Prins Bernhard opende de Leidse studentenflat Fa F. v. d. Mark Zn Fa GEBR. BISSCHOPS Fa.C. J. de Jong Zn nieuwe leidsche courant 3 VRIJDAG 29 JANUARI 1960 0 Agenda voor Leiden Vrijdag Antonius-clubhuis, 7.45 uur; feest avond personeelsvereniging De Sleutel- Pieterskerk, 7-15-7.50 uur; Avondgebed Stadsgehoorzaal, 8 uur: Vierde concert Leidsche Kunstkring Voor Allen, Robert Alexander Bohnke, piano. Den Burcht, 7.45 uur: Feestavond Leid sche Chr. Oranjevereniging, D Wijnbeek over prinses Beatrix en vorstenhuis, zangwed strijd Chr. scholen. Zomerzorg, 8 uur; Filmavond Ned. In stituut van register ingenieurs NIRA, verzorgd door Van Doornes Automobiel fabriek te Eindhoven Zaterdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Feest arnuse- mentsvereniging Vriendenkring. Den Burcht, Jacobazaal, 8 uur: eerste lustrum mondaccordeonvereniging De Mondorico's. Den Burcht, 8 uur: Feestavond perso neelsvereniging De Landbouw. Films Casino (2.30 cn 8 uur, zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur): Les tricheurs (18 jaar). Lido (2,30 en 8 uur): Zuster Luc (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Freddy, die Gitarre und das Meer (alle leeftijden). REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Revolver- damp In Tucson (14 jaar); donderdag: Les grandes illusions (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Les quatre cents coups (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Slaap kamergeheimen (18 jaar). Tentoonstellingen Prentenkabinet: tentoonstelling foto's P. H de Goede, tot en met 30 januari Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan, tot 28 februari 1960. Lakenhal, tentoonstelling aankopen Stichting Openbaar Kunstbezit (tot 8 februari). Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 530 u„ woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voot Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Academisch-Histonsch museum' Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tol half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7' elke dag geopend van -05 u Prentenkabinet, Kloksteeg 23, elke dag van 2 tot 5 uur. Deze opgaven gelden niet voor zon en feestdagen). De Prins deed gisteravond om streeks kwart over 5 de lichten van de sterflat aanflitsen. De knop was aangebracht op een tafeltje bij de aula van de huis houdschool, waar de toespraken waren gehouden. Links van de Prins prof. Kuenen, de voorzit ter van de Leidse studenten huisvesting, en réchts de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals. Foto N. van der Horst. Met druk op de lichtknop Tussen 1960 en 1970 zal voor f. 19.800.000 aan kamers (2200) moeten worden gebouwd MET EEN DRUK op een knopje waardoor de lichten aanflitsten heeft prins Bernhard gisteravond omstreeks kwart over vijf de sterflat voor studenten aan de Haagweg geopend. Van de aula der in aanbouw zijnde christelijke huishoudschool (Verlengde Toussaintkade) wandelde hij tussen de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, en de voorzitter van de stichting Leidse Studentenhuisvesting, prof. dr. D. J. Kuenen, naar het flatgebouw, waar de studenten de Prins uitbundig begroetten. De openingsbijeenkomst begon om vier uur, maar de Prins kwam een uur later aan, in gezelschap van zijn secretaris, dr. F. A. dé Graaf. Onder de aanwezigen in de prachtige aula van de huishoudschool waren dr. A. J. Piekaar, chef van de afdeling Hoger Onderwijs en Weten schappen, mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw, waarnemend com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator van dc Leidse universiteit, prof. mr. J. E. Jonkers, rector magnificus, burgemeester en mevrouw Van Kinschot, wet houder A. J. Jongeleen van openbare werken, en nog andere functionaris sen van de gemeente Leiden. dankbaarheid, omdat de stichting Leidse Studentenhuisvesting de stand van zaken zo onverbloemd heeft opengelegd. Na een aanvanke lijk afwijzende houding heeft ook de regering beseft, dat verantwoorde lijkheid voor de universiteit ook ver antwoordelijkheid voor de hu-isves- ting van de studenten meebrengt. Het bedrijfsleven heetf tastbare be wijzen van zijn belangstelling gege ven. „Steeds opnieuw moeten wij blijven verkondigen, dat het niet voldoende is, laboratoria te bouwen en professoren te benoemen als de studenten niet ten volle kunnen profiteren van de hun geboden kans zich te ontivikkelen tot frontstrij ders voor de geestelijke en materiële bloei van ons vaderland, temidden van een wereld, die aan alle kanten vooruitstormt." De president-curator besloot met te zeggen, dat de studenten als iedereen in deze dynamische tijd moeten woekeren met de talenten waarover zij beschikken, maar dait hun ook de mogelijkheden daar toe geboden moeten worden door waar dut kan het materiële pad te effenen. Voor één gulden De burgemeester van Leiden; jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak woorden van gelukwens en gaf de stichting L.S. nog eens de verzekering, dat het gemeentebe stuur een open oog heeft voor de belan gen die ten aanzien van de huisvesting voor studenten op het spel staan. De ge meente heeft voor deze keer het terrein van de sterflat voor de symbolische prijs van sloohibs één gulden aan de stichting afgestaan. Ongeveer vierhonderd Nederland se bedrijven hebben tot dusver bijna drie miljoen gulden voor de studen tenhuisvesting bijeengebracht. Zo deelde prof. dr. C. J. F. Böttdher, voorzitter van het curatorium van de centrale stich'ting Studentenhuis vesting, mee. Er is nog een half mil joen nodig om ook in de andere steden aan de eerste plannen te kun nen meewerken. Verder voerden het woord de heer A L. Th. van dor Meer, nestor van de twee de verdieping van de studentenflat, dia een vlag aanbood en architect H. PosteL De laatste bracht dank onder anderen aan de wethouders Drijber en Jongeleen- De Prins Om vijf uur reed die auto van de Prins voor. Prof. Kuenen en mr. Drijber be groetten hem aan de ingang van de aula. De Prins verklaarde, dat hij de opening van diit studentenhuis had aangegrepen om enkele opmerkingen te maken over de grote betekenis van het vraagstuk der studentenhuisvesting. Tot voor kort be stond dit vraagstuk nauwelijks. Door de Prof. Kuenen heette het welkom en gaf een indruk van de plan nen die de stichting Leidse Studenten huisvesting voor het komende decennium koestert. Als niet tijdig voor voldoende huisvesting wordit gezorgd, aidius de hoogleraar, zal er een ogenblik komen dait de universiteit geen studenten meer kan opnemen. Niel voldaan De president-curator wees eróp, dat In de periode '19601970 kamers voor 2200 studenten moeten worden gebouwd. Dit vraagt een rijkssubsidie van 12-100-000 op een totaal van 19.800.000 aan bouw kosten. „Dankbaar maar niet voldaan, zo ooit, 'dan is deze uitdrukking hier op haar plaats", zo sprak de president. „Wij heb ben geen tijd na deze volbrachte arbeid eens uit te blazen en ons in de handen te wrijven, integendeel, de handen moe ten uit de mouwen gestoken blijven". Bij dr. baron de Vos van Steen- wijk overheerste toch het gevoel van Hoe een man van AEROPHOTO NEDERLAND de Leidse sterflat zag. jaren heen is nu eenmaal in ons land de verantwoordelijkheid voor het persoon lijke welzijn en de vorming van de stu dent helemaal aan hemzelf overgelaten. Dit in tegenstelling tot vooral de angel- saksische landen en tegenwoordig ook enige landen in Zuid-Amerika, waac samenwonen van de studenten in col leges en een onder leiding studeren be kende zaken zijn. In Nederland bleef die universitaire gemeenschap passief. Na de bevrijding Is er een voor zichtige ontwikkeling in andere rich ting begonnen. De overtuiging won veld, dat enige bemoeienis met de student buiten de college-uren voor delen met zich zou kunnen brengen voor de student zelf, voor de univer sitaire gemeenschap en daarmee voor het land als gelieeL Er valt, zo vervolgde de Prins, tweeër lei oorzaak aan te wijzen. In de eerste plaats de enorme uitbreiding van het aan tal studenten, een toeneming dde nog steeds doorgaat. In de tweede plaats het gelukkige feit, dat jonge mensen uit krin gen die vroeger niet in staat waren hun kinderen de universiteit of hogeschool te doen bezoeken, nu daartoe wel in de ge legenheid worden gesteld. is men gekomen tot het scheppen de mogelijkheid meer leiding bij de studie te geven. In dit verband wend ook het vraagstuk van de huisvesting aange pakt Natuurlijk speelde hierbij de wo ningnood onder de studenten een grote rol. De toestand was en is nog steeds nijpend. De woningnood onder de studen ten lenigen en de schadelijke vereen zaming van de individuele student tegen gaan, dat zijn de idealen, die hen dde het vraagstuk van de studentenhuisvesting ter hand namen, voor ogen staan. Het stemt, aldus de Prins, tot grote voldoening, dat het bedrijfs leven, het nationale belang van de „complete" student heeft ingezien en miljoenen heeft bijeengebracht voor de financiering van de bouw van huizen. De Prins deed een be- Alle tegelwerken in de STERFLAT werden uitge voerd door Aannemer v. tegelwerken Nieuwe Rijn 33 A Leiden Telefoon 31703 De stucadoorswerken in de STERFLAT zijn uitge voerd door SASSENHEIM Rusthoflaan 42 telef. (025321—-7705 LISSE Nieuwstraat 27 telef. (025301—3651 Ook in de STERFLAT ,ijn alle Loodgietcrswerken en Sanitaire installaties uitgevoerd door: Katwijk aan den Rijn telef. (01718)2133 roep op allen die in detoekomst worden benaderd, met dezelfde gul heid te geven. „Want wij zijn er nog lang niet. Wil Nederland in de wed loop tussen de volkeren kunnen blij ven meedoen, dan is het nodig, dat wij beschikken over een studerende jeugd, die een zo volledig mogelijke vorming krijgt. Kennis is noddg en goed, mensenkennis is even nodig en even goed. De bestaan de gezelligiheidsverem.gingen hebben hier een grote taak, maar zij kunnen dde al leen niet meer af. Studentenhuizen als deze stenflat kunnen bijdragen tot nau wer contact tussen de studenten onderling en daardoor tot hun vorming als mens". Het was de Prins ten slotte een vreugde, deze in Nederlands oudste studentenstad gebouwde flat voor geopend te verklaren. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het flatgebouw waar het door des kundigen werd rondgeleid. De lof over wat is totstandgekomen, was algemeen. Prins Bernhard vond het een prachtige mop, de, zij het wat mislukte, landing van het minia tuur-vliegtuigje op de binnen plaats van de studentenflat. Geheel rechts op de foto (met handen in de zak) minister Cals, links van hem (met bril) prof. Kuenen, voorzitter van de stich ting Leidse Studentenhuis vesting en dan de Prins. Foto N. van der Horst. ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST STELDE TELEUR HET ROTTERDAMS Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse bleek niet bijzonder goed op dreef te zijn tijdens het concert van gisteravond voor leden van K. O. Daar de drie werken die het pro gramma vermeldde, Brahms' Haydn-variaties op. 56a, Mozarts pianocon cert in c K.V. 491, en Francks symfonie in d, alle tot het bekende repertoire behoren, hadden we verwacht dat een ontbreken van belangwekkende ontdekkingen zou worden vergoed door verfijnde en doorleefde vertolkin gen. Het gold hier immers drie meesterwerken der symfonische literatuur en daarmee kan men het best doen, mits de uitvoeringen op zijn minst het stadium van de repetitie ver achter en beneden zich laten. Wellicht 'waren dirigent en orkest belast geweest en ondervonden zij daar thans de terugslag van; dn elk geval bleef allies slordig, onevenwichtig, ondoordacht en gejaagd kllimiken, van Brahms tot Franok. Vooral de koperblazers lieten zich aan de eventuele öirntenrtiles van de dirigent niet al teveel gelegen liggen en overspanden geregeld het volume, zodat de klonk vaak die van het harmonie orkest ging benaderen Dit was met name in sommige delen van Brahms en dn de Fnanck-symfonie hot geval. Climaxen werden te snel en te weinig voorbereid opgebouwd, frasering bleef vaak onduidelijk. Dit was teaneer jammer, omdat Brahms' partituur toch een schoolvoorbeeld kan wooden genoemd van zeer afwisselende, zeer fraaie or- kesbra'.iiekuust waarbij calorief en timbre steeds in dienst staan van de uitgebreide scala van stemmingen en gevoelens die die componist bot uitdrukking brengt. De tutti in Mozarts ingetogen, ja tragische c-mineur-concert klonken nu ook niet bijster gedisciplineerd. Gelukkig echter bleek de soliste, Ingrid Haebler, haar reputatie als Mozart-vertolkster ten volle te ver dienen. Zij speelde haar prachtige partij gaaf, bescheiden, dichterlijk en toch briljant, met in de finale een vleugje Beethoveniaanse pathos, juist zoals het moet. Zij ontving te recht een zeer warme ovatie. Over dc uitvoering van Francks mees terlijk gebouwde, doch wat zwaar geor kestreerde symfonie vattlt na het boven staande niet veel nieuws meer te zeggen. Zo engens dan heeft men juist hier be hoefte aain een beheerste orkesbddirectie. Daaraan ontbrak echter wei een en ander. Leids kantongerecht Ambtenaar bracht jongen ten val Gisteren heeft de Leidse kantonrech ter weer een extra zitting ingelast, om dat anders een te grote achterstand zou ontstaan in de te behandelen zaken. Een 38-jarige ambtenaar uit Oegstgeest stond terecht, omdat h(j dc 15-jarige zoon zUn buurman, toen deze op de fiets hem uitreed, een flinke duw had gege ven, met als gevolg, dat de jongeman lelyk kwam te vallen. Al eerder had hij moeilijkheden met zijn buurman gehad. Bij die gelegen heid had de ambtenaar een aantal hees ters met wortel en al uit de naast zijn huis gelegen tuin getrokken. Conform de eis veroordeelde de kan tonrechter de niet verschenen Oegst- geester tot 12 boete subsidiair vier dagen. Een rijschoolinstructeur stond terecht voor een verkeersfout, die een van zijn leerlingen had gemaakt. De eis van 30 subs, zes dagen werd door de rechter verlaagd tot ƒ20 of acht dagen. Er was nogal wat schade, die de instructeur zal moeten betalen. Een 23-jarige banketbakker had met zijn motorfiets een bejaarde dame aan gereden. Het was nogal meegevallen. De schade bleef beperkt tot een paar nylons die de bakker niet eens behoefde te vergoeden. „Hou het geld maar in je zak", zo had de dame gezegd.. De kantonrechter veroordeelde tot 15 subs. 6 dagen, na een eis van ƒ25 subs 5 dagen, Ook hier, dm. het tweede deel bijvoor beeld, kwam het tempo ons te snel voor. Gezien de vele goede herin-neringen die we aam Fliipso en zijn musici bewaren, koesteren wie de stelligste verwachting dot een volgend concert te Löiden door dait ensemble onze telieurgteldmg vam gis teravond geheel rail kunnen doen ver- Dr. J. van der Veen GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie* Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij bij besluit van 22 januari 1960 een wacht- verbod hebben vastgesteld voor de He renstraat, voor zover gelegen tussen de BloemistenLaan en do LeLiestraaJt, aan de zjide der even huisnummers. Een afschrift van dit besluit is gezon den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, de door de Minister van Verkeer en Water staat aangewezen verenigingen, behar tiging van verkeersbélangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten der provinciale Zuid-Holland. De tijd leert U „TEGELEN IS ECONOMISCH" DE TECELHANDEL, Oude Vest 79 Leiden Woningbouw in zuid-west De Leidse architect D. L. Landman heeft namens B. en W. van Leiden het bouwen van 126 etagewoningen en 21 eengezinswoningen in Leiden Zuid-West VIII opgedragen aan het aannemersbe drijf A. P. Kuyl uit Voorschoten. De aan- neemsom werd in overleg bepaald op f 2.202.500. Buiten dit grote complex droeg archi tect Landman, ook namens B. en W. aan dezelfde aannemer het bouwen van 11 eengezinswoningen op, ook in Leiden Zuid-West VIII. Van dit project werd bepaald op 1 180.600. Heropening van zaak Vanmiddag te dm hief. pamd Mare 116 het schiid'arsbedrijf vam H. P. Jansen her opend; heit lis geheel gemoderniseerd. Er veel belangstel!ding voor de herope- Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Leidse hartverwarming voor de Prins: Met de KLM méér mans "J^ENNELIJK om Prins Bernhard nog milder tc stemmen dan hij al was, hebben de bewoners van de stu dentenflat hem gisteravond na dc opening in de aula van de huishoud school met een miniatuur-K.L.M.- vliegtuigje bij hun kamers enthousiast begroet. De Prins vindt het immers ongehoord, dat onder dc druk van een maatschappij weer voor onbepaal de tijd geen landingsrechten aan do K.L.M. op Los Angeles worden ver leend; hij heeft deze houding van dc Pan American, toen hij van dc weck op Schiphol in Nederland terugkeer de. ernstig gekritiseerd. Dc studenten hadden de Prins met landingsrechten naar huis willen laten gaan. Zij spanden van de eerste ver dieping van hun gebouw een lijn naar een op het binnenplein ontworpen en door flakkerende vetpotjes gemar keerde landingsbaan, waarlangs het vliegtuigje zou moeten dalen als Prins Bernhard het terrein betrad. Een rode vuurpijl koos sissend de lucht toen het vliegtuigje zijn daling begon. Alsof het geheel overeenkomstig het voor de K.LJVI. zo negatieve resultaat was georganiseerd, maakte het toe stelletje halverwege de lijn een dui keling. Akelig hing het daar te ben gelen en toen iemand het aanraakte, viel het met een smak plat op de En dc vele toeschouwers die daar als verkleumde passagiers op het zil veren vogeltje hadden staan wachlen, de vetpotjes dik omzomend, zochten toen maar gauw dc behaaglijkheid van een studentenkamer op. Prof. Kuenen legde zijn linkerhand op de rug van de Prins alsof hij wilde zeg gen: „Nu hebben ze geprobeerd, u uw teleurstelling over die luchtvaart- onderhandelingen even te doen ver geten, en nou moet die poging zó eindigen. Maar kom mee naar binnen, daar wacht u een stonde studenten- vreugd". En van deze stonde heeft de Prins, naar hij later zei, erg genoten. Bij het verlaten van het binnenplein keek hij nog even omhoog. Daar vormden voor een strook ruiten kapi tale letters de hartverwarmende slag zin „Met dc K.L.M. méér mans". Zo koos de Prins met de wetenschap dat de Leidse studenten hem in zijn plei ten voor onze nationale luchtvaart maatschappij steunen, richting Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3