Intocht WSL-reunisten boeiend schouwspel Studenten moeten zich hun vrijheid waard tonen Meisjes-studenten binnenkort ook in flatgebouwen Combinatie studentenhuis-hotel in Leiden verdient serieuze overweging Leiden telt in 1980 een 8000 studenten NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 25 JANUARI 1960 Oprichtster was er ook Koningin en prinses Beatrix beiden aanwezig De officiële viering van het twaalfde lustrum van de Vereniging van Vrouwe lijke Studenten te Leiden is vanmorgen op grandioze wijze ingezet met de Intocht van ongeveer 2500 reünisten, die verster king kregen van 1500 tegenwoordige vrou welijke studenten. Onder de reünisten Bijna f 9000 voor Jna f het Rampenfonds De in Leiden gehouden collecte het Rampenfonds ten bate van de slacht offers in het Tuindorp-Oostzaan heeft f 8929 opgebracht Feestavond Leidse Chr. Oranjevereniging Aanstaande vrijdag houdt de Leidse Christelijke Oranjevereniging een feest avond ter gelegenheid van de verjaardag vaal prinses Beatrix. De avond begint om kwart voor acht in Den Burcht. Voor die pauze spreekt die beer D. Wijnbeek uit Zwolle, bekend van zijn optreden im een televisie-quiz, over het leven van de prinses en na de pauze is er een zang- wedstrijd tussen christelijke lagere scholen. Leidenaars actief voor liet Rampenfonds Werknemers en directie van de Hol landse Constructie werkplaats en de Ne derlandse Laschmaatschappij te Leiden, hebben een inzameling voor het Rampen fonds gehouden die 2500 heeft opge bracht. Benoeming dr. T. P. Sevensma Tijdens een vanmorgen te Utrecht ge houden vergadering van bibliothecarissen, is het ere-lidmaatschap aangeboden dr. T. P. Sevensma, oud-bibliothecaris van de universiteits-bibliotheek te Leiden, Oud-notaris overleden Te zijnen huize aan de Hoge Rijndijk is op 84-jamige leeftijd oud-notaris S. J. Ruizeveld overleden. Zijn werkzaam heden hebben zich voornamelijk in Lei derdorp geconcentreerd. In 1916 vestigde notaris Ruizeveld zaoh hier. Hij werd it 1941 opgevolgd door notaris J. A. DL1. vonden zich onder anderen koningin Ju liana (studiejaar 1927), de 77-,jarige me vrouw, C. J. J. Stokvis-Coben Stuart (op richtster en eerste praeses van de V.V.SX.) en de 79-jarige mevrouw J. N. brusse-Japiksc, de oudste reunistc, die in 1899 bij de universiteit werd ingcschre- De intocht bracht vanochtend om streeks 10 uur een enorme drukte teweeg bij het station, waar Het Leids Politie Muziekgezelschap voor een opgewekte muzikale begroeting zorgde en waar de leden van de V.V.S.L. de reünisten op wachtten met bekers dampende soep. Mej. Fatima van der Hoog, praeses van de lustrumcommissie, bood voorts de be jaarde mevrouw Stokvis een boeket bloe- Met vrolijke muziek opende de Konink lijke Luchtmachtkapel uit Nijmegefi ten slotte om half 11 de tocht door de stad. Achter het korps volgde een erewacht te paard, temidden waarvan prinses Beatrix reed op een schimmel-met naast haar een stalmeester. Daarna volgden ln rij tuig het bestuur van de lustrumcommissie en van de V.V.S.L., eveneens in rijtuig de „Leidsche Bul" (het oudste bestuur, uitgezonderd mevr. Stokvis, die de tocht te voet deed), de besturen van zusterver enigingen, aangesloten bij de Bond van Vrouwelijke Studentenverenigingen, de rennisten van de jaren 1900 tot 1953 en tenslotte de tegenwoordige leden. Onderbrekingen Voordat het einddoel het V.V.S.L.- gebouw op het Rapenburg was bereikt, hadden korte onderbrekingen plaats ach ter het stadhuis, waar het voltallige col lege van B. en W. alsmede mevrouw Van Kinschot stonden opgesteld de praeses van de V.V.S.L. ontving hier bloemen), het gebouw van de sociale raad (het vroe gere clubgebouw, waar voor twee histo rische poppen het clublied werd gezon gen) en het academiegebouw. Hier had een begroeting plaats door de rector-mag- nificus, prof. Jonkers en de voorzitter Ook koningin Juliana liep van ochtend mee in de enorme stoet reünisten van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Zij liep tussen haar jaargenoten van 1927. Foto N. van der Horst Prinses Beatrix reed vanmor gen op een prachtige schimmel mee in de erewacht, die de VVSL ter gelegenheid van de door velen gadegeslagen intocht van reünisten had samengesteld. Foto N. van der Horst. in het college van curatoren, Baron de os van Steenwijk. Voor het V.V.S.L.-gebouw reikte mej. L. H. v. d. Vlerk als praeses van de re dactiecommissie tenslotte een exemplaar i het gedenkboek uit aan bestuursli i van de V.V.S.L. en de lustrumcom- isie. Hierna defileerden de reünisten V.V.S.L.-leden voor de besturen vai V.V.S.L. en lustrumcommissie, naast wi< de twee oudste reünisten een ereplaatsji hadden gekregen. NOORD WIJKERHOET Brand op St. Bavosticlitinf- Zaterdagavond heeft de vrijwillige brandweer door snel en doortastend op treden kunnen voorkomen, dat door brand grote schade werd veroorzaakt aan de wasserij i de pompInsta-Ualie van de St. Bavostichting. De brand, door een personeelslid van de Stichting ont dekt, was uitgebroken in het tussen was serij en pompinstaliatie gelegen ontsmet tingslokaal. Door onbekende oorzaak zijn de in dat vertrek opgeslagen matrassen in brand geraakt. De enorme rookontwikkeling bemoei lijkte aanvankelijk de blussingswerk- zaamheden en maakte het moeilijk vast te stellen hoever de brand zich reeds had uitgebreid. Terwijl de brandweer werd gealarmeerd, deed de econoon gingen om met een schuimblusser brand te blussen, doch die was hiervoor reeds te hevig. De brand en ook grotendeels de schade Wn^r, b^oerkt blijven tot het ontsmet tingslokaal. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidscheex in t VALKENBERG Onteigenings- en pachtzaken wegwijs te kunnen den in alle vraagstukken rondom ont eigening, verpachting en uitbreidings plannen hebben jongere mensen zich eengesloten tot een studieclub. In zaal De Vries hield de afdeling Valkenburg van de Hollandse Maatschappij van Land bouw een voorlichtingsavond, waarvoor grote belangstelling bestond- De heer G. C. Bol had de leiding van de vergade ring en begroette in het bijzonder de he ren mr. J. M. Schubad en W. J. Kampen van het bureau Onteigenings- Pachtzaken. De heer Van Kampen sprak er blijdschap over uit, dat men besloten had tot de vorming van een studieclub. Het is, volgens hem, noodzakelijk, dat we intens de ontwikkeling van stai" dorp nagaan. Vooral in het westen ons land doen zich daarbij grote moei lijkheden voor. Er bestaat nu eenmaal grote behoefte aan bouwterrein. Natio naal bekeken is de huisvesting een vraag stuk van de allereerste orde. Hiervoor is bouwgrond nodig en dan komen de strubbelingen. Vooral als het prima grond betreft., waarop vroege teelt mogelijk is. Voor de export liggen hier grote belangen en nu is het volgens spr. niet altijd dwin gend. dat juist deze uitmuntende gron den voor woningbouw worden opgeëist. Door overleg kan er vaak veel bereikt worden, ook in Valkenburg. Er worden veel plannen gemaakt, waarbij maar al te weinig met de agra rische belangen wordt gerekend. In elke gemeente kan veel worden bewaard. Bii nltbreldingsvlannen zou een advies van deskundige vertrouwensmannen veel na righeid kunnen voorkomen. Ook de actuele nachtvraagsfcukken wer den door de heer Van Kampen belicht Een pachtovereenkomst die niet deugt kan veel ellende veroorzaken. Een ont- eigeningsplan in de zin van de wederop bouw is ei-eenliik onafwendbaar. Maar een belangrijke factor voor de belang hebbenden is. boe ze uit dit alles te voor schijn komen. Een zeer moeilijk nunt is- de waardebepaling van de grond Diverse factoren kunnen hierbii een rol spelen maar de bedoeling moet toch zijn, dat degenen, die gTond moeten afstaan, niet worden gedupeerd. Ook hier is goed' voorlichting on haar plaats. De heer Van Kampen is echter van oordeel, dat bii deze onderhandelingen de reële basi« gehandhaafd moet worden. Ook zij, die voor vergoeding in aanmerking komen moeten bij aanvragen om schadeloosstel ling niet in uitersten vervallen. Spr. ge loofde. dat een plaatselijke organisatie, ook als ionge studieclub, een invloed +en goede zal kunnen uitoefenen. Hij raadde ieder aan. ervoor te zorgen, dat parti culiere zaken zo goed mogelijk geregeld Nadat de heren Schubad en Van Kaïn pen nog vele vragen hadden beantwoord sloot de heer Bol deze geslaagde avond VOORSCHOTEN Agenda gemeenteraad Vrijdagavond 8 uur komt de raad openbare zitting bijeen. De agenda v meldt onder meer de volgende voorstel len van B. en W. aan de raad: Uitkering ineens aan het. daarvoor in aanmerking komende gemeentepersonee! over het vierde kwartaal 1959 in verband met de Verhoging van de kindertoelage; het be- lid de wering van schoolverzuimhet beschik baarstellen van een krediet van f 1700 ten behoeve van het aanbrengen van een beplanting rond de School met de Bijbel aan de Wijngaardenlaan; het vaststellen van het bedrag der vergoeding over 1959 ten behoeve van de voormalige neutrale kleuterschool; het verlenen van een sidie tot een bedrag van f 174 aan Nut te Voorschotenhet beschikbaarstel- len van een krediet van f 12000, ten be hoeve van de uitbreiding van het gezond heidscentrum en de reconstructie van de nabij dit gebouw aanwezige beplanting; het verkopen van grond, gelegen in het bouwcomplex „Adegeest" tegen prijzen van f 20 en f 22.50 per m2; het beschik baarstellen van een krediet van f 37640 ten behoeve van het nabij de tennisbanen aan te leggen vijfde sportveld en van f 2560 ten behoeve van de verbetering van de toneelaccommodatie van het Cul tureel Centrumhet verlenen van een bijdrage van f 587,50 per leerling aan het openbare Dalton-lyceum te Voorburg; het verhogen van de vergoeding voor het bijwonen van de raadsvergaderingen en de vergaderingen der onderscheidene VVSL-lustrumfeest officieel geopend HOE GROOT de plaats is, die de Vereeniging van Vrouwelijke Studen ten te Leiden in de civitas academica inneemt, bleek opnieuw van middag, toen de praeses dezer vereniging, mej. M. de Vos tot Nederveen Cappel, in een tot de laatste plaats bezette Pieterskerk de viering van de "50ste verjaardag der WSL officieel met een rede opende. De plechtigheid werd bijgewoond door ruim vijftienhonderd leden, onder wie prinses Beatrix, en reünisten, afgevaardigden van curatoren, o.w. de secretaris, mr. N. F, Hofstee, de rector magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers, talrijke hoog leraren en leden van de wetenschappelijke staf, de burgemeester, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, 't dagelijks bestuur van de Stichting Pro Civitate, facul teitsbesturen, besturen van zusterverenigingen en voorts vele andere be langstellenden. In het begin van haar rede gaf mej. De Vot tot Nederveen Cappel een overzicht van de geschiedenis der WSL, waarbij zij woorden van hulde wijdde aan de dames Cohen Stuart, Reudler en De Waal, die als eerstejaarsstudentjes de eerste plannen hebben gemaakt en uitgevoerd om de meisjesstudenten aan de Leidse universiteit tot elkaar te brengen, uit welk streven een leesgezelschap van 13 meisjes ontstond, kort daarna om gevormd tot de gezelligheidsvereniging WSL. h.HiiSi'?™de/c™5,g"?n! de """"'"i1;- qeren daaronder heden, waarmee deze kleine groep avant- gardisten te kampen had. De ontwikke ling van de vereniging hield in de eprctp iaren van haar bestaan bijna geheel ge lijke tred met de voortschrijding der emancipatie van de vrouw. Ook zij streed voor de gelijkstelling van de vrouwelijke met de mannelijke studenten binnen de universiteit. Om te tonen dat de leden het ernstig met elkaar meenden, werd het de plicht van de toenmalige vrouwelijke studenten geacht, dat men op tijd tentamina en examens deed en hiervoor slaagde. Hier uit zou men wellicht kunnen concluderen, dat de leden enige ontspanning naast de studie uit den boze achtten en dat de ver eniging min of meer werd beschouwd als een interfacultair vakdispuut, speciaal voor vrouwelijke studenten. Niets is min der waar. Van het begin af werden vele plannen gemaakt en uitgevoerd om de ge zelligheid té stimuleren Nieuw type Na de eerste wereldoorlog kwam naast de serieuze studente „een nieuw type meisjesstudente" naar Leiden, voor wie het aanlokkelijke studentenleven belang rijker was dan de studie zelf. Hierdoor groeide de WSL in enkele jaren van een meer in zichzelf gekeerde vereniging uit tot een bloeiende organisatie, waarin het noodzakelijk werd de reglementen steeds opnieuw te wijzigen, dat het verenigings leven in goede banen werd gehouden De dwingende noodzaak af te stu deren bestond toen nog niet, omdat nog steeds het gegoede meisje ging studeren. De tweede oorlog heeft hieronder een dikke streep gezet. In deze tijd immers was er geen sprake van enig georganiseerd gezellig heidsleven. Voor de huidige studen tengeneratie vooral voor de jon- Gesl'aagd voor het doe. J11CJ J M de Haan te Den Haag, mej W S Mac Gillavry te Den Haag. mej H J G Leiden, mep A M Wild- uF H Arps schut te Utrecht en de hei Oegstgeest, T J Bast te Amsterdi Ingen (Betuwe). G J Ierrehoff Leeden te Voorschoten C R Vonk M C Waisflsz te Rijswijk G Classsen t Oegstgeest er Geslaagd v laude) Geslaagd vi P B Dirksen te Leider Waar moeten zij wonen? ln het rapport over de studenten huisvesting in Leiden is ook een onder deel gewijd aan het studentcnhuls-ho- '.el. In Kopenhagen bijvoorbeeld is een icrgeiyke combinatie geslaagd. De in- vesterings- en exploitatiekosten van jen studentenhuis-hotel zouden wor- ien gedrukt, indien de kamers des zo- aers verhuurd zouden kunnen worden aan hotelgasten. In Amsterdam wordt een plan ontwikkeld (Casa Academica voor 385 bedden) dat inhoudt: ex ploitatie van studentenhuis en hotel loor één zelfde, speciaal in het leven geroepen stichting. De studenten heb ben hun kamers ontruimd gedurende ,uli en augustus (behalve misschien een riein groepje afzonderlijk gelegen ka mers), terwijl verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn van 15 juni en van 1 tot half september ook nog wat hotel gasten onder te brengen. Waarschijnlijk is geen rijkssubsidie, wel een vergaan de rijksgarantie nodig voor de te slui ten leningen, waaraan wel enig risico is verbonden. De omstandigheden in Leiden liggen anders. De behoefte aan hotelbedden hier is niet te vergelijken met die Amsterdam. Toch wordt hot gemis i goede hotelaccommodatie door o: stad en zeker ook door onze universiteit pijnlijk gevoeld, temeer, omdat het tal overnachtingen in Leiden vrij groot Holland de afstand van Leiden tot de reeds met hotelgasten overstroomde gro te steden geen rol meer speelt. De voordelen van een combinatieplan zijn voor stad en universiteit groter dan voor de studentenhuisvesting, ook al ziet men voor de laatste als positie ve factoren; 1) lagere investerings exploitatiekosten (in de eerste plaats een voordeel voor de subsidiegevende Staat der Nederlanden); 2) een aantal studenten zal aan een tienmaandshuur waarschijnlijk de voorkeur geven boven een jaarhuur; 3) een dergelijk studen tenhuis kan wat minder sober worden Ingericht voor het hotel-gebruik zelfs voorwaarde, b.v. geen gemeenschappe lijke wastafels Daarnaast kan het hotelbedrijf in de zomermaanden een aantal studenten werk geven tegen voor hen aantrekkelijke vergoeding. In Deense hotel-studentenhuizen geeft de bediening door studenten een van normale afwijkende sfeer, die de bui tenlandse gasten aantrekt. derzoeken en daarbij uit te gaan van d< volgende richtlijnen. 1. Het gebouw moet vóór alles zijn: een studentenhuis, daarnaast geschikt voor een eenvoudige hotel accommodatie. Dit zal dus beteke nen, dat vastgehouden moet wor den aan kleine eenheden. 2. De Stichting Studentenhuisves ting kan voor de hobelexploitatie geen verantwoordelijkheid dragen. Of er zou een afzonderlijke rechts persoon moeten worden opgericht, o.v. door de Stichting en de hotel- •ixploitant, óf (bij een eerste be schouwing aantrekkelijker)men duit voordat met de uitwerking van .-nig plan een begin wordt gemaakt, /oor een groot aantal jaren een con- ,ract met een hotelexploitant of diens financiers (brouwerijen, institutio- tele beleggers), waarbij deze zich /erbkidt het huis gedurende bepaal- le zomermaanden te huren ten be- .ïoeve van zijn hotelbedrijf. De ho- .eiexploitant zou kunnen zijn een eigenaar of exploitant van een hotel uier ter stede, uitbreiding zoekend alleen voor de drukste maanden, of een rechts )persoon, die in deze maanden een hotel met logies en ontbijt zou willen exploiteren. Er zijn nog andere combinatiemoge lijkheden, die een onderzoek waard zijn Rifhtliinpn het onderbrengen in Leidse studenten* J huizen (samen met het NBBS) van bui- Of de kansen voor de verwezenlij- tenlandse studenten of van andere bul king van deze combinatie in Leiden tenlandse jongeren. Het Internationaal groot zijn, zou dé stichting niet durven, Jeugdhotel in Scheveningen heeft reeds zeggen. In elk geval zijn zij op het eer- gevraagd een gedeelte van de paviljoens ste gezicht minder groot dan in een der Stichting te mogen huren. Ook de grote stad. Toch pleit zij ervoor de mp- oprichting van een studentenhuis-jeugd- is en in de overvolle autorijke randstad gelijkheden tot verwezenlijking te on-1 hotel is geopperd. de herinne ring aan de wereldoorlog niet zo le vend als voor de oudere generaties. .Niettemin vervult het ons met trots", aldus de praeses van de VVSL, „dat ook de studenten-van- nu behoren tot de Leidse gemeen schap, die in de oorlogsjaren op zo overtuiqende wijze voor het devies Praesidium Libertatis heeft pal ge staan." De sociale toestanden hadden zich na de oorlog grondig gewijzigd, waardoor ook uit andere sociale milieus vele meis jes gingen studeren, voor wie de studie op de voorgrond kwam te staan. Het tijd perk van een bevoorrechte minderheid voorbij. Voor een ieder stond de poort naar de universiteit open, doordat de overheid door middel van beurzen renteloze voorschotten voor velen de weg vergemakkelijkte. Opnieuw werd het verplaatst. Behalve de drang tot vlót afstuderen, werd meer bewust de de waarde van het lidmaatschap zelligheidsvereniging gevoeld. Civitas-idee Hierdoor werd voor velen het lidmaat schap van de VVSL geen doel ziohzelf, maar een middel om tot grotere ontplooiing te komen. In de oorlog werd ook de Civitas-idee geboren, die betoogde dat alle studenten tot één gemeenschap behoren. Na de oorlog werd deze idee uit gewerkt en diende ,de VVSL haar karak- wijzigen, dat het ook voor leden confessionele of faculteitsvereni ging, waarin de vooroorlogse faculteits kringen binnen de VVSL waren opgegaan, mogelijk werd actief te worden. Gezien de activiteit die tegenwoordig door de leden binnen de VVSL wordt tentoon ge spreid, blijkt deze wijziging te zijn gelukt. zonder dat het wezenlijke karakter van j de VVSL werd aangetast. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, j dat dit alles mogelijk was dankzij het j grote reservoir van leden, waaruit kon worden geput Uitvoerig stond mej. De Vos tot Ncder- een Cappel hierna stil bij de huidige stu dentengeneratie. De klacht dat de huidige studenten niet meer kunnen studeren en j zich niet meer kunnen concentreren, houdt ln vele gevallen verband met het al of niet aankunnen van de vrijheid, die in grote mate het deel is van de student. Vaak komen de studenten hier met te weinig plichtsbesef en verantwoorde lijkheidsgevoel, waarvan zij later de wrange vruchten plukken. Er kan geen vrijheid van studie worden geëist, wan neer niet wordt getoond, dat men het waard is. De overheid schept ongekend vele fa ciliteiten voor de bezoekers der univer- j siteiten in de vorm van beurzen en ren- teloze voorschotten, in de vorm van sub sidies voor de bouw van studentenhuizen, mensae en wat dies meer zij. Begrijpelijk is dan ook, dat zij van de kant der stu denten binnen redelijke tijd enig positief resultaat verwacht, als tegenprestatie. Hierdoor, maar ook door het groeiende aantal studenten, verandert de universi- taire studie in die richting, dat de be- i ruohte studievrijheid der studenten meer en meer aan het verdwijnen is. Flats In de zeer nabije toekomst zullen niet alle vrouwelijke studenten meer een ka mer kunnen vinden. Dan zullen ook voor haar flats moeten worden gebouwd, zoals die er thans reeds voor mannelijke stu denten bestaan. De plannen voor de stu dentenhuisvesting in de komende tien ja ren zijn zo vérstrekkend, dat de VVSL zich ten zeerste zal dienen te beraden hoe zij zich zal moeten aanpassen en hoe haar houding zal zijn, wanneer 4 km van de club verwijderd drie- vierhonderd meis jes haar pied a terre zullen hebben. Ook de instelling van de bacca- laureaatsstudie zal de WSL niet on beroerd laten, want deze driejarige studie zal ongetwijfeld vele meisjes naar Leiden trekken, die vroeger door de langdurige studies werden afgeschrikt. Niet alleen de WSL is direct bij deze ingrijpende verande ringen betrokken, doch ook alle stu dentenorganisaties. Tezamen zal een oplossing moeten worden ge zocht voor de problemen die aldus zullen ontstaan voor de Leidse civi tas. „Wij 'hopen van harte", aldus de praeses van de WSL, „dat de weer opkomende verdeeldheid on der de Leidse studenten niet de oor zaak zal zijn, dat het met moeite en toewijding opgebouwde werk van jaren ineen zal storten." In het laatste gedeelte van haar rede stond mej. De Vos tot Nederveen Cappel stil bij nog enkele andere problemen, waarvoor de vereniging zich thans en in de nabije 'toekomst ziet geplaatst. Gevestigde en vertrokken personen In de week van G R Martens en fam, arts, Boerhaavc aan 9G; D P Dudfield en fam. Burggrc /enlaan 200; L v d Woude geb Nagtegaal e •am. Waardgracht J55; C J Zwartewaalsl". ■S 46; J P w Lodewijk en fam. Inspecteur levensverzmij, Bakh Roozen- ">oomstraat 15; A D Tates en fam, ambt •Ijksuniverslteit, Burggravenlaan 126; J 'a>n Geer en fam, vllegtuigbouwk ing. Ko- revaarstreat 6; W de Reus en fam Jan de Latershof 5; H W Pleket en fam, wetensch P J C Nagtegaal. I J M van Roy geb Maes, verpleegster. burgerweg 95; E W Kroes, telefoniste- typiste, Da CoStastraat 93; J L P A Gerold. Janssen, militair. J W Frisolaan 33; S van icrdcn geb Engelsma. Zoeterwoudsesin- Kate, Hogewoerd 14; ester. Plantage 16; hoef, Madoerastraat Capellenstreat 41; H M Meijer. Stadhouder - ga; J H M PhMlpsen geb Boer, Dozystr. Voorschoten, Wijngaardenlaan 43; J J Slokker. Burggravenlaan 100, 's-Gravenhage Schalk Burgerstraat 471; J v d Berg geb Platteel, Alexanderstraat 64a, Leiderdorp. Patrimoniumpark 11; H Neutel, Decima- Straat 5, Rijnsburg. Noordwijkerweg 5; B M Hoogvelt, Botermarkt 15. 's-Gravenhage, J v Oldenbarneveltlaan 26a; W Bruines geb v d Poel Salvatorshof 2. 's-Gravenhage, Co- pernïcusstraat 143; R J P Vroom, P Paal- y-Gravonhacc. J luraëKplein 32; van der Valk, Plantsoen 1. Oegstgeest, W de Zwijgerlaan 11; C V Klei, Groenho- aat 13, 's-Gravenhage, Burg Patijnlaan J M Barends MorSstiraat 60. Heerlen, Leenheerstraat 24; M J L Scholte. Rijnsbur- gerweg 10, 's-Gravenhage. Adelhei iten, lerares. Boerhaavelaan 180; C C der Stok geb Roozcn, Lorentzkade 53; H W van Eij lisbergen geb Marwitz, secre- Witte Singel 52; A J O Linmartz, raat 38; J P M de Vroom geb Kloos. lerares Burggravenlaan 130; J P -mbten SLF. Koniinginne- werkstei. uastraat 53; J Rondberg, Burggraven. 821; P J H Rutjens, Burggravenlaan A C Rutgers. Nachtegaallaan 15; P J Rombouts, Vrouwenkerksteeg 12; H J Tas. huish ass, Rapenburg 131; G Lie- kelner, Hooigracht 51H L van Amster. matroos. Druivenstraat 16; C J Melse, ileegster Roodborststraat 11; D Beude- Roodborststraat 32; H A Ploeger. De de Kanterstraat 44; J F de la Rie; tlm- Voorstraat 44; W F J Boon, 11 10; M D Ca.. Alting, 11 verpleegster. Rijnsburger i t over verpleegster, Rijnsburge Rietveld, Klikspaanweg 13; 10; A J weg 10; W Koster, verpleegt C Repko, militair, Noordeinde 2a; Leen, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A C Ple- na.rd Zweersstraat 13; J N Kos feur, Schelpenkade 14. Uit Lelden vertrokken W F Smits en fam Steenstraa •hendam. a.b- ws llgg Starrevai Fruchtcn en Gld, Vecnde Rapenburj ig 90; C A Donker en fam. Krabbendijke, Station: 2; T C Stuivenberg en fam, Herengracht Leiderdorp. M P Spllnterlaan 40; C Favler en fam, Koningin nelaan 65, Remyden 10; H Benning en ia straat 12a, Oostburg. Finlandstr L Hoogeboom en fam. a-b- ligg Sumatra- straat t-o. 59. Leiderdorp. B G R A Kollewij n Schiedam. Haverschmidtlaan 21; F Kamma cn fam. Wasstraat 21. Ned Nieuw-Guinea; W C Evers geb Zechner en fam, H Rijndijk 128, Hard. - Wijk en regenstraat 3QG; E Walter, Haagweg "S-Gravenhage, Van Soutelandelaan 121; Kesteren, Witte Singel 55, Rotterdan it 5b; A M Jöbsis geb va 3e Pijnack. Roijen, LaT Bern hard laan 51; C J 2c. Zoetermeer, Vermeerstraat Oegstgeest. Pr 4t.m. 20 januari laan 30. Groningen, Coendet 20; E Gerritsen Plantage 16, lage. Elandstraat 128; C F Cairels T M V Dussel- poelstraat 96; L Lentz. J Swammerc K Teerds, Zijlsingel 31, OPRUIMING Overjarige doch gegarandeerd nieuwe naaimachines Ziet onze étalage C. F. Meerpoel BREESTRAAT 171 Rayon Leiden van G.J*V. op De Wille Hei Diit weekedmidie hield het rayon Leiden raai de Bond vam Gereformeerde Jeugd- verenigimigen een instructiebijeenkomst gezocht. leidt dóit vaak tot massaiM/tedit. Ds. Dekker vroeg of deze toestand met even gevaarlijk Is ails dóe van de voniige eeuw. Ds. Dekker merkte op, diait het tegen woordige coMecbivisme slechte een kari katuur is van wait God heefit bedoeld. God heeft de gemeenschap gegeven, die door onze zxmdüge wereld achter telkens In de Kerk vindt God de mens terug. Ook in het verenigingswerk is de gemeenschap er Onze taak is: deze binding waar te ma ken, gesteund door geloof, hoop en liefde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4