S.G.O. «Een kasteel wordt niet meer afgebroken» EEN HANDVOL PAS VERSCHENEN BOEKEN Walawip als schatgraver ZONDAGSBLAD ZATERDAG 6 FEBRUARI 196 MET LANGE HALEN sponste Netty het schoolbord schoon waarop dé kleinsten van de kleuterklas de laatste middag voor de vakantié begon, hun hartjes hadden opgehaald. Het gonsde nog in haar oren van de drukte die er die middag in de klas geheerst had. Ze had hét werken maar beperkt tot wat opruimen en toen alles al netjes in de kast was opgeborgen had ze bemerkt dat het eigenlijK nog te vroeg was om op te houden. hand maar er lag nog wat krijt in het bakje. ,,'t Was beter dat ze nog een poosje bezig bleven." dacht ze en ze beloofde hun die het mooist in de bank zaten dat ze nog wat op het bord mochten tekenen. Ten slotte had ze de kleinsten naar voren geroepen en toen ze de sippe ge zichtjes van de anderen zag, had ze gauw deze over hun teleurstelling heengeholpen. door hun toe te vertrouwen, de planten en de bloemen voor de ramen weg te halen, deze in papier te wikkelen en naar huis te brengen. Een uiterst belangrijk en voorzichtig kar weitje had ze herhaaldelijk echter op voorbereid geweest en toen eenmaal een bos tulpen tus sen de vaasscherven op de vloer lag wa ren ze rap in een andere vaas overgezet. Ze stonden er wat verbouwereerd bij en toen ze de spijt op hun gezichtjes had ge zien, had ze het er maar bij gelaten en geen standjes uitgedeeld. Eigenlijk had ze ook wel wat anders aan haar hoofd. Ze schoof de schone borden in en over elkaar en ging achter haar tafeltje Door het geopende raam drongen de luid ruchtige stemmen van kinderen, die rond om de school waren blijven spelen, het lokaal binnen. Ze bukte zich, trok de onderste lade open en haalde een grote gele enveloppe tevoorschijn. MORGEN, de eerste dag van de vacan- tie zou ze aan „Het Goede Doel" be steden en als het moest ook de tweede. Honderd lootjes van één gulden zaten er in de enveloppe. Zorgvuldig telde zij ze nog eens na. In gedachten berekende zij haar kansen. Veertig kon ze er zo aan de man bren gen. dacht ze. maar de resterende zestig zouden minder vlot in guldens worden om- ^Huïs na huis zou ze bescheid moeten doen en trachten de mensen te bewegen een lootje te kopen ten bate van de vereni- ^Gelukkig was vrij algemeen bekend wat deze vereniging beoogde zodat niet veel uitleg nodig was. Maar de meeste tijd zou den die adressen vergen waar men niet wist wat „Het Goede Doel" voor een ver eniging was. Haarfijn zou ze vertellen dat deze zich ten doel stelde het leed van t.b. patiënten te verzachten en een krachtige steun be tekende in de strijd tot verdrijving van die onzichtbare en gevaarlijke vijand. Iedereen zou ze trachten te overtuigen van het belang van die strijd. Dat zou nog belangrijker zijn dan de honderd gul den die ze morgenavond waarschijnlijk in handen had. Ze kende zich zelf. Eenmaal er mee be gonnen, zou haar activiteit geen grenzen meer kennen. ZE DEED het immers ook voor Marten, haai- verloofde, die nu reeds ruim een jaar in het sanatorium verpleegd werd. Ze liet de lootjes liggen en keek over de verlaten speelplaats. De stilte om haar heen, die ze anders zodra de school was uitgegaan, zo spoedig mogelijk ontvlucht te, vergat ze helemaal. Haar gedachten vlogen naar het grote witte paviljoen dat breed tussen de bomen lag. alle deuren en ramen wijd-open, ge reed om ieder te ontvangen die daar hulp Om die hulp te kunnen bieden was geld nodig. Veel geld. Alle zeilen moesten wor den bijgezet om voldoende gelden beschik baar te kunnen houden voor de uitrusting van de medische staf en zoveel andere din- de i een oude heer die vlak tegenover haar zat en nog een dame die in een andere hoek had plaatsgenomen. Toen echter was het gedaan geweest met de rust. Een groepje jongelui kwam luid ruchtig binnen. Er waren er net genoeg om de nog beschikbare plaatsen in te nemen. Voor zij dit deden keken ze vrijpostig in het rond, wierpen nonchalant hun bagage in het net en lieten zich eindelijk met een plof in de kussens vallen. De oude heer keek verstoord vanachter zijn brilleglazen en ware het in zijn macht geweest, hij zou de nieuwe passagiers de toegang tot de coupé ontzegd hebben. De dame in de hoek schonk niet eens aan dacht aan hen, maar ging ijverig haar nagels verzorgen, een karweitje waarvoor ze nu kennelijk de tijd gevonden had. Netty overwoog wat ze straks het eerst zou gaan doen. Gewoonlijk bezocht ze het eerst haar ouders en natuurlijk ook deze keer zag ze met verlangen naar hen uit. Ze dacht aan de lootjes. Als ze eerst naar huis ging zou veel tijd verloren gaan en kwam ze zeker vandaag niet klaar. Ze keek naar buiten, \yaar een koe, geschrokken door het aanstormende gevaarte, dwaze buitelingen in het véld maakte. Om haar heen voerden de jongelui een levendig gesprek. Ze maakten deel uit van een voetbalvereniging en waren vol over de te spelen wedstrijd. Raadgevingen en waarschuwingen vlogen over en weer en ze praatten over de over winning alsof ze deze reeds behaald hadden. Plotseling gingen Netty's gedachten een andere kant uit. Als deze jonge voetballers nu eens warm liepen voor haar plan en als zij de energie die zij volgens haar verprut sten eens ten nutte maakten voor de ver eniging ,,Het Goede Doel". ^woedeuitbarstingen weinig te bereiken Juist zat ze erover te denken wat de besté maatregelen zouden zijn, teneinde zo snel mogelijk in het bezit van haar koffer te komen toen er gebeld werd. Ze srtelde naar de deur. Op de stoep stond een lange roodharige jongen. Onmiddellijk herkende ze hem als een van de jongens uit de trein Ze bleef stok stijf staan door de onverwachte ontmoeting. Aarzelend en wat verlegen kwam de jongeman een paar passen naderbij. Hij stelde zich voor als Johan Maasdonk, doel- verdediger van de voetbalvereniging S.G.O. Dat laatste zei hij met zichtbare trots Maar daar létte Netty niet op. Alleen het voorwerp dat hij in de hand hield trok haar aandacht. Ze deed de deur wijd open en nodigde hem uit om binnen te komen. Haar hart juichte toen ze hem voorging naar de kamer. Spoediger dan ze had durven hopen had ze haar koffer teruggekregen. Nu kon ze morgen haar plan uitvoeren. Maar hoe ter wereld was die jongen aan haar adres ge komen? In haar hart steeg bewondering voor de ze sportslui, die er geen gras over hadden laten groeien en haar zo snel ze konden uit het ongewisse hielpen. Het was of de jonge keeper haar gedachten raadde. Een beetje onzeker begon hij zijn verhaal. Het zit zo, juffrouw: In mijn enthousias me over de te spelen wedstrijd, ging ik er. zonder het te willen met uw koffer van- Pas in de kleedkamer ontdekte ik de de. m ma vflawï| J. de Boer een beetje or beschouwden het als een aardige grap. Toch begreep ik dat de verwisseling voor u niet prettig was. Maar u had ge luk, want hoewél het aanvangstijdstip van de wedstrijd reeds dichtbij was, zag ik op het laatste ogenblik nog een gele enveloppe liggen. Ik was zo vrij het adres te lezen omdat ik hoopte hierdoor nader tot uw opsporing te komen. U had al weer geluk, want be- tjajve uw adres, zag ik in gedrukte zwarte letters: „Vereniging Het Goede Doel" op de enveloppe staan. Dit gaf me een schok. IANGE TIJD om na te denken had ik echter niet meer want op het veld werd de toss reeds verricht. Voor ik naar mijn doel liep had ik de lootjes ontdekt. In een paar werkeloze ogenblikken tijdens de wedstrijd, die ik noodgedwongen in bur gerkleren meespeelde, overzag ik de grote schare toeschouwers. Er kwam een plan bij i weliiks van het bestaan stellingen af. Ach ja, zij was eigenlijk precies als ieder ander, min of meer egoïstisch. Ook zij moest als het war» aan de haren bij de nood van andere mensen worden gesleept. Zij en Marten hadden vele en velerlei Slannen gemaakt en gedaan alsof zij al ien op de wereld waren. Een blos vloog naar haar wangen als ze daar aan dacht. Het was gelukkig een goede les geweest. Zij waren niet in opstand gekomen, maar waren beiden er in geslaagd meer te zien naar hen die er ongelukkiger aan toe wa- r(?En toen was daar als vanzelf de dank baarheid in hun harten gekomen. Resoluut stond ze op en deponeerde de lootjes weer in de enveloppe. Tussen de verlaten banken door liep ze naar de berg plaats achter in de klas en rangschikte voor de spiegel haar weerbarstige krullen. gordiinen voor de ramen we? schoof. Voor haar lagen de stille akkers, be- sclien«n Hoor d° mo genzon e" af<?»bakend door kmmme. o'\?ed oogde en met onkruid e\Vaar de sloten ophielden werd de afras- terine v nrteezet door een reeks half-ver- molmde en scheef in de grond staande paalties, die onderling verbonden waren door twee rijen roestig prikkeldraad. Op de akkers zelf schoot het jonge gras fris uit de grond en talloze madeliefjes groeiden en bloeiden tussen de groene sprieten, morgen werd Netty opnieuw ge- UfTid. En nu het voorjaar was en de stra lende zon overal het nieuwe leven uit de grond trok en de jonge vogels aarzelend en gebrekkig, omringd door hun zorgzame ouders, de eerste vlucht maakten, nu keek ze als gehypnotiseerd naar het tafereel daar buiten. Met tegenzin trok ze zich eindelijk van het raam terug. Ze haalde haar grijze koffertje uit de nis en borg er haar kle ren in weg die ze in de vakantie nodig zou hebben. Bovenop de kleren legde ze de enveloppe die de lootjes bevatte. Daarna haalde zij haar fiets uit de schuur en klemde de kof fer onder de riemen op de bagagedrager. Straks zou ze het treintje naar de stad nemen maar eerst moest ze de hobbelige weg naar het station nog affietsen. Het zou een zware dag worden hield ze zichzelf voor. Honderd lootjes omruilen te gen even zoveel guldens was niet in een handomdraai gebeurd. Weliswaar had ze heel wat vriendinnen en kennissen in de stad maar dat aantal was niet toereikend om er alle honderd on der te kunnen brengen. MISSCHIEN zou Mary, haar vriendin willen bijspringen? Als dat waar was zou er geen vuiltje aan de lucht zijn en stond een gunstig resultaat bij voorbaat V3Maar Mary had een ge/innetje en na tuurlijk zou die het leuk vinden als zij eens een keer over kwam wippen oir wat te babbelen over hun vroegere schooltijd, doch of zij ervoor te vinden zou zijn haar vrien din op stel en sprong bij de verkoop te assisteren was de vraag. Nettv was er echter van overtuigd het ook zonder hulp wel te zullen klaarspelen. Ze zou die gezichten wel eens willen zien als ze nu eensklaps met een dergelijk plan voor den dag kwam. Snel verwierp ze die gedachte weer. Dat was toch immers al te dwaas. Nee, ze zou maar liever met beide voe ten op de grond blijven staan en straks zelf erop uit trekken. Dat was immers een of fer dat van haar werd gevraagd en dat zou ze met liefde brengen. Verder besloot ze eerst naar haar ouders te gaan, dan was ze de koffer alvast kwijt en kon ze direct, nadat ze zich ver frist en verkleed had aan de slag gaan. De trein raasde het station binpen. Het heldere daglicht in de coupé gleed snel weg voor de schemer die onder de overkapping hing. Het was even een gedrang. Zes, zeven koffers werden uit het net ge haald en weldra stonden de voetballers op het balcon te popelen van ongeduld. Toen de trein na een schok geheel stil stond vlo gen de portieren open en zocht ieder zijn weg door de mensenzee. De voetballers deden als hgdden zij het speelveld reeds onder de voeten. Ze liepen zo snel mogelijk naar de uitgang en wis ten hier en daar maar nauwelijks een bot sing te vermijden. Ook Netty zette er een snelle pas in. In haar ene hand hield zij het koffertje en met de andere hanteerde zij een zwierig para pluutje, waarmee ze tussen haar kwieke pasjes door parmantig op de stenen tikte. BIJ DRIE treden tegelijk rende Netty de trap op naar haar kamertje. Ze vond het heerlijk weer eens thuis bij haar ouders te zijn. Jammer dat ze van daag zo weinig tijd had, anders was ze di rect tegenover moeder in de grote behaag lijke fauteuil gekropen en had ze verteld over de vooruitgang van Marten en over haar belevenissen op school en de boer derij waar zij in pension was. Meestal had ze tijd te kort als ze eens thuis was en ze zag duidelijk de teleurstel ling op moeders gezicht toen ze bij haar aankomst meteen al Weer haar vertrek aan kondigde. Hoe kwam ze toch zo bezeten van die loot jes? Ze had toch veertien .dagen de tijd. Maar haar impulsieve natuur duldde geen uitstel. Op haar kamertje trok ze vlug een andere jurk aan en zocht de lichtste schoenen uit die ze bezat. Dat zou straks bij het trappenlopen de vermoeidheid zo lang mogelijk op een afstand houden. Toen ze klaar was wilde ze de koffer ope nen om er de lootjes uit te halen. Ze morrelde aan de sluiting. Wat ging dat las tig. Het openen van de koffer ging an ders altijd veel soepeler. Ze draaide de koffer om en probeerde 'iet nog eens. De sluiting scheen als vast geroest. „Ach. dat kan immers niet" morde ze on geduldig Nogmaals duwde ze de sluiting te rug en trok uit alle macht aan de dekseL Het ding schoot los. Een gevoel van triomf kwam reeds bij haar op. Maar.Wat zag ze daar? Nee.... Dat kon toch niet? op. i dit feit Onze ploeg was favoriet wilde ik profiteren. Terstond na het eindsignaal rende ik weer naar de kleedkamer. Ik duwde mijn verbaasde clubgenoten ieder een aantal loot jes in de hand en stuurde hen naar mensen, die zich al in drommen begonni te verwijderen. Het zweet kleefde de jongens nog op ruggen ep de verwilderde haren hingen nog over hun hoofden. Zij morden niet en vroe gen niet eens nadere uitleg. Het plan Stuk voor stuk gingen de lootji hapd en weldra verschenen mijn vrienden weer in de kleedkamer. Alle honderd wer den in de kortste tijd in klinkende munt omgezet. Ik hoop, zo besloot de jongeman zijn laas, dat dit een vergoeding mag zijn v de narigheid, waarin u door ons toedoen bent geraakt. Daarna overhandigde hij Netty de veloppe gevuld met honderd zilveren gul- Opnieuw springen haar de tranen in de ogen en haar hand beefde toen ze de veloppe in ontvangst nam. Maar, begon ze toen, het istoch ook mogelijkdat ik me in de koffer vergist heb? HetZe wilde nog nu. zeggen maar de keeper sneed haar de pas af door op te merken: „Laat ons over de schuldvraag niet twisten, juffrouw Groot- huys. Voör ons was het een genoegen, van middag eens echt te tonen, dat de voet balvereniging S.G.O. zijn naam met Trots toonde hij het insigne op zijn En ten slotte zei hij: „Niet alleen op het sportterrein, doch overal op hulp wachten, willen we S.G.O. hoog houden, want S.G.O. betekent, samenspel geeft overwinning". Duitse schrijver slachtoffer van zijn boek do Italianen en Duits verraad Finnigan's droom door Elle- ston Trevor. Vertaling van Age vormen de achtergrond Bergman. Uitgave Hollandia, Verburgs nieuwste boek. Baarn. streeks de jaren '30'34 is het, dat de Nederlander Jonas Lowet Elleston Trevor, bekend om zijn naar Abessinië trekt om daar, in oorlogstrilogie en om de roman de koffiecultuur, een nieuw „Wachters van de nacht", heeft staan te vinden. De reden er in „Finnigan's droom" (oorspron kelijke titel: Dream of death) En- het Frans, Duits Go gels opgenomen en bovendien zijn de schetsen verlucht met tal van fotografische voorbeelden van de na-oorlogse architectuur. Architect Vriend heeft in zijn bundel geen be- opsomming willen geven van het- geen na 1945 op bouwgebied tot het boek „En de laarzen dreunen periode beschreven uit het leven Nederland lag ,.'Lt- vu 7«M. van ppn man. die een zielscrisis crrppn van Hp t dan het relaas over het welslagen. (verschenen bij de Zuid- zielscrisis greep Hollandse Uitgeversmaatschappij heeft door te maken, Deze crisis tenland lokte. Maar ietwat naïef deze actuele problemen kan daar- i Den Haag). treedt In dit boek werden de steeds mobilist zijn groter wordende neo-nazistische den onoplettende auto- doet de wijze aan, waarop bijvoor- om bijzonder'nuttig zijn. on heeft aangere- beeld het onderhoud met de keizer eindigt als Finnigan ont- van Abessinië beschreven wordt, uit een verschrikkelijke een onderhoud dat resulteert in droom. In die droom namelijk, het verkrijgen van concessies achtervolgt hij de automobilist, Voor de ontginning. En zeer onge- het pseudoniem Ano- vermoordt hem en komt in aan- loofwaardig is de beschrijving raking met de dood door de elek- de infiltratiepogingen va: trische stoel. En als hij de brug Italiaans officier. Maar de kloof in zijn denken heeft Verburgs stijl en situatieschetsen Invloeden in het huidige Duitsland waakt onomwonden aan de kaak gesteld. J De schrijver ging enige schuil acht iiymus. Toen de schrijver-journalist Wil- frid Schilling echter bekend overschreden maakte, dat 'lij de auteur wès De zaak met de drie hemel bedden, door Jelte Kuypers. Uit gave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. a jong ver de SüddeuiSche Rundfunk zonder vorm van proces ont- io slagen. Hij werd dus al heel gauw ling de dupe van zijn waarschuwende woorden. Wilfrid Schilling is nu het le vende bewijs geworden van hét geen .hij in zijn boek heeft ge- schreven: „Als de neo-nazi's de kans krijgen, zullen de laarzen veer door dé stratéh drèunen." Onder de titel „The Fearmak- ers" is het werk intussen reeds in Engeland verschenen en het zal binnenkort ook in de Verenig de Staten en Italië het licht zien. Trevor's psychologische roman allerminst een populaire vertel- maar toch wordt op aan- dbare wijze de psyche van een gestoord mens begrijpelijk en interessant gepeild. Age Bergman zorgde voor een goede vertaling. Reflexen, Nederlands Bouwen na 1945, door J. J. Vriend. Uit gave Moussault N.V., Amster- De architect J. J. Vriend heeft i de-loop der jaren in „De Groe ne Amsterdammer" een reeks ar- Koffie uit Kaffa, door Go Ver- tikelen geschreven over de naoor- burg. Uitgave N.V. Gebr. Zo- logse bouwkunst in ons land. De nier en Keunings Uitg. Mij., 2* artikelen zijn thans door de Uit- Wageningen. geverij Moussault in een aardige uitvoering gebundeld uitgegeven. h„ De ondernemingslus* van een Naast de Nederlandse tekst is bij niet heeft kunnen losmaken uit de jonge Hollander, de expansiezucht ieder artikel een korte samenvat- ban van zijn jongensboeken- Een geromantiseerd verhaal over de opsporing en arrestatie van dieven verwacht men niet gauw van een politie-inspecteur. Jelte Kuypers heeft zijn fantasie echter ruim baan gegeven en werkelijkheid hier en daar veel naar achteren' geschoven. De hoofdpersonen inspecteurs en rechercheurs heeft hij be schreven als politie-mannen, die nimmer falen. Hun geringste ver moedens brengen hen aan de lo pende band op het goede spoor, ook al bevindt zich dat aan de Franse zuidkust. De roman is bestemd voor vol wassenen, hoewel de schrijver zich DOOR THEA BECKMAN (Vervolg) Ze begonnen meteen te graven. De grond was hard en stenig, desondanks schoten ze goed op, want de wa genmaker en zijn andere knecht waren heel sterk en aan zwaar werk gewend. Walawip zelf knungelde maar wat. Hij liep rond om het steeds dieper wordende gat, gaf aanwijzingen en stak van tijd tot tijc zelf ook de spade in de grond. Na twee uur hard werken kwamen de eerste kisten te voorschijn. Ze werden opengebro ken en in het licht van de maan zagen de drie mannen de edelstenen fonkelen. Snel vulden ze de grote zakken, die ze hadden gebracht. Er waren nog meer kisten, die lager n grond zaten. Walawip vertelde, dat er beelden en pens inzaten. „Die graven we dan een andere keer wel uit", besliste de wagenmaker. „Voorlopig hebben we ge noeg-" X Ze wierpen het gat weer dicht, tot er niets van t> zien was, hesen de zakken op hun rug en maaktsi aanstalten om naar huis terug te keren. „Ga jij ma-a-r achteraan lopen", zei de wagenmaker tot Walawip. Toen ze langs de dichte bosjes kwamen, sprong er opeens een grote kerel tevoorschijn, die met een knup pel zwaaide. Hij raakte Walawip precies op zijn hoofd en de arme jongen zonk zonder een kik te geven op de knieën. Toen wist hij niets meer. De wagenmaker lach te zacht, gaf de boef vijf goudstukken, greep de zak met rdelstenen van Walawip en marcheerde met zijn tweede knecht recht op huis aan. Walawip liet hij ge woon liggen. Toen Walawip eindelijk de ogen opende, lag hij op een bed. Naast hem zat Anita, die een natte doek op zijn pijnlijke hoofd legde en hem meewarig aanstaarde. „Waar ben ik?" vroeg Walawip. „Wel, thuis natuurlijk", zei Anita. „Hoe kom ik hier?" „In de vroege ochtend kwam vader met je aandra gen. Hij zei, dat jij en hij en de andere knecht door rovers overvallen waren." „Ja, dat is waar", prevelde Walawip. „Ik kreeg klap op mijn hoofdO, waar is de schat gebleven?" „Vader zegt, dat de rover hem en de knecht jou aUes hebben afgenomen." „Jammer", zuchtte Walawip. „We dachten al, dat rijk waren. Ik had je vader willen vragen of ik met jou mocht trouwen. Maar nu ben ik weer even als tevoren. Wat een pech!" Anita, die niets wist van de gemene streek van haar vader en van de list, die deze had gebruikt om ook Walawips rijkdommen in zijn bezit te krijgen, zuchtte (Volgende week verder) kousen t- vige schoenen completeerden de uitrusting. Ze kon niet laten de sportkleding door ;tte naar de lootje: kniebeschermers. Een paa: ultru 1 rtkl elkaar te woelen. Ze tastte i maar wist dat het tevergeefs was. Terneergeslagen ging ze op de rand van het bed zitten en staarde naar de voetbal- broek die zielig over de rand van de kof fer hing. De vergissing was volkomen verklaar baar; de koffers leken als twee druppels water op elkaar. En ook in zwaarte waren ze eikaars gelijke. Daar ging de mooie dag waarvan ze zo hoge verwachtingen had gehad. Dom van haar, de koffer niet van haar naam en adres te voorzien. Woede kwam bij haar op en ze stampte met de voet op de grond. Wie weet waar die knapen uithingen! Het was onbegonnen werk naar hen te gaan zoeken. Er bleef haar niets anders over dan lij delijk afwachten. Natuurlijk hadden de voetballers de vergissing ook reeds ont dekt. Zij zouden de pret ook wel op kunnen nu één van hen in zijn burgerkleren in het veld moest komen. Misschien mocht dat niet eens. Naast haar boosheid kreeg ze opeens stil le pret omdat ook de voetballers door de vergissing gedupeerd zouden zijn. Moesten ze maar nuttiger werk doen, dacht ze boos. 't Was een schande dat twee en twintig van die jonge knapen hun ener gie verspilden door achter een bal te trap pen. Ze werd kwader en kwader. In de grootste opwinding schopte ze de koffer onder de tafel. Daarna wierp ze zich languit op haar bed en liet haar tranen de vrije loop. avonds in de e en geduld was het haar moeder eindelijk gelukt haar dochter te kalmeren. Ze had ten slott* ingezien dat met huilen De stichting „Vrienden der Geldersche Kasteelen" heeft tegenwoordig niet minder dan ongeveer 1.400 begunstigers, dank zij haar eigen activitei ten. Elk betalen zij vijf gul den contributie per jaar en een jaarlijks bedrag van ze ven mille is nog maar een lut tele som, gezien de enorme kosten, die het kastelenbezit van de stichting met zich brengt. Reeds het gewone onderhoud van de oude burch ten vraagt zeer veel meer. Het bovenstaande merkt de stichting op in het fraai uitge voerde verslag, waarin zij thans een overzicht geeft van haar werkzaamheden gedurende de afgelopen tien jaar. Telkenmale een jaarverslag kan zij zich niet veroorloven. Om toch iets voor de begunstigers te doen en om het noodzakelijk contact met hen te onderhouden, worden jaar lijks excursies gëhouden, ook naar kastelen, die niet tot het bezit van de stichting behoren. De belangstelling hiervoor blijkt zo groot te zijn, dat de stichting thans overweegt de excursies in twee groepen te houden. Twee jaar na de oprichting van de stichting, dat wil zeggen in 1942, bedroeg het aantal be gunstigers zegge en schrijve ze ventien. Verscheidene, grote ac ties hebben heel bevredigende resultaten gehad. In 1948 waren er ruim 500 begunstigers en ein de 1958 bijna 1.400. Daartegenover staat een aan merkelijke daling in het aantal bezoekers aan de Cannenburgh, een van de weinige der tien kas telen, die de stichting tot dusver re in haar bezit kon krijgen. Misschien speelt hierbij ook een rol, de gewoonte van vele toeristen, om bij herhaling de Veluwezoom U bezoeken. Wan- the street"1 eenmaal in de Cannenburgh is geweest, zal hij er niet spoe dig terugkeren. Dit zou zich op den duur 6teeds meer kunnen gaan wreken. Onrustbarend Het verslag over de periode 19481958 heeft intussen een ge matigd optimistische toon. Uit de bedragen van particulieren overheid, zo zegt het, blijkt groeiende is. Evenwel, het gaat onder het motto „langzaam aan, dan breekt het lijntje niet" en het juiste tempo is bij lange na nog langt, perkt 3 1400 kasteelvrienden in Gelderland niet bereikt. Nog blijven de jaarlijks beschikbaar gestelde bedragen beheden het noodzake lijke minimum, nog kunnen de jaarlijkse onderhoudswerken en restauraties de achteruitgang van de monumenten, die het ge volg is van slijtage, niet over treffen, zodat het totale verlies onrustbarend blijft stijgen. Maar er is een kentering en dat geeft De directeur van de stichting, de heer D. J. G. Buurman, zoekt in een boeiend betoog naar een verklaring, hoe het komt, dat kastelen geen particuliere woon huizen meer kunnen zijn. Hij noemt o.a. de „onevenredig zwa re belastingdruk en de onbil lijke successierechten." Het bezit van een kasteel vraagt steeds meer geld. Het is goed, dat tegenwoordig minder huwelijken uit berekening wor den gesloten dan vroeger en méér uit liefde, maar daardoor vindt er geen cumulatie van ver mogens meer plaats, waardoor vroeger uitgestrekte bezittingen in ere konden worden gehouden. Bovendien kunnen oude kastelen het wooncomfort niet bieden, >n tegenwoordig ver- .,Deze ontwikkeling be- zich niet tot ons land en daarmee des te onvermijde- Successen Eén winstpunt is er echter wel. Werd in de vorige eeuw een kasteel verlaten, tien tegen één viel het in handen van de sloper. Tegenwoordig wordt een kasteel niet meer afgebroken, zelfs niet. wanneer een officiële sloopvergunning reeds is ver leend. Want dan breekt de ver ontwaardiging pas goed los en is er altijd weer een kleine kring, die niet wil berusten en die zelfs in kritieke gevallen het pleit weet te winnen. Zwaar geruïneerde huizen als de Doornenburg, de Doorwerth en Wisch zullen binnen afzien bare tijd volledig zijn hersteld, het totaal uitgebrande huis De Voorst kan worden gerestau reerd en de Staat heeft beslo ten, de interessante ruïne van Nederhemert te consolideren, nadat de sloopvergunning al was verleend. De Stichting „Vrienden der Gel dersche Kasteelen" aldus haar directeur, is op het juiste mo ment opgericht en blijkt in een behoefte te voorzien. Het is te betreuren, dat dit voorbeeld in andere kastelenrijke provincies nog geen navolging heeft gevon- De overheid verleent gemakke lijker een subsidie aan een stichting dan aan een particu lier, omdat in het eerste geval de kans groter is, dat het onder havige kasteel behouden blijft Het bezit van de stichting werd in de loop der jaren steeds gro- dan ook geen ;ns tot „bezits- vaak van har- ak. De laatste jaren aantal zeer urgente restauraties worden verwezen lijkt en weldra zullen, zoals te verwachten is, er nog meer vol gen. Allemaal „hopeloze geval len", naar het tevoren leek. gevolg van de noodzaal je in de stel cplaat? Let!) c l aan de beiL/ weten juli r Beste neven nichten, Jullie hebben me deze week wel een klein beetje gelaten. Hoe komt dat? Het was toch een leuke zoekplaat' jullie goed op het alfabet. De R is verleden week al geweest. We hebben immers het alfabet veranderd nog wel? Deze week zijn de namen, die met de letters A t/m H tt ginnen aan de beurt. De oplossing van de zoekplaat heeft éht van de neefjes op rijm ingestuurd. Hier komt het: Wat een mal ieest IDe Moet dat zijn geweest. I 2 De hond tussen hun armen f En roosje zit tussen de rok zich te warmen Maar het feest stijgt nog ten top .ty. Want Klorus staat op zijn kop. i c De hoofdprijs krijgt deze week Evert V e Elly Tuit, Es dra van W ageninge v. d. Water. Kees Jan Sala, jij bent hartelijk welkom bij de ne ven en nichten. Wanneer ben jij precies geboren? Heb jij nog meer broertjes en zusjes? Hartelijk wel kom bij de neven en nich ten Loes Schaap. Wat leuk, drie van die kleine poes jes. Jij gaat van de zomer zeker veel zwemmen, nu je zo dicht bij de zee woont. Was hex leuk in Den Haag, Gerda Schellevis? Is je rug weer beter? Maken jullie wel eens strandwan delingen? Je zusje schreef ook al over het Ouweland, Leen Schellevis. Wat is dat? Wie heeft die ruit ingegooid? Een pretti ge dag woensdag, Leen! Wat heeft jullie haard een leuke naam, Willy Schelle vis. Is het schortje al klaar? En het naaizakje? Dat is een leuk spel „lach niet te vroeg". Wat wordt Ria al groot! Hennie Schiiller, bedankt voor het leuke gedichtje. Goed je best maar doen op de blok fluit, Hennie! Hoe oud is Leo? Ook jij bent har telijk welkom bij de neven en nichten Sjanie Snel. Grappig, dat jij bij Marga in de klas zit. Wat doen jullie allemaal op de ka bouterclub? Jan en Wim Schenk, hebben jullie nog meer broertjes en zusjes? In welke klas zitten jullie'' Sjanie Sloof, wist jij nici meer te schrijven? Ik hei deze week geen briefje var jou ontvangen. Je kaar was de vorige keer niet op tijd Piet Smallenbroek. Jt moet je brieven voor dins dags verzenden, anders i: het niet op tijd bij het bu reau van het zondagsblad Bedankt voor het mooie ge dichtje, Willy van Soelen Hoe gaat het op school" Lees jij graag boeken? - Heiltje Sterrenburg deed ei geen briefje bij. Volgend» keer wel? Waar woon: de brie-| verwend met je nieuwe vul pen, Loes Vermeer! Van daag is het dus weer feest. Een prettige dag hoor! Je bent nu pas aan de beurt Evert Versteeg. Verleden week was de V nog niet aan de beurt. Bedankt voor je gedichten, Evert! Hoe heette de film, Thea Ver- weij? Wat hebben jullie ge boft mot al dat lekkers. Wat heb jij een mooi boek je gekregen Gerda Verwijs. Je bent wel verwend, hoor! Heerlijk, pannekoeken, vind je niet? Leuk, dat jij prin ses Beatrix een kaart hebt gestuurd. Wat zingen jullie leuke versjes op het zangkoor Marga Verwijs. Is het broekje leuk gewor den? Wat woon jij ver weg van de school Adriaan van Vliet. Gelukkig, dat je nog brood hebt gekregen. Kan je broertje al praten, Adriaan? Fijn, dat jij zo'n leuke dag "hebt gehad Teuni de Vlaam. Wat wer den jullie allemaal verwend met de pannekoeken. Heb jij zoveel vriendinnen? Jammer, dat jij niet meer kan schrijven Ada van Vliet. Bedankt voor je brie ven. Hartelijk welkom Dick van Vliet. Je hebt prachtig gekleurd. Wan- elektrische trein. Harte lijk bedankt voor je ge licht, Jan van Vliet. Heb jij geen vriend? -— Ik ben blij, dat het niet meer vriest Lida van Vliet. Wil ie oma van mij ook felici- eren? Wat heb je al veel verkocht. Wat leuk, dat lij vlakbij een molen woont, Leen v. d. Vlist. Heb jij de meester er tussen genomen, Leen? Aartje Vonk, jij schreef er weer geen brief je bij. Natuurlijk mag (neke ook meedoen Siem Vos. Gelukkig, dat jij weer >eter bent Ineke! Heb- en jullie het donderdag en vrijdag leuk gehad* Cobie /os? Is je rapport meege vallen? Je mag elke week een brief schrijven Vlarlan Vos, maar je komt pas in de krant als j aan de beurt is. IA leuke pop is dat met al I zakdoeken. Truusje j Vos, doe jij er de volg' de keer een briefje bij?| Jan Vroegop jij ook? Hartelijk bedankt brieven Ada van Jij bent hartelijk kom Ria van Vuuren. j welke klas zit jij? jij postj: gekregen, Nelleke kei? Fijn, dat je beter bent Esdra van geningen. Hel lange brief i geschreven? Heeft i bazaar veel opgebraoht.il s Frits en Goof v. d. Wall 1> Jacob Wielhoun e schrijf jij er de volga g keer een briefje bij? de meester weer beter L ly de Wilde? Wat leuk f parkiet. Vliegen de nooit weg als je je schoon maakt? Hoe ll jij met je voornaam L Wolthaus? Zijn je vrIf dinnen ook op je verja dag geweest, Gerda Wijk? Leuk, dat jij mocht tracteren. dat jij postpapier var. kreeg, Willy Zaalberg. heel prettige dag dinsc Willy! Ja het is een ll spel. Willy Zeelenti schrijf jij de volgende wat meer? Hartelijk 1 kom Dinl Zin tel. Wan«\ ben jij precies geboiT" Grappig zoveel van re kleine biggetjes. Woon[le op een boerderij? Ji)a! hebben dus volgende vïel zaterdag groot feest, AÏe ke de Zoete. Is het sjhe certje .al klaar? Wat maL jullie veel! Een héél prT„ ge dag, 13 februari! p Zo jongens en melsj?' de brievènbus is leeg er moeten jullie zorgen dallt weer helemaal vol konLjj Zuilen jullie de briéor niet te laat versturen? »el de letters A. t.m. H. be nu aan de beurt. L. Tot de volgende ven jullie de volgende keer eens wat meer? Nee, tantje Jos kan niet komen kijken, Corrie en Ineke Stcenks. Ik wens jullie heel veel plezier en sterkte op vrijdag 12 februari. Fijn, dat jij zo'n prettige ver jaardag hebt gehad Tjitske Stienstra. Je bent verschrik kelijk verwend, hoor! Hoe oud zijn je zusjes, Tjitske? Henk Stoppels, schrijf jij er de volgende keer een briefje bij? Jij ook Truusje Stout? Komt je broer wellens thuis, Tine ke Tol? Vvat heb jij leuk postpapier. Jij hebt ook al van dat grappige postpa pier, Jaap Tol. Heb jij zo veel auto's? Heb jij de eendjes nog brood gegeven, Ellie Tuit? Je zusjes zijn toch wel lief? Hoe heet. het nieuwe boek, Ellie? Ik kan toch niet alle brieven bewaren, Mariene UUtenbo- gaard. Natuurlijk komen ze allemaal in de krant. Wat zal jij knap worden! Bart Uyterlinde, doe jij er de volgende keer een brief je bij? Hartelijk welkom bij de neven en nichten Ria v. d .Velde. Je mag el ke week schrijven, maar je komt pas in de krant als je naam aan de beurt is. Ria v. d. Velden, wat lijken jullie namen op el kaar. Het scheelt maar één letter. Ja Ria, er zijn zo veel nichten en neven, die graag een prijs willen heb ben. Marijke Vendel bosch bedankt voor je brief. Heeft het bij jullie veel ge sneeuwd? Is het Dit is een leuke puzzel, die horizontaal mol„ worden ingevuld. Hier komt het: 1. 16e letter «ff het alfabet; 2. Soms krijg je er tranen van in U ogen; 3. Waarin men vis vangt; 4. Om in te kanr peren; 5. Deel van je vinger; 6 Werelddeel waait, in wij wonen. 7. Het binnenste van de klok; ly Deel van de melk opgeklopt. De beginletters 1 £/'n 8 vormen dan de naam van de dwerg, die jullie li trap van de puzzel ziet beklimmen. Oplossingi moeten vóór dinsdag 9 februari worden ingezondti

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 16