KONING - RICHARD Gelijke studiekansen voor iedereen H9H - gymnasia dit jaar niet verkort Drejnpel nog te hoog voor onkerkelijken SNELFIX Een woord voor vandaag Ontwerp cao bouwbedrijf thans ingediend Spaanse geestelijkheid ergert zich aan gedrag van rijken Kanttekening 2 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 Spookbeeld in vee! tijdschriften Het Christelijk Schoolblad" „Onze Vacatures" heeft een uitvoering artikel gewijd aan het veel besproken onder werp van gelijke studiekansen voor iedereen. Drs. J. C. Vun- derink schrijft hierover: beeld verschijnt die a publikaties het an de jongeman, eenvou dig van afkomst doch met een goed verstand, die door de kwade omstandigheden in onze maat schappij. geen kans kreeg zich te ontwikkelen. Om eerlijk te zijn: Ik geloof hier niet aan. Ik geloof dat wij onderwijsmen sen allen veel te blij zijn, als er weg een begaafde leerling kunnen helpen, neen, aie we móeten helpen. De conclusies van de berichten, dat er een redelijk percentage be gaafdheid verkommert, is een scherpe aanklacht tegen ons. Een ander gezichtspunt krijgen wij, als wij lezen dat de commis sie die zich met de aansluiting L.O.-M.O. bezighoudt, o.a. meent dat soms blijkt dat het milieu en de geestesgesteldheid van de leer ling van dien aard zijn dat het met vrucht volgen van het onder wijs heel onwaarschijnlijk wordt. Dus komen wij tot de conclu sie dat men, misschien ongewild, ons onderwijsmensen heeft beticht van plichtsverzuim tegenover de kinderen, plichtsverzuim tegen over de gemeenschap en dat op ontoereikende gronden! Ik begrijp het wel. Nog iets van de ..gelijkheid" van de Franse re volutie komt hier doorheen. Iets ook van sociale bewogenheid: ieder moest in principe gelijke rechten hebben. IV/TAAR DE praktijk is dat naast het verstand heel ande re factoren een rol spelen. In hoe verre kan een kind zich met zijn volle energie op zijn werk rich ten? In hoeverre kan het zich con- centreren? En dan zijn we pas aan goed leren toe. In hoeverre ook is er belangstelling voor theo retische vraagstukken, voor ab stracte gedachtengangen? Want niet alleen het verstand, ook de hele persoonlijkheid is bepalend voor eventuele studiemogelijkhe- Wij zien toch op de scholen overal dat pientere kinderen mis lukken door die karakterkwestie; door die belangstelli»>gs(oi»ge- richtheden. Het zou mooi zijn als daaraan wat te doen was. Maar ik ben niet optimistisch. Heel weinig kinde ren hebben de moed een verlate puberteit af te wachten en dan alsnog hun studie af te maken. Bij vele puberteitsneurosen is de spanning van de school te groot dan dat het kind uit zijn neurose gehaald kan worden en tegelijk zijn schoolloopbaan afloopt. En dan de vele kinderen met slech te" milieus, die ongericht en zon der doel in het leven staan die zich niet geven in het werk. Soms ook wordt het directe doel een praktische baan, snel wat verdienen, snel voor vol meetel len, als zo belangrijk gezien dat men de moeite voor een studie niet wil doen. Want de studie is iets heerlijks voor wie ervoor voelt, maar zij betekent toch maar dat men langer kim blijft, soms tot zijn dertigste jaarl Veel ouders van M.O.-scholieren kennen de hieruit voortvloeiende strijd. lijk verstand hebben, toch niet verdei leren. En dit zijn allemaal gevallen waarbij niet de maat schappij te kort schiet. Er zijn dus veel kinderen met een goed verstand, maar niet geschikt om verder te leren. Maar dat er kinderen zouden zijn met als uitzonderlijk ge val die studiebegaafdheid heb- ben en de kans daarop niet krij gen, dat wil er bij mij niet in. dat voel ik als een belediging voor ons allemaal en dat nemen Er is echter nog een andere kant aan de zaak. Zit het mis schien in de ouders? In de stad zien wij veelal dat de ouders, on danks negatieve adviezen van het L.O. hun kind op een hogere op leiding geplaatst zien te krijgen. Op het platteland, in de provin cie is dit vaak anders, daar speelt de beroeps- en milieucontinuïteit een grotere rol. Hier ligt een be langrijke taak voor ons allen. Als er werkelijk begaafdheid is zul len wij daarvoor de weg moeten '"TENSLOTTE IS er nog een der- de aspect. Een deel der goede vaklieden kijkt met minachting neer op de pennelikkers, vindt het leven van een vakman heel wat prettiger dan het zitten, in huis, op de kantoorkruk. En bij de jongens is er deze zelfde ten- Hier spelen karakterfactoren een rol. En inderdaad heeft een goede vakman met een behoorlijk verstand ongeveer op Ulopeil vaak meer mogelijkheden dan het jongetje dat roet Ulo A ternauwernood gehaald schrij ver bij de belastingen wordt. Overzien wij dit alles nog eens dan blijken wij in een zeer inge wikkelde materie verzeild te zijn geraakt. Dat kinderen met een goed verstand en bijbehorende studieaanleg geen kansen zouden hebben lijkt ons zeer onwaar schijnlijk. Wel bestaat de kans dat de naar onze mening, optima le mogelijkheid niet wordt aange grepen. Een heel enkele keer zal de begaafdheid pas (te) laat ma nifest worden. In ieder geval: laten wij er at tent op blijven. Onze maatschap pij heeft reserve-intellect broodno- De staatssecretaris zaken van he wijs, kunsten heer G. C. Stubenrouch. heeft In zijn antwoord stelt de staatsse- inisterie van onder-jcretaris, dat in de loop der jaren het wetenschappen, de aantal kandidaten voor dit examen toegenomen, dat de examenpe- schriftelijke vragen van het Tweede-grote problemen zal leiden. Kamerlid voor de CHU, de heer Beer- Hij zegt daarom, dat nink. 1 regeling noodzakelijk is ten, dat gecommitteerden hadden voortgang meent de staatssecretaris Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Brakel (toez.): E. F. Ver- gunst te Rijssen; te Ommen: L. J. Bloems- ma te Huizen (N.H.); te Bodegraven: L. Blok, Capelle aan den IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: H. Hoekzema, Rondweg 117, te Kampen, kandidaat aan de V.U. Advertentie 40 MILLIOEN DIEREN doen weten zich niet langer beschik- het ja baar te zullen stellen als de regeling j regeling deze examens niet gewijzigd worden. Zij vroegen terugkeer n de regeling van 1959 of een nieuwe regeling. LAAT U NIET OVERMEESTEREN Meermalen is een paraparochiale uitweg overwogen. Maar de bezwa ren waren nog groot. In de eerste plaats zou de struc tuur van de paraparochie, v geleken bij de wijkgemeenten zo volutionair moeten zijn, dat er grote spanningen verwacht kunnen worden met de bestaande institutaire ge woonten en rechtsregels. Verder zou het pastoraat van de paraparochie de predikant voor het bijzonder kerkewerk zo gaan eisen, dat hij aan zijn eigenlijke op dracht onttrokken zou worden. Geen oplossing De commissie, die het verslag heeft uitgebracht, bekent voor het probleem geen oplossing te weten. In het verslag worden de activiteiten van de commissie vergeleken met de vele activiteiten en werkzaamheden, die in het bedrijfsleven worden samengevat onder het hoofd „Public relations". De kerk, aldus de commis sie, behoeft zich voor deze vergelijking allerminst te schamen. Aan de druk bezochte cursussen van het bijzondere kerkewerk namen uu- geveer 50 pet. onkerkelijken deel. De Lijm zonder klemmen met andere 50 pet. bestond uit gemeente-i leden, die in de gevaarlijke situatie verkeren, dat het Evangelie zijn rele vantie en actuele betekenis v dreigt te verliezen. „Public relations" van de kerk „Als instituut te veel uit de tijd" JJIT HET VERSLAG van het Bij zondere Kerkewerk der her vormde gemeente in Den Haag blijkt, dat men nog altijd met het probleem zit van de drempel, die genomen moet worden, wanneer buitenkerkelijken zich bij de kerk willen aansluiten. Het verslag heeft betrekking op de periode augustus 1958 tot juli 1959. Hoe de buitenkerkelijken ook gegrepen kunnen zijn door de pre diking, zo gaat het verslag verder, zij kunnen niet inzien, hoe dit insti tuut (de kerk) met zijn „uit-de- tijdse gewoonten en hebbelijkhe den" organisch en logisch moet voortvloeien uit de ontmoeting met het Evangelie van Jezus Christus, zoals zij deze hebben ervaren. ongeacht de moeilijkheden die dit bij het te verwachten aantal kan didaten reeds voor dat jaar ten ge volge zal hebben. Reformed churches of Australia Op de laatstgehouden vergadering van de classis New South Wales werd door de kerk van Perth medegedeeld dat in Harvey de tweede kerk voor West-Australië was geïnstitueerd. Een voorstel van de kerk van Sydney om in het begin van 1960 een kerk in Sutherland te institueren, werd goed gekeurd. Dit wordt dan de zevende geïnsti tueerde kerk in de acht jaren, dat de Reformed Churches in New South Wales bestaan. Op voorstel van de diaconale confe rentie werd voor alle kerken der clas sis een quotum vastgesteld van 1/6 (ongeveer 60 ct) per belijdend lid voor een classicaal diaconaal fonds en even eens 1/6 per belijdend lid voor een algemeen fonds waaruit men in de toekomst een christelijk ziekenhuis of een tehuis voor ouden van dagen hoopt te stichten. m dverzentie Combinatie van twee hervormde gemeenten De kerkeraden van beide hervormde gemeenten ..Nijmegen Stad en Land" en die van „Hees-Neerbosch", die geduren de enkele eeuwen in dezelfde stad heb ben gewerkt en toch slechts gering con tact met elkaar nebben gehad, hebben besloten tot volledige samenvoeging over te gaan. Er zal één nieuwe, cen trale gemeente worden gesticht, die on der gemeenschappelijke leiding komt te Het besluit hiertoe wordt van histo risch belang geacht voor de kracht van de hervormde gemeente Nijmegen en voor de vele activiteiten die nu zullen worden ontwikkeld. Deze -zullen vooral gericht zijn op het snel groeiende Hees, waar in de naaste toekomst ook een nieuw kerkgebouw zal moeten verrijzen. De hervormde gemeente „Nijmegen Stad en Land" had tot nu toe zes pre dikanten en de gemeente Hees-Neer bosch drie; thans dus een team van ne gen predikanten, waarbij verwacht mag worden, dat ook nog van Ceta-Bever Zeventig discipelenworden uitgezondenliet land Kanaiin door. Twee aan twee gaan ze en ze krijgen uitvoerige instruc ties mee. Illusies behoeven ze niet te koesteren: „Zie, ik zend u als lammeren midden onder wolvenzegt Jezus. Ze gaan. En ze keren terug met blijdschap. „Here, zeggen ze, ook de boze geesten onderwerpen zich aan ons in Uw naam....!" Ze zijn er trots op, want ze hebben wat gepres teerd in de dienst voor Jezus. De Heiland ontneemt hun die zelfverzekerdheid niet: „Zie, Ik heb u macht gegeven om op slangen en schorpioenen te treden' en tegen de gehele legermacht van de vijand; en niets zal u enig kwaad doen." Wij, christenenhebben die macht. Tegen de donkere dreigingen van de tijdgeest in, als lammeren te midden der wolvenmogen we Gods blijde boodschap uitdragen. Endie boodschap zal het uiteindelijk winnen. Het witte paard gaat over de wereld om te overwinnen! Maar Jezus zegt nog iets. „Evenwel, verheugt u niet hierover, dat de geesten zich aan u onderwerpen verheugt u, dat uw namen staan opgetekend in de hemelen!" Dit is het: doen we al ons „christelijk werk" ter wille van- eigen eer, of omdat de liefde van Jezus ons dringt? STERVEN IEDER JAAR. MILLIOEN voor de kleur stoffen, cosmetica, specialité's, bloembol len èn de oorlogsindustrie WEG met de internationale misdaad, die „VIVISECTIE" heetl Anti-Vivisectie-Stichting Uniecollecte Lijst 17 van de jaarcollecte voor de scholen met de Bijbel bevatte de volgende bedragen: de Valk (bij Lunte- ren) 685,25; Winterswijk 1.346,26; Eist 230,IJsselstein 691,50; 's-Gra- venhage (Morgenst. Moerw, Bouwlust) 769,55; Groot Ammers 200,35; Hoek van Holland 424,20; Nieuwerburg a d Rijn 431,11; Nieuwland bij Leerdam 458.95; Ooltgepsplaat 818,Oostvoorne 144,06; Oudewater 504,35; Rozenburg 181,43; Rijsoord 1.099,80; Strijen 827,50; O. en N. Tonge 316,73; Zevenhoven 386,70; Zevenhuizen 411,50; Aardenburg 66,47; Axel 494,50; Breda 610,Dussen 74,10; Nieuwendijk 584,92; Treebeek 284,06; Venlo 86,21. Totaal van 425 locale co- mité's 252.591,08. Vorig jaar 223.228,92. ONTVANGEN BOEKEN Dubieuze posten, figuien uit de Bijbel, door H. Veldkamp. Derde, ongewijzigde druk. Uitgave T. Wever, Franeker. De boer uit Tekoa, over het boek Amos, door H. Veldkamp. Derde onge wijzigde druk. Uitgave T. Wever, Fra- Met doorherekenihgsbepaling Op 1 maart van kracht (Van onze soc.-economische redactie) Werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf hebben de onder handelingen over een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst af- -3 gesloten en de c.a.o. ter goed- over niet aj te lange tijd f tiend- zal wo-den beroepen, keuring aangeboden aan het Verklaring van aartsbisschoppen De aartsbisschoppen van Spanje hebben vandaag een verklaring uitgegeven waarin op degenen die macht uitoefenen en de rijken een beroep wordt gedaan om soberheid te betrachten en een betere verdeling van bezit en verantwoor delijkheden te bevorderen. De aartsbisschoppen hebben in december een studie gemaakt van de sociale en morele aspecten van het huidige stabilisatie plan in Spanje. In hun verklaring naar aanleiding daarvan loven zij de pogingen van de regering om de levensstandaard omhoog te brengen maar zeggen tevens dat niet de arbeiders de verhoging van de prijzen teweeg hebben gebracht. „De grote ondernemers kunnen niet eisen dat de arbeiders afzien van dingen die zij nodig hebben wanneer die ondernemers inkomsten accumuleren, hun winst niet beperken en door hun wijze van leven ergernis geven", aldus de bisschoppelijke verklaring. Direct daarna kwam hij rechtop zitten, nam de beker en dronk die in één teug tot op de bodem leeg. Nog wilde hij de anderen iets zeggen, doch de kracht ontbrak hem want de inwerking van het geneesmiddel liet zich schier onmiddellijk voelen, zodat hij krachteloos in de kussens achterover viel. De geneesheer maakte een gebaar met de hand en deed de anderen teken de tent te verlaten. Zonder een opmerking te maken voldeden allen aan zijn verzoek, behalve de Vaux die zich zelfs door geen twintig paarden van deze plaats zou laten verwijde ren. Alleen met de geneesheer bleef hij achter, wachtend op het verdere verloop van <j« gebeurte- HOOFDSTUK X De Markies van Montserrat en de Grootmeester der Tempeliers verlieten dus samen de. koninklijke tent en merkten hoe zich daaromheen een sterke wacht van soldaten had gevormd, gewapend met hellebaarden en bogen, teneinde alle ongewenste be zoekers op afstand te houden. Al deze soldaten ge droegen zich wonderlijk stil en bewogen zich met zoveel omzichtigheid dat men nergens een zwaard of schild hoorde rammelen. Het leek wel of ze zich klaar maakten om een begrafenis te begeleiden. Toen de twee hoogwaardigheidsbekleders langs hen voorbijkwamen lieten ze de zwaarden eerbiedig zak ken, doch bewaarden het stilzwijgen. De Markies en de Grootmeester schreden zonder Iemand te groeten tot bij hun gevolg, dat ongeveer vijftig metér verder de paarden bewaakte, en na men toen het besluit van de zoele avondlucht ge bruik te maken om zonder lijfwacht te voet naar hun tenten te wandelen. Dus zonden ze alle knech ten weg en liepen naast elkaar over de brede laan di naar het middendeel van de kampplaats leidde. Aangezien er zich weinig manschappen in hun om geving bevonden, konden ze rustig en zonder vrees voor luistervinken over allerlei zaken spreken. SIR WALTER SCOTT Aanvankelijk liep het gesprek over militaire plan nen en verdedigingswerken, doch men behoefde niet eens een goede opmerker te zijn om direct te mer ken dat geen van beiden daar veel belangstelling voor had. Op een gegeven ogenblik bleef de Mar kies dan ook staan, keek een ogenblik peinzend naar het sombere gelaat van de Grootmeester en zei dan: Zo het met uw moed en waardigheid overeenstemt, eerwaarde ridder Gilles Amaury, wil ik u vragen voor één keer het donkere masker af te leggen om eens vriendschappelijk met mij te praten. Met een glimlach antwoordde de Tempelier: Mis schien is mijn masker strakker dan het uwe, maar ook een lachende mond kan geheimen verbergen. Welaan dan, hernam de Markies, de hand voor het gelaat brengend en een beweging makend als trok hij een vermomming weg, daar ligt mijn mas ker. En vertel mij nu eens. wat denkt u van de vooruitzichten van onze onderneming? U trekt uw masker wel af. zei de Grootmees ter, doch blijkbaar alleen om mijn geheimen bloot te leggen. Maar goed, ik wil u antwoorden met een fabel. Er was eens een boer. die de hemel om regen bad en morde toen die niet overvloedig neerviel. Om hem te straffen deed Allah de Eufraat buiten haar oavaxa Iradaa m da hoar vwginfc roet lande rijen en al, in het water dat hij wenste. Ik begrijp wat u bedoelt, knikte de Markies, wij mogen van Saladin niet te veel eisen. Een voor delige en eervolle vrede wil hij ons toestaan, maar nooit zal hij dulden dat een van zijn bezittingen of landstreken hem wordt afgenomen. Veel minder nog zal hij verdragen dat onze krijgshaftige horden in zijn gebied blijven vertoeven, aangezien hij er veel te veel onheil van heeft ondervonden. Niettemin, vervolgde de Tempelier, zouden de ondernemende kruisvaarders er wel eens in kunnen slagen het kruis opnieuw op Sions wallen te plaat- En dan? vroeg Markies Koenraad. Welk voor deel zou daar voor mij of voor de Tempeliers uit volgen? U zou het voordeel kunnen opbrengen, ant woordde de Grootmeester, Koenraad van Montserrat zou Koning Koenraad van Jeruzalem kunnen wor- Dat zou niet kwaad zijn, riep de Markies, maar toch klinkt het hol. De kwestie is namelijk dat ik de Oosterse Sultans tot op zekere hoogte be wonder. al was het maar om de manier waarop zij hun alleenheerschappij onderhouden. Ons feodaal stelsel lijkt mij kunstmatig en omslachtig ver zwaai ik eigenmachtig de scepter over mijn klein markgraafschap dan koning te zijn en mij te laten bevelen door een raad van baronnen. Een ko ning moet op eigen houtje kunnen regeren en mag daarin door niemand belemmerd worden. Bovendien ben ik er van overtuigd dat Guy de Lusignan meer kans op de troon heeft dan ik. zeker toch wanneer Richard geneest en zijn stem mag laten gelden. Ik hoor dat u oprecht durft te spreken, zei nu de Grootmeester, want anderen koesteren waar schijnlijk hetzelfde vermoeden, doch niemand durft het zo ronduit bekennen als u. Inderdaad, het her stel van het Koninkrijk Jeruzalem is niet zo mooi als het op het eerste zicht lijkt. 1904-1960 TTERINNERT MEN zich nog de jaren 1904 en 1905, waarin een felle strijd werd gevoerd over de door dr. Kuyper als minister weinig gewicht. Zij zijn door dc fei ten weerlegd. Het punt waarop het vooral aan kwam werd door de tegenstanders gestelde wijziging van de wet op vrijwel niet aangeraakt. Dit punt het hoger onderwijs, waardoor der meer aan bijzondere miver teiten het recht werd toegekend c academische graden te verlenen? Liberalen en socialisten verzetten toch was, of het te verdedigen valt, dat de overheid partij kiest voor een bepaalde-richting van het ho ger onderwijs, of zij, partij kiezen- wetenschappelijk geding. zich met kracht. Ecrstgenoemden aan de groep die uitgaat van be paalde beginselen onthouden mag wat zij aan de andere groep geeft. Wat de „gebondenheid" der hoog leraren aan bepaalde beginselen be- zonden eersterangs figuren Kamers om dr. Kuyper te bestrij den. En van de socialisten werd mr. Troelstra de welsprekende tolk. Principiële aanvallen werden gedaan treft, heeft men allengs wel moeten op het bijzonder hoger onderwijs, erkennen, dat er geen „onbevooroor- de deelde" wetenschapsbeoefening is, dat allen uitgaan van beginselen, van „dogma's" zo ge wilt, van a priori Meer bepaald spraken zij gebondenheid der hoogleraren beginselen, over onmogelijkheid wetenschap te beoefenen als dog- aanvaarde denkbeelden, ma's werden aanvaard. Men achtte Kuyper heeft, zij het ook eerst het noodzakelijk, dat studenten naar ontbinding van de Eerste Kamer. alle zijden „om voedsel zouden kun nen vragen om hun levensbeschou wing te kunnen opbouwen". Aan de strijd gewonnen. Wel werd geen eigenlijke subsidie gegeven. Slechts kleine vergoeding werd toege- bijzondere universiteiten zou slechts kend voor lokaliteiten, omdat de bij eenzijdigheid gekweekt worden. Het zondcre leerstoelen groter gebruik isolement zou schade betekenen konden maken van de gebouwen schillende landen bestonden, werden zondere universiteiten een verrijking hier een gevaar geacht voor de na- van ons nationale leven betekenen. tionale eenheid. De studenten leverden het bewijs, De Vrije Universiteit had destijds dat z5i. &een broeikasplanten zijn ge- nog slechts drie faculteiten. Die „c volledigheid" heette een bezwaar. Er werden echter in het wetsont werp termijnen genoemd, waarbin nen zij moeiten komen tot uitbrei- worden, maar terdege op de hoogte zijn gesteld met richtingen en stro mingen, met lectuur van „anders denkenden". Verbazingwekkend is de groei der ding, hetgeen evenwel de tegenstan- Vr'ie Universiteit. Zij heeft grote ders niet kon contenteren. offers gevraagd. Maar sedert 1948 Sommigen achtten het zelfs beden- dee,t ziJ in de subsidieregeling, door kelijk, dat er geen staatstoezicht """'ster Gielen in de Kamers verde- zijn op de theologische facul teit. Er was ook een groep, die het recht om graden te verlenen aan Alleen de communisten deden zich als principiële tegenstanders kennen. College van Rijksbemiddelaars. Zoals bekend voorziet de over eenkomst in een loonsverhoging van 5 procent van de uurlonen, in een tweeploegentoeslag van 10 cent, in een verkorting van de arbeidstijd, een betere vakantie- en overwerkregeling, en in nog verschillende andere secondaire arbeidsvoowaarden. In de cao. is een bepaling uit de oude overeenkomst opgenomen, die wel eens tot moeilijkheden zal kunnen leiden, nl. de risico-clausule. Deze bepaling moet de bouwondernemer de mogelijkheid bieden de kosten van tussentijdse loonstijgingen door te berekenen in de prijzen. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat Rijks- bemiddelaars zonder meer de handhaving van deze clausule zullen accepteren, om dat zij in strijd is met de loon- en prijzen politiek van het kabinet-De Qauy. Thans doet zich namelijk in de bouw nijverheid hetzelfde probleem voor als dat, hetwelk in het streekvervoer aan leiding tgot grote moeilijkheden is ge weest. De regering wil onder geen voor waarde toestaan, dat loonsverhogingen zullen worden doorberekend in de prijzen: zij moeten uit de produktiviteits- verhoging van de bedrijfstak worden De cao, moet op 1 maart van kracht worden, wil het bouwbedrijf althans geen contractloze periode ingaan. De oude overeenkomst loopt namelijk eind februari af. Wordt de cao. goedgekeurd, dan gaat de werktijdverkorting tot 45 uur per 1 juli 1961, in de wintermaanden te ver delen over zes, in de zomermaanden over vijf dagen. Na 1 mei 1961 zal derhalve voor 45 uur arbeid 48 uur loon moeten worden betaald. overwerk boven de drie uur per week tenminste 25 procent extra zal moe ten worden betaald. De vergoeding bij regenverzuim wordt verhoogd tot 90 pet. van het uurloon. Het aantal vakantie dagen wordt uitgebreid tot vijftien en met ingang van 1961 wordt de aaneen gesloten bouwvakvakantie bepaald op twee kalenderweken. De zg. openbreek- bepaling is vervallen en de duur van de nieuwe overeenkomst is op twee jaar gesteld Wordt aartsbisschop Alfrink kardinaal? Volgens een inlichting van gezagheb bende zijde wordt verwacht dat paus Johannes op een consistorie tegen het einde van maart nieuwe kardinalen zal Wanneer de paus tot het beleg- het constitorie besluit, zal hij waarschijnlijk daarvan in de eerstko mende dagen aankondiging doen. Het college van kardinalen telt op het ogen blik 79 leden. Men neemt aan dat ei minstens drie aartsbisschoppen de Kar dinaalshoed krijgen onder wie aartsbis schop Alfrink van Utrecht. Men koesterde ling. We hebben er in deze kolom- komen tot de stichting van een eigen De tijden zijn, sedert Kuyper zijn universiteit. grote strijd moest voeren, wel In het licht der geschiedenis van de anderd. Ten goede. En ons natio laatste halve eeuw schijnen vele ie leven ten baat. destijds aangevoerde bezwaren van KONGOLESE TRAGEDIE Advertentie Huidgenezing PUROL Wordt vervolgd l^Puistjes verdrojen door rurol-poeder TAE ontvoogding van Kongo dreigt stig zijn maar vooral om wat er in een grote tragedie te eindi- in Kongo zelf kan gaan gebeuren, gen. Was er vorige week nog reden Op de conferentie in Brussel is d te veronderstellen, dat Belgen en invloed van Kasavoeboe, die enkele Kongolezen elkaar rondom de con- weken geleden is weggelopen en met ferentietafel in Brussel zouden vin- niet minder dan volledige onafhan den in een akkoord, dat beide par- kelijkheid genoegen wil nemen, zeer tijen in staat zou stellen, de koloniale groot. Wel hebben de Kongolese lei zaken in een betrekkelijk rustige ders hem buitengesloten, maar on- sfeer af te wikkelen, de gebeurtenis- dertussen nemen zij een houding aan, sen van de afgelopen dagen sclfijncn die alleen maar ingegeven wordt er op te wijzen, dat dit niet het ge- door het streven hem ook in poli- val zal zijn. tiek opzicht uit te schakelen. Het was zeker niet uitsluitend eigen- De Belgische regering staat thans belang, dat de Belgische regering er onder zware druk. De reis van toe dreef, de ontvoogding van Kongo kele Kongolese leiders naar Berlijn zo geleidelijk mogelijk te doen ver- is een onderdeel van hun nieuwe lopen. Want de Kongolese bevolking, tactiek. Dit uitstapje kan gevaarlij- die vrijwel niet op de onafhankelijk- ke kanteen hebben, omdat Berlijn nu heid werd voorbereid, mist ten enen- eenmaal het ontmoetingspunt tussen male de leiders, die het zelfstandig Oost en West is, waar contacten met naar een betere toekomst kunnen het communistische blok gelegd voeren. kunnen worden. Zolang deze leiders bereid waren, België bevindt zich thans in een bij- in een overgangsperiode tussen het zonder moeilijke positie en in de verkrijgen van onafhankelijkheid en komende dagen zal het wellicht voor de definitieve overdracht van de de keus worden geplaatst: te zwich- souvereiniteit, de hulp van België te ten voor de eisen van de Kongolese aanvaarden, ook bij de inrichting leiders of vast te houden aan van het bestuur van de jonge staat, plannen, die aanvankelijk de leek er op zichzelf geen bezwaar stemming van deze politici hadden, te zijn tegen een snelle verlening In het eerste geval zou het ongetwij- van onafhankelijkheid. feld de politieke chaos in Kongo v Nu zij echter eisen gaan stellen, die groten, zonder dat het daar iets er op wijzen, dat de Kongolese poli- kan doen. Wat het tweede geval be- tieke leiders op de rondetafelconfe- treft zou het ernstige onlusten in rentie te Brussel er slechts op uit Kongo riskeren en zou de basis zijn, zo snel mogelijk de banden met een verder gesprek verdwenen zijn. België te verbreken, is er reden tot Er zal veel wijsheid en overredings ongerustheid. Niet zozeer wat de kracht voor nodig zijn om de Kon gevolgen voor België betreft, al kun- golezen te doen beseffen, dat zij zich nen die in economisch opzicht ern- op de verkeerde weg bevinden. Uniecongres S.S.R. De Reformatorische Studentenvereni ging S.S.R. houdt dit jaar haar congres in Delft op 11 en 12 februari. De Delftse afdeling, in een vernieuwde sociëteit „De Koornbeurs". treedt ditmaal als gastheer op. Het thema van het congres zal dit maal in het teken staan van een bezin ning op de levenshouding van de Chris ten-student in de maatschappij van nu In dit verband zal donderdagmorgen als eerste spreker prof. Dr: S. U. Zuide- ma een rede houden over: „Het kerke lijk besef van de Christen". Het gemeen- schapsbeleven binnen de kerk en daar buiten. met de bijzondere plaats als aca demicus, zal hierin belicht worden. De Heer H. A. van Riessen, zal het pro bleem: „Rekkelijken en Preciezen" uit eenzetten. Steeds meer worden vormen van levensuiting, stijl en ontspanning, die.vroeger het Christen-zijn vreemd waren, zich eigen gemaakt. De houding van de student in eigen kring schept soms tegenstellingen en ge ven stof tot debat, waarbij de oude term: „Rekkelijken en Preciezen" de gekarak teriseerde weergave van het onderwerp Tenslotte zal ds. H. Volten, studenten- predikant te Wageningen het katheder beklimmen om het onderwerp: „Relaties naar buiten"" te belichten. De 2e congresdag zal beginnen met de ap het Congres gebruikelijke, huishou delijke vergadering der Unie. Vrijdag avond wordt het Congres met een feest avond besloten. De S.S.R.-toneelvereni ging „Bubastis" zal voor het voetlicht treden met het door de Zwitserse auteur Max Frisch geschreven stuk: „De Chi nese Muur". Dit aangrijpende stuk dat de individuele kleinheid doet voelen tegenover het machtsvertoon van georganiseerde belooft voor het stu dententoneel representatief te worden. Tenslotte zal een feestelijke Sociëteits avond ter sociëteit „De Koornbeurs" dit congres besluiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2