Een stoere postkoetsrit van Istanbul naar Rotterdam Amerika oordeelt ook anders over orgelspel Feike Asma Koopman ging ontrouwe geliefde te lijf Chauffeurs Van Heutsz onvoldoende opgeleid? Nieuw deel in autoweg Fairopoort-Roergebied Twentsche Bank had ee jaar van groei NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 10 FEBRUARI 19j Voor negentigduizend gulden S»' heeft een In Leidse Hortus officiële ontvangst plaats ken postkoets uit Istanboel vertrekken voor een tocht van 3404 kilo meter dwars door Griekenland, Joego-Slavië, Oostenrijk en Duitsland naar Rotterdam, waar men 6 mei hoopt aan te komen. Een dag tevoren heeft een officiële ontvangst in Leiden plaats. De stoet volgt ongeveer de zelfde route als de Oostenrijkse diplomaat van Vlaamse afkomst Ogier Ghislain de Busbecq, toen hij vierhonderd jaar geleden de eerste tulpenbol naar West-Europa bracht. De herdenking van dit feit ligt dan ook ten grondslag aan deze tot de verbeelding sprekende rit, die verder aanleiding vindt in de viering van het honderdjarig jubileum van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en de eerste internationale tuinbouwtentoonstelling, de Floriade. De stoot er rijden drie opleggers en een tankwagen mee heeft voorts ten doel de economische betekenis van de Nodenlanjdse bloembollencultuur te be klemtonen en de culturele betrekkingen te verstevigen met de landen, die men aan doet. Onderweg zal men zoveel mogelijk de aandacht trékken. Daartoe zijn of ficiële ontvangsten in belangrijke buiten landse steden dn voorbereiding. In Istan bul wordt een Turks posrtkoetscomité sa mengesteld, dat voor de organisatie in Turkije zal zorgdragen. Medewerking Er gaat aan 'n dergelijke tocht natuurlijk veel vooral. De organisatoren prijzen zich gelukkig met de medewerking van de ministeries van landbouw en visserij, bui tenlandse zaken en verkeer en waterstaat, daar allerlei problemen moeten worden opgelost, vooral op veeantsendjkundig ge bied. De paarden moeten voor elk land een afzonderlijk visum en een gezond heidsverklaring hebben. Daartoe bevin den de dieren zich al enige tijd onder diaohe controle, terwijl voorts elke dag VOORSCHOTEN Burgerlijke stand GEBORENMiranda Adriana, d. v. Cor nells Adriaan Boer en Anneke Verloop, Prins Bernhairdlaan 131; Johannes Wil helmus Jozef, z. v. Adrianus Peter der Hulst en Johanna Jaooba van Ype ren, Deidseweg 560; Pietje, d. v. IzaSc D-irrk Heemsbergen en Admiane Maria Schouten, Dobbeweg 5. ONDERTROUWD; Cornells Keijzer, geb. 2-5-34, Vlaardinigen, Ploreslaan 142 en Florentine Johanna Frijlimk, geb. 26-11-39, Mam bestraat 13; Albertus Siebkes, geb. 7-1-40, Rotterdam, Adelaarstraat 7 en Efe- mda Aid da Hendrika van Stralen, geb. 10-3-35, Burg. de Kempenaerstraat 23, da tum hiuwelijk: 1 maant I960. ze wordt geoefend. Het ligt dn de be doeling per dag een honderd kilometer af ggen en daarvoor beeft men getrain de paarden noddg. Langs dc hele route zijn dieren artsen ter beschikking voor het ge val er iets mis mocht gaan. In totaal gaan tien paarden mee, waarvan er vier voor de koets lopen, terwijl de overige zes Intussen uitrusten in de „stallen" op de vooruitrijdende auto's. Hoewel ook de gedachte voorzit het paard in deze gemotoriseerde tijd eens te laten bewezen, wat het waard is, is het toch niet de bedoeling er een prestatierit van te maken. Het gaat niet zozeer om de snelheid tien kilometer per uur als wel om een teruggrepen in de historie. De groep kaïn geheel voor zichzelf zor gen. Er gaan ongeveer twaalf mensei mea, die zich in historische kostuums zulten steken, zeventog mud haver, hon- dendizestig hoefijzers en natuurlijk de tulipebol, waarom het aides is begonnen De postkoets zoals zij van Istan bul naar Rotterdam zal rijden. Het rijtuig is door de organisa tor van de Floriade, de heer Jac. Kleiboer, op een veiling in Am sterdam gekocht voor 8000. De koets is indertijd gebouwd door de Londense wagenbouwers Holland and Holland en heeft de dienst tussen Meppel en Steenwijk onderhouden. Op 5 mei wondt de stoet in Leiden verwacht, waar de vertolker van de rol van De Busbecq in de Hortus zal worden ontvangen door de man die zijn vriend Clusdus speelt, vroeger hoogleraar te Leiden en stichter van de Hortus Botanicus aldaar. Van daar rijdt men de volgende dag naar ie Floriade. De kosten van het evenement worden geschat op f 90.000. Men beeft financiële hulp ontvangen van bét centraal bloem bolle noomii té en van verscheidene grote bedrijven, die ook materialen ter beschik king hebben gestald, onder meer banden en sneeuwkettanigen. De het personeel zijn afkomstig v; ngse transportonderneming Van der Touw. Een van de firmanten, de paar denliefhebber Joop van der Touw, houdt gedurende de reis de teugels in handen, waarbij hij door 2 andere koetsiers zal worden agelost. Heenweg Op de heenweg is men geheel gemo toriseerd. Koets en paarden worden k vijf dagen van Botterdam naar Insbanbul gereden. Men zal trachten van de PTT boestemming te krijgen tot het gebruiken van oen speciaal poststempel. Gesprek over arbitrage Gisteren zijn onder leiding van d< minister van verkeer en waterstaat. De Raad van arbitrage voor de bouwbedrij ven in Nederland en de directeur-gene raal van de rijkswaterstaat met zijn ad viseurs bijeengekomen ter bespreking van de gerezen moeilijkheden terzake van arbitrage bij aanbestedingen van de rijkswaterstaat. Na belichting van deze moeilijkheden van alle zijden, ging uiteen in het vertrouwen dat op korte termijn een voor alle betrokkenen bevredigende oplossing zal worden ge vonden. Ook de deftige residentie kent zijn „walletjes" waar het rose leven soms door ongekende uitbarstingen van passies Ingrijpen van politie en justi tie noodzakelijk maakt. Als bij hel geluid van tingeltangel en dobbel stenen plotseling een woesteling zijn bierglas op de rand van de „kist" stukslaat en hiermee zijn vroegere geliefde te lijf gaat, dan wordt later voor de Haagse rechtbank weer een tipje opgelicht van de rokerige zwoele atmosfeer in de oude binnenstad. Daar stonden ze dan gisteren, een 27-jarige Hagenaar en zijn vroegere ge liefde Truusje de eerste in de ver- dachtenbank, het meisje voor het ge- tuigenhekje. Zo er al ooit een idylle was geweest tussen de zich koopman noemende verdachte en het meisje, dat de ouderlijke woning in Leiden had verlaten om in de residentie werk te zoeken, dan was hier nu toch weinig van overgebleven. Een groot litteken op de wang van Truusje was de stille getuige, die niettemin een sprekend ge tuigenis gaf van hetgeen zich op zondag 20 september had afgespeeld café Animeermeisje Bij haar komst naar Den Haag had Truusje de verdaahte leren kennen. Ze gingen samen wonen en de verdachte bracht Trtus onder bij het café als meermeisje. Volgens de verdachte dreef Truus haar taak echter te ver door ging ze al gauw met andere mam Ze bleef ook niet met de koopman samen wonen. Deze nam dit niet en met twee vrienden vervoegde hij zich op de bewuste dag bij het café. Volgens het meisje deed hij de deur op de knip, terwijl een van de vrienden haar ter inleiding een stomp op het gezicht gaf. De koopman sloeg een bierglas stuk op de toonbank en zei: „Je zal krijgen ik je heb beloofd". Met deze woorden drukte hij haar het gebroken bierglas met kracht in de wang. Het bloed stroomde Truusje langs het gezicht, maar nog was de verdachte niet vol daan. In een soort omhelzing drukte hij haar vervolgens het glas in de nek. Een arts had verklaard dat deze daad een verlamming van de rechterwang tot gevolg kon hebben. Zover wa gelukkig niet gekomen. De officier van justitie wees erop dat men bij deze zaak goed rekening moet houden met de algemene preventie, want in sommige kringen schijnt het ge bruik te worden elkaar met gebroken bierglazen te lijf te gaan. Hij vorderde zes maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Raadsman mr. J. A. Schuering vond deze straf buiten alle proporties, koopman is al eens eerder in de liefde teleurgesteld en nu is er kortsluiting ontstaan. Terwijl de verdachte meisje onderhield kwam hij tot de ont dekking dat ze hem ontrouw was. Uitspraak 23 februari. Minister Lunsi Spoed achter nieuw congresgebouw voor Den Haag (Van onze parlementaire redactie) Minister Luns heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de hoop uitgesproken dat spoedig voortgang kan worden ge maakt met het zijns inziens aantrekke lijke plan om in Den Haag een groot congresgebouw te stichten. Heit betreft een concreet plan vai aneente, waarever het Haagse gemeen tebestuur overleg pleegt met ambtgeno ten vam minister Luns. De bewindsman zal deze ambtgeonten op het hart binden, dat alles moet worden gedaan om Den weer geschokt te maken ails inter nationaal] conferentiecentrum. Op het ogenblik steekt ons land, wat vergader ruimten betreft, uitermate ongunstig af bij andere Westeurepese landen. Mr. Luns meende dat Intussen reedis »n oplossing zou zijn te verkrijgen door de voorzijde van het voormalig paleis Noordeiinde voor dergelijke conferenties geschikt te maken. Nieuw net voor spanvisserij Een nieuw soort visnet is volgens de voedsel- en landbouworganisatie van de verenigde naties geschikt voor gebruik bij het spanvissen. Hierdoor zou het ge hele jaar door haringvangst bedreven kunnen worden. Op het ogenblik zijn voor het span vissen op de Noordzee twee schepen no dig, hetgeen gevaren oplevert bij slecht weer. Spanvissen is noodzakelijk in die gedeelten van het jaar waarin de vis zich te hoog bevindt voor de sleepnetten die zich over de bodem van de zee voort bewegen. Met het nieuwe nettensysteem kan een enkele boot de vangst verrich- De F.A.O. verklaarde dat het nieuwt systeem uit een nylonnet bestaat dat zijwaarts kan worden uitgespreid door middel van speciaal ontworpen verticale planken. Het is uitgerust met een echo peiler die de visser kan waarschuwen wanneer de vis te hoog of te laag zit voor de opening van het net. Door zijn sleepsnelheid te wijzigen kan de visser de hoogte van het net regelen. In zeven maanden 18 ongelukken Bij de 24ste Compagnie Bewakingstroe pen van het Korps Van Heutsz in Utrecht klopt het een en ander niet. In zeven maanden tijd gebeurden 18 verkeersonge lukken met materieel van de 24ste Com pagnie. Hiervan hadden er negen in de vroege morgenuren plaatsten gevol- in „verminderde waakzaamheid". De opleiding van de chauffeurs voor het ver moeiende nachtwerk is bepaald ontoerei- ken, zo betoogde gisteren de plaats vervangend compagniescommandant van een 21-jarige soldaat, die een van de 18 ongelukken had veroorzaakt, voor het Hoog Militair Gerechtshof. De soldaat was chauffeur van een Volkswagen-Combi, in slaap gevallen en tegen een boom gereden. De naast hem zittende soldaat I werd hierbij gewond. Het was 's morgens omstreeks zeven uur en de soldaat had een nacht van afwis selend vier uren rijden en twee uren rust achter de rug. Als een blok was hij over zijn stuur in slaap gevallen. De krijgsraad was van mening geweest dat er sprake was van overmacht ei de chauffeur vrij gesproken. „Dit opent nieuwe perspectieven ieder wachtdelict, in de toekomst", toogde fel de advocaat-fiscaal". „Ieder die op wacht in slaap valt, zou e verhaal moeten ophangen en aangenomen zou kunnen worden, dat er van overmacht sprake is. Ieder die nachtdienst verricht, moet nu eenmaal wakker blijven, een schildwacht en meer nog een chauffeur, aan wie per slot van rekening mensen- levens zijn toevertrouwd". De advocaat fiscaal kon zich niet met het vonnis van de krijgsraad verenigen, zo betoogde hij Hij achtte schuld aanwezig en vorderde een straf van f 75 boete of 25 dagen hech- De raadsman van de chauffeur, een eerste luitenant der infanterie, gaf onom- wonden te kennen, dat er aan de selectie voor de chauffeursopleiding wel het en ander ontbreekt. De dienstplichtig chauffeurs voor de bewakingstroepen krijgen een opleiding van vier weken komen dap in een zware nachtdienst op wagens, waarmee zij niet bekend zijn. De opleiding van de chauffeurs bij de pa- rate troepen duurt acht weken. gestuurd naar de betreffende compagnie om de rijvaar digheid van de slechte chauffeurs te be oordelen, zo deelde hij mee. He sultaat: de slechte chauffeurs werden geschikt geacht. De rijopleiding werd niet verlengd. Nieuwe ongelukken gebeurden. Een korporaal, vader van vier kinderen werd bij een botsing levensgevaarlijk gewond. Weken lang duurde het levensgevaar. De botsing was veroorzaakt door het in slaap vallen van de chauffeur. De helft va 18 ongelukken gebeurden in de vroege ochtend, de tijd dat de chauffeurs dus kennelijk het minst weerstand aai slaap kunnen bieden in hun w De raadsman betoogde dat betere chauf. feurs.nodig waren en dat die slechts door zwaardere druk bij het testen verkregen konden worden. De advocaat-fiscaal: Ieder die wachtdienst moet verrichten zou dus vol gens u maar psychisch getest moeten worden. Ik houd me liever bij het oude systeem; Verplicht wakker blijven. De raadsman: Een weerstandstest chauffeurs zou niet overbodig zijn. We leven nu in de 20 eeuw en als het kan, moeten we meer doen om minder onge lukken te maken. Het hof zal over veertien dagen uit spraak doen. polder Oostelijk Flevoland gaat in snel tempo meer en meer sporen van bewo ning vertonen. In de enorme centrale graansilo's te Dronten wordt hard gewerkt met het oog op het komende voorjaar. Grote hoeveelheden zaai-tarwe, -gerst e.d. worden gezuiverd om straks op de nieuwe akkers uitgezaaid te worden. Op de achtergrond huizen en een kantine voor het personeel in aanbouw. In de toe komst zal het dorp Dronten 1 Vz km verder worden gebouwd. Conclusie in zaak va, pocketbooks De advocaat-generaal bij de HogeK» mr. Van Oosten, heeft vandaag gecj cludeerd tot verwerping van de ca& beroepen der procureurs-generaal t gerechtshoven te Arnhem en Haag, tegen arresten dier hoven, de boekverkopersbeschikking va (waarbij de verkoop van boeken aan» vergunning werd gebonden) c verklaard, mr. Van Oosten heeft gisteren sie na een uitvoerige analyse van deze geldende jurisprudentie. Op i hiervan achtte hij deze beschikking! strijd met artikel 7 der grondwet en art. 10 van het verdrag van Rome treffende bescherming van de rechj van de mens en de fundamentele t heden. Het arrest van de Hoge Raad bepaald op 8 maart. Nieuwe regeling vo« Carras-schepen Op aandrang van de financiers is gens het Fin. Dagblad een regeling troffen voor vijf van de door de Griq reder Carras bestelde schepen, die t) 1 worden afgebouwd niet voor Carras, in moeilijkheden kwam, maar voor Nederlandse Scheepsbouw Export (i trale (Nesec). Een nieuwe N.V.' is opgericht om i hele zaak los te maken van dé N» en een duidelijk inzicht te geven ipj toestand. Dit is de N.V. tot afwikku van Shipping Development Project f 10.000 kapitaal. Doel is: bouwopdn ten, eigendomsverwerving van en hal in schepen. Oprichters zijn de herea van der Giessen Azn. van V. d. Giesl werf en Th, van der Graaf van de Na In de raad van beheer zitten de hï mr. A. Ruys van Mees en Zoonen.j 1 P. C. Maas van de Horstelbank, Li Smit van de werf Smit en ir. J,j Wolt'jer van Wilton—Fijenoord. De nJ i hierbij betrokken werf De Schelde en staat zijn niet vertegenwoordigd, i Het doel. zou zijn rondom de sch» een fiscaal aantrekkelijk verlies creëren ep de Nesec voor een strof behoeden. Het lijkt volgens het blad i ónwaarschijnlijk, dat de kans op uitli ding van de exportkredietgarantie l groter is geworden gezien de voorn tige politiek van de Ned. Exporteren verzekering Mij. en de staat. De vijf schepen bij de Nederlands Dok vallen niet onder deze N.V. De directeur-generaal van de rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, heeft gistermiddag het gedeelte van Me teren tot Tiel van rijksweg 15 (Rid derkerkGorinchemZevenaar) voor het verkeer opengesteld. De aanleg van rijksweg 15 werd reeds in 1934 begonnen. In 1935 werd de eerste drie km. tussen Hardinxveld en Schel- luinen voor het verkeer opengesteld en in 1939 was rijksweg 15 reeds berijd baar tot nabij Meteren. In totaal is van rijksweg 15 thans, inclusief het zojuist opengestelde gedeelte, 62 km. voltooid Ten oosten van het Amsterdam-Rijn kanaal is de aanleg van het gedeelte tussen Tiel en Kesteren ter hand geno men. Volgens de heer Maris zal dit ge deelte in 1962 voor het verkeer kunnen woTden opengesteld. Voor de voltooiing van het verdere ge deelte van de rijksweg van Kesteren tot Bemmel, waar aansluiting verkregen wordt op de weg ArnhemNijmegen, worden thans plannen gemaakt, aldus d< heer Maris. Van Bemmel zal deze weg worden doorgetrokken tot Zevenaar, waar Rijks weg 12 (ofwel de Europese weg E 3~ van Nederland naar het Roergebied, b' reikt wordt. Als deze weg voltooid zal zijn, zal een directe auto-snelweg rechtstreekse verbinding geven Tussen de Europoort en het Roergebied, hetgeen voor beide gebieden van gfote ecc sche betekenis is, zo vervolgde re heer Maris, die hoopte dat rijksweg 15 alleen het tuinpad zal worden langs duizenden uit alle landstre) de voorjaarpracht van de boom den in de Betuwe zullen komen genie ten, doch in het bijzonder betekeni zal krijgen als de economische slagader het gehele gebied. Reactie op een artikel (Van onze Kunstredacteur) HET ARTIKEL van Frank Cunkle in het Amerikaanse orgeltijdschrift „The Diapason" over de orgelreis van Feike Asma (zie ons blad van maandag 8 febr.) heeft nogal wat reacties veroorzaakt. Bij de vele orgel- liefhebbers is het 't gesprek van de dag geworden en de eveneens vele be wonderaars van Feike Asma vragen zich vanzelfsprekend af, of dit artikel de heer Cunkle wel objectief is en niet is ingegeven door een bepaalde anti-Asmastroming. Elke uitvoerende kunstenaar heeft nu eenmaal zijn voor- en tegenstanders, die elkaar vaak ongezouten de waarheid zeggen, of beter hun waarheid zeggen. Want de waarheid ligt meestal in het mid den. Ook in het geval Asma, een organist met wiens muzikale opvattingen we het werkelijk niet altijd eens zijn, maar die toch een uitzonderlijke plaats in het Ned. muziekleven inneemt. geboden met de uitnodiging volgend jaar trug te komen. Na het besproken con- 'rt in Kalamazoo heeft dr. Overley, de directeur van Kalamazoo Music Depart- ijn grote waardering voor Asma uitgesproken. Over de Amerika-reis hebben we giste ren nog eens een uitvoerig gesprek gehad net Feike Asma, een heel aangenaam ge- prek. Dit laatste melden we ter voor koming van de mening we constateer den die mening uit enkele brieven dat in vijandige houding tegenover Asma ;n aannemen en criticus en organist als kemphanen tegenover elkaar staan at is niet het geval, want in de kunst- ereld wordt over het algemeen een loy aal standpunt ingenomen ten aanzien van rsdenkenden. En ook Feike Asma gaat van het standpunt uit, dat een me ning altijd gezegd mag worden. Een Frans •kwoord zegt: ,,Du choc des opinions jaillit la vérité" (Uit de botsing van de meningen ontspringt de waarheid) dat is vijs spreekwoord en daarom brengen hans 'n tweede artikel over Asma's Amerika-tournee, met heel andere menin- Allereerst iets over Frank Cunkle, dc hoofdredacteur van „The Diapason". Toen Asma in Chicago moest spelen en het moeden kreeg weer een slecht lUnner-in strument onder handen te krijgen (ii Midland Park had hij reeds zo'n slecht unitorgel moeten bespelen), werd door het organiserende comitc de heer Cunkle opgeheld, die bevestigde dat ook het gel in Chicago een Hinner-orgel was. De heer Cunkle voegde er terstond aan „Als Asma voor een volgende tournee weer naar hier komt zullen wij hem zelf uitnodigen en krijgt hij de beschikking over het beste orgel In Chicago". In Michigan werd de tournee gespon- serd door de Calvin College Mugic De partment en stond onder auspiciën van een sub-comité met als voorzitter de heer Walkotten, bestuurslid van de Ameri kaanse organistenverenlging. Deze orga nist heeft het optreden van Asma op 15 en 20 november zelf in- en uitgeleid, e afloop waarvan Asma een diner werd Zo zien we dus dat ook in Amerika de meningen verdeeld zijn, zelfs in de eigen organistenvereniging. En ook alle Amerikaanse muziekcritici zijn het FEIKE ASMA ook waardering eens met Frank Cunkle. Ook daarvan ge ven we enkele voorbeelden. Over een concert in Toronto (bezocht door 3000 mensen) schreef de „Dallv Mail" over een „meesterlijke vertolking Handels Concerto no. 10" en „Asma'j tolking combineerde lyriek met een ster ke ritmische drijfkracht, en ondanks de grote dynamiek bleef alles klaar er der". De „Hamilton Express" schreef op 29 oktober 1959 (een concert met 1000 men- „Asma pakte het instrument aan t een gepassioneerdheid en een bra- ire, die men zelden meemaakt bij or gelspel". Op 12 november kon men in de London Free Press over het recital in London (Ontario) lezen: „Het recital van Feike Asma in Dundas United Church openbaring van wat orgelspel kan zijn als de organist een groot artiest en een volleerd technicus is" noemt Asma zowel een onberispelijk Bach-vertolker als een onberispelijk Liszt- vertolker. The Ottawas Citizen van 25 november meldde„Bach's Toccata en Fuga in d- moll was een en al majesteit en drama, tegenstelling tot de koekoek- en nach- tegaalfluiten in Handel's Adagio-Allegro, die tere toonschilderingen gaven alsof er :en romantisch „Fernorchester" speelde, >en verafgelegen orkest in een Mahler- :ymfonie" In Grand Rapids was de pe reactie: „Asma is een meester van vele stijlen en zowel een dichter als ee tuoos". Owensound ten slotte gaf op 8 december als oordeel „Feike Asms de zich vooral een buitengewoon organist door de hoge perfectie van zijn registra tie". TTet zijn maar enkele grepen uit het plakboek van Feike Asma, grepen die we ook graag doorgeven en waarover zelfs blij kunnen zijn. Blij, omdat we met Asma geheel eens zouden zijn of dat we volledig achter genoemde pers kritieken kunnen staan? Beslist niet. M: omdat er door de muziekpers in Amerika ook anders wordt geoordeeld ove Nederlandse kunstenaar dan Frank Cun kle deed. Juist na het artikel van Cunkle is het goed ook deze reacties te lezen en dan weer eigen opvatting te versterken Want door het tegenover elkaar stellen van beide meningen kan het juiste mid den gevonden worden. Feike Asma wil van zijn bewonderaars niets liever dan dit juiste midden. Aan blinde verering alleen heeft hij niets, ook niet aan alleen maar afbrekende kritiek. In oktober gaat Asma weer naar Ame rika, dan waarschijnlijk voor zes maan den en dan ook met een programma van vier eeuwen Nederlandse orgelmuziek Dit ter geruststelling van Frank Cunkle Ons voorstel om daarnaast figuren als Albert de Klerk en Piet Kee een tournee te doen maken, kan zonder meer gehand haafd blijven, want dan weet m Amerika dat er ook in ons land mei één orgelopvatting mogelijk is. DE TWENTSCHE BANK heeft een voorspoedig 1959 gehad en de langstelling klom van 1217,9 miljoen tot 1416,9 min., de bn winst van 48,6 min. tot 57,1 min. De baten uit de provisie bedroegen I (v. j. 10,5) min., effecten 10,9 (8,5) min., rente en.wissels 33,8 (29,2) n dividenden deelnemingen 812.000 (418-000), tegenover onkosten 10,2 min., belastingreservering 9,5 (6) min., afschrijving en reservering 3,1 nl winst 7,6 (6,4) min. Voorgesteld wordt het fonds met 3,5 min. tot 25,5 i te verhogen, en het dividend met 2 pet tot 12 pet. De directie is voornen de 1 min. bouwreserve in 1960 te gebruiken voor gedeeltelijke beta van het omvangrijke programma. tot 812,4 De deposito's op termijn 462.9 (370.3) (7454) mtai,. daalde tot 400.7 (506,6) mni, bankiers meerderden tot 146.5 (57,8) min ren 475,5 (386,6). De risico's op zijn zeer beperkt. De 3,1 min. afschrijving en reservering is als een geheel vrije re serve te beschouwen. De teruigbetaliingen op persoonlijke leningen verliepen vlot. Het streven om door mechanische hulp middelen tot betere anbeidsproduiktnviteit te geraken, wordt voortgezet, doch de kostenstijging he ptfl zal stijgen. Spaarzin Wat Nederland betreft verklaart het verslag dat de gestadig toenemende be drijvigheid steunt op groei van binnen landse bestedingen en uitvoer, welke laatste nog niet sterk werd beïnvloed door de Euromarkt. De consumptieve uitga ven evenaarden of overtroffen die van de topjaren 1956 en 1957. De omvang van het met krediet gefinancierde verbruik bleef zeer matig en ook de gunstige er varingen met de persoonlijke leningen wijzen niet op buitensporige neiging tot schulden maken. Dc groei der investerin gen van het particuliere bedrijfsleven was rustig. De toeneming der industriële produktie ging gepaard op ophoping van orders, met de scheepsbouw ais een der weinige uitzonderingen. Pas im 1960, zal kumncn blijken in hoe verre de gevolgen van de loonstijging voor het algemene prijspeil beperkt kun nen worden. zijn te ramen op 1 miljard en lal sterk tot hogere koereen. Voor deze wijzen op da veelvuldige O' taai-uitvoer in te krimpen zullen de currenirie op die wereldmarkt versterf Het l(jkt voorbarig nu allerwegen inflatie overheerst, te rekenen met In! nationale overvloed van goederen schaarste aan ruilmiddelen, maar gei hebbende stemmen in Nederland, Fri r(jk, West-Duitsland en Engeland het

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4