CHRISTELIJK KONING- RICHARD Onverantwoord verzoek van een stichting Kerken gaan collecteren voor Oecumenische Hulp Spaanse protestanten tweede rangs burgers SPANNING TUSSEN MENS EN ADMINISTRATIE Een woord voor vandaag alabastine bij de hand? Kanttekening 2 JANUARI 1960 Neutrale voorlichting is onmogelijk Over het vraagstuk van de snelle groei van de bevolking lezen we in De Wekker: Het is een bekend feit dat de wereldbevolking in het algemeen en de bevolking van Nederland in het bijzonder snel toeneemt. Wat ons eigen land betreft: de bevol king vermeerdert jaarlijks met 140.000 mensen. Het is eveneens een bekend feit dat het aantal mensen boven de 65 groot is en, naar verwacht wordt, steeds gro ter zal worden. Sommigen vinden deze bevolkingstoename een ver ontrustend verschijnsel. Waar moet dit in de komende jaren op uitlopen? Hoe zal er voor al die mensen in ons kleine land nog woon- en werkgelegenheid zijn om van ontspanningsmogelijk heden dan nog maar te zwijgen. Stellig zijn dit vragen, niet zo maar naast ons nen leggen. Wie nadenkt zal zich toch ook wel eens afgevraagd hebben: hoe moet het in de toekomst in dit overvolle land met het verkeer? En dat is nog maar één facet van dit uiterst gecompliceerde vraagstuk. Het is te begrijpen dat zij, die speciaal studie van deze dingen maken, hun visie op deze vragen geven. Het is wel gebleken dat emigra tie dit vraagstuk niet oplost. Ze ker, er is een bepaald percenta ge 'van onze bevolking geëmi greerd, maar we kunnen het nau welijks merken dat honderdduizen den van onze landgenoten hier niet meer wonen, werken en eten. Men wil dan ook andere, veel radicaler maatregelen nemen. Er moeten minder mensen komen, dus minder kinderen geboren wor- Er bestaat in Nederland een stichting tot voorlichting van het Nederlandse volk over net bevol kingsvraagstuk. Deze stichting vindt het toene men van onze bevolking een ver ontrustend verschijnsel. Verschil lende motieven worden daarvoor aangevoerd. O.a. dit: „Omdat on ze bevolking sneller toeneemt dan die van de omliggende landen, moeten wij in veihouding meer sparen en kunnen dus minder uit geven voor de consumptie dan on ze meer bevoorrechte buren, die niet zulk een verontrustend be volkingsoverschot hebben. Min der jeugd betekent ruimere beste ding. meer geld om handen. Daar om is onze zo talrijke jeugd, die de ruimte in de consumptieve sfeer beperkt, een verontrustend verschijnsel in economisch op zicht." Aldus een artikel in De Wekker. Bovengenoemde stichting nu heeft zich gewend tot de Raad van Ministers en de regering ver zocht voorlichting ta geven op het gebied van de geboortebeperking. Dc toename van de bevolking kan alleen op verantwoorde wij ze worden afgeremd door de be perking van de geboorten. Hier moet de regering voorlichting ge ven of anders geld geven aan de stichting. De stichting zorgt dan wel voor voorlichting zonder iemand in z'n godsdienstige over tuiging te kwetsen. Maar jonge mensen, die gaan trouwen, moet verantwoordelijkheidsbesef wor den bijgebracht. Want ..een onge breidelde voortplanting zou tot een ramp worden". Onverantwoord We vinden dit een door en door onverantwoord verzoek en we verblijden ons dat „Nederlandse Gedachten", het weekblad van dc A.R. Partij, dit verzoek als ge vaarlijk heeft gekwalificeerd, on danks het feit dat een hoogleraar aan de V.U. vlce-voorzitter van deze stichting Is. Dit verzook is onverantwoord om meer dan één reden. Allereerst omdat het in strijd is met de vrijheid van de burger wanneer de staat zich gaat be moeien met z'n huwelijksleven. Hoe vriendelijk het ook voorge steld wordt, uiteindelijk zou het strafbaar gesteld kunnen worden, wanneer men veel kinderen kreeg. Dat bedoelt deze stichting niet, maar wie de eerste schrede zet op het hier voorgestelde pad, weet niet waar hij ten slotte uit- Vervolgens wordt ln dit verzoek de Indruk gewekt dat er een neu trale voorlichting mogelijk ls en dat nog wel op dit gebied! Het terrein, dat hier betreden wordt, ls wel zo uitermate godsdienstig, dat een neutrale voorlichting een onmogelijkheid ls. Daarom is dit verzoek naar al le kanten onverantwoord. Het is te tiopen dat de Ministerraad er in geen enkel opzicht op ingaat Liggen hier geen problemen? Dat zal wel waar zijn. De pro blematiek van de gezinsvorming is in deze dagen niet eenvoudig en iedere pastor, die luistert, weet hoeveel moeilijkheden en vragen er op dit terrein zijn. Moeilijkheden, die van grote in vloed zijn op het geloofsleven etc We hebben op dit gebied zeker een grote mate van verantwoorde lijkheid. In de geboorte van kin deren worden mensen niet als auto maten, maar als redelijke wezens ingeschakeld. Dat betekent dat er onverantwoord ouderschap kan wezen bij een maximaal aantal kinderen, terwijl eveneens onver antwoord kan gehandeld worden bij een minimaal kindertal. Mis schien dat in vroeger jaren wel eens te weinig de nadruk op de verantwoordelijkheid werd gelegd en dit gewoon gerangschikt werd onder „de loop der natuur". Dit is onjuist, waarbij overigens nog heel veel vragen rijzen t.a.v. de mate van onze verantwoordelijk heid, de beleving en de vormge ving van deze verantwoordelijk- Naastenliefde bouwt een varkensstal (Van een onzer redacteuren) Goedgekeurd door de Ned. Verg. van Huisvrouwen aandacht van de kerkgangers gevraagd worden voor het werk van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen. Vier van de zes kerken die bij de Oecumenische Raad zijn aangesloten zullen dan een col lecte houden om broeders in an dere landen en verre naasten, die misschien helemaal geen christen zijn, maar getroffen zijn door oorlogen of natuurrampen, helpen. De collecte zal worden gehouden in de hervormde, lu therse, Baptisten en oud-katho lieke kerken. De Doopsgezinde Broederschap zal deze collecte met Pinksteren, en de Remon strantse op Palmzondag houden. Trouwens nog eens zal de financiële steun gevraagd worden van de Neder landse kerkganger voor de vluchtelingen. In het kader van het Wereld-vluchte- lingenjaar dat op 30 juni wordt afge sloten zal nog eenmaal een collecte worden gehouden en wel op 1 mei. De organisatoren hopen dan dat ook de Rooms-Kath. Kerk en de Gereformeerde Kerken hun medewerking zullen toe zeggen. Dit geld zal niet bestemd zijn voor kerkelijke of oecumenische hulp verlening, maar in het kader van het Wereld-vluchtelingenjaar gebruikt wor den om twee grote vluchtelingenkam- P In het afgelopen jaar heeft de Oecu menische Stichting geholpen toen Ceven- en Japan door natuurrampen .wer den getroffen. Voor de Tibetanen die van huis en haard verdreven waren werd 21.000 gulden bijeen gebracht. Dit geld werd in overleg met de broer van de Dalai Lama, Thubten Norbu, besteed. Ongeveer 39.000 werd ingezameld voor Europese vluchtelingen in China. Dit zijn hoofdzakelijk Russen die tijdens de rode revolutie naar het oosten zijn gevlucht. Volgens een mededeling die gisteren werd gedaan tijdens een persconferentie zullen de kerken ook hun medewerking gaan verlenen aan de campagne van de Verenigde Naties tegen de honger. Om dat in verschillende delen van de we reld honger wordt geleden heeft de V.N.- organisatie F.A.O. besloten in 1961 het Wereldvluchtellngenjaar een 1 reld-Honger-Campagne te beginnen die in vijf jaar de ergste nood moet lenigen. Een Nederlandse jongerengroep heeft reeds een eerste stap in deze richting gezet. Jeugd en Evangelie begon reeds vorig jaar een „Mis een Maaltijd-cam pagne". Zij brachten voldoende geld bij- >m een aantal christenen in staat te stellen een leerlooierij in India te ope- Wil Franco meer kerken sluiten TERWIJL in Columbia sprake is van een zekere verlich- Congres Sociale verzekering De minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, heeft gisteren in Amsterdam het vierde con gres voor sociale verzekering van de 40 jaar bestaande vereni ging van Raden van Arbeid ge opend. In zijn openingswoord zei de minister erevoorzitter van het congres dat een van de verdiensten der vereniging in haar 40-jarig bestaan is geweest, dat zij telkens op het juiste moment een ge- spreksbasis wist te scheppen rondom de velerlei problematiek op het gebied der sociale verzekering. Op dit congres komen enkele zeer ac tuele onderwerpen aan de orde en de regering, aldus de bewindsman, ziet met grote belangstelling irit naar de resulta ten van dit congres. Een zeer gelukkige gedachte noemde hij het, dat het pro bleem van de menselijkheid bij de uit voering van de sociale verzekering aan de orde wordt gesteld omdat dit vraag stuk tot dusverre merkwaardigerwijze verstikt dreigt te worden in de veelheid technisch-organisatorische proble- i, die de sociale verzekering telkens met zich brengt. Van bijzonder praktische betekenis noemde minister Van Rooy het dat een forum zijn zienswijze zal geven over een toekomstige arbeidsongeschiktheids verzekering. Advertentie Welterusten Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnnen en U slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht. Togal kan baten waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Dibelius krijgt vertrouwensvotum van de synode Protestantse leiders uit West-Herlijn en Oost-Duitsland hebben gisteren met overweldigende stemmenmeerderheid de communistische aanvallen op bis schop Otto Dibelius als „lasterlijk en leugenachtig" verworpen. De stemming vond plaats tijdens een synode in het Berlijnse bisdom Bran denburg. De meerderheid van de aan wezigen was afkomstig uit Oost-Duits- Maandag jl. had de bisschop ver klaard dat hij volgend jaar zijn ambt zou neerleggen. De synode sprak met 182 tegen 16 stemmen zijn vertrouwen uit in bisschop Dibelius. De hervormde pastor van Amersfoort, ds. C. van Dop heeft een toezegging ge kregen dat hij 100.000 gulden zal ont vangen. De helft van dit bedrag is be stemd voor de landelijke kerkbouwactie van de Ned. Herv. Kerk, de .andere helft voor de kerkbouw Amersfoort. Glazen huis De eerste inleiding op het congres werd gehouden door de heer J. Berger jr. (Tweede-Kamerlid) sprak over „Mens en administratie - De menselijke verhoudingen bij de uitvoe ring der sociale verzekering". De ambte naar handelt formeel, onpersoonlijk, niet emotioneel, zakelijk en kil, dat be vordert dc betrouwbaarheid en dit ontgaat, aldus inleider, de verzeker den en werkgevers. De spanning 1 sen administratie en mens moeten aanvaarden. Te verbeteren valt er heel veel. Meer en goede voorlichting op het ter- :in der sociale verzekering, simpeler „1 als het kan geestiger, achtte spre ker vereist. Verder noemde hij nog een goed en regelmatig contact met de pers, delegering van bevoegdheid, sneller be slissen en meer mondeling contact. De sociale verzekering is een dienend ap paraat, zij woont in een glazen huis. Kermis van wetten en besluiten is be langrijk, maar niet minder van bete kenis is dat men de ambtenaar moet leren omgaan met het publiek. waardoor weer een aantal m< vaste betrekking kregen. Voor dat doel werd 4500 gulden bijeengebracht. J. en E. is nu begonnen aan een „melk- project" voor Pakistan, dat met een enorm melktekort te kampen heeft, waar voor reeds 1000 gulden is bijeengebracht. De Nederlandse stichting heeft in Oosterbeek onlangs een huis aangekocht waarin hulpbehoevende vluchtelingen kunnen worden opgenomen. Bovendien zijn verschillende Nederlanders werk zaam in Griekenland en in de laars van Italië. Wim van der Linden leert in Falerma de Italiaanse boeren, die onder zeer primitieve omstandigheden leven, varkensstallen bouwen omdat de var kens in de huiskamer worden gehouden. In maart zal de civiel- en waterbouw kundig ingenieur J. RL Koksma naar het eiland Kvthera vertrekken. Dit eiland, vroeger een van de vruchtbaarste in de Middellandse Zee, is door erosie tot een rotsblok verworden. De heer Koksma hoopt nu door bepaalde irrigatiewerk- zaamheden de mensen bestaan te geven. Zo wil de kerk mensen die het lijk hebben door de daad helpen. Deze projecten zijn echter niet als zendings werk bedoeld, maar willen de men sen slechts een beter bestaan geven. Vele protestanten zullen dit een ge mis vinden, maar de mensen van de Wereldraad zijn van mening dat onder de gegeven omstandigheden niet preekt maar geholpen moet worden. „Ween niet" zegt Christus tegen de weduwe van Nain, die haar enige zoon naar zijn laatste rustplaats brengt. Deze woor den gaan in tegen de geest van haar tijd, die vraagt om veel tranen. Bij een Joodse begrafenis werden zelfs officiële huile- I balken" gehuurd. We zouden haast zeggen dat de Jood genoot van zijn verdriet. Dat verdriet moest laten zien welk een belangrijke plaats de overledene in zijn leven had ingenomenfc Maar het woord van Christus wekt ook verbazing in het harti van de vrouw, die werkelijk worstelt met de eenzaamheid van morgen. Haar zoon, haar kostwinner, haar toekomst is gestorven. Met hem is het geslacht van haar man uitgeroeid. Zou een vrouw dan niet huilen? Moet zij dan haar verdriet wegbijten in een verbitterde poging om dapper te zijn? Christus verbiedt haar niet te gloriëren in haar verdriet en ook roept hij haar niet op om dapper te zijn. Christus ziet door het verdriet heen naar de andere kant. En in Lucas 7 1117 laat hij die andere kant zien. Hij trekt als het ware de tijd binnenste buiten en laat in het heden de krachten van de toekomst zien. Christus heeft niet slechts de weduwe iets te zeggen, maar ook ons. Wat Hij deed voor haar, zal Hij doen voor ons. Ween dus niet. GEEN CONSERVATIEF BELEID ting in de protestantenvervolgin gen, wordt de druk in Spanje bij voortduring groter. Berichten uit dit land geven de indruk dat de regering ertoe overgegaan is om alle kapellen, waarin protestan ten zonder officiële vergunning bijeenkomen, te sluiten. Deze regel kan catastrofaal zijn, want van de 250 kapellen zijn slechts ongeveer 40 in het bezit van een politievergunning. Amerikaanse en Britse pogingen om oor de protestanten in Spanje grotere vrijheid te krijgen, hebben steeds ge faald. De protestanten zijn nog steeds burgers van de tweede rang. Op her haalde Amerikaanse en Britse yectogen en voorstellen gedurende dè laatste tién jaar is geen acht geslagen en ze hebben volgens vertegenwoordigers van de" pro testanten weinig verbetering gebracht. Het is misschien niet juist, iets anders dan vijandigheid te verwachten tegen over een „secte", die hier als ketters wordt beschouwd. Dit is het land van de inquisitie, van Theresia van Avila, van Ignatius de Loyola, de stichter der Je zuïetenorde en in de 20e eeuw van „Opus Dei", een militante lekeninstelling, die zich uitstrekt over het gehele land.. De 30.000 Spaanse protestanten blijven echter hopen, niet op gelijkberechtiging met de R.K.Kerk, maar op uitvoering van artikel vier van de wet op de bur gerrechten, luidende: „De belijdenis en de uitoefening van de rooms-katholieke godsdienst, welke die van de Spaanse staat ls, zal de bescherming van de over heid genieten. Niemand zal worden lastig gevallen wegens zijn godsdienstige tuiging of de uitoefening van zijn dienst in besloten kring. Geen openbare plechtigheden of demonstraties dan die van de (rooms) katholieke godsdienst zullen worden toegestaan". BELEMMERD In werkelijkheid worden de protestan ten wel lastig gevallen om hun godsdienst en belemmerd in de uitoefening van hun eredienst in besloten kring. Zij kunnen niet worden verkozen tot openbare amb ten van land, provincie of gemeente. Deze zijn de rooms-katholieken voorbe houden. Zij kunnen in de strijdkrachten geen officier worden. Zij kunnen niet werkzaam zijn in het verpleegstersberoep. Protestantse scholen zijn verboden. Zii kunnen niet trouwen in een testantse kerk. Protestantse huwelijken worden door de wet niet erkend. Zij kun nen zelfs voor de wet niet als lidmaten van de protestantse kerk worden erkend, als zij rooms-katholiek gedoopt zijn. De protestanten baseren bun hoop voor de toekomst op de nakoming niet alleen van art. VI van de wet op dc burgerrechten, maar ook van art. III dat bepaalt: „Alle Spanjaar den zullen voor de wet gelijk zijn". Maar hun beroep op de autoriteiten „m gelijkheid voor de wet wordt afge- gewezen of genegeerd. Vier keer sinds het einde van de Spaanse burgeroorlog in 1939 hefoben de protestanten Franco om „billijke behandeling" gevraagd, de laat ste keer op 8 juni 1956. Zij hebben nooit antwoord gekregen. ACTIES Het Theologisch Seminarium protestanten in Spanje is op 23 januari 1956 zonder opgave van redenen gesloten en drie maanden later zijn bij de British and Foreign Bible Society meer dan 35.000 protestantse godsdienstige boeken slag genomen. De Britse regering heeft zonder succes geprotesteerd. Op 3 oktober van het vorige jaar is _jn Spaanse baptistendominee, Jose Nu nez Moreno, veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf en een boete van 1000 pesetas, omdat hij zijn eigen kapel, eigendom van de Raad voor de Zending in het Buitenland van de Southern Bap tist Convention,- had betreden. Deze kapel was in 1949 met goed keuring van de regering Zonder opgave van enige reden werd zij op 17 juli 1954 door de politie ge sloten en verzegeld. Na verloop van tijd vielen de zegels van de deur, kin deren uit de buurt gooiden alle ruiten stuk en de kapel verkeerde volgens dominee Nunez in treurige staat. In de zomer van 1957 ging liij de kapel binnen en begon haar te herstellen. Inmiddels schijnt de regering begon nen te zijn, systematisch alle kapellen, geen vergunning is gegeven. Geen scheuren en gaten in plafond en wand ALABASTINE HOLLAND N.V. LEIPSEGKACHT 6 - AMSTERD 36 Haastig duwde hij de ander de rol perkament An de hand en sprak dan verder: Maar kom. laten we samen naar de hut van de sch.ldknaap gaan om te zien of de Hakim werkelijk zo bedreven is als men ons wil doen geloven. Blijkt dat inderdaad het geval te zijn dan kunnen we nog beraadslagen m hoeverre het al dan niet voorzichtig s hem bij Richard toe te laten. Maar pas op, want die Koorts is besmettelijk, dus zal ik mijn reukflesje meene men om mU te vrijwaren. Voorts geett ik u dc raad rosmarijn te gebruiken. Mylord. gedrenkt in azijn. Ik weet ook iets van geneeskunde^aL i mijn meester hebben overgenomen. De bisschop bloosde, want hij begreep best waar de ander op doelde. Zelf immers had hij het angst vallig vermeden de zieke Richard een bezoek te brengen. Dus ging hij niet op Thomas' woorden in en verzocht deze hem de weg te wijzen. Toen ze even later voor de armelijke hut ston den. kon de geestelijke niet nalaten de neus op te halen en enigszins spottend te zeggen: Kijk eens, Mylord, die Schotse ridders verzorgen hun bedien den slechter dan wij onze honden. Men noemt die Sir Kenneth dapper in de slag en men achtte hem zelfs waardig een geheimzinnige boodschap naar Engaddi te brengen, maar de hut waar zijn schild knaap te bed ligt is erger dan bij ons een kennel. Wat zegt u daarvan? Dat een meester geen verwijt verdient zolang hij zijn knecht geen slechter huis geeft dan hij zelf heeft, antwoordde de Vaux en trad binnen. De bisschop volgde hem met duidelijke weerzin Wel was hij ln sommige opzichten moedig, doch een overdreven zorg voor eigen veiligheid belette DOOR SIR WALTER SCOTT j hem meer dan eens dat te bewijzen. Niettemin oor deelde hij dat hij niets anders kon doen dan de begonnen onderneming voort te zetten en dus stapte hij in de hut. zich met opzet overdreven waardig gedragend, in de hoop de vreemdeling daardoor eerbied in te boezemen. Veel moeite kostte het hem trouwens niet een zekere statigheid ten toon te sprei den, want zijn bisschoppelijk gewaad stof, kunstig geborduurd - 1 drie minuten zwijgend staan, als verwachtte hij een verwelkoming of een eerbiedige groet. Doch Abene- bec el Hakim scheen hem niet eens op te merken en zelfs toen de prelaat hem eindelijk zelf in het Frankisch begroette, beperkte hij cr zich toe achte loos te zeggen: „Salam aleikum" vrede zij met Zijt gij geneesheer, ongelovige? vroeg de bis schop. min of meer gebelgd om de koele ontvangst. Indien zo, dan wil ik met u over uw kunst spreken. Als u iets van geneeskunde afwist, antwoordde el Hakim rustig, zou u weten dat geneesheren geen, beraadslaging houden in een kamér waar ligt. Hoor, zelfs de hond vermijdt het bij SYNAGOGE Daartegenover heeft het regime in ok tober voor het eerst sinds de Joden in de dagen van Ferdinand en Isabella zijn verbannen of met geweld zijn bekeerd de inwijding van een Joodse synagoge te Madrid toegestaan. Behalve schaarste aan bedehuizen bestaat bij de protestanten gebrek dominees. Er zijn ongeveer 150 leken- godsdienstonderwijzers, maar minder dan een vierde van deze heeft een theo logische opleiding gehad. Verder zijn er vijftiental buitenlandse domi nees. De Ver. Staten hebben in Spanje krachtens een overeenkomst tot hulp verlening in ruil voor bases twee mil jard dollar uitgegeven om de Spaanse volkshuishouding te versterken, bases voor de marine en de luchtmacht te richten en wapens te verschaffen voor de strijdkrachten en de Spaanse buitenlandse politiek is stevig gegrond vest op vriendschap met de Ver. Staten. Maar op een punt wil het regime niét wijken: Spanje is een rooms- katholiek land en de godsdienst is een binnenlandse aangelegenheid. Het gaat niemand buiten Spanje aan, hoe gods dienstige minderheden binnen het land worden behandeld, althans nat Spaanse inzichten. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen (N.HA: L. Blok te Kapelle a. d. IJssel! te Burgh op Schou- en: F. Don te Nisse. GEREFORMEERDE KERKEN Bcroepbaarstelling: De classis Gronin gen heeft praep geëx. en beroepbaar ver klaard de heer E. C. Kim, kand. te Gro ningen, Prinsesseweg 49a, en de heer F. Spoelstra, kand. te Groningen. nenkomen' te blaffen, omdat hij instinctief aanvoelt dat hier stilte moet heersen. Als u mij wilt spre ken, volg mij dan buiten. In weerwil van zijn veel kleinere gestalte en zijr veel minder rijkelijk gewaad, straalde de Saraceen zoveel aangeboren waardigheid uit, dat de bisschop zijn ongenoegen niet al te sterk onder woorden durf de brengen. Onwillig, doch niettemin met oversierd met edelste- i! Aan "zijn" vingers glinsterden kostbare ringen en zijn muts was getooid met gespen van zuiver goud, terwijl een misdienaar die die hem volgde, boven zijn hoofd schaduw veroorzaakte door het op houden van een waaier van palmbladeren, gelijkend op die van pauwenveren, zoals men in het Oosten bij hoogwaardigheidsbekleders gebruikt. Toen de bisschop van Tyrus zo in de hut van de Schotse ridder trad was Sir Kenneth afwezig. Dc Moorse geneesheer echter zat naast het ziekbed, in dezelfde houding waarin de Vaux hem ook daar straks had aangetroffen, op een mat van gevloch ten bladeren met de benen gekruist. De patiënt «lag nog altijd in diepe slaap en van tijd tot tijd voelde de Moor hem de pols. De bisschop bleef twee tot verrast door de schijnbare jeugd die hij van het donkere gelaat kon aflezen. Toe hij echter merkte dat de geneesheer niet van plan scheen enige ver klaring te geven voordat hem iets werd gevraagd, trok hij zijn mond in een waardige plooi en vroeg, enigszins uit de hoogte, welke bewijzen de Saraceen hem kon leveren om hem van zijn wetenschappelijke onderlegdheid te overtuigen. U hebt het woord van de machtige Sultan, antwoordde de Hakim, terwijl hij eerbiedig de rand van zijn muts aanraakte, wat wilt u nog meer? Graag zou ik uw bekwaamheid persoonlijk vast stellen, nam de Baron nu het woord, aangezien ik er niet aan denk u anders bij het bed van koning Richard toe te laten. Wordt vervolgd TX/TAG MEN de sprekers en schrij vers van de Partij van de Ar beid geloven, dan hebben wij thans De regering moet dan ook, en niet een conservatief kabinet. Waaruit is het evenwel gebleken, dat het huidige kabinet conserva tief genoemd kan worden? alleen bij de loonregelingen, de gang van zaken nauwlettend volgen en, zo nodig, tijdig maatregelen ne men. Ten aanzien van de loonbewc- De vrijere loonpolitiek kan daarvoor ging heeft het college van rijksbe- stellig niet als bewijs worden aan- middelaars zekere bevoegdheden, gevoerd. Uit dc tot dusver beken- Wij hebben de indruk, dat in de de feiten kan de conclusie worden aanvankelijk wat stroeve gang van getrokken, dat in vele bedrijven de het overleg verbetering is geko- lonen méér verhoogd zijn dan het men. geval zou zijn geweest indien nog Het conservatief karakter van het gewerkt ware geworden met alge- huidige kabinet kan men toch ze- mene loonronden. ker ook niet afleiden uit de verbe- i meer vrijheid voor de te trekken, terwijl aan een nieuwe Dat de regering zich niet van alle Het vraagstuk van de woningbouw bemoeiingen ter zake kan onthou- schijnt ook tot uiteenlopende beoor- duktiviteit bij de beoordeling al werd een opbouwende kritiek ge- verwerkelijken. daaruit zelfs voor de niet meer ac- maakt. Wij hebben dit nog pas ge- geen profijt genieten. Nog op een ander aspect van de tracht te bezien, is er loonbeweging moet worden gelet, reden om te spreken van een so- Zij kan leiden tot een te sterke uit- ciaal-conservatief beleid, zetting van de bestedingen. Vooral De socialisten willen gaarne de in-, wanneer zij gepaard zou gaan met druk wekken, dat zij het monopolie meer, niet produktieve bestedingen der sociale vooruitstrevendheid be door huiseigenaren en met belas- zitten. Maar dat is allerminst het tingverlaging, voor de vrij- geval. Soms zijn zij bepaald conser- voor een groot deel heeft gehad. DE TEERLING IS GEWORPEN samengevat in de enkele woorden, rebellen en keert zich tegen het die Julius Caesar eens gesproken wettige gezag; óf het stelt zich ach- heeft: „De teerling is geworpen". Vanavond zal ook duidelijk worden, of De Gaulle nog steeds alleen staat, of dat hij zich mag verheugen in de steun van zijn kabinet onder lei ding ter dit gezag en gehoorzaamt, als het bevel krijgt om schoon schip te maken onder de Europese extre misten in Algerije. De officieren, die het in Algerije Debré. Het laatste lijkt nog steeds voor het zeggen hebben, waarschijnlijk, omdat thans wel dui- moeten zich realiseren, dat het le- Voor Delouvrier en generaal Challe Een Algerijnse afgevaardigde ver geldt hetzelfde. Blijkbaar hebben zij telde gisteren in Parijs, dat de para- Parijs is gezien, hebben zij de con- dat een kat rare sprongen doet, als sequenties aanvaard en in opdracht hij in het nauw zit. WAAR HET OM GAAT GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Ruinerwold-Koec- kangen; J. van Bruggen, kand te Assen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Nw. West: B. an Smeden te Rotterdam-Zuid; te Haam- stede-Kerkwerve: C. Verhage te Hilver sum, te Den Helder: P. N. ibbers te Noordseschut. Preekconsent de theologische studen ten J.' Otter te Enschede en J. P. Versteeg te Amsterdam mogen voorgaan in kerk diensten, GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn: M. Blok te Rijssen; te Leerdam: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid; te Nunspeet: P. Hon- koop te Yerseke; te Waardenburg: C. Mo lenaar te Leiden; te Nieuw-Beijerland: A. F Honkoop te Goes. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Aangenomen naar Gorinchem, tevens predikant voor de B.Z.: J. Moerland te Wormerveer, tevens predikant voc B.Z. TJET gaat thans in Algerije niet lau- tievc staat is gemeengoed onder de ger om het al of niet ombuigen kolonisten in Algerije en Lefèvre van de politiek van De Gaulle. De houdt vol, dat zijn beweging in alle president is ervan overtuigd, dat wel- hoeken van Frankrijk afdelingen ke concessie ook niets kan veranderen heeft. aan het karakter van de opstandige In de corporatieve staat van Lefévré actie in Algiers. De rebellen zullen bestaat geen algemeen kiesrecht. Het pas tevreden zijn, als ook de Vijfde volk wordt vertegenwoordigd door republiek van de kaart is geveegd en benoemde afgevaardigden en politie-' in Parijs mensen de lakens uitdelen, ke partijen zullen taboe zijn. Algerije die het met hun opvattingen eens wordt hoe kan het anders als zijn. ec» provincie van Frankrijk be- De extremisten hebben er ook tijdens schouwd. het bewind van De Gaulle geen ge- Dit is in het kort, wat Frankrijk te' i gemaakt, dat zij niet zou- wachten staat, als de extremisten in Algiers hun zin krijgen. Generaal De Gaulle beseft dit beter dan wie ook. i nard Lefcvre, die een sleutelrol Wanneer hij besluit een burgeroorlog speelde in de ondergang van de Vier- te riskeren, doet hij dit niet omdat hij de republiek, streeft (thans nog ach- in Algerije zijn zin wil doordrijven. 1 ter de schermen) naar de vestiging Hij neemt dat risico louter en alleen teland. Zijn doctrine van de corpora-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2