JIJ...DE ANDER... Belgische graaf De Noué heeft het niet gemakkelijk ZONDAGSBLAD ZATERDAG 23 JANUARI I960 Niet alleen om tot een werkelijk akkoord te ko- op hrt tor- HET LEVEN rein der wereld politiek is de organisatie der Verenigde Naties maar al te vaak een lichaam, waarin een te grote verscheidenheid de ware eenheid in de weg staat. Het ambtenarencorps der V.N. in New York heeft, naast die gewichtige internationale aangelegenheden, ook nog andere zorgen aan het hoofd. Een stoel, die van zijn plaats is gehaald kan voor vele ambte- naren dikwijls bijzonder onaangename gevolgen hebben. Want bij de Verenigde Naties heerst het protocol en uit het onderstaande verhaal) dat wij aan Ass. Press ontleenden, blijkt dat allemaal wel hefel duidelijk. De minzame, welgeklede Bel gische graaf Jean de Noué heeft een haan bij de Verenigde Na ties, die velen hem zullen be nijden. Hij is door het secreta riaat der V.N. belast met de lei ding van de afdeling Protocol en Verbindingen. Hij heeft tot taak vórsten en andere hoge gasten te begroeten als zij het voor name hoofdkwartier van de V.N. adh New York's East River ko men bezoeken. Dat is nog het ergste niet natuurlijk. KOSTBAAR HALSBANDJE dacht, dat hij, als vertegen woordiger van een land buiten de organisatie geen recht had op medische hulp en verzocht een bij de V.N. geaccrediteer de journalist een paar pillen voor hem te halen. De jour nalist ging naar de apotheek om deze gratis medicijnen en vertelde daar, dat hij maag pijn had. Voor hij om pillen kon vragen, werd hij door een potige verpleegster in een stoel gedrukt en werd hem een le pel vies smakende medicijn door de keel gegoten. Maar op het hoofd van de Bel gische edelman en ook op die van zijn staf Jcomen nog tal van andere ver antwoordelijkheden neer.. Graaf Jean moet uitmaken, wie bij officiële ban ketten „boven" wie zit en wat de gas ten zullen eten of drinken. En een vergissing kan een internationaal' in cident ten gevolge hebben. Want het protocol wordt daar in het glazen gebouw met acht hoofdletters ge schreven. Wlè waar moet zittèn is van ingewikkelde vi schriften eed be- langrijk onderdeel. En omdat 82 lan den deel uitmaken I van de volkeren- I organisatie kan het niet anders, of gaat wel eens ie mis. Wat in het ene land tot de „bon ton" be- Het V JN.-gebouw in New York hoort, behoeft in hét andere bij avond. nog niet juist te zijn. Dubbel Een hond van het vuilnis- bakkenras heeft de laatste tijd rondgelopen met een met juwelen bezette hals band ter waarde van meer dan 200.000. Toen zijn baas, de Londen- se nachtwaker Harry Night ingale, het hoorde, viel hij bijna flauw en zei: „Daar ben ik tien jaar ouder van t geworden en ik was al 63". Harry had de met diaman- 2 ten en smaragden bezette halsband in oktober van het 2 vorige jaar gevonden. Den- kende dat de stenen vals wa- ren, smeet hij het ding in t een lade, maar omdat hij t het toch wel mooi vond. deed hij het Ififer om de nek n zijn hond, Scamp. Een collega las toevallig een lijst van vermiste voor werpen van de politie, waar in de halsband nauwkeurig werd beschreven. Harry hol de naar de politie en ver nam, dat de band was ver loren door mevr. Doris Hart, de weduwe van een bankier. ,,De politie vertrouwde de zaak niet erg en nam me vijf uur lang een nijptang- verhoor af", vertelde Harry aan een verslaggever, „maar ik had echt gedacht, dat het ding niet meer waard was dan een paar gulden". Voor het terugbrengen was *en beloning van 10.000 gul den uitgeloofd en Harry hoopt nu maar, dat de ver zekering van mevr. Hart hem ,die zal uitbetalen. De greep naar de maan ,n, door C. Chr. Troebst. Uitg. In den Toren, Er is geen gebrek aan goede boeken over de ruimtevaart ze zijn trouwens sterk aan veroude ring onderhevig. Een uitnemend beeld van de huidige situatie (na het drukken van het 'boek is er niet veel spectaculairs gebeurd") biedt een nieuw Duits werk door J. F. Kliphuis vertaald en door In den Toren prettig uitgegeven en goed geïllustreerd. Troebst behandelt speciaal Amerika en Rusland in hun strijd om de ruimte, bespreekt de aardsatel- lieten slechts terloops, doch neemt vooral de maan onder de loep (als deze beelspraak toege staan is), is zeer exact en actueel en biedt menige verrassende blik in de nabije toekomst, waarbij hij niet over dromen, maar over reële plannen schrijft. Troebst is een betrouwbare gids en een ge zellig verteller bovendien. Eén aanmerking slechts: toen Loenik II op de maan terecht kwam, schreef een enkele enthousiaste commentator: ,,0p dat moment was de maan honderd pond zwaarder geworden en de aarde evenveel lichter." Dat was een denkfout, want op de maan weegt alles maar een zesde van het aardse gewicht. De aarde werd honderd pond lichter, doch de maan maar zestien pond zwaar der. Merkwaardig genoeg maakt Troebst precies dezelfde vergis sing! In feite houdt de V.N. er dubbele protocolaire praktijken op na. Betreft het zakelijke kanten van „4e Algemene Ver gadering dan''.wordt "de hand gehouden aan het beginsel der gelijke rechten. Maar, voor wat men het gezelschapsleven zou kunnen noemen, worden andere maatstaven aangelegd. Zo kan het dan gebeuren, dat een Oosterse prins en een Amerikaanse beroepsdiplomaat in een commissie naast elkaar zitten, doch aan een officieel VN-diner werelden van elkaar verwijderd zijn. Elke vaste afvaardiging ter V.N. telt enkele leden van de hoogste diplomatieke rang, maar en dit maakt de zaak er niet eenvoudiger op het aantal en de rang van deze afgevaardigden weerspiegelen niet de belangrijkheid van het land, dat zij vertegenwoordi gen. Zo heeft Panama met een missie van acht personen vier vertegenwoordigers met de rang van ambassadeur en Groot-Britannië met 25 man slechts een ambassadeur. Stoel Graaf Jean de Noué rilt nog als hij denkt aan het diner van enkele jaren geleden, toen aan twee (heethoofdige) Latijns- Amerikaanse afgevaardigden dezelfde stoel was toegewezen. Terwijl de beide heren elkaar woest stonden aan te staren, controleerden ambtenaren koortsachtig de lijst met de plaatsaanwijzingen. De crisis was opgelost, toen een kelner opmerkte, dat aan de andere kant van de tafel een stoel on bezet was. De Noué moet er voor zor gen, dat, als een hoge gast bij secretaris-generaal Dag Ham- merskjoeld dineert, er geen voedsel op tafel komt. dat in strijd is met het nationaal ge bruik van de gast of tegen diens godsdienstige principes indruist. Diner Een kwestie van protocol heeft, nu al weer tien jaar ge leden, een ruzie tussen de V.N. en het stadsbestuur van New York tot gevolg gehad. De bur gemeester van New York bood toen de afgevaardigden van de V.N. een diner aan en een hoofdambtenaar was belast met de plaatsing van de gas ten. Welke regels hij daarbij volgde, is nog altijd een raad sel. maar de voorzitter van de Veiligheidsraad werd op een balkon weggeduwd, terwijl ver. scheidene afgevaardigden van lagere rang. die met hun fi guur geen raad wisten, op ere plaatsen op het podium zaten. De toenmalige secretaris-gene raal Trygve Lie protesteerde, maar de ambtenaar antwoord de, dat de stad gastvrouw was en dus zou beslissen, wie waar zat. De verhouding New York V-N. bleef daardoor jaren' lang onaangenaam. Vissen met wit bloed De Sowjetrussische Zuid- pool-onderzoeker, de bioloog Alexander Andriyashev heeft verklaard, dat hij in het Zuid poolgebied vissen heeft ge vangen, die geen rood bloed hadden maar bloed, dat deed denken aan water. Tijdens de eerste Zuidpool expeditie van het schip „OB" werden drie vissen van dit soort, afwijkend van de tot dusver gevangen vissoorten, gevangen bij de Kerguelen- Archipel. Bij latere expedi ties van het schip werden meerdere exemplaren gevan gen, waarbij tevens vissen in de netten verstrikt raak ten van een type, dat tot dus ver onbekend was, zo heeft Alexander Andriyashev ver klaard. Al deze uissen hadden kleurloos bloed, dat even doorschijnend was als water. Boi-oi-oing Meer dan een eeuw lang heeft de beroemde Londense Big Ben nu al de uren gesla gen met een galmende „boi- oi-oing"-klank. Twee klokkemakers hebben thans aangeboden een scheur in de 13,5 ton wegende klok te dichten, waarna de klank weer zal zijn zoals het moet, en wel „boing". Maar het ministerie van openbare werken is het er nog niet over eens of dit wel de juiste klank is. „Wij zullen het uiteraard in beraad hou den. Maar boi-oi-Qing is de klank waaraan de wereld ge wend is geraakt. De barst heeft geen invloed op de vei ligheid van de klok". Waarschijnlijk zal de klok wel helemaal niet gerepa reerd worden. De Engelsen houden van tradities en daar is de boi-oi-oing-klank er Jaloezie Maagpijn Soms kan de wet van het pro tocol wel eens een rare uit werking hebben. Kort geleden kreeg een waarnemer voor een land, dat geen lid is van de V.N., maagpijn. Hij be- in de dierentuin van Philadel phia (USA) delen, zijn vorige week moeder geworden. De twCe andere -antilopen werden zo jaloers en deden zulke hardnekkige pogingen zich over de jonge dieren te ontfermen, dat er hevige gevechten ont stonden tussen de vier volwas sen antilopen, waarbij de om streden baby's de meeste klap pen opliepen. Hooidoppasser William Ma- loney slaagde er niet in de vrede te herstellen en heeft ten slotte de twee babv's in een apart hok ondergebracht, waar hij ze nu met de fles Het is zeer ongewoon, dat antilopen zich zo agressief en jaloers gedragen. Horizontaal: 1. voetstap, 6. stad in Drenthe, 10. voorschrift, 15. gevleugelde termiet (Ind.)i 17. gebod. 18. vorstelijk verblijf, 19. oor logsgod. 20. vervoeging van een hulpwerkw., 22 muzieknoot, 23. inwendig lichaamsdeel, 24. vis, 25. gem. in Gelderl., 28. sociëteit (afk.), 29. oud gewicht (afk.), 31. slangvormig blaasinstrument, 33. voorvoegsel, 34. azijn. 37. lidwoord (Fr.), 38. boom, 39. hof, 42. stad in Algerië aan de Midd. Zee, 44. zuster. 46. gem. in Limb., 48. bekende afkorting, 50. welgevormd, 52. buisvormig ingewand, 53. uitroep, 54. hoog gelegen, droge zandgrond, 55. strijdperk, 56. zwar te, 57. voegwoord, 58. dorpje in Gelderl. tegenover Nijmegen, 60. strak, stijf, 62. de oudste (afk.), 63. zijde, 64. baan voor balspel, 66. nobel, 68. jongensnaam, 69. rivier in Italië, 70. lidwoord, 72. zoon van Juda 74. ontkenning (Eng.), 75. overeenkomstig, 78. telwoord, 80. niet dicht opeen staande, 82. gem. in N. Brab., 83. vriend (Fr.), 84. dorp in Z. Limb., 86. sint (afk.), 87. landbouwwerktuig, 88. opening, geschoten in een muur, 89. bestuurder, 91. afval van steen, 93. niet van hetzelfde gevoelen, 95. gem. in Drenthe, 96. gem. in N. Brab., 97. gem. in Zeeland. Verticaal: 1. zijde van het voorhoofd, 2. feestelijke wapen schouw, 3. stad in Rusland, 4. voorstad van Baden-Baden, 5. Royal Navy (afk.), 7. stoomschip (afk.), 8. armoedige woning, 9. bekende afkorting, 10. voorzetsel, 11. boom, 12. munt in Portugal, 13. Eng. dichter, vriend van Cromwell, 14. gem. in N. Brab., 16. zwavelzure kalk, 18. deel, 21. bezigheid tot ontspanning, 22. leeg, 26. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 27. twijg, 30. gem. in Z.H., 32. gem. in N.H., 35. muzieknoot, 36. gem. in Groningen, 39 wer velstorm, 40. voorzetsel, 41. krijgsmacht. 43. voorzetsel, 45. schan de, 46. foei, 47. verschil tussen bruto- en netto gewicht, 49. boom, 51. term bij het schaakspel, 52. halsdoek, 53. blauwe boerenkiel, 59. deel van de bijbel (afk.), 61. voorzetsel, 63. volksnaam v. d. kauw, 64. vertaler, 65. stad in Arabië, 67. muzieknoot, 68. band om vaatwerk, 69. wijnsoort, 71. einde, 73. uit naam van, 74. wa- Limb., 75. kledingstuk, 76. krijgsbouwkunst. 77. palmmeel, OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Pieter, 6. kam. 8. lianen, 13. Toledo, 14. amaril, 15. L.K., 17. man, 18. lor 20. sar, 21. G.G., 22. oor, 24. Doris, 26. Leo, 27. omen, 28. Nemesis, 30. Mill, 31. ten, 32. pen, 33. San, 35. pad, 36. nader, 38. kaper, 40. staar, 42. nevel, 44. geste, 47. Laos, 48. net, 49. doge, 50. beeld, 52. netel, 54. tikar, 56. dieet, 58. linie, 60. aks, 62. erg, 64. nee, 65. pen, 67. sein. 68. pudding, 71. oele, 72. bek, 74. serre, 76. lev, 77. en, 78. rad, 80. Ria, 81. elk, 83. Ne, 84. solide. 85. Dorkas. 87. tralie, 88. nee, 89. terras. 7. Maris, 8. las, 9. Irak, 10. air, 11. nl, 12. Nagold, 16. komeet, 19. Orel, 21. gelaat, 23. ren. 24. Denen, 25. sisal, 26. lip, 28. Ned, 29. sap, 32. parodie, 34. negotie, 36. naald, 37. renet, 38. ketel, 39. regie, 40. sub, 41. ale, 43. vet, 45. sek, 46. eer, 51. elkeen, 52. negus, 53. Linne, 55, adelen, 57. Erp, 59. neg., 60. asbest, 61. sik, 63. Adri, 65. pel, 66. Nevers. 69. deren, 70. iradé, 73. Bali, 75. el ke, 78. rol, 79. die. 81. ert, 82 kar, 84. sa, 86. Sr. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op e>en briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: .Puzzeloplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. ona thema, van vandaag Jijde anderDat is ons thema van vandaag. Want voor deze rubriek ben ik wat aan het zoeken en combineren gegaan. En het is „de ander" geworden, waarover werd geschreven en gedicht. Alleenniet getekend en daarom heb ik ter illustratie zomaar wat plaatjes gekozen. Nog even twee meer zakelijke mede delingen: de post bracht weer veel en in „Er uit gelicht" zie je de resultaten wel. „Onderwerp-of-geen-onderwerp" hangt nog steeds, dus de voorstanders van de „richtlijn" moeten nog maar eventjes hun beurt afwachten. Zo, dat was het wat mij betreft. En nu jullie, jullie overde ander. J. N. uit Leiden schreef er over onder de titel: Levensgevaarlijk Reacfie „Lief van je, dat je gekomen bent", zeg ik. Ze zwarte katje met de blauwe ogen en glimlacht. Het is alleen maar, omdat je eergister jarig was", zegt zij bijna verontschul digend, ..ik heb ook nog'iets voor je meegebracht". Het blijkt een reproduktie te zijn van een schilderij van Miró, ze hangt hem versohenen, schreef „Annet" ieerling van de Chr. kweek- y „v.,,. kmï.u cc nu,,.yk ree,,, scho°1 in Leiden (19 jaar) dit. direkt zelf aan de muur, met punaises. Wat is het eigenlijk? Een 'iee^ n°£ zijdelings betrek- mens of een dier, zijn hoofd op een steeltjemet twee verbijs- Wn£ °P 0I1S thema ook en van- terde ogen en één machteloos handje. William heet hij, dat i.s daar, dat het duidelijk. In de lucht hangt een paars bent eigenlijk een slecht meis zonnetje naast een lichtblauw je", fluister ik. „maar je ogen halfmaantje en een paar ge- ?ijn wel lief", (de wanhopige kleurde sterretjes. Een antenne trompet van Miles Davis, nighi op een dode zeehond en het re- and day). gen* rode regen. Dag en nacht. Uur na uur. He! „Vind je hem mooi?" vraagl is al heel laat, we luisteren noc ze. „Heel mooi", zeg ik. Ze kern! steeds naar de muziek. It's only weer naast me zitten, hand in a paper moon. Is it only a po- hand roken we een sigaret, („je per moon? We hebben nog niet^ bent weer magerder geworden", geleerd. „Bang zijn is verboden" zegt ze verwijtend, „je rookt te heeft iemand gezegd. We heb- veel".) ben nog niets geleerd. Buiten wordt het snel donker. Het is moeilijk niet pathetisch Met een lief, zacht stemmetje te worden. J.N zingt ze een liedje van Danny Kaye, dat ik bijna vergeten was. Het katje met de blauwe ogen valt in slaap op de vensterbank. Tot nu toe is alles -omantisch, maar we doen de gordijnen dicht, het licht gaat aan, zij wil mijn nieuwe platen horen, ze is lang weggeweest. „Did you hear about jerry?", vraagt Harry Belafonte ons ang stig, „did you hear about jer ry?". Er zijn nieuwe jazzplaten een meedogenloze, fanatieke mu ziek. te waar om mooi te zijn. Een klarinet met een geluid als van een huilend kind. Ik draai de wild cat blues af, een negerin zingt: „I hate to see the evening sun go down". „Anne Frank", zegt ze, „nu voel ik me als An ne Frank, dat komt van de mu ziek. Lekker zielig". En dan: „vind je het cynisch van me dat ik zei: „lekker zielig?" „Ja", zeg ik, „dat vond ik ont zettend cynisch." (muddy water blues, friendless blues, lonesome blues). „Ergens wordt nu, op meegaat: chaos? Het leven een La vie morte? En het lachende kind dan dat speelt in de zon, de lichte tred van twee geliefden, van jou en mij in het ragfijne stralende alles verguldende licht van de zon van de Zoon? dit moment, een baby geboren", zegt ze zachtjes, „zo'n héél klein kindje. Zie je wel, dat ik eigen lijk toch niet cynisch ben?". We glimlachen naast elkaar. „Je Ook uit de inzendingen van Ma rianne van Raay (15, gym en Den Haag) koos ik iets voor de- "-rubrlek. Try a little tenderness De schets schreef Aad van der Wees (Delft), de illustratie s van zijn „compagnon" Dick van der Does, eveneens Delft. zich nog nooit machteloos had den gevoeld bij een blues van' Bessie Smith en nog nooit het leven hadden gezien in het peil loze water van een gracht. En vanavond heb ik in de re gen gestaan. Je bent niet gekomen, Eï kwam alleen een stem die zei: „Je bent arm en je bezit niets dan alleen de wirwar van je gedachten en de golvende cha os van je gevoel. Je bent arm- en je weet niets dan onbestemde nutteloze dingen, je begrijpt niets dan nihilisme en fatum." Toen kreeg ik het koud en mijn radde zinnen bevroren, mijn mond' verstijfde zodat ik alleen maar kon fluiten. Lange tijd. Omdat je niet gekomen bent terwijl je komen moest. Ik heb lang in de regen ge- Je bent niet gekomen, terwijl staan en geluisterd naar het ge- ik er recht op had. ruis van het traag vallende wa- Want ik heb lang in de regen ter. gestaan en gewacht. mistige avond en ik had tegen .je kunnen schreeuwen, je verwijten ma- terwijl lk door- vage vlekken in de grauwe r bestemde lichtplek in het donker ^Vant duiven zijn mijn gedach- ha^e henome Try a little tenderness. AAD VAN DER WEES Je bent niet gekomen. ien Als vormloze vormen schim- in de m''oden de weinige voorbijgan- draad 1 denken bindt het starre trottoir. niet bij. Ik heb veel sigaretten gerookt met natte handen en veel luci fers beschermd tegen de wind. Ik heb gekeken naar de peuken die traag en walmend doofden Zijnde maar weer enk op de natte straat. En je kwam niet. merkingen naar aanleidi Je kon toch weten dat ik deze binnengekomen brieven. u- avond hier zou staan. Je kon Je hand te voelen op mijn schou- tQch weten dat zou wiUen wan_ delen in de regen, met jou, zon- een enkel woord.cnrpkpn' dan zou ik alles kunnen dragen aeTV hPh ian»r MARIANNE VAN RAAY Cartoon van Cees Dat Cees van Dop (Rotter dam) niet alleen dicht, foto grafeert, maar ook tekent laat deze plaat je zien. Ik heb je lief zette Cees Wattel (18, li.b.s.er Den Haag) boven dit gedicht vannacht is het gebeurd heb ik geschreeuwd geroepen en gelachen het reeds bekend doch voor mij f>as nu erkende iefdeswoord ik heb het aan de starre bosbesbosgod meegedeeld hij schreef het op in daken en in bomen doch niemand is er uit gekomen omdat ikzelf het slechts vertalen kon ik heb je lief vanmorgen het is nog niet zólang geleden heeft zij het rulle pad waarop ik schreeuwde zuiver met een ijle glimlach en in nevels opgelost betreden lang stond zij voor die boom die voorheen kwade boze boom maar zonder schroom heeft ze de pen ter hand genomen nog eventjes gedacht en als een prille schat is toch de zuivre zin gekomen jou heb ik lief CEES WATTEL Winters Een winters plaatje, getekend door Ada Benting (20 en uit Coevorden). DAAROM NIET Tc Hoef het eigenlijk niet meet te zeggen, dat „te licht bevonden" inzendingen in dit rubriekje even worden genoemd. Daar gaan we dan weer. Jou verhaal N. A. van D. (Rot terdam) i« wel actueel, maar of- Schoon er geloof dk wel van een echt „werkstuk" kan worden ge sproken, gaat het toch niet mee, omdat het „té" is, en eerlijk ge zegd geloof ik dat je daar deze zaak geen goed mee doet. De gedichten van van -T. B. (Benthuizen) hebben weinig eigens ze zjjn traditioneel. Tegen Piet van der H. (Den Haag) wil ik naar aan- leiding van zijn „geestige" plaatje '.eggen: „Moest dat nou, Piet?". Niet slecht, maar „net niet" vond ik het werk van Jac. K. (Rotter dam), terwijl Wim R. (ook Rotter dam) wel eens beter voor de dag is gekomen. De foto's van Ada B. (Scheveningen) gaan terug op één na. 't Schip was nog het beste Sj. B. (Rotterdam) maar moeilijk te Een uitstekende foto, gemaakt door Ben van der Velden, (17, clicheren. Ook jij ontvangt dus je kantoor en uit Rotterdam) zending retour. No. 564 J. H. H. Scheyen, Kerkrade. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176. Den Haag. Oplossingen No. 557 (Leen de Rooy). Opl.: 49—44, 28—22, 38—33!, 50—44!, 44—40, 25x5, 48x19, 5x28 (27 gedw., want op 2—8 volgt 2811! met winst), 286 (18—23), 6—33 (12—18) 33—17 (7—12, want op 23—29 volgt 17—12 enz.), 17x3, (23—28), 3—9 (1823), 914 en wint. Een fraaie inleiding tot een interessante en originele slotstand. No. 558 (J. Dubbeldeman). OpL: 34—30, 30—24, 22—18, 33—28, 39x10, 104, 4x6. Een goede bewerking van het bekende tric-trac motief. Nieuwe opgaven de toen 13-jarige Arie v, d. Stoep. Het vraagstukje zelf was uiteraard nog verre van volmaakt, maar de aanmoediging had succes. Arie zette door en zijn problemen wonnen bij iedere nieuwe inzending aan kwaliteit. Zijn laatste constcucties liggen op een zeer behoorlijk niveau. Dit blijkt ooi. wel uit het vraagstuk, dat we nu van hem opnemen. No. 563 bevat enkele verrassende momenten, de afwikkeling verloopt bijzon der soepel en alle schijven werken zeer ac tief mee om tot de slot-oppositie te komen. Van de Limburger Scheyen brengen we een niet te moeilijk probleem, waarin en kele aardige meerslagen tot een eenvoudig eindspelletje leiden. No. 563 Arie v. d. Stoep, Poortugaal. Zwart: 8, 9, 11—14, 17, 18, 20, 24, 20, 27. 31, 30, 45. Wit: 23. 25. 28, 29, 34, 37, 39—44, 47, 49, Beide problemen gelden voor de ladder wedstrijd. Oplosingen in te zenden binnen 3 weken na plaatsing der problemen. Rectificatie In probleem No. 559 van M. J. v. d. Zwart is in de diagramstand de witte schijf op 44 abusievelijk niet geplaatst. Daar de cijfer- stand correct was, meenden we, dat een rectificatie overbodig was. Achteraf bezien zijn toch enkele oplossers op een dwaal spoor gebracht. Deze krijgen nu nog drie weken de tijd om de oplossing in te sturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6