Iffifcb 0H0Ü& Een voorstel! Accoord? Nieuwe manier van baby-sitting via televisie-apparaten PUZZEL VAN DE WEEK ZONDAGSBLAD ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 Voor jonge echt paren met jeug dige kinderen is een avondje sa- HET LEVEN men uit een gro te luxe. Niet altijd hebben zij familie in hun eigen omgeving wonen, die wel eens als „Baby sit" wil fungeren en heel vaak heeft vooral de moeder er be zwaar tegen om een „vreemde" als bewaker of bewaakster van de slapende kinderen in huis te halen. Hoewel deze bezwaren gaande weg minder worden en de babysitcentrales in de stad en ook op het platteland reeds tal van jaren gewaardeerde hulp verlenen aan ouderparen, die in andere gevallen altijd aan huis gebonden zou den zijn, vinden de meeste moeders het toch maar altijd het beste om zelf de zorg voor de kinderen op zich te nemen. Resultaat: in de eerste jaren van het huwelijk zit vooral de jonge moeder avond aan avond thuis en van een avondje uit komt maar heel zelden wat. De televisie brengt dan het nodige (zij het niet altijd zo erg aangename) vertier, maar juist die televisie zou in het baby-sitten wel eens een grondige verandering teweeg kunnen brengen. Op een tentoonstelling, die in maart in Londen wordt gehouden, zal de voorlopig nog zeer dure nieuwe vinding worden gedemonstreerd. Op 1 maart begint in de Olympia Hall te Londen de jaarlijkse tentoonstelling van de Daily Mail, die het ideale wonen tot onderwerp heeft. Deze Ideal Home Exhibition" trekt ieder jaar weer vele tienduizenden bezoekers en één van de stands, die ditmaal zeker een grote belang stelling zal krijgen, is die op het gebied van baby-sitting. In genoemde stand namelijk wijken uiteraard) al tot deze zal een deskundige en aardige nieuwe vorm van ,,op het kind kinderjuffrouw plaatsnemen letten" overgegaan en via Lon- achter een batterij van vijf te- den hoopt men er nu ook Euro- I levisie-apparaten en op deze pa voor te gaan interesseren. vijf monitors zal zij het oog hou- I den (en met haar de nieuwsgie- De fu"ma- die deze nieuwlg- I rige toeschouwers, waar het held onder de aandacht van het uiteindelijk natuurlijk om te grote publiek brengt, vertelt, I doen is) op vijf, hopelijk, sla- da* ook »®S andere voorde- I pende kinderén. len aan deze voortdurende at tentie van de kinderjuffrouw Ieder kind zal in zijn kamer zijn verbonden. De ..Nurse" een camera op zich gericht kan nl. aan de manier van sla- hebben en dit apparaat seint pen veel over de gezondheid en zijn gedragingen over naar de het karakter van de kinderen monitors in Olympia Hall. Voor aan de ouders vertellen en ook dit experiment heeft men de daaruit kunnen ze dan weer medewerking gekregen van de voordeel trekken bij de opvoe- bewoners van een flat in de ding. Aan het baby-sitten wordt omgeving van het tentoonstel- dus nog een „psycho-technisch lingsgebouw. onderzoek" vastgekoppeld. Of u allemaal wel zo nuttig Duur zai het in ieder ge- ROOMTABLETTEN Melkpoeder is er al enkele tientallen jaren, maar in het Deense Tpllpse heeft men op het laboratorium van een grote zuivelfabriek weer iets nieuws uitgevonden. Daar is nl. de produktie begonnen van roomtabletten. Vooral de luchtver- keersmaatschappijen hebben voor de nieuwe vinding grote belangstelling. Met enkele tabletten en een hoeveelheid melk of water heeft men in een ommezien een grote hoeveel heid smakelijke room. Vreemde graaf bezocht ons twee eeuwen geleden Beetje voorbarig De ouders van de kinderen ls-.; „Uur worden iedere avond veronder- val wel zijn! steld uithuizig te zijn en de ..Nurse" doet haar werk. Een kleine lamp beschijnt de ge zichten van de slapende kinde ren en als er iets mis is in een van de vijf kamers, kan de ba by-sitter achter haar batterij En nu we het toch over mo- zien, of haar hulp dringend no- derne uitvindingen hebben nog dig is. Ze kan dan haar wacht- even dit. In Amerika zijn ge post verlaten om daadwerkelijk leerden erg druk tnet het zoeken assistentie te verlenen. naar groentegewassen, die ge- Het is natuurlijk de bedoeling, schikt zijn voor de teelt op de dat de ..gesloten cirkel" van maan. Men heeft nu groenten ge- aangesloten televisie-apparaten plant onder een druk, die gelijk in één flatgebouw, of in ieder is aan die op 10 kilometer hoog- geval niet te ver uit elkaar, in te en wacht in spanning op de de kinderkamers staan opge- resultaten. Bovendien wordt na- steld. gegaan welke invloeden de r- Naar verluidt is men in Ca- en kosmische stralen op het ge- lifornië (in de. duurdere villa- was hebben. „Wonderen van de Natuur'": boeiende fotopockets Kennis der natuur was op nomen van het leven in de na-, school nu niet direct ons sterk- tuur. ste vak. Dat kwam wellicht „De knoppen gaan open" is door de manier waarop onze ie- de titel van deel I. Als in een raar de natuurhistorie meende film heeft de Franse fotograaf te moeten vertellen. Die ma- R.-H. Noailles de groei van het nier was ronduit saai. En het blad jn fraaie beelden gevat en is wel zeker, dat er ook een de tekst daarbij is een prachti- gebrek aan interesse aan ten ge aanvulling bij de foto's, grondslag heeft gelegen. Zo is het ook met de overige delen uit de serie (Hoe de vo- We hebben ons dan ook deze gels geboren worden, Van week over onszelf verbaasd, dat bloem tot zaad, Van rups tot we enkele avonden meer dan vlinder). De uitgaven zijn geboeid hebben zitten lezen in fraai verzorgd en gedrukt op een viertal boekjes dat ons prima papier, door de Uitgeverij Contact uit Amsterdam was toegezonden. Vooral schoolgaande kinde- Die fraai uitgevoerde Contact ren zullen veel nut van deze Foto-pockets waren namelijk vier deeltjes hebben en zij ko- de eerste vier van een reeks, men daardoor oog in oog te die wordt uitgebracht onder de staan met het grote wonder van titel „Wonderen van de Natuur" het leven, dat God ons heeft ge cn daarin hebben we in de uit- schonken en ouders, die het stekende tekst en via de werke- moeilijk vinden om de juiste lijk knappe foto's (als we heel woorden te vinden als hun kin eerlijk zijn) voor het eerst eens deren „lastige" vragen gaan met ware interesse kennis ge- stellen, zullen zeker in deze vier boekjes (en vooral in het fascinerende: „Hoe de vogels geboren worden") een regel recht antwoord vinden op de Op 20 februari van 1760 (deze maand dus 200 jaar geleden) reed een bijzonder merkwaar dige seigneur met een grandeur de goede stad Amsterdam bin nen, die de burgerij en de hoge autoriteiten met verwondering, en ook wel bewondering ver vulde. Hij noemde zich Graaf van Saint-Germain en hij kwam met een blanco volmacht van koning Lodewijk XV om in het rijke Amsterdam een geldlening van niet minder dan dertig mil joen florijnen los te krijgen. Niemand wist eigenlijk precies wie of wat deze Graaf van Saint- Germain was. Men bewonderde de zwier waarmee hij zich tot in de hoogste kringen bewoog, maar helemaal vertrouwen deed men hem toch niet. Achtereenvolgens had men over hem gehoord als grandseigneur, als avonturier, als talenkenner, scheikundige, alchemist en diplo maat. En hij kon bovendien op een meer dan boeiende manier De graaf begaf zich. na een nog al indrukwekkend verblijf in Am sterdam, naar Den Haag om daar de Engelse gezant Joseph Yorke te polsen over een mogelijke be ëindiging var. de zevenjarige oor log. Deze diplomatieke missie kreeg een voortijdig einde, om dat allerlei intriges in het Franse kabinet daarbij een zeer voorna me rol speelden. Het was zelfs zo dat de graaf zijn met vier paar den bespannen rijtuig over de Hol landse wegen moest laten daveren in de richting van Hellevoetsluis. Rhoon hem in handen speelde, kon de avonturier uit Hellevoet- sluis naar Engeland scheep gaan. Op 11 mei was hij toch al weer in Den Haag terug en daarna hielp hij Bertram, graaf Van Gronsveld-Diepenbrock, om in Weesp een fabriek voor het ver ven van stoffen te stichten. Hij kocht een landgoed bij Ub- bergen (en noemde zich nu ook wel De Surmont in een nogal vreemde poging Ubbergen in het Frans te vertalen). De geschiedenis verhaalt ver der. dat de graaf van Saint-C-er- main zich ook nog ophield aan het Russische hof. Daar werd hij eveneens weggejaagd, omdat hij had meegedaan aan een samen zwering, trok vervolgens (hij deed nu eenmaal niet minder) langs de hoven van Venetië, Berlijn, was gast van landgraaf Karei van Hessen en stierf op 2 maart 1774, na een bijzonder avontuurlijk en afwisselend leven. Legende Maar nu komt dan de legende over deze graaf. Hij had, ln de periode, dat hij zich met de al chemie bezighield, volgens zijn eigen beweringen het „levens elixer" uitgevonden en dat sprak de mensen door de eeuwen heen altijd nogal aan. Zo wordt be weerd, dat de graaf alleen maar verdwenen is, want ln 1790 werd hij te Wenen gezien, nog eens in 1875, üi 1926, in 1934, in 1939 en in 1945. Steeds op andere plaatsen. De dolende graaf doolt voort. Gelooft u het? Wij niet! Vlucht Hij was plotseling persona non grata geworden en dank zij een paspoort, dat graaf Bentinck van Genie Een poging gevraagd „Vrouwelijk genie gevraagd". Dit stond boven een advertentie ln ceu van de dagbladen ln het Canadese Toronto. De heer Frank Ogdcn, een zakenman uit de voorstad Scarborough, kreeg in Al eerder zijn (al dan niet gc- cnkelc uren, na de verschijning slaagde' pogingen gedaan om via van zijn annonce, niet minder een }n het Engels gestelde uitga- dan 200 telefonische sollicitaties. ve jn het buitenland interesse te wekken voor Nederland, de Neder- En de volgende dag bleef de ,anders en zeer in het bijzonder telefoon gaan. Ogden vertelde. natUurlijk. het Nederlandse pro dat hij zoveel Uitstekende aan- duk1 Qnder de naam ..Holland biedingen heeft gekregen. dat International" is deze maand de hij nu niet meer weet. wie hij „winter Issue" 1960 als première zal nemen. v,an zo-n njeuwe poging versche- De rest van de advertentie luid- nen de: „Vriendelijke gemoedelijke baas zoekt punctuele secretares- in begeleidende brieven Ide ..Nederlandse Kamer van Koop handel in het Verenigd Konink rijk" en van de Nederlandse Ambassade in Londen hebben we gelezen, dat ..Holland Inter national" (viermaal per jaar) zal gaan verschijnen, om dc banden tussen Nederland en Groot-Britannië nog nauwer aan te halen. verkoopt zwembaden en vliegtui- Het gaat aparte uitgaven van gen. „Kamer" en Ambassade bunde- Hij wilde met 2ijn advertentie len en vervangen, o.m. bewijzen, dat er voor inte- Het blad, dat met uitstekende fo- ressant werk heus nog wel meis- to's is verlucht, wordt uitgege- jes met gezond verstand te vin- ven door G. C. Vieten in Nijme- den zijn. ondanks de schaarste gen en bevat in dit eerste num- aan administratief personeel in mer artikelen over tal van facet- Ontario. ten der Nederlandse economie. Moet mijn Thunderbird kun nen besturen. Werkuren van 9.30 tot 5.30. Zaterdags vrij. Woens dags in de zomer de halve dag vrij. Geef uzelf obslag als u denkt, dat u het waard bent. Aanvangssalaris 60 dollar per week. Leuke baan". Ogden verhuurt 150 kantoorge bouwen, financiert hypotheken De belangstelling voor bepaalde opgegeven onderwerpen is van bepaalde kan ten toch vrij groot, terwijl er daarnaast vrij veel voorstemmers zijn voor de zelf gekozen expressie in welke vorm dan ook. En dat maakt het me wat moeilijk om een keus te doen. Ofschoon de ruimte, die we hebben, misschien enkele problemen schept, zou ik willen voorstellen een deel van onze rubriek te bestemmen voor hen, die graag rond of over een onderwerp dichten, schrijven, fotograferen en tekenen, terwijl de rest dan zal worden gevuld met „thema-loze" kopij. Ik stel me voor volgende week enige onderwerpen te noemen, zodat jullie ruim de tijd heb ben en zelf kunt zien waarover je het het liefst hebt, hoe dan ook. Ik zie dan de reacties wel en zal, afhankelijk van de interesse, een soort verdeling maken. Denkelijk gaan jullie hier mee accoord. Deze week starten we met werk van Kees van der Velden (15, U.L.O. en Rotterdam) die iets schreef over ..pantomime" en ook nog een kort verhaal zond. Beide gaan dit keer eens mee. Eerst het verhaal(tje): Bert den Braber (kweekschool en uit Rotterdam) schreef: Na een jaar Mijn pop en ik die bizarre figuren op je pop- pegezicht heeft getekend; ab stracte, mystieke tekens. Je oog is van glas, maar je kunt zien. En dat is belangrijk. Door je katoenen jas komt je voering kijken, je hart. Want een hart hèb je, hoewel het van stro is. Ik ben eigenlijk erg jaloers op je. want, wie weet, heb ik geen Zelfs niet van stro. Je, te wij de, broek is kaal bij de knieën, hoewel je je nog niet veel gebukt hebt. Maar misschien is het, om dat je er teveel aan gedacht hebt. Je bent eigenlijk geen pop, je bent een kind, een kind van rijpe ervaring, want door je oog loopt een scheur. Toen je nieuw was, was je mooi. Stellig een der mooiste onder de poppen. Maar je had geen hart en keek trots die vreemde wereld in. Je voelde je boven alles verheven (waar je trouwens gelijk aan had). Je jas rook nog nieuw. Maar het was je jas niet, het was een omhulsel, dat je be schermde tegen mij. Gelukkig ben je ouder geworden. Ik heb je oog kapot gekrabd en uit je oog is langzaam een speelgoed- traan gebibberd. De traan is op gedroogd maar verdwenen is hij Speelgoedtranen zijn niet te verwijderen. Je jas is kapot en ik ben er blij om. Je broek is oud en je haar je lekker kwasthaar is uitgevallen. Vroeger was je haar mooier, nu is het haar, echt haar. Vroeger was het Marianne van der Paauw, die leerlinge van het Kon. Conser vatorium in Den Haag (en ook nog 18 is) schreef: bent.mijn poppecherubijntje, want dat ben je eigenlijk. Och nee... Want door je ene oog loopt een wrede scheur. KEES VAN DER VELDEN Nog zie ik hoe wij samen gingen door 't groene veld; jij wees me bloemen aan Ik plukte ze en reikte ze je aan de held're lucht was vol met blijde dingen Je hield mijn hand, we dwaalden uren voort de avondwind ging fluist'rend door de bomen een grote, ronde maan was aan de hemel nu gekomen en 'k had de stilte nooit zó duidelijk gehoord Maar de andere morgen was je heengegaan en toen de vogels zongen zag ik pas dat ik languit lag in 't bedauwde gras en 'k ben de weg alleen teruggegaan BERT DEN BRABER Dansende mensen Pantomime Met felle priemogen in een bleek gelaat sta je op het toneel. Je jukbeenderen, die grijzige vlek- schaduwen over je wangen to veren, staan wijd uiteen. Spits en puntig dreigen zij door je laatste vel heen te dringen. Je neus is groot, met een zachte hoek en valt iets over je fletse mond, die in spannend gesloten blijft. Je speelt niet; je bént. Tussen je wenkbrau wen is een diepe kloof getrokken. Je merkt het niet. Je handen trekken vrekkig de atmosfeer, de dikke atmosfeer, naar je toe. Je kneedt de lucht, je boetseert. Je vingers zijn mager en sterk, krampachtig sterk. Je spreekt met kop, handen en figuur. Nauwgezet volgen je zenuwen de altijd beheerste bewegingen der voeten. Je bent een maximum aan uitdrukking. Je dreigt te barsten van het in je geperste geduld. Met het licht van een schijnwerper word je een angstig, wanhopig mens. De gezwollen blauw-groene wallen onder je ogen dringen naar voren. In je ogen is een vreemde flikkering. Je neus priemt zich door de vettige lucht. En je handen, spookachtiger dan ooit, werken traag. Je boetseert niet meer, maar mach- ;ige beeldhouwwerken worden geschapen. Groot en myste rieus. Door een maximum een ander te zijn, ben je jezelf. En je beeldhouwwerken zijn altijd zelfportretten. KEES VAN DER VELDEN Strijkorkest KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. luchtbol. 6. grassteppe in Hongarije. 12. meisjesnaam. 14. zijtak Fulda. 16. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 18. scheikundig element (atk.i. 19. sociëteit (afk.), 21. landbouwwerktuig, 22. voorzet sel, 23. rondzwervende herdersstammen. 26. bekend Nederl. schilder. 29. oude Nederl. koperen munt, 30. water in België. 32. azijn. 33. en wel (afk.), 34 ter gedachtenis (afk. Lat), 36. achting, 37. meisjesnaam, 38. lidwoord (Fr.), 39. vrucht, 41. klap. 43. muzieknoot, 44. schrikbe wind in Frankrijk, 45. nevenschikkend voegwoord. 47. soort van kraai. 49. vertaler, 52. maanstand. 54. nummer (afk.), 55 teken in de dierenriem, 57. scheikundig element (afk.). 58. slede. 59. viervoetig dier. 61. verzekeringsbrief. 63. echtgenoot. 65. goedertieren, 67. plaats in Duitsl., bij de Nederl. grens. 69. bijwoord, 70- water in N.-Brab.. 71. vroeger. 73. meisjesnaam. 74 water in Friesl., 75. metselspecie, 77. zijtak Po. 79. slijk, 80. altoos Verticaal: 2. telwoord. 3. plengoffer, 4. verdriet, 5. rund, 7. orient expresse (afk.), 8. als 14 hor., 9. gedeelte van een cirkelvlak, 10. -trustee (afk.). 11 snoekbaars, 13. jongensnaam. 15. gevangenis. 17. armbe- kleedsel. 19. snede. 20 wild zwijn, 22. keukengerei. 24. muzieknoot. 25. bekende afkorting, 27 bijwoord 28. afkorting van een jongensnaam, 31. rivierroofvis, 35. lengtemaat. 37. bijb. figuur, 39. duw, 40. latwerk, 41. in de grond gemaakte diepte. 42. korte kous. 46. onderste molen steen. 48. verdorven, 50. vertelling. 51. insekt, 53. maal, 55. viskuit (Z.-Nederl.). 56. insekt. 58. vaarwel. 60. voorzetsel, 61. de Griekse letter p, 62. stapelmeler iafk.), 64. slede. 66. handeling, 68. gem. in N.-Brab.. 72. afnemend getij. 75. meisjesnaam. 76. scheikundig element (afk.), 77. atmosfeer (afk 78. in het jaar onzes Heren <afk. Lat.). al dat mooi gewelfde hout dit klagende, wonderschone dit gewonde, dovende hoe kan dit alles zo treuren? de strijkbewegingen worden al matter en eindelijk staan zij stil uit mijn hart komen nu de klagende dovende echo's zij trillen voort tot alles gaat juichen! en de vreugde stijgt in mij als een ochtendzon MARIANNE VAN DER PAAUW Vandaag ook weer eens wat van Theo van Roon (19, kweek school, Rotterdam en zo je mis schien nog wel weet: prijswin naar). Zijn vers heet: Intermezzo Soms op een nacht zijn wij toeschouwers bij het treurspel van onze dagelijkse daden gedachten zweven zoekend om de uitgebluste lamp. we horen ons haastig hart kloppen, ons gonzend bloed stromen en de vergeefse lach van een spelend kind. De volgende morgen zijn we het vergeten e moeten verder leven sen twee drie in de rij blijven THEO VAN ROON 's Nachts STILTE geschreven door Daan van der Waals (Rijswijk) Bebob GIL één ogenblik van bezinning gebeurtenissen stoten op elkaar in een vredig niemandsland nu hebben we de tijd die wij proeven met kleine teugjes voor de fijnproever DAAN VAN DER WAALS In Zierikzce maakte L. Kat* (Sommelsdijk) dit stemmings plaatje. van stervende trompet in vele stukken gehakt op razend ritme. Gefractioneerd gillen van vele bange mensen op onderwereld- rommelende drums. Mitrailleurratelend gillen en dichtgeknepen kreunen van koperen buizen. Geesteszieke houthakkers spelen piano versneld afgedraaid vele nerveuze vingers in snaren en persen krampachtig hakkelende sirenes Nerveuze trilling van hijgend haasten achter te snelle noten. Het is de anti-toxine op de semi-doctrine. Koud en meedogenloos ligt daar de nacht over de wijde wereld Koud en wreed komt 's nachts de vorst geslopen koud en meedogenloos JOS DONKER. BEBOB geschikt. Zijnde enkele korte opmerkin- j gen naar aanleiding van verschil- j lende binnengekomen brieven. ÏVIET ZOVEEL Er valt niet zoveel terug te sluren deze week. Zo houd ik liet gedicht 1 van „Barbro" maar gaan zijii teke ningen niet de map in. Wel aardig, maar helaas niet origineel was dc cartoon van Dick 1'. fVoorburgl. Stuur eens iets wat meer oorspron- J kei Ijk is. De foto's ten slotte (Monster) waren ook niet j OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. nego. 5. knap, 9. geste. 14. eland. 16. alom, 18. tere. 19. pilaar. 21. keen. 22. iel. 23. p.s., 24. Naab, 26. nn. 27. heet. 29. Saaie. 31. gans, 32. een, 34. pro, 35. oele. 37. kriek, 39. kroost. 41. Ao. 42. lis. 43. Lea. 45 ore, 46. els. 47. as. 48. passer. 50. leges. 52. kaap, 53. elk. 55. dem. 56. Saar. 57. smart. 60. spar. 61. on, 62. mier. 64. Ee. 65. aar, 66. krop, 68. krodde. 70. Adda. 72. keen. 74. merel. 75. meent, 76. kras, 77. kans. Verticaal: 1. neppe, 2. Ëlis. 3, gal, 4. Onan, 6. na, 7. alk, 8. poene. 25. barkas. 27. halt. 28. reis. 30. lor. 31. gesel, 32. Eris. 33. Ne. 35. oor. 36. löss. 37. klam. 38. klaar. 40. oorlam. 41. Alem 44. esp, 46. Eger. 43. paar. 40 Eem. 51. ed. 52, kaar de. 54. krik, 56. spade. 57. snoek, 58. term. 59. deels. 60. saam. 61. ork, 63. roek. 64. eden, 67. per, 69. dra. 71 An. 73. na. bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op oen briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: ..Puzzeloplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. OPLOSSINGEN No. 559 (M. J. v. d. Zwart) Zwart: 2, 4, 7/9, 13, 17, 36. Wit: 28. 29, 38. 41/44, 48. Opl.: 29—24. 28—22, 38—32!, 32x1 (1—7), 1x9, 48—43 en wint. No. 560 (P. v. d. Kwartel) Zwart: 4, 6, 9. 19, 24. 29. 35. 36. 39. Wit: 11. 18. 28. 30, 37. 42, 45. 47, 49. Opl.: 48—43! (39x48 gedw.). 45—40 (35x44), 47—41, 28—23. 23 x 3 6x17). 3 x9 (24x35). 9—18 (4—9), 18x4 (35—40), 422 en wint. No. 561 (M. van Dijk) Zwart: 5, 7, 13/15, 18/21, 23. 26. 35. 36. Wit: 24. 25. 23/30. 32/34. 38, 41, 45. 48, 49. Opl.: 48—42, 32—27. 49x38. 29—23. 23x1. 45x23. 1—6. 6x49 (26—31', 49—35 (15—20), 25x14 (31—37). 35—24 cn No. 562 (M. van Dijk» Zwart: 1. 3, 7, 9. 11, 13, 14. 20, 24, 30, 35/37. Wit: 12. 15. 16, 23. 27/29. 33. 40. 43, 44, 46. 47. Opl.: 43—39, 16 x 7. 47—41. 39—34, 48-41, 28x30, 15x4, 4—9, 40—34 en wint. NIEUWE OPGAVEN We zijn nu gekomen aan de laatste pro blemen van de achtste serie van onze lad derwedstrijd. Het ligt dus voor de hand. dat we de oplossers iets ingewikkelds voor schotelen. Wij deden daarvoor een keuze uit het werk van de 18-jarige Leen de Rooy. Wat deze jonge Amsterdamse problemist op het dambord weet te brengen, is steeds de moeite van het oplossen waard. Zo ook de volgende nrs. 565 en 566. Beide problemen bevatten vele mooie momenten en keurige slagwendingen. No. 566 leidt bovendien nog tot een interessant slotmotief, waarvan J. H. H. Scheyen de geestelijke vader is. No. 565 Leen de Rooy, Amsterdam. Correspondentie betreffende deze rubriek i aan de heer W. Jurf» Vrederuatlaan 176, fc Deo Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 14