f OLIFANT DE TIJD Joden worden geweerd uit Westduits leger ITALIANO BHBEmmnB KOU n GEVATS, de lekkere Moskou schermt met apart vredesverdrag KV P-er Andriessen trekt motie in Loongrens op f 7450 en binden aan indexcijfers Per dag350.0001. regen HOEST UW KIND...? ZWITSAL Inpoldering Zuid-Flevoland moet voorrang hebben f-PflP-- 5 JANUARI 1960 HET PARGDL Intussen zal men ondanks alle bezwaren de Brabantse busmensen om hun protest actie niet al te hard mogen vallen. Er is wij schreven het gisteren reeds voor de werknemers by het wegvervoer al heel lang sprake van een „evidente achterstand" in de beloning. Door haar besluiteloosheid heeft de regering de daardoor opgeroepen span ningen veel te lang laten voortbestaan. Zo groot blyken thans die spanningen te zijn, dat zelfs de hervatting van het overleg en het nadrukkelijke appèl van de vakbeweging om de hoofden koel te houden in Brabant zonder effect zijn gebleven. Hieruit blijkt, hoezeer de regering met haar ultimatum, dat waarschijnlijk was inge geven door het motief, dat Den Haag nu eindelijk eens de tanden moest laten zien, de plank heeft misgeslagen. Ook een chris- telijk-sociale politiek vereist inzicht ii aanvoelen van het heersende sociaal-ps; logische klimaat. Op dat punt is de regering opnieuw schromelijk tekort geschoten, al is zij dan ook ten slotte op het nippertje van de dwalingen haars weegs teruggekeerd. Neen, psychologisch inzicht behoort bepaald niet tot de sterke zijden van dit door de psycholoog De Quay geleide kabinet. Met het gevolg, dat het weer eens in zijn hemd is komen te staan. Hier en daar hebben we over de wilde stakingen gelezen, dat het toch wel heel begrijpelijk is, dat men het bijltje er heeft neergegooid. De financiële beloning van het buspersoneel is immers pover en steekt ongunstig af bij die van bijv. de industrie-arbeiders en bij het personeel van de plaatselijke vervoersondernemingen, waarin de gemeenten als regel veel zeggen schap hebben. We zouden toch voor deze opvatting wil len waarschuwen. Gebruikt men die ongun stige arbeidsvoorwaarden .als argument 01 de Regering te wijzen op de noodzaak i het overleg met de organisaties van werl gevers en van werknemers de uiterste soepel heid te betrachten en zo meegaand mogelijk te zjjn, dan kan dat niet anders dan toeg< juicht worden. Maar het is ten enenmal verkeerd dit te zien als een soort morel rechtvaardiging voor lieden die languit voo de autobussen gaan liggen, omdat zij toch wel weten, dat geen zinnig mens er aan zal denken door te rijden. De methode van da wilde staking wekt slechts afschuw. Oberlander weer onder de democraten en bij de morele herbewapening in Caux, eerst in de (liberale) „Vrije demokratische par tij", toen bij de „Vluchtelingenpartij" en tenslotte bij de C.D.U. Hij is eer zuchtig en zakelijk. Zijn door hem zelf geschreven levensloop in het bondsdag- „Dagbladet", het Noorse libe- rale dagblad meldt dat joden. fg^g aanVUl QT) wier familieleden destijds wegens i hun ras vervolgd zijn, volgens een besluit daterend uit 1956 geen deel mogen uitmaken van het (Van onze correspondent uit Bonn) handboek (een der langste.; die staan Wp<;trhjit<3P Ipctpf afgedrukt) somt vlijtig zijn demokra- we&iaunse leger. tische dcugden oPi vergeet echter alle Nazi-schaduwen. Deze Oberlander hoort niet in de bondsregering. Kanselier en C.D.U.-fraktie moeten hem naar huis sturen, per 1 mei 1960. Dan wordt hij nl. 55 jaar en heeft recht op pensioen, aldus het C.D.U.-lid. Geheime order uit 1956 C.D.U.-lid richt Het blad publiceerde gisteren een af druk van een geheime brief, afkomstig in het aanmeldingsbureau der marine Wilhelmshaven, gericht aan kolonel issen, hoofd van het aanmeldingsbu- iau in Keulen en gedateerd 27 juni 1957. In deze brief werd een besluit van de minister van defensie van 15 november 1956 geciteerd, volgens hetwelk geen jo den wier familieleden destijds wegens ras vervolgd zijn, vroegere leden het Franse vreemdelingenlegioen, vroegere leden van de communistische party of communistische mantelorgani saties als sollicitanten voor de Bundes- wehr mogen worden aangenomen. In de brief werd uiteengezet dat dit besluit werd toegepast door dergelijke sollicitanten op formele gronden, zoals gezondheid, overvloed van sollicitanten of voorafgaande burgertraining, af te wijzen. OBERLANDER In het artikel in het (door hem uitge geven) weekblad „Die Zeit" heeft het C.D.U.-bondsdagHd Bucerli's het aftre- den geëist van de Westduitse minister vluchtelingenzaken, prof. Ober lander. Naar men zich herinnert, onderzoekt een internationale commissie van gere ondergrondse strijders onder zitterschap van de Nederlander Van Staal of minister Oberlander betrokken geweest bij de moord op (minstens) Poolse intellectuelen in de gevange- Lemberg begin juli 1941. Het Dit verandert evenwel niets aan de omstandigheid, dat prof. Oberlander een van de instigatoren en uitvoerders is geweest van de Nazi-rassenpolitiek in de bezette landen in het Oosten. Zijn naam werd in de buitenlandse pers de laatste weken herhaaldelijk ge noemd onder die vroegere Nazi's, die thans nog leidende functies in de West- duitse regering bekleden Onder de titel „Wat ls dat met de Nazi's in Bonn?" schrüft dr. Bucerius, vermoedelijk wel geen bloed aan de handen van prof. Oberlander kleeft, dat het daarom niet gaat bij de vraag of hij nog langer lid moet blijven van dr. Adenauers derde kabinet. Dr. Bucerius verwijst naar de fotokopie van een brief, die op 15 januari j.l. in een communistisch blad werd afgedrukt, waarin stond dat Oberlander reeds in 1923 tot de Hitlerbeweging toetrad november van dat jaar meemarcheerde naar de „Feldherrnhalle" in Hitlers eerste, mislukte N.S.D.A.P.-putsch. Toen de Weimarse republiek zich sta biliseerde, werd Oberlander weer demo- kraat. Toen de Nazi's aan het bewind kwamen, werd hij weer partijgenoot. En waar vinden we hem in 1945? Natuurlijk Advertentie Vijf jaar voor Duits spion De openbare aanklager van 1 Westduitse hooggerechtshof heeft 5 jaar geëist tegen de straaljagerpi loot van de vloot Horst Ludwig, die ervan beschuldigd wordt voor de Rus- Amerika en Engeland, is de eerste of ficier van de nieuwe Duitse strijd krachten die wegens spionage terecht De aanklager, Fischer eiste deze straf aan het einde van zijn requisitoir van twee uur, waarvan een deel achter ge sloten deuren werd uitgesproken uit hoofde van staatsveiligheid. Tegen de voormalige onderofficier van de Westduitse marine Fritz Briese- meister eiste hij vier jaar dwangarbeid en voorts drie jaar gévangenisstraf voor Ludwigs zwager Werner Jager en een jaar gevangenisstraf voor Hanni Jager, Ludwigs zuster. Dr. Fischer beschuldigde Ludwig er van de Russische geheime dienst ge gevens te hebben verstrekt over een marinevliegkamp in Schotland, waar hij vier maanden doorbracht voor een op leiding. Na zijn terugkeer uit Schotland, aldus dr. Fischer, stelde Ludwig zich weer in verbinding met de Russische gehei me dienst en bracht verslag uit van hetgeen hij in Schotland te weten was gekomen en van zijn dienst in Jagel, het Westduitse marinevliegkamp in Sleeswijk-Holstein, waar Ludwig tot zijn arrestatie in het najaar van 1958 gestationeerd. Volgens dr. Fischer heeft Ludwig de Russische geheime dienst ook tekenin gen en technische bijzonderheden in han den gespeeld van een nieuwe Ameri kaanse torpedoboot en een plattegrond Bremerhaven waarop Amerikaanse aangegeven. installaties H. HUISAPOTHEEK :rs). ogist MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Pocder^Sfei hoofdpijn, kies pijn. hoest, griep, ®arrhec. influenza, rheumatiek, koortsjpeid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jreeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zónder prijsverhoging. Vraag uw drogist New York bouwt gigantisch De bouw van een enorm handelscen trum in de stad New York met als kern een hotel-kantoorgebouw van 70 verdie pingen ls voorgesteld door Rockefeller, bankier en broer van gouverneur Nelson A. Rockefeller van de staat New York. Het centrum zou in de Z.O. hoek ko men van Manhattan Island, waar nu voor het grootste deel krotwoningen staan. Het grenst aan de wijk waar zich de effectenbeurs van Wall Street bevindt. In het centruni worden opgenomen de effectenbeurs, ongeveer 30 goederen beurzen die nu in de financiële wijk ver spreid liggen en een groot aantal Ame rikaanse cn buitenlandse maatschappij en, die zich met de buitenlandse handel bezig houden. De kosten worden geschat op miljard gulden. Het plan omvat een complex van drie gebouwen die tezamen 9 ha zullen beslaan. Het grootste ge bouw van 70 verdiepingen zal op 50 ver diepingen kantoren huisvesten en op de bovenste tien een hotel voor zakenlieden. Er komt een landingsterrein voor heli kopters waardoor men slechts zeven mi jnuten van het vliegveld Idlewild verwij- iderd is. Het gemeentebestuur heeft zijn I steun toegezegd voor de bouw. Motie wachttijd A.W. ingetrokken (Van onze parlementsredactie) De heer Th. Van Lier (soc.) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een motie ingetrokken, die,zich keer de tegen het voornemen van minister Van Rooy om de tewerkstelling op aanvullende werken te beperken door de invoering van een aantal wacht- weken. De motie was destijds bij de behandeling van de begroting sociale zaken en volksgezondheid in gediend. Intussen heeft de minister de Kamer een brief gezonden, w uit blijkt, dat er van invoering van een wachttijd praktisch geen sprake zal zijn. In verband daarmee trok de heer Van Lier zijn motie in. 19 cent per rol. EEN PROOUKT VAN KINO- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Ulbricht dreigt met kernwapens Volgens te Bonn uit Moskou ont vangen persberichten hebben de Sow- jetunie en een aantal Oosteuropese landen inleidende besprekingen met Oost-Duitsland gevoerd over het eventuele sluiten van een afzonder lijk vredesverdrag. Volgens diploma tieke kringen in Moskou zouden de Sowjetunie, Polen, Tsjecho-SIowakije, Albanië en een ander ongenoemd Na toezegging minister Wetsontwerp ingediend (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris Rooivink heeft bij de Tweede Kamer het reeds aangekon digde wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld de 'oongrens in de Ziektewet, de Invaliditeitswet, de Werkloosheidswet en het Ziekenfondsen- besluit te verhogen van 6900 tot 7450 per jaar. Tevens wordt de hoogte van die grenzen gebonden aan het indexcijfer van de lonen en aan het prijs indexcijfer van het levensonderhoud. De wet zal gelden met terugwerkende kracht tot 1 januari jl. Het voorstel sluit aan bij een advies van de Sociaal-economische raad v; november. In een vroeger advies de S.E.R. werd voorgesteld de loongrens in de Werkloosheidswet niet te verho gen. maar geheel af te schaffen. Een be langrijke minderheid sprak zich echter tegen deze afschaffing uit. Mede omdat de meningen over dit punt zo verdeeld zijn, heeft de staatssecretaris thans geen afschaffing van deze loongrens voorge steld. Voor personen die op 31 oktober reeds verzekerd waren, zal de verhoging van de loongrens ingaan op 1 november jl. Het bedrag van 7450 zal volgens het wetsontwerp voortaan bij algemene 206) Eén cm regen op een opper vlakte van 1 ha weegt 100 ton. Wie er aan twijfelt, mag zelf even de moeite nemen het na te rekenen. Vaak is de regenval het hevigst in die streken, waar het aantal regen dagen het geringst is, en veelal neemt het aantal regendagen toe, naarmate men zioh van de evenaar vcrwüdert. Hierop zyn echter té veel uitzonde ringen om er een geldende regel van te kunnen maken. Er zyn byv. stre ken in de Sahara en de Gobi, waar het nooit of te nimmer regent, maar er zUn daar ook gebieden aan te wjjzen, waar de regen eens in de drie of vier jaar zyn zegeningen over het land giet. Als tegenhanger van deze droogte- gebieden moeten de Khassiheuvels in Assam, ten zuiden van het Himalaja- gebergte, worden genoemd. Daar is de jaariykse regenval maar liefst 1250 cm. Dit getal op zich zelf is voor de meesten niet sprekend genoeg, maar wanneer u zich één ha land voorstelt cn u indenkt, dat daar per jaar 125.000 ton water over wordt uitgegoten, ofwel elke dag 350.000 liter, dan heeft u enig begrip van de vochtigheid van die streek. Hoe de grond in staat is dergelyke vloeden onophoudclyk te verwer ken. is niet te bevatten, want wat ln Nederland gemiddeld in een heel jaar naar beneden komt, valt daar gemid deld dageiyks! De Khassiheuvels zyn zeker niet het enige natte gebied op aarde. Een TOCH IS HET XO! goede tweede is de Waialeale-berg op de Hawaï-eilanden, waar de jaar lijkse regenval 118.000 ton per ha is. En dan Cherrapunji in Bengalen niet te vergeten met 107.000 ton. Deze plaats kent trouwens ook nog „natte zomers", want van 1 januari tot 31 augustus, dus in een tyd van 8 maan den, viel daar in 1938 134.000 ton water per ha, overeenkomende met een dageiykse overstroming van méér dan miljoen liter per bunder! Wie herinnert zich nog de „wolkbreuk", waarover Amsterdam zich op 9 augustus 1950 te beklagen had? Wel nu, de natte zomer van Cherrapunji goot dagelyks gemiddeld drie van dergelyke wolkbreuken over het land, acht maanden ach tereen! Wie vindt, dat hy zich over enkele Nederlandse regenbultjes moet beklagen, zegt het Met deze voor beelden voor ogen, moet u kunnen ge- oieten van de Neder landse zomer, hoc die ook uitvalt. En mocht n het tijdens uw vacantie weer eens ongelukkig treffen, wees dan biy in deze tyd te leven, zodat n in staat bent met de moderne camera de zon nige momenten van uw vacanties vast te leggen. Eigenlijk is de camera, of het kiek- toestel zoals we haar tegenwoordig noemen, niet zo héél erg modern, want de beginselen daarvan kende men reeds vele eeuwen vóór het fototoestel tot ontwikkeling kwam. Daarover een volgende keer. maatregel van bestuur worden ver hoogd of verlaagd al naar gelang het indexcijfer van de lonen en het prijsin dexcijfer van het levensonderhoud zijn gestegen of gedaald. Deze herziening heeft telkens plaats met ingang van 1 januari, wanneer het indexcijfer van de lonen op 31 juli daaraanvoorafgaande of het gemiddelde van de prijsindexcijfers van het levens onderhoud over de aaneengesloten perio de van twaalf maanden, eindigend op 15 augustus een afwijking vertoont van tenminste drie procent van het indexcij fer waarop de laat§te herziening i£ baseerd. Bij een herziening wordt het bedrag van de loongrens verhoogd of verlaagd enerzijds met de helft van het percen tage waarmee het loonindexcijfer af wijkt en anderzijds met de helft van het percentage waarmee het prijsindex cijfer afwijkt. Indien iemands loon de loongrens over schrijdt tengevolge van een collectieve loonmaatregel zal deze overschrijding tot het eind van het kalenderjaar bui ten beschouwing blijven, zodat de betrok kene zo lang verzekerd blijft. Staatssecretaris Van den Berge heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend waardoor ook de loongrens in de loon- en inkomstenbelasting met in gang van 1 januari zal worden verhoogd vanaf 6900 tot f 7450. (Van onze parlementsredactie) De K.V.P.-er Andriessen heeft gistermiddag in de Tweede Kamer zijn motie ingetrokken, waarin van minister Van Aartsen werd verlangd om voor 1960 in ieder geval de bouw van 42.500 woningen met voor arbeiders en kleine mid denstanders betaalbare huren mo gelijk te maken. De intrekking geschiedde nadat de minister had verklaard, dat wanneer dit jaar het aantal goedkope woningen niet boven de 40.000 uitkomt, hij het nodige zal doen om dit cijfer op te voeren tot minimaal 42.500. De bewindsman wenste wel vast te houden aan het aantal van 37.500 ningwetwoningen voor '60. Blijkt de par ticuliere bouw ondanks de nieuwe sub sidieregeling niet in staat te zyn min stens 2500 A-woningen in aanbouw t< nemen, dan komen er 40.000 woningwet woningen. Aan de motie-Andriessen had de minister geen enkele behoefte. Ern stige bezwaren opperde hij uiteraard tegen een socialistische motie-Bommer, waarin zonder meer werd aangedron gen op de bouw van 42.500 woningwet woningen. Ook de tweede motie-Bom mer wees de minister af. Daarin werden waarborgen gevraagd, dat de subsidiëring van de particuliere bouw ten volle zal doorwerken ln het (lage) huurpeii van de A-woningen. Mr. Van Aartsen zei hierover, dat bij het ontwerpen van de nieuwe regeling eigenlijk al is gedaan wat de heer Bommer vraagt. Het bezwaar oude regeling was juist, dat d mie praktisch niet aan de huren ten goede kwam. Daarin brengt de nieuwe regeling verandering. Al met al gaf de minister de Kamer in overweging de beide moties-Bommer niet te aanvaar- Dit advies werdopgevolgd, want de Kamer verwierp beide moties, de eer ste met 71 tegen 48 stemmen (vóór P.v.d.A., C.P.N, en P.S.P.) en de twee de bij zitten en opstaan. De heer An driessen meende zijn motie niet te moe ten handhaven, want uit het ministe riële betoog had hij begrepen, dat dit jaar onder alle omstandigheden 42.500 huizen met voor de lage inko mensgroep betaalbare huren zullen wor den gebouwd. Daarmee achtte hij het doel van de motie bereikt. Garanties Van de vier tijdens dit debat inge diende moties is er ten slotte één door de Kamer aangenomen, namelijk die van de heer Van Vliet (kath.v.). Deze vroeg om gemeentelijke garanties voor jenever oude en jonge geldleningen van woningbouwverenigin gen, die, met toepassing van de nieuwe subsidieregeling voor de particuliere bouw, goedkope woningen willen bou wen. Het grootste bezwaar van de mi nister hiertegen was, dat aldus vooruit gelopen wordt op het rapport van de commissie-prof. De Roos over de zelf standigheid van de woningbouwvereni gingen. De motie-Van Vliet zon het overleg in deze commissie doorkruisen. De heer Van Vliet vroeg de minister toen of over het in de motie aangesne den vraagstuk niet op zeer korte ter mijn advies kan worden gevraagd (dus nog vóór het eindrapport). In afwach ting daarvan zou de stemming over de motie een week of vier kunnen worden uitgesteld. Maar ook daarvoor voelde de minister niets, al was hij wel be reid het punt onder de aandacht van de commissie te brengen. Het advies daarover zal dan echter niet los van, dqch in het eindrapport moeten worden neergelegd. De motie-Van Vliet werd aangenomen met 79 stemmen voor en 40 tegen. Op merkelijk was, dat zich onder de te genstemmers ook de heren Van Doorn, W. Peters, Van Koeverden, Rooivink, Maenen en Kortenhorst, allen fractie genoten van de heer Van Vliet, bevon den. Verder stemden de A.R., de C.H. de V.V.D. en de S.G.P. tegen. De c.h.'e Van der Peijl had aanvankelijk we zijn handtekening onder de motie-Van Vliet gezet, maaT het z.i. sterke ant woord van de minister was voor hem aanleiding toch tegen deze motie te stemmen. Nederlands bankier in Londen gearresteerd Tegen de 49-jarige Nederlandse bankdirecteur G. W. is gisteren in Londen een bevel tot inbewaringhou- ding uitgevaardigd. Hij zal moeten terechtstaan op beschuldiging van medeplichtigheid aan een poging om de Nederlandse bank voor Zuid-Afri- ka op te lichten voor een bedrag van 100.000 pond sterling (meer dan een miljoen gulden). Arthur Humphreys H., tezamen met W. aangeklaagd, is tegen een borgstel ling van 10.00(5 pond in vrijheid gesteld. W. en H. zyn gisteren gearresteerd. Tijdens een inleidende ondervraging heeft de politie hen vanmorgen aange klaagd van samenspanning met een der de persoon, en met onbekende personen, om de bank op te lichten door middel van valse wissels. Noch W., noch H. heeft in dit stadium van de zaak bekend of ontkend. Op 4 februari zal opnieuw een inlei dend verhoor plaats vinden. W. is in Duitsland geboren maar tol Nederlander genaturaliseerd. Hij woont te Londen met zijn in Nederland gebo ren vrouw, dpchter van een Amsterdai bankier. Drieling geboren De 25-jarige mevrouw G. Blauw- Azier uit Obdam heeft gisteren het leven geschonken aan drie jongens van respectievelijk 1.500, 1.670 en 1.730 gram, die intussen zijn overge bracht naar de couveuse in het St. Elisabeth-ziekerihuis te Alkmaar. Het echtpaar Blauw had reeds een doch tertje van drie jaar. Moeder en drie ling maken het redelijk goed. maar geen Oosteuropees land aan de onderhandelingen hebben deelgeno men. Op de bereikte resultaten zou teruggekomen worden als de topcon ferentie tussen Oost en West in mei niet tot overeenstemming zou lelden aangaande het sluiten van een vre desverdrag met beide Duitse staten. De eerste secretaris van de Oostduit- i socialistische eenheidspartij Ulbricht heeft op een persconferentie in Oost- Berlijn gezegd, dat zijn regering bereid is, binnen veertien dagen met West- Duitsland onderhandelingen te beginnen over het staken van de koude oorlog, het stopzetten van de bewapeningswed loop, het sluiten van een niet-aanvals- verdrag en over de kwestie van het aantal en de legering van troepen in beide delen van Duitsland. Volgens Ulbricht geeft bondskanselier Adenauer van West-Duitsland de Bun- deswehr dezelfde taak die Hitier Wehrmacht gaf. Adenauer spreekt de taal van de kernbewapening maar wij hebben in menselijke taal geantwoord, meende hij. Daarna dreigde Ulbricht, dat als de regering van Bonn niet ingaat op het voorstel om binnen veertien da gen onderhandelingen te beginnen over stopzetting van de kernbewape ning, de Oostduitse regering Moskon zal verzoeken, het Oostduitse leger met kernraketten uit te rasten. De raketbases die Oost-Duitsland, in ge val van een weigering van Bonn, zon inrichten, zonden gericht zijn tegen de lanceerbases voor atoomraketten in West-Duitsland. Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk In! Bestrijd kinderhoest met k/nder honing siroop^ Officier van Justitie: Maatschappelijk werkster geen beroepsgeheim Mejuffrouw L. M. G. uit Amsterdam, psychiatrisch geschoold sociaal werk ster, verbonden aan een medisch op voedkundig bureau te IJmuiden, moest zich gistermiddag voor de rechtbank te Haarlem verantwoorden omdat zij zon der wettelijke gronden geweigerd had verklaringen af te leggen in een echt scheidingsprocedure. De officier van justitie, mr. J. Bredlus, eiste tegen haar een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proef- van drie Jaar en een boete van I, subsidiair twintig dagen hechte nis. Door haar functie was mejuffrouw G. in 1951 in relatie gekomen met een pleegkind van een echtpaar uit IJmui den. Dit echtpaar had vorig jaar een echtscheidingsprocedure bij de recht bank te Haarlem aanhangig gemaakt en verdachte was toen opgeroepen om als getuige te verschijnen. Zij weigerde evenwel te getuigen en beriep zich op het verschoningsrecht. Zij maakt deel uit van een medische ploeg en voelde zich daardoor gebonden aan het medisch beroepsgeheim van de leidinggevende psychiater. De gegevens waarover zij beschikte waren in een vertrouwelijke sfeer verstrekt, aldus merkte zij op. De officier van justitie was echter in mening, dat het verschoningsrecht nor de maatschappelijke werkster niet geldt, waartegenover de verdediger, mr. H. Jonker, stelde, dat het opzettelijk weigeren een verklaring af te legen wel was bewezen, maar niet dat het ge schiedde zonder wettelijke gronden. Daarom concludeerde hij tot vrijspraak. Ook merkte hij op, dat er een leemte in de wet is. Pleiter vroeg de strafzaak nog enige tijd aan te houden, aange- 'en mej. G. over deze kwestie ook nog ;n civiele procedure heeft lopen. De rechtbank zal op 11 februari uit spraak doen. Anna van Gogh- Kaulbach, 90 jaar oud, overleden Gisteren ls in Haarlem op 90-jarige leeftijd overleden de schrijfster Anna van Gogh-Kaulbach. Zij is op 31 de cember 1869 te Velsen geboren Zij doorliep de H.B.S. te Haarlem en reeds op jeugdige leeftijd schreef zij boeken. Haar eerste «oman, Albert Overberg publiceerde zij onder het pseudoniem Wilhelmina Reynberg. Haar bekendste roman Rika publiceer de zij in 1905. Andere romans van haar zijn Moeder, Het rijke leven. Opgang, De droom. Tussen de muren. Op de ken tering, Op den drempel vol geheim. De hoge toren, Menschen in het huwelijk, Schaduwkinderen, Toon Dintel en God delijk avontuur. Zij schreef ook jeugdboeken en to neelstukken waarvan Zie hier ben ik in 1928 werd bekroond in een toneelwed strijd. Haar oeuvre heeft een zeer wijde lezerskring. In 1927 verscheen haar 25ste boek Het brandende hart Bij haar 70ste verjaardag in 1939 beleefde haar roman Moeder de zeventiende druk. Tot haar dood hield zij zich dagelijks bezig met het vertalen van romans en hoorspelen. Voor de radio zijn diverse van haar hoorspelen gebracht Toen zij óp 31 december j.L haar 90ste verjaar dag vierde werd haar aangeboden het erelidmaatschap van de vereniging van letterkundigen en van de Penclub. De crematie is bepaald op dinsdag 2 febru ari na aankomst van trein 12.03 te Drie- huis-Westerveld. Minister handhaaft beslissing (Van onze parlementsredactie) In de Tweede Kamer is gister middag bij de behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds kritiek geleverd op de regerings beslissing om aan de inpoldering van Zuidelijk Flevoland de voor rang te geven boven die van de Markerwaard. Aanvankelijk was besloten eerst de Markerwaard in te polderen, maar onlangs is dit standpunt gewijzigd ten gun ste van Zuidelijk Flevoland. De heren Posthumus (soe.), Biewcn- ga (a.r.), Ritmeester (lib.), de Rui ter (c.h.), Engelbertink (kath. v.) en Borst (comm.) begrepen deze koerswij ziging, die in de kop van Noordhol land nogal wat beroering heeft gewekt, niet goed. Zij wezen er minister Kort hals (verkeer en waterstaat) op, dat de argumenten, die destijds zijn gebe zigd voor de inpoldering van de Mar kerwaard, nu worden aangevoerd voorrang te geven aan Zuidelijk Flevo land. De nieuwe beslissing zou alleen aanvaardbaar kunnen worden gemaakt wanneer de regering ertoe zou beslui ten om tegelijk met de drooglegging van Z. Flevoland de werkzaamheden aan de dijk Enkhuizen-Lelystad voort te zetten. Minister Korthals zei, dat bij de keuze van Z. Flevoland planologische overwe gingen een grote rol hebben gespeeld. Hij wees bi dit verband op de moei lijkheden in het Gooi, waar zelfs protestactie is gevoerA Verder ls m. de factor verkeer van invloed ge weest. De vraag of dc werkzaamheden aan de dijk Lelystad-Enkhuizen kunnen worden voortgezet, moet worden bezien in het kader van het op te stellen priorl- teltsschema der regering. Daarover vindt thans binnenskamers overleg Om die reden kon de minister geen uitspraak over deze dijk doen, maar hij zegde toe de conclusie van het overleg ter kennis te brengen van de vaste Kamercommissie. Hij herinner de er de Kamer in dit verband nog eens aan, dat de regering in de toekomst voor zeer grote uitgaven op het terrein van de waterstaat zal worden geplaatst. De heer Posthumus diende in tweede termijn een motie in, waarin de rege ring wordt gevraagd tegeliik met de doorlegging van Z. Flevoland de werk zaamheden aan de dijk Enkhuizen-Lely stad voort te zetten. De minister weej deze motie af en de andere sprekers bleken er, gezien het antwoord van de bewindsman, geen behoefte aan te heb ben. Volgende dinsdag wordt erover ge- K rniswonrd puzzel Horizontaal: 1. stad in Tibet: 4. uit roep: 5. maanstand; 7. rook; 9. water in N. Brab.11. hoogste punt; 12. zij tak Donau; 14. plechtige gelofte* 16. sint (afk.); 18. en personne (afk.); 19. foei; 20. rund; 21. telwoord; 2. rivier in Italië; 23. oude lengtemaat; 25. fa milielid; 27. metaalsoort; 29. een halve toon verlaagde g; 31. rivier in Rusland; 33. spleet; 35. zijtak Donau; 37. voor- naamw.; 39. in het jaar der wereld (afk.Lat.); 40. gem. In Utrecht. U' M; mr ■ill Verticaal: 1. Jong schaap; 2. muziek noot; 3. bergweide; 4. gem. in N. Brab; 6. insnijding; 7. muzieknoot; 8. de Griek se letter p; 9. meisjesnaam; 10. mu zieknoot; 11. land ten N. van de Hi malaya; 13. heden; 15. gem. in Utrecht; 17. speelgoed; 18. verouderd woord voor ivoor; 23. onbep. voornaamw.; 24. lid woord; 26. bijb. figuur; 28. pers. voor naamw.; 29. gewicht (afk.); 30. schei kundig element (afk.)* 32. rivier in Si- OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. aas; 2. anker; 3. roer; 4. last; 5. atlas; 6. niet; 7. das; 8. ervaren; 9. roest; 10. verzet; 11. ezel; 12. els; 13. nageL AARLANDERVEEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5