ANTIEKE KLOKKEN hebben geen geheimen voor Alphens echtpaar LEZERS SCHRIJVEN ONS N.C.R.V.-samenzang in Leidse Pieterskerk Paardesteeg met „De Turfbel' nieuwe leidsche courant 3 zaterdag 6 februari 1960 Agenda voor Leiden Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep oud- studenten met Liefde's Loze Les. van Shakespeare. Den Burcht, 8 uur: Schoolvereniging Iduna van Kweekschool van V.B.O. met Heer Halewijn, naar de bewerking van M. Nijhoff. Evangelisch-Lutherse kerk, Hooglandse Kerkgracht 26, 7.157.45 uur: avondgebed. Waalse kerk, Breestraat 64, 7-30 uur; getuigenis-samenkomst van het Leger des Heils, o.l.v. brigadier Lahuis, Amstelveen. Zondag Luxortheater, 10.30 uur: Bijzondere Kerkewerk Herv. gemeente: Uitweg, voor de vluchteling. Zuiderkerk, 12.16 uur: Bijeenkomst onder auspiciën Christen Studenten Raad, sprekers prof. dr. M. A. Beek (Amsterdam) en prof. dr. P. Hen- drix (Leiden) over Goddelijke wijsheid. Stadsgehoorzaal, 3.15 uur: C.S.R., Stu dium Generale, prof. dr. J. Dankmeijer over 's Mensen verscheidenheid. Maandag Hotel Central, -8 uur: Ned. Ver. Chr. Handelsreizigers, W. Kamp over Verkoop techniek, -iakitdek. Stadsgehoorzaal, 2 uur; Diesrede rector magnificus prof. dir. J. E. Jonkers. Het gulden Vlies, 2.30 uur: Jaarverga dering Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dr. A. van VoorthuijsensChool, 8 uur: ouderavond. Den Burcht, 8 uur; Jiergearkomste Selskip Fryslan. Den Burcht, 7.30 uur: Feestavond vijf tienjarig bestaan Markt-, straat- en rivier- handel. Oegstgeest, Bovenzaal Geref. kerk, 8 uur; Geref. vrouwenvereniging, mevr. D. Graafland-Nijman over; In en om de Jeugdhaven. Dinsdag Schouwburg, 8 uur; Rotterdams Toneel met 'n Hete Zomeravond, Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Tien jaar Jong en Jolig. Oegst geest, zijzaal Willem de ZwiJ- gerkerk, commissie voor huish.- en zmsvoorlddhtinig, Peulvruchtenavond. Woensdag Rehoboth, 8 uur: Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthorenden, 0. D. C. Idenburg Siegenbeekvan Heu- lekom, filmlezing over Centraal-Afrika. Rijksmuseum van Geologie en Minera logie, 8 uur: C. J. O verweel over De vul- canologisdhe geschiedenis van de Vesu- Rijksmuseum van Volkenkunde, 8 uur dr. A. A. Trouwborst over Een volken kundig onderzoek in Boeroendi, Centraal- Afrika. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Tien jaar Jong en Jolig. Kenkzaal Acad. ziekenhuis, 12.501.' uur: Middagpauzebijeenkomst. Oegstgeest, Hofdycksohool, Rijnsdorp over Het bind als vader va Raadhuis, 7 uur: Gemeenteraad. Endegeest, 7.30 uur: Ontspanningsavond met miicrooabaret Kolderado. Donderdag Het gulden Vlies, 8 uur: 1 reiking jonggezel zetters en Het gulden Vlies, 8 i ring A.V. Holland. Stadsgehoorzaal, 8 uur; Het Residentie- Orkest. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 Ned. Bond van oud-strijders, luit. S.D. W. C. Lemaire met praatje over Kon. Geref. Jeugdhuis, 8 ui vergadering. Pieterskerk, 7.15750 t r: Anjos leden- ir: Avondgebed. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: De Plankeniers uit Naarden met De geborduurde bal, door S. I. Hsiung. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur; Pu ganda-contactavond reserve-gemeente- politie. Films Casino 2.30 en 8 uur, zaterdag 2. en 9.15 uur): Het licht aan de overkant (18 jaar); woensdagmiddag: Iedere minuut telt. Voorstelling voor scholieren; don derdag: Paris Canaille. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De onzicht bare spion slaat toe (18 jaar); donderdag- Iedere minuut telt Voorstelling laar); woensdagmiddag: Iedere minuut telt. Voorstelling voor scholieren. Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Animeer- meisjes (16 jaar); donderdagmiddag: Iedere minuut telt. Voorstelling voor ioholieren. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Les quatre I ents coups (14 jaar), i Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Slaap- j «amergeheimpjes (18 jaar). Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dit Japan, tot 28 februari 1960. Lakenhal, tentoonstelling aankopen lichting Openbaar Kunstbezit (tot 8 abruari). Musea, institntcn, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en oiblio- theek Reuvens, Plantage 6: maandag, 1 bnsdag en donderdag van 4 tot 550 u., voensdag en zaterdag van 12 tot 4,30 u t n vrijdag (speciaal voor de grotere I Jugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds, j Pilgrimfathers-huisje, Bolsotkade 2. I 'ke dag geopend van half 10 tot 12 en Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- uslaan 7 elke dag geopend van »05 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke 'g geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen 'urg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Academisch-Histonsch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot lalf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij- tag van 2 tot 5 uur. (Van een onzer redacteuren.) AL HEEL LANG GELEDEN kreeg de mens behoefte de tijd te meten. Het eerste min of meer betrouwbare instrument, dat hij daartoe maakte, was de zonnewijzer. Hiermee kon hij overdag gesteld, dat de zon niet achter de wolken was verdwenen de tijd verdelen in uren en kwartieren. Toen de mens eenmaal zover was, wilde hij ook 's nachts „bij de tijd" blijven en na veel denken en experimenteren ontwierp hij een in strument, dat al evenzeer in de meest directe zin van de natuur afhanke lijk was, het astrolabium, waarmee aan de hand van de sterren de tijd kon worden bepaald. De ontwikkeling ging verder, er kwamen zandlopers in omloop en kunstig bedachte (Chinese) vuuruurwerken, die precies om het uur een gewichtje op een koperen bekken lieten vallen. Hierna ontwierp de mens een wateruurwerk maar ook dit was te onhandig in het gebruik om de menselijke behoefte inzake het meten van de tijd volkomen te be vredigen. Stapje voor stapje ging het ten slotte naar het uurwerk, zoals ook wij dat nu nog kennen: het slingeruurwerk, waaraan volgens de over leveringen onze Christiaan Huygens zo'n belangrijke bijdrage heeft ge leverd. Naast het mechaniek kreeg ook het exterieur van het uurwerk steeds grotere aandacht en deze be langstelling leidde onder meer in ons land tot een apart ambacht, het klokkenmaken. Dit kwam vooral op het platteland van Friesland, Bra bant en Drente en in de Zaanstreek tot grote bloei. Br is in dit ambacht zo'n onvoorstelbaar grote toewijding en liefde voor het uurwerk aan de dag gelegd, dat de Friese staartklok ken, de „Schippertjes", de Braban ders, de stoeltjesklokken en hoe ze Verder ook mogen heten, een naam hebben gekregen, die ook nu nog klinkt als een klok. Voor de volle honderd procent hand werk, ademen deze klokken stuk stuk de geest van de maker. Voor de oppervlakkige beschouwer mag staartklok een staartklok zijn en Schippertje een Schippertje, kenners weten uit ervaring, dat men zeidei waarschijnlijk zelfs nooit twee geheel identieke klokken zal vinden uit de tijd, dat uurwerken nog geheel met de hand werden gemaakt. Altijd ziet men weer andere tafereeltjes vaak ontleend aan de Bijbel of aan het plattelands leven uitgebeeld op de wijzerplaten. Ook in andere onderdelen van de klok ken zijn talloze variaties te zien., Zo blijken de oude uurwerkmakers bijzon der vruchtbaar te zijn geweest in verzinnen van mechaniekjes, die tijdens de uurslagen bepaalde onderdelen van de wijzerplaat in beweging brengen. Notaris had pech In Ailiphen aan deai Rijn woont nabij het vogelpark Avifauna een echtpaar, dat van deze en nog veel meer facetten vap de antieke klokken wed bijzonder goed op de hoogte is :de heer F. W Baerveldt en mevr. J. A. Baerveldt Van Hoven, Eimmailaan 101. De heer Baerveldt (60 jaar), diie nu al veertig jaar met antieke klokken van doen heeft, kan men op dit -gebied niet gauw meer iets wijsmaken en dit geldt zo langza merhand ook voor zijn vrouw, die de liefde voor ha-ar man is gaan delen met die voor de antieke uurwerken. Wie enigszins in het antieke-klok- kenwereldje thuis is, weet, dat hier mee veel is gezegd. Want als er er gens op grote schaal bedrog en na maak aan de dag worden gelegd, dan wel hier! Nu is de heer Baer veldt deze kennis niet zomaar ko men aanwaaien. Schade en schande zijn er aan te pas gekomen voordat hij is geworden wat hij nu is: een kenner bij uitstek, wiens werkter rein zich over het gehele land uit strekt en wiens capaciteiten zelfs over onze landsgrenzen bekend zijn, zoals meer dan eens is gebleken. We deniken aan 'n notaris i,n Knokke (België), die dn het zuiden van ons land een bijzonder kostbaar .staand horloge" had gekocht. Door on deskundig vervoer kwam deze an tieke klok ernstig beschadigd in Bel gië aan. Stad en land reisde de no taris af om iemand te vinden, die de klok zou kunnen maken. Na vele maanden speurwerk belandde hij ten slotte bij de heer Baerveldt in Al phen. Deze slaagde er in de klok weer in haar oude luister te herstel len en gracht haar zelf naar Knokke terug. De notaris was niet thuis en daarom gaf de heer Baerveldt het kostbare stuk antiek bij een aan grenzende villa af. De volgende dag sjouwde een blijde notaris het staan de horloge terug naar zijn woning. .Of hem nu halverwege de emotie te machtig werd of de klok te zwaar weten we niet maar hij liet de klok uit zijn handen schieten. De ijlings ontboden heer Baerveldt heeft toen voor de tweede keer het bewogen leven van de-ze klok in zijn atelier kunnen -redden. Wanneer antiek Wanneer is een klok nu antiek? De heer BaerveMt meent het zo te kunnen zeggen: als het uurwerk tot het kleinste onderdeel toe met de jur (behalve zaterdag voor afgestudeerden aandag, woensdag en tn 10 tot 12.30 en van 2 bibliotheek tot 5 middag) Contactbureau Rapenburg op n vrijdag geopend v tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur Prentenkabinet, Kloksteeg 23, elke dag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uui (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Deze opgaven gelden niet voor zon en feestdagen). hand is vervaardigd en als het bo vendien een oorspronkelijk zelfstan dig uurwerk is. Het komt bijvoor beeld nogal eens voor, dat een uur werk van een niet zo dure staartklok met enkele handige kunstgrepen in een belangrijk duurdere stoel- tjesklok wordt geplaatstDe waarde van het stuk antiek wordt dan uiteraard twijfelachtig. In Amerika heeft men een andere vaste norm voor het al of niet antiek zijn vastgesteld: het voorwerp moet minstens 130 jaar oud zijn. Van de in ons land gemaakte antieke uurwerken voeren de staartklokken wat het aantal betreft de boventoon en het is begrijpelijk, dat deze daardoor tot de goedkopere soorten behoren. Voor enige honderden guldens kan men al eigenaar van een dergelijk stuk antiek worden, al kunnen de kwaliteit van het uurwerk en de aard der aangebrachte versierin gen de prijs in belangrijke mate doen stijgen. De staande horloges torenen let terlijk en figuurlijk hoog boven deze staartklokken uit. Voor deze vaak fraai bewerkte en uit kostbare houtsoorten gemaakte klokhen, waarvan ook het uurwerk een buitengewoon grote nauw keurigheid toont, moet men al gauw enkele duizenden guldens betalen. Tussen deze twee uitersten in bewe gen zich bijvoorbeeld de Notariskllokjes (een wat verfijnde uitvoering van de staartklok), de Zaanlanders en de stoel tjesklokken, die meer de huizen van de gegoede stand sierden. Ook bij de staart klokken is het nu nog te zien of ze eens in de huizen van de eenvoudiger mensen hingen of in die der meer gegoeden. Zo nen op de „schoorsteentjes" van een Boerde rijklok nooit de bekende hand- gesneden -uit I-taliië afkomstige beeldjes ;n maar de eenvoudiger koperen schildjes. Ook de voorstelling op de wijzerplaat al of nief met beweegbare onderdelen zal dan meestal het leven op het platteland betreffen. Op de schoorsteentjes van de wat luxueuzere staartklokken en op die van de notarisklokken vindt men de beken de twee bazuinende engelenflguurtjes met daartussen de torsende atlasfiguur. Dit zijn stuk voor stuk juweeltjes van handsnijkunst, meestal bedekt met blad goud of (wat eenvoudiger) alleen ver guld. De industrie is deze ranke figuur tjes later gaan imiteren door ze in lood te gieten maar deze halen het in schoon heid niet bij de echte beeldjes zoals ze nu nog op de al even oorspronkelijke We stipten slechts enkele facetjes van het antieke uurwerk aan, een onderwerp, waarover men niet gauw raakt uitgepraat. Als men ten min ste zoveel liefde en geduld voor deze schone representanten van een uit gestorven ambacht aan de dag kan l-eggen als het echtpaar Baerveldt, dat zich zo aan een klok kan hech ten, dat er alleen in de ruime kamer- en-suite maar liefst tien antieke klokken zijn te vinden, waarvan mevr. Baerveldt beslist geen afstand wil doen. Voordat iemand mocht Mevr. J. A. Baerveldt-Van Hoven en de heer F. W. Baerveldt te Alphen aan den Rijn temidden van hun antieke klokken. Tussen hen in zien we op de bovenste rij van links naar rechts: 1. een ongeveer 190 jaar oude stoeltjesklok (aan de achterkant voorzien van „oren" inplaats van de meer voorkomende zeemeerminnen); 2. een een voudige Friese staartklok (ongeveer 130 jaar oud, met koperen schildjes erop); 3. een Brabantse kortstaart (140 jaar oud, met maan en datum; op de schoorsteentjes" prijken twee handgesneden, met bladgoud bedekte bazuinende engelenfiguurtjes met daartussen de bekende atlasfiguur; op de klokkekast ligt het traditionele, van Bijbelteksten voorziene klokkékleedje); 4. een 130 jaar oude staart klok met een mechaniek, dat bij de uurslagen twee molentjes op de wijzerplaat doet draaien, terwijl een vissertje met vaardige hand een enorme vis ophaalt. Op de onderste rij ziet men van links naar rechts: 1. zeldzaam klein stoeltjesklokje, ongeveer 180 jaar oud; 2. een 140 jaar oud „Schippertje" (op schepen gebruikt) met maan en datum; 3. een 150 jaar oud Frans consoleklokje; 4. een zeldzaam fraai en klein notarisklokje. Ten slotte hangt links boven de deur opening een 60 jaar oud, weliswaar apart maar niet antiek schilderijklokje. Foto N. van der Horst. Israël-zondag Mij is een maand absolute afzondering rust geboden, zodat in de kerkdien- stenlijst geen „onderwerpen" van mij staan. Zom-dag preekt in de Christelijke Gereformeerde Kerk aan het Steenschuur 1. Boertien (zie NLC van gisteren). Israël is het teken Gods aan de wanden jnzë eeuw. Israël blijft prediken dat de zaligheid uit de Joden is. Dit volk draagt het geheim in zich dat Gods ver kiezing, van Israël uit tot de volken, de enige bron van onze zaligheid is. Waar- u in de gehele wereld de felle uitin- van antisemitisme? Waarom die fa natieke, lugubere Jodenhaat? Daarom: itam ziet dat het op een eind loopt. We naderen de eindstreep van Open- ig 1220. De volheid der heidenen in. Nu zal de God van Jacob in de eindworsteling Zijn beloften gaan vervul len, die zeggen dat geheel Israël zalig wordt (Romeinen 11). Daarom heeft de Zending onder de Joden en im de jonge staat Israël zulke machtige kansen. Boertien, toekomstig zendeling on der het Joodse volk van Jeruzalem, zal zondag preken, waarbij het zal gaan over „Gods verkiezingsplan met Israël in de eindtijd". Ik wek u hartelijk op hem op Israël-zondag te horen. Ds. C. VAN DER WEELE Leiden. Subsidie kerkenbouw In de N.L.Crt. las ik een bericht over kerkbouwsubsidie te Tubbergen. Tub- bergen zou de derde plaats zijn waar kerkbouwsubsidie wordt verleend. Vol gens mij is dit niet juist, want in Aals meer werd door de gemeenteraad in zijn vergadering van 14 oktober 1957 reeds besloten tot subsidie. Ziehier een kran tenknipsel, een deel uit het raadsverslag dat ik schreef voor de Nieuwe Meer bode in Aalsmeer. Geheel volgens de verwachtingen stem den de raadsleden zonder uitzondering in met het voorstel tot subsidiëring van ker kenbouw. Gedurende veertig jaar zullen jaarlijks subsidies worden verleend in de bouwkosten voor kerken in deze gemeen te, welke voltooid zijn in het tijdvak 1945 1955 en wel op de volgende wijze; 1. aan de Geref. Kerk voor haar gebouw aan de Ophelialaan 2433. 2. aan de Herv. Gemeente voor haar ge bouw aan de Hortensialaan 1813. 3. aan de Herv. Gemeente voor de ver nieuwde kerk in „Oost" 686. W. MIJIJS. Leimuiden, Kerkweg 11. Geslaagden der Leidse Reddingsbrigade De volgende leden en jeugdleden van de Leidse Reddingsbrigade slaagden gis teravond voor het examen B. der K.N.Z.B.: Mevr. H. E. Immink-Mulder mej. P. J. de Mooij; mej. G. de Ru; mej, E. Rijlaarsdam, Leiderdorp; mej. M. de Vink; de 'heren J. B. de Kort (Katwijk); H. H. Lancel; A. C. Mulder; H. Tege laar; R. v. d. Vegte en J. P. A. Hoogen- doorn. Waar geen plaatsnaam is ver meld, is dit Leiden. Rev. J. W. Deenik uit Auckland spreekt over Nieuw-Zeeland Ds. J. W. Deenik, thans predikant bij de Reformed Church te Auckland, die onge veer 7 jaar geleden geëmigreerd is, ver toeft met verlof in Nederland. Hij is bereid op een aantal door de Chr. Emi gratie-Centrale belegde vergaderingen te spreken. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie wordt ook in Den Haag een vergadering gehouden waar zowel adspirantemigranten als fa milieleden van daar woonachtige emi granten welkom zijn. gaan denken, dat het daar in dat Alphense bovenhuis wel een erg ru moerige bedoening moet zijn: hoe wel alle tien Mokken geheel intact zijn, tiikt er slechts één. van Franse modellen uit stoffen van Boussac in de Stadsgehoorzaal op maandag 15 februari 2.30 en 8 uur. Kaarten d f 2.50 incl. thé-complet, telefonisch (22473) of aan onze zaak. Gronheid Botermarkt 18, Leiden. Zingt al wat ademt... IN HET KADER VAN DE N.C.R.V.-jubileum programma's, door Kees Deenik geredigeerd, werkten christelijke gemengde zangverenigingen uit Alphen, Leiderdorp, Oegstgeest, Katwijk aan den Rijn en Woubrugge, enkele meisjeskoren, de Leidse christelijke muziekvereniging Concordia, de organist Dirk van Vliet en een talrijk publiek gisteren mee aan een uitzendavond in de Pieterskerk te Leiden. De aangename voetverwarming heeft al het mogelijke gedaan om het lang durige verblijf in de kerk voor de aan wezigen zo aangenaam mogelijk te ma ken. We meenden echter toch een zekere mate van stroefheid in het zingen op te merken. Die was er, enkele maanden ge leden in Noordwijk, niet. Kees Deeniks herhaalde opwekkingen, toch vooral een verheugd gezicht te "tonen, waren blijk baar niet zonder goede grond. Het programma van zo'n avond is kort. Maar de voorbereidingen voor de opnamen kostten ook nu weer veel tijd. Kees Deenli'k bezit alle eigenschappen, d!ie voor een zanglei- der in deze heel bijzondere omstan digheden vereist zijn. Een duidelijk gearticuleerde stem; het juiste ge baar, de kunst om prébtig en tege lijk dwingend te overreden. Blij gezicht Hij maakte zijn zingende medewerkers duidelijk, dat ze in deze grote ruimte niet naar elkaar moesten luisteren, maar alleen op zijn maatslag dienden fe letten dat ze de uitspraak ten bate van de dui delijkheid, moesten overdrijven en nog veel meer. Vooral het blijde gezicht achtte hij uitermate belangrijk. Het is hier nogal koud, maar u hebt toch war me voeten Aanvankelijk wilde het met psalm 105 in de nieuwe berijming niet lukken. Concordia liet eerst de geliefde toevallige verhogingen weg en de ritmische moeilijke derde en vierde regel schenen blijvende obs takels. Maar na veel herhalen kwam alles toch goed. De verhogingen werden in eer hersteld en de rit mische bezwaren overwonnen. Toen, om tien minuten voor negen de langverbeide omroeper, de heer Van Eyk zijn stoel voor de micro foon had beklommen, konden de eigenlijke opnamen beginnen. Na Ge zang 136:1 Lof zij den Heer volgden dan de drie coupletten van Psalm 105, waarbij men de schoon heid en vitaliteit van Maitre Pierre's geniale melodie opnieuw moest be wonderen. Gelukkig waren de opnamen van de koren reeds vooraf gemaakt. Men kon dus, zonder onderbreking luisteren naar Psalm 73 van Schütz op Nederlandse tekst het vrij slappe lied O heerlijk land van Samuële de Lange, de mooie bewerking door dirigent Hans Boelee lik hoor trompetten klinken, en twee Transparant De zang klonk zeer gebonden en vaak mooi transparant. Denkelijk was de ma tige bewogenheid in dit geval wel een deugd. Dirk van Vliet verzorgde op keurige, tevens bescheiden wijze de or gelbegeleidingen. Concordia betoonde zioh in de voorspelen en de accompagnernen- ten van de samenzang voldoende correct. Bert Warnas hield de Mank- verhoudingen goed onder controle. Het orkest speelde als eigen aandeel in de uitzending d'e bekende para frase over Frans Abts Boven de sterren, een werk, dat we nooit op hoge prijs hebben kunnen stellen en dat zelden in het verband van een concert past. Dit deed het, tussen al die lofzangen, ook nu niet. De uitvoering verliep naar wens. Met de eveneens voor te bereiden sa menzang opnamen van de gezangen 109 en 13G vera 5 werd de avond besloten. De uitzending zal op 2 maart plaats hebben. Joh. van Wolfswinkel Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Hendrikus Wilhelmus zn v A Schoombagen en H W Holthuij- sen; Irene Marijke dr v G Philippo en J Klein; Reimrienus Hendinicus Ma ria zn v A M van der Lee en M C Rozémeijer; Johanna Elisabeth Maria dr v C van Lammeren en G M C van der Hoonn; Herman zn v H A Ligt- voet en J de Ruiter; Cornelia Maar- tje dr v B T Stoel winder en M Maag- delijn; Manga dr v A de Haas en J Bogend; Genairdus Mantinus zn v G M Seijn en A Lamgkemper; Hayo Menso zn v H de Boer en C J Lasschuyt; Jacobus Antonius Maria zn v G A M van Haasbenen en C A van Vliet Overleden: G L D Bruinier 81 jr man-, ABP van Wijk 72 jr weduwe v J M M Boes; D Meijens 61 jr man. Ondertrouwd: L Staffeleu en A Ver hoeven.; P J Mols en L T M M Oomes; J M Vermond en G C Wisse; W C Venhoeven en B Treffers-, H de Vos en H W van Westbroek; K J Brussee en M KouwenhovenNCW Kluiters en J M van der Poel; R B Visser en E van As; M L Tegelaar en H E Nieboer; B W Heinen en J P van der Meü: P C Monitagne en G Mark. In 1909 Prinsessekade Ijjke foto van de vroegere Paarde steeg te Leiden. Dat is nu de Trin- sessekade. De bewoning aan de rech terzijde is er niet meer. De foto werd gemaakt in de rich ting van de Bostelbrug. Links is de hoek met de Haarlemmerstraat. De lezers die wat ouder zijn, zullen zich deze nauwe straat ongetwijfeld herinneren. Aan de zuidelijke uit gang was zij vler-cn-een-halve me ter breed en aan de noordelijke uit gang negen meter. Zelfs de tram zag kans zich door deze vernauwing heen te boren. Toch was er aan beide zijden een smal trottoir. Als de tram voorbij kwam moest ieder die zich op het oostelijk trottoir bevond, zich even tegen de gevel drukken, om niet met het vehikel in aanraking te komen. Deze smalle straat was ontstaan door.woningnood. De stad wacht te blijkbaar op vergroting van haar gebied. Dat ging ln de zestiende eeuw bepaald even langzaam als heden ten dage. De bebouwing van de westzijde werd door het stadsbe stuur ln 1599 toegestaan, omdat er binnen de vestingwallen geen bouw terrein meer was. De vergroting van de stad had plaats ln 1610. De foto ls tussen 1904 en 1907 ge maakt. De Paardesteeg was een ge zellig winkelstraatje. In bijna alle winkels kon men tot middernacht te recht en late reizigers werden nog wel na die tijd bediend. Blijkens de opschriften was er rechts op de hoek een winkel ln Egyptische sigaretten, tabak en si garen, koffie, thee en chocolade. Bo ven de gevel hing een bel, die op de kaart nog net achter de vlaggestok is te zien. Langs dit pand liep dus het trottoir naar de Blauwpoortsbrug. Verder vond men rechts een sla ger, een antiquair, een banketbak ker en twee café's. Aan de linkerzijde de firma Smits (manufacturen), Matveld (kantoor- en schoolbehoeften). Brandt (sigaren) en Mulder (opticien). In de jaren 1907—1908 ls de rech terzijde van de steeg geheel afge broken. Daar moest een royale ver keersweg komen, die ln 1909. na de geboorte van Prinses Juliana, Prin sessekade werd genoemd. Nader werd ons meegedeeld, dat het pand „De Turfbel" pas In 1903 tot sigarenmagazijn ls Ingericht, toen het huisje gemeente-eigendom was ge worden. In die tijd is ook het aan- plakboord, dat ervoor stond, naar de Turfmarktzijde verplaatst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3