Sjoukje en Joan bereikten reeds de hoogste plaatsen Bij Amsterdamsche Bank is de winst gestegen §1 IR. A. PAULEN NAAR yl SQUAW VALLEY Eindelijk is het weer om de Noord wat heter FILIAALHOUDSTER De samenleving heeft een ander gezicht gekregen RENTEBIJSCHRIJVING over 1959 nieuwe leidsche courant 9 zaterdag 6 februari 1960 Garmisch-Partenkirchen was enthousiast Sjoukje Dijkstra en Joan Taanappel hebben zich gisterimddag in Gar- misch Partenkirchen in de eerste twee van de serie van zes verplichte fi guren aan het hoofd gesteld van de 28 kunstrijdsters, die elkaar de Euro pese titel betwisten. In zwierige bogen reden zij voor de negen juryleden, waaronder onze landgenote mevr. Benedict-Stieber. Reeds direct onder- J streepte Sjoukje haar dandidatuur voor het kampioenschap, waar zij het I vorige jaar reeds zo dicht bij was. Haar eerste figuur reed zij prachtig. Zij kreeg daarvoor een hoge waardering: totaal 43.1 pt., hetgeen met de jvermenigvuldigingsfactor van 3 betekent, dat zij 129.3 pt. behaalde (ge middelde 4.8). Een enthousiast applaus klonk van het ongetwijfeld des kundige publiek In gracieuze, kleurrijke toiletjes, op: (witte laarsjes en glinsterende schaatsen .onderwierp de een na de ander zich aan - kritische blikken van de juryleden, die 7elfs niet schroomden op hun knieën de 'door de vlijmscherpe ijzers getrokken sporen aan een minitieus onderzoek te (onderwerpen. j Het totaal van Sjoukje bleek onbereik baar, ook door de Duitse concurrente Ina Bauer, alsmede voor het Oostenrijkse meisje Regina Heitzer, die resp. op 40.3 en 40 kwamen. Spoedig bleek, dat nog ICfljblechts Joan Haanappel Sjoukje zou kun I--- overtreffen. Als éen na laatste in de erscheen het Haagse meisje voor de en reeds dadelijk wekte zij hoge ver- In prachtige balans reed zij figuur en ook Joan zag haar pres- met een waarderend applaus be- ind. In spanning wachtte ieder de uit- ilag af. Het' werd een totaal van 42.6 1127.8), waarmede zij achter Sjoukje op de -eede plaats kwam. Hoge cijfers In de tweede figuur kwam Sjoukje we- ot een hoog totaal (42.1) en ook i(nu kon geen der concurrenten haar over treffen. Joan Haanappcl benaderde haar nu weer met 40.7 het dichtst, waar- onze beide landgenoten na de eerste figuren in de algemene rangschik king de eerste twee plaatsen _fers van beide meisjes e eerste en tweede figuur wa T Sjoukje: 4.9, 4.8, 4.5, 4.7, 4.9, 4.9, 4.8 en alsmede 4.8, 4.6, 4.4, 4.6, 4.8, 4.6, 4.6, Regina Heitzer (Oostenrijk) 238.5 pt.; 4. Ina Bauer (W.-Dld) 235.8 pt.; 5. Karin Frohner (Oostenrijk) 229.5 pt.; 6. Patricia Pauly 227.4 pt Sneeuwbuien Onderbroken door enige sneeuwbuien hebben de heren gistermorgen de laatste serie van hun verplichte figuren afge werkt. De Fransman Giletti handhaafde zich op de eerste plaats. De Oostenrijker Felsinger, de Westduitser Schnelldorfer en de Fransman Calmat zijn Giletti's grootste concurrenten, die alle registers van hun technisch kunnen vandaag zeker hebben opengetrokken om de koploper in te halen en zo mogelijk te overtreffen. Na zes' vèrplichte figuren is de stand bij de heren: 1. Alain Giletti (Fr.) 920.2 pt 2 Norb'ert Felsinger (Oostenrijk) 898.2 pt.; 3. Manfred Schnelldorfer (W.-Dld) 881.2 pt.; 4. Alain Calmat (Fr.) 880.6 pt.; 5. IJsdansen De Europese en wereldkampioenen, de Engelse Doreen Denny en Courtney Jones vormden gisteravond, evenals de dag te voren bij de verplichte dansen onbetwist baar de meest sublieme combinatie. Aan hun overwinning twijfelde dan ook nie mand. Het werd een grootse demonstratie van ijsdansen en het was duidelijk, dat de titel bij hen terecht zou komen. Zelfs het Franse jurylid, mevr. Meudec, die de gehele avond zich het ongenoegen van het publiek op de hals haalde door steeds het laagste cijfer toe te kennen, stond nu in het voorste gelid bij de hoogste-cijfers. Op de tweede plaats hand haafden zich de Fransen Cristiane en Jean Paul Guhal, terwijl de bronzen me daille eveneens in Engelse handen kwam: Mary Parry en Roy Mason. De stand, die zich bij de verplichte dansen had ge vormd, bleef na het vrije dansen onge wijzigd. Deze was: 1. Doreen Denny en Courtnye Jones (G.B.) plaatscijfer 7 en 259.88 pt.; 2". Christiane en Jean Paul Guihel (Fr.) 16 en 246.11 pt.; 3. Mary Parry en Roy Mason (G.B.) 22 en 231.87 pt. De heer en mevrouw Odink, die zich na de verplichte dansen op de 14e plaats hadden genesteld, zijn niet meer op de baan verschenen. De heer Odink liep bij een val in de kleedkamer een spierbles sure op, tengevolge waarvan het echt paar zich voor de vrije dansen moest te rugtrekken. ,Vj Nationale damtitel Ir. Van Dijk blijft onder 50 pet. In het toernooi om de nat. damtitel werden gisteravond gespeeld: Bcrgsma— Hulsman 2—0 en Van Dijk—Edink 1—1, I Door aanvallend spel heeft Van Dijk ilang de leiding in handen gehad, doch RS (door een achterwaartse ruil moest hij tljn schijven hergroeperen, waardoor femise onvermijdelijk was: Huisman gebruikte in de opening al reel tijd en kreeg een achtergebleven (chijf, die hem veel hoofdbrekens be- forgde. Bergsma rook de winst, zette I (toer door. maar Huisman verdedigde tich hardnekkig. Toch kon hij verlies biert voorkomen. De klok maakte na zes uur een eind aan de partij, toen Huisman échter reeds verloren stond. Van Dijk is niet erg gelukkig in dit toernooi. Hij heeft nog geen enkele t partij gewonnen, speelde vier maaï fcjTinise en verloor éénmaal, zodat zijn 9rre onder de 50% bleef. Weinig hoop dus rervoor hem op een plaats in de strijd o gTThet wereldkampioenschap 1960. I Luitenant-generaal C. F. Pahud i Mortanees is door ziekte verhinderd i Wed. schaatsenrijdersploeg te vergezel- plaats optreden als chef de mission. I Russische schaaktitel sPETROSIAN LEIDT Dc Russische schaakkampioen Petro- Wan heeft een goede kans zijn titel te prolongeren. In de stryd om het natlo- kampioenschap 1960 behaalde hij 4.5 uit G. Het lijkt waarschijnlijk, dat zijn zevende party afgebroken tegen E Smyslof in remise zal eindigen. 1 Petrosian handhaafde zich met deze 4.5 pnt. en een afgebroken partij ook iplei-üe-zevende ronde op de eerste plaats de algemene rangschikking. Groot meester Korchnoi en Krogius delen de ;renjtweede plaats met elk 4.5 pt. Taimanov, en Polugaevsky behaalden elk wier pnt. en delen daarmee de 4e t.ir plaats. De partij tussen Smyslof de Amster- n 1959 tot f 89,8 miljoen gestegen, tegen 81,1 min. in 1958, dank zij de ruime liqui diteit van bedrijfsleven en regering alsmede de grote bedrijvigheid op de effectenmarkt.. De winst uit interest en wissels beliep 45,4 (v.j. 43.4) min., uit provisie 40,4 (33,6) min., uit effecten en syndicaten 4 (4,1) min. De algemene onkosten waren t' 40.8 (39.1) min., pensioenstortin gen 4.2 (4,1) min., afschrijving f 4.6 (3.3) min., belasting f 17 (14) min Het dividend is verhoogd van 12 tot 14%. Toevertrouwde middelen namen sterk toe, crediteuren, met II pet tot f 1406 (1264) min., termijndeposito's met 51 pet tot 513 (340) min., waardoor de balans telling voor de eerste maal de twee mil jard overschreed. De particuliere krediet verlening in het binnenland nam weinig toe. Pas in het tweede half jaar steeg het debiteurencijfer sterk tot f 826 (v.j. 742) min tegen een top van f 879 min. in 1956. Een deel dier toeneming komt voor rekening van het buitenland. Het grote renteversohil had tot gevolg, dat ver scheidene Amerikaanse ondernemingen tijdelijk financiering in Europa zochten. De Mij voor Middellang Crediet ver schijnt voor het eerst in de geconsoli deerde balans. De post schatkistpapier daalde tot f 451 (588) min. Wat de wissel vallige effectenafdelingen betreft zal 1959 ongewoon gunstig blijken. In i960 zullen de onkosten aanzienlijk toenemen door de salarisverhoging. Voor zo groot moge lijk administratieve efficiency is een elektronische apparatuur in gebruik ge- Hei personeel bedroeg eind 1959 5078 (4897). De omzet van Mahuko steeg belangrijk, de Mij tot Financiering van Bedrijfspanden ontwikkelde zich gunstig. Aan de extra-reserve is f 2 min. toege- het reservefonds steeg met f 5 min. tot f 54 min., het kapitaal bleef f 90 min., de balanstelling was f 2191 (1852) min. uitge- Het hoofdkantoor zal worden breid. Er zijn nu 231 kantoren dagen in 187 plaatsen. Het aantal v huurde safeloketten was 41-832 (41.404). Petrosia: Zij werd M °de 91ste zet opnieuw afgebroken, pronstein en Suetiii hadden voor de 105 'zetten, die zij tot dusverre deden, ruin j5 uur nodig. Ook deze partij werd weei ^afgebroken. Rudolf Nelson in in overleden B-enlijn overleden. RudoJtf eigenlijke naaim Rudolf sothn is. was iin ons land zeer popu- toen hij ails vluchteling van iitlenregime in 1933 in „La Gat et jrdam ging optreden. Zijn vrou chansonndère Kafche Erholz. Jarenlang leeft Nelson in het Leictsepleón-theater ingewerkt met Louis Divids. Hitier oniS^ieeft Nelson hot ere-amiërsehep aamgebo- Nellson heeft hot geweigerd Zwitserland en Frankrijk Nederland gekomen. In 1949 trad Nelson in Benltjn op. irkeu Emigrantenkind verdronken. Het jaofjken naar de zesjarige Jopie Verheul die drie jaar geleden met haar ouders uit 1 fci/jflEinidhoven naar Canada is geëmigreerd i riches afgelopen. Haar lijkje is gevonden der het ijs in de Credit rivier. Het kind pveiWerd sedert maandag vermist. Een dui- l{Ar Wat ct.cffolii ker vond het stoffelijk overschot. 13 ft* Nog dit jaar kan igc-moet gezien van de commit eer en vervoer van Amsterdam inleg van «en ondergrondse. ipport worden Over Nederland merkt het verslag op. dat de krachtigste stoten voor de eco- e uit hot buitenland zijn gekomen. De concurrentie op de' Euromarkt- werpt haar schaduwen vooruit. Helaas is het Nederlands bedrijfsleven niet in alle op zichten gerust en in ons land heerst be duchtheid voor een beschermend karale an de Euromarkt. De directie hoopt en aanvaardbare regeling met do landen. prijsdaling zal verhinderen, terwijl bedrijfstakken met niet of nauwelijks stijgende produktiviteit ernstige moei lijkheden kunnen ontstaan. Bij de volle werkgelegenheid moeten ook de zwak kere bedrijfstakken meedoen aan dt wedloop om arbeidskrachten. De ge middelde loonstijging op l a-pril kan belangrijk uitgaan boven een peil, da-t aanvaardbaar zou zijn zonder een prijs stijging te veroorzaken. De rijksbegro ting vormt niet voldoende tegenwicht tegen inflatie. De deviezenpositie der devlezenbanken is met f 783 min. gestegen. Duidelijke scheiding tussen het bedrijf van spaar en handelsbanken behoort tot het verle den, want ook de handelsbanken z(jn be langrijke trekkers van spaargeld gewor- De Amerikaanse tekorten op de beta lingsbalans zijn voor ht westen wiet ver ontrustend. Zij.leiden tot een wenselijke herverdeling van de betrekkelijk kleine wereldgoudvoorraad van 150 miljard gul den over de grote handelsgebieden, daar het goud in het internationalebetalings verkeer een uiterst belangrijke taak verricht. Met het oog op de inflatie is verhoging van de goudprijs wei-wig aan te bevelen. Nieuwe vakorganisatie koopvaardijofficieren Een aantal koopvaardij-officieren heeft het initiatief genomen om een geheel nieuwe vakorganisatie voor koopvaardij officieren te stichten. Zij hebben zich te- legrafisch tot alle Nederlandse koopvaar dij-officieren gewend. In dat telegram wordt o.m. gezegd: dat het in verband met de vrij algemene ontevredenheid de bestaande vakorganisatie noodzakelijk is over te gaan tot het vormen van geheel nieuwe vakorganisatie uitsluitend bestemd voor koopvaardij-officieren". Er zijn reeds vijftig gunstige reacties op het telegram binnengekomen. Weer beslag op apparatuur van VRON De laatste zending apparatuur voor de zender aan boord van het in Einden lig gende schip van de V.R.O.N. (Vrije radio- omroep Nederland i.o.) die per vracht auto uit Amsterdam naar Emden zou worden overgebracht, is gisteravond bij de grenspost Ter Apel in beslag genomen door een opsporiwgsambtenaar van de bij-! zondere radiodienst van de P.T.T. uit Den Haag. Door dezelfde ambtenaar, de heer D. Neuteboom is op 11 december in het be drijf van de technische directeur van de V.R.O.N., de heer H. Oswald, te Amster dam een deel van de daar gemaakte zend apparatuur, bestaande uit voedings- en hulpapparaten in beslag geno-men. Dit ge schiedde toen op grond van de Telegraaf- en telefoonwet. Volgens de heer Oswald is in Ter Apel versterkersmateriaal voor de middengolf in beslag genomen. Wallstreet sterk gedaald De New Yorkse effecten-beurs is giste ren scherp gedaald bij trage handel en ondanks lichte verbetering in het laatste, uur w-anen de koemsen onderhet vorige slot. De meeste verliezen liepen uiteen van enkele centen tot twee dollar. Staal -gaf de lei-ding bij de daling op een prijsverlaging door U.S. Steel, waar door dit fonds 2,87 zakte tot S 87,12., een nieuw laagtepumt voor 1959/60- Auto's, spoorwegen, tabak, elektrische uitrusting en de meeste elektronische waarden gin gen omlaag, olie, chemische waarden, be drijven van openbaar nut en vliegtuigen waren verdeeld. Van de 1202 verhandelde fondsen waren 665 lager, 313 hoger en 224 onveranderd. De index van Standard and Poor ging 0,29 omlaag tot 55,98 en op deze grond slag w-as het totale koersverlies 1600 miljoen, het gemiddelde van A.P. daalde 0.80 tot 217,30, van Dow Jones voor'30 industriëlen 4,37 tot 626,77 punten. Eerste Kamerleden contra .De Giizelaar' Enige leden van'de Eerste Kamer heb ben in het voorvtopig verslag over de be groting van de onderwijs, kunsten en wetenschappen bezwaar gemaakt tegen de •'mihoud van sommige "toneelstukken. Zo achtten zij de opvoering van stukken alls „De gijzelaar" va-n Bnendiain Behao niet verantwoord, omdat -daarin de grenzen van het. toelaatbare verre "houden zijn overschreden- De genoemde leden hadden daarbij voornam-slijk het oog op de passages da-a dc religieuze gevoelens in ernstige mate kwetsen. Zij zo-uden gaarne vernemen, of de minister wegen weet te vinden dde ertoe kunnen leiden dat opvoering van toneelstukken waarin passages als de ge noemde voorkomen achterwege blijft, "M- thans dat de opvoering zal geschieden met weglating van die passages. KATWIJK Winkelpand piet bovenwoningen Het architectenbureau Verloop-Van der Mey te Katwijk heeft Van Beelen-Rem- melzwaal een onderhandse aanbesteding gehouden voor het bauwen van een win kelpand met drie bovenwoningen aan de Princestraat Inschrijvers waren: Joh. Verloop Zn.T 106.650: N. J. van Duyvenbode, 106 550; Jac. Parlevliet 105.500: G. de Best Kzn Znn, 105.300: W. Ouwehand Zn, 104.500: Firma de Best-Ouwehand, 103.200 en A. de Waard, 102.830. fAdvertentie Voor dieet-patiënten ZOUTLOZE KAAS van uitsluitend le kwaliteit „De Landbouwer" VOORSTRAAT 36 Telef. 2136 Visserij sol fj es Eindelijk is om de Noord beter weer aangebroken. Er werd donderdagmiddag en vrydag nog wel een bries met wind kracht 6 in de noordelyke Noordzee ge- Zij vreest, dat loonsverhogingen tot meld, maar het was voor de trawlers en overbestediiug zullen lelden en een aan|5™'= trmwllo«wt och u-eer v.sbaar alle verbruikers ten soede komende I ""i"- Er wera"> scI"al« vangsten ge- CHEMISCHE WASSERIJ zoekt voor haar filiaal te KATWIJK en met opgaaf van leeftijd enz. te richten aan: Herenstraat 51A, Leiden. va en hebt U wensen. De verwezenlijking daarvan, zal veelal bijzondere financiële voorzieningen vragen. Het is waard daarvoor te sparen, want sparen is een basis voor de toekomst DE GEMEENTE SPAARBANK KATWIJK wil U daarbij helpen; zij geeft 3'/i% rente: deelnemers aan het jeugd- sparen genieten nog 10% premie op inlagen en rente. KANTOOR: Katwijk aan Zee. Voorstraat 88, (Weeshuis) Katwijk aan den Rijn, Vooim. Gemeentehuis, Rijnstraat meld. Zy varieerden van 50 tot 100 man den vis. meest schelvis, koolvis cn haring. De trekmeldingen varleerden dan ook slechts 20 tot 30 manden vis. Op de kust ging het vooral bij de P-boeienlijn iets beter; daar werden vangsten door de loggers en kotters gemeld van 20( 300 kg tong cn 10 tot 20 manden schol wijting en kabeljauw. Dichter op dc kust, waar de kleinere eenheden vl en etmaalvangsten van 100 tot 150 kg tong en van 10 tot 20 mandjes schol scheep gehaald. Met de berging van de Heideree kotter MD 79 De Drie Gebroeders wordt op hét Texelse strand nog steeds druk voortge- Ook gisteren is weer met bull dozers en pompen gegraven en m< geslaagd het schip weer iets dieper te brengen. De H.D. 79 heeft echter nog geen centimeter in de richting var afgelegd. Gistermiddag is de IJmuidense zeesleper Friesland bij de Texelse kust aangekomen en heeft daar de vorige week uitgelegde sleepkabel' opgevist en vastge maakt. Vannacht werd voor de eerste maal getrokken, terwijl aan boord de HD 79 op de winch werd gehieuwd op de draden, dde aan ankers in uitstaan. Gisteren aan dc markt Te IJmuiden was gisteren geen grote aanvoer. Er waren twirvtig schepen, v bij twee trawlers, binnen met 3000 kisten vis. Hierbij was een aanvoer van 300 kis ten tonjg. 700 haring, 850 schol, 300 jonge haring, 150 schelvis. Van de trawlers ren binnen de Claesje met 450 kisten en de Thorin-a met 700 kisten. De vangst van de Thorina bestond voornamelijk uit haring. De Claesje bosomdc slechts f 11.700, wat al iets weergeeft van de mid delmatige prijzen, die voor haring t; 22 en 14 lagen, voor makreel tussen f 22 en 12 en voor. schelvis tussen 50 en 25 naar kwaliteit en soort. De rijtjes kabeljauw gingen va hand voor export voor 100 tot 40. I?e tong ging vlot weg: ƒ3,60 tot ƒ2,40 per kg voor de export. De buitenlandse han del nam verder de grove en middel schol af voor 40 tot ƒ20. De kleine schol wat voor het binnenland bestemd met note ringen tussen 40 en 20. Gisteravond was nog moeilijk te zeg gen, hoe groot de aanvoer aan de zater- dagmarkt te I.Tmuiden zou zijn. Een der tigtal loggers en kotters liep binnen voor deze markt met tong- en schol vangsten. Overheidsinvloed Brommers en auto's Effectenbezit Sociale zekerheid Vakantiereizen Vakbeweging Verzekeringen Zelfbediening Prijsafspraken Sparen Stroomlijn-buishouden Euromarkt (Door onze economische medewerker.) PROF. DR. J. F, HACCOü heeft deze weck op het congres van de fede ratie van middenstandsorganisaties in de textielhandel een interessan te inleiding gehouden over de vraagstukken waarvoor de dynamiek van deze tijd de textielhandel plaatst. Het onderwerp de dynamiek van deze tijd heeft ons en naar wij hopen ook vele anderen aan het denken ge bracht. De jeugd realiseert zich de soms diepgaande veranderingen in onze samenleving natuurlijk niet, eenvoudig omdat zij er mee opgroeit. Maar zij die de jaren dertig over zich heen hebben laten gaan, zullen erkennen er in de afgelopen 25 jaar schier revolutionaire veranderingen hebben plaats gevonden. Neem de instelling van de overheid tegenover het economische leven. Prin cipieel staat zij ook de huidige over heid op het standpunt dat zij een taak heeft bij het handhaven van een grote en stabiele werkgelegenheid, bij zo stabiel mogelijk prijsniveau en en aanvaardbare verdeling van het nationale inkomen over alle bevolkings groepen. Onmiddellijk sluit hierop aan ja, houdt er nauw verband mee de tot de verbeelding sprekende groei van de sociale zekerheid. Beter dan een opsomming vertellen de cyfers het: de totale kosten van de sociale zeker heid bedroegen in 1938 f116 miljoen en in 1958 1 2945 miljoen. Dit is ver bluffend, ook al weten wy dat de gul den van 1938 drie maal zoveel waard was als dc huidige. De AOW was een van de grote triom fen in de sociale zekerheid. In verzeke ringskringen verwachtte men dat zij de groei van de levensverzekering naai neden zou drukken. Het tegendeel het geval. De AOW bleek een prikkel te zijn voor het sluiten van een aanvul lende verzekering. Dit èn de bloei van de collectieve pen sioenverzekeringen joegen het bedrag van de door alle levensverzekerings- maatschaippyen ontvangen premiën koopsommen van f 466 miljoen in 1950 naar f850 miljoen in 1958. In 1940 werd er f 144 miljoen ontvangen, zij het dan dat dit weer sterkere guldens waren dan wij nu hebben. De betere verzorging van de oude dag, ingeluid door de vele bedrijfs- en on dernemingspensioenfondsen, heeft wel haar sporen bij de spaarbanken nage laten. Niet dat men minder spaart, ver re van dat zelfs, maar de mens van tegenwoordig spaart voor een bepaald doel in de meer nabije toekomst, v door er over een geheel jaar gezien zeer grote bedragen naar en van de spaarbanken vloeien. Een op de elf Thans een verandering van een geheel ander karakter. Nederland wordt steeds sneller gemotoriseerd. Er rijden thans ruwweg een miljqen bromfietsen rond (dat is 1 op de 11 Nederlanders). Zelfs het aantal per sonenauto's is sedert 1955 verdub beld tot circa 500.000 thans. KATWIJK AAN ZEE Werknemers moeten samenwerken Vele leden van de afdeling Katwijk in de christelijke bond van werkne- .ers in de hout- en bouwnijverheid ..aren gisteravond met hun dames bij één iri de Kapél, 'waar 'loohdsbestuurder P. H. de Kleuver het woord voerde. De heer De Kleuver vestigde er m ;ns de aandacht op, dat de werknemer individueel erg zwak staat. Slechts door samenwerking is te bereiken, dat recht wordt gedaan. De christelijke vakbe weging zet zich tenvolle in voor de be hartiging van de belangen der werk nemers. Met de jaren wordt dit er niel gemakkelijker op. De maatschappelijke problemen worden steeds ingewikkel- De christelijke vakbeweging is geen liefhebberij, maar een ernstige zaak. Dc heer De Kleuver richtte zich vooral tot de jongeren, daar zij straks de plaat van de ouderen zullen moeten in- :n. Met het oog op het diamanten Aanstaande maandagavond, 8 uur in Hotel „NOORDZEE", CAUSERIE en KLEURENDIA'S OVER ZWEDEN door de heer G. VAN MARLE Toegang vrij. FOTOHANDEL D. KRUYT Voorstraat 9. Katwijk aan Zee Tel. 2851. jubileum van de bond werd gevraagd zoveel mogelijk nieuwe leden te werven als jubileumgeschenk. Ter ontspanning vertolkte de toneel club UDI het stuk Ik trouw met de melkboer. Nic. Klok voerde de regie. Kinderverzorgster Onze plaatsgenote mejuffrouw J Kulk heeft te Rotterdam het diploma kinder- verzorgster behaald. Jeugdavond Donderdag wordt door de gereformeer- jeugdwerkcommissie in Irene iugdavoind gehouden, waarop, de heer P. Verhoef, inspecteur van politie te Noordwijk, belevenissen uit zijn loopbaan zal vertellen Er wordt ook een interes sante politiefilm vertoond. Ouderavond Onder grote belangstelling hebben de jongensclubs Benjamin en David in de Oranjezaal van het jeugdhuis een ouder avond gehouden. De leider van Benjamin hield een inleiding met als uitgangspunt Jozua 4. Na de pauze waren er opstellen Dick Remmelzwaal, Kees Berkheij Gerrit Kuijt. Gerrit Kuyt speelde ook op het accordeon en voorts stonden op het programma een pantomime, een plaatsnamenrace en declamatie. Hoog en laag water Zondag: hoog water 11-33 uur; laag wa ter 6.46 en 19.32 uur. Maandag: hoog water 0.16 en 12.48 uur; laag water 8-06 en 20.43 uur. BIJBELLEZING te houden D.V. maandag 8 februari 1960, des avonds 8 uur in de UNI-zaal aan de Weth. Ouwehandstraat te Katwijk aan Zee door de evangelist Jb. KLEIN HANEVELD te Bodegraven. Onderwerp Komt by de wederkomst van Christus het eindgericht? KATWIJK AAN DEN RIJN Gevonden voorwerpen Bij de politie zijn de volgende voor' werpen als gevonden aangegeven: jerry- can,, nijptang, rijwielsleuteltje, verschil lende handschoenen en wanten, grijze weekend tas met ritssluiting, bruine plastic herenportemonnaie met inh. blauwe wollen kinderjas met capuchon gele wollen sjaal, damesbril in grijze koker, kofferslefitel, rode step met ini tialen. Inlichtingen dagelijks, 's mid dags van 5 tot 6 uur, politiepost Rijnstr. Stijging bij Wereldbank De reserves van dc Wereldbank zijn in de tweede helft van 1959 met 42 miljoen gestegen tot 5 462 min, namelijk de extra reserve met 28,8 min. nettowinst, tot 310,9 min., de speciale reserve met 13,2 min. commissie tot 151 min. Het bruto inkomen zonder commissie was 71.4 min., tegenover 42,6 min. kosten, waar van 37,2 min. interest, uitgiftekosten, e.d. Er zijn voor 349,1 min.-15 leningen verstrekt aan Frankrijk voor Algerije en de Sahara, Oostenrijk, Chili, India (2), Iran, Italië, Japan (2), Noorwegen, Pa kistan (3), Verenigde Arabische republiek en Uruguay. Sedert de oprichting zijn 249 leningen aan 51 landen verstrekt. De uit staande leningen bedragen 5 3991,2 Het ingetekend kapitaal is 18.614,4 het maatschappelijk kapitaal is verhoogd van 3 10 tot 21 miljard. De geconsoüdi de schuld steeg met 84.6 min. S 1989.8 min. (Advertentie.) Gevraagd Winkeljuffrouw nelden 's avonds na 8 uur, Parklaa 10 Boekhandel v. d. LEE KATWIJK AAN ZEE Deze motorisering heeft ongetwijfeld haar stempel gedrukt op het sociale toerisme: de trek van de gezinnen naar buiten in de weekeinden en tydens de vakantie. Kampeerterreinen, bungalow- bedrijven en recreatie-oorden rezen als paddestoelen uit de grond terwijl de in dustrie een geheel nieuw terrein vond in de fabricage van kampeeruitrustin- Het vakantiereisje naar 't buitenland, eens het privilege van de happy few, behoort thans tot het normale jaarlykse festijn. Dit betekent een verbreding van de horizon en het leren kennen en waarderen van andere voedings- en ge notmiddelen. 9 De detailhandel heeft zich hierop Ingesteld zo goed als hU ook op an dere wijze reageert op de dynamiek van deze tyd. De zelfbedieningswin kel werd 10 jaar geleden als een soort modegril beschouwd. Thans bezit ons land er reeds 1300. De grote zyn uit gegroeid tot supermarkets waar van alles te koop is. Het eindpunt wordt het one-stop- shopping centrum, waar dc hulsvrouw alles voor de dagelykse behoeften onder één dak kan kopen. Dc huisvrouw wil tegenwoordig ge makkelijk boodschappen kunnen doen evenals zij thuis gemakkelijk moet kun nen werken en aangenaam moet kunnen leven. Vandaar dat alle mogelijke eleK- trische apparaten erin gaan als gesne den koek. En naar mate meer gehuwde vrouwen besluiten om te (blyven) wer ken, zal die elektrifikatie en stroom lijning van de huishouding grotere vor men aannemen. Spreiding Er tekent zich inmiddels al weer een nieuwe ontwikkeling af: de be- zitsspreiding met als bijzonder ac cent de propaganda voor de sprei ding van het effectenbezit over gro tere lagen van de bevolking. Zo kunnen wij doorgaan met het op sommen van sprekende veranderingen in het gezicht van de samenleving: de grote kracht van de vakbeweging, de vele prijs- en andere afspraken tussen de ondernemers en vooral niet te ver geten de internationale samenwerking (Benelux, Kolen- en Staalgemeenschap Euromarkt Vryhandelszone Wereldbank Internationale Monetaire Fonds); zij bestonden vóór de oorlog eenvoudig niet. 9 Al die ontwikkelingen cn al die verschuivingen houden echter verband met elkaar. Zy zyn in eerste instantie ontstaan als reactie op de vooroorlog se angst voor de massale werkloos heid cn de felle concurrentie. Men wil de bestaansonzekerheld van dc jaren dertig nooit meer terug hebben. Naar mate na de oorlog de bestaans zekerheid groeide, kwam er ruimte om te gaan denken aan een gemakkelijker en aangenamer leven. Deze ontwikkeling is zeker een kwes tie van koopkracht en zij houdt zeker verband met de vooruitgang van de techniek. Maar zij is ongetwijfeld ook de vrucht van een andere instelling van de mens tegenwoordig. Teza men hebben deze krachten ervoor gezorgd dat er een samenleving is gegroeid die in vele opzichten we zenlijk verschilt met die van vóór 1940. CITOSA BREIDT ZIJN AUTODIENSTEN UIT Met ingang van maandagavond wor den dc busverbindingen van Citosa met Zoetermeer -Den Haag cn terug uit gebreid. Er worden diensten ingelegd vanaf Zoetermeer van 7, 9 en 11 uur en vanaf Den Haag om 7.30. 9.30 en 12 uur. Met de uitbreiding van de overige verbindingen hoopt men spoedig een begin te kunnen maken. Coöperatieve Raiffeisenbank „KATWIJK AAN DEN RIJN" RIJNSTRAAT 40 KATWIJK AAN DEN RIJN Hiermede berichten wij U, dat er op de navolgende data van 's morgens 9 12 uur, 's middags 2—3.30 uur de rente op de spaarbankboekjes wordt bygeschreven: maandag, 8 februari 1960, letter A. t.m. G. dinsdag, 9 februari 1960 letter H. t.m. M. woensdag, 10 februari 1960. letter N. t.m. S. donderdag, 11 februari 1960 letter T. t.m. Z. Op bovengenoemde dagen kunnen er GEEN spaarbusjes geledigd worden. Cöop. Raiffeisenbank „Katwijk aan den Rijn" VOORTZETTING bij dc COöP. RAIFFEISEN-BANK „KATWIJK AAN ZEE" Onze spaarders wordt vriendelijk verzocht hun boekje (s) ten kantore der Bank aan te bieden op één van de hier onder aangewezen dagen vermeld achter de beginletter van hun familienaam. E, F cn G 8, 9 en 10 februari 1960 H en 1 11 en 12 februari 1960 j, K en L 15, 16 en 17 februari 1960 M en N 18 en 19 februari 1960 O en P 22, 23 en 24 februari 1960 R en S 25 en 26 februari 1960 T, U en V 23 febr., 1 en 2 maart 1960 W en Z 3 en 4 maart 1960 Gedurende deze periode worden geen busjes ter lediging aangenomen. De rente voor dagelijks opvraagbare spaar gelden bedraagt thans 3V4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9