Universiteit werkt naarstig aan de oplossing van het probleem der studentenhuisvesting Openbaar Kunstbezit boudt in Leiden een expositie NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 25 JANUARI 1960 Voor 1970 kamers voor nog 2200 studenten Agenda voor Leiden Maandag Schouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel met Toneel op het Kasteel, door Ferenc Molnar. Wijfcgebouw Stille Rijn 13, 810 uur n.m., receptie ds. M. Ottevaniger t.g.v. zevende auixbtslustrum. Clubgebouw V.V.S.L., Rapenburg 65, 4—7 uur: receptie bestuur V.V.S.L. Gulden Vlies, 8 uur: Lezing en demon stratie moderne huidverzorging en make up, parfumerie Smlttenaar. De Doelen, 8 uur: Amateur-fotografen, Curt Kahn, Utrecht, over flits en elek- tronenfl'its. Dinsdag Oosterkerk, Herengracht. 8 uur: Bijbel- Kiosk-Verenóiging, declamatie J. Nieuiwen- huis, solozang Henk van Monsjou en manncnkwartet Internos. Schouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel met Toneel op het Kasteel, door Ferenc Molnar. Gebouw Prediker, 8 uur: Opweklcings- dienst Volle Evangelie Zending, evange list J. Maasbaoh uit Gouda. Filmzaal Universiteit, 8 uur: K. en O— filmsitudiekring met La Seine a rencontré Paris, en HelLzapoppin. Stadsgehoorzaal, 3 uur: Concert Ned. Studenten Orkest t.b.v. Ned. Studenten Sanatorium en Universitair Asyl Fonds. Manege, 3 en 8 uur: Carrouseluitvoering Hippodroom. Lakenhal. 8 uur en half tien n.m.: Show avondtoiletten van vroeger en nu, door Cruys Voorbergh. De Waag. 8, 9 en 10 uur n.m.: Cabaret Lief en Lejden. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assurantie Club, ir. A. C. v. d. Zande over Assuran tie-aspect en toepassing atoomenergie, met kleurenfilm Calder Hall. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Tienjarig be staan Jong en Jolig. Oegsteest, patranaatsgebouw, 8 uur: muziekuitvoering Triumph. Woensdag Wijkgebouw, Stille Rij.n 13. 8 uur: Bond voor inwendige zending op G.G., ds. Van de Ent Braat. Marekerk. 8 uur: Wijkavond Molen wijk, ds. C A. van Harten, Delft, over Hij en Zij; zang dameskoor Cantemus, declamatie, orgel, trompet. Gebouw, Hooglandse Kerkgracht 28, 8 uur: lezing ds. H. J. A. Haan over boek en film Zuster Luc. Lakenhal, 7.30 uur: Ledenvergadering Oud-Leiden, daarna H. W. Ailngs over gevelstenen. Sohouwburg. 8 uur: De Sleutelspelers met Bakersprookje, door Ronald Jeans. Wijkgebouw Rehoibotih, 8 uur: Jaarver gadering Vereniging voor Vrijzinnig Her vormden Ocgstgeest, Zendingshogeschool, 8 uur: Gemeente-avond Geeef. Kerk. Irene, 3.30 uur: jeugdvoorstelling Rek- kense inrichtingen. De geheimzinnige Wildstroper; 8 uur: film Ontspoord, volwassenen. Endegeest, 8 uur: K. en O-c De behandeling van de psychiatrische Donderdag Café Aniba. 8 uur: ledenvergadering Door Bendracht Verbonden. Stadsgehoorzaal. 113 uur: Brood en Spelen, lustrum V.V-S.L. Ohr. Huishoudschool, Toussaintkade, 4.15 uur: Opening Studentenhuis door prins Bernhard Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rotterdams Philharmonisoh Orkest, soliste Ingrid Haebler, piano. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Vierde concert Leidsche Kunstkring Voor Allen, Robert Alexander Bohnke, piano. Den Burcht. 7.45 uur: Feestavond Leid sche Chr. Oranjevereniging, D Wijnbeek over prinses Beatrix en vorstenhuis, zangwedstrijd Chr. scholen. Zaterdag Den Burcht, 8 uur: Feestavond perso neelsvereniging De Landbouw. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 2,30, en 9.15 uur): Eiland in de zon (14 jaar): donderdag: Viva Zapata (14 jaar). Lido (2.30 en 8 uur): Zuster Luc (14 j.). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Aan de Rivièra (14 jaar) Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Ciske de Rat (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Helden (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Het myste rie van het zwarte museum (18 jaar) Tentoonstellingen Prentenkabinet: tentoonstelling foto' P. H de Goede, tot en met 30 januari Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan, tot 28 februari 1960 Rijkswerkplaat?, Rooseveltstraat, be- r o epente n toon stel ling, geopend van 9 tot 4 uur voor schoolgaande jeugd (tot met 29 januari) en van 7 tot 9 uur avonds voor ouderen (tot en met januari). Lakenhal. ben toonstelling aankopen Stichting Openbaar Kunstbezit (tot 8 februari). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. Leidse stichting zond rapport aan minister O, K. en W. ALS Z.K.H. de Prins der Nederlanden op 28 januari de ster-flat aan de Klikspaanweg (hoek Churchill-laanHaagweg) zal openen, zullen de zorgen van de stichting Leidse Studentenhuisvesting met het op verant woorde wijze onderbrengen van 222 studenten zijn verlicht. Gesteld kan worden, dat dit de inzet is van een groots ontwikkelingsplan, dat zijn scha duwen reeds vooruit wierp met de opening van het semipermanente pa viljoencomplex op het universitaire sportterrein achter het academisch ziekenhuis (103 studenten). De stichting Studentenhuisvesting behoeft voorlopig niet aan een rustperiode in het ontwerpen en uitvoeren van woongelegenheid voor de universiteitsbevolking te denken, want een ge degen studie over de groei van de universiteit en de dienovereenkomstige omvang van de behoefte heeft tot de conclusie geleid, dat er in de periode 19601970 kamers zullen moeten komen voor niet minder dan 2200 studenten. Het hoogtepunt van het bouwprogramma zou moeten liggen in de pe riode 19631966. Rond de volgende week officieel te openen ster-flat is ndg plaats voor ongeveer 424 studenten en in de stad misschien voor 200, zodat elders in Leiden terreinen nodig zijn voor 1575 studerenden. Per stu dent is gemiddeld 40 vierkante meter gewenst, zo hebben berekeningen aangetoond; in totaal dus 6,3 ha. Deze oppervlakte, zo mogelijk te verdelen over terreinen voor 200 tot 300 studenten, moet worden ingevoegd in de uitbreidingsplannen van gemeente en universiteit. Het sociëteitsplan De bijkomende voorzieningen bij de grote complexen zijn in het ontwikke lingsplan in de vraagvorm aan de orde gesteld, omdat het bestuur hiermede het werkterrein van anderen betrad. Het is verheugend dat sindsdien in studenten kring een concreet initiatief is geboren: het voorstel tot decentralisatie van het sociëteitsleven. zijn reeds ter sprake gekomen Vir- tikel voorziet de praeses collegia, dat het ontstaan van studentenwoonwijken met bijkomende voorzieningen het De stichting Leidse Studentenhuisves ting heeft een rapport opgesteld waarin het ontwikkelingsplan voor Leiden is vervat. Het is aangeboden aan de minis- 'an onderwijs, kunsten en weten schappen. Er wordt op gewezen, dat het tijd schema voor de verwezenlijking der bouwplannen krap is. Daarom zijn met curatoren en het gemeentebestuur be sprekingen gevoerd om op zo kort moge lijke termijn te geraken tot de aanwijzing gronden in de omgeving Morskwar- tier en Wassenaarseweg. De hoop, bestaat, dat de gemeente in de nabijheid van het Academisch zieken huis een terrein voor 200 studenten be schikbaar zal kunnen stellen. N<iast de sterflat is nog plaats voor 424 studenten. Daar tot 1965 onderdak zal moeten wor den gevonden voor ongeveer 1020 studen ten, zullen elders nog meer dan 400 kamer moeten vinden. Het is niet te verwachten, dat het centrum deze aanv kan verwerken. De krap toegemeten bouwterreinen de periferie maken het noodzakelijk alles in het werk te stellen om zoveel moge lijk huizen in de binnenstad te ver Een argument ten gunste van zogenaamde „oude huis" is, dat de stu dent, levend temidden van de burgerij, iets ervaart van het bestaan van gren- die in zijn eigen wereld niet of min der sterk zijn getrokken. Dan mag met recht nog worden gesteld, aldus het rapport, dat een afzonderlijk huis in de praktijk het oude huis in het centrum zijn bewoners de beste kansen biedt te groeien tot een kern van, waar nodig, ook voor elkaar verantwoor ding dragende studenten. Het grote com plex, hoezeer ook onderverdeeld in kleine eenheden, ontkomt nooit helemaal aan het stempel van het massale en onper soonlijke. Dit pleidooi voor het oude pand be tekent niet. dat het streven om met voort- arendheid grote complexen te doen ver rijzen zou mogen worden afgezwakt, 1 wel, dat de oude panden op die grote concentraties een broodnodige aan vulling vormen. Voor de bouw van grote ve complexen en dè aankoop en restauratie van oude huizen gelde in be ginsel een en dezelfde onbekrompen sub sidieregeling. V rijheidsbedreiging In de discussie over het ontwikkelings plan is gebleken, dat de stelling dat de studentenhuizen naast studie en studen tenvereniging een essentiële taak hebben bij het opvangen van de toevloed van stu denten in de komende tien jaren, alge meen wordt aanvaard. Minder eenstem migheid bestaat er over de figuur van de mentor. Zo acht een vertegenwoordiger uit de kring der ouderen, aan de univer siteit de mentor een vanzelfsprekendheid, één mentor op 60 studenten, zoals in het ontwikkelingsplan genoemd, zou nog te weinig zijn. Anderzijds schrijft de praeses collegia in de Virtus van 24 november jl„ de mentor een ernstige bedreiging van en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgnmfathers-huisje, Boisotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag, geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Academisch-Hlstorisch museum Rapen- ourg 72. elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoeier", Pest huislaan 7: elke dag geopend van .05 u Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en dorderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 tot 5.30 uur Inlichtingen kantoor V.V.V., Sieenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Hortus Botanicus Rapenburg, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum lb: elke dag geopend van van 2 tot 4 uur. dag de vrijheid van studie te zien. De in het plan voorkomende omschrijving van de mentorstaak kan echter bezwaarlijk lei den tot de veronderstelling, dat is bedoeld de vrijheid in enigerlei opzioht te beper- De bezwaren door sommige studenten tegen de mentor ingebracht, maken de indruk, meer geïnspireerd te z(jn door dan gegrond te zijn op de tekst van het ont wikkelingsplan. De vrees bestaat, dat naderhand anderen (de overheid bijv.) verder zullen gaan dan nodig is en zo de vrijheid werkelijk zullen beperken. Passages in een bij het rapport spreiding Hoger Onderwijs tot 1970 gevoegde nota over studentenhuizen gaan in dit opzicht, naar het bestuur meent, te ver en wekken daardoor onrust en wantrouwen De gedachte om de functie van nestor aantrekkelijker te maken door het geven van een financiële tegemoetkoming i: het zojuist aangehaalde Virtusartikel derschreven. De hiervoor nodige gelden zullen niet uit de huuropbrengsten mogen worden geput; dit zou de positie van de nestoren tegenover hun medebewoners verzwakken. Een beloning naar analogii van 'die van een studentassistent lijkt voorlopig nog de meest reële oplossing De tijd lijkt nog niet rijp voor een concretisering van de taken van men tor en nestor. Indien de ervaringen met de sterflat zich over een wait gro ter aantal maanden hebben uitge strekt, zou het aanbeveling verdienen, b.v. in het a.s. voorjaar, een kleine werkgroep te formeren uit bestuur en leden van de Leidse studenten-con tactcommissie om de plannen verder uit te werken. Het bestuur heeft bij de ontwikke ling van zijn plannen sinds 1952 steeds nauw voeling gehouden met de ver- genwoordigers der studenten, meestal de praesides (via het Consi lium en rechtstreeks). Daardoor is voorzover mogelijk bereikt, dat de studenten zich voor het slagen der plannen medeverantwoordelijk zijn gaan voelen. Overheidszeggeuscliap Een en ander zou de indruk kunnen wekken, dat op het terrein van de zeg genschap de enige vraag is hoé de stu denten in te schakelen. Een probleem van geheel andere aard is de zeggenschap der rijksoverheid, die de middelen een belangrijk gedeelte fourneert. De statuten der stichting verraden reeds e sterke papieren band met de minister de omstandigheid, dat de op zichzelf on belangrijke statutenwijziging van januari 1959 nog altijd niet de ministeriële goed keuring heeft mogen verwerven, wekt de indruk, dat ten departemente de vraag of rijkszeggensohap al dan niet groter zou kunnen zijn, nog niet is beantwoord. Een toezicht op de besteding der rjjks- gelden is uiteraard onvermijdelijk en juist. Het bestuur heeft de statuten van 1957 dan ook zonder aarzelen in deze geest mede helpen formuleren. Voor verdergaand ingrijpen van rijkswege het bestuur echter niet zijn te vinden. Het gaat hier ten slotte om vrijwilligers werk, waarvoor de juiste personen alleen zijn aan te trekken, als hun Initiatief mogelijkheid niet bij voorbaat wordt In leven ernstig zal aantasten i de vol- a. de zuigkracht van de gemeenschap ln de studentenwoonwijken (nu reeds bij sterflat gesignaleerd); b. minder tijd voor het studentenleven door de verzwaring van de studiepro gramma's van de b-faculteiten. die voorts een steeds groter percentage van de studenten aantrekken; het toenemende aantal studenten, die niet uit een milieu met academische traditie voortkomen, zal de grotere af stand tot Minerva moeilijker overwIn- Het collegium meent, dart het Leidsdhe Studenten Corps zowel aan zijn huidiige positie als aan zijn historische vooruit strevende rol verplicht is tij dig de bakens aar nodig te verzetten. Getracht zou moeten worden financiële steun van de overheid te verkrijgen, om dat bij de voorzieningen voor het toe komstige grote aantel studenten ook de accommodatie van het besloten gezellig heidsleven behoort. De financiering daar- zal de draagkracht van ouders en reünisten te boven gaan. Voorts zullen de voorstellers de steun behoeven van de gehele academische gemeenschap. In dit •band herinnert het collegium eraan, dat zowel Sanctus Augustinus als Catena zich voor een differentiatie van het sociëteitsleven heeft uitgesproken. Mensa aan Haagweg Voorop wordt gesteld, dat het beleid de eerste plaats in nauw overleg met de stichting Pro Civitete moet worden uitgestippeld. Voor een vruchtdragende gedachtenwisseling is een vooraf in eigi kring bezinnen op mogelijkheden en co quenties echter zeer gewenst. In het betoog van het collegium wordt de va tiging van een mensa bij de grote woo wijken als vanzelfsprekend aanvaard. Ie grote toeloop van studenten heeft het 1952 opgestelde axioma „Vooral niet eten in eigen huis maar in het hart van Leiden, in sociëteit, club of mensa, ten- inde de bewoners te stimuleren zich niet op te sluiten maar aan het studenten! ven daadwerkelijk deel te nemen" zij grondslag ontnomen. Een zo groot aantal studenten maakt het bereiken van deze op zichzelf nog onverminderd juiste doel stelling langs deze weg illusoir. Vandaar dat wordt voorgesteld in de oonwijk, voorlopig dus alleen nog bij sterflat en de daarbij behorende, nog bouwen flats, een mensa, met enige kleine zaaltjes voor vergaderin ziekavonden e.d. in te richten. Daarnaast zijn een of twee kleine oefen- sportveldjes noodzakelijk. De studentenwereld kent echter niet al leen huizen en algemene voorzieningen, de verenigingen vormen de samenbinden de elementen en de kracht van de gezel ligheidsverenigingen is vanouds het Hiermede is uiteraard geen uitspraak gedaan voor of tegen de huidige organi satie van het gezelligheidsleven in Lei den, aldus het rapport. Bij andere uni- de ligt Utrecht en Nijmegen leven met het plan van het collegiur verwante ideeën Meisjes afzonderlijk Een afzonderlijke bespreking behoeft de plaats, die de vrouwelijke studenten de VVSL in het bijzonder in de toe komstige woonwijken zullen ii Enige tijd geleden is in overleg met het bestuur van de VVSL besloten de helft van het tweede Haagwegplan meisjes te bestemmen. Later is echter gebleken, dat de opvattingen bij tenmin ste een gedeelte der leden dezer vereni Rust en sfeer in een kamer van de ster-flat. Foito N. van der Horst. Zon en uitzicht op het halkon van de ster-flat. Foto N. van der Horst- ging zich hebben gewijzigd: het samen- terrein met jongens jui chen zij niet toe; hun voorkeur gaat afzonderlijk complex vooi ongeveer 200 meisjes. De structuur van het gezelligheidsle- zen, waarin de vrouwelijke studenten ;erst in deze eeuw in groten getale hun ntrede deden, is nog steeds i: gen de mate gekenmerkt door afzonder lijke verenigingen voor mannelijke vrouwelijke studenten, ondanks het ont- nige gemengde verenigingen ■log. Na 1954 is bij groten deels handhaven van het oude patroon het onderlinge contact geleidelijk fi auenter geworden. Het bestuur heeft ni de indruk, dat deze ontwikkeling recht streeks zal leiden tot een gemengd ge zelligheidsleven, al kan hieromtrent in dit stadium nog niets met zekerheid wor den gesteld. In de VVSL en het Corps gaan stem- ïen op, die verwachten dat het geza menlijk bewonen van het terrein rondom de sterflat het verenigingsleven reeds aangeduide ontwikkeling v leden zal schaden. Bovendien zouden de meisies over het algemeen niet gaarne zo dicht op een sociëteit willen wonen. Ook de mogelijkheid van inkijk van het ene huis in het andere wordt als be vaar genoemd. Samenvattend formuleert liet bestuur de hoofdlijn voor zijn beleid als volgt: Doel zij de studentenwoonwiiken, die dooi hun aanwezigheid alleen al diep ingrij- in de universitaire samenleving studentensamenleving, zo in te richten dat zij het meest aan de behoeften alle studenten, georganiseerde en onge- ■ganiseerde, beantwoorden. Daarom werkt de stichting mede aan het totstand komen van algemene voorzieningen, een accommodatie voor gezelligheidsvereni gingen. alsmede aan een indeling der woonwijken naar mannelijke en lijke studenten volgens de door de stu denten in meerderheid naar voren ge brachte wensen. Indien de vrouwelijke studenten duidelijk zouden kiezen voor afzonderlijk complex, zou uiteraard overwogen kunnen worden bij wijze overbrueging een aantal meisjes ii het tweede Haagwegplan onder te bren- terwijl tevens nogmaals onder ogen kunnen worden gezien de paviljoens het Piet Paaltjenspad voor meisjes te bestemmen. Een verplichte verhuizing de mannelijke bewoners aldaar is de verwezenlijking van deze ge dachte echter wel een bezwaar. Corps en sociëteit streven nu in samen- •erking met de stichting Pro Civitete a) spoedig door de betrokken instanties linnen de universiteit een uitspraak vordrt gedaan over de vraag of de plain- len moeten worden verwezenlijkt; b) na het beginselbesluit het program- na van eisen en vervolgens schetsplan n kostenraming ten behoeve van het Haagwegcomplex spoedig tot stand ko- algi iluiting op de te herbouwen besloten sociëteit. Voor een dergelijke opzet pleiten argumenten van principiële en ecoi sche aard. Dezelfde overwegingen gelden voor de nieuwe studenten woon wijken. De mensa zal uiteraard moeten worden gefinancierd met overheidssubsidie. In de tweede nota inzake voorzieningen behoeve van studenten van 10 september jl. schrijft de minister van onderwijl kunsten en wetenschappen, dat bij nieuv bouw of verbouwingen van een mens tegemoetkoming van overheidswege en deel van de kosten zal m worden verstrekt, en wel tot een bedrag van 50 procent van de vooraf goedge keurde kosten van bouw of verbouw e van keukenoutillage, met dien verstendi dat voor de zelfstandige mensa, voor» ver in het resterende bedrag niet op ee andere wijze zal kunnen worden voo zien, dit percentage zo nodig zal kunnen worden overschreden. Beginselbesluit De ervaring heeft geleerd, dat met de verwezenlijking van plannen als de: waarvoor het pad nog niet of maar t dele geëffend is, bijna steeds veel me tijd is gemoeid, dan wordt verwacht. Het lijkt het bestuur dan ook gewenst, dat Daar de sociëteit Minerva voorlopig met een ernstig tekort aan ruimte' te kampen zal hebben tengevolge van de brand, vraagt het bestuur zich af, of het niet noodzakelijk is op zeer korte termijn te geraken tot de bouw van een grote barak aan de Haagweg voor ge zelligheid en maaltijden. VIA DE WEGEN van de publiciteit (radio en krant) begint het Neder landse publiek er notie van te krijgen, dat er een stichting bestaat, die de aandacht wil vestigen op ons nationale kunstbezit, niet alleen dat uit vroeger tijden, maar ook het nu geproduceerde. Tóch is het zelf in zijn bezit hebben van een of meer kunstwerken nog altijd de beste vorm van belang stelling en de stichting houdt dan ook voor haar leden een verloting van door haar aangekochte hedendaagse kunstwerken. Het waren er 175 deze keer en daarvan zijn er 80 in de Lakenhal opgehangen. Zaterdagmiddag werd de tentoonstelling ervan officieel geopend. ILnig met het uitspreken van de wen®, dot het publiek door deze exposöitte nader tot de stichting zal komen. Namens de striohitemg sprak de heer Joh. is heft nog in hoge i door het bezilt van een zijn maatschappelijke De kwaliteit van dat doet er dam natuurlijk minder toe. Toch heeft bij de keuze van deze bert al® prijs verwor dt tevreden ds. De één zegt: „Ik moet er mijn hele wand voor minste een behoorlijk gevoel voor ver- houddngen. De ander heeft principiële bezwaren of vindt het verworven stuk eenvoudig naet mooi. Deze te-leursbalOmnigen ten spijt kan met de 90 procent tevredenen werkelijk gelukkig zijn. Enmen kan dlie 90 pro cent ook gelukwensen. Want wat zij heb ben verworven, mag er wazen. Wat hier wordt getoond is een kunst, die aansluit aan ons nationale, verleden en niet bjj de grote mode stromingen. Daardoor heeft men het accent gelegd op het blijvend waarde volle. Ook blijkt uit de collectie, zo als die daar hangt, dat dc grafiek in Nederland op het ogenblik een bloei tijd meemaakt. Het zou verkeerd geweest zijn dit te negeren. Vooral in dit kader. Maar ook menige zogenaamd-representa- tieve Nederlandse tentoonstelling in het buitenland zou bi) een dergelijk inzicht gebaat zijn. Vooir de Leidienaars is hot verheugend, dart er drie plaatselijke kunstenaars zijn ventegemvoondriigdi: Willi Tweehuysen, Rein Dool en Kees Buurman. Andere men, zoals dlie van Sierk Schroder, zijn ons weer welbekend via Ars Aem/ula. Overigens hebben wij op de tentoonstel ling vijfenvijftig namen geteld (wanneer wij ons niet vortgiisBen). Ook landelijk bekende namen, zoals dlie van Paul Citroen, Pam Rueter, Huub Geroerteer., Herman Berserik en H. van Knuiiningen, De olieverf-schilderijen zijn van Hubert Sluis, Chr. Snijders en J. J. Moollhuasen. In zijn inleiding heeft de diireoteur die Lakenhal, dms. Van Wessem, op de hem eigen gedegen en vlotte wijze et ander onderstreept Het openingswoord werd gesproken door de burgemeester, dlie er op wee6, hoe stimulerend hot is vooir een kunstenaar eens iets te maken, dat wondt aangekocht. De burgeme vestigde er óók de aandacht o.p, dat het voor Ledden een belangrijke week was vanwege de aankoop van het ijsgealcht van Van Goyen, dat in passende ei rage is opgehangen aan het begin die tentoonstel'l/img en naast het beroem de gezicht op Ledden van dezelfde kunste naar. Men ken zodoende rustig verge lijken. Van de zomer zal het stuk para deren op een tentoonsbetlang, dde etelilag internationale belangstelling zal trekken. De burgemeester opende de ten toon stel- dlie in hun land gaarne iets dergelijks willen beginnen. Het schijnt overigens, dat C. Th. Wilbcrt-Reisbcnn&n Paasveetentoonstelling op 1 april in Leiden De V.E.B.O. te Leiden houdt de jaar lijkse paasveetcntoonstelling, ditmaal de tiende, op vrijdag 1 april. Plaats is weer de veemarkt. Nadere inlichtingen ver strekt het Vebo-secretariaat, Waagge bouw, Leiden, telef. 22071. Modeshow VVSL Op het punt van de verzorging va modeshow van de WSL kon ons verslag van vrijdag aanleiding geven tot ml stand. Daarom nu nog eens heel duidelijk: het bont, de ja-ponnetjes, pakjes en te Is waren van Van Egrnonds, modehuis, Breestraat, de hoeden en handschoenen van Messchers modehuis, de schoenen va: Van Dongen Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maricttc, d v D Houwer en G M Wassink; Kurt Adolf August, z v J E F Herkströter en E A M van den Nieuwendijk; Jacobus Cor nells Theodoor, z v J C Voorthuis en G J MeijermanAlphonsius Joseph Maria cn Hendrikus Johannes Maria, zoons v J T van Gent en M J C T van Vlerken; Jeroen, z v D van der Plas en A van Duijvenvoorde. OVERLEDEN: C P Rozier, 67 j, man; A. Smits, 77 j, man; E. van Rooijen, Advertentie Wacht niet af bestel nu Uw DAF GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTHAAT 6 - TEL. 2304! Ons Toneel met Bushalte Durfdat is hef wat de toneelclub Ons Toneel kenmerkt. Deze groep im mers heeft het gewaagd zaterdagavond in Den Burcht het uitermate moeilijke stuk Bushalte op te voeren. Dit door William Inge geschreven toneelspel is een karakterstuk bij uitstek met weinig actie en decorwisseling. Het is dan ook geen wonder, dat de vertolking niet in alle opzichten voldeed. Men had hier nu eenmaal niet met beroepsspelers te doen en enthousiasme vermag wel veel, maar Het stuk speelt in een klein restaurant aan de verkeersweg die van Kansas City naar Topeka in het restaurant. De meest door sneeuwval onbegaanbaar is gewor den, verzeilen passagiers van de bus naar opeka in hot restaurant. De meest uiteenlopende mensen ontmoeten elkaar: een chanteuse, twee cowboys, een hoog- De rol van de hoogleraar werd goed vertolkt door de regisseur Nard Boer, bekend van hert ambtenarencabaret. Dc rol van hert van de prins geen kwaad wetende serveerstertje werd gespeeld door Greet Bosch, Gré Heiligers gaf goed gestalte aan de hartelijke barkeepstcr. Ab Kingema" was de sheriff en PietAl kemade de luchthartige buschauffeur Carl. Een waarderend woord voor Charlotte Rijnbeek, die de chanteuse speelde, is hier zeker op zijn plaats. In verband met ziekte kon zij pas maandag beginnen met het instuderen van haar rol. De bijeenkomst was geopend door oud- regisseur (thans souffleur W. J. van Kam pen. Opnieuw is gebleken, hoe moeilijk het is een stuk te kiezen, waartegen de spelers zijn opgewassen. Opdracht voor Leids bedrijf De gemeente Enkhuizen heeft bestra- tingswerken in deze gemeente gegund voor een bedrag van f 94.750 aan het Leidse aannemersbedrijf Van Egmond en Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3