Jücuiue £dhsd)e itfounml Generaal Massu door De Gaulle opzij gezet Minister verwacht prijsdalingen Nike-eenheden naar Duitsland Alg erijns beleid zal niet veranderen Protest van Ambonezen tegen minister Klompé HOOP OP OVERLEVENDEN NOG NIET OPGEGEVEN Water nieuw gevaar LIET SPEARS VLIEGTUIG VERONGELUKKEN? Vliegtuigje in zee gestort Prins Bernhard kwam op de Antillen aan ZATERDAG 23 JANUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen» t Advertentie-afdeling Tel. 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11776 Or E DIEMER CHR1STELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwasticfj is gljebltoen myn hert in tegenspeel" B.V.D.: Imliananspelletje of heksenjacht? TUINDORP ontluisterd DE HELD van rfe PACIFIC Franse president bijt van zich af De Nederlandse luchtmacht zal zo als men weet verscheidene Nike-een- heden in West-Duitsland legeren. Bihnen het kader van de Navo-plannen zal de Koninklijke luchtmacht in de loop van februari verschillende Nike- eenheden in West-Duitsland stationeren bij Münster, Rheine en Hesepe-Voerde. De Nike-eenheden zullen de eerste Nederlandse Navo-troepen zijn die blij vend in West-Duitsland gelegerd zullen Een woordvoerder van het Westduii ministerie van defensie verklaarde vorige maand te hopen dat een Nederlands raket-bataljon .in West-Duitsland zou worden gelegerd. Hij zei toen dat reeds geruime tijd onderhandelingen tussei beide landen hierover werden gevoerd. Bom in hotel waar Macmillan lunchte In het souterrain van het hotel ti Ndola in Noord-Rhodesië waar premie Macmillan van Engeland gisteren heeft geluncht, is een bom gevonden. De bom was primitief gemaakt. Men ontdekte haar drie uur voor Macmillan de lunch zou gebruiken. Ze werd gedemonteerd door een deskundige. Macmillan zou geen groot gevaar ge lopen hebben als de bom ontploft was, want het vertrek waar hij koffie dronk, ligt op de derde verdieping van het hotel. Zoals bekend is de Britse premier op rondreis door Afrika. heven van zijn commando over het gebied Algiers. Massu wordt ver vangen door generaal Jean Crepin, een lid van de staf van de Algerijns* opperbevelhebber generaal Challe. De Franse president, zo wordt in een officieel communiqué verklaard, zal generaal Massu nog ontvangen. Er werd niet bij gezegd wanneer hij voor De Gaulle moet verschijnen. Vermoed wordt dat de opstandige Massu zal worden overgeplaatst naar Dakar, in Frans West-Afrika. Er gaan geruchten in Parijs, dat de generaal verzwaard arrest is op gelegd. Het Franse ministerie van defensie heeft de berichten tegen gesproken. 'De positie van Massu was al niet sterk meer. Er gingen reeds voor zijn geruchtmakende in terview met de Süddeutsche Zei- tung geruchten, dat hij binnenkort zou worden overgeplaatst. Een duizendtal mensen heeft gister avond' in aller haast In Algiers een protestbijeenkomst belegd. „Wij gaan de generaal desnoods in Parijs ha len," luidde hun leuze. President De Gaulle heeft gisteren, na zijn besprekingen met belangrijke func tionarissen in Algerije, meegedeeld dat hij 5 februari naar Algerije zal gaan. De president heeft het voornemen tijdens deze" inspectiereis overal contact op te nemen met het leger, het bestuur en .de gekozen volksvertegenwoordiging. Onafhankelijke republiek Noord- Celebes op komst IV/Jj WILLEN uiting geven aan onze verontrusting en ons protest naar aanleiding van het standpunt van de minister van maatschappelijk werk ten aanzien van de in Nederland verblijvende Zuid-Mo'lukkers, al dus verklaarde het hoofd der politieke missie van de republiek Zuid-Mo- lukken, ir. J. A. Manusama, gisteren op een persconferentie te 's-Gra- venhage. Aan haar zijn de beilangen -der in de kampen en woonwijken verblijvende Zuid-Molukfkers toevertrouwd. Het zou ongehoord zijn, indien zij zich bij de uitvoering van haar taak zou beper ken, tot die groep, wier politieke op vatting haar welgevallig is. Evenmin als het oorbaar zou zijn, dat een rege ringslid van Friese afkomst alleen de belangen der Friezen zou verzorgen. Het is onbehoorlijk, dat de minister sledhts de belangen wil verzorgen van een speciale groep Ambonezen en wij hadden dit dan ook allerminst verwacht Op 21 december hegft de minister in de Tweede Kamer verklaard: De Am bonezen, die naar de republiek Indo nesië terug willen, moeten de kans krijgen. lik heb er -alle begrip voor. Ik zal dit zelfs bevorderen. Ik zal niets onbeproefd laten om dit voor hen te Het verheugt mij, dat de minister bereid is dit te doen voor deze i derheid van nauwelijks één procent, die naar de republiek Indonesië wil, doch wij vonden het daarentegen on gehoord, dat de minister hieraan niet heeft toegevoegd, eveneens begrip te hebben voor liet standpunt van d* meerderheid, die terug wil naar eei vrije en soevereine republiek Zuid- Molukken. Daarom is 'n aanvullend* verklaring van de minister dringend gewenst. Zij zal zich niet kunner beroepen en onmogelijkheid, daa' die mos-eliikheid evenmin bestas' de reonhlïek Indonesia. De m'nisV' kan n5et de ten de I dit-relfd. publiek Indonesia een minderheid en te doen voor een terwW" v; meerderheid naar een R7.M. B-ovendien is grote beroering en ruslheid gewekt doordot de minne haar antwoord aan het Kamerlid V: ontkende, dat de regering van 1952 tot 1956 de Ambonezen onder dwang hebben gezet om naar Indonesië t te keren, terwij1! het Kamerlid slechts gesproken had over terugki deren". Als de minister niet het verschil weet tussen dwang en bevorderen, da- kan men zich gemakkelijk de ongewis heid voorstellen over de plannen van d minister om de terugkeer naar Indonesm te bevorderen, -aldus ir. Manusama. Ir. Manusama deelde voorts mede dat de le'ders van -de R.ZJM. ziiu benaderd door de Ieders van de Per- mesta (de opstandige beweging in Noord-Celebes) in het huUenland Donderdag hehben zii een besnrekm? gehad, waarbii bleek, dat de Per- mesta voornemens is zo snoed'g mo gelijk te komen tot de proclamatie van een soevereine en onafhonkeli'- ke republiek Noord-Ce'ehes. alsmede erkenning van de R 7 M. a's soeve reine en onathonkeliike republiek. De politieke leiding van de R.Z.M. is Op resolute wijze heeft De Gaulle het krach-big gestelde cpmmuniq-ué vast gehouden aan zijn Algerijnse politiek, londer zich iets aan te trekken van d< toenemende druk die burgers en militai- ïn begonnen ui:t te oefenen. Hij heeft duidelijk gemaakt, vast t< houden aan de beleidslijnep die hij op 16 september heeft uitgestippeld; het prin cipe van een vrije keuze door de Algerij- Dver hun toekomstige status inclu sief het recht tot zelfbeschikking. el is' de president op twee punten de verlangens van de Fransen ii gerije tegemoet gekomen. I-n het coi niqué wordt gezegd dat geen politieke onderhandelingen met de opstandelingen zullen wonden gevoerd en dat er spoed gerechtelijke maatregelen zullen worden genomen om het toenemende )risme te onderdrukken. Dit jaar zullen plaatselijke verkie zingen in Algerije worden gehouden. Daarna zullen comité's, samengesteld uit parlementaire en plaatselijke af gevaardigden, bijeen komen om de belangrijkste economische en sociale problemen van Algerije te bestude ren en hierover aanbevelingen op te stellen. Gebiedsdeling In Parijse politieke kringen hou-dt men et voor mogelijk dat op de duur toch ïoet worden afgeweken van de nu uit gestippelde lijnen. De Gaulle houdt er ekening mee dat zelfbestuur voor Alge rije weieens niet mogelijk zou kunnen rijn door de houding van extremistische groeperingen aan beide zijden. Als eindoplossing zou De Gaulle d-an ;en gebiedsdeling zien. West-Algerije zou dan definitief bij Frankrijk gaan beho ren terwijl oostelijk Algerije, het gebied van Gon stam tine, onafhankelijk zou wor den onder leiding van de nationalisten. Het Franse gebied zal dan ook Algiers en Oran bevatten en zich uitstrekken van die Middelandse Zee tot de Sahara. LUCHTTOEVOER IN MIJN HERSTELD Een telefoto vAt Johannes burg: bij de ingang van de mijn in Coalbrook, waar 406 mijnwerkers opgesloten zitten. geefs is getracht contact te krij gen met de vierhonderd Afrikaanse en zes blanke mijnwerkers die zijn opgesloten op tweehonderd meter diepte in een Zuidafrikaanse mijn het eerder genoemde aantal, 506, blijkt onjuist is men vanmorgen begonnen met het boren van een nauwe schacht naar de diepgelegen mijngangen. Door deze schacht zou den de mannen van voedsel kunnen worden Het gevaar dat zij door gebrek frisse lucht zouden stikken, is geweken daar het luchtverversingssysteem is her steld. Mogelijk worden de mannen echter bedreigd door een nieuw gevaar: het wa ter dat door het afgebrokkelde gesteente doorsiepelt. Is het echter zo, dat dit water niet te hoog stijgt en ook het methaangas in de schachten niet gevaarlijk wordt, dan zul len de mijnwerkers het vrij lang kunnen uithouden. Water is er uiteraard voldoen de en bij de ingesloten mannen bevinden zich 43 paarden. De Afrikaanse arbeiders behoren tot de stam der Basoetoes, die gewend zijn paardevlees te eten. Overigens zijn de voorspellingen van de redders, die onafgebroken zwoegen om zich een weg te banen door het rotspuin, uiterst somber. „Het zal een week duren voor we hen bereiken", zei ^en van hen gisteravond. Behalve water en giftige gassen vrezen de redders ook instorting van de steunsels, die door het water en het vallende gesteente zullen verzwakken. Bovendien vormt het vallend gesteente zelf een gevaar. Tenslotte is er de angst. De Afrikanen vrezen namelijk dat de ramp door de geesten is veroorzaakt. Veertig kinderen bedolven Een houten schooi, die lag aan de voe van een berg nabij Zamboenga, in he. zuiden van het Philippijnse eiland Min danao ,is tengevolge van een grondver schuiving door tonnen aarde bedolven. Men vreest dat bijna alle veertig kin deren, die zich in de school bevonden, om het leven zijn gekomen. GRUNDIG T.V. 1960 EDLY-RADIO SERVICE Morsstr. 20 bereid de vriendenhand uit te steken een Permesta, die tot eei diplomatieke erkenning gegronde samenwerking wil geraken, on spoedig mogelijk, het geschonden zelf beschikkingsrecht in de Archipel tc herstellen. Deze samenwerking strekt zich ook uit tot bevrijding vai R.Z.M. is n-u een scheuring -gekomen tus- de Permest-a en de opstandelingen op Sumatra, die de R.Z.M. niet erken- De Permesta erkent de heer Rasjid dan ook niet -langer als haar vertegen woordiger. De heer Manusama zeide nog var deel te zijn, dat noch Sukarno, noch de Permesta, noch de R.Z.M. het conflict met de w-apenen kal kunnen oplossen als er geen buitenlandse interventie Gezien de chaotische toestand in In donesië acht hij terugkeer naar de R.Z.M. eerder mogelijk dan die naar dè republiek Indonesia. Hij klaagde nog over de chaos bij de bevolkingsregisters ten aenzien van de Ambonezen, die soms worden ingeschre ven. als vermoedelijk Indonesiër. Indone siër, zonder vermelding van nationali teit of kortweg als vreemdeling. W-at de plannen betreft om de Keiëzen naar Nederlands Nieuw-Guinea terug te doen keren, zeide de heer Manusama, dat de R.Z.M. geen bezwaar heeft als de Papoea's dit goed vinden. Zo niet, dan verzet zij zich hiertegen. Stabilisatie blijft nodig (Van onze parlementsredactie) T"VE MINISTER van economische za- ken, de heer De Pous. vertrouwt dat langs de weg van overleg met de werkgevers op korte termijn in enkele sectoren prijsdalingen tot stand kunnen worden gebracht. Dit schrijft hij in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting. De minister verzekert de senatoren, dat hij alles in het werk stelt om te bewerkstelligen, dat in bedrijfstakken met een relatief grote produktiviteits- stijging prijsverlagingen tot stand worden gebracht. Overigens verheelt hij niet. dat op den duur aanpassing (om redenen van coördinatie) van de lonen in de qua produktiviteitsgroei achterblijvende bedrijfstakken niet geheel buiten de prijzen zal kunnen worden gehouden. Dit geldt ook voor de compensatièmaatregelen per 1 jenover deze prijsstijgingen in de zwakke sectoren zullen echter prijsdalin gen staan in de bedrijfstakken met een relatief sterke stijging van de productivi teit. Hierdoor wordt voorkomen, dat de aanpassing van de lonen in de minder produktieve takken de stabilisatie het prijspeil in gevaar zal brengen. Het streven van de regering zal e gericht zijn de loonverschillen tussen de verschillende bedrijfstakken binnen de grenzen te houden, die door de noodzake lijke coördinatie worden gesteld. Het spreekt vanzelf, dat deze grenzen niet De Eduard Bevan Medal is postuum toegekend aan dr. A. Plesman. De uitreiking aan me vrouw S. J. Plesman-van Dijk (zie foto) geschiedde gisteren in de Rolzaal in Den Haag door de president van de International Civil Aviation Organization, de heer Walter Binaghi (rechts). Omgekomenman dook weer op GROTE OüSCHUDDING heeft in Amerika het geheimzinnige optreden van de 36-jarige natuurgenezer'Robert V. Spears. De man werd na melijk woensdagmiddag door de F.B.I, in Arizona gearresteerd, terwijl men niet beter wist of hij behoorde tot de 42 mensen die in november om het leven kwamen bij een vliegramp boven de Golf van Mexico. bij de arrestatie van Spears in zijn ba gage slaghoedjes, geleiddraad, batterijen dynamiet gevonden. Dit bericht werd reeds bij de eerste stappen op de weg van dc gedifferentieerde loonvorming worden bereikt. Een zekere aanpassing van de lonen in de zwakke bedrijfstakken kan dan ook eerst na verloop van tUd geschieden. In verband hiermee én gezien het feit, dat er een zekere tijd verloopt tussen een boven de produktiviteitsgroei uitgaande loonstijging en de daardoor noodzakelijk geworden prijsstijging, moet naar het oordeel van minister De Pous vóór het einde van dit jaar zeker geen belangrijk „na-ljl-effect" op de prijzen worden verwacht. Over het prijsindexcijfer van het levensonderhoud zegt de minister nog, dat de recente stijging daarvan (na de lichte daling i-n 1958 en begin 1959) groten deels het gevolg is van de abnormale i droogte in de afgelopen zomer. Het blijkt nu, dat niet Spears in het vliegtuig heeft gezeten, maar een vriend de gevangenis Spears is verschil lende keren veroordeeld die op hel biljet van de natuurgenezer reisde en ik diens naam gebruikte. De kans is groot dat dokter Spears zijn „vriend" William Allen Taylor, de reis onder hypnose heeft laten maken. Spears, op wiens leven een hoge ver kering was afgesloten, verdween dus ienn het vliegtuig verongelukte en nu hij plotseling weer opduikt, lijkt de zaak duidelijk. Hij zat in moelijkheden (in Ca- lifornië, waar hij met zijn vrouw en twee kinderen woonde, werd hij be schuldigd van het plegen van abortus) en door tijdelijk te verdwijnen, zou hij elders een nieuw leven kunnen begin nen en onderwijl zijn vrouw en kin deren geen financiële moeilijkheden be hoeven te bezorgen daar de grote levens- verzekeririg zou worden uitbetaald. Hij stuurde Taylor in zijn plaats met het vliegtuig mee en zorgde dat zich bom in het toestel bevond. Alle inzit tenden kwamen om het leven. In een interview voor de televisie, klaarde gisteren Spears echtgenote, dat zü inderdaad niet beter wist of haai man was omgekomen, tot ztf veertiei dagen geleden werd opgebeld door cei zekere Willam A. Turska. die beweerde dat haar man bfj he min de woestijn van Arzona woonde. Spears zou eer dere naam hebben aangenomen. 5 Turska er pas deze maand achter gekomen, met wie hü in werkelijkheid te doen had. Mevrouw Spears reisde naar Arizona en ontmoette haar echtgenoot. Voor de televisie verklaarde zij nu, het onmogelijk te achten dat haar man een bom in het verongelukte vliegtuig heeft geplaatst. Hij zou een dag na het ongeluk hebben gehoord dat men meende dat ook hij het leven had verloren en daarvan dank baar gebruik gemaakt om te verdwij nen en later zijn echtgenote te kunnen laten overkomen. Toen Turska hoorde, wie zijn gast zond hij hem naar een hotel in de buurt en waarschuwde de F.B.I. Volgens bericht uit Washington heeft de F.B.I. (Advt N.V. Levensverzekerino Mij. UBO Levens-, Studie- on Uitzet-, Lijfrente, Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekering Mii. UBO Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Gracht 810 Utrecht echter niet officieel bevestigd. Om kwart voor drie gisteren ontving het luchtvaartbeveiligingsstation Schip hol van de rijksluchtvaartdienst vanuit Engeland melding van het in zee storten van een naar later bleek Neder lands vliegtuig. Dit was waargenomen door een schip Sagon, dat het ongeval had gemeld aan een Brits kuststation. Het ongeluk had plaats gehad in de om geving van de Goodwin Sands. Direct daarop is de reddingboot van Deal uit gevaren en heeft de Royal Air Force een zoekactie met helikopters ingezet. Men heeft tot dusver wrakstukken, een zit kussen en handschoenen van de vlieger gevonden. Het neergestorte vliegtuig is een Neder lands toestel, een Fokker S-ll, van het vliegveld Beek in Limburg. De machine werd bestuurd door de 23-jarige B. Kleijn uit Gouda. Zacht weer (Van o •rkundige medewerker) HET KOMENDE WEEKEINDE zal voor januari zeer zacht blijven doordat er tussen een hogedrukgebied boven zuid- Europa en een depressie bij IJsland met zuidwestenwinden, zachte oceaanlucht van de Azoren over de Golf van Biscaje naar west-Europa wordt aangevoerd. Vrij dag kwamen er al temperaturen van 10 graden voor. Vandaag werd maximum tot 12 graden gemeten. In deze zachte luchtstroom passeert in de komende 24 uur een kleine storing, die tijdelijk wat regen zal brengen. Wij mogen zondag echter ook opklaringen verwachten, zo dat het een voor januari vrij gunstig weekeinde zal worden. De wind blijft vrij krachtig uit het zuidwesten waaien. De Bdilft verwacht tot zom- Zwaar bewolkt met enkele opklaringen maar ook enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt om llèl5 uur). ZON EN MAAN Zondag 24 jamuacniZon op 8.33, onder 17X1. maan op 8.32, onder 13.38. Maandag 25 jawuaini: zon op 8.33, onder 17X3; maan op 5.32. ondier 14.32. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Müncben1 Zürich windstil windstil windstil windstil 7 -O 0.3 Geestdriftige ontvangst en een luisterri jke receptie RINS BERNHARD is gistermiddag kwart voor vijf op Aruba aange komen voor een kort werkbezoek aan de Nederlandse Antillen. De Prins kwam aan op de Beatrix-luchthaven met het lijntoestel van de K.L.M. dat te zijnen gerieve een tussenlanding maakte op Aruba, en was vergezeld van zijn secretaris dr. F. A. de Graaff, zijn adjudant luitenant kolonel C. C. Geertsema en de hoofdcommissaris der rijkspolitie C. Sesink. Zijn marine-adjudant, kapitein luitenant ter zee N. J. H. Gregory, was reeds eerder aangekomen om enkele regelingen te treffen en sloot zich op het vliegveld bij het gevolg aan. Op het vliegveld waren aanwezig de gouverneur, de vice-premier, de gezag hebber, de commandant, zeemacht, de commandant van de marinekazerne en de directeur van het Caraïbisoh bedrijf der K.L.M. Honderden Arubanen gaven uitbundig uiting aan hun geestdrift. De Prins, gekleed in het tropenddenst- uniform van luiten a n t-adm idaalinspe- teerde nadat het Wilhelmus gespeeld was, de erewacht van honderd mari niers. Onder Luid gejuich van het pu bliek begaf de Prins zich naar het sta tionsgebouw waar de commissie van ont vangst, bestaande uit twee ministers, de ondervoorzitter van de Staten en anderen, stond opgesteld. Daarna begaf de Prins zich snel na aar het Aruba Caribbean Hotel, de trots van het eiland. Onderweg gaven groepjes mensen geest driftig hun vreugde te kennen. In het hotel werd de Prins begroei door de voorzitter van de Staten, de minister van onderwijs, de ambassadeur te Caracas en anderen. Des avonds hield de regering der Nederlandse Antildei een luisterrijke receptie op het grote ter ras, waar men het maanlioht over de zee kou bewonderen. Daarna bezocht het gezeflsohbp de Klompenclub, waar een internationale show met 0-a- een Argentijnse balletgroep werd gegeven. Het programma van de Prins omvat inspectie van de mariniers op Aruba en Curagao, van het wachtschip H.M.'s Van Amstel, de marine-etablissementen te Parera, officiële ingebruikstelling van de Antilliaanse Bierbrouwerij en de leg ging van de eerste steen der Antil liaanse verf fabriek. Tevoren had de Prins een bezoek van tien dagen gebracht aan Mexico. Bij zijn vertrek zei de Prins te gelo ven, dat zijn bezoek had bijgedragen tot verbetering van de handelsbe trekkingen. De Prins had nuttige ge sprekken gehad met president Adolfo Lopez P.Iwteos en is overtuigd, dat de betrekkingen nog hartelijker en vriendschappelijker zullen worden. Op het vliegveld deden de Mexicaanse ambassadeur in Den Haag, de heer Ra fel Fuentes, de vermaarde beoefenaar van de ruitersport, generaal Mariles en de K.L.M.-manager de Prins uitge leide. De Prins gaf de generaal, die een persoonlijk vriend is, versohilende foto's met zijn handtekening. De Prins zeide te verwaohtep, dat h:j binnen twee weken naar Mexico zou terug- Voor zijn vertrek had de Prins een week rust genomen in Zuid-Mexico. De Nederlandse ambassade te Mexico heeft medegedeeld, dat Prins Bemhard niet van plan is een bezoek te brengen aan Suriname.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1