Gemeente stak jubilerend mannenkoor in het zwart Aan B.V.D. kleven geen ernstige fouten Leidse assurantie-club over atoomenergie en verzekering Rijnlands nog heel lyceum heeft veel plannen Gevaar van frauduleuze uitvoer bloembollen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 27 JANUARI 1960 Zanguitvoering in SASSENHEIM HET SASSENHE1MS christelijk mannenkoor vierde zijn tienjarig jubi leum met een uitvoering in de gereformeerde kerk, de niet eigen, maar toch vertrouwde concertzaal. Vijf jaar geleden schreven we onge veer dat dit kleine koor onder de vele ons bekende verwanten, voor ons gevoel op een bijzondere plaats staat. We hebben geen reden deze uh spraak te herroepen of zelfs maar te verzwakken. Dat het koor in allerlei kringen, tot de 'plaatselijk hoogste toe, waardering geniet, moch men wel afleiden uit de bij deze gelegenheid ruime belangstelling en de van veel sympathie getuigende toespraak van de ere-voorzitter, burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. Deze wees erop, dat al die jaren het koor dezelfde voorzitter, de heer De Jong, en dezelfde artistieke leider, Job de Vries, heeft behouden. Deze continuïteit spreekt voor zichzélf koor de laatste vijf jaar had gestudeerd. Voor twee stukken gold dit niet. We hoorden ze hier voor het eerst: Alphons Diepenbrocks Veni Creator Spiritus e Brahms' Alt-Rhapsodie. We zijn er, eerlijk gezegd, altijd weer wat verwonderd over. hoe deze mannen, wier dagelijks werk toch wel ver van de mnziek af staat, tot zulke verantwoorde vertolkingen in staat zijn. Nu ja, Job de Vries instrueert ze dan ook terdege en houdt ze tijdens het zingen onverzwakt vast. Het ge heim is natuurlijk te zoeken in het gelukkige samentreffen van een vol komen toewijding en een zich laten leiden enerzijds en de overdracht van een zuiver muzikale intuïtie ander zijds. Job de Vries laat geen wilde uitingen toe; hij activeert, boetseert en remt ster ke emoties af. nu en dan zelfs wel al te sterk, menen we. Zo vraagt het Veni Creator een nog warmer en drin gender voordracht dan de vrij objectieve, die het koor er nu van gaf. En de arti culatie, de uitspraak had nog duidelijker moeten zijn. Maar hoe verdienstelijk deze prestatie, dit zingen van een lange Latijnse tekst met zo'n klank en toch wel gevoelde devotie. De klarinettist Wlm van Duin blies met vaardigheid en mooie toon het Con certino van Weber en de Tannhauser-be- geleidingsfiguren. Piet van Zoen w: rustige en keurige begeleider aai vleugel. Wassenaars Mannen koor werkend onder dezelfde dirigent bood het jubilerende koor een loppe-mct-lnhoud aan en twee meisjes of freerden de beide dames en Job de Vries bloemen. Het mannenkoor heeft de vurige wens nog eens in een eohte concertzaal te kun nen optreden. Uiteraard kon de burge meester de bouw hiervan niet zo maar toezeggen. Toch heeft het gemeentebe stuur bij deze feestelijke gelegenheid iets willen aanbieden. Het bleek niet nodig dit cadeau ergens uit tevoorschijn te ha len. De zangers stonden er reeds mee zichtbaar voor aller ogenZe waren namelijk allen, tot de pianist toe, in zwart pak met grijze das gestoken. Bovendien overhandigde de ere-voorzitter nog een grote foto-in-lijst, het gehele ensemble voorstellend. Die bleef verder de avond- uit op de vleugel staan Met de rose bloemen bij de opgangen naar de kansel en de nieuwe kostuums was die vleugel een welblinkende en -klinkende getuige van dit eerste kroon jaar. De medewerkenden waren, op de alt Annie Hermes na, allen echte Sassen- heimers en, met uitzondering van deze zangeres en de dirigent, allen amateurs. Ovej de uitvoering zelf behoeven we deze keer niet zo veel te zeggen. Verre weg de meeste werken waren reprise's. Ze vormden een expositie van wat het Zangavond in de Pieterskerk voor de radio In het kader van de allengs bekend ge worden radio-uitzending „Zingt al wat ademt den Here" zal de Ned. Chr Radio- Vereniging op vrijdag 5 februari een op name maken in de Pieterskerk. Hieraan nemen de volgende koren deel: de Chr. gemengde zangvereniging De Lofstem, te Woubruege, het Hervormd gemengd koor te Katwijk aan den Riin, de Chr. gemeng de zangvereniging Die Rhijnsangers Oegsteeest. de Chr. gemengde zangvere: ging Excelsior te Leiderdorp, het Ge formeerd kerkkoor te Alphen aan d Rijn en een viertal meisjeskoren, het i heel onder leiding van Hans Boelee. De koorbe gelei ding is in handen van Dirk van Vliet, organist te Boskoop. Ook werfyt nog mede de Cbg.,miiziekvereni- ging Concordia te Leiden, o.l.v. H W A. Chr. Warnas te Den Haag. De samenzang zal worden geleid door de samensteller van deze serie radio-programma's. Kees De avond begint om 20 uur. De toegang is vrij. De radio-urtzending zal plaats heb ben in het N.C.R.Vi-progranrma van woensdag 2 maart a.s., van 20.50—21.20 Tevens vernemen wij, dat er van de ge zamenlijke koren oJ.v. Hans Boelee bin nenkort weer nieuwe opnamen voor gram mofoonplaten worden gemaakt. Van deze koorzang zijn thans reeds drie platen de handel verkrijgbaar. Seinposttoemooi In het Seinposttoemooi heeft Schuss voorlopig de leiding genomen met gewonnen partijen. Hoogstwaarschijnlijk krijgt hij nog gezelschap van Van der Oord, die zijn hangpartij tegen Jerry Beij wel zal kunnen winnen. De uitslagen: J SleeboomJ Verduyn 1-0, M D EtmarfsR D Westra 0—1, W G Demmendal—W F Schuss 01, J Koet— J Turk 0—1, Th v d Oord jrJerry Beij De stand luidt als volgt: 1. Schuss 2 pt, 2, 3, 4 Westra, v d Oord. Jerry Beij 1 pt, 5, 6, 7 Etmans, Sleeboom, Turk 1 pt, 8 Demmendal 0 x pt, 9, 10 Verdyn Koet 0 pt. De achtkamp is begonnen met de vol gende uitslagen R A G de GraaffH Tijsterman x—x. B A v d Meijden—J J Piket 0—1, Th P v d Berg—ds R C de Lange xx, J v Kempen—F Hoek uitg. Vanavond worden de hangpartijen uit gespeeld, waarna de derde ronde volgen de week maandag plaats zal hebben. Joh. M i Wolfswinkel De raad beslissen c banen. B. Verhuur tennisbanen i Sassenhelm zal vanavond de verhuur van de tennis- W. stellen voor de banen •eer voor vijf seizoenen te verhuren Igen 2290 per jaar. Plantsoen Burgemeester en wethouders van senheim achten het juist weer het plan tot ophoging en met bomen beplanten de kwekerij aan de Parklaan hoek Gouverneurlaan ter tafel te brengen. Men meent echter dat een verantwoorde aansluiting op het gemeentepark wordt verkregen, wanneer dit terrein als bos plantsoen wordt aangelegd. Verkoop grond De raad van Sassenheim zal vanavond beslissen over de verkoop van grond de Kooilaan aan de heer H. M. L. Herruer en in het bouwplan Ter Leede noord aan het bouwbedrijf De Gruil te Annie Hermes werkte als soliste i de alt-rhapsodie. Aanvankelijk w. niet erg gedisponeerd. Doch al spoedig herkreeg ze de beschikking over de fraaie die en in het donkere lage register de milde hoge tonen zich duidelijk aftekende tegen vleugelklank en ma zang. Toch bevredigde ons de expressie slechts matig en de samenwerking met het vast zingende koor was naar onz« mening niet meer dan correct. Mevrouw Caroline van Dorp-Van Hey- ningen, getrouw medewerkster in al dde jaren, zong met haar schone edele stem, de hoogte even vrij en zuiver blijft het midden, liederen van Joh. W. Franck, Bach en Hiller en in het reeds enkele malen uitgevoerde Tannhauser- fragment het gebed van Elisabeth. We vonden hier de mannen in hun Pilgerlied te gematigd in hun gevoelsuitingen en hun tempo was wat te langzaam. Het koor muntte uit door lenige zang en lervendige uitdrukking met fragmenten uit Mozarts cantate Die Seele des Weltalls en Die Zauber- flöte, in samenwerking ook met de sopraan en het koorlid Nanne de Vries als verdienstelijk bas-solist. MINISTER TOXOPEUS IN SENAAT (Van onze parlementsredactie) Men kan niet zeggen dat aan de Binnen landse Veiligheidsdienst thans ernstige fouten kleven. Als die fouten er zijn ge weest, dan was dat op een vroeger tijd stip, bijvoorbeeld toen de heer In 't Veld (soc.) zelf lid van de regering was. Dit zei de minister van binnenlandse zaken. mr. Toxopens, gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn be groting. De minister antwoordde daarmee op opmerkingen van mr. In 't Veld (soc.) en prof. Diepenhorst (a.r.). De minister was ervan overtuigd dat de B.V.DJeiding het met de rechtszeker heid zeer secuur neemt. Hij had aan de heer In 't Veld gevraagd namen te noe men en daarop één geval van twaalf jaar geleden opgekregen. Blijkens een nader onderzoek had de B.V.D. echter met dit geval niets te maken gehad. Een zekere controle als surrogaat voor een openbare controle door het par lement wordt op de B.VJ3. uitgeoefend Voor de Leidse assurantie-club sprak gisteravond in hotel Het Gulden Vlies het onderwerp: Het assurantie aspect van de toepassing van de atoom energie, de heer ir. A. C. van der Zande. Allereerst verklaarde deze deskundige op eenvoudige, 'maar duidelijke manier de werking van een kernreactor. Vervol gens besprak hij In het kort de geschiede nis van de kernsplijting, waarna dieper werd ingegaan op de relatie tussen ver zekeringswezen en atoomenergie. Niet de plutoniumwinning voor defen sieve doeleinden is hier van belang, maar de energiewinning voor vreedzaam ge bruik. Voor de winning van energie won twee typen kernreactors gebruikt, namelijk de warmwater-reactor en de grafietreactor, waarvan de laatste al vele jaren wordt gebezigd, terwijl de eerste nog in een stadium van onderzoek ver keert. Welke soort Nederland in gebruik zal nemen, is nog niet zeker, wat voo assuradeurs bepaalde consequenties zich brengt. Door middel van een poule tracht men het materiële risico en het risico van de wettelijke aansprakelijkheid zoveel mogelijk te beperken. Ook het lichamelijke letsel is van belang. Niet alleen wat betreft het somatische, ook in verband met het genetische. De Overheidspersoneel NOORDWIJK Aftredende voorzitter Bulk hartelijk toegesproken Onder leiding van voorzitter C. Bulk vergaderde de afdeling Noordwük van de christelijke bond van overheidspersoneel. Men voerde besprekingen over de komen de jaarvergadering, die In Casino zal worden gehouden. Hoofdbestuurslid W. van der Weyde hoopt te komen spreken en na de pauze zal een Noordwijks clubje een gezellig programma uitvoeren. In verband mot zijn pensionering was voorzitter Bulk ndet herkiesbaar. In het bestuur wenden nu gekozen de heer Q van Os en de heer J. Oosttog. laatstge noemde aJs voorzitter. Beiden hielden hun benoeming in beraad. Het oudste bestuurslid, de heer W. Plug sprak hartelijke woorden bot de aftreden de voorzitter, dóe zijn functie van 1933 af heeft vervuld. In moeilijke tijden slaagde hij erin een vaste koers te blijven varen Zijn werk is van grote betekenis voor dc afdeling geweest Reis door micro-land Voeelilust heeft in het vereaigingsge- bdttw aan de Hoofdstraat een drukbezoch te vergadering gehouden. In verband mei de toeneming van het ledental werd be- sloten het bestuur uit te breiden. De heer S. J. Houtenbos uit Alkmaar hield een causerie onder de tritelEen reis door micro-land Met behulp van een microscoop gaf hij de belangstellenden een Iraoii beeld van de opbouw van al lerlei soorten weefsel. Ook de erfelijk- heidswebben kwamen ter sprake, waarbij de heer Houtenbos zioh een uitstekend verteller toonde. Hij slaagde enm de le ien de ingewikkelde materie helder ogen te stelten. In een volgende lezing hoopt hij hen verder in te leiden to de wonderen van de natuur De bijeenkomst stond ondier leading var le heer J. Peetors Jeugdige filatelisten In het Juvenaat vergaderde de Jeugd- :lub van de Noordwijksc vereniging var postzegelverzamelaars. Voorzitter H P Heruer góng over tot de officiële insta 1- 'aitac van het bestuur, dat de jongelui zelf hadden gevormd. De nrieuwgekozen 1 zitter G. van Wertt beantwoordde de bemoedigende toespraak van de heer Nadat een verloting was gehouden, be sloot men 6 februari opnieuw te i Scbletnleuws De wisselmedadllos van die schiets jndging Blijft voor 't land werden als volgt gewonnenbuks: eerste klasse W van Bohemen. 46 punten; tweede klasse J. Plug, 40 punten; derde klasse Joh. C Tissimg, 40 punten. Met k-s.o.: eerste klas se J. Vtak. 58 punten; tweede klasse W Wassing. 58 punte- erfelijke gevolgen zijn echter zeer moei lijk vast te stellen. Reden om angst te hebben voor een eventuele ontploffing van een kernreactor is niet aanwezig. Hoog stens kan de reactie uit de hand lo pen, waardoor alles binnen het lo den omhulsel smelt. Hiermee is ech ter rekening gehouden, waardoor persoonlijke ongelukken tot een mi nimum beperkt blijven. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna twee filmpjes werden vertoond, getiteld Calder Hall en Bradwell. K. en O.-filinstudiekring De uitersten raakten elkaar Een zeer bovt. programma heeft de K. en O. filmstudiekring de leden gi avond in de filmzaal van de Academie voorgezet. Wie daar aan de ene kant de poëtische documentaire van onze land genoot Joris Ivens, La Seine a rencontré Paris, aan de andere kant was van ovei de oceaan Hellzapoppin komen overvlie gen, twee uitersten dus, die wel de nodige lenigheid van geest hebben geëist het niet zo talrijk als anders opgekomen auditorium. Terecht heeft Ivens' documentaire Cannes twee jaar geleden beslag we te leggen op de onderscheiding voor type films. Niet alleen is door samenw king van een filmer-pur-sang. een dichter als Jacques Prévert en een filmhistori cus als George Sadoul een, wat mei zou kunnen noemen „dichterlijke film' tot stand gekomen, maar ook speelt het geluid, de muziek vooral, hierin langrijke rol, dat welhaast van een ideale vervulling van alle voorwaarden het tot stand komen van een kunstwerk PGeen wonder, dat wat volgde so gen zo in de war heeft gebracht, d; ijlings het hazenpad kozen. Dc Parijse sfeer werd door de vertoning van Hellza- poppin vervangen door een Amerikaai toneel, dat veel weg had geworden fantasie. Een verbindende draad is in deze film nauwelijks te ontdekken. Het lijkt wel of men allerlei zotte invallen op de plaats zelf heeft gerealiseerd, en dat pure levensvreugde afwisselt met grof gooi en-smijtwerk in een zo bonte warreling, dat alle gevoel voor proporties verloren raakt. Of men verafschuwt dit genre èf men vermaakt er zich. kostelijk mee Een tussenweg is er niet, wij hebben hei maar op het laatste gehouden G. T. Spoorwegorder. De Nederlandsi Spoorwegen hebben de Machinefabriek Frans Smulders te Utrecht opdracht ge geven voor voorlopig zestig druksilo- wagens Deze hebben twee grote kogel achtige tanks en dienen voor vervoei poederachtige produkten. Vorig jaa- door de Tweede-Kamt B.V.D. De voorzitter van c Burger (soc.), een partijgenoot van de heer In 't Veld dus, heeft verklaard dat t aantal gevallen die gevaar voor de rhtszekerheid konden opleveren, mini maal was. Voorts zei de heer Burger dat volstrekte opening van zaken werd gegeven tot genoegdoening van deze com- bestaat in geen enkel land. Mocht de Eerste Kamer andere oplossing wensen, dan zal de bewindsman die overwegen. verzekerde dat hij zelf ten de rechtszekerheid niet is in geslapen en op alle slakken in de „B.V .-tuin" zout zal leggen. De Blnmenlarildise Veiligheidsdienst be staat niet uit een staatsgevaarlijk stelletje knoeiers. Daaroverzijn dé. heer In 't Veld (soc.) en ik het eens, zed minister Toxopeus gistermiddag in de Eerste Kamer, nadat de heer In 't Veld zijn be varen nogmaals had uiteengezet. De heer In 't Veld zei dat hem was gebleken dat de minister een open oog heeft voor de gevaren die bij de B.V.D. de rechtszekerheid dreigen. Meer had hij ook ndet verlangd. Van de nood zakelijkheid van antecendentenonderzoek hij wel overtuigd. Dat de Tweede Kamercommissie voor de B.V.D. zo weinig klachten ontvangt, had de socialistische afgevaardigde niet verwonderd, want de meeste Nederlanders weten van het be staan van deze „beroepsmogelijkheid" ndets af. Juist maandagavond had de heer In 't Veld een meisje op bezoek gekregen dat tien dagen bij een overheidsdienst te hebben gewerkt bericht had ontvangen moest vertrekken. Waarom? „Om veiligheidsredenen" Het ging niet haar zelf, maar om een van haar relaties, werd later gezegd. Wie die relatie Is, weet het meisje echter niet. De heer In 't Veld achtte het niet onmogelijk dat deze kwestie voor het meisje een huwelijks- beletsel kan opleveren, omdat wellicht jongeman die met haar zou willen trouwen niet welkom zou zijn ln over heidsdienst. Dr. Van Bruggen (c-h.): Gevraagd een et op de huwelijksbeletselen! De heer In 't Veld vroeg de minister te bepalen dat de betrokkenen, behalve twijfelgevallen, op de hoogte moeten worden gebracht van de beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht. Ook pleitte hij er voor de beslissing in twijfelgeval len door de desbetreffende minister zelf De heer Seegers (comm.) zei dat de .V.D. alleen tegen de communisten ge richt is en dat zij de zegevierende op mars van het communisme niet zal kun nen tegenhouden. Minister Toxopeus, die van dde opmars althans in Nederland nog weinig had gezien, verklaarde dat de B.V.D. gericht is tegen staatsgevaarlijke personen in het algemeen. Sjeesrees is de titel, waaronder vanmorgen in het kader van de lustrumviering van VVSL een rally van start ging. Ook een wandeltocht stond op het pro gramma. De foto is vlak voor de start van de autorally genomen op het Pieterskerkplein. Foto N. van der Horst. Avond van de B.K.V. In de Oosterkerk werd gisteren een zang. en filmavond van de Bijbelkiosk- ïiigimg te Amsterdam gehouden. D* radiozanger Henk van Monsjou, die te- de samenzang leidde, verleend? werking, alsmede de organist van de Bethlehemkerk, Joop Brons, de heer J. Nieuwenhuis, deolamatie en het zang koor „Het Centrum". Namens de B.K.V de secretaris-penningmeester, de heer H. J. Heule, aanwezig. Een film liet uitkomen, wat opofferen de liefde voor een medemens in nood betekent. Dr. H. J. Westerink, Geref oredikant, vertelde iets over het om- itaan en het werk van de vereniging ïij is heel eenvoudig begonnen, in dp zoquer,van 1928 aan het strand te WjjV >.an Zee. Zij bedoelde evangelisatie te drijven ómder. de badgasten. Men geef1 bok lectuur uit voot emigranten en gevangenen. En in Leiden vindt men elke zaterdag een bijbelkiosk op de markt. De predikant deed een beroep op allen om de B.K.V. te steunen. De zang stond op hoog peil. De heer Zaalberg weet zijn koor goed te leiden Betekenis voor OEGSTGEEST WANNEER VOLGENDE WEEK de gemeenteraad van Oegstgeest op de jaarlijkse begrotingsvergadering bij de subsidie-aanvragen ook een schrijven van het Rijnlands lyceum zal behandelen, dan gaat het niet al leen om verhoging van de tegenwoordige subsidie met 100 °/o of tot hon derd gulden, maar zal èen uitspraak van de raad over geldelijke onder steuning tevens een oordeel inhouden over de plaats die men zich deze middelbare school in de Oegstgeester gemeenschap tooedenkt. Want men wil niet alleen een instituut zijn, waar men al of niet de eindstreep haalt en dan met een diploma naar huis of universiteit wordt gestuurd, maar het bestuur van het Rijnlands lyceum heeft zich als doel gesteld de leerlingen in velerlei opzicht te vormen. Daar is geld voor nodig, meer geld dan tot nu toe werd gegeven. zal wellicht in overweging: worden ge- uitsluitend leerlingen van Oegst geest of in de eerste plaats kinderen uit Oegstgeest op te nemen. Men rekent daarbij op de hulp van de gemeenteraad Volgende week zullen bij de subsidie-voorstellen, ook de visies van het sohoolbestuur en het college van burgemeester en wethouders ter tafel ko- De raad zal dan een beslissing ne- waar voor een groot deel inrich- en onderhoud van de school van afhangen. Voorlichting Dinsdag 9 februari zal de peulvruch- tenstudiecombinatie in de zijzaal van de Willem de Zwijgerkerk een voorlich tingsavond geven, die om 8 uur begint. De heer B. P. van der Post en mevrouw H. HarmenViets zullen spreken over peulvruchten, er zal een kleurenfilm worden vertoond en men zal een lekker hapje krijgen. Wie met drs. Naafs, sinds 1957 :n jaar na de start van de school rector in Oegstgeest, spreekt over de mogelijkheden van zijn school, hoort ook moeilijkheden. Niet wat de jonge lui betreft, want die zullen niet zo heel veel van de leerlingen van andere mid delbare scholen in Nederland in deugden ondeugden verschillen, maar wel over moeilijkheden bij de realisering van vele plannen. Plannen juist in het belang an de leerlingen. De school ds nog ondergebracht in een houten noodgebouw, dat al eens werd uitgebreid en dat er nu een tweede vleu gel zal bijkrijgen. Op deze grond heeft het schoolbestuur een optie tot 1966 maar het is natuurlijk ondoenlijk op de zelfde plaats de nieuwe, definitieve school te bouwen. Er zal dus een andere, be slist geen excentrische plaats moeten worden gezocht. Maar tot dat tijdstip van de opening van de nieuwe school en dat lijkt nog jaren ver zal men tevreden moeten zijn met de bungalow- school aan de Tromplaan. Men is al blij dat architect Van Dorp gelegen heid heeft gekregen vier lokalen en lerarenkamer nu binnenkort aan school te bouwen. Maar er zijn nog heel wat wensen. Eer groot manco ls bijvoorbeeld het ontbre ken van een eigen bibliotheek. Voor de eindexamlnandi staat elk jaar een flink aantal boeken op de lijst en het zou heei prettig zijn, wanneer de school als open bare leeszaal en bibliotheek kon op treden. Vooral voor de Oegstgeester jon gelui en voor de leerlingen uit de weste lijk gelegen plaatsen is de Leidse biblio theek te ver. Niet wat afstand aangaat maar voor contact en efficiëncy. „Het rijk" houdt van kale vloeren ;7t noodscholen. De ambtenaren die iaarover beslissen, kennen waar schijnlijk het lawaai in een houten gebouw niet. Vandaar dat het be stuur op eigen kosten alleen in de gangen linoleum heeft gelegd. In de klassen zit men op het hout. Van zelfsprekend staat muziekles niet op ie lesrooster. Vandaar dat men een extra beroep op de raad heeft gedaan. Er moet hulp ko men o.m. voor de bibliotheek, de ver warming, de vloerbedekking, administra tie en niet te vergeten de huisvesting uan leraren. Nieuwe leraren komen hee' noeilijk naar Oegstgeest, tenzij men een -edelijk huisvestingsaanbod doet. Drs. Naafs vindt dat Oegstgeest als zelfstandige gemeente recht kan hebben op een eigen middelbare school. Wan neer er geen opmerkelijke verschuiving komt, dan zal dit jaar weer een groot aantal kinderen niet het toelatingsexamei afleggen, omdat er geen plaats is. Dan Muziekuitvoering in Oegstgeest Triumph versterkte de band met zijn donateurs AL IS VAN HET historische en landelijke Oegstgeest met zijn mooie laantjes, zijn Hazebosch en zijn Hofdijck niet veel meer over, in het r.k. harmoniegezelschap leeft nog onbedreigd een stuk dorpsromantiek voort, dat men niet gaarne zou missen. Reeds vierendertig jaar heeft deze vereniging zich weten te handhaven, mede dank zij de steun van haar donateurs. Bij allerlei gelegenheden wordt een beroep op Triumph ge daan; zijn muzikale marsen geven steeds de feestelijke tint. Eenmaal per laar echter stelt het orkest zich onder leiding van zijn kundige dirigent op het podium op om de band met zijn donateurs te versterken. Het spreekt vanzelf, dat de akoestiek van het patronaatsgebouw niet flatterend werkt voor de orkestklank. Elke oneffenheid komt onverdoezeld over het voetlicht. Hiervan was ook gisteren wel eens sprake, zonder dat dit even wel aan de totale indruk afbreuk deed. Precies om acht uur klonk de feestelijke Triumph Mars van C. J. N. Cori door de geheel gevulde zaal. Zó is men gewend Triumph te horen door Oegstgeests lanen en dreven. Het tweede nummer echter, de ouver ture Loyauté van Martin, is meer een concertstuk, waarin ondermeer aan de klarinetten bepaalde eisen worden ge steld. Niet steeds werd hieraan voldaan: de Es-klarinet was in deze ruimte wel wat penetrant. Opvallend daartegenover ech- Produktschap siergewassen wijst op HET PRODUKTSCHAP voor siergewassen zal de aandacht van de re gering vragen voor het gevaar van frauduleuze uitvoer van plantgoed van bloembollen via grenslanderijen. Onder grenslanderijen worden ver staan de zogenaamde tractaatbedrijven, dat zijn landbouwbedrijven die door de grens worden doorsneden, en vlak bij de grens gelegen bedrijven Pootgoed, dat voor die landerijen bestemd is, mag vrij over de grens ge bracht worden; gaat er echter meer de grens over dan nodig is voor op- plant op een aan de andere zijde van de grens gelegen grenslanderij of ge deelte daarvan, dan is er sprake van Bij besprekingen over de plant goedaffaire met de algemene inspec tiedienst is, naar in een nota van het produktschap wordt meegedeeld, wel gebleken dat deze dienst dili gent is en niet zal aarzelen om in te grijpen wanneer frauduleuze uit voer wordt geconstateerd. zijn de spoorwegen met deze wagens be- voerd. D®?rb'j gonnen en de belangstelling blijkt ,au In de nota wordt verder om. mcege deeld wat er in de periode van 9 april tot 14 oktober 1959 via het grenskantoor Wijmeer door één exploitant is uitge- 27 manden bloem bollen, 600 zakken bloembollen, 5000 kg bloembollen, 2000 gaasbakken, j frauduleuze uitvoer. tank, een verwarmingsapparaat, een sor- teermachine, een motor en meer dan een miljoen kg schuimaarde. Aan de Belgische grens kunnen geen nieuwe grenslanderijen meer ontstaan doordat het tractaatareaal daar in 1947 is gefixeerd. Aan de Duitse grens kan hei nog dagelijks gebeuren. In de vergadering van het produktschap van gisteren werd gevraagd of de regering met Duitsland niet een soortgelijke regeling als met Bel gië zou kunnen treffen. De voorzitter achtte het verstandiger dit onderwerp pas aan te snijden als de onderhandelingen, die nu tussen Neder land cn Duitsland gaande zijn, tot resul taten hebben geleid. vas de juiste ritmische beweeglijk heid. De heer Baart heeft zijn amateurs vast in de hand, dat op dit gebied geen enkele ontsporing was te signaleren. De wals Am Meeresstrande van Max Fischer klonk veelal fraai genuanceerd waarbij men enkele slippertjes in het lsthema gaarne vergeeft. Ne noemen ten slotte nog de Vincentino Ouverture van Bisselink, waarin trompetsolo van W. Driessen jr. opviel foor zuiverheid en milde klank. Vader Driessen speelt al jaren klarinet, zodat meer dan één generatie in Triumph vertegenwoordigd. De pastoor van de parochie Oegstgeest uitte namens de belangstellenden zijn dank voor het gebodene. Hij wekte de jongeren op zich aan te sluiten bij Tri umph. De ambitie van deze toegewijde amateurs verdient daadwerkelijke steun Ik zou hieraan willen toevoegen, dat de instrumentale klank van koper instrumenten, klarinetten en saxo foons op de duur meer voldoening schenkt, als deze wordt aangewend voor beoefening cn uitvoering van serieuze muziekwerken, wat ook door Triumph wordt beoogd. De toehoorders zagen ten slotte hun dankbare applaus beloond met nog eer, pittige mars als toegift. Zij nog vermeld dat wethouder Steenmetser namens de burgemeester een opwekkend woord heeft gesproken. Na de pauze heeft de toneelvereniging St. Matthias uit Warmond de zaal aan genaam bezig gehouden met de zeemans klucht Jongens van de koopvaardij. Henri Welbooren. Chr. reisclub „Leiden" De christelijke reisclub „Leiden" hield de jaarlijkse contactavond in het wijk- gebouw Rehoboth. Medewerking verleen den de boerenkapel en een afdeling van K. en G. De film „Vier in één" gaf de vele aanwezigen een verslag vai reizen in de afgelopen zomer. De heer H. de Jager had de films opgenomen bewerkt. Achtereenvolgens '-wamen het doek Texel, de Efteling, een reis n Nijmegen en omgeving en een naar Westland, Hoek van Holland, de Zuid- hollandsc eilanden en de Deltawerken Ten slotte werd een tombola gehou den. Vijf nieuwe leden werden genoteerd. WARMOND Ook Warmond gaat flats bouwen ter jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad van Warmond in openbare ver gadering bijeen. De eerste punten van de agenda gingen vlot onder de hamer door en zo werden de volgende punten -- enomen; het onbewoonbaar verkla- van de woningen Schippersdam 6 en 8; het ^verlenen van medewerking aan behoeve van de school met de bijbel. Voorts was er een voorstel tot aankoop van grond, gelegen in het uitbreidings plan Meerrust, ten behoeve van de volkshuisvesting. Dit partiële uitbrei dingsplan voorziet in de bouw van maximaal 15 etagewoningen in drie woonlagen. Hiervoor moest van de heer L. E. J. Brouwer een stuk grond wor den aangekocht van 2012 m2, voor een prijs van ƒ21.144. De heer Weyers (kvp) was niet zo en thousiast over het voorstel, vooral niet gezien al de voorwaarden door de eige- gesteld. heer Willemsen (kvp) zei nog steeds wat huiverig tegenover etage- bouw te staan. Hij was bang, dat een in tijden met voldoende woningen blok aan het been zal zijn. Wethou der Dekker stelde hiertegenover, dat we in een tijd leven, waarin we wel aan flats zullen moeten wennen. De heer Van Vliet (kvp) vond het plan financieel nog niet zo slecht .aangezien de grond zo goed als bouwrijp is Boven dien achtte hij het een groot voordeel, dat er kan worden gebouwd in de hui dige dorpskern. Bovendien is het een tussenplan, omdat men met de grond in plan Oost knijp gaat lopen. Er blijft daar nog slechts ruimte over voor 10 woningen. Hoewel het merendeel der leden niet bijzonder veel enthousiasme voor het plan kon opbrengen, voelde men toch wel aan, dat men uit een oogpunt van volkshuisvesting met de rug tegen de muur stond. Zodoende werd het voor stel aangenomen. Ook werd aangenomen een voorstel tot wijziging van de bouwverordening- Ten slotte werd een subsidie van f 1235.25 verleend voor restauratie van de molen in de Zwanenburgerpolder. De totale kosten zullen f 8235 bedragen, van 65 pet voor rekening komt van en provincie, HILLEGOM Vrijere loonnolitiek In Weltevreden vergaderden de leden an Patrimonium onder voorzitterschap an de heer Jac van der Vipne. De heer i. van Moerkerken sprak over vrijere loonpolitiek. Hij zei onder meer. dat vóór de oorlog de loonhoogte samenging met de gang van zaken in een bedrijf Na de bevrijding was overheidsingrijpen een e vereiste De geleide loonpolitiek zorgde voor een tamelijk uniform loonni- waardoor een zekere sociale rust werd verzekerd 1 vrijere loonvorming leidt wel tot differentiatie Het is logisch dat mini- -lonen moeten worden gegarandeerd, de economisch zwaksten moeten worden beschermd De socialisten houden nog steeds vast aan de geleide loonvor- De regering heeft nu voor vrijere lonen gekozen Dit kiezen mag niet leiden tot de. wat de heer Van Moerkerken noemde, chaos van vóór de oorlog, toen een ar- beidsoverschot tot grote werkloosheid Werknemers en werkgevers dienen zich samen te beraden op de mogelijkheden van het bedrijf. Niet door het geven van voorschriften op papier is de wereld ooit enigermate verbeterd Het kwaad wordt er misschien door afgeremd. Het gaat er vooral om dat wij innerlijk zuiver staan tegenover le nieuwe koers, die men ten opzichte van de loonvorming heeft inge slagen, aldus de heer Van Moerkerken. Jubileum De afdeling Hillegom van de Neder landse Chr Landarbeidersbond bestaat zestig jaar. Morgenavond wordt dit ju bileum tijdens een bijeenkomst in Tres long gevierd. Bejaardencentrum „Bloemswaard" Gistermiddag om half drie ging de laatste paal voor het te bouwen r.k. bejaardencentrum „Bloemswaard" de Ncd. Reisvcreniging Dinsdag hield de Nederlandse Reis- vereniging (N.R.V.) een propaganda- avond in hotel Sistermans. De voorzit ter. de heer J. H. Metzlar, opende de bijeenkomst en heette in het bijzonder de inleider, de heer C. C. Gerése welkom, die aan de hand van de film „Tussen Donau en Adria" een reisverhaal deed over Nederoostenrijk, Noord-Joego-Sla- Sieer in 't gezin t De .JVieuwe Leidscbe" er in f

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4