Vereenzaamde chauffeur hoort drie jaar eisen In Rijnland wonen miljoen mensen ln België staken 700.000 man Weg uit Algiers ■AKI.MAtHJ.l Heden besluit over tarieven busvervoer Duizenden stamgenoten zijn in grote nood Dr Zwierige rokken voor- zomerse mode KONGO KRIJGT NOG GEEN SOEVEREINE RECHTEN Voorlopig kijkje in de christelijke huishoudschool te Leiden Vliegtuigen neergestort nieuwe leidsche courant 7 vrijdag 29 januari 1960 Drie zusjes dood gereden Twintig glazen bier liepen op de avond van de negende november 1959 op de Vlierdensevveg in Deurne. Zij liepen, gearmd met hun verloofden, op onderlinge af standen van ongeveer vijf meter. Een auto reed hen achterop. Het voertuig raakte de drie meisjes, die aan de wegkant liepen. Zo snel werden dc zusjes tegen het wegdek geslingerd, dat de drie jongens zich pas later reali seerden wat er was gebeurd. De meisjes overleden korte tijd na het ongeluk. De chauffeur reed door. Diep verslagen stond die chauffeur de 25-jarige los-arbeider J. B. uit Deur ne gisteren voor de rechtbank van 's-Her- j togembosch. Hij had negen novembe-- 1959 18 tot 20 glazen bier gedronken en had van het middaguur af niets mee*- gegeten Voor de rechtbank erkende hij, dat hij wist dait er iets ernstigs was ge- beurd, dooh een dergelijke omvang had hij niet verwacht. Pas later, na thuiskomst, ontdekte hij de beschadi- j gingen aan de bumper en miste hij één van de koplampen. De officier van justitie eiste: Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest cn tien jaar intrekking van het rijbewijs. Getuigen Zeven getuigen werden gehoord. De I lieer Mulders, deskundige van de rijks- politie, verklaarde, dat de weg, ter plaatse recht, voldoende ruimte bood op om veilig maast de rijweg te kunnen 'open. Hij was er van overtuigd dat de auto al op grote afstand links moet hebben gereden. Het ongeluk gebeurde onder een straatlantaarn. Daardoor, aldus opper wachtmeester B. de Vries uit Deurne moet verdachte de zes mensen al op redelijke afstand hebben gezien. De opperwachtmeester gaf ook bijzonder heden over de bloedproef, die nog de zelfde nacht werd genomen: alcohol gehalte van 1 permille. Een van de verloofden, R. de Spirt zei dat het ongeluk was' gebeurd voor hij er erg in had. Hij zag dat de twee meisjes, die voor hem liepen werden aangereden. Ooggetuige G. van Waardenburg lo genstrafte de bewering vari verdachte. Er was op het moment van het onge luk geen verkeer op de Vlierdenseweg buiten de wagen van verdachte, tlitwïi- ken was dus niet nodig. De verdachte zelf zei, met een snel heid van 60 tot 70 kilometer te hebben gereden. Hij was die avond wat afwezig en geestelijk zwaar gedeprimeerd. Van de toedracht van het ongeluk én het gebeurde daarna kon hij zich niet veel meer herinneren. Interessante causerie in Leiden npiJDENS een gistermiddag in J- „Het Gulden Vlies" gehouden lunchbijeenkomst van het Neder lands V erkeersinstituut heeft de burgemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, in zijn kwaliteit van hoogheemraad van het Hoogheemraadschap Rijnland, gesproken over „Waterhuishouding en binnenscheepvaart in het Hoog heemraadschap Rijnland". In het begin van zijn geschiedkundige inleiding gaf jhr. Von Fisenne de aan wezigen een inzicht van het uitgestrek te gebied (circa 105.500 ha), waarover zich de zorg van het Hoogheemraad schap uitstrekt. In dit gebied wonen pl.m. 1 miljoen mensen. Inhet Zuid- Hollandse deel van het Hoogheemraad schap bevinden zich 171 polders cn In het Noord-Hollandse gedeelte 35. De grootste polder is die van de Haarlem mermeer (18.000 ha). Al deze pol eters liezen hun overtollig waiter door windmolens of gemalen op Rijnlandsboezem In droge perioden kun nen deze polders ook uiit de boezem waiter inlaiten. Via wier gemalen, t.w te Spaamndam, Halfweg, Gouda en Kat wijk, vümdit de bemaling van Rijnland plaats. Deze gemalen hebben een totale capaciteit wan 12.6 miljoen kubieke meter water per etmaal. Buiten deze bemaling bestaat in Gouda en in Katwijk een mo gelijkheid tot natuurlijke Lozing. In 1958 werd in totaal 713 miljoen m3 waiter ge loosd. Vervolgens wees spreker er op. dat Rijnland, mede met het oog op scheepvaart belangen, ook water kan bin- Nadat jhr. mr. Von Fisenne het een en andier over de bestuurlijke samen stelling van het Hoogheemraadschap had verteld, gaf hij enkele cijfers over de binnenscheepvaart, welke is te onderscheiden in een beroeps- en plezierscheepvaart. De drukste pas sage vindt te Gouda (Juliianasluis) plaats, t.w. in 1957 totaal 35.565 sche pen, met een Laadvermogen van ruim 5 miljoen ton. De sluis te Lejdschen- dam ltiet in dezelfde periode 33.312 schepen door. Ten aanzien van die vraag in. hoever re bestaande wateren, met geringe kos ten, voor de soheepvaart geschikt kun nen worden gemaakt, merkte spreker op, dat hier geval voor geval bekeken dient te woeden. Hoewel de zorg voor de scheepvaart in handen van de pro vincie is, zal Rijnland bij het uitvoe ren van werken steeds met de rechten en belangen van de soheepvaart reke ning houden. Naar aanleiding van de suggestie de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland, inzake het wijzigen van de scheepvaartroute naar Katwijk, wel ke thans door Ledden loopt, merkte spreker op, dat het verbreden tot .een scheep vaartkanaal van de Korte Vliet tussen de Vink en Aliemansgeest, één de aspecten van de waterihuisihou- ding in het gebied is. Jhr. mr. Von Fisenne sprak ten slotte zijp diiépe be wondering uit voor hen, dia dn het ver leden zulk een belangrijk gebied van Holland op de „waterwolf" wisten te roveren Een geanimeerde discussie •Lgde op deze intending, waarvoor o.m. ook de Leidse wethouder van openbare wenken, de heer A. J. Jongeleen en de voorzitter en seoretarts van die Ka- van Koophandel en Fabrieken van Rijnland, resp. Lr. J. J. G. van Hoek it. H A. C. Brapderivorst, hun be langstelling toonden. Tijdens deze discussie "ïwahi ook nog ren de kwestie van een zeehaven voor Katwijk ter sprake. Hoewel dit probleem slechts zijdelings werd aangeroerd, was inleider van mening, dat met name de agrarische bevolking in dit gebied zich met het oog op de verzilting van de grond sterk zal verzetten tegen het bou- Morgen in ons sterdam „dc vondst van Zut- phen" aan de veiling komen. Bij de bouw van een spaarbank werd da3r, nu al weer geruime tijd ge leden, een grote en waardevolle hoeveelheid gouden cn zilveren munten In een urn gevonden. Over deze vondst cn over de komende veiling wordt u morgen in ons Zondagsblad verteld. 9 Ook kunt u lezen hoe Volerv dam zich geërgerd heeft over het feit, dat de 10.000ste inwoner werd vergeten door het gemeentebestuur van Ediam, waartoe Volendam tot leedwezen der bewoners behoort. 9 Op Blad Zij wordt een repor tage gewijd aan een geheel nieu we onderwijsmethode, die leidt tot beter bewegen en beter schrijven. 9 De pagina Geestelijk Leven wijdit aandacht aan het pas ver schenen Psalter Muns en aan de figuur van de Duitse bisschop Dibelius. 9 In het Cultureel Venster wordt o.m. geschreven over een beroemd Amerikaans jeugdorkest, dat bin nenkort aan het 35-jarig bestaan toe is en dat met veel succes in Amerika en daarbuiten heeft ge concerteerd. De officier van justitie betuigde zijn deelneming met de nabestaanden van de slachtoffers. Hij was er van overtuigd ook namens de verdachte, die zeer onder de indruk was, te spreken. Het tenlastegelegde achtte de officier in alle opzichten bewezen. Bij de bepa ling van de strafmaat sprak de officier over de vereenzaming, ontstaan dooi dei levensinstelling van de ouders. Ca fébezoek werd aangegrepen om deze vereenzaming te niet te doen. De verdediger mr. Kursjens, sprak eveneens uitvoerig over de voorge schiedenis van het drama. Juist die dag had verdachte weer een teleur stellende ervaring te verwerken. Mr. Kursjens bepleitte uiterste clementie. Uitspraak 11 februari. 1 (Vam onze soc.-ecoai. redactie) Vandaag hebben ded irecties van Nederlandse autobusoaidernemdngen beslissdirug genomen of zij hun eisen betrekking tort koppeling van een loons verhoging aan een eventuele verhoging van de tarieven, zullen handhaven of niet. De düreotóes kwamen heden bijeen in Utrecht, waar de Kon, Ned. Vereniging van Vervoeireondernemiing KNVTO veungatdering had belegd aan de vooravond van hert voortgezette loon overleg tussen regering en werkgevers en werknemer dait morgen plaaits vindt. Gisteren vergaderden de directies de maatschappijen, die dochteronderne mingen van de Ned. Spoorwegen zijn. reeds apart teneinde een standpunt b pailen. Naar verluidt voelde men er in dit stadium voor om de lonen los te koppelen van de tarieven, doch men hield eer sLissirag aan tot de KNVTO-vergaderimg van heden, waar de zaak in breder band kon worden besproken. Alleen de directie van de Noordholiandse vervoers onderneming NACO nam door de nood gedwongen reeds een besluit dat aar het personeel werd medegedeeld. De di rectie zeide niet langer te zullen vaat- hóuden aan de eis om de tarieven-clau sule in de loonregeling op te nemen, zo dat hert wat de Naco-ddtreotie aangaat mogelijk is de loonsverhoging onaf hankelijk van de tarievenkwestie te be spreken in het overleg van morgen in Den Haag. De Naoo-döreotie kan moeilijk anders, omdat het personeel een ultimatum had gesteld: of de tarievenelausuile voor vrij dag laten schieten of er wordt die dag In Enschede hebben vannacht meer drieduizend personeelsleden van acht Twentse busondernemingen te verstaan gegeven dat maandag gestaakt zal wor den, ails zaterdag na afloop van de be-, sprekitngen met die regering niet gebleken is dat een loonsverhoging van twaailf pro cent in liet vooruitzicht kan worden ge stald. In Leeuwardsen besloten een 200 chauf feurs v,an enkele noordelijke bedrijven niet te staken, doch de volgendie week weer een naohtvengaderimg te beleggen om de dan ontstane situatie nader onder TJE algemene proteststaking in België van vierentwintig uur rie hei Socialistische vakverbond heeft uit geroepen, is gisteravond in verschei dene plaatsen inBelgië reeds tjegön- nen. Inmiddels staken ei. naab schat ting al 700.000 man. - Het hoofdkwartier van -de Socialisti sche partij deelde mee dat de staking vooral om zich heen greep op de spoor wegstations in zuidelijk Charleroi, de steenkolen-gebieden van Mons en La Louvière, Namen, Tournai, Ath en Luik. Het vakverbond had opdracht ge-ge- en tot de staking om te proetesteren tegen de weigering van de regering om isen voor loonsverhoging en voor sociale voorzieningen te bespreken met de vertegenwoordigers van de vakbon den en van de werkgevers. De overige vakbonden hebben de sta king veroordeeld als een zuiver poli tieke zet van de socialistische oppositie tegen de regeringscoalitie. Antwerpen hebben posters de trambestuurders gedwongen naar de re- ises terug te keren. De radio, elektriciteits- en gasbedrij- sn functioreft normaal. Er wordt mel ding gemaakt van vertraging van trei nen. in het bijzonder in het Luikse waar de socialisten grote invloed heb ben. In Brussel liepen slechts weinig trams en bussen. De regering heeft het gehele overheids personeel opdracht gegéven aan het werk te gaan en zij heeft gedreigd met disci- Voortzetting seismisch onderzoek van de NAM (Van een onzer redacteuren) De N.V. Nederlandse aardoliemaat schappij is voornemens het door sei zoensinvloeden onderbroken seismisch onderzoek, waarmee men vorig jaar voor de Zuid-Hollandse kust is begon nen, in de loop van het voorjaar te hervatten. Dit onderzoek zal weer met enkele vaartuigen worden verricht. Omtrent het slaan van een eventuele boring in zee kon de maatschappij voorhands geen mededelingen doen. Onderhandelingen over Cyprus afgebroken De onderhandélingen over Cyprus zijn vandaag afgebroken, terwijl vele fun damentele kwesties onopgelost zijn ge bleven. Onder meer werd geen oplos sing bereikt oVér de omvang der" Britse bases die op het eiland gehandhaafd zul len blijven. plinaire maatregelen tegen hen die ge hoor geven aan het stakingsparool. Overheidskantoren worden bewaakt. Nadat prins Bernhard gistermiddag de Leidse studenten-sterflat ge opend had, bezichtigde Z.K.H. verschillende kamers. Ook de aanwezige muziekinstrumenten hadden zijn belangstelling. Terwijl wij bij de kachel zitten, komen zij om in ellende ,r NAKOMELINGEN van Nederlandse stam in Indonesië leven onder onhoudbare levensomstandigheden en ondergaan schrijnen leed. Dit heeft de redactie van Tong Tong, die behoort tot de honderdduizenden gerepa trieerden, bewogen tot een open brief aan de regering, de leden van de Staten-Generaal en het gehele volk. Tong Tong vraagt zich af of cle ^lich tingen van de minister aan de Tweede Kamer berusten op onvolledige kennis, dan wel dat om onbegrijpelijke redenen de officiële rapporten en door hem ont vangen brieven werden verzwegen. Het Nederlandse volk heeft bij herha ling zijn menselijke plicht verstaan, niet alleen ten aanzien van de nood binnen de grenzen, maar ook van duizenden Hongaren. Het bracht meer dan twee miljoen bijeen voor Marokkaanse kinde ren. Binnenkort begint een actie voor één miljoen naar Hongkong gevluchte personen uit communistisch China. In diezelfde dagen echter trekken op het oude Koningsplein te Djakarta Neder landse kinderen de lompen over zich heen onder de avondhemel van een land, waar voor hen geen plaats meer is. Is het dan ten enenmale onmogelijk meer dan 2000 spijtoptanteri per jaar toe te laten? Als dit het absolute maximum is, dan zal het probleem in enkele jaren „zich zelf hebben opgelost". Wij leven in een overbevolkt land, een Antisemitisme is nog niet uitgeroeid Vainachit iis vleuk bij die synagoge vam Kansas Oirty, die onlangs meit een haken kruis ds besmeuird., een bom ontploft. Er werd miiemaind gewond en de schade was gering. Wel zijn tal van ruitten vam de synagoge gebroken. De Londense pol.iitie heeft gisteren een wachtpost geplaaitst voor het huis van de Labo-ur-afgevaardigde Sar Leslie Plum- mer, nadart deze brieven had ontvangen waairin hij met de dood wend bedreigd Sir Leslie voert op het ogenblik een campagne voor strenge bestraffing van degenen diie hakenkruizen op gebouweD schilderen. plotselinge aanwas der bevolking met 10.000 misschien zelfs 50.000 zielen zal moeilijkheden brengen. Men onderschat deze niet. Maar Nederland is door de eeuwen heen een toevluchtsoord geweest voor verdrukten. Kunnen wij bij de warme kachel, radio en televisie zitten terwijl ginds mannen, vrouwen en kinde ren omkomen? Waar blijft ons mede dogen, waar onze nationale trots, en de stem van ons geweten? aldus Tony Tong. Dr. Gottfried Matthes is donderdag in West ^Berlijn tot Levenslang veroordeeld. Hij heeft in 1945 in een ziekenhuis in Si- tezlë geestelijk gestoorden omgebracht. De medeboklaagde dir. Segwaüt Benaitziky vrijgesproken. Eiffeltoren en Liberté (Van onze moderedactrice) PARIJS, vrijdagochtend. TACQUES HEIM koos voor zijn zo mercollectie de naam Eiffeltoren. Nu, deze Eiffeltoren is heel wat mooier dan de werkelijke en er zal zeker heel wat minder over gerede twist worden. De jasjes van de tail leurs zijn bij dit huis langer, zo on geveer als van een klassiek mantel pak. Ze staan enigszins van de, wel zeer korte, rok af. Dc lijn van de Eiffeltoren is dus breed van onderen en spits van boven. Die spits wordt bereikt doordat het kapsel van de mannequins hoog opgebouwd is en in een puntje bovenop het hoofd ein digt. Die hoge toetjes worden versierd met driedubbele colliers van slcrstenen. De mantels, meestal 8/10 lang, zijn erg breed in de schouders, doordat de mou wen heel laag zijn ingezet. Ondanks die brede schouders maken de modellen een typisch evenwichtige indruk, zoals trou wens de gehele collectie. Heim heeft zichzelf werkelijk overtroffen. De japon Tour Eiffel is een tuniek, die gedragen wordt op een rok, be staande uit twee of drie platte stroken. Ze worden „verdiepingen" genoemd, net als bij de echte Eiffeltoren. De japonnen hebben korte, wijde mouwen. Ook bij de avondtoiletten was doorge werkt op het idee van de Eiffeltoren. Hardblauw, groen, rood, marineblauw Jacques Heim LIJN: Eiffeltoren. TAILLEURS: jasjes op klas sieke lengte. ROKKEN: kort, wüd val- JAPONNEN: tuniekidee; rok in „verdiepingen"; wijde korte hardblauw, marineblauw, KLEUREN: groen, rood, hard rose. Nina Ricci LIJN: Liberté. ROKKEN: veel plooien en waaierplissé; stroken, soepel vallend. BOLERO'S: dikwijls voor zien van plissé. HOEDEN: grote canotiers. Minister De Schrijver: JJOEWEL Belgen en Kongolezen in ■LJ Brussel overeenstemming hebben bereikt over onafhankelijkheid van Belgisch Kongo op 30 juni zijn zij het nog niet eens over het terrein dat op die datum door de Kongolese souvereine rechten zal worden be streken. Bij aanvaarding van 30 juni als datum voor de souvereiniteitsoverdracht heeft het „kartel van dc Kongolese nationa listische partijen" gecist dat de onaf hankelijkheid „volledig en zonder enige beperking" zal zijn. Deze eis schijnt Ln de genomen bp saintkade te Leiden is nog wel niet officieel geopend, maar dc afwerking Is toch zover gevorderd, dat er dage lijks honderdvjjftig leerlingen les ont vangen cn gistermiddag de bewon derenswaardige aula die in allerijl was gereedgemaakt, kon worden ge bruikt voor de opening van de stu- dentensterflat. Minister Cals zat by die opening uiteraard op d eerste rij en wy heb ben hem verscheidene malen zien om- kyken, kennelijk om zich te over tuigen van de geslaagdheid der archi tectonische vormen. En hy was niet de enige! Wethouder Jongeleen stootte een goede bekende aan om die op enkele artistieke details te attenderen. Het bestuur van de school Is er wel een beetje trots op, dat het de aula voor deze gelegenheid beschikbaar kon stellen, ofschoon de werkzaam heden daarvoor moesten worden ver plaatst. Op het ogenblik wordt name lijk koortsachtig gewerkt aan de praktykrulmten en pas daarna zou de laatste hand aan de aula worden ge legd. Verwacht wordt, dat de school ln mei helemaal klaar is; dan zal vóór de zomervakantie dc officiële opening nog plaats hebben sluiten verwerkt te zijn: een Kongolese grondwetgevende vergadering zal op 30 juni Kongo plechtig tot een onat hankelijke staat uitroepen. Het is echter beslist geen onbeperkte onafhankelijkheid, dat is duidelijk ge worden na de gisteren achter gesloten deuren gehouden vergadering. Na deze bijeenkomst verklaarde minister De Schrijver dat op 30 juni het voorlo pige Kongolese parlement en de voor lopige Kongolese regering in werking zullen treden en dat op die datum za) worden begonnen met het Opstellen van een grondwet. Hiervoor zijn tenminste twee jaar nodig, aldus De Schrijve- Verder zei de minister: „Aangezien op de datum van de onafhankelijkheid nog geen overeenstemming zal zijn be reikt over alle vraagstukken betreffende de gezagsbevoegdheid, zal er een Bel- gisch-Kongolese commissie worden in gesteld, die tot taak krijgt deze pro blemen op te lossen. Dit betekent, volgens de Belgische re gering, dat de soevereine rechten over de Kongo (nog) niet aan de Kongolezen zullen worden overgedragen. De verklaring van de Belgische n ter werden gisteravond besproken door de Kongolese afgevaardigden. (Vervolg van pag. 1) berbootje te ontdekken. We waren vlak bij hem en om tien voor vijf hadden we hem te pakken. Er werd een touw over boord gegooid en daarmede kon het rub berbootje naar bet patrouillevaartuig wor den getrokken. Helpende handen hescn de vlieger aan boord van het grijze schip. „Een sergeant wilde eerst nog van boord springen" vertelde matroos le klas E. Schimmel vam de Hadda, „doch dat bleek niet eens nodig te zijn. We lagen zo dicht op de golven, dat we hem pakken konden. Sergeant-vlieger Jong heeft het av tuur goed overleefd. Hij had geen letsel opgelopen. Toen hij eenmaal aan boord van de Hadda was, was het eerste wal hij zeide, dat het zo lang had geduurd „Anderhalf uur op een vlotje is geen pret je. De vorige keer duurde het maar een half uur" Een beetje wit werd hij om kwart over zes in Scheveningen aan land gebracht. De tocht met de Hadda had hem ogen schijnlijk meer kwaad gedaan dan hij wel wilde bekennen. Aam boord had hij geen hartversterking in de vorm van een oor lam willen gebruiken. Alleen had hij een sneetje droog brood gegeten. Toen hij eenmaal weer vaste grond onder de voe ten had. stapte hij snel in een gereedstaan de wagen van het vliegkamp, die hem snel naar zijn woning in Katwijk bracht.. In de Dominicaanse republiek zijn een druLzemdrtai] mensen gearresteerd nadart een samenzwering om president Rafael Trujdillo te vermoorden, was ontdekt, zo Is in Washington vernomen. Uiit Dominica beriohit men dart de Amerikaanse woord voerder eterk heeft overdreven. D® en hard rose waren de kleuren, die Heim koos. De stoffen zijn nooit zwaar. Er is kennelijk al het mogelijke gedaan om de kleding zo licht en luchtig mogelijk te doen zijn. Voor de tailleurs is bijvoor beeld japonstof genomen en het binnen werk is tot een minimum beperkt. Vrolijk JONGE Luikenaar Frangois Grahay heeft voor de tweede maal de volledige collectie van het huis Nina Ricci ontworpen en zijn succes is zeker. Hij heeft niet alleen ideeën in overvloed, maar wil boven dien ook kleren maken voor de nor male vrouw en niet alleen voor hy- perslanke mannequins. Hij heeft dit voor op alle andere voor aanstaande couturiers, zelfs vergeleken bij Cardin. Zijn toiletten zijn soepel en zien er echt naar uit, dat ze plezierig te dragen zijn. De naam van de lijn van het huis Nina Ricci is Liberté, vrijheid. Die naam is volkomen terecht; de rokken waaieren vrolijk uit, soepele elegance is het kenmerk. De rokken hebben rondom hoog inge zette waaicrploolen, die op verschillende hoogte ontspringen. Er worden geen stijve onderrokken onder gedragen, dus blijft de beweging golvend. De lijfjes van deze ja ponnen zijn strak, mouwloos en hebben een vierkant décolleté. De ceintuur zit op dc normale plaats. Veel japonnen had- den een bolero, strak lijfje en een geplis- seerde rok, waarvan de plissé een vijftien centimeter van dc zoom bijeen gehouden De wijdte komt daar als een strook on deruit. De roklen.gte is langer dan bij de andere huizen. Het geheel doet inderdaad wel wat denken aan de klassieke zigeu nerjurk! Ook de bolero heeft die plissé en strook-toepassing. Aan aardige vond sten ontbreekt het in deze collectie niet. Zo zijn de bolero's vaak'mfet raffia af-ge- Bij de hoeden vielen de grote canotiers op. Ook al een zwierige dracht. Heel de collectie getuigde van durf en levensvreugde. Deze frisheid zal zeker weerklank vinden bij de vrouwen, die straks kunnen kiezen uit de ideeën van de grootmeesters der mode, wanneer deze ideeën vertaald zijn door de confectie. (vervolg van pag. Ij 'In Algiers vat men het vertrek- van Delouvrier en Challe op als een voor teken dat Parijs bevolen heeft tot 'actio tengen de opstandelingen over te gaan. De beide gezagdragers zouden vanuit de provincie kunnen handelen zonder aam enige druk bloot te staan. In Algiers vermoedt men diat Parijs hiermee de ver antwoordelijkheid voor een mogelijke actie tegen de oproerlingen op de offi- oieren van de parachutistenregimenten wil schuiven De correspondent vam Reu ter, die deze mening vanuit Algiers doorbelde, werd hierna abrupt door de censuur met zijn persbureau verbroken. Geen verraad Delouvrier zei in zijn rede om.Ik heb generaal Challe bevolen naar zijn commandopost in de provincie te gaan waar hij doeltreffend het bevel kan voe ren. Wij hebben gezworen zo nodig ons leven veld te hebben voor de redding van dit land. Ik heb het risico genomen een burgeroorlog te ontketenen om afschei ding vam Algerije en een heengaan van De Gaulle te vermijden. Laten we de bar ricades opheffen en lang leve De Gaulle roepen. Wamt als ge De Gaulle verwerpt zal het burgeroorlog zijn. Geloof me, ik pleeg geen verraad door Algiers te ver laten. Mijn vrouw en kinderen laat ik immers bij u achter. Challe en ik zullen in Algiers terugkeren om vrede te ma ken zodra ge wilt. Dan zullen we Alge rije aan Frankrijk teruggeven en aan De Gaulle. Men kan de 13de mei niet herhalen. Er bestaat niet nog eens een De Gaulle. Daarna werd een verklaring voorge lezen van generaal Challe, waaraan de medeling voorafging, dat de opperbe velhebber de stad reeds had verlaten. Het Franse leger kan geen afscheidings- leger zijn, verklaarde hij, omdat dat het verlies van Algerije en van Frankrijk zou betekenen. Het kan ook niet omdat de strijd tegen de FLN zonder Frankrijk niet lang kan duren. Gij waarborgt het Frankrijk in Algerije, gij vecht opdat Al gerije Frans blijft. Frankrijk stelt ver trouwen in u. De Gaulle Vele Parijzenaars juiohten president De Gaulle toe toen hij gisteren bij het palais Royal aankwam voor een bezoek aan de Raad van Sate, die zich bezig houdt met grondwetskwesties. President De Gaulle betoogde in zijn toespraak tot de Raad dat er op het ogenblik niets be langrijkere is dan de wettelijke grondslag van de staart to verzekeren, De Franse oud-premier Mèndès France heeft gisteren, geheel onverwacht, zijn lezingentoernee in Zukl-Amerika onder broken. Hij is per vliegtuig naar Europa teruggekeerd. De burgemeester van Oran is gisteren onverwachts in Parijs aange komen, nadart gewapende mannen hem en zijn ambtenaren hadden belet in Oran aan het werk te gaan. Snelheidslimieten op buitenwegen In c enjgemeenschappelijke venklaring hebben de ANWB en de KNAC medege- teeilid zich op hert standipunit te stellen dart, 'ingeval de minister van verkeer en water- staart hert voornemen zou hebben, een maximumsnelheid in te voeren voor bui ten de bebouwde kommen gelogen wegen, met zulk een maximumsnelheid eerst een proef genomen zou moeten worden. Het standpunt vam deze twee verkeersverenl- gingen houdit voorts in, dait een maxi mumsnelheid eerst dam zinvol kan zijn, indien doze past bij bet weggedeelte waarop zij van toepassing is, in zoverre zy

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7