r Nog geen beslissing over afsluiting Lauwerszee Onafhankelijkheid op 1 juni a.s. ffriesrï! jDapblaö Het Vrije Volk Hongaar stak kelner neer DELFIA -CALVÉ Spionageproces in West-Duitsland Amerika maakt zich zorgen over Cuba Evenaar-noordpool Twee Duitsers voortvluchtig Siberië, het land van de onbegrensde mogelijkheden Eigenaar Deens „dodenschip,' veroordeeld 1 mmmmi CHRISTELII* NATIONAAl DAGBLAD Financiële consequenties niet te overzien Wel maatregelen "PvE regering meent op dit mo- L' ment nog geen beslissing te ter bevordering tering op waterstaatsgebied achterwege moet worden gelaten. De dijken om de Lauwerszee variëren sterk in waterkerend vermogen, hetgeen betekent, dat verhoging van sommige plaatsen urgent is, van andere evenwel niet. Het waterkerend vermogen van de kunstwerken vraagt geen voorzieningen de nota, dat één groep belanghebbenden °P korte termijn. Gezienjn het verband zich geschaad kan achten door afsluiting van veiligheid Het hoofd ener bijzondere school kreeg de recherche op zijn dak. De declaraties, by de gemeente ingediend, schenen niet te kloppen en de mogelijkheid bestond, dat or verkeerde bedragen waren ingevuld Zo iets komt zelden voor. Nog onlangs hoor den wy van den burgemeester ener grote stad dat de stukken van de christelijke scho len als regel uitmuntend waren. Maar hier haperde er wat. Het hoofd der 6chool had het maar wat gerooid en de uitgaven wille keurig over verschillende posten verdeeld. Onder elk stuk stonden twee handtekenin gen, het bestuur. Maar redenering, dat zegt niets. Die tekenen toch zonder te lezen. De voorzitter is een oud man, en als hy zyn bril niet kan vinden, houdt de meester er den duim by, opdat hij op de goede plaats tekent. Hy leest nóóit een stuk, voordat hy zijn naam zet. De meester mankt het, en dat moet ver- Wy hebben vele jaren ervaring. En wy verzekeren onze lezers, dat het bijna altijd goed gaat, zelfs voortreffelijk gaat. Maar als het mis loopt, dan is het altijd zo, met burgemeesters, hoofden van scholen, kas siers en tal van andere mensen, die staten invullen en declaraties opmaken, kassen be heren en boeken bijhouden, dat er mannen zijn geweest, wethouders, bestuursleden enz die wel handtekeningen hebben gezet en besluiten hebben genomen, maai hun onnozelheid. Die dus hun pest waard bleken te zijn en mede schuldig staan, als anderen in moeilijkheden geraken. Het zal aan het kabinet en in het bijzon der aan de liberale minister van Binnen landse Zaken wel duidelijk zyn geworden, dat het beleid ten aanzien van de bezoldi ging van de ambtenaren van alle kanten aan kritiek blootstaat. Van de zo boud uitgesproken belofte, dat de ambtenaren niet achteraan men, is niets overgebleven. Als later dan in uitzicht is gesteld toch nog een redelijke salarisverhoging uit de bus komt, gebeurt dit feitelijk onder aanhou dende en sterke druk van de vakbeweging en het parlement. Maar wat zal er nu gaan gebeuren met de gepensioneerden? Het lid van de Twee de Kamer de heer Blom heeft bij zijn gen over het salarisbeleid er één in bijzonder gewyd aan de positie van de ge pensioneerden. Daarby heeft hij het oog niet gehad op een bijslag waaruit de gepensioneerden d< huurverhoging kunnen betalen. Dat zy dii moeten krijgen, spreekt vanzelf. Het gaa er echter om, of de gepensioneerden ook in de stijgende welvaart delen. Dit is een wens die niet alleen by de vak beweging, maar ook in het parlement ster! leeft. Nog onlangs is in een verslag ovei een wetsontwerp tot wijziging van de pen sioenwet een pleidooi geleverd voor het zo genaamde waardevast pensioen voor ambte- Daarmce stelde men zich feitelijk volle dig achter een der punten van ons laatst verkiezingsprogram. Minister Toxopeus zs er goed aan doen ernstig rekening te hou den met dit verlangen van de Ki zó duidelijk en zonder enige re» voren is gebracht. moeten nemen over de plannen tot afsluiting en inpoldering van de Lauwerszee. Minister Kort hals heeft dit in een nota mede gedeeld aan de Tweede Kamer. De regering, zo zegt hij, wil nl. meer klaarheid verkrijgen in de omvang van het totaal der uit gaven, waarvoor in de komende jaren de rijksoverheid zich ge steld zal zien, alsmede in de fi nanciële en economische moge lijkheden. De minister kan een definitief standpunt eerst bepalen als de resultaten van deze studie en de daarop te baseren beslis singen bekend zijn. Maatregelen ter verzekering van de veiligheid zullen in ieder geval bevorderd worden. Het plan tot afsluiting van de Lauwers- :e, aldus de nota, is een plan, dat aan verschillende belangen zeer wel tege moet komt. Het vraagt een investering 10 miljoen gulden, waterstaatsbelangen, waarin nood zakelijkerwijze moet worden nl. verhoging van de eiligheid waterkering en verbetering var. watering van het omliggende gebied, kunnen echter ook worden behartigd door een aantal werken van uiteenlopende ur gentie, die tezamen een veel geringere investering vergen, nl. 53 miljoen, dus 43 miljoen minder dan het bedijkings- Zou op dit moment moeten worden be slist, dan zou deze beslissing negatief keurig mogelijk. Het bedrag, dat aan de moeten zijn, gezien de overvloed van gewonnen landbouwgronden moet wor- noodzakelijke en urgente werken, die in den toegekend, vormt wel de meest on- de Lauwerszee, nl. die serij, welke vanuit Zoutkamp en Dok kumer Nieuwe Zijlen wordt bedreven. Bij uitvoering der plannen zal de visse rij gebruik kunnen maken van een nieu we haven bij de in de afsluitdijk ont worpen schutsluis. Voorzover nog van schade gesproken zal kunnen worden, zal daarin kunnen worden tegemoet gekomen op basis van in de Deltawet voorziene regeling. Tegenover de genoemde kosten staan volgende baten: 1. Verbetering van de waterkering volgens de normen van de Deltawet; 2. Verbetering van de afwatering van Friesland, Groningen en Drenthe; 3. Waarde van gewonnen cultuurgron den met bedrijfsgebouwen en woningen; 4. Verbetering van de economische structuur van het omliggende gebied; 5. Verruiming van werkgelegenheid; 6. Terugdringen van verzilting; 7. Mogelijkheden voor recreatie. de krachtens de Deltawet uit te dijkverhogingen in het gehele land betekent dit, dat van die om de Lauwerszee slechts gedeelten voor zeer spoedige uitvoering in aanmerking ko men (waarmede een bedrag van ƒ5 tot ƒ10 miljoen gemoeid zou zijn), terwijl de verhoging van de overige dijkvakken niet behoeft voor te gaan bij dijkverho» gingen elders in het land. Ook het vraagstuk van de afwatering In Frlerlind en Groningen naar de Lau- is niet,In die mate urgent, dat daarvoor beslist terstond maatregelen De grond Acht maanden geëist De 29-jarige Hongaarse vluchteling Lajos D, uit Rhenen heeft gistermor gen voor de Amsterdamse rechtbank wegens mishandeling van een kelner acht maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder toezicht stelling van het medisch consultatie bureau voor alcoholisme tegen zich horen eisen. De officier zei met deze straf rekening te hebben gehouden met het opvliegende karakter van de Hongaar en met diens drankzucht. De verdachte gaf, via de tolk, toe dat hij op de avond van 7 september jl. in een hotel aan de Warmoesstraat te Am sterdam een mes had getrokken en een kelner had gestoken. Eerder was hij uit het hotel verwijderd. Hij verklaarde, in tegenstelling tot de getuigen, eerst te hebben gestoken nadat hij een klap met een gummiknuppel op zijn hoofd had gekregen. de raadsman, mr. G. Janssen, zei van mening te zijn dat de houding van de Nederlanders ten opzichte van de vluchtelingen ook niet altijd is zo de afwatering van Frieslands boezem i reeds wordt voorzien door de voorgeno-1 *iJn client. De rechtbank achtte Mer men bouw van een krachtig gemaal btf.toe geen termen aanwezig en bepaal- Staveren, waarin het rijk subsidieert. 1de de uitspraak op 9 februari a.s. HET BAK- EN BRAADVET 100?$ zuiver 100% plantaardig De netto voor cultuur beschikbaar ko mende oppervlakten grond zouden, in- - dien de eerste fase werd uitgevoerd, 3950 verbetering van de af- ha bedragen. en na altvoering van de „m tweede fase 6600 hectare. Deze getallen worden In de nota genoemd bij een na dere beschouwing van de zeven nun ten, die als baten van het plan worden aan gemerkt. Kongolezen eisen: T 7 dens een botsing met de politie bij over- Loemoem ba toont Tenging naar Stanleyville. Loemoemba „Ik spioneerde niet uit winstbejag" Gisteren werd voor het West- duitse Hooggerechtshof te Karls ruhe het proces voortgezet tegen een voormalige Westduitse ma rine-officier, de 35-jarige Horst Ludwig, die beschuldigd wordt van het prijsgeven van geheime inlichtingen, spionage bij geal lieerde troepen in West-Duitsland en het aannemen van steekpen ningen. de Russische geheime dienst geheime inlichtingen hebben verstrekt over de Westduitse en Amerikaanse en Britse strijdkrachten, waaronder militaire plannen en tekeningen. Werner Jager zou de Russen gegevens hebben doen toekomen uit een boek over de Ame rikaanse strijdkrachten dat hem door Ludwig uit Amerika was gestuurd. Hanni Jager wordt een „koerierster" genoemd. Het proces wordt bijgewoond door le den van de Amerikaanse, Engelse en Westduitse geheime dienst. Sinds 1920 Minister Korthals stipt in de nota de reeds eerder gemaakte plannen tot in dijking van de Laywerszee aan. Plannen, die om vele redenen nimmer tot uitvoe ring zijn gekomen. Sinds 1920 is om drieërlei redenen opnieuw de aandacht op de bedijking van de Lauwerszee ge vallen. In het kort zijn deze redenen de afwatering van Friesland en Groningen (welke verbetering vraagt), de onvol doende hoogte van de bestaande dijken, gezien het stormvloedpeil en de D?lta- nen en ten slotte de reeds in dë ja- vóór de laatste oorlog begonnen land- aanwinningswerken. Rijkswaterstaat heeft daarom een plan tot afsluiting en inpoldering uitgewerkt, dat in twee fasen kan worden uitgevoerd. De eerste fase, op zichzelf reeds een afgerond plan, houdt in het maken van de afsluitdam met toebehoren en het in cultuur brengen van de drooggevallen gronden. Een aan dit plan te geven uitbreiding omvat het inpolderen van zoveel moge lijk gronden binnen het afgesloten gebied en het in cultuur brengen daarvan. De kosten In ronde cijfers kan dc voor de eerste zekere factor. Tegenover de kosten ƒ96 en ƒ120 miljoen kunnen de baten worden gesteld op resp. ƒ70 en ƒ90 mil joen. Daarin is echter niet de bate van de gewonnen cultuurgrond begrepen. Ten slotte gaat de minister na, of uit voering, in welke vorm ook, verantwoord is. Onder de huidige omstandigheden kan dit betekenen, dat een andere inves- Singapore steunt Indonesië De regering van Singapore beeft dinsdag steun toegezegd „aan de In donesische strijd voor de terugkeer van West-Irian (Ned. Nw. Guinea), onder het territoriaal gezag van de republiek Indonesië", aldus meldt Reuter. Deze toezegging ls vervat in een com muniqué, uitgegeven na een zevendaags bezoek van de eerste-minister van Sin gapore aan Indonesië, Lee Kuan Yew. Het werd gezamenlijk uitgegeven door de premier en premier Djoeanda Indonesië, Op een persconferentie gevraagd of hij enige directe actie zou ondernemen teneinde Indonesië inzake Nieuw-Guinea te helpen, antwoordde premier Lee Kuan fase noodzakelijke investering op ƒ96 Yew, dat anti-kolonialisme een instinc- miljoen worden gesteld. Voor de nitvoe- tieve houding is van degenen die onder ring van de tweede is een verdere in- koloniaal bewind zijn geweest. Steun aan vestering van ca. ƒ24 miljoen nodig, of!de Indonesische eis beschouwt hij als totaal, rond ƒ120 miljoen. „de enig logische houding die het volk Hier dient te worden vermeld, aldus kan aannemen". zijn wonden De Kongolese vertegenwoordigers aan de rondetafelconferentie hebben gisteren geëist dat de onafhankelijk heid voor Kongo op 1 juni a.s. zal worden uitgeroepen. De Belgische mi nister De Schrijver zou zich hierte gen niet hebben verzet, maar hij wees op de technische moeilijkheden die een overhaaste afkondiging van de soevereiniteit met zich kunnen bren gen. Naar verluidt is de Belgische regering voorstander van onafhanke lijkheid op 15 juli a.s. In ieder geval zullen nog provinciale en parlementai re verkiezingen in België moeten worden gehouden. Minister van staat Rollin heeft klaard optimistisch te zijn over het re sultaat van de conferentie. Wij gaan elkaar beter begrijpen, meende hij. Patrice Loemoemba, de tot voor kort gearresteerde Afrikaanse nationalist, is gisteren in Brussel aangekomen voor deelneming aan het overleg. Op het vliegveld begon hij onmiddellijk een ver bitterde tirade over de wijze waarop hij in gevangenschap was behandeld. Hij toonde zijn verbonden handen, die drie dagen en nachten achtereen in handboeien geklemd hadden gezeten. Mijn lichaam zit vol blauwe plekken en kneuzingen, zei hij. Toen ik uit Stanley ville werd overgebracht naar Jadotville. werd ik als een brok hout in het vlieg tuig gesmeten, blootsvoets, geboeid en zonder hemd. Van Jadotville werd hij overgebracht naar Elizabethville, waar de behandeling humaner was. De Belgi sche autoriteiten hebben medegedeeld, Loemoemba ruw behandeld werd tij- Maar actie wordt niet overwogen President Eisenhower heeft gis teren op zijn wekelijkse persconfe- 204) Do aarde draait om haar as, winnen dan op ónze breedte, en nog dat weet tegenwoordig ieder kind. minder dan aan de Noordpool. Laten we het meteen maar in ronde cyfers zeggen: een Nederlandse atleet met gewicht van precies 70 kg Iemand die met zyn voeten op de Noordpool staat, draait dus in 24 i tyds éénmaal om, d.w.z. hy komt die tUd in precies dezelfde stand als zich klimatologische omstandig- hij oorspronkelijk stond. Ditzelfde is het geval evenaar; ook daar keert een bepaald punt na 24 uur in zijn oorspronkelijke heden e.d. bulten beschouwing ge- de laten btf bet verspringen aan de renaar gedragen als een atleet die 1,79 kilo weegt, en aan de Noord- draaiingssnelheid, die precies op de 70,15 kilo te wegen. Dit verschil tus- pool 0 km is, bedraagt dus ongeveer 1600 km per Wat er gebeurt, wanneei grote snelheid in het rond wordt ge slingerd, weet ook iedereen: het heeft do neiging de krom me baan te ver laten en zyn weg In kaarsrechte rich ting voort te zetten. Deze zelfde aan vechting om weg geslingerd te wor den, heeft ook de evenaar en de polen is lur. deel te wijten aan de middelpunt iets met vliedende kracht tengevolge van de aswenteling der aarde, maar voor 1/3 deel ls de afplatting TOCH IS HET ZO! de polen daar van de oorzaak. Theoretisch zou den atletickrccords die op verschillende breedten worden be haald, dus niet zon der meer met elkaar vergeleken mogen (en ieder ding) op de evenaar, fs duidelijk dat in de praktijk niets te de zwaartekracht houdt hem merken ls van de grotere kracht die gelukkig op de aarde vast. Eerst overwonnen moet worden al naar indien do aarde 17 maal zo snel zou gelang men zich verder van de draaien als thans dus Indien onze CVenaar \erwijdert. Dat blijkt wel dag korter dan V/3 uur zou duren uit het fejt, dat geen enkel hoog- zou de middelpuntvliedende kracht springrecord ooit aan dc evenaar aan de evenaar voldoende zijn om de Werd gemaakt. Ook bij het wegen zwaartekracht op te heffen. Een los- op balans-weegschalen is van dit ver gelaten voorwerp zou daa- dan blijven schii uiteraard niets te merken, zweven. Indien met een zuivere veer-balans Maar laten we ons niet in al te zou worden gewogen, zou zeker ge- grote fantasieën verdiepen. De pun- constateerd kuhnen worden dat een ten aan de evenaar draaien nu een- voorwerp, op de Pool 100 kilo we maal niet met een snelheid van ruim gend. aan de evenaar een gewicht 27.000 km per uur, maar met een Van 99.48 zon aanwijzen. Helemaal te snelheid die, gelijk we hebben ge- veronachtzamen is het verschil dus zien, aanzienlijk kleiner is. Toch zeker niet. brengt ook die kleinere snelheid En dan wilden we u nog vertellen conseqnenties met zich mee, want een van hagelstenen die naar boven hoogspringer heeft daardoor aan de vallen. evenaar geringere krachten te over- Daarover een volgende keer. rentie verklaard dat op het ogen blik geen repressaillemaatregelen tegen het regime van Fidel Castro op Cuba worden overwogen. De anti-Amerikaanse campagne van de regering-Castro vervult de Amerikaanse regering echter met grote zorg. De openlijke aanvallen van Castro, m. dat Amerikaanse functionarissen betrokken zijn bij samenzweringen te gen zijn regime, noemde Eisenhower volkomen ongegrond. Het Amerikaanse volk heeft de grootste sympathie en be langstelling voor de bevolking van Cuba, hij. De V.S. zullen zich nooit men- in de binnenlandse aangelegenheden Suezconflict Over de geruchtmakende .an de Engelse oud-premier Eden klaarde Eisenhower, dat hij en Dulles vóór het uitbreken van het Suezcon flict vroegtijdig hebben gewaarschuwd dat de V.S. bij uitbreken van geweld het midden-Oosten zich zouden hou- den aan het handvest van de Verenig de Naties. Ook tegenover de Israëlische ambassadeur in Amerika had Eisenho- van te voren verklaard dat de V.S. alle nodige actie ter voorkoming een gewapend conflict zouden ongeacht de sterke sympathie de Amerikaanse joden voor de Israëli sche regering. Eisenhower vertelde herhaaldelijk te lefoongesprekken over het Suezconflict te hebben gevoerd met Churchill Eden, soms van zijn slaapkamer in Witte Huis uit. De veiligheidsraad heeft zich dins dag eenstemmig uitgesproken voor de toelating van de nieuwe Westafrikaan- se staat Kameroen tot de Ver. Naties. Het wordt het 83ste lid. Gistermorgen om zes uur werd in d< gevangenis Nieuw-Vosseveld te Vught ontdekt, dat twee Duitse delinquenten ontvlucht waren. Een onderzoek wees uit, dat zij omstreeks drie uur in de nacht ontvlucht moeten zijn, daarna in het dorp gesignaleerd zijn en zich richting van Limburg bewogen. De twee Duitsers waren wegens dief- ;al en inbraak tot gevangenisstraffen veroordeeld. De ene ontsnapte is de 2'- jarige W. H. P., uit Aken. Hij heeft blond haar. een hoog voorhoofd en is pokdalig. Hij spreekt Duits en gebro ken Nederlands en was bij de ontvluch ting vermoedelijk gekleed in bruine manchester pantalon, pilo jas, blauwe trui, donkergroen overhemd en basket ball. of gymnastiekschoenen. De andere ontvluchte is de eveneens 21-1arige Duitser J. H. uit Herzogen- ra*i. Deze is 1.85 meter lang, heeft don kerblond haar, spreekt Nederlands met Duits accent, draagt zeer waarschijnlijk bruine autocoat en basketball- of gym nastiekschoenen. Verwacht wordt dat zij zullen trachten naar Duitsland uit te wijken. Rond 27.700 gevallen van zoutschade Volgens voorlopige cijfers zijn er op de sluitingsdatum van de aanmeldings termijn rond 27,700 gevallen van zout schade aan panden bij het rampscha debureau in Rotterdam aangemeld. Panden, die aan publiekrechtelijke lichamen en woningbouwverenigingen toebehoren, zijn daarbij niet inbegre pen. Per provincie is het aantal aan gemelde panden als volgt: Zeeland 18.650, Noord-Brabant 1.370, Zuid-Hol land 7.680. Het gaat om gevallen van zoutscha de, die in de tweede wereldoorlog en/ of tijdens de stormvloedramp van 1953 is ontstaan. Om voor schadevergoeding van rijkswege in aanmerking te komen moest de aanmelding vóór 20 januari j.l. geschieden. i zich hebben verzet. De nationalist, die door vele Kon golezen wordt beschouwd als een martelaar voor de zaak van onafhan kelijkheid, verklaarde op het vlieg veld dat de Kongolezen ongeduldig worden en dat onmiddellijk soeverei niteit aan Kongo moet worden ver leend. Verwacht wordt dat de onder handelingen door de aanwezigheid van Loemoemba er niet gemakkelijker op znllen worden, daar de Kongolees waarschijnlijk iedere concessie aan de Belgen zal afwijzen. Convent van chr. agrarische bonden (Van onze soc.-econ. red.) De christelijk-agrarische organisa ties in Nederland, te weten de Chrt Boeren- en Tuindersbonden, de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen" en •meisjes, de Ned. Chr. Jonge Boe' ren- en Tuindersbond en de Ned. Chr. Landarbeidersbond, hebben het stelli ge voornemen in de toekomst nauwer te gaan samenwerken dan tot dusver. Hier en daar is reeds de suggestie ge daan om te komen tot een Convent van christelijke plattelandsorganisa ties. De secretaris van de Ned. CJBTB, de heer R. Bos uit Ede, heeft over deze suggestie het een en ander ge zegd in zijn jaarverslag dat hij giste ren uitbracht op de algemene verga dering van deze christelijk-agrarische jeugdorganisatie. Hij merkte op dat dit idee in het komende jaar nader bestudeerd zal worden. Van de zijde van de CBTB men wij dat er nog geen concrete plannen voor een dergelijk convent in de maak zijn, doch dat het in eerste stadium wel in de bedoeling ligt tot ue Russische geheime dienst hem inde VS opdrachten verstrekten door middel een code, bestaande uit kleine stip- aan de binnenkant van enveloppe- ^Ludwig heeft in maart 1958 te Lossie mouth (Schotland) een militaire cursus gevolgd. Hij maakte toen kennis met i voormalige schoonheidskoningin, Ju- Gilbert. Zij bezocht Ludwig in no vember in de gevangenis te Karlsruhe. Vergrootglas Ludwig heeft het Hof voorts medege deeld, dat hem een pen is toegezonden waarin een vergrootglas zat om de in structies te ontcijferen, die hem ver strekt waren toen hij een opleidingscur sus van 18 maanden voor vlieger in de Verenigde Staten volgde. De cursus ein digde in november 1957. Met Ludwig staat terecht de 34-jarige Fritz Briesemeister, een voormalige on der-officier van de Westduitse marine, die maandag verklaarde als tussenper soon opgetreden te zijn voor Ludwig die toen die in de VS was. Verder zijn m deze zaak beschuldigd de zuster var Ludwig en haar echtgenoot, Werner Ja' ger. Het Hof heeft maandag medege deeld, dat Ludwig en Briesemeister Vlagsignalen Dinsdag heeft Briesemeister ver klaard, dat Ludwig hem, tijdens zijn verblijf in de V.S., twee geheime bood schappen gezonden heeft, die Briese meister aan Ludwigs vader had over handigd, deze laatste was hiertoe uit Oost-Duitsland naar Bremerhaven over gekomen. Briesemeister zei ook een lijst van Navo-vlagsignalen verstrekt te hebben en geheime lijst van vijftien perso- die door de Westduitse autoriteiten verdacht werden van het onderhouden betrekkingen met Oost-Duitsland. Voordat Ludwig naar de V.S. ging, had den Briesemeister en Ludwig aan de Russen verslag uitgebracht over het lossen van Amerikaanse tanks en ande voertuigen te Bremerhaven. K.S.G. verleent steun tot het jaar 2002 De ministerraad van de Europese gemeenschap voor kolen en staal heeft dinsdag in Luxemburg de Duit se bezwaren tegen een verdere rege ling van de wederaanpassingshulp aan door de sluiting van kolen- en staalbedrijven in de zes landen ge troffen arbeiders verworpen. Onder voorzitterschap van de Ne derlandse minister van economische zaken, de heer De Pous, werd een nieuw verdragsartikel met vijf stem men tegen een goedgekeurd, waarin de mogelijkheid wordt geopend dat voor de duur van dit verdrag - tot het jaar 2002 - deze steun wordt ver leend aan arbeiders uit de steenkool- en staalindustrie, ook wanneer de moeilijkheden in deze bedrijven niet onmiddellijk verband houden met de oprichting van de gemeenschappe lijke markt. In kringen van de Hoge Autoriteit wordt dit besluit van de ministerraad de zaak van de nauwer onderling contact tussen de een overwinning van^de zaa> genoemde organisaties te komen. I supra-nationaliteit genoem Gedemobiliseerde militairen worden aangemoedigd „oostwaarts te gaan" /tt staren ffeoub^eerd sluit dat gisteren gepubliceerd genheid krijgen. is, worden de 1,2 miljoen om- Vermoedelijk zullen velen Sibe- cieren en manschappen die kiezen dat nu een geregelde gedemobiliseerd zullen wor- verbinding met straalvliegtuigen -.onrrovncorlicrrl nnst- heeft. In Siberie met zijn enorme den, aangemoedig natuurlijke hulpbronnen breiden waarts te gaan en Siberie te de mogeiijkheden zich snel uit. helpen bevolken. Voorts zijn er voor de demobi- In de steden van Siberië, dat liserenden mogelijkheden tot een Chroesjtsjef eens een gebied heeft technische opleiding met betaling genoemd „waar twee beren zei- van 75 procent van het toekom- den elkaar in twee jaar tijd ont moeten" zullen commissies wor den opgericht om de oud-militai ren en hun gezinnen snel stige salaris, een snelcursus ter voorbereiding van een universi taire studie, toelating tot vele in stituten zonder het afleggen makkelijk te laten wennen aan toelatingsexamens en stipendia het burgerleven en aan het werk op fabrieken, bouwprojecten en boerderijen. Degenen die zich in Siberië zul len vestigen, krijgen een belas tingvrije staatspremie van 500 gulden. De plaatselijke instan ties moeten binnen een maand tijd werk verschaffen. Zij die naar het verre noorden of oosten van tijdens opleidingscursussen. 0°k als de cijfers middelmatig zijn. Aan degrenen die hun eigen huis willen bouwen, zal de staat ren teloze kredieten verlenen die in zeven jaar kunnen worden terug betaald. Vooraanstaande officie ren zullen gratificaties krijgen, variërend van een maand tot drie maanden salaris. Ludwig heeft dinsdag ontkend de Russen geheime inlichtingen ver schaft te hebben vanuit de V.S. of Engeland. Naar Ludwig nog zei, is hij niet uit louter winstbejag met spioneren begonnen. Ik dacht ook aan mijn vader (de 61-jarige Emil Lud wig in Oost-Duitsland) wordt niet voor vrijdag a.s. verwacht. De 61-jarige Hans Riistofte, eigenaar en Schipper van het ple ziervaartuig dat vorige zomer 1 op een meer in Denemarken ex plodeerde, waarbij 57 mensen om het leven kwamen, is veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf. Riistofte heeft bekend, schuldig te zijn aan grove nalatigheid die de dood van de passagiers ten gevolge had. De brand op het vaartuig ontstond, nadat Riistofte in de passagiers geprobeerd had defect aan de brandstofleiding voorlopig te herstellen. Riistofte heeft ook toegegeven, dat er :eer dan 90 passagiers op het schip wa in, waarop echter slechts maximaal 35 hadden mogen worden toegelaten. Yice-consulaat voor Ontario Bij Koninklijk Besluit is te Trenton (Ontario) een vice-consulaat der Ne derlanden opgericht. Bij hetzelfde besluit is J. van der Vliet benoemd tot vice-consul der Ne derlanden te Trenton, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Met de heer Van der Vliet kan in net Nederlands worden gecorrespondeerd. Bij ministeriële beschikking ls als ressort voor het vice-consulaat der Ne derlanden te Trenton (Ontario) vastge steld: de graafschappen Northumber land, Prince Edward, Hastings, Lennox en Addington en Frontenac. K rniswonrdpuzzel Horizontaal: 1. fraaie zangvogel, 3. vragend voornaamw., 4. voorvoegsel, 6. tussenzetsel. 7. priem, 9. badplaats in Duitsland, 11. geneei de uwe (afk. Lat.), 12. pers. voornaamw., 14. gewicht (afk), 15 scheikundig elen ent (afk), 17. voorzetsel, 19. voorzetsel. 20 rivier in Italië. 22. lengtemaat (afk). 23. vrucht je, 25. tovergodin, 27. lidwoord, 29. groen te, 30. lichaamsdeel, 31. heks. Verticaal: 1. donkere zolder ln mo lens, 2. bergdoortocht, 3. bron, 5. jon gensnaam, 7. voegwoord (Fr.), 8. mu zieknoot, 8. landbouwwerktuig, 10, wel aan, 11. voorzetsel, 13 deei van een helm. 14. hoendeiachtige vogel, 16. klcef- middel, 18. afnemend getij 19. rund, 21. nevenschikkend voegwoord. 22. lidwoord, 24. gravure. 26 nauw, 27. deel van een schoen, 28. doortochtgeld. OPLOSSING VORIGE PUZZEL slinGer, indigo, raSter, alaStor, spiE- ring, graNaat, maanDag, mandOline, kasteEI, plaTeel, eMbleem. armorlaal, paStoor, maStiek vaandEi, kaNselier. De zegswijze luidt: „Gissen doet mis-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5