Jlicuurc £ditóct)e (üiwrant op Kladderaars op Curacao hebben nog hun meer Pij1 en C.B.C. content met I vrijer loonbeleid Morgen betoging in Willemstad Regen en storm bedreigen Spelen in Squaw Valley de Chessman krijgt nu geen uitstel van executie Staatslening succes Zondag staking bij de Britse spoorwegen V CHROESJTSJEF: GRENZEN WORDEN NIET GEWIJZIGD DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenatraat 37 DLrecbie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling TeL 31441 Veertigste jaargang no. 11790 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SUnUasticlj is tjbebleuen oign hert ia tcgljenspatf HERV. KERK en PINKSTERGEMEENTE ADENAUER uit tent gelokt Zie pagina Alleen-bestuurder Gorsira legt verantwoording af Wegenwacht breidt 5 aantal routes uit In het kader van de grote uitbreidings plannen, die de ANWB-Wogenwacht voor 1960 heeft aangekondigd, zal een [aantal wegen worden opgenomen in het ipatrouille-schema van de „ridders van de weg". Op 10 februari gaat de ANWB- IWegenwacht nu ook patrouilleren op de routes Zutphen—Winterswijk, Velsen— Sloterdijk, en Zwolle—Kampen. Voorts zal van deze datum af de ANWB voor zijn wegenwachten avonddienst invoeren op de trajecten Tilburg—Best en Ypen- burgAbbenes, onderdeel van de nieu we verbinding Rotterdam—Amsterdam. Op deze beide routes, die dus reeds in (dagdienst worden bereden, zal men [voortaan ook des avonds tot half elf op wegenwachthulp kunnen rekenen. Bovendien zal de Wegenwacht zeer binnenkort ook 's avonds patrouilleren 'op de routes Vught—Eindhoven—Roer- :n RoermondMaastricht. deraars hun plannen van te voren nauwkeurig hadden beraamd. Te vens werd duidelijk dat de ordever stoorders nog een aantal plannen in petto hebben. De politie kreeg op dracht krachtig op te treden. Gezag- Gemiddelde verhoging is meer dan loonronde van vier pet -ecop. redactie) "JE 'HELFT van de werknemers* in industriële bedrijven, de havens. F je zee-, Rijn- en binnenvaart en de luchtvaart hebben reeds een loonsver- etering ontvangen, waarvan het ge- liddelde belangrijk uitgaat boven algemene loonronde van vier pro- waarvoor van bepaalde zijde teeds het pleit is gevoerd. Aldus heeft de voorzitter van de lliristelijke bedrijfsgroepen-centrale Nederland, de heer C. van Baren vandaag medegedeeld op een bij enkomst van de verenigingsraad van centrale in Den Haag. Een 23000 San genoemde werknemers zijn bij e Chr. Bedrijfsgroepen Centrale angesloten De heer van Baren bleek content te jn met de ontwikkeling van de vrijere icmvorming. Hij stelde vast dat de ge- ifferentieerde loonpolitiek het georga- eerde bedrijsleven weer meer bij de nvorming betrokken heeft en dat de r. Bedrijfsgroepen Centrale daardoor er zijn natuurlijke taak in dezen kan •richten. Dat het loon overleg als ge- 'lg van de huidige loonpolitiek van de ikCentralen naar de diverse organisa- is verschoven, verheugde de heer Baren. Hij vond dat ook de natuur- jke orde. „Nu reeds kan geconsta teerd worden dat de leden er zich meer rechtstreeks bij betrokken voe len, hetgeen ook uitkomt in het bezoek aan de vergaderingen." aldus de C.B.C.- ,.De- VAN BAREN JR. Representativiteit Naar de mening van de heer Van aren zal thans de representativiteit de bonafide vakbeweging weer een gaan spelen. Niet alleen represen- tiviteit wat betrct het ledental, maar ik wat betreft de vraag of de. orga- saties hun leden voldoende in de hand aro-m zal met kracht de propa- a ter hand moeten worden genomen ?ts dient voor alles gewaakt te wor- dat de leiding geen onzeker geluid horen en dat deze er op bedacht is 'der alle omstandigheden obstructieve ten, die buiten de organisatie om vloed op de gang van zaken willen ftwikkelen. radicaal uit te schakelen Ule tweeslachtigheid zou zich hier •eken", aldus de C.B.C.-voorzitter, „en u verzwakking betekenen van de bo- ifide vakbeweging, welks leden er cht op hebben dat de leiding ondei en enkele voorwaarde zich bij haa: leid door acties buiten eigen organi- torisch verband laat beïnvloeden. Zo- dit gebeurt is de leiding in gebreke kan de representativiteit van de be- okken organisatie terecht in twijfel orden getrokken. Het zou tevens een iilloze weg zijn, waarvan de gevolgen lor de arbeiders binnen zeer korte id niet zouden uitblijven", aldus de Ier Van Baren, Sprekende over de door de regering :t College van Rijksbemiddelaars /TP Curasao, waar gezaghebber M. P. Gorsira zijn plannen voor het A-/ herstel van de normale bestuurstoestand bekendmaakte en de samen werkende partijen NVP, COP en CVU een protesttelegram over de tijde lijke „koloniale bevoogding" aan de Nederlandse minister-president zon den, werd maandagmorgen vroeg in Willemstad een tweede geval van beeldbesmeuring ontdekt. Na de bekladding van het monument voor koningin Juliana werd nu de plaquette ter herdenking van de afschaffing der slavernij door Koning Willem III met rode verf besmeurd. hebber Gorsira zei hierover: „In een rechtsstaat dient men zich in de eerste plaats aan de wet te houden en niet zijn toevlucht te nemen tot ordever storing om welk doel dan ook te be reiken." Het staat inmiddels vast. dat morgen een protestbetoging in Wil lemstad wordtg ehouden. Deze actie sluit aan bij het telegram aan minister-president dr. J. E. de Quay, waarin de drie partijen protesteren te gen de algemene maatregel van bestuur van 30 januari, waarbij de bevoegd heden van het bestuurscollege worden ontnomen en worden overgedragen aan de gezaghebber. In het telegram vragen de partijen om „democratische beslech ting van de gerezen moeilijkheden" De drie partijen, die de actie voi zijn de Nationale Volkspartij, de Cura- C-aose Onafhankelijke Partij en de Cura- Caose Volks-Unie. Het telegram bevat ernstige beschul digingen, gericht tegen de democratische partij én de katholieke spartij. Ge zegd wordt: „Dat de r ering blin delings is afgegaan op ei.. rapport, uitge bracht door een der belanghebbende par tijen, zonder ook de andere kant te ho ren, vervult „onze mensen" met grote onrust. Wij zijn van mening dat het niet aangaat, dat de rijksregering, waarvan de Nederlandse deelgenoot zelf door ver vroegde verkiezingen aan het bewind is gekomen, zonder ook ons te horen. Cura sao vervroegde verkiezingen onthoudt. •strekte richtlijnen inzake de vrijere loonvorming,,meende de heer Van Baren dat voor de bruikbaarheid van deze richtlijnen bij de betrokken partijen een objectieve gezindheid vereist is, opdat de regels constructief gehanteerd kun nen worden. Deze objectiviteit is ook no dig dn de voorlichting, die in de krin; van de vakbeweging over het loonbe leid wordt gegeven. „Het is geen kunst", aldus de C.B.C. voorzitter, „om het edelste streven, elke handeling ter verwezenlijking daarvan te begeleiden met kleinzielige, gezochte kritiek. Zulk een houding, met nam deze door propagandistische ovc gingen wordt bepaald, moet op den duur verzanden in een zeurige mopperzucht. Een negatieve mopperzucht, die de reali teit uit het oog verliest en die vreemd is aan de concrete werkelijkheid, welke elke dag door concrete feiten waar neembaar en te controleren is." De verenigingsraad beraadslaagde van daag over interne zalven, waaronder enkele mutaties in hel hoofdbestuur va de C.B.C. Duitse tankauto stak boerderij in brand Een Duitse tankwagen van de firma Hennig uit Duisburg begon gisteren door een verkeerde inhaalmanoeuvre ii Vaarselstraat te Someren enigszins te slingeren. De wagen raakte daarbij de achterzijde van een passerende bus, die eerst naar links zwenkte en vervolgens op de rechterberm tot stilstand kwam. De aanhanger van de tankwagen waarop een olietank gemonteerd was, kantelde en werd nog honderd meter voortge sleept omdat de bestuurder een langs de weg staande boerderij wilde mijden. Door de klap echter vloog het deksel van het mangat, zodat de inhoud, een zeer vluchtige brandbare stof (komol) over en langs de weg stroomde. De gas sen kwamen door het schaven van de tank over het wegdek direct tot ont branding. In een oogwenk stond de om geving cn ook de dubbele boerderij van H. Swinkels en diens zoon in brand. De onmiddellijk gealarmeerde Somerse brandweer kon niet in de directe nabij heid van deze boerderijen komen en kon daardoor ook geen gebruik maken van de nevelspuit. De dubbele boerderij brandde geheel uit. Het vee kon groten deels worden gered. Maar de inboedel ging verloren. Ook het verkeer werd door de dwars over de weg liggende tank enige uren gestremd. Fransen mogen iveer demonstreren De Franse regering heeft gisteren het verbod op openbare bijeenkomsten cn straatdemonstraties opgeheven. Het werd uitgevaardigd tijdens de rebellie in Algiers. In Algiers is gisteren Jacques Aubert. technisch adviseur van de prefect van politie in Parijs, benoemd tot directeur van de dienst voor de nationale veilig heid. Hij volgt de vorige week ontslagen parachutistenkolonel Godard op. Alain de Serigny, directeur van het blad Echo d'Alger is gisteren in Algiers aangehouden wegens het in gevaar bren gen van de veiligheid van de staat. Hij is opgesloten. Als de rijksregei Malversaties bij bedrij f svereniging Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de 27jarige kantoorbediende H. B. uit Amsterdam in hoger beroep veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van acht maanden pre ventieve hechtenis wegens valsheid m geschrifte en verduistering meermalen gepleegd. Hij had als employé van de bedrijfs vereniging voor het kledingbedrijf kin- derbijslaglijsten vervalst. Gezaghebber van het eilandgebied Cu rasao, de heer Gorsira, die dus sinds 30 januari belast is met de taken welke aan het bestuurscollege zijn toegewezen, verklaarde gisteren„Ik heb niet de minste aspiratie één dag langer alleen- bestuurder te zijn dan nodig is" en „het volk heeft het recht, te weten wat ik Hij zei: „Er is verwarring ontstaan, omdat de bepalingen van het statuut .waarborgen" van de deugdelijkheid bestuur aan de rijksregering op draagt. Maar het ging niet om waarbor. het ging om de verwezenlijking, lat is een landsaangelegenheid. Ne derland heeft zich stipt 'aan de bepalin- van het Statuut gehouden. Neder land was gebonden aan het advies van de Antilliaanse (lands) regering, die meende dat de verwezenlijking van een deugdelijk, bestuur bereikt was indien edepuleerden naar huis werden ge- Drie belangrijke projecten wil de heer Gorsira in zijn vermoedelijk korte periode van alleen-bestuur der voorbereiden. Zo spoedig moge lijk de haven van Willemstad uitbag geren; de Dr. Albert Plesman lucht haven geschikt maken voor de lan ding van straalpassagiersvliegtuigen en het aanleggen van een vaste oever verbinding tussen de twee delen van Willemstad. Warm ingepakt wachten de prinsessen Beatrix en Irene op de skilift die hen naar de skiweide van St. Anton zal brengen. Openingsplechtigheid komt in gevaar EERST WILDE H0T NIET sneeu wen in Sqyaw Vaüley, het 1 tersportcentrum niet ver van de Amerikaanse westkust, waar gende week de Olympische Winter spelen zullen beginnen. Maar toen de sneeuwvlokken eenmaal begon nen te val'len, was het raak ook. Op zeker ogenblik kon een functionaris mededelen, dat wanneer er geen en kel sneeuwt» uit je meer zou komen, de Winterspelen toch zouden kun nen doorgaan. Dit laatste is nu ech ter twijfelachtig geworden kwaï buien. Sneeuwstormen zelfs. Er viel veel sneeuw, dat het lastig was. Door middel van springstoffen moest mt de hellingen rond Squaw Valley lawi nes ontketenen om het te veel aan sneeuw wat kwijt te raken. De telefoon verbindingen met Squaw Valley is zelfs enige tijd uitgevallen, doordat er een aardverschuiving als gevolg van de overvloedige regenval heeft plaats ge vonden. )e moeilijkheden is men echter te boven gekomende overtollige sneeuw kon men afvoeren, de wegen naar het win- tersportcentrum in goede conditie bren gen en de verbindingen herstellen. Tót In de nacht van zondag op maandag het echter gaan regenen. Vier en twin tig uur lang heeft het aan één stuk ge goten. waarbij zich bovendien stormen hebben voorgedaan. En voor vandaag waren de vooruitzichten evenmin gun stig. Tien cm regen verwachtte de me teorologische dienst voor vandaag, waardoor het totaal op ruim 20 cm in 48 uur zou komen. En bovendien is de wind op de bergtoppen zo krachtig ge worden, dat niemand zich op het ski- parcours waagt. Inmiddels hebben de organisatoren ge tracht de schade op te nemen en zo mogelijk te herstellen. Terwijl de re- genstormen voortduren en zelfs af en toe natte sneeuw viel. zijn speciale ploe gen arbeiders in actie gekomen. De val- TTET HOF VAN BEROEP heeft de ter dood veroordeelde Caryl Chess- *-*• man gëen uitstel gegeven van zijn voor 19 februari executie in de gaskamer van de San Quentingevangenis. De rechter achtte imin termen aanwezig voor het verlenen van toestemming om in hoger beroep te gaan. Toch zal Chessman vermoedelijk be- >ep aantekenen bij het hooggerechtshof, dat zich al dertien keer over zijn zaak heeft beraden. Mocht deze poging mis lukken dan zal hij waarschijnlijk een verzoek o-m gratie indienen bij de gou verneur van de staat Califomië. De rechter van het hof van beroep ver klaarde In zijn vonnis, dat het wellicht een zwak punt is in het huidige systeem, dat een zaak zo lang kan worden gerekt. Hij kan echter niet inzien, waarom men iemand, die kans ziet zijn zaak aan de gang te houden, als „beloning" gratie zou verlenen. Vooral als ten slotte blijkt dat de gevangene in feite nooit met steek houdende argumenten is gekomen. Men wijst ons op Cliessmans angst in de dodencel, aldus de rechter. Dat leven zal inderdaad voor de meeste mensen een hel moeten zijn, maar dit is geen ge woon mens. Als liij voor het hof ver scheen was hij arrogant en uitdagend. Wij zien dan iemand, die graag met zich zelf te koop loopt en die nooit tevoren hiervoor zoveel gelegenheid heeft gehad. Ik geloof, zo besloot de rechter, dat hij zijn bewakers al lang genoeg last heeft bezorgd. Chessman zelf zei in de gevangenis: „Ik voel dat het dit keer het kleine ka mertje aan het einde van de gang (de gascel) gaat worden. Het is de eerste keer dat ik dit zeg." ,Kom maar met een roeiboot" lei irdt i bedreigd. mede veroorzaakt door talrijk» waaide bomen. Een telefoonbeambte werd tijdens het opnemen van de schade door een windstoot tegen een boom ge worpen, waarbij hij zijn duim brak en verwondingen aan het hoofd opliep. Geen training Gisteren was er van training geen sprake De reeds aangekomen skiërs en schaat senrijders konden hun kwartieren niet verlaten. En toen gisteravond de tem peratuur bovendien aanzienlijk daalde, werd het duidelijk, dat de openings plechtigheid op 18 februari in gevaaz kan komen. De heer H. D. Thoreau, directeur van het organisatieemoité zeide, dat alle instal laties min of meer hebben geleden: de skipistes, de vijf kunstijsbanen, maar ook door de compacte sneeuw de par keerplaatsen, wegen en bruggen. Het herstel van het onderste gedeelte van de skipiste voor de Alpine-ni drie dagen duren. Overal omgewaaide bomen worden verwijderd. Voorts moeten ook bomen worden gehakt, omdat het gevaar bestaat, dat zij bij de windstoten van 150 km per uur worden ontworteld en op de instal laties zullen vallen. Vanmorgen hebben meteorologen de func. tionarissen in Squaw Valley geadvi seerd alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen te nemen, nu het laagste deel vai het dal is overstroomd. De regen duurt voort en gaat op de hoger gelegen bieden in sneeuw over. Er stond ree 30 tot 35 cm watersneeuw in het stadie Zuid-Afrika Mijnwerkers dreigen met staking De mijnwerkers van de rampmijn te Clydesdale in Zuid-Afrika, waar onlangs 435 arbeiders bij een instorting om het leven zijn gekomen, zullen in staking gaan als geen onderzoek wordt ingesteld naar de naleving van de veiligheidsvoor schriften. De secretaris va nde mijnwer- kersbond die dit gisteren in Johannes burg bekendmaakte, voegde hieraan toe dat ook een onderzoek in een drietal an dere mijnen Wordt geëist en dat ook daar gestaakt zal worden als de eis niet wordt ingewilligd. De arbeiders van Clydes dale durven haast niet meer in de mijn dalei hij. De 300 miljoen procent staatslening is sterk overtekend. Het ministerie van financiën deelt mede, dat van het op 8 februari op de le ning ingeschreven bedrag slechts 14,5 procent zal worden toegewezen. i plaats waar de start en de fir hebben. Het werk aan de skibanen moest als ge volg van de slechte weersomstandighe den worden stilgelegd. Het militair per soneel is in staat van alarm gebracht en er is extra personeel opgeroepen. Spe ciale ploegen zullen dag en nacht in touw zijn om met ontplofbare stoffen ijsdammen op te ruimen, waarachter zich water heeft verzameld. Bij alle bruggen zijn wachtposten geplaatst. „Als u een kijkje wilt nemen, gebruik dan een roeiboot" luidde het taar van een der arbeiders. Auto onder trein twee doden Gisteravond is op de onbewaakte over weg aan de Slankweg te Enschede, een personenauto door de trein Enschede Gronau gegrepen en grotendeels ver nield. Van de twee inzittenden, vader en zoon Zuidinga uit Overdinkel, is de vader ter plaatse omgekomen. De zoon werd ernstig gewond naar het zieken huis Ziekenzorg te Enschede overge bracht, waar hij vannacht is overleden. De Britse regering heeft vandaag maat regelen genomen om het hoofd te bieden aan de noodtoestand op het gebied van de voedsel- en brand6tofvoorzicning. die zou kunnen intreden als 355.000 Britse spoorwegmannen inderdaad aanstaande zondagavond op het middernachtelijk uur het werk mochten neerleggen- W-aamnemenid premier Richard A. Bu-tler heeft het kabinet vandaag an spoedzitting bijeengeroepen om ta beraadslagen over de wijze waanpp de levensmiddelenvoar- zienlmg en de bevoorrading van de indus trie kunnen worden verzekerd. De ver loven bij de poddibie zijn needs ingetrokken en de fabrikanten hebben de naad gekre gen, grondstoffen in te slaan. Het gaat om een actie van merendeels ongeschooflde of ihai-f geschoolde arbei ders, aangesloten bij de Nationale unie van spoorwegpersoneel (de NUR), die een van de slechtst betaalde groepen dn En geland vormen. De twee andere 'boniden van spoorweg personeel. die ,de hogere employés en d« andere maatndilotnere vertegenwoordigen, willen eerst de uitspraak afwachten vam de onatflhamtoeilijke arbitragecommissie die de ilOomikwestóe van de spoorwegbeambten bestudeert en daarover begin april ver slag zal uitbrengen. A Dit gebrek aan eensgezindheid onder e vakbonden bemoeilijkt uiteraard de bijlegging vam het geschil. De bestuur ders van de drie bonden hebben het over leg achter gesloten deuren voortgezet. Tot dusver echter zonder veel resultaat. Noordelijke wind De Bill verwacht tot woena- dagavond: Enkele wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Hier cn daar mist. Aanvankelijk weinig wind. Later overwegend matige wind uit noordelijke richtin gen. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag (Opgemaakt om 11.15 uur WOENSDAG 10 FEBRUARI HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Nieuwe weg van Oost naar West Rusland heeft gisteren verklaard dat de grenzen van Duitsland „door de oorlog zijn gewijzigd" en dat ze, zonder een nieuwe oorlog, niet nog maals gewijzigd zullen worden. Chroesjtsjef zei dit op een receptie die door de Italiaanse president Gronchi in de ambassade te Moskou werd gegeven. In antwoord op een toespraak var Gronchi zei Chroesjtsjef na een var vredelievendheid getuigende inleiding „Indien men verdere ontspanning moge lijk wil maken moeten eens en voor al de gebiedswijzigingen in Europa worden erkend, een vredesverdrag met Duitsland getekend en de Berlijnse kwestie worden opgelost". Chroesjtsjef noemde een v red-as verdrag met Duitsland noodzakelijk om de nade- gevolgen van de Tweede Wereld oorlog te liquideren, maar: „Het is mie redelijk het socialistische regime in Oost- Duitsland te willen veranderen en deze republiek door We®t-Duitsland te laten absorberen. Wij kunnen hetzelfde voor Oost-Diïitsland voorstellen. Niemand zou echter een diergelijk voorstel accepteren; laat daarom de Westdultsers hun leven leiden en de Oostdu-itsens het hunne, aldus Chroesjtsjef. Herter Bijna tegelijkertijd zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, op een persconferentie In Washington, dat premier Chroesjtsjef een scherpere politiek inzake Wcst-Berlyn gaat voeren. De minister voegde aan zijn vcrwyt toe, dat Chroesjtsjef echter in feite de over eenkomst van Camp David nog niet heeft geschonden; tot dusver heeft de Rus niet getracht een tijdslimiet te stellen waar binnen handelend zou moeten worden op getreden in de kwestic-Bcrlyn- In Moskou zei Chroesjtsjef nog tot zijn Italiaanse gast. Gronchi: „Denk goed na en na rijp overleg zult gij eveneens com munist worden". Gr-omohd bleef niet achter: „Het zou kunnen gebeuren, dat premier Chroesjtsjef op een dag er toe zou worden gebracht christen-democraat kant°u U,n ^e2e W0ns spreek ik van mijn Ten slotte deed Oost-Dultsland zelf een verrassende duit in het zakje; In Berlijn werd bekendgemaakt, dat communistisch Oost-Dui-tslan-d binnenkort een nieuwe spoor- en verkeersweg in het grensge bied tussen Oost en West zal openstellen, bij Herrnburg dioht by de Oostzeekust. Er werd geen reden voor deze nieuwe grensdoongangon opgegeven. Beroep anti-Joodse kladderaar werd afgewezen De hoogste rechtbank van West-Berlijn, het staatshof, heeft gisteren een beroep van de eerste Duitser die tot gevange nisstraf is veroordeeld in verband met de golf van anti-joodse incidenten, af gewezen. De man was veroordeeld tot In Stuttgart is gisteren een negentien jarige Duitse dienstplichtige tot elf maanden gevangenisstraf veroordeeld. omdat hij anti-joodse lededelingenbord va had aangeplakt. biljetten op het

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1