m Iedere kamer heeft persoonlijk een cachet IEMCO N.V. Hervormde Vredeskerk gaat in totaal met ong. 500 plaatsen een half miljoen kosten Daverend feest in Gehoorzaal LINIDO BEDDEN ^Qaulden prijsverlaging! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 29 JANUARI 1! De gehele electrische installatie van de Sterflat werd door ons verzorgd. Nieuwe Rijn 30-32 Leiden Telefoon 24244* Leidse sterflat nieuwe vorm Voorz. Hervkerkeraad Ds. Van Achterberg werd opvolger van ds. Vossers Ds. D. J. Vossers heeft het presidium an de centrale kerkeraad van de Lcld- e Hervormde Gemeente neergelegd. HU deed in Leiden zfjn Intrede op 2 maart 1941 en werd per 1 januari 1944 tot voor zitter van de kerkeraad gekozen. Vier termijnen van elk vier jaar ls ds. Vos- >rs dus voorzitter geweest. In de laatstgehouden vergadering van de kerkeraad heeft de oudste predikant .in leeftijd, ds. M. Ottevanger, zijn collega toegesproken. Hij herinnerde eraan, dat in deze voonzdttersperiode de overgang van de oude naar de nieuwe Kerkorde plaats had. Een groot vertrouwen hoeft ds. Vos officieel is geopend, is een ontwerp van het architectenbureau Postel te Bilthoven, De hoofdaannemer was het aannemersbedrijf C. van der Wiel G.zn. te Noordwijk aan Zee. De sterflat bevat 222 studentenkamers die onderverdeeld zijn in 12 groepen van 17 kamers en 1 groep van 18 kamers. Iedere groep van 17 kamers vormt een zelfstandige eenheid. Zij bevinden zich op de eerste tot en met de vierde verdieping en hebben ieder een afzonderlijke toegang vanuit het centraal gelegen trappehuis De groep van 18 kamers is op de begane grond en de kamers uit deze groep zijn ieder afzonderlijk van buiten af bereikbaar en hebben geen interne communicatie. De architect ls tot de stervormige plat tegrond gekomen omdat hij de bijzondere woonvorm tot uitdrukking wilde brengen. Bovendien maakte deze stervorm het mo gelijk de lange gangen, die bij een hori zontale groepering bijna onvermijdelijk zijn. te breken. Ook lijken de gangen kor ter dan zij zijn door een verschil in wand- behandeling en hoogte. De deuren in de gangen, die toegang geven tot de studentenkamers, hebben zoveel mogelijk verschillende kleuren ge kregen, opdat men zijn kamer in de eer ste plaats daaraan kan herkennen en niet aan het nummer of het visitekaartje Bo vendien heeft de architect op uitdrukke lijk verzoek van de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting ernaar gestreefd grootte van de kamers zoveel mogelijk differentiatie te brengen. Kleine eenheden Het beheren van studentenhulzen brengt problemen met zich en deze wor den groter naarmate de studenten elkaar minder kennen en minder contact met el kaar hebben. In een kleine groep zijn deze contacten beter en de studenten kunnen ongetwijfeld in staat worden ge acht voor de kleine groepen zelf een groot deel van de verantwoordelijkheid te dragen. Daarom is het systeem van kleine eenheden consequent doorgevoerd. Iedere verdieping in iedere „poot" van de sterflat vormt zo'n zelfstandige een heid. Interne communicatie tussen de een heden onderling is niet mogelijk. Dit is zo consequent doorgevoerd dat een stu dent die zijn beneden- of bovenbuurman in de daar gelegen eenheid wil bezoeken dezelfde afstand moet afleggen als naar een medestudent in een andere „poot"; hij moet namelijk zijn eenheid door de enige toegangsdeur verlaten en zich via de loopbrug naar het centrale trappe huis begeven, waarna hij van daaruit zich in verticale en horizontale richting naar een der andere eenheden eigen of in een der andere „poten" kan begeven. Zij die de studentenhuisvesting ford kennen, weten dat een soortgelijke „omweg" in sommige huizen aldaar sequent is doorgevoerd, zelfs voor verkeer tussen de kamers onderling. In iedere eenheid van 17 studenten be vinden zich als centrale voorzieningen een clubkamer waar ontbijt en lunch ge nuttigd kunnen worden en ten behoeve waarvan ook een klein keukentje maakt, en verder een centrale wasgele genheid met douche en toiletten. Verdere centrale voorzieningen zijn er niet. óf een boekenkastje óf een fauteuil tje. Voor de rest moet hij zelf zorg dragen en dat geeft iedere kamer een persoonlijk cachet; -uiteraard behoren de vloerbedekking en de nordiinen tot de stoffering die door de Stichting verzorgd is. Voor de afzonderlijke kamers uit de groep van 18 studenten op de begane grond geldt voor meubilering en stoffe ring hetzelfde als voor de andere kamers doch centrale voorzieningen zijn voor de ze studenten niet getroffen fbehoudens de rijwielstalling); zij hebben ieder een natte rel met eigen douche. W C. en wastafel Op de begane grond bevindt zich in een der andere „poten" een centrale rii- wlelberging, terwijl in de derde poot" ziin ondergebracht de ruimten voor de centrale verwarmingsinstallatie, de werk plaats voor de concierge met service- e en magazijnen en de woning vooi de concierge. Elders op het terrein zijn twee wonin- ?n voor de beheerders. Deze beheerders zijn leden van de wetenschappelijke staf taak het is erop toe te zien dat de bewoning zich beweegt langs de ordente lijke paden die van studenten verwacht n »n kunnen worden Daartoe ondei houden de beheerders onder meer enei zijds het contact met het bestuur en ar ids met de studenten, die worden vertegenwoordigd door één van hen (de nestor) per groep. angebracht, doorgezet. De brede, door- lopende raamstroken worden door de stu denten zeer op prijs gesteld en geven vooral op de hoogste verdiepingen gele genheid om van een prachtig panorama Leiden enerzijds en de duinen ander zijds te genieten. Met het oog op brand- :tofbesparing zijn alle ramen van dubbel ;las voorzien De afwerking van het ge bouw is sober gehouden, maar wel zijn die materialen toegepast die er op de lan- duur het best tegen kunnen. Zo zijn alle gangen betegeld, omdat dit materiaal bestand is tegen de veelvuldige verhul lingen die in een studentenhuis nu een maal normaal zijn. Financiële opzet De totale stichtlngskosten van het com plex bedroegen, met inbegrip van de aarde van de grond, rond 2.000.00(1 dus rond 9.000 per student. Ruim 1/3 dit bedrag werd verkregen door een ig. waarvan rente en aflossing uit de huur betaald worden Het resterende be drag werd fonds perdu verstrekt nl ene helft door een bijdrage van de staat en voor de andere helft door een bijdrage van de Centrale Stichting Stu dentenhuisvesting en de gemeente Lei- de gemeente Leiden heeft namelijk de grond beschikbaar gesteld tegen dechts formele betekenis hebbende mi- ■rimale erfpachtscanon. Bouwwijze De studenten betalen een buur van ge middeld 1 53 per maand, waarvan f 30 door de Stichting wordt besteed aan ren en aflossing van bovengenoemde le ng, aan het creëren van een vernieu- inesfonds. aan het onderhond en aan dere lasten als belastingen, assuran- in, enz. De overige 23 betreft omslag- kosten voor het schoonhouden, stookkos- :n verbrnikskosten van gas, elektri citeit en water. De kamerhuur varieert de grootte van de kamer. Bouwtijd tijd Zoails gisteren gemeld, .is ds. Vossers woensdag opnieuw praeses van de classis geworden. Door het neerleggen van het voorzitterschap vam de kerkeraad kan hij zijn werkzaamheden iin <±e wijkge- meenrte Levendaeü nog vergroten. Die zijn door de omvang van de wijkgemeente ad niet gering, maar de voorbereidingen dt de bouw van de Vredeskerk eisen de komende jaren de bijzondere aan tocht op. D6 Vossers heeft hier, ais hem de gezondheid wordt geschonken, nog vijf jaren te werken; hij zaïl er zeker doelbewust naar streven, de wijkge meente niet zonder Vredeskerk achter te Ds. H. J. .van Achterberg ls de op volger van. ds. Vossers in de centrale kerkeraad geworden. HjJ werd in 1914 geboren en is sinds 17 maart 1948 in Lel den werkzaam. Z|jn wijkgemeente is het Morskwartier met de Maranathakerk als centrum. DS. VAN ACHTERBERG nieuwe praeses Volledig opening van zaken Leiden-Zuid-West en - Noord (3 centra) zullen blijvend grote aandacht vragen daal, waartoe ook de Professoren wijk behoort, met de bouw van de Vredeskerk te beginnen, die, zoals bekend, moet komen in de omgeving van de speelweide van de buurtvereniging De Professoren wijk, bij de De Sitterbrug. In de aula van de Hervormde ulo-school Asserstraat hebben gisteravond de voorzitter van het bouwfonds, de heer Koelstra, de heer Batenburg als vertegenwoordiger van de centrale kerkvoogdij de voor zitter, de heer Van der Kwaak, was in verband met het overlijden van zijn vader verhinderd en de wijkpredikant, ds.c Vossers, volledige opening van zaken gegeven ten aanzien van de mogelijkheden van deze in dit nieuwe stadsgebied toch wel urgent geworden kerkbouw. De heer Koelstra deelde in zijn toelich ting mee, dat de wijkgemeente in twee i een bedrag van ƒ40.000 heeft ge spaand. Dat is ongetwijfeld een bemoe digend resultaat, maar als alle leden van de gemeente die als meelevend kunnen worden beschouwd, hadden meegedaan, dan was het bedrag 60.000 geweest. Als men op deze wijze doorgaat, zal het nog drie jaar duren voordat de ton bijeen is. En de centrale kerkvoogdij, die kenbaar met veel zorgen te maken heeft, vraagt een ton voordat de eerste spade in de grond gaat. Er moet op worden gerekend, dat de grond, de kerk, het wijk centrum en de inrichting in totaal bedrag van ƒ500.000 zullen vengen. Plan bijna klaar Er zijn gelukkig nog meer bronnen. Zo is er voor de Vredeskerk e tien jaar oude pot, die 70.000 bevat. Verder kan met enige zekerheid worden gerekend op sidie vanwege de overheid en bovendien krijgt Leiden een aandeel in de opbrengst van de landelijke kenkbouwactie 1959, die nu ongeveer tien miljoen gulden heeft Aan een studentenhuis worden zeer eisen tresteld in verband met de luldsisolatie, omdat de gelijktijdige be- irheid van de bewoners varieert va zich ernstig voorbereiden op een e\ of tentamen tot het zich nithnndig uiten over de plezierige kant van het leven. De daarvoor noodzakelijke geluidsisolatie in deze stcrflat bereikt door de schei dingsmuren tussen de kamers onderling goed zwaar te maken en op de vloeren isolatielaag aan te brengen. De stu denten ondervinden daardoor geen over- -st van elkaar. In de gevels heeft de architect de be tonnen balustraden, die langs de loop bruggen om constructieve redenen zijn De eerste plannen voor de sterflaf da teren uit de tijd voordat met de bouw van de paviljoens aan het Piet Paaltjens- pad werd begonnen. Er waren toen nog zoveel moeilijkheden te overwinnen dat inmiddels de plannen en de bouw van de paviljoens gerealiseerd konden worden. Nadat op 7 november 1957 de paviljoens officieel waren geopend, kon op 7 juli 1958 de eerste paal worden geslagen voor de bouw van de sterflat. Het was de be doeling dat deze flat op 1 juni 1959 ge reed zou zijn Ten gevolge van de span ningen op de bouwmarkt, die zich begin vorig jaar reeds deden gevoelen, was dit niet mogelijk, zodat begin september 1959. bij het begin van het nieuwe academische jaar, slechts één van de drie „poten" in gebruik kon worden genomen. Een maand later volgde de tweede „poot" en nog een maand later de derde en laatste. Nieuwe wetenschap: esoteriologie Pseudo-doctor huurde piano in Leiden en vertrok Weest, dan was het niét gebeurd, want ik heb hem wel meer van gekke dingen afgehouden", zo schreef een psy chiater aan de Haagse rechtbank in het geval van een 46-jarige fabrieksarbeider uit Den Haag. Deze stond terecht wegens oplichting en verduistering. In Leiden wo nend, was hij in juni 1959 naar het Leidse filiaal van de orgel- en pianohandel Ben der gegaan. Aan de bedrijfsleider had hij zich voorgesteld als „dr. ir. M.", esote- rioloog van beroep en woonachtig in Zeil am Sêe (Oostenrijk). Hij overhandigde een visitekaartje, waarop deze gegevens Persoonlijk cachet Iedere student is praktisch geheel vrij in de wijze waarop hij zijn ka mer wil inrichten. Hij krijgt daartoe t>an de Stichting een bed met ma~ tras, een garderobekast en een stoel, temvijl hij verder kan kiezen uit óf een schrijftafel óf een laag tafeltje Voor elk bedrijf en zakenman de Opel Van of Caravan. Een rendabele belegging in een noodzakelijk vervoer middel is de koop van OPEL bestel- of combi natiewagen. OPEL VAN: de ideale, moderne bestelwagen. OPEL CARAVAN: de efficiënte zaken-, tevens comfortabele familiewagen. O* Showroom: St«tionsw«g t «n 2. Kantoor, werkplaats an garaga: Morssingel 1 b Hoge Rijndijk 5 Tel. 24741 Puzzelprominenten 1. K. Ttonmers, Rijnsburgerwc-g 80, Leiden; 2. p. Voorwinden, Dijk 19. Benthuizen; 3. F. C. Chaudron, Tulpenstraat 21. Leiden, DECIMUS Iunius Juvenalis, die De waardige Stadsgehoorzaal vind dat de VVSL op bijzonder varit 67-135 na Chr. leefde en was gisteren omgetoverd in een originele wijze dit lustrumfeest als satirisch dichter de toestan- complex van feestzalen. Kleurige in elkaar heeft gezet, en ik kan den in het Romeinse rijk tijdens ballons en papierslingers, ge- u verzekeren dat dit één van de de keizertijd zonder schroom kroond door een heus zweefvlieg- gezelligste festiviteiten is, die ik over de hekel haalde, heeft een$ tuig dat triomfantelijk boven het tot nu toe in Holland heb mee gezegd dat de Romeinen slechts vrolijk gewoel uitzweefde, had- gemaakt". behoefte hadden aan brood en den de grote zaal, waar Concert- zijn Spaanse collega, de hertog spelen (panem et circenses). Hij gebouw Orkest, Madrigaalkoor £)e Baena, op en top 'n grande en voorzag hiermee de val van het en Erna Spoorenberg hun triom- zonder de jovialiteit van de heer eens zo machtige rijk, dat in zijn fen plegen te vieren, veranderd Young, koos zijn woorden om- dagen niettemin op het toppunt in een tempel van onbezorgde zichtig. „Ik ben zeer verheugd van zijn macht gekomen was. vreugd. Burgemeester en me- dat ik op dit feest werd uitgeno- vrouw Van Kinschot waren er, de digd. Ik en mijn gezelschap amu- Onder hetzelfde motto, „Brood ambassadeurs van Spanje en seren ons voortreffelijk. En, voor en Spelen", heeft de jubilerende Amerika, resp. de hertog De Bae- zover ik het kan beoordelen naar Vereniging van Vrouwelijke Stu- na en mr Philip Young, waren er, de Spaanse dansen: ze vertonen geen kitsch. En ik zou er dit nog aan toe willen voegen: het is mijn Brood en spelen vurige wens iet vooral op het denten te Leiden gistermorgen de deuren van de Stadsgehoorzaal wagenwijd opengegooid voor de talrijke genodigden, om te genie ten van een doorlopende voor stelling van Hongaarse, Spaanse, Russische, Schotse en nog vele andere nationale dansen, terwijl daarbij en dat is dan het gebied van studentenrelaties, de betrekkingen tussen uw en mijn honderden uiteraard VVSL- land wat nauwer zullen worden es waren er, -vergezeld van hun aangehaald." aarui e7t uut js in*™ nKl monsieur le compagnon, die ze Met deze Amerikaanse en °b7o"od" - "tev77 "gel^'êuhèid VOOT de totmmw,* hebben uit- Spaanse indrukken nog vers in was om een ontbijt of lunch, sa- gekozen. fcortom, tout Leyde um- het ^rt, zijn „ij bierna door ie mengesteld uit buitenlandse ge- vers,ta,r was er. en het was alle- stadsgehoorzaal gaan dwalen, rechten, te nuttigen. maal zeer 9enoe9hJk en zeer Trappen op, trappen af, zaal tn, vrolijk. zaal uit. Overal gezéllige zitjes De Juvenalis, die, zo hij op De muziek was niet van de met „èles" en hun gezellen. Hier dit ogenblik leefde, op eenzelfde lucht: vurige Spaanse melodieën, strandstoelen, daar biervaten, satirische wijze over ons aller dromerige Russische klanken, ge- overal muziek en vrolijkheid. VVSL zou schrijven als zijn grote voelige Franse chansons, nu en Sommige stelletjes zaten stil bij naamgenoot het deed over de dan afgewisseld door de puur- een in een achteraf-hoekje, en oude Romeinen, zou wel een Hollandse klanken van een piere- waren bezig betrekkingen op grote Nurks en een doorgefour- ment, dat levensgroot achterin de lange termijn aan te knopen. An- neerde pessimist moeten zijn, zaal stond en zijn trillers en syn- deren stonden diepzinnige ge- wanneer hij een parallel zou wil- copen als confetti de zaal inslin- sprekken te voeren over Civitas- len zien tussen dat in weelde on- gerde. gedachte en baccalaureaatsstudie. dergegane Romeinse Rijk en de wij hebben even de Ameri- Weer anderen zaten zo maar stil vitale, solide en allesbehalve ten kaanse ambassadeur die als „cal- voor zich uit te staren, en dron- ondergang gedoemde gezellig- Ier" optrad voor de microfoon om ken de vreugd met volle teugen heidsvereniqing uan onze Leidse de Amerikaanse dansen aan te in, om met Marsman te spreken, meisjesstudenten. Immers, juist kondigen, aangeschoten, om en- En tussen al deze onbezorgde in deze dagen is wel zeer duidelijk kele indrukken. „Well," zei hij, jonge mensen bewoog zich onze aangetoond dat de WSL be- „ik vind het allemaal buitenge- kroonprinses Beatrix met haar staansrecht heeft, en de curve woon plezierig. En het opmerke- begeleider, en het was haar dui- van het ledenaantal en niet min- lijke van dit alles vind ik, dat de delijk aan te zien dat daar in die der van haar activiteiten gedu- studenten hier vrijwel precies feestelijke Stadsgehoorzaal de rende de laatste jaren, bewijzen eender feestvieren als bij ons in lasten van het toekomstig ko- zonneklnar dat zij groeiende en Amerika Studenten zijn overal ningschap verre van haar lagen, bloeiende is. ter wereld toch altijd gelijk. Ik Gelukkig. varen vermeld. Tevens vertelde hij tijdelijk in te wonen bij de weduwe van professor te Leiden. Alleen dit laatste Op grond van dit verhaal kreeg de fa brieksarbeider een fonkelnieuwe piano in huur, waarbij hij liet doorschemeren dat hij het instrument eventueel wel zou wil len kopen. Toen hij echter uit zijn kamer werd gezet, vertrok hij met de piano Den Haag en liet niets meer van zich „Ik heb er niet aan gedacht de fa. Ben- ;r in te lichten", zei verdachte nu. „Kom >u, een piano is toch niet iets dat je per ongeluk in je vestjeszak vindt", repliceer de prof. Van Hattum, de president. Hij had nooit iets voor de piano betaald. „Is het grootheidswaanzin dat dr. ir.? U hebt dat meer gedaan, ook in het bui tenland", merkte de président op. In wer kelijkheid was verdachte maar eenmaal enkele dagen te Zeil am See in pension geweest. .Wat is dat eigenlijk, esoterioloog?". wilde de president weten. „Het heeft te maken met de occulte wetenschappen", antwoordde verdachte. De president con stateerde dat eigenlijk niemand precies weet wat het is en hij vond het een goed gekozen woord om Indruk te maken op het publiek. Autohuur In Duitsland had verdachte voorts auto gehuurd, die hij kort daarop ten eigen bate had verkocht, voorzien van een verklaring dat het zijn eigen auto was. Reeds vaker was hij veroordeeld. De psy chiater achtte hem verminderd toereke- lingsvatbaar. Bij het toepassen van straf zonder meer zag hij geen enkel perspec- Dt verbetering. Alleen een langdurige behandeling zou uitkomst bieden. In dat lioht bezien, wilde de officier an justitie het accent meer laten vallen op de maatregel dan op de straf. Hij derde vijf maanden gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling vai regering. Mr. D. Huisman, de verdediger, rele veerde hoe verdachte al onder behandi ling van een psychiater was. Tijdens de vakantie van deze psychiater had het ge beurde plaats. Herhaaldelijk heeft dachte al in inrichtingen vertoefd e raadsman meende dat men hem nu kans moet geven met een voorwaardelijke terbeschikkingstelling. Uitspraak 11 febr. Delft Eindhoven en Wageningen ook in de STERFLAT uit DELFT opgebracht, waarvan de Hervormde ge meente van Leiden voor een 65.000 heeft gezorgd. De heer Koelstra meende, de leden der gemeente als bijdrage één gulden per maand mag wor den gevraagd. De architect, die ln Arnhem woont, slaagde erin, binnen enkele maanden een ontwerp voor kerk en wijkcentrum ge reed te hebben. Door een financiële schrijding moest het hem echter worden teruggegeven met het verzoek versobe ringen aan te brengen. Het plan bevindt zich nu ln nadere studie, maar op korte termijn ls er wel Iets te verwachten. Zuid-West: 2 centra De heor Batenburg confronteerde de aanwezigen met de zorgen van de kerk voogdij voor de gehele Hervormde ge meente. Zo moet in het stadsdeel Noord spoedig mogelijk een centrum worden gebouwd; notabene: het wijkgebouw de Stille Rijn en "z diensten op zc dag zijn Ln de aula van de gemeentelijke b.l.o.-school aan de Marnixstraat In zuid west moet ook het nodige gebeuren. Ten 'en van de kerkdiensten zal daar de voorlopige oplossing worden gevonden dat de Hervormden gebruik gaan maken de in aanbouw zijnde Geref. kerk, zoals de Gereformeerden kerken in c Maranathakerk aan de Lage Morsweg. Maar in zuid-west zal toch binnen af zienbare tijd een volledig wijkcentrum moeten komen. En deze wijk breidt zich zo nit, dat voor een iets verdere toekomst tweede wijkcentrum dient te worden geprojecteerd met wellicht in een nog nog Iets verdere toekomst een kerk. Dan heeft de kerkvoogdij ook tot taak, de oude gebouwen van de gemeente in stand te houden. De Hooglandse kerk wordt gerestaureerd, maar de kerkvoogdij erin geslaagd, hiervoor een zeer gun stige subsidieregeling te verkrijgen: de Hervormde gemeente hoeft niet 5 procent van de kosten te dragen; de rest komt van het rijk, de provincie de burgerlijke gemeente. Binnenkort moet ook de koepel van de Marekerk onder honden worden genomen; uiter aard zal de kerkvoogdij proberen, hier voor^ een even gunstige subsidieregeling S ubsidier egeling Rekening moet ook worden gehouden met de rente, de aflossing en de exploi- van de nieuwe gebouwen. De heer Batenburg deelde mee, dat de wekelijkse derde collecte in de erediensten onder titel „Hervormd Leiden offert bouwt", die endge maanden geleden ter vervanging van de „plaatsenbusjes" werd ingevoerd, tot dusver een bedrag v 10-000 heeft opgeleverd. Er komt hier daar ook een busjesactie bij de leden der Gemeente thuis op gang. Het spreekt vanzelf, dat de kerkvoogdij pogingen aanwendt een subsidieregeling de uitvoering der nieuwe plannen by de gemeente Leiden te bevorderen. Met de r.k. kerk en de Geref. kerk ter plaatse is al een verzoek by de gemeente Ingediend. Deze materie, die in andere gemeenten al haar beslag beeft gekregen, Is hier nog In studie. In ieder geval hoopt de kerkvoogdij, dat van deze kant niet-onbeduidend bedrag tegemoet kan worden gezien. Gedacht wordt aan eet grootte van ƒ50.000 ƒ75.000. Als de Hervormde gemeente voor d< landelijke actie op ƒ65.000 blijft staan, i; bijdrage uit dat fonds van ongeveer .000 te verwachten. Verdeeld met plannen voor Lei den-noord en -zuid-west deze som voor de Vredeskerk tot geveer 10.000 worden gereduceerd. De helft van de opbrengst in de landelijke actie voert naar de Gemeenten terug. Er blijft, ervan uitgaande dat deze actie tien miljoen opbrengt, dus 5 miljoen gulden Daarvan moeten 160 kerken worden gebouwd. Per kerk zou dat een bijdrage betekenen die tussen de 30 en de 40.000 gulden ligt. Grond anderhalve ton De kerkvoogdij zal dan nog een behoor lijk bedrag moeten lenen. Voor de Vre deskerk kan dat op 250.000 worden be paald. De kerk zal ongeveer 500.000 gaan kosten. Er moest een limiet worden gesteld. Het is niet verantwoord, duurder project tot uitvoering te brengen ten koste van delen van de stad dringend iets moet gebeuren. De grond voor de Vredeskerk kost al anderhalve ton (4300 m2), naar voorlopige berekenin gen. Voor het project zelf blijft dus 350.000 over. Het wordt een kerk met 450 500 zitplaatsen. In het slot van zijn zeer duidelijke uiteenzetting stelde de heer Batenbun dat bij ddt alles nog niet eens aan uit breiding van het aantal predikantsplaat- sen is gedacht, wat bij een voortgaande uitbreiding van de stad beslist onont koombaar is. In zuid-west bijvoorbeeld zal de predikant niet lang meer alleen kunnen werken- Ontmoetingscentrum Mr. dr. De Vries, directeur van christelijke kweekschool, dde, wonend in de Zeemanlaan, tot deze wijkgemeente behoort, zou een opwekkend woord spre ken. Hij was ziek geworden, maar had zijn toespraak uitgeschreven, dde nu door zijn vrouw werd voorgelezen. De heer De Vries gaf daarin een scherpe analyse van het verzakelij kings- en vervreem dingsproces in de stad. Men kent elkaar niet meer. In de wijkgemeente ls dat wel anders. De wijk ls ln zekere zin een dorp ln de stad en in de wijkgemeente krijgt de kerkelijke gemeente weer kans om werkelijk gemeente te worden en te zijn. Moet die gemeente dan genoe gen nemen met een noodgebouw. al| mag z|j dankbaar z|jn voor een ge-| tegenheid als de aula? Als w|j ergens de kans krijgen elkaar niet slechts tegen te komen maar werkelijk te ontmoeten, dan ls het in de kerk. De te bonwen Vredeskerk mag gezien worden als een opgericht teken van Christus' opstanding en een procla matie van het Koninkrijk Gods. Zo besloot mr. De Vries z|jn aanvurend woord. Zijn vrouw las het zo voor, dat het drong tot een geestdriftig applaus. Duurder niet verantwoord Ten slotte sprak ds. Vossers. De larnds lijke kerkbouwactie zag hij als een waafv stuk, dat tot nu toe uitstekend is ge slaagd. Voor provincies als Zeelamd et Friesland, die zelf weinig hebben te bot en royaal hun bijdrage leverde, heeft hij de grootste bewondering. Da; is de Vredeskerk wel heel dichtbij. D, Vossers meende, dat de kerk zeker 5(r jatsen zal moeten bevatten. Eq duurder object durfde hij bij de kerk voogdij met het oog op de behoeften it andere wij kgemeenten ndet te bepleiter, Ds. Vossers deelde nog mee, dat op maant in de aula van de school Assen, straat, als het bestuur van de schoolvei eniging toestemming geeft, een theemid ten bate van de Vredeskerk zal wor. den gehouden, waarop men de goederei ran een onlangs in het wijkgeboui Levendaal gehouden bazaa zijn overge bleven, wil verkopen. Na de pauze ver. toonde architect Van der Sterre udt Lei- derdorp een serie nieuwe Hervormdf kerken. Hij gaf bij elke projeotie een toe lichting. Om U te laten zien, dat het menens is, als Gebr. Coster een opruiming aankondigt, geven wij U hier een aanbieding die haar weerga niet kent. üJÉÉ Uitmuntende herenjas in een voorname stof, genre teddy- obey, in zeer moderne kleuren. Gedistingeerd, vlot model met pri ma afwerking en royale coupe. U staat verbaasd over de prachtige kwaliteit! Coster bewijst zijn opruiming. Want deze jas, met de normale verkoopprijs van koopt U nii, zolang de voorraad 1^.11. 75 ma,en&,Wrn Geen post- of telefoonbestellingen, LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent Koepel van plastic voor Leidse Sterrenwacht Het architectenbureau Vara Oerle Schrama-Bos te Leiden heeft momenteel op het teroeam van ée Leidse Sterren wacht ira aanbouw een koepel van 7,5 meter middellijn voor die opsteliiiing van iera fotografische kijker. Maandagochtend tussen 8 era 9 uur wordt de koepel door middel van een kraam op het gebouwtje geplaatst. Afscheid Leids rechercheur De heer P. Dijkstra, rechercheur bij de afdeling bijzondere wetten van de Leidse politie, neemt, nu hij veertig dientjaren heeft, morgenmiddag van 2 tot 4 uur af scheid tijdens een bijeenkomst in het bu- Ds. Molenaar beroepen Ds. C. Molenaar te Leiden ontving een beroep vam de Gereformeerd» Gemeente van Waamdenbung.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4