p i Ttotoa- Westduitse Bondsdag bezorgd over buitenlandse politiek m Het Vrije Volk Politieke vorming in Kongo was onvoldoende De som is altijd gelijk Engeland krijgt over 40 jaar meer Mountbattens RADIO Personeelstekort bij Citosa is thans nog 12 procent DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 stj, «Eerlijkheidshalve moet gezegd worden, se. dat de mensen in het huidige kabinet niet ekt«leeds de sterkste figuren zijn. En ook prof., Idtdr. J. E. de Quay is beslist niet de krach- i ditigste minister-president die we ooit in iNederland gehad hebben. Bü hem wreekt ..sich evenals by andere nieuwe bewinds- dieden een gebrek aan parlementaire ^«ervaring. Bü de tegenwoordige minister van Sociale jg^Zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, bü ^„voorbeeld heeft men, wanneer hü tydens de ve^begrotingsdebatten iets slaat voor te lezen, de indruk, dat de minister niet begrüpt wat hü voorleest. Deze nan steunt kennelük te veel op :cretaris Roolvink." ■ri( „Deze mening ontvouwde CHU-voorzitter >9,tian Tweede-Kamerlid mr. H. K. J. Beernink, oeigisteravond in een causerie", aldus Trouw, i d „Op de vergadering van de Antirevolutio- .fcprecies begri )li|ïtewindsman rdiltaatssecretari: *eVn lid van de Eerste Kamer, het beleid van 'dttet huidige kabinet tot nu toe als niet spec- tojiculair, niet krachtig en niet evenwichtig '°pestempeld, hetgeen koren op de molen van °ale Partü van de Arbeid is geweest." (Alge- '*\een Handelsblad) Zo denken de voorzitters van de Christe- storische Unie en de Anti-revolutio- Party over dit kabinet. Dat oordeel weinig af van dat van mr. Burger, de .tievoorzitter van de PvdA. Zün grote in Den Haag op de kaderdag van de dwingt tot positie kiezen. Dat doen voorzitters schoorvoetend en met be- u ïjpelyke tegenzin. Met begrypelyke tegen- zilvt>n< omdat daarmee wordt toegegeven, dat irecht aan de regeringspartijen wordt ver- eten, dat hun beste mensen zich niet ïlijleschikbaar stellen voor het ministerschap. Pat is voor de democratie, waarover prof. Pe Quay zo dierbaar kan spreken, een j iwalyke zaak. enkele jaren bestond er een juidelyke scheiding tussen het werkterrein |an de spaarbanken en dat van de handels- anken. De terreinafbakening was in de raktyk gegroeid zonder dat er dienaan- jaande bepaalde afspraken waren gemaakt. allerlei omstandigheden is er een tjjziging in die situatie gekomen en de jindelsbanken zyn zich gaan toeleggen op aantrekken van spaargelden. Daar werd begin mee gemaakt, maar de Joorbraak heeft een scherper karakter ge regen, toen de grote banken met adver- Jtntiecampagnes hun rente- en spaarboekjes i aanbevelen. Het terrein van de echte lanken werd doelbewust betreden en lurby wordt gebruik gemaakt van de mo- Idjjkheid een hogere rente aan te bieden n de spaarbanken kunnen betalen, omdat eenmaal aan het verlenen van bank eten meer verdiend kan worden dan jelegging in de risico-mydende sfeer, let gevolg is, dat er ook in de spaarbank- ereld neiging ontstaat om wat meer te sen en al dreigt er bepaald geen „rente- Brlog", toch dient de bedenkelyke kant van e ontwikkeling niet uit het oog te worden trioren. Men kan zich in dit verband af- ragen of de belangen van de spaarders by tn commerciële instelling evenzeer op de torgrond staan als by een sociale instelling Is een spaarbank. Morgen begint debat in Bonn Adenauer wordt uit tent gelokt De chirurgijn met kind en ega, Morgen zal in de Westduitse bondsrepubliek een debat worden gehouden over de buitenlandse po- litiek. Het is uitgelokt door een in- ls, heefl dr Adcnauer cchler 0„k th,„s terpellatie van de liberale Vrije demokratische partij", die niet te vreden was en dat was vermoede lijk destijds wel geen enkele politi cus) met de mededelingen, die de vlak voor Kerstmis van het vorige jaar in het toen ge houden buitenlands-politieke debat liet doen door de minister van bui tenlandse zaken, dr. Von Brentano. In Parijs was destijds net de topcon ferentie der westelijke drie (president Eisenhower, premier Macmillan en pre sident De Gaulle) gehouden, waaraan voor zover zij de Duitse kwestie be trof ook werd deelgenomen door Westduitslands 84-jarige regeringschef dr. Konrad Adenauer. Tegen ieders verwachting in bleef tij dens het buitenlands-politieke debat van december de bondskanselier stoïcijns op de regeringsbank zitten en voerde niet het woord, hoewel hii door de so- ciaaldemokratische liberale oppositie scherp werd aangevallen. Ditmaal wil de „Vrije demokratische partij" trachten bondskanselier dr. Ade- te dwingen het spreekgestoelte te beklimmen om inlichtingen te verstrek- het overleg met de westelijke bondgenoten en de voorstellen tot op- de Duitse kwestie (d.w.z. de hereniging) die eventueel van Bonn- zijde zijn gedaan. Voor zover bekend Smirnoff. niet het voornemen het woord te ren: de liberale enquête zal worden be antwoord door minister Von Brentano. BREDE KLOOF Het debat in de Bondsdag zal op nieuw de brede kloof demonstreren die gaapt tussen de opvattingen der rege ring en die der oppositie over de bui tenlandse politiek. De enige, smalle plank over deze kloof is de overeen stemming die tussen alle partijen heerst ten aanzien van Berlijn, nl. dat de voormalige rijkshoofdstad een deel van de bondsrepubliek, ongeacht de verantwoordelijkheden der geallieerde mogendheden, waartoe formeel ook nog steeds de Sowjetunie behoort, ofschoon de topoorlogsmisdadigersgevangenis in Spandau en de luchtcontrolecommissie de enig overgebleven viermogendheden- instanties in Berlijn zijn. Zowel bonds kanselier dr. Adenauer (als chef _der regering) als de burgemeester lijn en woordvoerder der sociaaldemo- kratische partij, Willy Brandt, staan op het standpunt, dat aan de status van Berlijn niet mag worden getornd. VERRASSING In dc Berlijnse kwestie heeft intussen de Sowjetrussische ambassadeur in Bonn, Smirnoff, voor een verrassing ge zorgd. De sociaaldemokratlsche partij voorzitter, Erich Ollenhauer, en diens plaatsvervanger, de ex-communist Her- bert Wehner, hebben op 16 januari jl. een onderhoud gehad met ambassadeur Belgische premier Eyskens: Kasavoeboe wil weer meedoen ~)e Belgische eerste-minister, de heer Eyskens, heeft maandagmid dag de overtuiging uitgesproken, dat het besluit de souvereiniteit op 30 juni aan Kongo over te dragen het mogelijk zal maken de vriend schap en broederschap tussen Kon go en België en de economische banden tussen beide landen te be houden en zelfs te verbeteren. Sprekende aan een Innch van de Bel gische financiële journalisten zei de premier, dat Kongo ook na de sou~ vereiniteitsoverdracht België nodig zal hebben. Hij zei voorts, wijzende op het vele dat België in Kongo tot stand heeft gebracht, het te betreu ren, dat in feite zo weinig werd ge daan om de politieke evolutie Kongo te vergemakkelijken. De heer Eyskens stelde vervolgens Frankrijk als voorbeeld, dat naar hij 215) We toonden de vorige maal in het wereldparlement aan te bieden, aan, dat overeenkomstig de bereke- Daar gaan we dan voor 1960: nlngen van een Amerikaans dagblad het geboortejaar van Churchill, plus I de geboortejaren tegenwoordige staatslieden in het Kroesjtsjew 1894 66 1956 4 jaar 1960 3920 bedragen, ook weer de Gaulle Juist tweemaal het jaar 1960. Waaruit Buurman de beslissing zou kunnen volgen, dat Zoon 1960 ook weer een uitermate belang rijk jaar zal worden. 1890 70 1958 1930 30 1960 1960 0 1960 0 3920 Zy die aanleg heb ben voor puzzelen, zullen hierover wel licht laatdunkend de schouders ophalen, wijl zfj het foefje reeds lang hebben doorzien. Wat im mers is het geval? Vanuit een wille keurig jaar bezien bijv. 1944 is de geboortejaar Hik aan 1944. En het jaar aanvaarding plus het aantal dienst- TOCH IS HET ZO! U ziet, op welke manier we het ook draalen, altijd komen we op een getal terecht, dat tweemaal zo groot is als het jaartal waarvan we zijn uitgegaan. Tevens kunt u nu zelf zien, met welke flauwe aardigheden het blad uit Illinois, dat de vorige keer aanhaalden, de leeftijd altijd ge- mystiek van 1944 heeft willen aan- ambts- praten en hoe schrijver dezes de dienst- voetsporen van het blad volgend -— Jaren is óók altijd 1944, zodat deze hetzelfde heeft willen doen met het vier gegevens vanzelfsprekend een n0g prille en zo onschuldige jaar 1 uitkomst moeten geven die gelijk is Weest u er echter van overtuigd, dat aan tweemaal 1944 of I Dit geldt niet alleen voor oorlogs leiders, maar voor iedereen. Laten we uw buurman en diens zoon maar met dit jaar niets bijzonders de hand ls, zolang we het er niet zelf naar maken. Als het vertrouwen is hersteld, rechte plaats hun wellicht niet toe. de nederlaag in de meidagen We nemen daarbij aan, dat de buur man 30 jaar oud is en dat zjjn zoon gisteren is geboren. Deze eigenschap pen zijn voor vandaag voldoende om hen tussen de prominenten te plaat sen en bun e i vooraanstaande plaats curiositeiten. 1940 heeft men misschien vergeten u te vertellen, dat door het Nederlandse leger kanonnen uit 1878 en 1880 wer den gebruikt! En dat verschijnsel hoort toch zeker thuis tussen de zeide het hoger onderwijs in zijn over zeese gebieden heeft bevorderd en volksvertegenwoordigers uit gebieden in de Nationale vergadering in Parijs heeft opgenomen. Indien België thans kon beschikken over een dergelijke organisatie op provinciaal niveau, dan zou de politieke oplossing voor Kongo veel kunnen worden vereenvoudigd. Inmiddels hebben de twee op de ronde-tafelconferentie in Brussel ge vormde commissies, een voor de ver kiezingen en een voor de structuur van de onafhankelijke staat, hun werkzaamheden maandag nog niet kunnen beëindigen. De voor dinsdag aangekondigde plenaire vergadering van de R.T.C. is dan ook uitgesteld tot woensdag. Afgezien van de moeilijkheden over technische kwesties is in beide com- ook nog geen oplossing ge vonden voor de eis van het kartel van Kongolese nationalistische bewe gingen, dat aan het einde van de vo rige week de instelling van een voor lopige nationaal comité heeft ver langd, dat tijdens de overgangsperio de tussen het einde van de R.T.C. en de 30e juni het gezag zou moeten uit oefenen. In het congrespaleis in Brussel, :ar alle vergaderingen van de RTC worden gehouden, wordt echter ver nomen dat de kloof tussen deze eis het Belgische standpunt, dat de vorming van een voorlopige regering i0 juni juridisch niet moge lijk is, niet zo breed is en dat op de eerstvolgende plenaire bijeenkomst ook voor dit vraagstuk een oplossing zal kunnen worden gevonden. Terug naar R.T.C. De Kongolese nationalistische leider Kasavoeboe, die de eis tot vorming van de voorlopige regering reeds in het eerste stadium van de R.T.C.-be- sprekingen stelde en niet meer aan het overleg heeft deelgenomen, om dat deze eis werd afgewezen, heeft maandagmiddag op een persconferen tie verklaard weer aan de conferentie te zullen gaan deelnemen. Op de persconferentie betoogde hij, dat een voorlopige Kongolese rege ring daarom nodig is, omdat in Kon go het koloniale gezag aan invloed in- Hetzelfde is gebeurd in Marok ko, aldus Kasavoeboe, die zeide dat een voorlopige regering nodig is om een brug te bouwen tussen het oude en het nieuwe regime. Over het Belgische argument, dat er in Kongo geen gekozen parlement waaruit een dergelijke regering kan worden gevormd en waaraan de ze regering verantwoording zou kun nen afleggen zei hij slechts: Dat is niet onze schuld. Met name betoogde de nationalis tische leider, dat koloniale inmenging in de eerste algemene verkiezingen in het onafhankelijke Kongo onaanvaard baar zou zijn en dat een voorlopige regering verdere onlusten in Kongo zal kunnen voorkomen. Maagklachten? CHEFAROX i genezende laag op de maagwand Deze heeft naar men zegt nogal onbeholpen Duits op papier zc der briefhoofd en zonder afzender kele gedachten ten aanzien van 1 Berlijnse probleem ontwikkeld die wat meer overeenstemmen met de inzich ten der westelijke mogendheden (d.w.z. voortbestaan van de viermo- gendhedenstatus en garantie voor vrije toevoerwegen). Ollenhauer heeft minister Von Bren tano van zijn onderhoud met Smirnoff die telkens weer probeert het met de oppositie aan te leggen op de hoogte gesteld. Smirnoff had ook ge vraagd om een onderhoud met burge meester Brandt. Het is niet onwaar schijnlijk, dat het afzenderloze schrift stuk tijdens het debat van woensdag ter sprake zal komen. Het is trouwens een vraag in hoeverre het, gezien de felle aanvallen die premier Chroesjtsjef sindsdien bij Herhaling op kanselier Westduitse regering heeft gedaan zijn Berlijn-voorstellen tot gedemilitari seerde vrijstad, nog geldigheid bezit. De Westduitse minister van financiën, Etzel, zou aan aftreden denken, omdat de bondskanselier zich vrijheden heeft gepermitteerd die het evenwicht van tf begroting ernstig in gevaar brengen. Adenauers partij verwijt de bondskan selier bepaalde groepen toezeggingen te hebben gedaan zonder de ministers van tevoren om raad te hebben gevraagd. De toezeggingen brengen niet alleen het evenwicht van de begroting in gevaar, maar kunnen bovendien nieuwe belas tingen roodzakelijk maken. Adenauer heeft in de laatste tijd be loften gedaan aan oorlogsslachtoffers, ambtenaren en artsen en ten behoeve van de landbouw waarbij in totaal bedrag van een miljard mark gemoeid m de Franse prijs voor Yan Vriesland Het genootschap van Franse dichters heeft maandag de „Prix des amitiés francaises" toegekend aan de Neder landse letterkundige dr. Victor E. van Vriesland. Deze prijs waarmee het ge nootschap zijn erkentelijkheid wil tonen voor het werk van een „vriend van de Franse letteren" is eerder toegekend aan de Brit T. S. Elliot, de Italiaan Lionello Fiumi, de Mexicaan Jaime Tor res Bodet en de Japanner Kojiro Seri- De jury, die geleid werd door Char les Vildrac, had bij de toekenning van de prijs aan dr. Van Vriesland speciaal het oog op diens direct in het Frans geschreven gedichtenbundel „Le vent s couche". en de paardenslachter, Advertentie KUNSTGEBIT Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door idirompelan van het tandvlee* Alleen de tandarts li In staat het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met ook zij beseffen wat 't beduidt: met Esso bent u beter uit Kruiswoordpuzzel dam langs een water, 11. vet der melk, 12. fel plagend, 16. schijn, voorkomen, 17. voegwoord (Fr.). 18. was koning van Egypte, 21. familielid, 22. deel van het oor, 23 slingerplanten der keerkring wouden, 25. voorvoegsel, 27. tijdreke ning, 28. het bepalen van het gehalte, 31. lastig werk, 32. drinkbeker op hoge voet, 34. man, die de kinderen bang maakt, 35. meisjesnaam. Verticaal: 1. klein kind, 2. knaagdier, 3. droombeeld, 5. vlaktemaat, 6. slaap ziekte, 7. oude lap, 8. voorzetsel, 10 go din van de tweedracht, 13. kuur, 14. rang, 15. ontvangkamer, 17 gem. in Gelderl., 19. onbep. voornaamw., 20 op schik, 21. wilde ezel, 24. rijstbrande wijn, 26. gordel, 28. gesloten, 29. baan voor balspel, 30. hogepriester te Silo, 31. meisjesnaam, 33. volksnaam voor de kauw. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. nestel-ode, 2. citer- oven, 3. Ra-arg-mark, 4. Vaals-made, 5. ar-ratel-el, 6. aorta-rede, 7. sneep- keer, 8. Hein-Ee-neg, 9. Lent-lasso. Verticaal: 1. N.C.R.V.-aas-hl, 2. ei- Aaron-e.e., 3. staar-rein, 4. ter-latent, 5. erg-stapel, 6. lommer-kea, 7. ovaal eens, T ,""1 derde-de-es, 9. enkel-ergo. Voorschot niet geaccepteerd Nagenoeg alle werknemers van de twee te Sluiskil gevestigde zware indus trieën hebben gisteren afwijzend gere ageerd op een door de directie openge stelde mogelijkheid om een loonvoor- schot van tien gulden vrijblijvend op te nemen. Dit nadat enige dagen geleden de directies van de desbetreffende be drijven niet tot uitbetaling van een voor schot van vier gulden wensten over te Het gebaar van solidariteit aan de drie hoofdbesturen van de in Nederland ge vestigde bonafide vakcentrales was van werknemerszijde bedoeld als een teken van trouw aan de bonden. Bij de uit gang van de middagdiensten en de dag dienst verliep alles ordelijk. De gehele dag stond de mogelijkheid open van het directieaanbod gebruik te maken. Om drie uur was op de C.N.A. nog geen enkel verzoek tot opneming van een voorschot gemeld. En ook de dagdienst om half vijf verliet zwijgend de poort. Op de A.C.Z. werden om half vijf slechts enkele betalingen verricht. Insluiper bekladt schoolborden De Bredase recherche zoekt een die op de schoolborden van de Clei Maria Hofbauerschool te Breda antise mitische leuzen heeft neergeschreven. „Leve de communisten, leve Hitier, weg met de Joden" en meer van deze uit latingen stonden op verscheidene bor den geschreven. Bovendien warei hakenkruisen getekend. wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan Het hoofd der school ontdekte deze kladderij toen hij zondag even in de wenden, li het raadzaam voorlopig OENTOFIX te gebruiken, een oangenaam alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX school moest zijn. Hij heeft direct de recherche gewaarschuwd, die meer dan drie uur ter plaatse is geweest om een het schoonspoelen van Üw gebit de ploot. Het vormt een zadit, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet hef gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, pralen |65nöfS] heeft geen poging gedaan iets uit de school mee te nemen. De man is binnengekomen door het in gooien van een ruit, waarachter zich een raamhandel bevond. Men neemt voorlo- Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel von zekerheid donk zl| DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en D ter plaatse goed bekend is. De Bredase recherche neemt deze zaak zeer hoog op en zal alles in het werk stellen om de man te vinden, al wordt voorlopig aan genomen dat het hem om een „grapje" te doen was. Koningin Elisabeth besluit: Koningin Elisabeth van Groot-Brittannië heeft maandag beslo ten dat sommige van haar afstammelingen slechts van de meer verwijderde takken van het koningshuis de familienaam Mount batten van haar echtgenoot toegevoegd zullen krijgen en Mount- batten-Windsor zullen heten. De eerste afstammelingen op wie dit besluit van toepassing zal zijn. kunnen pas over een veertigtal jaren worden ge boren daar de maatregel geldt voor de kleinkinderen van zoons die na de troon opvolger Charles volgen en dus niet voor de directe lijn. Ook geldt het besluit niet voor prinses Anne die de naam van haar toekomstige echtgenoot zou aannemen. Maar wel voor de kleinkinderen van koningin Elisabeths derde kind, indien dit een jongen is. naam Mountbatten dateert Het ministerie van defensie van nationalistisch China heeft medegedeeld, de communistische kustbatterijen in Noorden van Foekien zaterdagmorgen, een onderbreking van verscheidene maanden, weer z(jn begonnen de natio nalistische eilanden tc beschieten. De batterijen richtten hun vuur op het eiland Kaiteng. 1917, op het hoogtepunt van de eerste wereldoorlog toen de vader van de hui dige graaf Mountbatten zijn Duitse titel prins Louis van Battenberg opgaf. Advertentie SIEMENS Minister: op veiligheid wordt gelet Tijdelijke hulp van elders (Van onze parlementsredactie) In de ongunstigste omstandig heden heeft het personeelstekort, waarmee de busonderneming Citosa kampte, ongeveer vijfen twintig procent bedragen. Thans is het tekort ongeveer twaalf procent. Bij de beperkte dienst regeling was de vervoersvoor ziening nog zo redelijk als moge lijk was. Intussen is de dienst regeling alweer verbeterd. Dit heeft minister Korthals (verkeer en waterstaat) geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Eibergen (a.r.). De minister zegt, dat voor de veilig heid wordt gewaakt door middel van de hantering van het rijtijdenbesluit In een geval zoals dat van de Citosa besteedt de Rijksverkeersinspectie speciale aan dacht aan de dienst- en rusttijden van de chauffeurs. Met het oog op het per soneelstekort heeft de Citosa indertijd gevraagd om een ontheffing van rijtijdenbesluit, die neerkwam op werktijd van maximaal 14 uur per dag en 62 uur per week, een nachtrust van minimaal 10 uur gedurende 6 etmalen per week en een diensttijd van maxi maal 16 uur per dag. Aanvankelijk heeft de rijkshoofdinspecteur van het verkeer deze ontheffing verleend periode van veertien dagen (22 studeren. Na afloop van die termijn ls de ont heffing niet verlengd, aangezien dit so ciaal en uit veiligheidsoogpunt gezien niet verantwoord leek, mede omdat geen mogelijkheid van compensatie w Later ls voor veertien gagen een o heffing van minder wyde strekking verleend, maar ook die kwam niet verlenging in aanmerking. Ten slotte ls noodgedwongen een beperkte dienstregeling goedgekeurd. Er zijn enkele andere autobusonder nemingen, die soortgelijke moeilijkhe den als de Citosa ondervinden, maai niet in dezelfde mate. Als oorzaken van het personeelste kort noemt de minister de krappe ar beidsmarkt, de onregelmatige arbeid en de lonen. Over de in het kader van de gedifferentieerde loonvorming in te die nen voorstellen zal het overleg worden voortgezet. De Citosa is erin' geslaagd tijdelijk hulp te krijgen van personeel uit an dere delen van het land. De bereidwil ligheid van chauffeurs uit overschotge- bieden om elders werk te zoeken wordt door de moeilijkheid om huisvesting te vinden uiteraard niet bevorderd, aldus de minister. Advertentie Nog witter... stralend wit...

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5