CHRIST KONING - RICHARD Knagende en toch zekerheid Oecumenisch patriarch antwoordt de paus Middelbare scholieren werken in de vakantie Niets overtreft DAMPO Een woord voor vandaag Protestants Pommeren nu 98 procent r.k. CETAFLE I SUCROSA Kanttekening 2 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 Christus dwingt ons tot luisteren -J De meest gelezen rubriek uit het Gereformeerd Weekblad" is ongetwijfeld die van prof. dr. J. H. Bavinck: .flitsen en Frag menten" waarvan een groot aan tal bijdragen reeds in boekvorm verzameld zijn. Een heel per soonlijke bijdrage vonden we onder de titel „Knagende twij fel": gelie dringt hy door. Johannes de Doper schijnt er al last van gehad te hebben in die donkere da- (en, toen hij geheel alleen, tot v eloosheid gedoemd, ergens in donkere cel gevangen zat. Later, als de discipelen op de borg Etaan, waar de opgestane Heiland voor hun ogen verschijnen gaat, lezen we dat zij Hem aanbaden, ,.maar sommigen twijfelden" (Matth. 28 17). Hoe is het mogelijk, zouden we denken, dat zij zelfs op dat allerheiligste ogenblik, zó kort na de stralende Paasmorgen, blijk baar eraan getwijfeld hebben of het wel werkelijk Jezus was, of ze het zich maar niet verbeeldden :n heerlijke hallucinatie? Ja. die twijfel is een taai ding, hij kan je lastig vallen terwijl je in gebed verzonken bent, hij kan met Je meegaan naar de kerk en naar de avondmaalstafel, hij ziet er niet tegen op om samen met je de kansel te beklimmen. "MU is dat natuurlijk ook weer geen wonder dat er zoiets als twijfel bestaat. Het Koninkrijk Gods heeft nu eenmaal in deze verwarde en verbijsterende we reld de schijn tegen zich. God schijnt zich volkomen teruggetrok ken te hebben uit het wereldse bedrijf en de dingen lopen maar langs ons heen en over ons heen alsof er geen God bestaat en alsof er ook «ïooit een kruis gestaan heeft op die kale heuvel bij Jeruzalem. Ik kan het me heel goed voorstellen, dat mensen die volop, met beide voeten middenin het onstuimige beweeg van onze moderne wereld staan, wel eens tot aan de lippen toe door twijfel en onzekerheid moeten heenwaden. Ik kan het me voorstellen, dat ze geen raad weten met het eenvoudi ge Bijbelse wereldbeeld, waar van een hemel en een hemel der he melen gesproken wordt, terwijl ze op school of in de universiteit ho ren over een naar alle kanten on eindig, uitdijend heelal. Ik kan het me voorstellen dat de gedach te wel eens bij hen opkomt, waar om niet ook Boeddha en Mohamed en anderen iets van de waarheid gegrepen hebben en waarom we nu met alle geweld moeten vast houden, dat wij alleen de waar heid gevonden hebben. Ik kan me voorstellen, dat ze verward gera ken door hun eigen religieuze stemmingen en ontroeringen, voor al wanneer ze dan in handboeken van do zielkunde lezen, dat die allemaal wel verklaarbaar zijn en blijkbaar behoren bij het mense lijk zieleven, maar dat zij abso luut niets bewijzen ten opzichte van de werkelijkheid van God en van Zijn genade. Ik kan me voor stellen, dat ze langzaam alle vas tigheden schijnen te verliezen, om dat de Bijbel zo'n heel vreemd boek is, dat niet meer past in de ze wereld van radio en televisie, van spoetniks en medische won deren. Waar zou je op dit ogen blik God nog kunnen plaatsen? Kom je wel ooit te staan voor hét moment, waarop je met diepe verbazing zeggen moet: dit heeft God alleen gedaan? O ja, we kunnen het ons alle maal heel goed voorstellen. En toch, weet u wat mij zo dik wijls opvalt? Dat als je met je gedachten met Jezus bezig bent Waarheid is, en dat Hij alleen, ja, HIJ alléén .woorden van eeuwig leven" bezit en is, en dat er niemand anders is, tot wien wij zouden kunnen heengaan. Die God, die dit onpeilbaar groot heelal gedacht heeft, die alles draagt wat bestaat, die in elke bloemknop is, die het leven is van alle leven en het licht van alle licht, die God heeft het aan gezicht van Jezus Christus. Dat dat waar is zal ik nooit kunnen bewijzen, maar niemand zal het me ook ooit door wetenschappe lijke redeneringen kunnen afhan dig maken. Hier liggen zekerhe den die van gans andere orde zijn, dan welke de wetenschap mij in mijn vingers drukken kan, omdat ze verankerd liggen in wat de Heilige Geest van God zelf in ons gewerkt heeft, door Zijn genade. meermalen getracht aan met wie ik in aanraking kwam, Jezus te. zeggen, zoals Hij voor ons staat in het heilig evangelie, en elke keer is het me opgeval len, dat als een mens werkelijk Hem begint te zien, hij geen uit vluchten meer heeft, niet meer ontsnappen kan, omdat er in Je zus iets is dat ons raakt tot in de wortels van ons bestaan, daar waar we alleen nog maar aan vaarden of weigeren kunnen. bel, met dat vreemde boek, nog geen ernstige moeite. Er staan wel tal van dingen in, die we niet begrijpen en die ons mis schien ook wel weinig toespreken en onverklaarbaar voorkomen. Maar die dingen bijten ons niet meer, ze kunnen ons niet werke lijk benauwen. Want de Bijbel, dat Boek van zovele boeken, het jezus Zegt, me staat, is het Boek dat waarin Jezus v waarin Jezus me ontmoet, omdat het dat is, draagt het iets koninklijks in zich, iets dat me dwingt om het altijd weer met diepe eerbied ter hand te nemen. r* v "ft f «p* Jf S* weerstaanbare kracht tegen je zegt dat Hij het is, dat Hij de waarheid is. Het is alsof Jezus ons, kleine mensen, ontmoet en raakt in die allerdiepste laag van ons bestaan, waar we, ondanks al onze wetenschap en onze macht, ons nog heel kleine kin deren weten, die hun leven ver prutst hebben, die verdwaald en verhongerd zijn, die bevende staan voor het aangezicht van God. We mogen beredeneren dat God er niet is. dat wij alleen met el kaar zijn, maar het lukt ons nooit helemaal dat waar te ma ken. Jezus ontmoet ons op dat punt, waar al het andere wijkt, waar we teruggeworpen worden op ons naakte zijn, op die exis tentiële grond van ons leven, waar we alleen nog maar mens zijn, zondig, ellendig mens zijn. Ik merk ook altijd dat ik, als ik het evangelie lees, nooit neiging heb Jezus tegen te spreken. Er is iets in Hem, dat je overwel digt, dat je eenvoudig dwingt te luisteren. Tegenover Hem kan ik niet anders antwoorden, dan dat ik met elke vezel van mijn be staan gevoel en weet dat Hij de Eu brengt een bezoek aan Griekenland A THENAGORAS, de „patriarch van Constantinopel" (nu Istanboel), die door de Oosters- Orthodoxe Kerken erkend wordt als geestelijk hoofd, heeft paus Johannes geschreven dat hij de pan-orthodoxe synode bijeen heeft geroepen om onder meer te bespreken hoe de Orthodoxe Ker ken zullen staan tegenover de uitnodiging van de paus om het rooms-katholiek wereldconcilie bij te wonen als waarnemers. De patriarch beantwoordde de officië le nieuwjaarsbrief van dc paus die daarin de patriarch gevraagd heeft om een bijdrage te leveren aan de eenheid van de kerk. Volgens de patriarch is hij niet in staat dit zelf te doen, maar moet de synode zich over dit verzoek uitspre- De patriarch komt meer dan ooit in het nieuws. Leefde hij jarenlang een vrijwel teruggetrokken bestaan, plotse ling volgt de ene reis op de andere. Sinds 1927 is het niet meer voorgeko men dat alle Oosters-Orthodoxe Ker ken bijeen kwamen om hun gemeen schappelijke belangen te bespreken. En in veel langere tijd kwam het niet voor dat de patriarch zijn woonplaats verliet. Na zijn reis van enkele maanden ge leden naar het Midden-Oosten staat weer een reis op het programma. Bracht het hoofd van de Grieks-Ortho doxe Kerk hem enige tijd geleden een bezoek, in het voorjaar zal Athenagoras een tegenbezoek brengen aan aartsbis schop Theoklitos. De patriarch zal ech ter ook ontvangen worden door de ko ning en de regering van Griekenland. De patriarch zal zich niet alleen be palen tot geestelijke gesprekken, want verwacht dat de gehele politiek het Midden-Oosten besproken zal worden. De Oosters-Orthodoxe Kerken willen een nieuwe houding bepalen te genover de veranderde situatie in di' gebied. Eer de patriarch naar Athene ver trekt krijgt hij nog bezoek van di patriarch Kyrillos VI. die in Alexan dria het geestelijk hoofd is Coptische Kerk. Men vermoedt dat de beide patriarchen zullen proberen ge zamenlijk een houding te bepalen te genover de verenigings-politiek van het Vaticaan. De Coptische Kerken behoren niet tot de Oosters-Ortho doxe hoewel ze er veel mee gemeen hebben. Zij zijn echter wel uitgeno digd om vertegenwoordigd te zijn op de pan-orthodoxe synode. Groeiende belangstelling die een middelbare school be zoeken, hebben vorig jaar hun eigen vakantiegeld en soms nog veel meer verdiend. Voor al de jonge H.B.S.-ers offeren een groot gedeelte van hun va kantie op. Van de jongens werk ten 51 procent in de vakantie, van de meisjes 35 procent. Het minste voelen de gymnasiasten voor extra zakgeld; slechts 32 procent van de jongens en 16 pro cent van de meisjes werkten. Er is sprake van een groeiende be langstelling. Wanneer we de cijfers die gepubli ceerd werden door het Contact Centrum Bedrijfsleven-Onderwijs gaan verdelen over openbaar, prot-christelijk en rooms- katholiek onderwijs, dan zien we dat de anderen! Van de protestantse jongens die Vooral dit laatste cijfer is zeer hoog, omdat slechts 27 procent van de meis jes die een openbare en 25 procent van de meisjes die een rooms-katholieke mid delbare school bezoeken gaan werken Bij de jongens schijnen de rooms-ka- tholieken werklustiger te zijn dan de ..openbaren" want bij hen verhouden de procenten zich van 51 tegen 42. Over de provincies verdeeld, wordt liet meeste gewerkt in Zuid-Holland. Daar ging 62 procent van de jongens en 36 van de meisjes werken. Dc jongens van Noord-Brabant en de meisjes van Limburg voelden het minste voor bijverdiensten, of wa ren minder in de gelegenheid. Meer dan een kwart van de jongeren werken drie weken of langer, 28 pro cent tussen de twee en drie 'eken. 29 procent tussen de een en twee weken en 16 procent een week. Sommige di recteuren beschouwen vier weken als het maximum, anderen zelfs twee ken. Bij de meeste schoolleiders leefde de indruk dat langer dan drie weken werken een nadelige invloed heeft op het schoolwerk. Jongens vertoonden de meeste liefde voor werk op het platteland (35 procent), meisjes zagen hun beste kans in de winkels (26 procent). Al deze cijfers moeten met een kor reltje zout genomen wqrden, omdat het een enquête betreft en geen over zicht over al de leerlingen van mid delbare scholen. Bovendien bleek dat slechts bij grote tact van de enquêteur de juiste antwoorden verkregen kon den worden, omdat de jeugd wantrou wend is en al gauw denkt dat de nister van financiën hen over hun op gesoupeerde vacantiegeld nog een be lastingaanslag zal zenden. In de directie van de uitgeversmaat schappij ..Boekencentrum" heeft een verandering plaats gevonden. De direc teur de heer P. Mons heeft besloten zich terug te trekken om zich geheel te wijden aan de drukkerij La Rivière en Voorhoeve. Als zijn opvolger is be samen met de heer H. D. Ubbens de directie zal vormen. Aanklacht tegen een Zweedse bisschop Van twee kanten is de Zweedse bis schop Giertz alt Göteborg, die zich fel verzet tegen do vrouw in het ambt, vooi de rechter gedaagd, omdat hij de predi kanten zou opzetten tot verzet tegen de staat. Het Zweedse parlement heeft na melijk besloten om de vrouw tot de kan sels toe te laten, een besluit dat na veel aarzeling en met maar een betrekkelijk kleine meerderheid van stemmen door de kerk is gevolgd. Bisschop Giertz heeft de predikanten, die bij het belijdenisfront" zijn aan gesloten, opgeroepen om de drie vrou welijke predikanten, die binnenkort be vestigd zullen worden, te boycotten. Ook vrienden van de bisschop schijnen ge schrokken te zijn van zijn voorstel. Zo hebben verschillende predikanten en bis schoppen, die zich ook verzet hebben tegen de vrouw in het ambt, besloten óm geen verdere stappen te onderne men voor de rechter zich over deze zaak heeft uitgesproken. Uniecollecte Lijst 16 van de jaarcollecte scholen met de Bijbel bevatte de volgende bedragen: Den Andel 217,25; Hoogezand 454,—; Pieterzijl 110,75; Don kerbroek 298,85; Drachtster-Compagnie 153,50; Eernewoude 60.35; Gaastmeer 330,Heerenveen 662,20; Exmorra 357,50; Metslawier 270,Oo^terlittens 205,—; Stieifs 322,55; SurhUizem 182,75; Winsum 242,ZWagerVèen 493,95; As- i 1.612.—: Gees 548,-r Zuidbargé I,Berkum 1.364,65; Den Hulst 321,89; Langeslag 206,28; Eefde 300,—; Eerbeek 317,21; Gendringen 284,43; Nij- broek 413,25. Totaal van 400 locale mité's 240.463,58. Vorig jaar 213.68( Advertentie Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Beroepingswerk NED. HERV. KERK Benoemd tot gevangenispredikant te -Gravenhage: A. H, Hellemans te Leeu warden; tot godsdienstonderwijzer te Wageningen de heer D. Oskam, gods dienstonderwijzer te Culemborg. Beroepbaarstelling: Ds. D. A. ten Haaft. laatstelijk zendingspredikant op Nieuw- Guinea met verlof in Nederland, Boslaan 7, Zeist is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN CHRIST. GEREF. KERKEN H. Troostheide overleden In Bilthoven is op 73-jarige leeftijd overleden de heer H. Troostheide, in de na-oorlogse Jaren een vooraanstaande figuur in de vrijgemaakte gereformeerde Kerken, vele malen afgevaardigde naar de generale synodes. Hij was voorzitter van de M.E.S.Ö.Z., stichting voor me dische en schoolhulp op de zendingster reinen der gereformeerde Kerken en se cretaris-penningmeester van het Ver band van evangelisatiecommissies dezer Onze eeuw is een eeuw van woorden. Zelden werd er zoveel geconfereerd, gediscussieerd, beweerd en zo weinig veranderd. Otize God is een God van daden. Als Hij spreekt, wordt Zijn Woord reeds daad. Hij sprak en het was er; Hij spreekt en het is er. Daarom kan de psalmist zeggen „De Here doet mijn duisternis opklaren." (Psalm 18 29). Dat is maar geen losse uitspraak, een vrome zin, maar de constatering van een feit. Wij zeggen wel vaak iets dergelijks, maar veranderen onbe wust de tekst toch een beetje. Wij zeggen God doet de duis ternis opdagen. Dan spreken we over die moeilijkheden die ons omringen, de zorgen die op ons af komen, de fouten van anderen die onze toekomst bepalen. Dan is de duisternis dief onpersoonlijke stroom van onvolkomenheden die er nu een-j maal in de wereld schijnt te moeten zijn. Maar die duisternis heft God nimmer op. De psalmist spreekt van „mijn duisternis", dat is heel iets - anders. Hij beseft dat er een verband ligt tussen de duisternis en zijn daden. En die duisternis kan Christus op doen klaren, omdat Hij onze zonden gedragen heeft en met ons een nieuw begin wil maken. OPENHARTIGE TAAL tiewerk, dat als een standaardwerk op dit gebied mag gelden. In de gemeente De Bilt nam hij sinds lang een vooraanstaande plaats in. Vele jaren was hij wethouder namens de Anti-Revolutionaire Partij. Thans was Spaans predikant komt deze maand naar Nederland In dc tweede helft van februari komt ds II. Capo, predikant van de Spaanse Evangelische Kerk van Mallorca naar ons land. Het deel van deze bezoekrels Is de Nederlanders op de hoogte te stel len van de huidige toestand der protes tantse kerken en der protestanten In In Nederland wordt de reis georgani seerd door de interkerkelijke vereniging „Het Evangelie in Spanje" die daarbij gesteund wordt door de Oecumenische Raad van Kerken en de Reformatie- Rpme-Commtssie der Gereformeerde Kerken. In Den Haag (17 febrj, Heèr- len~ (18 febr.). Nijmegen (23 febr.). Alkmaar (24 febr.) en Amsterdam (25 febr.) zal ds. Capo in openbare samen komsten spreken. In Rotterdam (21 febr.). Den Haag (21 febr.) en Bilthoven (28 febr.) zal hij in kerkdiensten voorgaan. Hij zal verder worden ontvangen door het be stuur van de Oecumenische Raad van Kerken, het moderamen van de Her vormde Kerk en door de Gereformeerde Commissie. Verder zal hij op verschil lende plaatsen in besloten samenkomsten spreken, en ook een bezoek brengen aan het seminarium van de N.H. Kerk te Driebergen. Het IKOR zal op 21 februa- een gesprek met hem uitzenden. Laatste Duitse dominee kwam naar het westen (Van onze correspondent in Bonn) TN Pommeren, dat vroeger tot het Duitse Rijk behoorde en sinds de voorlopige aansluiting Lym kond alle hout met van Ceta-Bever 41 Niet zodra was Sir Kenneth vertrokken of reeds kondigde een kamerheer een afvaardiging van de raad aan, die door de koning wenste ontvangen te worden. Zo, ze weten dus nog dat ik leef, glimlachte Richard kwaadaardig. Wie zijn het? De Grootmeester van de Tempeliers en de Markies van Montserrat. Onze Franse broeder niet? Natuurlijk, hij houdt niet van ziekbedden. Als hij zelf ziek geweest was zou ik al lang aan zijn zijde hebben gestaan. Maar komaan, Jocelijn, trek mijn bed recht en geef mij de stalen spiegel. Trek een kam door mijn ha ren en baard, want ze zien er uit als de manen van een leeuw. Breng water. Sire. schrok de kamerheer, de geneesheren zeg gen dat koud water gevaarlijk is. De geneesheren, riep Richard. Als zij mij niet kunnen helpen, zie ik niet ln waarom ik nog langer naar hun kletspraat zou luisteren. Hij waste zich en liet zich enigszins verfrissen, waarna hij bevel gaf de afgevaardigden binnen te laten. De Grootmeester der Tempeliers was een lang en mager man, door de oorlog scherp geworden, met een ziekelijke maar doordringende oogopslag en een voorhoofd dat op schranderheid en sluwheid wees. Zelf was hij een raadsel, even onontwarbaar als dat van de Orde die hij leidde een mengsel van christelijke en duistere principes voorstaand, door de ene aanbeden en door de andere verguisd en be schuldigd van verraad cn afgodendienst. Hij droeg een wit staatsiegewaad en een wonderlijke staf als teken van zijn waardigheid. Koenraad van Montserrat daarentegen zag er heel wat vriendelijker uit Hij was een bevallig i middelbare leeftijd, dapper en scherp zelden om een juist antwoord verleger beweerden dat hij aan zijn moed scnri SIR WALTER SCOTT - Velen echter ihraapzucht paar de en algemeen werd geloofd dat hij persoonlijke verlangens boven het heil der gemeenschap stelde. Bovendien noemde men hem eerzuchtig en wispel- Toen nu deze hoogwaardigheidsbekleders de zieke koning op de gebruikelijke manier hadden begroet en de wedergroet hadden ontvangen, nam de Mar kies van Montserrat het woord om te zeggen dat zij werden gestuurd door de raad van Koningen en Vorsten, teneinde te vernemen hoe Richard het in zijn ziekte stelde. Deze luisterde zonder veel aan dacht en zocht een antwoord om de Markies te be letten een lange toespraak te houden. Met een ge baar van de hand onderbrak hij: Wij weten voldoende hoeveel waarde de raad der vorsten aan onze gezondheid hecht en dus be grijpen wij ook hoeveel moeite het hen kostte het ongeduld om nieuws meer dan twee weken lang te bedwingen. Ais antwoord op de geëerde vraag kun nen wij inmiddels antwoorden dat het ons goed gaat en dat wij hopen het weldra nog beter te stel len. Dientengevolge verzoek ik u, u naar mijn buur- tent te begeven om daar zelf te zien welke middelen wij van plan zijn aan te wenden om ons van onze kwaal te verlossen. De Grootmeester en de Markies werden door dit onverwachte antwoord duidelijk in de war gebracht en vonden geen woorden om het gesprek voort te zetten. Dus voldeden ze aan het verzoek en bega ven zich naar het buitenvertrek, waar hun geduld trouwens niet lang op de proef werd gesteld. Nau welijks immers waren ze er aangekomen of voor hen verscheen de Oosterse geneesheer in gezelschap van Sir Kenneth. De Baron van Gilsland kwam eveneens, doch een ogenblik later, aangezien hij eerst de wachten die buiten stonden, enige bevelen wenste te geven. Toen de geneesheer binnentrad maakte hij naar Oosters gebruik een buiging voor de twee edellieden, hun waardigheid herkennend aan hun trotse houding en de uiterlijke kentekenen die ze droegen. De Grootmeester beantwoordde de groet met onverho len minachting, terwijl de Markies zich beleefder gedroeg, zoals hij nu eenmaal gewend was ten over staan van mannen van welke rang of natie zij dan ook waren. Even heerste stilte, want Sir Kenneth durfde, voordat de Vaux zich bij hen had gevoegd, de eigenlijke tent van de koning niet betreden. Vap dit oponthoud maakte de Grootmeester gebruik om hooghartig te vragen: Welnu, ongelovige, bezit u de moed uw kunst uit te oefenen op de persoon van een gezalfd koning der christenen? De zon van Allah, antwoordde de geleerde, schijnt zowel op de gelovige als op de ongelovige en zijn dienaar wil geen onderscheid maken als men hem roept om verlichting te brengen. "/eet u dan niet, hernam de Grootmeester op dezelfde toon als daarnet, dat men u door paarden zal laten vierendelen als Koning Richard door uw tussenkomst mocht sterven? Dat zou wel een hard vonnis zijn, glimlachte de geneesheer, want ik kan slechts menselijke mid delen toepassen en het resultaat berust bij een ho gere macht. Wordt vervolgd bij Polen tot het verloren gegane ,Ost-Gebiete" behoort, voltrekt zich op confessioneel gebied pre cies het tegenovergestelde van hetgeen bijvoorbeeld in Noordrijnland-Westfalen plaats heeft. In laatstgenoemde Westduitse deelstaat, waarvan men nog niet zo lang gele den sprak als van „het Rooms-katho lieke Rijnland" zijn, als gevolg van de komst van Duitse vluchtelingen uit het vroegere Oostduitsland (te genwoordig Pools gebied) en het voormalige Middenduitsland (tegen woordig de communistische Oostzone) de protestanten enkele procenten in dc meerderheid. Het „verpoolste" Pommeren, dat vroeger voor 85 pro cent protestants was, is thans vooi procent katholiek. heeft de laatste dominee uit Pommeren, bulla, medegedeeld, die enkele dagen geleden naar de Bondsrepubliek is ge komen en in een vluchtelingenkamp bij Paderborn vertoeft. In de 24 ge meenten in het voormalige distrikt, Köslin leven, volgens zijn meyiedelin- ?en. op het ogenblik nog ongeveer .400 protestantse Duitsers tegen dan 250.000 Polen. Opvolger van ds Cybulla is de Poolse dominee Burchart van de Poolse Evangelische Kerk, die rond 120.000 lidmaten telt. Door het vertrek van ds Cybulla werken in het vroegere Oost-Duitsland (Pommeren, Silezië en Oost-Pruisen) nog slechts twee Duit se dominees, beiden in Silezië. Terwijl daar en ook ln Pommeren nog in de Duitse taal mag worden gepreekt en ook Duitse bijbelspreuken in de ker ken nog zijn geoorloofd, is het ge bruik van de Duitse taal in Oost- Pruisen (dat voor de helft aan Polen en de andere helft aan de Sovjetunie kwam) verboden. In Oost-Pruisen wonen, volgens bulla, nog ongeveer 50.000 Duitsers. Zij gelden daar als goede arbeids krachten en het wordt hun zeer moei lijk gemaakt te emigreren Duitser? worden door de Poolse autoriteiten goed behandeld. Wederzijds begrip Voor de slanke lijn! AFRIKA staat dit jaar wel bijzon der in de publieke belangstelling. Er is vrijwel geen deel van het zwarte continent, of er zijn ontwik kelingen aan de gang, die van grote betekenis kunnen zijn voor de toe komstige betrekkingen tussen de vol ken van Afrika en Europa en de rest van de vrije wereld. Alle Europese mogendheden, die nauw betrokken zijn bij de gebeur tenissen in de Afrikaanse landen, stellen alles in het werk om begrip op te brengen voor het streven naar onafhankelijkheid, dat steeds hard nekkiger wordt en om tegelijkertijd de volken van de nu nog koloniale gebieden er van te weerhouden, over ijld te werk te gaan. Dit is het voornaamste doel van de reis, die de Britse premier Macmillan in de afgelopen weken in Afrika heeft gemaakt. De bezoeken, die hij aan verscheidene landen bracht, wa ren niet spectaculair, omdat de pre mier was gekomen om te horen en te zien en niet om geruchtmakende verklaringen af te leggen. Aan de hand van de ervaringen, die hij op zijn reis heeft opgedaan, zal in de toekomst de politieke gedragslijn van Engeland ten aanzien van de Afrikaanse gebieden worden vastge steld. Macmillan heeft echter een uitzon dering gemaakt in Zuid-Afrika. De Britse regering heeft er nooit een ge heim van gemaakt, dat zij geen waar- TEVERGEEFS GEHOOPT dering kan opbrengen voor de apart heidspolitiek, die dit land tegenover de vele miljoenen niet-blanken voert. Dit heeft er mede toe geleid, dat er langzaam maar zeker een onover brugbare kloof ontstond tussen Enge land en de vroegere kolonie Zuid- Afrika. De regering van de Unie van Zuid- Afrika is reeds jaren lang van plan, de banden met Engeland te verbre- ken en het land een republikeinse staatsvorm te geven. Zij heeft tot dusver echter haar voornemen niet i kunnen uitvoeren, omdat vooral de Engelssprekende bevolking van de Unie er tegen gekant is en het ge vaar van afscheiding lang niet denk beeldig is. Toen Macmillan in Zuid-Afrika arri- 1 veerde, werd aaugenomen, dat hij dit moeilijke probleem niet zou aansnij- j den. Nu hij dit wel heeft gedaan, j moet men waardering hebben voor Ji de wijze, waarop hij zijn bezwaren tegen de apartheidspolitiek kenbaar 1 heeft gemaakt. f Men is in Zuid-Afrika toe aau een |c herwaardering van de politiek tegen- I over niet-blanken. Het heeft geen zin, daar de ogen voor te sluiten. En het is goed geweest, dat Macmillan e de blanke bevolking van Zuid-Afrika onomwonden te kennen heeft gege- 1 ven, dat het zich isoleert van de rest L van de wereld en in de ure des ge- vaars alleen komt te staan. c NEDERLAND heeft tevergeefs ge hoopt: Amerika heeft de lan dingsrechten aan zijn Westkust voor onze K.L.M. afgewezen. Een 3iep teleurstellend besluit, waarvan aan te nemen valt, dat het ook in Amerika zelf door heel velen niet zal worden begrepen. Toen onlangs, ter bepleiting van de ze landingsrechten, een sterke Ne derlandse delegatie naar de Verenig de Staten vertrok, hebben wij haar op deze plaats voor ons deel de beste wensen meegegeven van het Neder landse volk. Zeker, het was ons bekend, dat reeds bij een vorige gelegenheid de Ameri kaanse regering in het toekennen van deze rechten niet bewilligd had. Niet alleen echter was zulks toen al onjuist, sindsdien waren er nog nieuwe feiten gekomen, die ten gun ste van het Nederlandse verzoek strekken konden. Verscheidene an dere buitenlandse luchtlijnen immers hadden inmiddels deze landingsrech ten verworven. Zou Nederland dan moeten achterblijven? We weten het nu: naar Amerikaans inzicht moet Nederland inderdaad achterblijven. Wat aan anderen, zelfs aan de oude vijand Japan, is toege staan, kan kennelijk niet worden toegestaan aan de bondgenoot sedert jaren: aan Nederland. Door het Nederlandse volk zal deze kille weigering als diep teleurstellend ervaren worden. Een schrale troost schuilt slechts hierin, dat onze K.L.M. kennelijk zo energiek en onderne mend is, dat ze zelfs in Amerika als een ernstige concurrent ervaren wordt. Maar dat men een concurrent langs kunstmatige weg weert, is iets wat toch stellig van het Amerika van onze dagen niet verwacht be hoefde te worden. Deze weigering wordt door ons volk gevoeld, als is zij ons volk zelf aan gedaan. Want en dit schijnt men in het buitenland wel te vergeten onze K.L.M. is voor het Nederlandse volk een nationale instelling. En wat men aan onze nationale luchtvaart maatschappij weigert, weigert men aan ons allen. Er zou nog veel over te zeggen zijn. Thans nog slechts dit: Be schouwt men in Amerika Nederlandje misschien als een al te gemakkelijk bondgenoot, met wie men niet te veel egards in acht behoeft te nemen? Nederland laat zich op het gebied van" dé buitenlandse betrekkingen niet onbetuigd. Het licht niet de hand met^ zijn verplichtingen. Het levert zon der morren zijn aandeel aan de be veiliging van de vrije wereld. Het verliest zich niet in holle woorden,jjj maar zijn bijdragen, in woord en in^ daad, hebben een positief karakter.:,r Het buitenland heeft aan ons nietje veel omkijken. We kennen geen spanningen, als ln Frankrijk. Dat-1 voorts in ons land het communisme''' voet aan de grond zou krijgen, is be-h| paald niet iets waarvoor men be ducht moet zijn. L. Meent men over de grenzen van onsj land uit dit alles te moeten afleiden, dat ln de behandeling die men hetj laat wedervaren Nederland wel te gen een stootje kan? Nederland heeft zojuist een enorme J' order geplaatst voor de aankoop van straaljagers van Amerikaanse origine.,] Het heeft er voor een ogenblik deji vriendschap met Frankrijk voor opr, het spel gezet. Amerika antwoordt met ons een billijk verzoek, landings-* rechten aan zijn Westkust, te weigè-' Misschien zijn we te gemakkelijk.^ Misschien heeft men over de grenzenj, de indruk, aan ons „geen kind te heb-;, ben". Dan kan wat nu weer is ge beurd voor ons een wijze les behel-f zen. Zijn we te gemakkelijk, dan zul len we wat minder gemakkelijk moe-1 ten worden. Waarbij Amerika verstandig zal doen; te bedenken, dat, als het ons Iand| economisch verzwakt (wat het ge volg moet zijn wanneer onze K.L.M-! zich met een plaatsje op de tweede of derde rij moet tevreden stellen)," dan tevens onvermijdelijk het verde digingsfront van de vrije wereld verzwakking ondergaat Want economisch verzwakt en toch defensief sterk gaan in de samenle ving van vandaag, waarir alles duul is, ook de defensie, nu eenmaal onmo gelijk samen. Subsidie kerkenbouw Tubbergen geeft 100 per plaats (Van onze correspondent) Als eerste gemeente in Overijssel heeft de gemeente Tubbergen beslo ten de kerkenbouw te subsidiëren. B. en W. hadden de raad voorgesteld 15.000 te geven voor de onlangs ge bouwde r.k. kerk in Fleringen, maar de raad besloot dit bedrag te verho gen tot 100 per zitplaats, hetgeen neerkomt op een totaal bedrag van 35.000. B. en W. zeiden in de toe lichting op het voorstel de kerken bouw van dusdanig belang te achten' dat gemeend werd een bedrag van 15.000 ter beschikking te stellen. Maar de raad vond het ,,een fooitje". Tubbergen is na Alkmaar en Nijmegen de derde gemeente in Nederland die de kerkenbouwsubsi- die toekent. Studentenraad heeft kritiek op w.o.-wet De Delftse Studentenraad vindt de wet op het wetenschappelijk onderwijs een nieuwe poging om de akademiscbs studlcvrijheid in te perken. Vooral hel bewuste artikel 60, dat in tegenstel ling met het gewraakte artikel 61 bis (wetsontwerp 4114) niet spreekt van „be perkende examenregeling", maar va! „beperkende onderwijsregeling", pasl volgens de raad geheel in het kadel van de door hem reeds jaren bestrede! „slijtageslag". Dat dit artikel in dit ontwerp is op genomen, wekt des te meer bevreem ding zo stelt de raad. aangezien: Een artikel van nagenoeg gelijk» strekking destijds in de Tweede Ka mer met 63 tegen 11 stemmen werd verworpen, 2. Dit artikel niet opgeno men was in het rapport van de com missie tot voorbereiding van de her ziening van wetsontwerp 2597.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2