Stroom van jonge haring blijft aanhouden Protestantse fractie zette haar standpunt nader uiteen Woningnood is nog steeds een van de grootste zorgen Alkemade heeft gunstig jaar achter de rug Positie vleetvisserij thans zeer zorgelijk Vele kinderen ontbijten s morgens niet... NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 VRIJDAG 29 JANUARI 1960 Gemeenteraad HAZERSWOUDE - /GISTERAVOND kwam de gemeenteraad van Hazerswoude in openbare vergadering bijeen. .Namens de protestants-christelijke fracties legde r' de heer De Vogel een verklaring af, waarin werd ingegaan op de strubbe- lingen rondom de verkiezing van een gemeentesecretaris met name op de verklaring, die door de k.v.p.-raadsfractae is afgelegd. De heer De Vogel zei onder meer: Aangevoerd is, dat onzerzijds een zeer partijdig standpunt is ingenomen en dat daarbij geen rekening was gehouden met de bezetting van de diverse functies in de gemeente. Bovendien werd gezegd, dat onzer zijds met een grote groep in de raad geen rekening was gehouden. de leden van de woonruimtecommis sie van f5 tot f 10. De straten in Rhynenburch zullen dichtersnamen krijgen. De voorzitter zette de stand van zaken :n aanzien van het zwembad uiteen. Al het mogelijke zal worden gedaan om tot spoedige aanleg te kunnen overgaan. Wanneer we echter bezien, dat de secretarisplaats van oudsher bezt is ge weest door iemand van prot. christelijke huize, dan is het uit de aard der zaak moeilijk hier afstand van te doen. Voorts is op de burgemeestersbenoeming onzer zijds geen enkele invloed uit te oefenen, terwijl bij een verkiezing als de onder havige, een ieder van ons college stem recht heeft en dit recht ten volle kan laten gelden. Betrekken we. de personeelsbezetting van de gemeentesecretarie in deze be schouwing, dan is er, hoewel we hier geen directe invloed op uitoefenen, ze ker geen sprake van een terzijdestelling van een grote groep der bevolking. Voorts moet ons van het hart, dat het geen in deze verklaring als speldeprik- ken werd betiteld en waarbij met name genoemd werden zaken die de zondags- rust betreffen, dit ons heeft pijn gedaan. Met de meeste nadruk willen wij ver- klaren, dat in de verste verte het daar- bij door ons ingenomen standpunt met J»! partijdigheid of kwetsing van anders- denkenden niet heeft te maken. Hier zijn J» zaken in het geding waarbij naar ons V*. geweten geen ander standpunt kan en 'fl mag worden ingenomen. Speldeprikken Voor SHELL SUPER BENZINE GARAGE SLOOTWEG OUDE CEMENEWEG HAZERSWOUDE Met klem willen we voorts verklaren, dat ook in de toekomst geen ander J standpunt dan zo juist geschetst zal i worden ingenomen. Alle zaken die hier ter behandeling worden voorgelegd, zul- j len naar eer en geweten, principieel, za- kelijk en objectief door ons worden be- zien en beoordeeld. Ten slotte spreken we de wens uit, dat deze verklaring tot een beter be- f grip van eikaars standpunt zal leiden. Tevoren was de agenda afgewerkt. J waarvan de meeste punten zonder meer onder de hamer doorgingen. Besloten werd het krediet voor de verdere afwer- 5 king van het raadhuisplein te verhogen van ƒ15.000 tot 36 000. De heer J. M. JjVerlare werd benoemd tot administra- teur van het waterbedrijf en tot ambte van de burgerlijke stand. De heer |M. J. Noordam kreeg de functie van I technisch-adviseur van het waterbedrijf. Men kwam voorts overeen G.S. te I verzoeken de wedde van de wethou- Iders te verhogen van f1200 tot 1/1600, het presentie-geld voor de 1 raadsleden van f8 tot f 10 per ver- |7adering en het presentiegeld voor 1ALPHEN AAN DEN RIJN I Overheidspersoneel over zijn positie Gisteravond is in gebouw Concordia n ledenvergadering gehouden vai [deling Alphen aan de Rijn I va [cd. Christelijke Bond van Overheidsper- oneel. De leiding was bij voorzitter W. Ruyter, die vier nieuwe leden kon felkom heten. De bondsvoorzitter, de heer. J. ten Heu- elhof sprak over: Op welke wijze It voorschotregeling tot stand gekomen welke gevolgen heeft de vrije loon- alitiek voor het overheidspersoneel e toekomst? de geleide loonpolitiek, aldus de Reer Ten Heuvelhof, werd de ambtei s dupe. De dividendtrekkende trekt als :volg van de vrije loonpolitiek minder, werkende stand echter voordeel. De vakbewegingen hebben gesteld, dat reeds kan worden overgegaan tot Lststelling van de trendde minister hter blijkt deze mening nog ni( in toegedaan. De heer Ten Heuvelhof dat, gezien de aard van de toestand irin het overheidspersoneel verkeert, r spoedig een beslissing genomen dient worden. De bewering van dc overheid, t het ontbreken van voldoende gege- 'n spoedige afwikkeling stagneert door de vajkverenigingen weerlegd. Bij de discussie kwam o.a. deze vraag voren: wat moeten de N.C.B.O.-le- ruURjn doen wanneer de regering het voor de bonden niet wil aannemen? De bondsvoorzitter, wees erop dat de .B.O. goede contacten heeft met leden de Kamer, die, naar verwacht mag den de Regering onder druk zullen tten. Bij de prot. chr. kamerafgevaar- rijkend gden heeft thans de mening postgevat, de salarispositie van het overheids- rsoneel niet weer het sluitstuk va F groting dient te zijn. Bij de begrotings handeling zal men hierover spreken nodig verder handelen: Geheel afhan- lüjk van de daadwerkelijke handelingen {r Regering zag de heer Ten Heuvelhof n eventueel als christen-ambtenaren I toekomst te voeren actie. j)e leden van de afdeling Alphen aan jn II kwamen woensdagavond onder irzitterschap van de heer H. v. d Bo- ikamp bijeen. be voorzitter gaf, na gewezen te heb- |n op het belang van 't georganiseerd r de rest van de avond graag „het aan de Muzanto's uit Amsterdam, goed ontspanningsprogramma 1 Ongelukken bij het werk ij het verrichten van zijn werkza; ;n op de scheepswerf firma Boot Wiilheliminalaan viel de heer rijer van een hoogte van twee me »ordat hij bleef haken. Hij klaagde er pijnen. Dokter van der Steen con- ateerde enkele gewonde rugspieren i liet de man per ziekenauto naai De schipper F. Koning uit Rijswijk ïrtte gisteren bij de motorenfabriek >e Industrie" zijn motor maar - imde een ijzeren staaf uit het vlieg- V lel te halen. Deze vloog eruit en de an kreeg de staaf tegen het hoofd, hrev P linkeroor werd afgerukt en hij ceg ook een zware hersenschudding; d doet.fctgj. Stehouwer verleende eerste >lp waarna de man naar een zieken- lis is vervoerd. Citosa De heer Kouwenhoven roerde de be perking van de Citosa-dienstregeling Hij verzocht bij de regering te pro testeren. Het is van groot belang voor gemeente, dat we niet worden ge- isoleérd. In zjjn nieuwjaarsrede gaf de bur gemeester een overzicht van het geen In het afgelopen jaar tot stand is gekomen. Begin 1959 waren 14 par ticuliere woningen In uitvoering. Met de bouw van 88 woningen werd een begin gemaakt, 42 woningen (6 woningwet- en 36 particuliere wo ningen) kwamen gereed, op 31 de cember waren nog 60 woningen In uitvoering (12 woningwet- en 48 par ticuliere woningen). Men brak vier huizen af. De woning bouw door particulieren werd sterk aan gemoedigd, onder meer door het houden van voorlichtingsbijeenkomsten. Hier door werd bereikt, dat in mei met de bouw van een complex van 29 huizen in plan zuid kon worden begonnen. Vele wegen, straten en bruggen wer den hersteld en verbeterd. Voorts noemde de burgemeester een aantal onvervulde wensen, zoals de bouw van een nieuwe secretarie, de aanleg van een zwembad en de ontsluiting van het Rietveld, De wo ningnood is nog steeds een der grootste zorgen van het gemeente bestuur. Er staan nog te veel krot ten in Hazerswoude. In het dorp zoeken 51 gezinnen en 21 verloofde paren een woning, aan de Rijndijk 50 gezinnen en 24 verloofde paren.1 Loop der bevolking Op 1 januari 1959 telde Hazerswoude 8233 ingezetenen. Door geboorte nam dit aantal toe met 161 personen, door vesti ging met 184 personen- Er overleden 23 inwoners, 219 Hazerswouders vertrokken naar elders. Het aantal inwoners bedroeg per 1 januari 1960 6330, zodat het inwoner tal met 97 is toegenomen. Het afgelopen jaar werden 51 huwelijken voltrokken. Gemeenteraad vergaderde DE GEMEENTERAAD van Alkemade kwam gisteravond in een voltallige ver gadering bijeen onder leiding van burgemeester E. J. M. Kolfschoten, die deze eerste vergadering van het jaar begon met het uitspreken van de gebruikelijke nieuwjaarsrede. Hierin merkte hü onder meer op, dat de gemeente Alkemade zich kenmerkt door een mannelijk overwicht: er zijn 4761 mannen tegen 4436 vrouwen. De woningvoorraad bestaat voor 40 procent uit krotten, die moeten worden opge ruimd. Tt 1 januari jl. zijn er al 101 krothuizen ontruimd. De gemeente heeft thans 391 woningwetwoningen in exploitatie; er zjjn nog 20 woningen in aanbouw. Econo misch kan de bevolking van Alkemade terugzien op een gunstig jaar. De sierteelt neemt sterk toe en begint het belangrijkste element In de tuinbouw te worden. G.S. hebben de gemeentebegroting voor 1960 goedgekeurd. Bij het voorstel tot vaststelling van m verordening drankwetvergnnningen onder voorwaarden, merkte burgemeester Kolfschoten op, dat de gevraagde uit breiding van het aantal verguningen be nut moet worden voor inrichtingen, die specifiek dienstbaar zijn aan de recreatie het toerisme, zoals restaurants, al of t met hotelaccommodatie. Aan uit breiding van het aantal cafés bestaat thans geen behoefte. Dc verordening be oogt een selectie toe te passen alsmede een verbetering van de bestaande drank inrichtingen te bewerkstelligen. De raad Ing met het voorstel akkoord. Ten slotte verhoogde de raad heit krq,- iet voor uitbreiding van de parkeerge- Legemheoid een de Huiiigsloterdojk te De Kaag tot f 425; mem stelde f 2605 beschik baar voor die aankoop va/n een Ladder wagen, waarvoor de gemeamtojisep ais onderste! kam fungeren. WOVBRVGGE Bijzonder gemeente-avond In het gebouw Immanuel werd don derdag een bijzondere gemeenteavond ge houden van de Hervormde gemeente, lij een jubilerend predikant in het middelpunt kwam te staan. Ds. G. Over- v voert dezer dagen zijn koperen bruiloft en zal op 12 februari de dag her denken, waarop hij 1214 jaar geleden het imbt aanvaardde. Het echtpaar werd dan >ok onvoorbereid naar de bijeenkomst gebracht en daar hartelijk toegesproken ns kerkeraad en gemeente door uo- derling A. Boon. Deze waardeerde het rlat de jubilerende leraar zijn werk niet en vak, doch als een roeping be schouwt, een ambt vol teleurstellingen, doch ook vol heerlijkheid. Als blijk van waardering voor al het werk in de gemeente werd de predikant mevrouw Overgaauw een bromfiets ine schemerlamp aangeboden. Namens jeugdverenigingen werd een bloem stuk overhandigd. Personeelsavond Ongetwijfeld hebben het personeel van de jachthaven G. van Wijk en enkele ge nodigden woensdag genoten in Het oude Raedthuys op een filmavond, verzorgd door ir. Th. P. Tromp, één der directeu- an Philips. Deze vertoonde enkele fraaie kleurenfilms over zijn reizen, af gelopen zomer gemaakt met zijn motor zeiljacht De witte raaf naar Zweden, dit bij Van Wijk gebouwde zee waardige jacht deelnam aan een race per de Oostzee van Visby op Gottland aar Stockholm. De aanwezigen konden niet alleen ge nieten van de prachtige opnamen op zee m de kusten, doch ook van het originele commentaar van de maker van de film. Teveens gaf deze nog een tech- sche uiteenzetting over dit fraaie jacht- Ook behaalde ir. Tromp nog drie eerste prijzen bij de z.g. Flevorace op het IJssel- dit jaar. De heer G. van Wijk sloot en dankwoord en' sprak de verwach ting uit ook nog films te mogen zien over voorgenomen reis naar Finland. jachthaven Van Wijk In Het oude Raedthuis werd onder lei ding van de heer C. Rijlaarsdam een le denvergadering gehouden van de zieken fondsvereniging Onderlinge Hulp. Uit het financieel jaarverslag over 1959 van pen ningmeester G. Kroes bleek, dat het batig saldo van de kas der A en B-leden resp. 218.06 en 685.04 bedroeg. Uit deze beide groepen werden resp. 6 cn 1 lid ge holpen, terwijl het aantal leden 43 en 300 bedroeg. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren C. Rijlaarsdam en G. Kroes resp als voorzitter en penningmeester herko- 1. Voorts werd besloten met de leden deze zomer een uitstapje te organiseren. LEIMVWEN Tienjarig jubileum De Nederlandse bond van Plattelands- rouwen afdeling Rijnsaterwoude en Lei- muiden hoopt op 5 februari a.s. het 10- jarig jubileum te vieren. Avonds om zeven uur komt men daartoe bijeen in het Nutsgebouw te Rijn- voude waar de agenda er als volgt zal uitzien: Huldiging en herdenking, •erzicht van de afgelopen tien jaren, gelegenheid tot felicitatie, opvoering to neelstuk, declamatie. Na deze rede en _a®rvan door de heer P. van der Velden, hield laatstgenoemde een interpellatie naar aanleidamg van het op 28 december genomen raadsbesluit inzake de imstel- van een commissie van voorberei ding voor het toekennen van subsidies. In het bellang van een goede verstand houding tussen raad en college van B W. stelde hij ten silobte voor het raads besluit op grond van versrtondeliijlke ar- nemtan en uit gevoelsoverwegingen in trekken. De discussie over deze zaak kreeg tensiote een ongewoon heftig en scherp 'karakter maar het resultaat was, dat het voorstel van de heer Van der Velden met 7 tegen 6 stemmen werd aan- g De raad gaif zonder veel discussie de gevraaigidle noodizakelijkjlieddsveiM-aring aan de stichting „Technisch onderwijs in de Veesnstreék" voor de stichting van een Lagere technische school Drankwetvergnnningen Aan J. A. Bouwmeester te De Kaag en J. M. Hoagenboom te Rijpwetering werd perceel bouwgrond verkocht, gelegen te Nieuwe Wetering en bestemd voor premiebouw. Eveneens ging de raad akkoord met de vaststelling van een verordening op de rioolbelasting. HAZERSWOUDE Loonsituatie in vervoers bedrijf werd besproken De plaatselijke afdelingen van de CBC jn de rCB te Hazerswoude hielden gisteravond in zaal Timmermans hnn gezamenlüke jaarvergadering, onder leiding van de heer J. J. van Vliet, die een propagandistisch getint openings woord sprak, waain hy wees op het vele werk, dat cr op chrlsteiyk terrein nog Is te doen. Uit het jaarverslag van de CBC, dat werd voorgelezen door de heer T. van Zanten (secretaris Verzendaal is ziek) bleek, dat het ledental een wijziging had ondergaan, doordat enige leden zijn overgegaan naar de PCB. Het was dan ook begrijpelijk uit het jaarverslag van de PCB-secretaris te vernemen, dat deze afdeling een flinke ledenwinst heeft ge boekt. Hoofdbestuurder Klaassen uit Am sterdam sprak over het openbare ver voer. Hij gaf een overzicht van de loon situatie bij het personenvervoer en noemde de lonen te laag en dc eisen, die thans worden gesteld, redelijk. Staken heeft zijns inziens echter geen zin; het zou slechts uitstel van het toekennen van een redelijke verhoging betekenen. Het is in eerste instantie een kwestie van vertrouwen hebben in vakbeweging en hoofdbestuur, zo besloot de heer Klaassen zijn causerie. De toneelclub Zoeterwoude vulde de verdere avond door het stuk „Carnaval" Rapidnienws Zaterdagmiddag spelen de adspirant- meisjes tegen H.I.O.S. 2 (aanvang 17.10 uur) en de adspirant-jongens tegen H.V.L. (16.40 uur). De herenteams spelen avonds om 7 uur Rapid I tegen Mi __»rva 2 en Rapid 2 tegen E.D.H (even als Minerva uit Den Haag). De adspiran- vertrekken om kwart voor 4. Ver trektijd senioren: 6 uur van het kruis- Woonhuis opgedragen Namens de heer C. Frankrijker heeft architect J. Dekker het bouwen var woonhuis met bedrijfsgarage opgedragen aan de fa. C. L. de Boer te Hazerswoude- dorp voor f40.000. BENTHUIZEN Spaargeld boerenleenbank overschreed 3 miljoen Gistermorgen kwam de heer Leen Leune uit Zoetermeer (vroeger wonende In Benthuizen) op de boerenleenbank, om een storting op zUn spaarbankboekje te doen. Hy keek zeer verrast op, toen hy door het bestuur werd gefeliciteerd. Met zyn inleg bleek namelyk de drie miljoen 3-000-000) overschreden te zyn. Voorzitter J. Jansen bood hem als denken aan dit voor Benthuizen wel belangrijke moment, een extra inleg van 100, waarvoor de heer Leune het bestuur hartelijk dankte. Het spaartegoed bedroeg In 1943 één miljoen gulden, in 1950 1% miljoen en in januari 1959 werd de 2 Va miljoen be- Propaganda-fcestavond Maandag 8 februari, half acht, geeft de afdeling Benthuizen van Volksonder wijs een propaganda-fcestavond verenigingsgebouw. door de toneelgroep Vires en Ce uit Gouda. Dit blijspel is getiteld „Zee man pas op" van Philip King en Falk land Cary. Ravage in Dorpsstraat Woensdagmiddag stond een tweetal auto's geparkeerd in de Dorpsstraat, ter hoogte van de winkel van de firma Verheul. Toen één der chauffeurs zou wegrijden en daarbij de andere gepar keerde wagen wilde passeren, lette hij niet op 't hem tegemoetkomende verkeer Het gevolg was, dat de auto zich in een uit tegengestelde richting komende auto boorde. Hierna botsten beide wagens te- een geparkeerde auto. die evenals het tweetal, behoorlyke schade opliep. Per soonlijke ongelukken deden zich niet Rode Kruis naar Zoetermeer? een vergadering belegd, om de belangen van de afdelingen Benthuizen en Moer- kapelle te bespreken. Er komt namelijk een voorstel aan de orde om laatstge noemde afdelingen bij de ring Zoetermeer aan te sluiten. Tot op heden waren de afdelingen Benthuizen en Moerkapelle aangesloten bij de afdeling Leidschen- dam. Een feit is, dat Benthuizen en Moerkapelle aanzienlyk dichter by Zoe termeer liggen, dan Leidschendam. En dat wil toch wel wat zeggen in deze tijd van „verwilderd" vervoer! Katwijk groeit gestadig IN DE NIEUWJAARSREDE, die burgemeester H. Duinker gisteravond bij de aanvang van de openbare raadsvergadering heeft gehouden, ves tigde hij de aandacht op de groei van Katwijk. In 1959 heeft de groei van de gemeente zich voortgezet, zij het in iets mindere mate dan in 1958. Toen nam de bevolking toe met 802 inwoners, in 1959 met 709. Op 31 december waren er 29443 inwoners. Het aantal ingeschreven woningzoekenden be weegt zich langzaam in dalende lijn. Op 1 januari 1957 waren er 797. 1 januari 1958 724, 1 januari 1959 706 en op 1 januari 1960 638. In 1959 werden 202 urgentiegevallen geholpen, er kwamen er weer 108 bij, op dit ogenblik zijn er nog 308. Er werden 353 woningen voltooid in het afgelopen jaar, terwijl er 14 voor de sloop werden bestemd Er ontstond dus een inst van 339 woningen. Over het badbedrijf zei de burgemees ter, dat mede dankzij de prachtige zomer op een uitstekend seizoen kan worden te ruggezien. De V.V.V. toonde zich ten volle voor haar taak berekend. In de land- en tuinbouw werden record opbrengsten en recordomzetten bereikt, 1 tegenstelling met elders in het land. >mzet steeg met 110% ten opzichte 1958. De waspeenomzet was op zich zelf al een record. Aangevoerd werd 18.500 ton, die opbracht f5.750.000, tegen 12.000 ton in 1958 met een opbrengst van £2.400.000. Landelijk werd geëxporteerd 16276 ton waspeen, waarvan alleen Kat wijk 12.323 ton of 75.71% voor zijn reke ning nam. Aan bloemkool werden aan gevoerd 2.500.000 stuks tegen 2.400.000 in 1958. De opbrengsten waren respectievelijk f 1.275.000 en f630.000. De visserij verliep minder bevre digend. De nieuwbouw van kotters had gestadige voortgang. De vernieu wing en uitbreiding van grotere een heden hielden daarmee geen gelijke tred, in verband met grotere kapi taalsinvesteringen. De vrees bestaat, dat toenemende spanningen op de ar beidsmarkt hiervan een gevolg zullen De haringdrijfnetvisserij had in 1959 een slechte teelt Meer reden tot tevredenheid gaven in het alge meen de resultaten van de grote nieuw gebouwde schepen, die het gehele jaar door de trawlvisserij be oefenden. De huidige positie van de vleetvisserij is zeer zorgelijk. OUDE WETERING Ds. A. G. Kornet voor de radio In het programma van N.C.R.V. wordt de morgendienst op woensdag 3 februari geleid door ds. A. G. Kornet, Gerefor meerd predikant alhier. HOÖGMADE Collecte Het Rodie Kruis hneld een coMeote ten bate van de slachtoffers der watersnood ramp in Tuindonp-Oostzaan. De opbrengst bedroeg f 44.68. Ouderavond in Katwijk aan Zee Gisteravond werd in de hal van de Groen /an Prinstererschool een ouderavond ge houden. YVijkpredikant ds. W. L. Tukker 6prak een welkomstwoord, waarin hij de aandacht vestigde op de goede naam van de school. Dc leerlingen van 4b zongen enkele liederen, onder leiding van- mej. H. Doets. Schoolhoofd D. Goedhart zei erg blij zijn met deze eerste ouderavond in de Leuwe school. Het aantal leerlingen is gestegen tot 520, per 1 oktober kwam me juffrouw De Oude de personeelsbezetting versterken. t is bepaald niet zo, dat op een chris telijke school de gehele dag over de gods dienst wordt gesproken. Het gaat om de christelijke sfeer. In de vrije tijd wordt veel aan ontspanning gedaan, zoals wan delen, schoolvoetbal en postzegels verza melen. Zo leert men de karakters van de kinderen goed kennen. Sprekend over de opvoeding legde de heer Goedhart de nadruk op de verge vensgezindheid van God. Het gaat het kind, te brengen op Golgotha, de Heiland voor ons stierf. Onderwijzer C. Kwakemaak sprak de sfeer in de klas, over het verkeers- onderricht, de schoolartsendienst, de schooltandartsendienst en de schoolmelk- voorziening. Wat de schoolmelkvoorziening be treft, zei de heer Kwakernaak, dat hij had ontdekt, dat op een morgen 68 leerlingen 's morgens niet hadden KATWIJK Over mensen die nergens aan doen Op de vierde wijkavond van wijk zuid gisteren in het gebouw AbeeJpledn ge houden sprak ds. J. G. van Ieperen zijn er, die bewust beweren, dat God niet bestaat, omdat zij aarde hebben afgezocht en mets junnen vinden. Er zijn godde- lozen, düe God grieven en pijn doen. De e steekt zijn neus in de wind en is geen God. Het is echter vaak wel zo, dat zy bij een grote mond een kLein hartje hebben. Zo gauw er iets mis- door het leven. Ds. Van Ieperen klaarde, dat hein bij zijn vele onbmc sen die niet geloven, wet ls men zonder God eigenlijk kan leven, in leder gevail niet leven to de diepste zin van 't woord Het echte ven is alleen bij God te vinden, bij J< Christus. Dde de De bijeenkomst stond onder leiding ds. W. A. B. Hagen. Jaarvergadering Vanavond acht uur houdt de mannen- vereniging Amos 5 6a haar jaarverga dering in de Oranjezaal van het Jeugd huis. ontbeten. Ook zijn er leerlingen die veel te laat naar bed gaan, voor een deel ten gevolge van de televisie. Na de pauze toonde de heer M. van Duin prachtige kleurendia's van Ouwe hands dierenpark te Rhenen. Voor een ander deel der ouders wordt morgen een ouderavond gehouden. Voetbalprogramma Morgenmiddag speelt het eerste elftal an Katwijk om kwart over drie op het irrein aan de Piet Heinlaan een co; petitie-wedstrijd tegen Semper Altius. elftal van Quick Boys speelt morgen uit tegen Zwaluwen in Vlaardin- Gezellige klasse-avond Gisteren werd to de UNI-zaal een klas se-avond gehouden van die derde klassen der ulo-schooJ. Leerling C. Lugtlhart ver welkomde in het bijzonder schoolhoofd Benton ij der en het verdere onderwijzend personeel. Gerrit Kuijt en Theo den Haan speelden op het accordeon, Aat Haasnoot bespeelde de piano en Margreet Lutgen- dorff liet gdibaar-solo'6 horen. Veel plezier beleefde men aan het ze ventiende eeuwse toneelstukje Hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht, na de gitaarband en de American National! Nepband modonne Liedjes uit voerden. een quiz, waaraan leerlingen en on derwijzers deelnamen, nam de heer Bent- snijder achter de piano plaats. Daar komt de kiel met goud belaan Gisteravond heeft het Katwijksc meisje Nelly van der Plas uit de Zuidstraat een hartelijk compliment gekregen van Johan Bodegraven. Deze deelde in bet NCRV-radioprogramma Vlag in top, mee, dat Nelly een door haar bejaarde grootvader vervaardigd scheepje met maar even f 654.90 ter beschikking heeft gesteld van de 4 x Z....N-actie, De heer Bodegraven prees de fraaie lijn van het schip het model was een bom, waarmee de Katwijkse vis sers in vroeger jaren de Breeveertien opgingen en hij sprak de hoop uit het volgende week voor de televisie te kunnen laten zien. „Dat moet heel wat opbrengen". Been gebroken Op de Nieuwe Duinweg reed de fietser H. tegen een geparkeerde personenauto. Hij brak zijn rechte ronde rbe en en is naar het academisch ziekenhuis in Lei den gebracht. Gouden ring gestolen De politie maakte proces-verbaal op tegen een leerling-verpleegster die van één van haar collega's een gouden ring en vijf gulden had gestolen Gym wedstrijd en Door leden van de Katwijkse gymnas tiekvereniging Hercules werden onder linge wedstrijden gehouden. Uitslag: 1. Arie Remmelzwaal; 2. Huug van der Plas; 3. Koos Dubbeldam; B: L Adrie Potbers; 2. Mart Parlevliet; 3. Martaen Snijders. Vijf jaar geëist tegen Luclwig De openbare aanklager bij het West- duitse hooggerechtshof heeft gisteren 5 jaar geëist tegen de straaljagerpiloot Horst Ludwig, die ervan beschuldigd wordt voor de Russen gespioneerd hebben. Ludwig. 34. die opgeleid werd in Ame rika en Engeland, is, zoals gemeld, de eerste officier van de nieuwe Duitse strijdkrachten die wegens spionage recht staat. De aanklager, Erwin Fischer, eiAte deze straf aan het einde van zijn requisitoir van twee uur, waarvan een deel achter gesloten deuren werd uitgesproken uit hoofde van staatsveiligheid. Sf«« ia 'f gezin t De „Nieuwe Leidsche" er in KOUDEKERK A. D. RIJN Veel waardering voor Repelsteeltje In het Verenigingsgebouw gaf het Kou dekerks Jeugdkoor onder leiding van de heer Louis van Wijngaarden een opvoe ring van de kinder-oppcrctte in vijf be drijven „Repelsteeltje". Medewerking verleende de balletgroep van mevrouw Roosendaal te Wassenaar. Koerselman heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder mevrouw Wa verijn, de beide wethouders en de vroe gere directeur van het jeugdkoor, de heet .Tasperse. Hij wees op het belang van de vorming der jeugd door muziek. Hierna kreeg de heer Van Wijngaarden de gelegenheid om het programma af te werken. Met bewondering werd kennis genomen wat deze met het koor wist te bereiken. Op heel goede wijze werd de operette over het voetlicht gebracht en dankbaar apj&alus bewees de waar dering van het publiek. Ook de ballet groep mocht voor haar werk een wel verdiend applaus in ontvangst nemen. De pianobegeleiding was bij de heer De Hol lander uit Wassenaar in goede handen. Na afloop kreeg de directeur enige ge schenken aangeboden, als bewijs van er- kentelijkheid. Ds. Koerselman achtte zich de tolk va nalle aanwezigen toen hij de heer van Wijngaarden dankte voor het geen deze met het Jeugdkoor had gebo den. Hierdoor had hij laten zien. dat met geduld veel te bereiken is. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat de heer Van Wijngaarden het koor gaat ver- Pols gebroken een oefening in het gymnastieklo kwam de 13-jarige Mientje Kaptein allen, waardoor zij haar hand be zeerde. Bij onderzoek in het academisch ziekenhuis te Leiden bleek dat zij haai pols had gebroken. Rampenfonds ruim 1,1 miljoen Gisteren was op de girorekeningen ran het Rampenfonds in totaal 1.101..474.71 gestort. Op rekening nr 9575 werd 744.142.99 geboekt en op rekening 768 357 331.72. De eindstand van de zaterdag in 115 gemeenten gehouden collectes bedraagt 510.700. Kerkeraad Papendreclit handhaaft standpunt De kwestie van het godsdienstonder wijs aan de leerlingen van de openbare scholen Lr» Papendrecht heeft wederom vervolg gekregen. Nadat namelijk de kerkeraad der Hervormde gemeente in e instantie afwijzend beschikt had »n verzoek van het gemeentebestuur, vanwege de Hervormde gemeente godsdienstonderwijs te laten geven aan de leerlingen van de openbare scholen, heeft het gemeentebestuur zich opnieuw tot de kerkeraad gewend met de wens, het ver- :oek opnieuw in overweging te nemen. De kerkeraad heeft bericht, dat hij op zijn standpunt blijft staan en dat hij zeer verwonderd is, dat deze vraag gesteld wordt, mede door degenen, die tegen de stichting van een Christelijke lagere tech nische school zijn. De kerkeraad is van mening, dat hy geen voedsel mag geven de zogenaamde doorbraakgedachte door medewerking te verlenen aan het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen. Wel is hij bereid om in overleg te tre den mét B. en W. om de mogelijkheden van het geven van catechetisch onder wijs buiten de openbare scholen om, op een door de kerkeraad aan te wijzen plaats, tp onderzoeken. Tot dusver heeft alleen de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk van Papendrecht zich bereid ver klaard zijn predikant op de openbare scholen godsdienstonderwys te laten ge ven. De oprichting van een Christelijke lagere technische school werd indertijd door de meerderheid van de raad van Papendrecht niet nodig geacht. Belgische straaljager neergestort: piloot omgekomen In de omgeving van Eindhoven is om half twaalf een Belgische straaljager neergestort De piloot is omgekomen om dat hij te weinig hoogte had om van zijn schietstoel gebruik te kunnen maken. De straaljager is neergekomen in een wei- Visserijgolfjes - DE GROTE HARINGVANGSTEN van de spanvissers blijven aanhouden. De schepen vangen thans zelfs nog meer dan kort na de tamelijk sen sationele ontdekking van de grote scholen jonge haring tussen Schevenin- gen en Egmond. Er is de laatste dagen in IJmuiden zoveel haring aange voerd door de spanvissers, dat de visafslag het niet meer kon verwerken. Duizenden kisten jonge haring verdwenen naar de vismeelfabrieken. De goede kwaliteiten vinden hun weg nog wel naar de conservenfabrieken. Maandag voerden de spanvissers ruim 10.000 kisten jonge haring aan. Donderdag zag IJmuiden zich geplaatst voor een aanvoer van 4.000 kisten. Het grootste deel hiervan ging naar de vismeelfabrieken. vis en 40 stijve kabeljauwen. De Sch. 8 zengde voor 150 schelvis, 260 hairing, 80 makreel, 100 wijting, 15 guil en kabel jauw, 100 radio, 30 diversen en 100 stijve In Schevcningen De Schevento'gse visafslag werd donder- schedvis, 300 schol. 100 kool-vis, 230 makreel, 150 stijve kabeljauwen, 360 kós ten noordharing en 800 kisten haring van opvangprijs werd gekocht of doorge draaid werd. DU was er Twee trawlers, drie loggers en drie en een totale aanvoer van 5960 vis, 160 sUjve kabeljauwen en 15.000 kilo tongen. Er waren 160 kisten schelvis, 100 radio, 140 wijting, 30 gul en kabeljauw. 75 kool- vis, 410 trawlharing, 3300 kobterhartog 705 makreel, 500 sohol en 430 diversen. De schepen Da Jacoba Gezdna IJm. 36 kwam don derdag aan de markt met een vangsl 13 schelvis, 240 haring, 500 makreel, 50 wijting, 40 gul en kabeljauw, 140 kool- ihijolijk kisten kant vandaag op schol de kotitervloot, die de afgelopen week geen slechte resultaten heeft geboekt langs de kust en bij de Pittboei. De prUzen De schelvdsprijzen willen niet dalen. Zij blijven hoog als gevolg van het feit, dat de aanbod van deze vissoort te IJmui den nog steeds te verwaarlozen is. De grote schelvis noteerde donderdag f 58, tot f 70.grootmiddel f 65,—, kleimmid- del f 65.tot f 72.pennen f 58,— tot f 74.— en braad f 42.— bot f 64.— per kist van 50 kilo. Grote rogels kabeljauw no teerden f 100.— tot f 128.—, kleine regels f 46.— tot f 54.—. De haring .van de noorditrowlere blijft gewild. Zij noteerde f 17.tot f 22.per kist van 50 kdilo. Makreel is mot f 12. tot f 15.— por kist tamelijk goedkoop. De tongeniprijzen blijven zich over het algemeen op een vrij stabiel en goed peil handhaven. Grote tongen noteerden f 3.30 tot f 3,50, grootmiddel f 2.70 tot f 3. fcletomlddel f 2.50 tot f 2.80, toog I f 2.70 tot f 3.10, tong III 2.50 tot f 2.70 cn tarbot f 3.20 tot f 3.50 por kilo. Op zee Het weer bleef goed om de Noord. De vangsten van de trawlers waren echter zeer wisselvallig en liepen nogal uiteen: van 80 tot 300 manden haring, makreel, koolvis en wat schelvis per etmaalDe trawler Haarlem IJM 9 was erg gelukkig met twee trekken, die 200 manden haring en makreel opleverden. De Blie Chendvlere IJm. 32 ving ndet meer dan 30 manden por trek. De Allan Water IJm. 34 meldde trekken van 60 manden haring en makreel. Langs de kust is de visserij vrij goed met etmaalresultaten van 100 tot 250 kilo tongen en 10 tot 15 manden schol en wij ting. By de Piibbboed vingen de schepen 250 tot 400 kilo tongen en 15 tot 25 man den schol en wijting per etmaal. Hoog cd laag water Zaterdag 30 Januari: hoog water om 4.39 en 16.55 uur; laag water om 0.30 en 12-51 uur (springvloed).

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11