de :h-Indonesische Tabakhandelgesell- schaft, waarin een aantal Bremense tabaksmakelaars en de Indonesische maat schappij PPN-Baru gelijkelijk zijn ver tegenwoordigd. De rechtbank deelde voorts mee dat het geding van de Deli- en van de Senembahmaatschappij in oktober is op- zaak. Deze twe< die geoogst is op hun vroegere onder nemingen op Sumatra. De rechtbank en het gerechtshof te Bremen hebben, zoals bekend, verzoeken van de Deli- en de Senembahmaatschappij tot sekwes- tratie bewaargeving aan een derde verkoop tegen te gaan, van de hand gewezen. Dinsdagmiddag is op de rijksweg Warnsveld-Lochum te Warken (gem. Warnsveld) de 39-jarige gehuwde ver tegenwoordiger P. B. uit Arnhem bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. In een bocht naderde een landbouw trekker. De bestuurder van een daar achter rijdende vrachtwagen met aan hang wilde vaart minderen. Vermoede lijk hebben de remmen van de aanhang wagen geweigerd, zodat het voertuig dwars over de weg kwam te staan. De wagen van P. reed tegen de vrachtauto op. Hij was op slag dood. Advertentie voelt in deze grlep- B Uw hoede zijn. \*K grieppoeder veel beter. G» weer helemul Als U zich rilli periode dan mo en U voelt zich er mee door tot Ü«jch fit voelt. MEENK p snel en zijn gemakkelijk In te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- R&l ten aanzien van deze personen zelf recht zal verschaffen? Als voorbeeld van dit laatste noemde dr. Van Bruggen de executie van een ex-SS-er ln China door de zoon van een van zijn slachtoffers. Geschrokken De heer De Vos van Steenwfjk (lib.) sprak in dezelfde geest en vroeg voorts of de minister zeil ook niet geschrokken is van de reacties die de voorwaardelijke vrijlating van de oud-SD-man Berends heeft gewekt. De heer Cammelbeeck (soc.) zei dat er voor gratieverlening twee normen zijn: de uitwerking van de straf op de delinquent en de beveiliging van de maatschappij bij vrijlating van de de linquent. Spreker suggereerde dat de vier Duitse oorlogsmisdadigers nog wei nig betering des levens tonen. Hij onder streepte dat het nimmer de bedoeling is geweest hen op jaren te stellen, zodat minister Beerman het beleid van zijn ambtsvoorganger prof. Samkalden zou ombuigen, indien hij van bespreking kan zijn bij de lopende onderhandelingen met Duitsland Prof. Diepenhorst (a.r.) zei dat het te ver gaat om de minister te dwingen aan bepaalde figuren nimmer gratie te ver lenen. Dat mr. Beerman het wezen van gratie als een recht van de regering vrijwaart, is volgens de a.r. spreker juist. Ook dr. Wltteman (kath. v.) deel de het standpunt van de minister, al had h(j begrip voor het protest van Joodse zijde tegen aventuele opjaren stelling. Vakantie voor twintig T uind orpgezinnen De Nederlandse Reis-Verenlglng heeft besloten om twintig gezinnen uit het Tuindorp Oostzaan, die hiervoor het meest in aanmerking komen, een ver blijf aan te bieden in een van de tien bungalowparken der vereniging. Ook de reiskosten voor die gezinnen zullen door de NRV worden gedragen. Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. deel van een circus, 5. monster. 10. zijtak Fulda. 12. vette vloeistof, 13. voornaaimw., 14. gem. in N. Brab., 17. lidwoord. II. eikenschors, 20. achting, 21, doorgang in een geberg te, 22. hangt aan de mast, 24. schei kundig element (afk), 25. koemestvocht, 26. larve van een vlinder, 28. spil van een wiel, 30. voorzetsel, 32. voorzetsel, 34. levensvocht in organische lichamen, 36. stok, 38. slede, 39. Griek die de Trojanen wist over te halen het houten paard binnen te halen, 41. eerwaarde heer (afk.Lat.), 42. grassoort, 44. rivier tje op de W. kust van Sumatra. 46. hijs- erktuig, 47. omgang van een toren. Verticaal: 1. merkteken ln mat->n voor vloeistoffen, 2. denkbeeld. 3. scheikun dig element (afk.), 4. baan voor bal spel. 6. door toch tgeld. 7. telwoord, 8. opera van Verdi, 9. schoenvorm. 11. no bel. 15. scheikundig element (afk 16. bijwoord, 19. tap met een sleutel, 21. specerij, 23. voegwoord, 24. voordeel, 27. gang. snelheid, 29. zijde. 31. heet, zeer gepeperd van spijzen (Mal.), 33. zang wijs. 34. muzieknoot, 35. rivier ln Ita lië, 37. stad in Algerië a.d. Middell.zee. 39. sociëteit (afk.), 40. zot, 43. maan stand, 45. voorzetsel. 7092 Cow»i|M P. I. B. 8oi CopwAae*» 2 3 1 5 6 7 8 9 w 12 13 15 '6 17 18 19 20 21 23 24 1 I 26 1 26 1 27 1 29 1 30 1 5i 32 33 1b 1 36 38 1 39 (0 1 41 il 43 1 1 44 45 4* 1 T OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1. Uri. 4. kanton, 9. ka de, 11. room, 12. tergend, 16. air, 17. et, 18. Amasis, 21. opa, 22. lel. 23. lianen, 25. on. 27. era. 28 titrage. 31 toer, 32. kelk. 34. boeman. 35. Ria. Verticaal: 1. uk, 2. rat, 8. ideaal. 5. are, 6. nona, 7. tod, 8. om. 10. Erls, 13 gril, 14 stand, 15 salon, ^17. Epe. 19. riem', 28 33. ka.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5