Geref. begraafplaats te Rijnsburg krijgt aula Nog kleine schoolstrijd Oegstgeester raad in „Vita Nova" in Hazerswoude staat er goed voor Receptie Jong en Jolig" bij tien-jarig bestaan NIEUWE LEIDSCUË COURAiM 4 DONDERDAG 4 FEBRUARI 196! Liberaal-socialistische nederlaag Somber perspectief voor nieuw zwembad en de bestaande sportvelden voor de jeugd DE TEGENSTELLING tassen de voorstanders van bijzonder en open baar onderwijs kwam gisteren bij de behandeling van de gemeente begroting van Oegstgeest weer tot uitdrukking, toen de fractie van de v.v.d. en de eenmansfractie van de p.v.d.a. elkaar vonden bij het voorstel aan het Rijnlands lyceum hogere subsidie te geven dan was voorgesteld. Een subsidie, die trouwens al 100°/o hoger ligt dan die, welke aan bij zondere middelbare scholen wordt gegeven. Nadat de financiële commis sie zich tegen een nog hogere subsidie had verzet, stemde op de raadsver gadering de wethouder van financiën, dr. K. Simon Thomas, niet tegen het voorstel van zijn fractie. Met negen tegen vijf stemmen werd besloten het voorstel van B. en W. te handhaven. Overigens was dit het enige op merkelijke gerecht van het jaarlijkse begrotingsdiner. Het werd een vrij kalme vergadering, die eigenlijk meer een vraag- en antwoordspel werd tussen college en raadsleden over nog na de memorie van toelichting ge bleven „duistere" punten in de begroting. Burgemeester H. L- du Boeuff betuigde zijn dankbaarheid tegenover de tweede wethouder, de heer J. F. M. Steenmetser, die tijdens de ziekte zowel van de burgemeester als de loco-burgemeester de gemeente heeft bestuurd. Hij vertolkte de gevoelens van de raad bij het herstel van dr. Simon Thomas. Voordat de heer J. A. Bouland (v.v.d.) de vereiste eden aflegde, sprak de burgemeester zijn traditionele nieuwsjaarsrede uit, die werd beantwoord door mevrouw P. H. Smits-Witvliet als oudste raadslid. Van beide toespraken maakten wij in de N. L. Crt. van gisteren al melding Wethouder Steenmetser (k.v.p.) stelde er prijs op een verklaring af te leggen, voordat de begrotingen zouden worden behandeld. Hij wees erop, dat bij de behandeling van deze begroting het an nexatiegevaar staatsvijand nummer één is. Uit dien hoofde wordt met Argusogen gekeken of het gemeentebestuur wel capabel is de moderne gemeenteproble men op te lossen Hij wilde de raad una niem doen tonen, dat het gemeente bestuur van Oegstgeest volkomen bereid is de belangen van de gemeente te zien tegen de achtergrond van het landsbe lang, met inbegrip van de gemeente Leiden. Het gemeentebestuur wenst het aanzien van de gemeente te hand haven en zo mogelijk te verhogen. Het gemeentebestuur is vast besloten de per soonlijke rechtvaardigheid ten aanzien van zijn ingezetenen volgens twintig eeuwen oude christelijke beginselen te verhogen. Zonder meer gingen de raadsleden ak koord met de begrotingen van het Heilige Geest Armbestuur, het grondbedrijf cn de gemeentelijke commissie voor maat schappelijke zorg. Het begint in Oegstgeest de gewoonte te worden, dat geen algemene beschou wingen worden gehouden cn ook dit jaar beperkte de raad zich tot op- en aanmerkingen bij de artikelsgewijze be handeling, die werd vergemakkelijkt door een uitgebreide schriftelijke beantwoor ding van vele vragen, die bij het voor- lopig onderzoek bij de raadsleden waren Kruispunt De raad toonde zich verheugd, dat een begin wordt gemaakt met de vernieuwing van de straatverlich ting in het tweede deel van de De Kempenaerstraat. De heer J. P. Brouwer (prot. chr.) vroeg aandacht voor het nu onoverzichtelijke kruispunt Terweeweg De Kempenaerstraat. Er staan f 100.000 op de begroting voor de verbetering van riolering en wegen en aanleg en verbetering van elektrici teitsvoorzieningen. Binnenkort zal de raad hierover een tweetal voorstellen be reiken. Ook de buitenwegen zullen hier in worden betrokken, al bleek nu al, dat de raadsleden bij de behandeling van pre-adviezen nog wel vele woorden zul len gebruiken voor de volgorde van deze werken. Men was het vanzelfsprekend eens met het college, dat alle werkzaam heden in één straat moeten worden ge combineerd, zodat het wegdek slechts eenmaal behoeft te worden opgebroken De heer Blansjaar (prot. chr.) vroeg naar het terrein achter de rioolwater zuiveringsinstallatie. Waarom is dit ir het verleden niet voor de volkstuinders beschikbaar gesteld? Nu komt er een speelterrein. Wordt dat dan niet nat. want om die reden konden er geen tuin tjes komen. De voorzitter kon, zij het nog vaag, de toezegging doen, dat er moedelijk andere terreinen voor de volks tuinders beschikbaar komen. De speelwei komt niet alleen de daar gevestigde nood- school ten goede, maar ook aan de ande: Oegstgeester jeugd. Sporten De heer Blansjaar herinnerde zich, dat de raad een krediet had gevoteerd voor grondboringen voor een nieu' zwembad. Er is nog niets gebenrd. De jengdelftallen van „Oegstgeest" en UDO komen er ook heel moeilijk voor te staan w*nt hun terrein verdwijnt door de uit breiding van de r.k. school. „Waar kun nen de, jongens naar toe?" zo vroeg de heer Blansjaar. ,4k zou het echt weten," bekende de burgemeester. Het ziet er wel naar uit, dat deze voetbal lende jeugd het veld moet ruimen zon der compensatie. Gretig ging de raad er mee akkoord, dat een Sportraad wordt ingesteld. Wellicht dat gezamenlijk leg iets kan uitrichten, maar veel hoop zag de raad niet. Ook over „Poelmeer" was de voorzitter niet in een juichende stemming. De gronden voor het nieuwe bad rijn nog geen gemeentelijk- bezit. Men kan er dus niet eens boren. Alles zal worden geprobeerd het bestaande Poel meer te handhaven tot de opening het nieuwe bad, dat in de naaste omge ving komt. Met de gemeente Warmond is gesproken over de bestrijding va vervuiling van het bad. Op verzoek van enkele raadsleden zal half maart in het georganiseerd overleg worden gesproken over de aansluiting bij de I.ZA, de spaarregeling voor amb tenaren, de studietoelage en eventuele loonsverhoging. Mevrouw SmitsWitvliet vroeg service van de Stedelijke Lichtfabrieken 1 als de elektriciteit uitvalt. De gemeente zal deze wens met instemming van de raad aan het gemeentebestuur van Lei den overbrengen. Er was enige discussie over een even tuele gratificatie aan de gemeentewerk lieden, omdat de ambtenaren gratis kof fie ontvangen. Deze zaak zal met en door de directeur van gemeentewerken worden bezien. Verheugend was de mededeling van wethouder Steenmetser, dat de A.N.W3. heeft besloten op de rijksweg Den Haag- Oegstgeest op het verkeersbord aai brengen. Dat kost ruim f 100, die rekening van de gemeente zijn. Woningen Het onderwerp „volkshuisvesting" leent zich altijd bijzonder voor vele beschou wingen. De voorzitter deelde mee, dat het aantal woningwetwoningen voor Oegstgeest nog niet bekend is. B. en W en een felle strijd om een zo groot mogelijke toewijzing van bouwvolume te ontvangen. Als regel komt men op de van woninezoekenden als mer M. VAN DER VOET financiën, en ook aan de gemeente secretaris, de heer Jac. de Visser. Er was geen rondvraag, want volgende week woensdagavond 7 uur zet de raad zich weer aan de hoefijzertafel, dan voor de behandeling van een gewone raads- agenda. Raadsagcnda De gemeenteraad vergadert volgende week woensdagavond 7 uur. De agenaa vermeldt zeventien punten. Aan de or de komen onder meer voorstellen tot het verklaren, dat voor enkele gedeelten der gemeente een uitbreidingsplan in onder delen wordt voorbereid, aankoop van gronden in de polder Oudenhof, over dracht van stroken grond langs de Hoge Morsweg, beschikbaarstelling van kre diet voor de bouw van een dienstwoning bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie de verbouw en inrichting van de panden Wilhelminapark 25 en 27, vaststelling van vergoedingen en voorschotten en comptabiliteitsbesluiten. Ontspanningsavond Woensdagavond 17 februari. 7 uur, draait in de recreatiezaal van Endegeest de film „Moni en Manuel". Ouderavond Volgende week woensdagavond 3 uur houdt de oudervereniging van de chris telijke Hofdijckschool in de hal van het gebouw een bijeenkomst voor de ouders. De schrijver C. Rijnsdorp zal spreken „Het kind als vader van de kunste- Geslaagd Onze plaatsgenoot A. F. vam der Scheer laagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht 'oor het kandidaatsexamen psychologie. Aankoop grond De heer C. J. Hooymams, Abtspoelweg 17, heeft in de polder Oudenhof voor 117.000 gronden aangeboden met een oppervlakte 5.74.60 hectare. Deze percelen zijn ge legen in het uitbreidingsplan Oegstgeest- Noordoost. B. en W. stellen de raad tot deze aankoop te besluiten. J. P. BROUWER kruispunt huwd is. Enkele raadsleden vonden de volgorde „trouwen-nestje" niet juist. Deze zaak komt nogmaals aan de orde. Misschien kan men dit jaar met de bouw van zes huizen voor spaarders van het in november in Oegstgéest gestarte bouw fonds beginnen. De raad kreeg nog niets te horen het winkelcentrum, maar uit de opmer kingen terzijde men voor een snelle en afdoende op lossing erg geporteerd is. Volgens een gemeenteraadsbesluit krijgt elke middelbare school, waar een jongen of meisje uit Oegstgeest les krijgt, een gemeentelijke bijdrage van f 15. Het be stuur van het openbaar Rijnlands lyceum in Oegstgeest attendeerde op de vele plannen (zie N.L.C. van 27 januari) en verzocht f 100 per leerling. Burgemeester en wethouders echter namen de suggestie de finai dit bedrag te verdubbelen tot f 30 De heer Veen (p.v.d.a.) wees op het grote voordeel voor Oegstgeest van deze middelbare school. Hij betwijfelde het of, wanneer dit lyceum er niet wa leerlingen naar bijzondere scholen den gaan. Hij onthulde daarbij, dat 31 kinderen, die nu op het Rijnlands lyceum zijn, afkomstig zijn van het bijzonder lager onderwijs. Hij zei blij te zijn met deze school. De voorzitter noemde het chris telijk en r.k. lyceum, gezien het aan tal Oegstgeester leerlingen, bijna een Oegstgeester belang. De heer Bou land (v.v.d.) vond, dat de ouders in Nederland veel te weinig voor het onderwijs van hun kinderen bij dragen. Zijn fractiegenoot G. Maco- vich daarentegen maakte er een voorstel van het Rijnlands lyceum f 50 per leerling per jaar te geven. De heer N. van Weizen (prot. chr.) liet een duidelijk „neen" horen. De vergadering werd hierop geschorst voor nader fractie-overleg. Verworpen Na heropening bracht de burgemeester het voorstel in stemming. Het bleek, dat de k.v.p. en de prot. chr. niet akkoord gingen met f 50 per leerling Deze negen sternen stonden tegenover die van de v.v.d. en de p.v.d.a., waarbij zich ook de liberale wethouder dr. Simon Thomas Bij de behandeling van de subsidie van de voor- en nazorg aan geesteszieken zag de heer M. van der Voet (prot. chr.) ziji voorstel beloond De raad verhoogde d< bijdrage per inwoner niet met één, maa met twee cent. Toen deed zich het vreemde geval voor dat de begroting was uitgeput, hoewel men voor 's avonds en zelfs nog vanavond een vergadering had schreven. De begroting w De burgemeester bracht dank aan de ambtenaren van Oegstgeestl spe ciaal aan Ac heer J. Vreeken, ZOETERWOVDE 't Gaat lieel goed met Zweten Gisteravond heeft de Zoeterwoudse wandelsportvereniging Zwieten in rafé „Ik leer nog", haar jaarvergadering ge houden. Voorzitter G. Vlasveld sprak er zijn vreugde over uit, dat zovelen van hun belangstelling blijk gaven, hetgeen erop wijst, dat het goed gaat met Zwie ten. Dit bleek ook uit het verslag van secretaris J. W. Hogervorst, die een op somming gaf van de activiteiten. Acht honderdnegentig leden liepen in totaal afstand van 11.850 kilometer. Pen ningmeester G. van Goozen meldde een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden me juffrouw E. van Leeuwen en de heren J W. Hogervorst en G. van Goozen her. kozen. Daar mejuffrouw G. Vink bin nenkort hoopt te trouwen, stelde zij zich niet herkiesbaar .De heer F. van Gemer- den werd als haar opvolger gekozen De voorzitter bracht mejuffrouw Vink dank al het werk, dat zij van de oprich ting af voor de vereniging heeft verricht. Het wandelprogramma i960 vermeldt tl van marsen. De junioren zullen weer m de jeugdvierdaagse deelnemen. DE KAAG Vereniglngsnleuws Morgen wordt een gecombineerde enigingsavond gehouden van de vrou vereniging Ora et labora en de meisjes- vereniging Martha. Deze speciale avond zal worden verzorgd door Spanjaard N.V. Van deze textielfabrieken komt een ver tegenwoordiger een en ander vertellen over de fabricage van textiel. Het belooft een leerzame avond te worden. Alle leden worden dan ook verwacht. Muziek- en toneeluitvoering Zaterdagavond is er een muziek- neeluitvoering in de Jeugdherberg door The Gitamonta's, onder leiding van de heer De Jong. Medewerking verlenen onder meer De drie muzikanten, met ac- cordeon, gitaar en drums, en De Cowboys De bijeenkomst begint om half acht. Zilveren zakenjubileum J. van Harteveld Op 9 februari is het 25 jaar geleden, dat de drogisterij van de heei Harteveld. op de hoek van de Zeeman laan en de Van 't Hoffstraat. werd geo pend. De heer Van Harteveld was vc dat hij zich in Leiden vestigde tien j; dezelfde branche te Amsterdam werk- Insluiper sliep in verlaten villa te NOORDWIJK Een arts, die aan de Rembrandtweg >n villa heeft, die alleen 's zomers en gedurende sommige weekeinden wordt bewoond, kwam ter controle In de villa constateerde, dat onbevoegden zich toegang verschaft hadden. Een raampje in -het souterain was gebroken en over al lagen glasscherven. B(j controle van de bovenverdieping bleek dat een bed beslapen was en ook waren er nog an dere sporen van ongewenste bewoning. Een diepe hangkast kon niet worden ge opend. Het bleek, dat de deur aan de binenkant werd vastgehouden. Na sommatie kwam een in nachtge waad gekleed persoon te voorschijn, die een onwaarschijnlijk verhaal ophing over zijn aanwezigheid. De gewaarschuwde politie kwam aan de weet, dat de insluiper een 25-jarige bankwerker uit Haarlem.was, die na ruzie met zijn familie aan het zwerven as geraakt. Het bleek dat men een goede vangst had gedaan, want later bekende ds man, dat hij te Amsterdam een fiers gestolen had en dat hij ook de dader was van een inbraak te Wassenaar, waarbij gou den sieraden waren ontvreemd. Deze voorwerpen had hij nog in zijn bezit. Na verhoor is de man voorgeleid voor de officier van justitie. Damnieuws De Noordwijkse damvereniging speel de een wedstrijd tegen HDC uit Hille- gom, die met 812 door de Noordwij kers werd verloren. De gedetailleerde uitslag luidt: Th Zwetsloot (DVN)J C Leysener (HDC) 1—1, Gvd WielJ van Worek 2—0, Th Vink—J v d Kr oft 1—1, A Turk "T van Hal 1—1, 11.0.—W Roest 0—2, H Vries—W Persoon 2—0. J Pesschier— J Wegens 1—1, C van der Zwan—S Lem mers 0—2, G Hoek (res.)—L v d Reep 0—2, P Vink (res.) Gvd Voet 0—2- Maandag wordt de uitgestelde wed strijd tegen OGB uit Bodegraven ge speeld en woensdag vindt de returnwed strijd tegen de damvereniging Sint Ba- Aan het persoonlijk kampioenschap ïii de LDB nemen de volgende leden van DVN deel: Th Zwetsloot, G Wiel, A Turk en J Pesschier. Rijdende viskeuken komt en W. hebben vergunning verleend het parkeren van de rijdende vis keuken van het produktschap voor vis visserij produkten. Deze wordt gesta tioneerd op maandag 8 februari aan de La Bassecour Caanstraat te Noordwij k- Binnen en dinsdag 9 februari aan de Pr. Bernhardstraat te Noordwijk aan Zee. RIJNSBVRG Mooie ppbrengst De inzameling, dde het Rode Kruis ten behoeve vam het Rampenfonds heeft ge houden. bracht in Rijnsbung 2696.13 op. Vanmorgen vergadering in Leiden Jac. Rijlaarsdam vergaderde van morgen in de foyer van de Stadsgehoor zaal te Lelden de coöperatieve vereni ging voor kunstmatige Inseminatie Vlta Nova te Hazerswoude. Er was flinke be langstelling. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op ,dat de schade van de droge zomer aan het werkgebied van de vereniging voorbijging. Het le dental is groeiend. Men telt na 915 leden. SASSENHEIM Tegen autobus Gistermorgen had een aanrijding plaats op de Hoofdstraat nabij de War- monderdam. Een N.Z.H.-bus, bestuurd door G. v. R. uit Haarlem, ko-mende van de richting Sassenheim, wilde de War- monderweg inrijden, maar werd hierbij in de flank aangereden door een vracht wagen met oplegger, bestuurd door A. K. uit Nieuw Vennep, die achter de bus reed. Persoonlijke ongelukken deden- zich niet Voor; de bus werd flink be schadigd. Rijkspostspaarbank Bij de rijkspostspaarbank werd in ja nuari f 70.191,95 ingelegd en f 68389,58 uitbetaald. Dertig nieuwe boekjes wer den verstrekt. Hersenschudding Op het kruispunt Parklaan-Goüver- neurlaan had gistermiddag een aanrij ding plaats. Mej. T. Boersma, wonende aan de Parklaan, wilde deze met haar bromfiets oversteken, waarbij zij echter werd aangereden door een bestelauto, bestuurd door J. H. uit Schoorl. Zij kwam hierbij te vallen en liep een her senschudding en hoofdwonden op. Dok ter Kwint verleende de eerste hulp. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Koninklijke onderscheiding Ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum in dienst van de N.V. Albert Heijn is de heer H. W. Scheffer, be drijfsleider te Sassenheim, begiftigd met de medaille in ziilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Jhr. mr. R Sandberg van Boelens reikte hem de onderscheiding uit. Namens de directie sprak de heer G. Heijn. Véle geschenken en bloemen accentueerden de plaats die de jubilaris bij de N.V. en in het plaat selijke leven inneemt. D.O.S. te Noordwijk besloot contributie te verhogen GISTERAVOND heeft de Noordwijkse gymnastiek- en sportvereniging DOS in het Casino haar jaarlijkse lèdenvergadering gehouden, onder leiding van voorzitter J, Choufour. Uit het jaarverslag van secretaris A. C. Lindhout bleek, dat het ledental een-' weinig terugliep. De actie vóór de aanschaf van een brug-ongelijk is enigszins tèleurstellend verlopen. Slechts twee-derde deel van het benodigde bedrag werd verkregen. Gelukkig heeft het gemeentebestuur de vereniging een subsidie toegekend van f 2.50 per adspirant-lid per jaar. Dit geld is echter nog niet ontvangen, omdat het betrokken besluit van de gemeenteraad nog door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moet worden goedgekeurd. De heer Lindhout memoreerde voorts de deelneming van DOS aan de bloemen- feesteai en aan de vaardigheidsproeven van het KNGV. Penmingmeesteresse mevrouw F Op het Geref. kerkhof aan de Sandtlaan te Rijnsburg zal binnenkort een aula worden gebouwd. De noodzaak daartoe werd reeds lange tijd gevoeld want nu eens maakte straal jag erge weid het spreken onmogelijk of onverstaanbaar, dan weer deed het weer afbreuk aan de sfeer, die bij een begrafenis past Het wordt een stijlvol gebouw van bijna 11 meter lang en ruim 7 meter diep. Voor de familieleden zullen in de aula zitplaatsen aanwezig zijn, terwijl eventuele belangstellenden genoegen zullen moeten nemen met een staanplaats. In totaal zullen maximaal 200 mensen een plaats kunnen vinden. Het vooraanzicht dat uiteraard naar de Sandtlaan is gekeerd, zal worden gekenmerkt door een zestal vrij sterk uitstekende steunberen. In de daartussen gelegen muurvlakken wordt een groot aantal kleine raampjes aangebracht, die tezamen met een raam aan de achter zijde zoveel licht doorlaten, dat een gepaste lichtsterkte wordt verkregen in de zaal. Achter- en zijwanden wor den geheel vlak uitgevoerd. In de oostzijde is een in gang geprojecteerd ten behoeve van de begrafenis- gangers, terwijl de entree voor het stoffelijk overschot in de zuidwand zal worden aangebracht De aula zal door een gordijn in twee delen kunnen worden geschei den. Dit zal ook aan de buitenkant te zien zijn want in het voorste gedeelte, waar de baar zal worden op gesteld, wordt het dak hoger opgetrokken, met een loodrechte scheiding van ongeveer een meter. Ook binnen wordt de scheiding van de zaal geaccen- tueerd door een niveauverschil. Aan het oog onttrokken hoogde gedeelte de baar kunnen opstellen en eventuele bloemstukken kunnen schikken. De begrafenisgangers zullen ondertussen, zonder dat gewacht behoeft te wor den, door de toegang aan de oostzijde in het overige gedeelte worden toegelaten. Op het verhoogde gedeelte is een lessenaar. Van de Sandtlaan gezien, zal het gebouw worden geplaatst links naast de twee grote beukenbomen. Men heeft er reeds rekening mee gehouden, dat na het ver dwijnen van de tram de vijver zal worden dichtgegooid en de weg dichter langs het kerkhof zal komen te lopen. Na het dempen van de vijver zullen ook de toegangs hekken logischer geplaatst kunnen worden. Uiteraard zal het struikgewas vóór de plaats waar de aula komt, worden overgeplant of vervangen, zodat het gebouw vooral na de wegverbetering op verantwoorde wijze zal uitkomen. De zware beuken kunnen echter behouden worden. Verdwijning daarvan zou een ernstige ontsie ring van de begraafplaats betekenen. De maximum hoogte van de aula bedraagt 4,50 meter. De lengte van het verhoogde gedeelte is 2,93 meter, het overige gedeelte van de zaal meet 7,87 meter. Dit project is het laatste van de vele relatief grote bouwwerken, die tijdens de zittingsperiode van de heer P. Ravensbergen als voorzitter van de commissie van beheer worden gebouwd. Over 14 dagen zal de heer Ravensbergen zijn functie neerleggen. Men heeft echter reeds beloofd hem te zullen terugroepen als de restau ratie van de Rapenburgkerk aan de orde komt e officiële aanbt Heyenoort meldde een batig saldo 595,77, waarna secretaris Limd'hout het rapport van instructeur Wiethaar voorlas, De geoefendheid blijkt toe te nemen., al gaat het niet altijd even snel als men wel zou wensen. Bij de bestuursverkie zing werden penningmeesteresse me vrouw F. van Heyenoort en saris voor het materiaal, de heer A. am Egmond, herkozen. Financiën Uitvoerig werd gediscussieerd over het voorstel tot contributieverhoging. Voor zitter Choufour vestigde in dit verband de aandaoht op de gestegen huurpriji de oefengelegenheden. Wil men niet Onverwachts financieel aan de grond ko- te zitten, dan Is een verhoging de contributie met vijf cent tot vijfen veertig cent per week onvermijdelijk Uit de vergadering bleek bezwaar te bestaan tegen verhoging voor de kinderen Daar op werd besloten de contributie enkel te verhogen voor leden van zestien ouder, maar dam met tien cent. Voort» werd geruime tijd gesproken ver een te sluiten ongelukkenverzeke- ring. Doordat het door de statuten ver eiste aantal leden niet aanwezig was, kon geen beslissing worden genomen. Men zal zich nader over deze zaak beraden In de rondvraag botsten de menin gen. Enkele leden beweerden, dat het bestuur rich teveel met de technische leiding zou bemoeien, het bestuur stelde, dat er te weinig overleg is tus sen instructeur en instructrice. De voorzitter drong erop aan rich niet te laten leiden door vooroordelen. Een ieder moet meewerken aan het scheppen van een goede sfeer. Mevrouw Van Oudgaarden brak een lans voor de oprichting van een volleybal afdeling. Het bestuur beloofde in deze spoedig mogelijk een beslissing te Nadat het huishoudelijke gedeelte gesloten, bleef men gezellig bijeen Onder werdem films vertoond, waarop de DOS-leden zichzelf bezig konden Er z(jn 16.541 dieren voor het eerst insemineerd. De heer Rijlaarsdam vret< de, dat de voortschrijdende lndustrtill satle en de woningbouw, in de nabi) toekomst leden zal kosten. In het KJ station is nu ook de roodblaar versch De heer Rijlaarsdam besloot zfy openingswoord met enkele citaten uit j bijbel, die hjj de leden als wens vo< I960 wilde meegeven. Secretaris J. C. van der Geest merk in zijn jaarverslag onder meer op, dat t 15.649 drcahtige koeien waren, dat is 8i; pet. Het werken met diepvries-spent iets toegenomen, al leent zich niet t ke stier voor een dergelijke behandeliii Er werden 79 koeien van niet-leden gi insemineerd. Ook memoreerde het ve ag de vele successen van de eigen dl; •n op de Vebo en andere veemanifest es cn keuringen. Accountant B. Staal sprak van ee kerngezonde vereniging. Het is tot t toe gelukt tegen de oude tarieven t werken. Uit de vergadering gingen stemme n een begin te maken met de afschri; ving van zg. ledengelden, die rentela in de jaren 1948—1950 zijn verstrek De heer Staal raadde rentebetaling l verband met de vennootschapsbelastiij af. Zodra de financiële toestand dit toi laat, zal het bestuur overwegen een al lossingssysteem op te zetten. Daarh komt nog, dat dit jaar niet op de hyp, theek kon worden afbetaald, omdat twee huizen zijn gebouwd naast het KJ- station. De voorzitter wees op de sti gende kosten van de laatste jaren. Kj zei 10 voorschotheffing per koe bt langrijker te achten dan een aflossing. De verlies- en winstrekening, alsmei de balans per 31 december van het v 'ge jaar, werden goedgekeurd. Na enige discussie besloot de vergadi ring het bestuursvoorstel te volge; waarbij het inlegggeld per koe op Jt blijft gehandhaafd. De voorschotheffüv 10 per koe blijft ook dit jaar zo. De heer P. F. J. Jansen bracht et technisch verslag uit, waarna de stierei aankoopcommissie opening van zake gaf. President rechtbank lot burgemeester Wees voorzichtig met uw macht... „U moet wel voorzichtig zijn met d macht die u bezit", ze dezer dagen de pi sident van de Amsterdamse rechtb; tegen drs. H. J. Kastein, burgemeei Ilpendam, die zelf als pleiter opt =n tegen zijn gemeente gevoerd k< geding. Het kort geding was aanhangig maakt door de eigenaar van een 1 pènjyasserij ju Pen. Ilp gemeei Ilpendam in wiens bedrijf zich ontploffing had voorgedaan, waarop en W. de zaak lieten sluiten en verze. len. Er bestond, aldus B. en W. levensj vaar voor de omgeving. Dit levensgevaar bestaat echter v<j gens de dienst voor het stoomwezen, <j na de ontploffing een rapport heeft ui gebracht, beslist niet en dit werd gist ren zowel aangevoerd door de verdeii ger, als door een getuige-deskundige vi de arbeidsinspectie. De eigenaar eiste, dat zijn wasserij middelijk weer mag worden geopei Naar de mening van burgemeesl Kastein kan hij in zijn eis echter ontvankelijk zijn, omdat hij binnen t tig dagen na de tenuitvoerlegging g< beroep tegen de sluiting bij de Krc heeft aangetekend. Juridisch gespro] zou verdachte bij de president van rechtbank bovendien aan het verkeei adres zijn, omdat het om een beleii kwestie van B. en W. gaat. Volgende week dinsdag zal de prei dent uitspraak doen. Hij vertrouwj burgemeester Kastein toe, toch wel b) te zijn ,dat de hoogovens niet in Ilpej dam zijn gevestigd.... Sfeer in *t gesin f De ,J\ieutoe Leidsche" er in 1 Doctoraal examen Aan de rijksuniversiteit te Leiden slai de gisteren voor het doctoraal exam theologie ds. E. Tulung, predikant vanj Minahassische Kerk. Ds. Tulung, die z{ eerste theologische vorming kreeg hogere theologische school te Djakari kwam enige jaren geleden op uitnodigi] van de Raad voor de Zending naar l! derland, om hier zijn theologische stui te voltooien. Hij woont in het zendin huis en hoopt op 16 februari met Oranje naar Indonesië te vertrekken. Zendingsarbeiders naar Nieuw-Guinea Gisteravond vertrokken de volger zendingsarbeiders van Schiphol ni Nieuw-Guinea: zuster J. Aalders, diri trice van het grote ziekenhuis in Holli dia, die terugkeerde van verlof; zus( M. van Driel en dokter J. Molenaar, Voor het eerst uitgingen, beiden n Hollandia. Eveneens vertrok gisteren zendingsonderwijzer J. Maring met gezin naar Seroel. .Jong en Jolig" heeft gisteravond veel bezoek gehad, toen bestuur en directie recipieerden in de grote zaal van het Hervormd wijkgebouw Rehoboth. De voorzitter van dc lustrumcommissie, de heer J. van der Laan, sprak namens de donateurs en de vrienden van „Semprc Avanti" het bestuur toe en zei dat zij allen spontaan In de beurs hebben ge tast voor het tienjarige „Jong en Jolig", waardoor een schrijfmachine kon wor den aangeschaft. Een oude dame wilde geen geld geven voor het ensemble in het algemeen maar wel speciaal voor de dirigent Koos Kukler omdat hij voor al het gezelschap zo krachtig omhoog heeft geduwd. En zo mocht de heer Kukler voor zichzelf een rijksdaalder ontvangen 1 Het zijn een paar gezellige uren ge worden. Er zijn er velen geweest en de bloemen en de geschenken mochten er ook zijn. De afwezigheid van het ge meentebestuur voelde men als een te leurstelling. „Dit is toch een belangrijk stuk jeugdwerk", aldus de heer Kuk- De sprekers op deze avond heren P. Ba rend se namens de afdeli Leiden van de Chr. Metaalbedrijfsboi M.-van Roon namens de Chr. Besturi bond Noordwijk, J. de Geus wijkvereniging Rehoboth en de H vormde wijkgemeente Rembrandtw en H. Zeistra namens het bestuur het Hervormd tehuis van ouden dagen, waar „Jong en Jolig" telkenjt belangeloos optreedt. Onder de aanwezigen waren ook gevaardigden van het Chr. tamboer- pijperkorps K. en G., van de Chr. sburenbond Wassenaar, van de Chr. sturenbond Sassenheim, van de Chr. 1 baalbedrijfsbond afdeling Alphen, van Leidse Volksuniversiteit K. en O. 1 hoer M. B. de Jong), van het Hervoi de jeugdwerk (de heer J. wen), van de speeltuinvereniging Rot om de Watertoren, van de oud-led< vereniging van Levendaal (de heer H. Sira) en van de afdeling Leiden M de Alg. Ned. Invalidenbond. Ook zal wij de oude heer Hakkert, ds J. de dokter Veldhuizen, welke laatste

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4