brinta =iarwe Westduitse jongeren in training voor mythe Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! Nieuwe maatregelen morgen in kabinet VOORLOPIGE KONGOLESE REGERING AFGEWEZEN (1J Het koudste plekje Giro 308 Atoomgeheimen naar bevriende naties Benelux-solidariteit in EEG is wel gewenst 5 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 Hitlers geest waart nog rond ekering 1 Januari j.l. laat is ingediend. tijdnood. Toen heeft men gegrepen naar eei middel om practiscli te blijven. Ln pas geerde daarmee de Staten-Generaal. Die fout is nog niet weggeredeneerd doo de staatssecretarissen. Zij moeten liet niet zo stellen dat „de door de Sociale Ver zekeringsraad in overweging gegeven ge dragslijn de rust in het bedrijfsleven be vordert en extra administratieve werkzaam heden voorkomt want dat is de nalvi waarheid maar. Do werkelijke waarheid is dat, als ge volg beslorr pel te late indiei bleef. Tegen deze constellatie richtte zich ons bezwaar en dat van mevrouw Van Someren. Wij betreuren het, dat de staatssecretarissen jczc verreweg de belangrijkste kant van de zaak niet in hun antwoord hebben °PWü zyn sterk voor praktische oplos singen. Maar praktijk behoort te stoelen op goede theorie. In de parlementaire democratie zijn spelregels er bepaald niet voor niets; zij zijn er om stipt te worden nageleefd, ook in „kleine" aangelegen heden. TtotiM- nieuwe type vliegtuig voor NIeu Guinea zou zijn: bevechten van het luchtoverwicht i jak, die zowel defensief als offensief kan worden uitgevoerd. In West-Europa zijn beide categorieën vertegenwoordigd, alsmedi noodzakelijk radarsysteem. Eer I dergelijk compleet systeem voor Nieuw inea zou waarschijnlijk onze financiëlr lagkracht ti Gczi dan echti uit het te investeren bedrag liet hoogste rendemeut te halen. Daarvoor .(fieitt zich dan de offensieve verdediging aan, hetgeen in cpncreto wil zeggen, dat- de bartin Mariners vervangen dienen te wor den door snelle bombardementsvliegtuigen met voldoende actieradius om langs de periferie van Nw-Guinea offensief op te Dit is mogelijk, omdat Indonesië voors hands niet in staat zal zijn een radarmel- dings- en gevechtsleidingsnet rondom Nw- Guinea op te houwen. Zo kan een eigen moderiip, zij het kleine, luchtmacht een •wezenlijk antwoord zijn op de Indonesische dreiging in de lucht. Door goede spreiding en camouflage, gecombineerd met een parate luchtafweer, zal deze macht veilig worden gesteld tegen verrassende over vallen. Het is dus van groot belang zich tijdig liet gcografisch-strategischc en politiek van Nederland afwijkende beeld te realiseren. b" "d inging oordc kei an de afgedankte Met reumatiek kan niemand werken De zorg: voor Uw gezin vereist de inzet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor grote lichamelijke prestaties. WrUf ze weg. Uw reumatiek. Uw spit. Uw lenden pijn: wijf ze weg met Kloosterbalsem (Ak ker-Balsem). die diep in de weefsels door- 'e warmte die ze daar op- •drUft. Ook U zult zeggen: - geen goud zo goed." meisjes, marcherend op het dreunend ritme van trommen en bij fakkellicht, zich oefenend in het werpen van granaten, roe pend om een „Groot-Duitsland", dat ook Oostenrijk en het Sude- tenland omvat Zij zijn leden van para-militaire organisaties, van hetzelfde type als onder Adolf Hitler. Maar het zijn er gelukkig duizenden en duizen den minder dan in die tijd: naar schatting van de Westduitse auto riteiten zijn niet meer dan tien duizend jeugdige personen in de gehele Bondsrepubliek lid van deze uiterst rechtse groeperingen. Hun invloed is gering, al weten de autoriteiten ook, dat die groe pen worden gesteund door onver beterlijke ex-nazi's, die niets heb ben geleerd en vurig blijven ho pen op een nieuw begin van het Derde Rijk Sommige extreem-rechtse jeugdgroepen bestaan al tien jaar. Zij zijn nooit een werkelijk gevaar geworden en zij vinden evenmin steun bij het gro te publiek, zo zeggen de autoriteiten. De belangstelling voor de activiteiten van de groepen is vooral ontstaan na de recente golf van anti-Joodse incidenten in West-Duitsland. Of die jeugdgroepen daarbij een rol hebben gespeeld en zo ja welke, daarvan hebben die autoriteiten geen idee. Een van de voornaamste organisaties op dit gebied is de J.B.A. of jeugd bond „Der Adler", die gelieerd is aan de uiterst rechtse vluchtelingen- partij en die een gestencild maand blad uitgpeft, waarin kortgeleden de leider, Richard Etzel, de organisatie heeft betiteld als staande tussen de Hitlerjeugd en de padvinders". Overeenkomst Met die voormalige Hitlerjeugd zijn er inderdaad heel wat overeenkomsten. Zij hebben betrekking op de unifor men. de militaire veldtraining. de tionalistische leuzen, de gedichten het gebruik van het Gotische plaats van het Latijnse schrift en i op de beschrijving van de oorlogs misdadiger Rudolf Hess. eens plaats vervanger van de Führer, die een „waar strijder voor de vrijheid" wordt genoemd. Het is moeilijk aan de weet te komen hoeveel leden „Der Adler"- telt. De schattingen variëren van 500 tot 2000 werkende leden, in geheel West-Duits land, zowel meisjes, als jongens tussen negen en achttien jaar. Bekend is wel, dat de ouders de verplichting op zich hebben genomen de organisa tie financiële en morele steun te ge ven. Sommige ouders zijn zelf aange sloten bij geestverwante schutters- Uniform Maar hun aantal en invloed is uiterst goring hemd met zwarte halsdoek en een kor te zwarte broek. De meisjes dragen een korte, zwarte rok. en oo.' zilvergrijze blouse. Het insigne omlaag schietende adelaar va vroegere Duitse parachutisten. ln het maandblad, dat de naam „Adler Führer" draagt, zijn instructies op genomen voor de cel-leiders. Daarin wordt een training voor de leden aanbevolen van een uur tn de buiten lucht. Dat uur is zeer systematisch ingedeeld: tien minuten veldloop, tien minuten werpen van stenen, ge volgd door een korte rust. Daarna zingend in het gelid marcheren, ver volgens vijfhonderd meter hard lopen, hindemislopen, een kwartier gymnastiek, boomklimmen en ten slotte een mars met gezang. Een verslag Welk een mentaliteit in deze jeugdgroep heerst blijkt wel bijzonder duidelijk uit het verslag van een voor leden uit geheel West-Duitsland vorig jaar in november gehouden bijeenkomst in Lübeck. Daar was o.m. dit fraais te .Fanfare van trompetten, tromgerof felAllen staan en door de zaal klinken de woorden: wij gedenken de doden. Maar schoner is het te weten, dat zij de zaden zijn van een groot idee, dat ons en ons volk een eervol leven zal, ja moet brengen.Wij roepen Duitsland en daarmee bedoelen wij Groot-DuitslandWij gedenken hen, die de tirannie van het Oosten ontvlucht zijn in de concentratiekam pen van de overwinnaarsWij schenken onze volle verering aan hen, die gestorven zijn aan de galgen van de tribunalen der Zo gaat dat een hele tijd door. Een „kameraad" herinnert aan de verlo ren woonsteden in het Oosten, Dan zig, Oost-Pruisen, het schone Sude- tcnland. de Oostzeelanden. Hij roept Oostenrijk, „ons ontrukt door vijan dige handen, en de broeders in Zuid- Tirol", en hij groet de Duitsers in Oost-Duitsland, „met wie eens de hereniging in een nieuw Duits ge bied volgen zal". bewapenen met atoom, en waterstof bommen en met raketen. Overal in I het land groeit een geloof aan weder- j opstanding. Duizenden zijn gereed, de dag zal komen, waarop onze vlag zal wa'pperen Ziedaar de geest van Hitier, die nog rondwaart in een jeugd groep, hoe klein deze op het ge heel ook moge zijn. Een geest, die ook sommige ouderen nog volop in zijn ban heeft. De my the van de Germaanse „Über mensch" is nog niet geheel dood. Dat zij nog leeft weten gelukkig degenen, die op dit moment het Westduitse volk leiding hebben te geven. En zij laten niets na om die mythe de laatste slag toe te brengen. Onderzoek ingesteld naar nieuwe schrootfraude (Van onze parlementsredactie) In verband met de ontdekking van de nieuwe internationale schrootfraude heeft de minister van economische za ken, drs. J. W. de Pous, opdracht ge geven een onderzoek in te stellen. Tot dusver zijn daarbij echter nog geen strafbare feiten ontdekt. De bewinds man heeft zijn bevindingen aan zijn ambtgenoot van justitie meegedeeld. De heer De Pous gaf dit gistermiddag in de Eerste Kamer te kennen bij de be handeling van zijn begroting voor 1960. Franse Senaat keurt decreet goed Wijzigingen in ministeries Na een weinig geestdriftig de bat heeft de Franse Senaat met 225 tegen 39 stemmen, bij 18 ont houdingen, de bijzondere be voegdheden voor de Franse re gering goedgekeurd. Vrijdag wórdt onder voorzitterschap van De Gaulle een bijzondere kabi netsvergadering gehouden, waar in de eerste maatregelen op grond van de nieuwe wet zullen worden besproken. De Gaulle vrijdag a.s. naar Algerije gaan. Het lijkt nu twijfelachtig of hij aan dit voornemen gevolg zal geven. De communisten en een rechtse groe pering hebben in de Senaat tegen het ontwerp gestemd. De afgevaardigden van centrumrechts, centrum en links hebben voorgestemd. De socialist Def- Advertentie „Geen binding" Dan springt „Bondsführer" Etzel op het podium. Hij verklaart: „Wij wil len en zullen vrij blijven van elke vorm van internationale, confessione le.,'en partij-betrekkingen. .W.ij geven slechts politieke scholing. Wij hebben geen' tolerantie voor 'het-feih;dat -geen enkele Duitse autoriteit een poging heeft ondernomen om Rudolf Hess, die ware strijder voor de vrijheid, weer vrij te krijgen. Wij oefenen nauwgezet om in vorm te zijn voor de strijd. Wij moeten Duitse troepen Advertentie NU HET KEEL-WEER IS. ROTERSEPT! Belgi p'è behoudt - voorlopig-de bevoegdheden België zal tot de overdracht van de souvereiniteit de verantwoorde lijkheid over Kongo blijven dragen en voor die datum de bevoegd heden niet aan een voorlopige Kon- 211). Hebben we de vorige maal gesproken over de adiabatlsche de- magnetisatie, dus over de methode om door demagnetlsatie van een pa- ramagnetisch zout een temperatuur van omstreeks 0,01° K (dus één honderdste graad boven het absolute nulpunt) te verkrügen, na de oorlog is deze methode uitgebreid, doordat de koude-fysici mogelijkheden heb ben gezien om ook de atoomkernen adiabatisch te demagnetiseren. In the orie was hierop reeds gewezen door Gorter, Kurti en Simen. maar aan verwezenlijking daarvan viel toen nog niet te denken, aangezien eerst andere hiermee verband houdende problemen dienden te worden op gelost. In 1956 is men er te Oxford echter in geslaagd door demagnetlsa tie van atoomkernen van koperatomen een grote tempera tuurverlaging te be werkstelligen. De laagste temperatuur bedroeg toen naar schatting 0,00002 K (dus tweehonderd duizendste graad boven het absolute nulpunt)Hierdoor was dus een nieuw temperatuurgebicd ontsloten, en kon Oxford zich de titel „het koudste plekje op aarde" met recht toeëigenen. Maar van „miljoenste graden" zoals wij een explicator voor de televisie hoorden zeggen is nog geen sprake. In de eerste plaats kon de waarde van de nieuw bereikte temperatuur nog slechts geschat wor den, want ook dienen weer dezelfde problemen als die, welke wij bij de ééntraps-demagnetisatie noemden, te worden opgelost. En voorts is het aanzienlijk moeilijker geworden de laatste barrières die ons van het ab solute nulpunt scheiden, te overwin nen, dan de eerste. Wat dit betreft, TOCH IS HET ZO! kunnen we het best een vergelijking maken met sportieve prestaties. Zo zal een athleet, die de 100 m sprint ln 11 sec. loopt, veel gemakkelijker Vt0 sec. van zjjn beste tijd kunnen af knabbelen dan zijn collega, die de zelfde afstand eens ln 10 sec. heeft gelopen. Overigens is het tijdperk van de sportieve krachtmetingen tussen de koude-laboratoria wel zo'n beetje voorbij. Maar mét het afnemen van de onderlinge wedijver is het theo retische belang van het onderzoek van de gedragingen van verschillende stoffen in het gebied der mllli- en micrograden toegenomen. De spor tieve belangstelling van de buiten staanders is daardoor weliswaar ver dwenen, maar de wetenschappelijke interesse is omge keerd evenredig ge groeid, waardoor het onderzoek in de koude-laboratoria in belangrijkheid mo menteel direct op de tweede plaats komt, na het onder zoek in de kern- laboratoria. Het is bijv. de ontwikkeling van de kwan tumtheorie geweest, die zelfs de meest critlsche onderzoeker onder de indruk heeft gebracht van het absolute nul punt. Een beschouwing hierover zou ons echter te ver voeren. Nu we het toch over koude heb ben, kunnen we ook wel eens ver klappen, dat de tekeningen die 's winters op onze ruiten worden ge toverd tot in lengte van dagen be waard kunnen worden, zodat we er ook 's zomers met genoegen naar kunnen kijken. Daarover een volgende kier. golese regering overdragen. Minis ter De Schrijver heeft dit in een commissievergadering van de R.T.C. medegedeeld. Wel zullen tijdens de overgangsperiode tussen de afloop van de R.T.C. en de onaf hankelijkheidsdatum van 30 juni a.s. Kongolezen worden ingescha keld bij de voorbereiding van de overdracht in Brussel en de uitvoe ring van de verkiezingen in Kongo. De socialistische senator Rolin, die het standpunt van minister De Schrij ver deelt, verklaarde dat de vorming van een voorlopige Kongolese rege ring niet alleen in strijd zou zijn met de Belgische grondwet maar ook niet zal stroken met de internationale Belgische verplichtingen. Een derge lijke regering zonder enige verant woordelijkheid heeft ook geen enkele zin, betoogde hij. Kasavoeboe heeft de eis van vorming van een voorlopige Kongolese regering ingediend. Zolang hieraan 'niet is vol daan, zal hij de RTC boycotten. Inmid dels heeft hij aan de Abako in Leopold- stad een telegram gezonden dat het overleg met de RTC, wat hem betreft, definitief is afgebroken. Aantal werklozen tot 85.755 gestegen De geregistreerde arbeidsreserve ir «ns land is gedurende de maand ja- tuari van dit jaar, met ruim driedui zend mannen toegenomen van 82.457 (eind december 1959) tot 85.755. Het aantal werkloze vrouwen nam met een gering aantal toe van 5 .'758 (eind de cember 1959) tot 5.832. Het aantal openstaande aanvragen 'voor mannen was eind januari 34.779 (eind decem ber 32.487) en dat voor vrouwen 29.664 28.242). De geregistreerde arbeidsreserve in de provincies was voor: Groningen 10.082 (eind januari) 'eind december: 10.012), Friesland 9.530 (8.834). Dren the 9.941 (9.574), Overijssel 6.770 (6.456). Gelderland 6.597 (6.266). Utrecht 2.532 (2.235), Noordholland 9.347 (9.408). Zuidholland 11.092 (10.9101 Zeeland 4.977 (4.813), Noordbrabant 10.611 (10.146), Limburg 4.276 (3.803). Verkiezingen De verkiezingscommissie van de rtc heeft voorgesteld dat de Kamer van vertegenwoordigers bij algemeen kies recht zal worden gekozen, terwijl een afgevaardigde per 100.000 inwoners wordt aangewezen. In de commissie voor politieke struc tuur is voornamelijk gesproken over de rol die koning Boudewijn in de toekom stige staat Kongo zal vervullen. Indien de voorstellen door de RTC worden aan vaard zal de koning belast worden met de vorming van de eerste Kongolese re gering na de verkiezingen van juni a.s De commissie heeft nog niet besloten of de vorst als staatshoofd van Kongo zal worden beschouwd tussen de 30e juni, dag van onafhankelijkheid, en de inwerkingtreding van de nieuwe grond- Wat kan men doen om onze mensen te helpen, die onder de meest kom mervolle omstandigheden te midden van een vijan dige bevolking in Indone sië moeten leven Stort zoveel mogelijk geld op giro 308 van de stich ting „Hulp San Land genoten in Indonesië", Burg. de Monchypein 6 te Den Haag, die als enige organisatie reeds jaren de nood zoveel mogelijk le nigt en de belangen van de spijtoptanten behartigt. Eisenhower voorstander van: hl Parijs veel belangstelling Pfesident Eisenhower heeft zich voorstander getoond van uitwisse ling van atoomgeheimen aan be vriende naties. Amerika moet de bondgenoten geen inlichtingen weigeren die een potentiële vijand reeds bezit, aldus de president in zijn wekelijkse persconferentie. De Amerikaanse wetgeving verbiedt het uitleveren van atoomgeheimen, vïaar deze wetgeving zou verzacht moeten worden, meende president Eisenhower. Inmiddels heeft de commissie voor atoomenergie ook reeds gesproken over de mogelijk heid van het verstrekken van meer atoominlichtingen aan bondgeno- Daily Worker werkt met groot verlies De Daily Worker, orgaan van de Brit- e communistische partij zal voortaan nog slechts met 1 editie verschijnen daar de verliezen die het blad lijdt in de huidige omvang niet langer kunnen worden gedragen, aldus een mededeling ie in het blad verscheen. Sinds de Hongaarse opstand in 1956 ls het aantal abonnees van de Daily Wor ker aanzienlijk gedaald. Thans beloopt de dagelijkse oplaag circa 58.000 e: plaren. Advertentie BESCHERM UW KEEL MET ROTERSEPT! De Nieuwe Gids antwoordt Libre Belgique: „Het is nogal eigenaardig, dat de „Libre Belgique" een stelling verdedigt, die regelrecht uit Quai d'Orsay kon zijn". Dit schrijft woensdag het Belgische Nederlandstalige blad „De Nieuwe Gids" naar aanleiding van een commentaar in „Libre Belgique", waarin een scherpe aanval wordt gedaan op de wat het blad noemt „die moeilijke Nederlanders" en wordt betoogd, dat Nederland dikwijls een nega tieve houding aanneemt in be langrijke kwesties van de Euro pese gemeenschappen. „Waarom de Nederlanders beschuldi gen van dwarsheid en obstructie wan neer de Fransen bijvoorbeeld niets na laten om de kredieten van het fonds ter overzeese investeringen in Frans- Afrlka zo geheim mogelijk te houden? s ook geen geheim, dat de Fransen Advertentie ALS U KEELPIJN HEBT ROTERSEPT! hebben belet, dat de overeenkomst van Parijs betreffende het fonds voor over zeese investeringen in het voordeel van Belgisch Kongo zou worden herzien. De Franse hegemonie in de gemeenschap der zes is wel duidelijk gebleken in de zaak van de associatie van de Neder landse Antillen met de gemeenschappe lijke markt", aldus het blad, dat betoogt dat de .Nederlandse woordvoerders te beleefd de Franse weigering om direct de associatie van de Antillen te bespre ken hebben goedgepraat". „De Nieuwe Gids" schrijft voorts, dat er voor de Franse delegatie geen enkele reden was om de associatie- aanvraag voor de Antillen terug te verwijzen naar de permanente ver tegenwoordigers bij de gemeenschap pen, die niets anders zullen kunnen doen dan het voorstel opnieuw aan de raad van ministers voorleggen. „Nu men eens te doen heeft met een associatie van een niet Frans gebieds deel ziet men de Franse reactie losko men. Parijs speelt Europese politiek, zolang die Europese politiek Frans ge oriënteerd is. Overigens noemt „De Nieuwe Gids" het vry eigenaardig Nederland als spel breker te zien, indien men de geschie denis van het verdrag van Rome kent. Het blad somt de Franse eisen op, die in het verdrag zijn verwerkt en schrijft: Benelux-solidariteit in dc .Wat i de ten. De commissie zet de behande ling van haar onderzoek voort. De New York Times schrijft dat de Amerikaanse regering van plan is atoomwapens in handen te geven van zekere bondgenoten, zoals bijvoor beeld Engeland. Het blad spreekt over een belangrijke verandering in de kernwapenpolitiek van de Ameri kaanse regering. Franse autoriteiten hebben grote belangstelling getoond voor de uit lating van Eisenhower. In Parijs wordt aangenomen dat de woorden van de president vooral doelen op Frankrijk, ook al werden geen men genoemd. Frankrijk heeft er reeds lange tijd tegen geprotes teerd dat Amerika geen inlichtin gen wil verstrekken over kernwa penen. Het is een van de redenen waarom Frankrijk zelf een kleine atoombom tot ontwikkeling brengt. President Eisenhower zei voorts over de conferentie in Genève, waarin over een stopzetting van kernproeven wordt onderhandeld, dat de Amerikaanse dele gatie in Genève zal blijven zolang nog de geringste kans op succes is. Hij sprak zich opnieuw met kracht een totale staking yan de kernproeven. De president verklaarde niet te kun nen geloven dat een vijand de defensie ve kracht der VS zodanig kan vernieti gen dat het land niet kan terugslaan. Eisenhower weersprak hiermee eer lating van generaal Power, hoofd het strategisch luchtcommando, dat 300 Sowjetraketten de Amerikaanse strijd macht van strategische bommenwerpers raketten in 30 minuten zouden kunnen vernietigen. Te veel generaals hebben al le mogelijke ideeën hierover, voegde Eisenhower er aan toe. Op een vraag over de situatie ten anzien van Duitsland antwoordde Eisenhower dat een ernstige toestand zou ontstaan indien de Sowjetunie een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland zou sluiten, waardoor West-Berlijn van het Westen zou den afgesneden. Bondskanselier Ade nauer zal op 15 en 16 maart, op door reis naar Japan, een bezoek aar Washington brengen. Dan zal dit punt naar mag worden aangenomen, onge twijfeld diepgaand tussen beide staatslieden worden besproken. Telegram aan minister Leraren willen salarisoverleg Op een gisteravond in Utrecht ge houden vergadering van de eerste afdeling van de Raad van Leraren is aan de minister van O., K. en W. een telegram gezonden waarin de afdeling er aan herinnert, dat in de op 20 oktober gehouden georgani seerd overleg vergadering een werk- commissie is ingesteld, die naar dc vergadering geuite toezeg ging, zeer spoedig met een bepaald resultaat ter tafel zou komen. De eerste afdeling van de Raad van Leraren v.h.m.o. zegt zeer verontrust te zijn doordat op 2 februari het geor ganiseerde overleg nog niet is bijeenge roepen, hoewel het rapport reeds op 30 dec. gereed is gekomen. Zij spreekt haar grote bezorgdheid uit over dit op onthoud, dat „zeker aanleiding tot ern stige kritiek zal geven" en verzoekt de minister, „ook met hC_ Jog op de steeds toenemende onrust en veront waardiging onder de leden der leraren organisaties met zeer veel aandrang de in diens schrijven van 23 december reeds toegezegde vergadering van het georganiseerd overleg voor 15 februari ""60 te doen plaats vinden". „Ongetwijfeld zal het uwe excellentie" aldus besluit het telegram, „met ons bijzonder aangenaam en bovendien zeer in het belang van het onderwijs zijn, indien deze salariskwestie afgehandeld >or de behandeling van de begroting O. K. en W. 1960 in de Eerste Ka mer der Staten Generaal". ferre, burgemeester van Marseille, had scherpe kritiek op Debré. De socialisten hebben wel vertrouwen in president De Gaulle, riep hij uit, maar niet in de premier. Zonder vreugde zouden de so cialisten voor stemmen. De radicale oud- premier Faure sprak in dezelfde geest. Hij vertolkte de mening van de meeste afgevaardigden, toen hij verklaarde: Wij hebben geen keus. Zonder De Gaulle is Frankrijk aan de chaos overgeleverd. Wij kunnen De Gaulle onze stem dus niet onthouden. WIJZIGINGEN President De Gaulle is van plan ln drie ministeries wijzigingen aan te bren gen, zo wordt uit Parijs vernomen. Guil- laumat zou als minister van oorlog wor den vervangen door Messmer, oud-Hoge Commissaris te Dakar, of door Antonini, algemeen secretaris van de staatsspoor wegen. Soustelle zou als gedelegeerd mi nister voor atoomenergie en de Sahara worden vervangen door Guillaumat, of, als deze niet zou accepteren, door de minister van voorlichting Frey. Als kan didaat voor het ministerie van voorlich ting wordt genoemd Terrenoire, voorzit ter van de UNR-fractie in de Nationale vergadering. In het rechtse partijblad Paris Pres- se wordt het mogelijk gehouden dat De Gaulle de huidige departementen van Algerije met behulp van de spe ciale bevoegdheden zal veranderen in autonome, etnische gemeenschappen. Zouden bepaalde groepen zich dan voor afscheiding uitspreken, dan zou de mogelijkheid van verdeling van het land openliggen. In Algiers is Bernhard Lefèvre, een van de leiders van de opstand, gearres teerd. Dit is het bewijs dat de gewetens vrijheid in Frankrijk niet meer bestaat, gaf zijn vrouw als commentaar. De hoofdredacteur van het Algierse blad Echo d'Alger, is huisarrest opge legd. Tevoren was hij van een vracht schip gehaald, waarmee hij naar Frank rijk wilde reizem Kamerkoor in sneeuwstorm Het Nederlands Kamerkoor, dat on der leiding van Felix de Nobel een bij zondere geslaagde toemee maakt door Canada, heeft woensdagavond de zwaar ste sneeuwstorm van deze winter ge trotseerd om in de Acadia universiteit in Wolfville een concert te geven, dat grote indruk maakte. Het koor bracht behalve Amerikaan- en Nederlandse volksliederen, ook werken van Palestrina en Rudolf Men gelberg ten gehore. Rector Watson Kir- konnell van de Acadia universiteit meen de, dat de uitvoering het hoogtepunt was geweest vgn het omvangrijke pro gramma, dat de universiteit dit seizoen heeft meegemaakt. Ook in de andere plaatsen in dit deel an Canada waar deze week door het Kamerkoor werd opgetreden, was de lof de critici groot. Cubaans bezoek voor Soekarno Een speciale afgezant van Fidel Cas tro, de Cubaanse premier, is gisteren in Djakarta aangekomen met een bood schap voor president Soekarno. De gezant, dr. Gerardo Brown Cas tillo is hier aangekomen om er bij In donesië op aan te dringen zich aan te sluiten bij een voorgestelde economische conferentie van Azië, Afrika en Latijns- Amerika die dit jaar in Havanna ge houden zal worden. Castillo zal de mogelijkheden nagaan m handels- en diplomatieke missies tt vestigen in Djakarta, om gebieden te bestrijken zoals Malakka, Birma. Thai land. de Philippijnen, Australië en Nieuw Zeeland. Dit voorjaar zal president Soekarno. op uitnodiging van de Hongaarse re gering, een bezoek brengen aan Hon garije. Hü zal dit bezoek opnemen in zijn reisprogramma, dat hem via en kele onafhankelijk geworden Noordafri- kaanse staten naar Roemenië, Bulgarije mogelijk naar Cuba zal voeren. Advertentie ROTERSEPT BESCHERMT UW KEELI Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. spoedtijding, 2. Z.- Amer. trompetvogel - door twee deel baar, 3. bloeiwijze - vreemde taal, 4. gem. in Drente - bijwoord - spil van wiel, 5. gesteente - kippenloop - s, 6. boom gem. in Over. - gem. in N. Brab.; 7. mount (afk.) - bij woord - familielid - biersoort. 8. niet een - oude lengtemaat - spoedig, 9. vruchtbaar bergland ten Z. van de Kau- kasus - maanstand. Verticaal: 1. stad in N.H. gebod Turks bevelhebber - schaaldier, 3 lief - water in Utrecht, 4. vettige zelfstandigheid - riviertje in Norman die, loopt bij Caen uit in Het Kanaal. 5. kanteel - niet gesloten, 6. gem. in N. Brab. - deel van de mast - munt in China, 7. nakomeling - vermoeid, 8. verhaal eer, 9. zijtak Donau - scheikun dig element (afk.) kruipend dier. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. motet, 5. dra. 8. Eris, 9. ooit, 10. neg., 11. angel. 12. lende, 13. Ta, 16. A.D., 18. degen, 20. Pavia. 22. non, 24. emoe, 25. lire, 26. rel, 27. Verticaal: 1. men. 2. Orel, 3. Tiger, es 5. dog. 6. riet. 7. Atlas. 9. one, 11. Adoea, 14. kaper, 15. menie, 17. dame,^18. die, 19. nors. 21. vol, 23. net.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5