CHRISTRIJ HONING- RICHARD Wat doet de boer voor zijn landarbeider? Ds. Rullmann voor drie jaar naar Argentinië Chefa rine 4 Ontvolking remt groei platteland C.J.B.T.B. Rotterdam is geen vijand NW verdedigt zich tegenover de NOV Een woord voor vandaag Kanttekening 2 Actuele sociale vraagstukken (Van onze soc.-econ. redactie) Samenwerkinghet orgaan ruin de Ned. Chr. Landarbei- dersbond, heeft een beschouwing gewijd aan de trek van de ar beiders uit de landbouw naar andere bedrijfstakken. Het blad bestrijdt de opvatting dat deze „vlucht uit de landbouw" (zo als de trek naar elders veelal wordt aangeduid), een gevolg zou zijn van eigen initiatieven van de landarbeidersmaar wijst er op, dat men niet van een vlucht kan spreken zolang de landbouw zelf maar steeds ar beiders afstoot. Het blad schrijft: Wij willen hiermede niet beweren dat de landarbeider en met name ook de zoon van de landarbeider in het algemeen volle interesse opbren gen voor de bedrijfstak waarin hij of zijn vader werkt. Wij menen echter wel dat er van een vlucht Uit de landbouw geen sprake kan zijn zolang deze bedrijfstak zelf arbeiders moet laten afvloeien. Of wij dan het afvloeien van landarbeiders uit de bedrijfstak, waartoe zij op grond van hun op leiding behoren, alleen maar wil len laken? Allerminst. Het is onze vaste overtuiging dat ook de landbouw zal moeten werken aan een moderne bedrijfsvoering en dat dit een nog verder gaande inkrim ping van het landarbeidersbe stand met zich mee zal brengen. Waar wij wel bezwaar tegen ma ken is, dat men het met het roe pen over de vlucht uit de land bouw laat voorkomen alsof deze inkrimping een gevolg zou zijn van de onwil van de landarbeider om in zijn bedrijfstak te blijven wer- i zelfs te moeten con stateren dat de afvloeiing hier en daar weieens het sociaal en eco nomisch verantwoorde peil over schrijdt en dat das niet de land bouw de dupe wordt van de vlucht van de landarbeider, maar dat de landarbeider de dupe wordt van een onverantwoorde cn niet nood zakelijke overbodige afvloeiing i vaste landarbeiders. Jn een tweede fout die hiermee gemaakt wordt is, dat men niet, alvorens de hulp der overheid in te roepen, eerst de hand in eigen boezem gaat steken. Laat men toch niet alleen praten en schrijven de moderne landarbeider die vakman een volwaardige plaats moet innemen in het geheel de Nederlandse economie, r laat men in eigen kring voor al het begrip laten doordringen dat die landarbeider een volwaardige positie toekomt, zodat hij onder omstandigheden kan werken wel ke in overeenstemming zijn met de stand die daarbij past. En nu doelen wij niet allereerst i allermeest op de lonen en an dere arbeidsvoorwaarden zoals de- in de c.a.o. gerégeld zijn. Wij doelen hier veel meer op de tussen menselijke verhoudingen. Hier zou heel veel van te zeggen zijn. Wij willen ons echter beperken tot een paar vragen. Acht men het ln 1959 nog In overeenstemming met de stand van de arbeider en met de stand van het landbouwbedrijf dat de arbei der b(j alle weer en wind in het land achter een rietmat mag schui len om zijn boterham op te eten, of als hij bU de boerderij is dit mag doen achter de koeien bij de mestgroep? Wij weten best dat de landbouw jp dit punt niet die faciliteiten jan de arbeiders kan bieden als waartoe de industrie veelal in staat is. maar dat hier met wat goede wil veel verbeterd zou kun nen worden is toch wel buiten kijf. Men hoort de klacht en niet ge heel ten onrechte, dat de jonge landarbeider zo weinig interesse heeft voor scholing in zijn vak, zulks in tegenstelling met de jon ge arbeider in vele andere be drijfstakken, waar praktisch alleen maar jonge mensen geplaatst wor den die reeds een vakopleiding hebben genoten. Maar wat doet de individuele boer in het algemeen om die in teresse aan te wakkeren? Juist de landbouw Is een bedrijfstak waar in de arbeider bij de bedrijfsvoe ring kan worden betrokken om i te denken en mee te spreken, _ir hU zeer beslist geen nummer behoeft te zijn. Wat komt er in het algemeen hiervan terecht? Welke waarde heeft een vakdiplo- ?n welke interesse er voor kan bij de jonge arbeider ver wachten als de praktijk in het be drijf hierop neerkomt: „jij hoeft niet te denken, er wordt wel voor jou gedacht, zo vraagt „Samen werking" zich af? Vervoerslonen ln „De Onderneming", het or gaan van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, wordt een tegemoetkomende houding ge vraagd voor de loonvoorstellen i toeslag van zes procent het beroepspersonenver- voer, gezien de bijzondere moei lijkheden van de autobusonder nemingen, zoals de Citosa wel ke bij gebrek aan personeel zijn dienstregeling drastisch heeft moeten inkrimpen) „De Onderneming" constateert dat het beroepsvervoer een achter stand in de beloning vertoont, die wellicht veroorzaakt is door het feit dat men aan werkgeverskant steeds aarzelend heeft gestaan te genover het opnemen van bepalin- in de bindende regeling welke loonkostenstijging tengevolge zouden kunnen hebben, die men mogelijk niet in de vervoerstarie- ven tot uitdrukking zou kunnen brengen. Het blad schrijft: „Het door de autobusonderne mingen ingediende voorstel voor een 6% loonsverhoging is gemoti veerd door erop te wijzen dat deze verhoging gezien diende te worden als een vorm van ploegendienst beloning, waarvoor elders in het bedrijfsleven extra beloningen van 74 of 10% reeds lang gebruikelijk zijn. Dit voorstel zou naar onze mening in het kader van de „oude" loonpolitiek dan ook als „evidente achterstand" ongetwijfeld voor gemotiveerd aan de hand van ge gevens over een produktiviteits- stijging dan wel een verbeterde rentabiliteitspositie, welke deze verhoging toelaatbaar maakt zon der gevolgen voor de prijzen. In het algemeen is het voor dienstenverlenende bedrijven reeds moeilijk adequate produktiviteits- beschouwingen te leveren. Voor het openbare autobusvervoer zjjn deze moeilijkheden nog groter om dat enerzijds wettelijke grenzen zijn gesteld aan de capaciteit en de snelheid van het gebruikte ma teriaal, terwijl anderzijds een ver- voerplioht geldt, waardoor een op timale bezetting van de autobussen niet van de bedrijfsleiding afhan kelijk is. Het gevolg hiervan zou dan ook zijn dat een loonsverhoging thans voor het autobusbedrijf niet mo gelijk is en dat men met een be roep op punt 6 van de algemene aanwijzing van 31 juli 1959 zal dienen te wachten tot de overheid de mogelijkheid opent om in die gevallen waar geen produktivlteits- stijging kan worden aangetoond en de lonen te ver zouden achterblij ven bij de algemene loonontwikke ling in het kader van de coördi natie, een loonsverhoging toe te staan die wellicht met prijsstijging gepaard zal moeten gaan. Wij heb ben er reeds eerder op gewezen dat men het hanteren van deze coördinatiebepaling niet onbeperkt kan uitstellen zonder dat zich, vooral bij de huidige krappe ar beidsmarkt, onaanvaardbare ge volgen gaan voordoen. Afgezien hiervan is er naar onze mening alle aanleiding om, gelet op de bijzondere moeilijkheden in het beroensvervoer t.a.v. het thans ter tafel liggende en in wezen od „evidente achterstand" berustende loon voorstel een tegemoetkomend standpunt in te nemen. Dit geldt ook voor de conseauenties die hier uit zouden voortvloeien voor de vervoerstarieven," aldus „De On derneming". - X V<- i"" >v - Zelfstandigheid en zendingswerk voorbereiden tus-predikant van de Gere formeerde Kerken, ds. J. A. C. Rullmann met zijn vrouw' ver trokken naar Argentinië. Drie jaar lang zal hij daar namens de deputaten voor de zending con tacten leggen, en de emigranten- kerken van advies dienen. Ds. Rullmann heeft, samen met dr. J. C. Gilhuis, vorig jaar reeds vier maanden doorgebracht in 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I Bij pijn, gritp of „landerig" gevoel zorgt aan enkel labiel dal U weer met plezier Uw werk kunt doen I 20 tabl. 1.0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabt. 1.3.60 Dit jaar fusie met meisjesbond (Van onze soc.-econ. redactie) Hoewel de Ned. Chr. Jonge Boe ren- en Tuindersbond (CJ.B.T.B.) in ledental is toegenomen, wordt deze jongerenorganisatie toch in groei geremd door een steeds voort gaande ontvolking van het platte land. Naar bondssecretaris R. Bos uit Ede in zijn gisteren op de alge mene vergadering te Utrecht uit gebracht jaarverslag vertelde, heb ben het afgelopen jaar vijf afdelin gen het leven gelaten als gevolg van die plattelandsontvolking. Maar ondanks dat steeg het aantal leden toch tot 6285. „In sommige gebie den neemt de ontvolking van het platte land vaak beangstigende vormen aan", aldus de CJBTB-secretaris. „Aan een reconstructie van het platteland en de juegdactiviteiten zal grote aandacht moe ten worden geschonken. Hier ligt Voor ons als plattelandsjongerenorganisatie een geweldige taak. Zowel de vrees als de vlucht van het platteland moeten, mede door ons werk, zo spoedig moge lijk plaats maken voor vertrouwen en rustige bezinning." Als nieuwe aspecten van het bonds- werk In het komende jaar noemde de heer Bos ln zijn verslag (dat uitvoerig U HEEFT HIT 20 TE PAKKEN ter vergadering in discussiegroepen werd besproken) de pogingen om het onder ling contact tussen de christelijke plat telandsorganisaties te verstevigen. Het overleg met de Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjesbond over de toekomstige positie van de meisjesorganisatic zal dit jaar worden voortgezet. Mede onder invloed van de in de provincie Zuid-Holland aangegane fu sie,, aldus de secretaris, zijn verande ringen in de organisatie te verwachten- Van belang is ook het beraad met de CBTB over de positie en werkwijze Van beide bonden. In het nieuwe jaar zal mep zich nader over de mogelijk heden van nauwere samenwerking oriënteren. De heer Bos maakte met vreugde gewag van een toenemende belangstel ling ip de plaatselijke en provinciale af delingen voor de culturele vorming. An ders dan bijvoorbeeld tien jaar geleden wordt thans meer en meer aan toneel, muziek en volksdans gedaan. De algemene vergadering besloot de eerst volgende bondsdagen op 28, 29 en 30 juni in Middelburg te houden. Onder leiding van voorzitter Joh. de Jong uit Alphen aan de Rijn besprak men ver schillende zaken, zoals ledenactiviteiten, propaganda en kadervorming. Mr. dr. J. Ozinga uit Lunteren wees in een inlei ding tenslotte op de waarde van Bijbel en gebed in het leven van de moderne, dicht bij de schepping levende cjiristen- jonge boer en tuinder, Prof. Hovius brengt bezoek aan Canada De hoogleraar aan de Theologische School van de Christelijke Gereformeer de kerken is van plan om dit jaar een bezoek te brengen aan Canada. Hij hoopt in de allereerste plaats op fami liebezoek te gaan, maar zal tevens zijn kerken vertegenwoordigen op eventuele classisvergaderingen van Old en Free Reformed Churches die reeds enige tijd in federatief verband met elkaar leven. Op de heenreis zal prof. Hovius gees telijk verzorger op een emigrantenboot zijn. Prof. en mevr. Hovius hopen 13 ju li te vertrekken. HER EN DER stige organisaties. In totaal werd 3,9 biljoen dollar geschonken tegen vorig jaar 3,6 biljoen. Volgens de American Association of Fund Raising Counsel werd in totaal meer dan 7,5 biljoen gegeven aan liefdadige doeleinden. Zuid-Amerika om een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heden voor een nieuw zendings- veld voor de Gereformeerde Ker ken. Ds. en mevrouw Rullmann vertrokken met de „Alhena" naar Brazilië. Daar zullen zij 16 dagen verblijven om met de aanwezige predikanten besprekin gen te voeren. Onder meer zullen zij ook een gesprek hebben met ds. F L. Schalkwijk die voor een jaar is uit geleend aan de Protestants-Christelijke Kerk van Sao Paolo en die, als de Gereformeerde Kerken tot eigen zen ding overgaan, de eerste zendings predikant hoopt te worden. De opdracht die ds. Rullmann door de deputaten en het moderamen synode is verstrekt is aan de ene kant vaag maar aan de andere kant veel- qmvattend. Daar komt bij dat de kerken in Brazilië en Argentinië streven naar zelfstandig heid. Op het ogenblik vormen zij nog een classis Buenos Aires. Zelfstandig heid betekent dat zij ook hun houding zullen moeten bepalen tegenover andere zelfstandige Presbyteriaanse Kerken en de kerken ontstaan uit het zen dingswerk van de Christian Reformed Church. Veel problemen zullen moeten worden opgelost en ds. Rullmann zal de kerken daarbij van advies dienen Bovendien willen deze kerken ook over gaan tot eigen evangelisatie en zelfs zendingswerk in Zuid-Amerika. Bij de opbouw en de integratie van dit zen dingswerk'met het Nederlandse wordt ook de hulp ingeroepen van deze zen dingspredikant die onder meer docent is geweest aan de Opleidingsschool te Djokjakarta en de Zendingsopleiding te Baarn. Als de Gereformeerde Zending, niet alleen zoals op de synode van Utrecht besloten is hulp gaat bieden aan het aanwezige zendingswerk, maar ook een eigen veld gaat openen, zal ook de verhouding tot de zending van de Christian Reformed Churches moeten worden bepaald. Ook met hen zal ds. Rullmann overleg plegen, is. en mevrouw Rullmann hebben in Buenos Aires de beschikking gekregen over een klein huisje voor twee perso nen. Van daaruit zullen zij de ver schillende kerken en evangelisatie en zendingsposten gaan bezoeken. Talloze deputaten en vrienden waren mee naar Rotterdam gekomen om afscheid te Koop nu IVOROL Dubbel® tubenï Voordeliger pril* Uw tanden vragen het beste. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (2e universiteits predikant): Ph. W. Bergkotte te Ooster- 'beek; te Utrecht als pred. voor bijz. werkz., contact en jeugdwerk: J. van der Werf te Naarden; te Oudshoorn (vac. A. J. Jorissen): H. A. van Slooten te Ónst- wedde. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Wedde: F. C. Klein- man, eervol ontslagen predikant te Goor. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwaagwesteinde: J. M. Visser te Dokkum. Deventers burgemeester De burgemeester van Deventer, mr, dr. N. Bolkestein heeft maandag avond in zijn nieuwjaarsrede veel aandacht geschonken aan de plannen tot vestiging van een nieuwe univer siteit te Deventer. Hij keerde zich hierbij vooral tegen de burgemees ter van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en tegen het provinciaal be stuur van Overijssel. Dr. Bolkestein herinnerde er aan, dat burgemeester Van Walsum had gezegd, dat Deventer een „gevaarlijke tegen stander" en een „geduchte vijand" is en dat de slag die de vijand moet wor den toegebracht, raak moet zijn. Bur gemeester Bolkestein zeide, noch in Rot terdam noch in zijn burgemeester een vijand te zien; hij voegde er aan toe te veel respect te hebben voor wat er ge beurt in de omgeving van de Europoort. Hij vond echter dat Rotterdam teveel wil hebben en daarom de rest van derland niets meer gunt. Burgemeester Bolkestein zeide niet goed te begrijpen wat Rotterdam pre cies wenst, gezien de reeds daar of ir de directe omgeving beschikbare facili teiten op het gebied van hoger onder wijs. Voorts zei hij, dat het mogelijk is, dat bezwaren rijzen tegen de hoge kosten van de vestiging van een univ siteit in Deventer 165.000.000 maar dat het daarom noodzakelijk dat Overijssel en Gelderland als een man achter dit project staan. Het provinciaal bestuur van Gelder land is hiertoe wel bereid, maar het provinciaal bestuur van Overijssel kan deze bereidheid niet opbrengen. De bur gemeester verklaarde altijd dankbaar te voor de hulp die hij en zijn stad het provinciaal bestuur ondervinden ,r dat op dit punt het prov. bestuur het vraagstuk niet aan kan. „De ge schiedschrijver zal later eventueel moe ten constateren, dat de universiteit ei ondanks het provinciaal bestuur is" ge komen", zo zeide burgemeester Bolke- Onderwijzers zochten geen contact 'TERWIJL het er enige maanden geleden nog op leek dat de bij de N.O.V. aangesloten onderwijzers het voorbeeld van hun protestants- christelijk collega's niet zouden vol gen en zich wel collectief bij een vak bond zouden aansluiten, nu lijkt het wel alsof het NW en de NOV ver der uit elkaar liggen dan ooit. In derwijzerskringen heerst felle kritiek op het NW, die de mogelijkheid ge opend heeft voor NOV-onderwijzers om tegen een symbolische vergoe ding lid te worden van de ambtena renbond ABVA. Het NW heeft nu haar houding verdedigd door een ver klaring te publiceren. Officieel deelt het NW nu mede dat het hoofdbestuur van de NOV na haar congres einde december tot 18 januari j.l. op geen enkele wijze contact heeft gezocht met het dagelijks bestuur van het NW, Dit was ook nauwelijks mo gelijk omdat het NOV-bestuur naast haar scherpe nederlaag, die een afkeuring van het bestuursbeleid inhield, we! eni ge tijd gegeven had mogen worden om op adem te komen. Het NW verwijt het NOV-bestuur vervolgens dat toen de vakbond de ABVA openstelde voor onderwijzers de ze vroeg om een ondernoud maar dnt de afspraak die gemaakt werd voor januari, later weer werd afgezegd. Het NVV-bestuur ziet na de duidelij ke afwijzing van de aansluiting bij het NVV door het congres van de NOV wei nig perspectief voor een aansluiting van onderwijzers bij het NW via de NOV. Uit dien hoofde acht het verbondsbe- stuur het niet langer verantwoord toe treding van de onderwijzers tot het NW onmogelijk te maken. Om toch nog de gelegenheid open te houden om tot overleg te komen heeft het NW nog geen eigen onderwijzers- verbond gesticht, maar het besluit van het NOV-congres beperkt de mogelijk heid van dit overleg. Het ziet er naar uit dat deze mede delingen in onderwijzerskringen met ge mengde gevoelens zullen ontvangen wor den. Het besluit om de ABVA voor on derwijzers open te stellen heeft reeds grote verontwaardiging gewekt en het is de vraag of deze doorzichtige mede deling zal werken als olie op de golven. Het is niet onmogelijk dat de onder wijzers die niet bij een prot. chr. of een r.k. vereniging zijn aangesloten hun nog maar onlangs gevonden eenheid weer verloren zullen zien gaan. Het Hervormde Zendingsbureau t< Oegstgeest ontving een gift van 20.000,- De helft daarvan is bestemd voor dt actie „Zesmaal P.M.", een actie die be oogt thans nog als pro memorie op de begroting staande zendingswerken te financieren. De andere 10.000 zijn be stemd voor de bouw van de theologische Hogeschool te Hollandia op Nieuw-Gui- Inclusief twee giften van 10.000,- jor deze bouw thans een halve ton bijeen gebracht. Er was over 1958 nog 30.000,- in kas. Er ontbreken nu nog 20.000.-. Voor wie met beide ogen door de wereld gaat, heeft iedere dag weer veel te brengen. Vanaf het ogenblik dat hij opstaat leeft hij mee met wat er rondom hem heen gebeurt. En dat „rondom" is door radio en krant een heel wijds begrip ge worden. Hij leeft mee met stakende buschauffeurs in het Westland, met begraven mijnwerkers in Zuid-Afrïka, met de eenzame De Gaulle in Frankrijk, met de kapotte knie van zijn dochtertje. Van de vroege morgen tot de late avond schijnt het leven op ons af te stormen. Christus kende dat ook. Grote scharen kwamen om te luiste ren en om genezing te vinden, kwamen met vragen en pro blemen. Maar Christus liet zich niet meesleuren door het leven zoals het ons vaak overkomt. Van tijd tot tijd lezen we „Doch Hij trok zich terug in de eenzame plaatsen om te bidden." Soms trekt Hij zich zelfs terug terwijl de gehele wereld voor de deur staat en wij zouden zeggen met de disci pelen: Heer, velen vragen naar U. Christus kon niet geven zonder te ontvangen. Hij kon geen rotsblok van rust in een woelige zee zijn, zonder zich telkens terug te trekken op Zijn basis. Worden wij niet meegesleurd, omdat wij geen tijd hebben om ons door God te laten verankeren? ER MOET NU IN DE BUS GEBLAZEN /~\NS parlement heeft gisteren, be- wel met resultaat waren bekroond, w paald niet voor het eerst, zijn ten tweede de stelligheid waarmee waarde en bestaansrecht bewezen, de vakbonden zich van de wilde ac- In het bussenconflict heeft de Twee- ties hebben losgemaakt, de Kamer onmiskenbaar zuiverend De Tweede Kamer nu heeft zich be- gewerkt en het lag zeker niet ijverd om in deze moeilijke situatie haar, doch aan de regering, dat het zuiverend te werken. Daarbij heb- resultaat niet dadelijk positiever was. ben ons minder getroffen de kriti- De regering daarentegen had geen sche opmerkingen van de kant der s beste dag. sialisten die nu eenmaal geen ge- Men kent ons standpunt in deze. Gis- legenheid onbenut laten om de loon- teren hebben wij er op deze zelfde politiek zelve te bestrijden als wel plaats over geschreven. Wilde acties de pogingen vanuit de partijen die de kunnen in ons geen beschermer vin- regering welgezind zijn om haar den. Maar die vinden zij evenmin in de regering reddingsstokken toe te de vakbeweging. Toch straft de re- steken. gering de vakbeweging cn bo- Vooralsnog tevergeefs. Vooralsnog, vendien de ondernemers voor iets zo herhalen wij. Want inmiddels heeft waaraan zij onschuldig zijn, voor de de regering dan toegestemd in een wilde acties namelijk. bespreking, die de strekking moet Een vreemd beleid, dat zich even- hebben om de sfeer te peilen, min verklaren als verdedigen laat. Nu, hoe de sfeer was, kon haar ook De loonpolitiek zoals zij door dit zonder bespreking duidelijk zijn. De kabinet wordt voorgestaan verdient sfeer was er een van bereidheid om betere methoden. tot resultaat te komen. Wij vermoe- Van achter de regeringstafel is be- den voor het overige, dat intussen toogd, dat, indien thans bij de onder- de sfeer tussen ondernemers en werk- handelingen over het nieuwe loon nemers aan de ene kant, de regering resultaat zou worden geboekt, de wil- aan de andere, niet beter is gewor- gering aan twee feiten voorbij: ten heel afsluiten van de zaak niet in de eerste dat, naar haar eigen oordeel, weg staan. Er moet nu met recht in de onderhandelingen toch reeds vrij- de bus worden geblazen. VERANTWOORDELIJKHEID 34 Mylord, zei nu de Baron van Gilsland, toen hij een trek van onbehagen op Richards gelaat zag ver schijnen, ik vrees dat ik uw wil overtreden heb, door hem in een van zijn verwaandheden te steunen. U? riep de koning verbaasd, onwillekeurig de wenkbrauwen fronsend, wat bedoelt u daarmee? De kwestie is deze, vervolgde de Vaux, in mijn hoedanigheid van stalmeester heb ik de macht man nen van adel het recht te verlenen een of twee jachthonden te houden, teneinde hen toe te laten zich te vermaken. Thans heb ik dat ook met Sir Kenneth gedaan. Ik kon het niet over mijn hart krijgen een zo edel en fraai dier aan banden te leggen of te vermoorden. Is die hond dan zo bijzonder? vroeg Richard, niet zonder belangstelling. Het volmaaktste dier dat ik ooit mocht aan schouwen, riep de Vaux enthousiast. Een herder van het Nporse ras, met een sterke borst, een zware staart, zwart op de rug en licht op de buik. sterk genoeg om een stier aan te vallen en sneller dan een antiloop. Hou op. lachte Richard, verrast door zoveel geestdrift. Nu goed, u hebt hem gezegd dat hij de hond mag behouden en daar hoeven we niet langer over tc praten. Alleen wil ik u waarschuwen niet al te dikwijls zo toegevend te zijn. Wij weten hoe do lende ridders zonder vorst of aanvoerders zich ge dragen. Hun aanmatiging kent geen grenzen en als wij hen niet tegenhouden laten ze in Palestina geen wild over. Maar hoe zit het nu met die heidense geleerde. Heeft de Schot hem in de woestijn ont moet? Neen. Mylord. niet precies. Sir Kenneth werd uitgestuurd naar de oude kluizenaar van Engaddi. Richard kwam half overeind en riep: Wie heeft het gewaagd zoiets te doen? Wie stuurde een rid der naar Engaddi terwijl mijn gemalin zich daar op pelgrimage bevindt? SIR WALTER SCOTT De krijgsraad, Mylord, antwoordde de Vaux, qfschoon hij weigert mij te zeggen wat hij bij de heilige man moest doen. Maak u echter niet kwaad, want slechts weinigen weten dat uw koninklijke ge malin daar eveneens heen is gegaan. Voor zover mij bekend is zijn zelfs de koningen die in de krijgs raad zetelen daar niet van op de hoogte. Wat dit dus betreft Wij zullen het onderzoeken, onderbrak Richard wrevelig. Maar ga voort. De Schot heeft de genees heer dus ontmoet in de grot van Engaddi? Neen, Mylord, zo is het ook niet. Midden in de woestijn ontmoette hij een Saraceense Emir met wie hij als goed ridder de strijd aanbond, waarna beiden vrede sloten en zich door een belofte ver bonden elkaar bij te staan op het gevaarlijkste deel van de tocht. Samen zijn ze naar de kluizenaar getrokken en toen de Saracecn daar vernam dat een zware ziekte u op het bed gekluisterd houdt, beloofde hij Saladin te verzoeken u zijn eigen dok ter te sturen] De Schot bleef in het hol van de kluizenaar op de geleerde wachten en zo bracht hij hem hier. Niet alleen wordt de heiden gevolgd door een vorstelijk gevolg met kamelen en geschenken, doch hij brengt eveneens Saladins geloofsbrieven Heeft Giacomo Loredani die al onderzocht? Ik heb de brieven bij de tolk gebracht, knik te de Vaux, en als u het mij toestaat zal ik er de Engelse vertaling van lezen. Of misschien wenst u zelf de brieven te zien? din. Koning der Koningen, Sultan van Egypte en Syrië, Licht en Redding der wereld, zendt zijn groe ten aan de grote vorst Richard van Engeland! Daar het ons is ter ore gekomen dat onze koninklijke broeder getroffen werd door een zware ziekte, ter wijl hij slechts Christen en Joodse geneesheren te zijner beschikking heeft, die moeten werken zonder de zegen van Allah en onze Heilige Profeet(hier onderbrak Richard de lectuur om woedend op de grond te spuwen en uit te roepen: Weg met die hond!)hebben wij besloten hem onze hulp aan te bieden en zenden wij hem de geneesheer die wij aan onszelf hebben verbonden, Abonebec el Hakim, de grote geleerde voor wiens verschijning de boze geesten uit de ziekenkamer verdwijnen een man die werkt met kruiden en stenen, vertrouwd is met de loop van zon en sterren en in staat de mens te redden van alles wat niet op zijn voorhoofd staat geschreven. Hem zenden wij, u verzoekend zijn be kwaamheid te erkennen en er gebruik van te ma ken, in de vurige hoop dat hij u van de ziekte mag verlossen, zodat daardoor een einde mag worden ge steld aan de oorlog die tussen ons woedt hetzij door een eervolle overeenkomst, hetzij door een treffen met gevelde wapens in een strijdperk. Wij doen dit alles, uitgaande van de overweging dat wij moeten verhinderen een man van koninklijken bloe de, geëerd en geëerbiedigd over de hele wereld, de dood te laten sterven van een slaaf, aangezien er voor hem noch voor ons enige eer in schuilt de wapens voortijdig af te leggen. Derhalve vragen wij de heilige..., Wordt vervolgd 'TERWIJL de wereld ademloos toe- zenuwenoorlog, waarvan de afloop ziet, wat de uitwerking zal zijn grote invloed zal hebben op de toe van de rebellie in Algerije, tracht komst van Algerije, maar ook van een eenzame figuur in Parijs een Frankrijk zelf. einde te maken aan de besluiteloos- We kunnen ons moeilijk voorstellen, heid, die kenmerkend was voor de dat mensen als Debré van de volgens bestuurders van de Vierde republiek, hen onoplosbare moeilijkheden in Al maar ook die van de Vijfde niet on- gerije gebruik willen maken om de aangetast heeft gelaten. president van de Vijfde republiek te Men mag het dan niet altijd in alles dwingen tot een oplossing van het met De Ganlle eens zijn geweest, se- Algerijnse vraagstuk, die tegemoet- dert hij na de opstand van de 13de komt aan de opvattingen van de Eu- mei 1958 opnieuw aan de macht ropese extremisten in Algiers, kwam, dit neemt niet weg, dat hij op Niettemin laden zij een enorme ver- het ogenblik in zijn eenzame strijd antwoordelijkheid op zich, wanneer tegen de rebellie de steun en de be- zij De Gaulle in de steek laten als hij wondering verdient van allen, die het de moed durft opbrengen, de plannen goed met Frankrijk en Algerije voor te voeren, die reeds de goedkeu- hebben. ring van het Franse kabinet en de De Ganlle beseft, dat al zijn werk grote meerderheid van het parlement vergeefs zal zijn geweest, als nu nog hebben weggedragen, langer een aarzelende houding te- Zij kunnen proberen, deze verant- genover de extremisten achter de bar- woordelijkheid op De Gaulle af te ricaden in Algiers wordt aangenomen, schuiven, door hem te dwingen, al- Hij is bereid, krachtige maatregelen leen verder te gaan op de weg die hij te nemen om verder onheil te voor- van mei 1958 af heeft gevolgd. Dat komen, maar hij blijkt vooral na zou het geval zijn, wanneer de pre- het korte bezoek van premier Debré sident zich genoodzaakt zou zien, al- aan Algiers alleen te staan. Ie macht aan zich te trekken en bij Debré, Guillaumat, Soustelle en de decreet te gaan regeren, anderen willen blijkbaar niet besef- Op deze wijze zouden zij Frankrijk fen, dat de gebeurtenissen in Algiers en Algerije een zeer slechte dienst be- vooralsnog het onderdeel vormen van wijzen en alles op het spel zetten wat een psychologische strijd, van een totdusver werd bereikt. GEEN ALTERNATIEF J}E aarzelende houding van premier niet tegen hen zal keren en deze we- Debré en andere leden van het tenschap zal hen ertoe brengen, een kabinet is naar wij mogen aanne- handig gebruik te maken van de on- men het gevolg van de weigering enigheid in Parijs, van de bevelhebbers in Algerije, de Het is duidelijk, dat deze periode van haarden van verzet in Algiers uit de besluiteloosheid in Parijs en van af- weg te ruimen. Zij besloten, de weg wachten in Algiers, niet lang meer van de minste weerstand te kiezen, kan duren. Als De Ganlle bij zijn be en zij verzetten zich tegen het voor- sluit blijft, geen duimbreed te wij- nemen van De Gaulle, desondanks ken en in de steek gelaten wordt door krachtige maatregelen tegen de re- Debré en de anderen, kan de presi- bellen te nemen. dent twee dingen doen. Hij kan af- Hiermede erkende Debré, dat het treden, zoals hij enkele jaren na de leger nog steeds een sleutelpositie in- tweede wereldoorlog heeft gedaan, neemt, dat men er ook in Parijs niets Maar hij kan ook bij decreet gaan re- over te vertellen heeft, als het er geren. werkelijk op aankomt, dat de positie In dat geval ligt het in de lijn der van de extremisten in Algiers vrijwel verwachtingen, dat hij niet onmid- onaantastbaar is, en dat het dus maar dellijk bevel zal geven, het vuur op beter is, rekening te houden met hun de rebellen to openen, omdat ook hij ejsen. zich realiseert dat het -- na alles Deze reactie heeft twee ernstige ge- wa* er in de afgelopen dagen ge volgen. In de eerste plaats stelt zij beurd is de vraag is, of dit bevel het leger of liever de officieren zaI worden uitgevoerd, die de dienst uitmaken in staat, Van groot belang wordt dan het be- een einde te maken aan de verwar- zoek, dat hij op 5 februari a.s. aan ring, die het ontslag van Massu vori- Algiers zal brengen. Wellicht zal De ge week heeft veroorzaakt. Zij ver- Gaulle niet zo lang wachten en eer- sterkt als gevolg daarvan de positie der naar Algerije vliegen om de be- van het leger en maakte het president velhebbers van de strijdkrachten tot De Gaulle vrijwel onmogelijk, het de orde te roepen en de rebellen te nieuwe gehoorzaamheid af te dwin- vertellen, wat z(j van hem te ver gen, als hij niet van opgeven wil ho- wachten hebben. ren- Wat het leger betreft, dat moet zich Aan de andere kant vormt het optre- tocb ook realiseren, dat een 13de mei den van Debré een aanmoediging 1958 "«et meer mogelijk is. Toen was voor de extremisten achter de barri- bet nog De Gaulle of chaos. Nu is er caden in Algiers en de vele duizen- 8fen alternatief meer. Wellicht zal den, die volkomen achter hun eisen dit besef ertoe bijdragen, dat Frank- staan, maar in de afgelopen dagen n>et opnieuw aan de rand van de de kat nog eens uit de boom hebben Afrond wordt gebracht, gekeken. Zij weten, dat het leger zich

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2