vraagt bouw 85000 huizen van Nieuwe modelijnen zijn toch maar weer gevonden Rotterdams raadsbesluit is gevaarlijk, zegt minister Kritiek op ultimatum Vara doet nieuwe poging niet televisieforuin 7 WOENSDAG 27 JANUARI 1960 Pleidooi voor 5000 goedkope woningen extra (Van onze parlementsredactiè.) "NE MEERDERHEID der TweedeKamer is er niet helemaal gerust op, d dat het woningbeleid van de regering voldoende waarborgen biedt voor de bouw van een bevredigend aantal woningen ten behoeve van de bevolkingsgroepen, die gezien hun financiële positie aangewezen zijn op de goedkopere huizen. Deze conclusie viel gisteravond te trekken na de eerste ronde van het debat over de begroting yan volkshuisvesting en bouwnijverheid. Tijdens dit debat kwam uiteraard' de nieuwe (naderhand ingrijpend gewijzigde) subsidieregeling van minister Van Aartsen uitvoe rig ter sprake. Het bleek, dat behalve de P.v.cLA.- met name óók de K.V.P.- fractie maar weinig enthousiasme kan opbrengen voor het plan om in 1960 slechts 37.500 woningwetwoningen te financderen, ook al is daar dan de voorwaarde aan verbonden dat dit aantal tot 40.000 zal worden opgevoerd, indien de particuliere bouw niet in staat mocht blijken minstens 2500 goedkope huurwoningen te bouwen. Kodde. Hij vreesde, dat de gecompliceer de nieuwe subsidieregeling het gestelde doel niet zal bereiken. Met het uitgangs punt was hij het overigens eens. De par ticuliere bouw moet krachtig worden be vorderd en de woningwetbouw dient zich te beperken tot hen, die met het oog op hun beperkte inkomsten hulp behoeven. Mevrouw KuiperStruyk (lib.) sprak er haar voldoening over uit, dat de monaster het beleid geleidelijk gaat richten op meer normale omstandigheden. Zij achtte het juist, dat de financieel sterkeren van overheidssteun worden uitgesloten. De. heer Westerhout (soc.) sprak ten slotte om. over de Haagse agglomeratie. Hij vroeg de minister zich erover te be- of voor de Haagse moeilijkheden niet een eenvoudige oplossing zou zijn te vinden door de uitbreiding te richten op omringende gemeenten, b,v. Zoeter- De minister zou de Kamer heden middag antwoorden. De K.V.P.-er Andriessen dreigde zelfs )tle te zullen komen, wanneer niet toezegt dat In I960 nog 5000 goedkope woningwetwoningen extra zullen worden gebouwd, zodat het totale aantal woningwetwoningen op 42-500 komt. Telt men daarbü op het aandeel van de particuliere bouw (eveneens 42.500). dan zou de totale hoeveelheid In '60 te bouwen woningen 85-000 moeten be rin plaats dragen in plaats bouwprogramma i j De heer Andriessen (kaïth.v.) achtte een I dergelijke opvoering van die bouwcapa citeit niet alleen mogelijk maar ook ge rechtvaardigd, omdait de woningnood met name in de financieel zwakkere bevol- béteid wend geleverd door de welspre kende socialistische afgevaardigde J Bommer. Deze kon zich niet met de doel- stellingen van minister Van Aartsen'i subsidieregeling verenigen, o.a. niet om dat de voorgenomen subsidiëring van de particuliere woningexploitaitde onvermij delijk leidt tot sociaal niet aanvaard bare huren. Overigens erkende de heer Bommer, dat de bouw van arbeiderswo ningen niet een monopolie is van ge meenten en. woningbouwverenigingen Het vraagstuk van de particuliere exploi- van arbeiderswoningen lost mer r niet zomaar met een subsidierege ling op. In feite biedt de nu voorgenomen regeling helemaal geen oplossing. Van het begin af aan hebben De Quay c.s. od het standpunt gestaan, niet dat er meer ihet statistisch woningtekort i be- betrouwbare maatstaf te weinig oog voor de noodzaak van krot- opruiming en voor de vervanging van de afgrijselijke behuizing in vele oude stads wijken, vooral in Den Haag. Gezien "deze ontstellende woningnood-in-engere-zinis voorzichtigheid bij het hanteren van het "subsidiebeleid een eerste, .vereiste. Het streven naar meer normale toestanden op woninggebied houdt, gegeven de nog steeds bestaande abnormale toestanden Daarom had de heer Andriessen over wegende bezwaren tegen de -verminde-' ring van het aantal te financieren wo ningwetwoningen van 40.000 tot 37.500. Wel uitte hij zijn waardering voor de wijzigingen, die minister Van Aartsen in de oorspronkelijke opzet van zijn nieuwe subsidieregeling heeft aangebracht, maar maar zijn mening had de bewindsman verder moeten.gaan. Het tekort spitst zich (toe op de arbeiders- en middenstands- woningen in de A-groep. Deze huizen zijn over het algemeen te duur voor hen, die •Ize bewonen. Daarom zullen de 37.500 ge- kvone woningwetwoningen jn '60 met 5000 'goedkope woningen moeten worden aan gevuld-Er. is geen kijk PP. dat dit soort huizen, door particuliere ondernemers zal - worden gebouwd. De. heer Andriessen besloot met de op merking. „De noodzaak.om een voldoen de aantal woningen voor arbeiders en middengroepen te bouwen is bepalend voor de v-raag, of de particuliere bouw een groter aandeel in de womingproduktie zal krijgen, ja zelfs voor de vraag of het aandeel - -- kan blij' heer Van Vliet, dreigde motie.. Deze zal mogelijk worden inge diend, wanneer de minister niet toezegt dat de gemeenten de vrijheid zal worden gelaten garanties te verstrekken voor - ningbouwverenigingen te bouwen) wo- q ningen in. de categorie A. terug moest treden ten bate van de par ticuliere exploitatie. De regeling van mi nister Van Aartsen beoogt de woning- A.R. standpunt De wonin-gbouwspeeialist van de A.R.- fractie, dé heer J. van Eibergen, wa: ij evenals de beide K.V.P.-sppekens wel 1 met de uitgangspunten van het rai< beleid, nl. dat de woningwetbouw zich geleidelijk, aan meer tot zijn oorspronke lijke doelstelling moet gaan beperken en dat het zaak is de particuliere wonihg- exploitanten te Interesseren voor de bouw va-n goedkopere woningen. Met instem ming had hij ook kennis genomen het standpunt van de minister, dat de volkswoningbouw de voorrang moet heb ben. Elke poging om daarbij de particu liere bouw meer dan voorheen in te soha- kelen, verdient steun. Dankbaar was de heer Van Eibergen ook voor de wijzigin gen, die de minister in zijn subsidierege lingen heeft willen aanbrengen. Dat de bewindsman daarbij, zoals Het Vrije Volk schreef, door de knieën zou zijn gegaan, ontkende de a.r. spreker. Tooh had ook hij nog wel enige kritiek op de regeling in zij-n huidige vorm. Alle aandacht dient z.i. gegeven te worden aan de bouw van goedkopere woningen en daarom vroeg hij die mi ter desnoods „het duurdere te la-ten het goedkopere te verwezenlijken". Even tueel zouden de 5000 goedkope huizen voor de financieel zwakken voor deze woningen zal in '60 een extra-bijdrage van 2 per week worden gegeven kunnen worden toegewezen boven de contingenten gewone wondngwetwonin- De heer Van der Peijl (c.h.) achtte de regeling van de minister niet de meest ideale, maar een groot deel van de zwaren, die or aanvankelijk tegen be stonden, is z.i. door de aangebrachte Wijzi gingen weggenomen. Met de doelstellin gen bevordering van de volkswoning bouw ook in de particuliere sector was de heer Van der Peijl het eens.. Vóór hem is de hoofdzaak, dat er gebouwd wordt (door de woningbouwverenigingen zowel als door de particulieren) ook, voor mensen met lage inkomens. De vraag is overigens: hoe zullen de.institutionele leggers en de lagere overheidsorganen reageren? Is verder de prikkel voor particuliere bouwers om goedkope uin-gen te bouwer groot genoeg? Spreker- geloofde intussen, dat in de opzet vj regeling de stimulans zit om woningen ia ar te bouwen, waar de bouwgrond het goedkoopst is en de stlchtingskosten laag zijn. De bezwaren van de cïi. afgevaar digde tegen de gecompliceerdheid de regeling en de administratieve romp slomp, waarmee de uitvoering gepaard zal gaan, waren niet weggenomen. Hij wenste hierover het antwoord van de minister af t£ wachten. Aan het begin van zijn betoog had de'heer Van der Peijl er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat de particuliere bouw in 1959 is afge remd. Hij vroeg zich in diit verband ook af, waarom vorig jaar niet is gepoogd vla een suppletoire begroting iets voor de particuliere bouw te doen. Felle kritiek op het nieuwe woning- Aan hoge verwachtingen is voldaan uit h initiatief, De 'heer Bommer rekende de Kamer voor, dat wanneer (volgens de regeling) bij de woningwetbouw een subsidie geldt van ƒ250 en bij de particuliere- bouw vain 440 plus nog een premie van2000. de door een particulier ge bouwde woning 7 per week duurder uitkomt voor de huurder. Het gaat hier dan om precies dezelf de woning.'„Deze subsidieregeling", aldus de P.v.c" woordvoerder, „gebruikt rijksgeld de particuliere exploitatie aan het werk té houden. Dit is niet in overeenstem ming met een doelmatig beheer va staatsfinanciën". De concessies, die de minister heeft gedaan, hebben de s listisphe bezwaren tegen de regeling niet weggenomen, ook al zijn dan onder de druk van het parlementaire „een heidsfront" enkele verbeteringen gebracht. De minister had veel verder moeten gaan. Hij had beduidend meer dan 40.000 romngen moeten financieren ïoeten afwachten wat er var zijde bij zal komen. Nu hand haaft 'hij een 'permanente subsidierege ling, die op een voordien ongekende schaal de" particuliere woningbouw subsi dieert .en dat terwijl liet kabinet op het standpunt staat, dat de subsidielast worden verminderd. De heer Bommer be sloot met de opmerking, dat eigenlijk niemand deze regeling wil, de minister zelf ook niet. De P.vdA. hoopt dan ook. minister zich door dit Kamerdebat zal laten overtuigen, dat hij niet op de ingeslagen weg kan voortgaan, Voor de S.GP.-fractie sprak de b (Vervolg van pag. 1) Minister Van Rooy ontkende, dat de regering er een prestigekwestie var Dé staatssecretaris van sociale zaken, ie heer B. Roolvink, schetste het loop van de loononderhandelingen in het ►nenvervoer sedert 14 september van het vorige jaar. Hy ontkende met klem, dat de zaak slepende zon zijn gehouden, wees er de Kamer voorts op, dat leer de bespreking van 27 januari twee dagen na de staking resultaat z hebben gehad, zeker verband zou z_ gelegd (in ieder geval door de stakers zelf) tussen dit resultaat en de staking. De regering, aldus de staatssecretaris, wil zo spoedig mogelijk overleg plegen, maar op een moment, dat geen enorme bedreiging boven de, besprekingen hangt Of die bedreiging er maandag 1 februari niet zal zijn,, kon de bewindsman nie' zeggen. Maar wel staat het z.i. vast, dal wanneer er op maandag en dinsdag word' gestakt, de kruitdamp op woensdag niet verdwenen kan zijn. Het is moeilijk vol te houden, dat er niet van druk en var ordeverstoring sprake is. wanneer een betrekkelijk kleine groep twee belangrij ke ondernemingen (tot dusverre behalve de NBM ook de WSM) op sleeptouw weel De heer Burger merkte in zijn repliek cynisch op, dat zwakke regeerders op verkeerde momenten altijd flink worden Hij zei, dat de regering het centrale punt had ontweken, n.l. dat geen onderhande lingen met de stakers worden gevoerd maar met het georganiseerde bedrijfsle ven Aan de ontevredenheid van zijr fractie gaf hij uiting in een motie, waarin werd gevraagd het overleg alsnog op 27 januari te dr-en doorgaan. De a.r. Van Eibergen distantieerde zich van elke wilde staking, ook al is zo'n soms niet onbegrijpelijk. Hij begreep ech ter niet, dat door het ultimatum niet de rebellerende partij, maar het georgani seerde bedrijfsleven moest worden ge troffen. Het is alleen van belang, of di sfeer in dat georganiseerd bedrijfsleven zich leent voor overleg. „Die sfeer goed", aldus de héér Van Eibergen. De heer Beernink (c.h.) deed een roep op de regering om de uitgestelde bespreking nog deze week te laten door gaan. V.V.D.-fractieleider prof. Oud be greep het uitgangspunt van de regering maar hij meende, dat de bewindslieden er niet jn geslaagd zijn de juiste midde len te vinden. Even vóór de stemming over de motie- Burger verklaarde de a.s. Van Èibergen nog steeds: niet te weten wat de minister van sociale zaken nu eigenlijk bedoelt Hij zou daarom voor de motie stemmen. Vlug een (lekkere) lepel Ab dijsiroop. (Akker-Siroop). De 23 genezende bestanddelen werken kalmerend en verjagen de gevaarlijke ziektekiemen.- ABDIJSIROOP Joodse delegatie bij Koningin Vanmorgen heeft de 'Koningin een de legatie van de Joodse organisatie B-Nai B'Rlth op Sestodijk ontvangen. De B'Nai Rith (letterlijk: zoneii van het verbond) is dé oudste en grootste Joodse organi satie- én telt- thans 470.000 leden in 37 landen. Zestien leiders van deze broe derschap vergaderen thans in Amsterdam Proccs-Jaccoud. Een vooraanstaande Zwitsers patholoog heft gisteren in he: proees-Jaccoud verklaard, dat.op een re genjas en een Marokkaanse dolk die aan de beSchuldgide tóebehorden', weefsel - sporen van een mensenlever zijn gevon den. Deze verklaring is in hoge mate belastend voor Jaccoud. Mijnramp Zuid-Afriha Speciale boorkop uit Amerika Een speciale, vt»n wolfram vervaardig de boorkop is per vliegtuig uit de Ver enigde Staten onderweg naar Zuid-Afrika om de pogingen tot "redding van de op gesloten mijnwerkers te helpen bespoe digen. Zoals bekend boort men een smal le schacht naar de opgesloten mannen, om hen daardoor van water en voedsel te voorzien. Een technische storing deed gisteren echter zes kostbare uren ver loren gaan, terwijl men bovendien op een zeer harde steenlaag stootte, waarin de voortgang slechts vijftien centimeter per uur bedroeg. Viervoudige moord in New Jersey Vier personen, de invalide vrouw van een vooraanstaand chirurg, twee dienst boden en een taxichauffeur, zijn gisteren dood aangetroffen in de woning van-de chirurg te North Brunswick In de Ame rikaanse staat New Jersey. Zij waren gebonden met kousen en ceintuurs en met revolverkogels dóór het .hoofd gescho ten. De telefoontoestellen warenlos gerukt, overalheerste grote wanorde De politie vermoedt dat roof de aan leiding tot de moord is geweest Cardin LIJN: lijf lang, plat en recht; volant als rok. MANTELS: kraagloos of af staande kraag. KLEUREN: naast pasteltin ten ook paars en felgroen. JAPONNEN: lange lijven, laag aangezette ballonvormige rok. Balmain LIJN: Korinthische zuil. JAPONNEN: naad even on der de buste, verder aange sloten, doch niet strakke lij nen. Geen ceintuur. TAILLEURS: korte jasjes met knoopsluiting voor en achter. GARNERING: borduursels in arabesken. (Van onze moderedactrice.) PARIJS, woensdagochtend. PIERRE CARDIN, de jonge Parijse couturier, heeft zijn grote naam weer gestand gedaan. De gespannen nieuwsgierigheid, zoals die vroeger ook heerste voor de show van Fath of Dior, was duidelijk en algemeen. Geen plaats bleef onbezet en tien tallen, die probeerden bij de pre mière te komen, werden beslist weg gestuurd, wanneer hun kaart een andere datum vermeldde. Nu, aan de verwachtingen is voldaan. In zijn salons aan de Rue du Faubourg St. Honoré ging al spoedig de verzuchting op: „Gelukkig, eindelijk een nieuwe.lijn". Een lijn weliswaar, die niet zomaar klakkeloos kan worden overgenomen, omdat de gemiddelde vrouw nu eenmaal geen mannequin is. Maar tocheigen, oorspronkelijke ideeën, meesterschap in de uitvoering, dat vindt men. bij. Cardin. Cardin beschouwt zijn taak als couturier dan ook als het onderzoekingswerk in een laboratorium om ingrediënten te vinden, waarmede anderen verder zullen kunnen werken. Wel was het duidelijk, dat Cardin vorige collectie nog niet vergeten maar dat verminderde zijn succes vai Tj^en Korintische zuil, daarmee ver- als het onwerpen van avondjaponnen. Hij gelijU Pierre Balmain zijn is een typische tailleur, wat al heel veel nieuwe lijn. Dat betekent, dat de is en maakt geniaal mantelpakken en japon de lijnen van het lichaam aan- mantels. De hoeden waren hoog en we- r ken naar achteren, wat de indrnk gal. geef', maar nimmer strak zit. Onder dat ze topzwaar waren. De avondjapon- de buste is het model even ingeno- nen waren lang, dikwijls met een slip op en maar de rug blijft recht. We de grond en overdadig voorzien van flad- J ders en draperieën. zouden kunnen zeggen, dat dit mo del de beste elementen heeft over genomen van twee vroegere, lijnen: nl. de zakjapon en de empirestijl. De ceintuur is uitgebannen. Het middel wordt laag en vaag aangegeven. Ook hier weer de brede volant, die laag onder de taille uitspringt. Ook bij de tailleurs werd dit getoond en het was een verademing daartussen ook mantelpakjes met een normale rechte r,ok te zien De jasjes zijn heel kort. Dikwijls hebben ze een knoopsluiting van voren, maar ook in de rug. Een dwa ze overbodigheid. Merkwaardig is, dat hét voorpand van de jasjes vorm heeft, terwijl de rug even van'het lichaam afstaat. Bij dé mantels staat' de mouw iets naar voren, dit geeft iets houterigs-aan de armeri. De japonnen •ontkomen, evenmin aan het volant-idee, maar 'hier staat het kwieker en niet zo excentriek. Opmerkelijk was, dat. er veel japonnen geborduurd waren met de arebesken en romantische bloem slingers, die omstreeks 1900 in zwang waren. Parijs noemt zulke kronkelbor duursels heel gezellig „metrostijl". Als kleurenwit, hardblauw en zee groen voor overdag en wit en pasteltinten voor des avonds. Heel dunne en lichte stoffen waren ge bruikt. De wollen stoffen waren dikwijls zo ijl; dat ze vrijwel doorzichtig waren. Een toque van dikke lagen wit ruig stro, ontworpen door Bal main. De parmantige zwarte piek van dubbel ripslint ver lengt de Jioge lijn nog eens Lang en plat De modellen vertonen rechtvallende lij nen, die het middel niet aantonen, zelfs niet doen vermoeden. Het lijf is lang, recht en plat. Ongeveer 15 centimeter onder de taille is een rondgebogen volant aangezet. De ronding van de boog wijst naar boven. Het lijkt dus of er paniers op de heup gedragen worden, waaruit de rok wijd wegspringt. Bij de meeste tailleurs was een ceintuur van dezelfde stof tussen lijf en strook gezet. De broodmagere mannequins, ston den de modellen beslist goed. Maar ja. ze zijn types apart: eerder mager dan slank, hoog opgemaakte, sluike haren, witgepoederde gezichten en dikblauw omrande ogen Hoe we dit straks geïnterpreteerd len zien voor „gewone" vrouwen en nog tvèl door de' confectié; is nog groot vraagteken. Juist het meesterschap van coupe en uitwerking tekent Cardincollectie. Vooral de mantels en tailleurs zijn prachtig. De mantels houden de afstaan de kraag, of blijven 'kra&glóos. De hals uitsnijding is dan wijkend. Dat staat héél aardig, wanneer er niets van de japon te zien komt, wat" meestal zo is, omdat de decolleté van de japon laag is. Is de japon hoog van hals, dan zijn die mantels niet zo praktisch. We zagen bij de ja ponnen bijvoorbeeld heel móóie exem plaren, die gegarneerd waren met een grote afstaande kraag van grove wat stijve witte kant. Maar daar werden wij selijk dan ook geen mantels bij getoond De japonnen konden de tailleurs en mantels niet evenaren. Ook hier de lange lijven, waaraan de rok als een soort ballonnetje gezet was, dat haar de knie weer een beetje ingehouden was. Trouwens in variaties hebben we dit wel eerder gezien in de afgelopen seizoenen, maar het succes is steeds uitgebleven. De kleuren waren ook hier zacht, voor het eerst echter zagen we weer paars in een collectie, terwijl er heel veel groen, vrij fel van tint, getoond werd. Cardin heeft dit seizoen ook de hoe- avond 'start de VARA in haar dig trachtte de kool en de geit te spa televisieprogramma weer met een forum, aat „Welbeschouwd" is ge noemd. Mr. G. P. J. Cammelbeeck presideert en de andere leden van het forum 'zijn mejuffrouw F. van den Burg, medewerkster van de Dr. Wiardi Beckmansüchting, ds. J. J. Buskes", de schrijver H. M. van Randwijk en de secretaris van de Raad voor Kunst, de heer J. Kas- De bedoeling is vooral belangstel ling van de jongeren te trekken. Uit de samenstelling van het forum bemerkt u, dat er gerekend wordt op vragen van allerlei aard. Hiervoor is geen limiet gesteld. Televisiekijkers zullenzich herinneren, dat mr. Cam melbeeck enkele weken geleden via de beeldbuis heeft meegedeeld, dat „men" uc vragen „waarover gediscussieerd" kan bied worden" aan het forum kon inzenden komt en dus zal er vanavond uit de eerste oogst worde, geput Men ral vragen Het'valt de heel voorzichtig een mening aanduidde. Resultaat was telkens, dat er wel een heleboel werd gepraat, maar dat de uitkomsten toch geen hout sneden, réden waarom de forums dan voortijdig een wisse dood stierven. We mogen hopen, dat hét nu an ders zal gaan, maar dan zal óm te beginnen de probleemstelling con creet moeten z(jn. Naar mr. Cam melbeeck zei, is het de bedoeling, dat vragenstellers zelf hun Vragen ko men toelichten en we twijfelen niet of er zijn massa's gegadigden. Daar aan ontbreekt het bU forums ge woonlijk niet. Maar wie weet. lukt het de VARA, een omroepvereniging, die een bijzon der zwak heeft voor het forum, gezien de keur van programma's op dit ge- zij voor de microfoon i of méér Vaste waagstuk, televisieforum op te zetten, nadat schillende omroeporganisaties er s* breuk mee hebben geleden. Herhaalde pogingen liepen op niets uit: de ge sprekken draaiden óm algemene en vooral actuele vraagpunten heen, waarbij iedèr forumlid steeds zorg vul lende radioforums van de VARA en dus zo'n beetje van alle markten thuis scWp^ moet lijn. niet Commentaar Beschamend naai de radioactie „Tussen Keulen en Parijs" voor de microfoon avon" voorzet. gebracht. En wat al enthousiasme over de deelneming! De briefkaarten met extra postzegels beplakt stromen bij duizenden tegelijk binnen. Er is al on geveer driekwart ton bij elkaar voor het goede doel: Nederlandse sportlie den in de gelegenheid stellen deel te nemen aan de Olympische Spelen in Tjabelangstelling genoeg voor de meest-onnozele wedstrijd die u zich maar kunt denken: luisteren naar acht grammofoonplaatjes en dan t een briefkaartje zetten welke van ae acht u het leukste hebt gevonden. Geen moeilijke namen spellen, alleen het nummertje 1, 8 af tui schijnt; géén van deszelfs leden! Het is zeker wel mogelijk, voor de camera's een vruchtbaar gesprek te voeren, mits men maar niet te hoog grijpt met de stof. Herinneren we ons de vraagstukken welke in het verleden aan de cameraforums werden voorgelegd, dan poogde men daarbij in een kwartier tijd eventjes de rassendiscriminatie, het alcohol vraagstuk e.d. op te lossen. Dat gaat natuurlijk niet, dat moet iedereen onbevredigd laten. Laten we echter niet op de uitkom- de sten vooruit lopen en eerst eens bele- wat „Welbeschouwd" ons van- Zeker; de AVRO pretendeert een intelligente quiz te komen: het gaat seld met e Nationaal programma Over beide zenders zal zondagavond a.s. ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix een Nationaal Pro gramma worden nltgezonden. Dit, wat de radio betreft: de televisie zal (voor zover bekend) niets aan de viering va» deze dag doen. Omdat het zondagavond is zal het pro- op gramma een overwegend serieus karak- de ter dragen. Om 8.10 uur wordt begon nen met een toespraak door de staats secretaris mr. Y. Soholten. Een muziek- ijfer daar- programma, waaraan o.m. het Mebropole orkest en het Promenade orkest mee- met wenken, zal om 9 uur worden afgewis- alleen maar om geld Nederlandse sport-presentatie wereldwedstrijden? En ach, wat doet „men" mee! Maar er zijn dan ook weer auto's en televi toestellen en prijzen te winnen. Dat slaat altijd. Maar Johan Bodegraven heeft klankbeeld c r het Prum- heet Wat zwaarder in zijn' a maal' Z',N"; voor de b~.6u Diaconessénhuis in Paramaribo. Zijn actie is al over de helft en er is nog geen derde van het geld binnen. Er wordt geijverddat zeker. Maar er zijn geen prijzen te winnen. Geen auto, geen televisietoestel, helemaal niets. En waar blijft nu het „grote publiek", dat zich zo druk vertoonde in de actie „Goed zo"waarbij men óók een auto aan de horizon zag Er is maar één woord voor als we horen, hoe de actie „Tussen Keulen en Parijs" aanslaat: beschamend! Beatrix Poliofonds, de stem van de directeur, de heer H. W. Pinang zuli honen. Voor de uitzending, welke „Nieuwe kansen" heet, is een bezoek gebracht aan verleidelijke het paviljoen De Ark in Rotterdam en jUjjdgi - aan de St Maartenskliniek te Nijmegen. Wim Ruth stelde het klankbeeld samen. „Vief- Het gehele programma duurt van 8--12 Gratificatie zuigkrachtfilosofie Overheidspersoneel krijgt meer dan drie procent (Van onze parlementsredactie) HET BESLUIT van de Rotterdamse gemeenteraad om het gemeen- tepersoneel een gratificatie toe te kennen, was een gevaarlijke door- bx-eking van het algemene loonbeleid. zei de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, gister middag in de Eerste Kamer bij de voortgezette behandeling van zijn begroting voor 1960. In liet beleid ten aanzien van het over heidspersoneel kan men niet alles door elkaar laten rijden, merkte de bewinds man op. Het argument: „Wij betalen iets extra's omdat wij zoveel vacatures heb ben", mag in het totale loonbeleid niet gelden. De minister noemde zo'n argu ment een uiting van een „achterstands- filosofie" en „zuigkrachtfilosofie", waar mee men niet mag werken. Het Rotter damse raadsbesluit is naar zijn mening in strijd met het algemeen belang en be tekent een doorbreking van het loonbeleid die zeer gevaarlijke gevolgen kan hebben. Vanuit de Kamer was de Rotterdamse kwestie alleen genoemd door de heer Seegers (coqunO die over he.t ingrij pen van 'de minister smalend uitriep „,Dat is dan de decentralisatie en het grote gevoel van de minister voor de ambtenaren!" De heer In 't Veld (soc.) die wel over de gé.meentelijke 'autono mic .-in he't algemeen had gesproken, had volgens-dé heer Seegers het kind niet bij de naam willen noemen". Pijnlijk getroffen Minister Toxopeus sprak ,ook ovér het algemene salarisbeleid voor ambténaren en over het voorschot van drie procent. Het had de bewindsman verbaasd en pijn lijk getroffen dat een aantal ,van de amb tenarenbonden geen vertrouwen in hem kcm-den opbrengen en ervan uit gingen dat het bij drie procent zou blijven. Dit laatste is Vólgens de minister öhjuisf" Het zou alleen maar juist zijn als die drie procent de algemene trend van de loons- verhogirigen in het vrije bedrijfsleven weergaven. Van het begin af 'zljn de larismogelijkheden voor het overheidsper soneel in het vrijere loonbeleid aan deze trend" vastgehaakt. De minister gaf overigens toe dat bok nu nog niet zoveel collectieve beidsovereenkomsten zijn goedgekeurd als de regering had gehoopt. De sfeer in het georganiseerd overleg ivoor ambtenarenzaken was-volgens-mi nister Toxopeus goed. Ook in de toekomst zal de bewindsman, indien het over be langrijke zaken gaat, zelf aan dit overleg deelnemen. Voorts heeft hij suggesties ter verbetering van dit overleg gedaan. Subsidie kerkbouw Over de subsidiëring van kerkbouw zei de minister dat het overleg (omtrent een rijksregeling) bepaald niet stagneert. De ministerraad heeft niet gezegd: „Leg de zaak maar in een Ia en vergeet haar maar", doch evenmin: „Volgende week komt er een wetsontwerp". De centrale figuur is in deze kwestie de minister. Minister Toxopeus verklaarde dat zijn desbetreffende uitlatingen in de Tweede Kamer (om willekeur te vermijden er een regeling moeten komen, hoewel het in beginsel beter zou zijn als er-niet ge subsidieerd werd) zijn persoonlijke me ning weergaven en alle wegén, open Nieuwe Waterweg De problemen van de bevolkingsopeen- "hoping bij de Nieuwe Waterweg hebben volgens de minister heel andere kanten dan die van de Haagse agglomeratie. De bewindsman geloofde dan ook niet dat er één regeling te maken zou zijn, die zowel voor Rotterdam en Den Haag als voor Amsterdam passend is. De mogelijkheden tot verder gaande decentralisatie van ons binnenlands be stuur zijn nog ln onderzoek. De departe menten van buitenlandse zaken, algemene zaken, justitie, landbouw en visserij financiën hebben "reeds te kennen gege ven dat er bij hen geen taken zijn die decentralisatie in aanmerking komen. Zo- dra minister-Toxopeus de antwoorden alle departementen binnen heeft, zal hij het kabinet een nota toezenden. Waarin nogmaals op verdere decentralisatie wordt aangedrongen. Ook het beleid ten opzichte van grens wijzigingen kwam aan de orde. De vraag hoe groot een stedelijke gemeente mag worden zal volgens de bewindsman spoe dig moeten worden beantwoord. In dit erband noemde hij Amsterdam, Rotter- am en Den. Haag. Over de salariëring van burgemeesters dc minister nog in beraad. Dat er on der de burgemeesters van kleine gemeen- .minimumlijders" zijn, meende hij echter te moeten betwijfelen. De waardevastheid van overheidspen- oenen kan, zo zei de.heer Toxopeus, be- vaarlijk nu aan de orde worden gesteld. Ook in het bedrijfsleven is die waarde- astheid er trouwens nog niet. In verband met het optreden van ge- aeenten op de geld- en kapitaalmarkt ei de minister het gevoel te hebben dat de gemeenten minder zouden moeten le- dan thans.het geval is. Met zijn ambt genoot van financiën pleegt de bewinds- overleg over de mogelijkheid om aan het optreden van de rijksoverheid in ver band met de gemeentelijke kapi'taalvoor- ziening (bijv. door het hanteren van het rentegamma) een wettelijke basis te De begroting werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Hetzelfde gebeurde met de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds en de verlenging van de termijn van sommige bezettingsregelingen. In antwoord op een verzoek van dr. Van Bruggen (q.h.) deelde minister Toxopeus nog mee dat .bij het wetsontwerp tot sa nering van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds een nota over het dekkings stelsel zal worden gevoegd. Gewonde man ten onrechte vervoerd B. en W. van Amsterdam betreuren het, dat de in de nacht van 5 op 6 januari door zijn zoon met een mes neergestoken 55-jarige Amsterdammer B. G. niet ter stond in het Wilhelminagasthuis is op- venomen, doch vandaar naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis is vervoerd, aldus antwoorden zij het raadslid mevr. E. Muller-van West, die over deze kwestie schriftelijke vragen had Ingediend. In het onderhavige geval is de toe stand, waarin de door een ambulance- wagen van de GG en GD ln het Wil- ehlminagasthuis binnengebrachte man verkeerde, blijkbaar onderschat De man was omL half een neergestoken, werd eerst naar het W.G. vervoerd en van daar naar het O.L.V., waar hij kort na aankomst overleed. fèlèhisïè vanavond De VARA verzorgt de televisie-uit zending als tussen 8 en 8.20 uur het NTS-joumaal geweest is. Begonnen wordt met het politiek overzicht door dr. L. de Jong, om 8-30 uur volgt dan de kunstrubriek, om 9 uur een repor tage van de ijshockeywedstrijd tussen Hijs-Hokij en Royal Canadian Air Force Flyers in Den Haag met commentaar door ir. A. van Emmenes en besloten wordt met een zitting van het nieuwe forum „Welbeschouwd". 'vanavond In het N CRV -programma concer teert om 8.15 uur het Radio Filharmo nisch orkest, geleid door'Carl Caraguly, U hoort werken van Rimskl-Konssakov Dvorak (pianoconcert in g, solist Ru- dolf Firkusny). Om 9.15 uur een klank beeld over de drinkwatervoorziening Randstad Holland en om 9-35 uur Igeestelijke liederen o.l.v. Kees Deenik. Een muzikaal reisje langs de WoLga kunt u tussen 8.05 en 8.50 uur met het Promenade-orkest maken, als u afstemt op het VARA-programma, Hilversum I. Daarna het hoorspel „Onsterfelijkheid met marsmuziek", een hoorspel van Hugo Hartuing. Om 9.50 uur speelt het strijkorkest Benedette Marcello compo sities van Rossini en Scarlatti en om 10.40 uur hoort u volksliederen, gezon gen door het Kamerkoor van de Pada- gogische Hochschule in Oldenburg. Programma voor morren Hilversum I, 402 m 7-16 kc/s. AVRO: .00 Nwe 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: 7-30 Dagopening AVRO' 8 00 NW» 8 15 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9-10 De groenteman 9 15 Gram 9.35 Waterst 9 40 Morgenwü- 11 45 Boekbespr 2 00 Donsmuz 12 30 Land- en' tulnbouwmeded 12 33 Liet 13 00 Nws 13 15 Meded of gra i 10 15 Voordracht 16.35 Orgelspel 17 00 V d Jeugd 17 20 05 Gr? pauze <±21 1531 40): - welvaart, klankbeeld .New York 22 40 Act 22.55 Sport act 23 05 Uit de we reld van hét amusement, praatje 23 55 Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7 00 Nws 17 15 Gram 7.30 V d Jeugd 7 40 Orgelspel 7 46 Morgengebed en overweging 8 00 Nws 818 Gram 8 50 V d vrouw 9 40 Schoolradio_NCRV: 10 00 Gram 10 30 Mor- 12 03 Gram l2 25 V d"l in tulnbouwmeded 12.3e Gram 12 50 Act 13 0o Nws 13 15 Vijftien Jaar geleden, praatje 13 20 Pianospel 1335.Lichte muz NCRV- 14 00 Gram 15 00 Lichte muz 15 30 Gram 16 00 Verkenningen ln de bijbel, lering 16 20 Pro i 1 00 Nws Televlsteprogr. NTS: 20.00 Journaal cn KRO: 20.20 Gesprekken 20 45

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7