Micutoc tCriitsctjc (fourant Door instorting 506 kompels in nood kilometer van doel Toestand gevaarlijk I door methaangas Hagenaars overleefden ramp op Jamaica Raad van Rotterdam wil toch gratificatie geven Bidault mag niet naar gistend Algerije Toestand zeer gespannen VRIJDAG 22 JANUARI I960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11775 Dr. E. D1EMER CHRISTELIJKE ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticb is gljcbleuen myn bert ia tcgljenspoct" KERNENERGIE: kritiek op Nederland A.R.-PARTIJ komt op voor AMBON Grote mijnramp in Zuid-Afrika Morgen in ons TTONDERDTACHTIG METER onder degrond zijn sinds gisteravond 506 Zuidafrikaanse mijnwerkers vijfhonderd negers en zes blanke op door instortingen van de buitenwereld afgesloten. Gevreesd ivordt dat het ongeluk in de steenkolenmijn Clydendale, die nabij Coal- jrook in de Oranje Vrijstaat is gelegen, de grootste ramp wordt in de {eschiedenis van het Zuidafrikaanse mijnwezen. De ingeslotenen worden tamelijk bedreigd door methaangas, dat zich heeft verspreid in het ge bied van de instortingen. Vanochtend slaagde men er overigens in contact jte krijgen met enkele opgesloten kompels, die dus nog in leven waren. De eerstew aarschuwing dat in de Inijn een gevaarlijke toestand zou lontstaan, kwam gistermiddag van automobilist, die grote scheu ren zag in de weg naar de mijn. De scheuren groeiden snel en in de avonduren deed zich een ontploffing die de 506 mannen in hun diepgelegen schachten opsloot. Reddingsploegen uit omliggende mij- en en van de goudvelden sohoten onmid dellijk te hulp, maar vanmorgen waren zij nog niet ver gevorderd. Met boor machines moet men trachten zich een weg door het gesteente te banen. Redders die even voor een korte rustpauze naar de oppervlakte waren teruggekeerd, ver klaarden er geen idee van te hebben hoe #k de steenlaag is. Zij spraken over een „reusachtige barrière". Onder de redders bevinden zich verschillende kompels, die gisteren op het laatste moment uit de mijn kenden ontkomen. Het methaangas, dat zowel dodelijk als ontvlambaar is. kan zeer gevaarlijk wor den omdat de luchtververser van de diep gelegen schachten door de explosie zijn vernield. Citosa moet zijn dienst verder inkrimpen De directie van de autobusdienstonder- leming Citosa N.V. te Boskoop heeft meegedeeld, dat de omstandigheden haar ipnieuw er toe dwingen, met ingang van :ondag 24 januari haar dienstregeling nog 'erder te beperken. De loononderhandelingen van 19 januari oor de autobusbedrijven brachten geen ander resultaat op dan een uitstel tot 27 januari, aldus de directie. .Waarschijnlijk doordat de vakor.gani- ies thans het geduld verloren hebben [weigeren zij hun medewerking te verle nen tot een ontheffing van een werkweek Nu ook het departement van verkeer en waterstaat een dergelijke ontheffing [van de hand wijst betekent dit, dat ons bedrijf genoodzaakt is geworden de dienstregeling drastisch te beperken, een beperking, die wij, na uitvoerig overleg met de rijksverkeersinspectie hebben ge meend verder in de avonduren te moeten vinden Belangrijkste maatstaf was hier bij, dat het bedrijfsleven zo weinig moge lijk hinder van deze beperkingen mocht ondervinden." Voordelig rijden Iedere auto was „benzinepomp" De 37-jarige Van der O. uit Oosterhout heeft kans gezien om gedurende twee jaar „bijzonder voordelig" te rijden in zijn bestelwagen. Hij had daarin een hevelin- stallatie, waarmee hij met weinig rtioeite benzine uit geparkeerde auto's tapte. Naast deze kostenbesparende methode be oefende hij ook het inbrekersambacht, zich specialiserend op ijzerwaren. Onder meer in Breda, Teteringen, Chaam, Ulvenhout, Moerdijk en Bergeijk heeft hij „aan de lopende band" diefstal len gepleegd. Hij werd ontdekt, doordat hij een poging tot diefstal ondernam in een fabriek te Oosterhout. Een employé zag hem echter, doch Van O. wist in zijn niet verlichte bestelwagen te ont komen. De politie kreeg echter een bruik bare beschrijving van de auto. Maandag vervoegde zich Van O. politiebureau te Oosterhout om informa ties in te winnen, naar aanleiding proces verbaal dat hij in België hij werkt had gekregen. De politie her kende de wagen en er werd een onderzoek ingesteld. Men ontdekte de hevelinstal latie en voelde Van O. daarover Hij bekende al spoedig de benzinedief- stallen. Het is niet meer na te gaan hoe veel benzine hij alles bij elkaar gestolen heeft, vast staat echter dat hij bijzonder voordelig heeft gereden. Huiszoeking le verde nog een groot aantal van diefstal afkomstige goederen opmelkbussen, em mers, draad, spijkers, gereedschap e.d. Van O. werd vandaag voorgeleid voor de officier van justitie te Breda. Nieuw onderzoek schrootfraude Onlangs heeft de heer L. Worms uit Den Haag betoogd, dat zijn klacht over de schrootfraude tegen de Hansa-fabrieken. alsnog in behandeling zou komen. De voorlichtingsdienst van het Oberlandes- gericht in Dusseldorp heeft echter mede gedeeld, dat zal worden onderzocht of de officier van justitie, die het ondei in deze zaak heeft stil gelegd, in gebreke is gebleven. Van een nieuwe behandeling van de klacht is thans dus (nog) geen Inmiddels heeft de heer G. M. Neder- horst, lid vun het Europese parlement, aan de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. gen gesteld over het onderzoek naar telmisbruiken. Onder meer vraagt hij welke maatregelen men denkt te neme om aan de kartellering in de schroothai del een einde te maken. Zo zagen de Cubanen ambassadeur Juun Pablo de Lojendio van Spanje op het televisiescherm verschijnen om Castro het woord te ontnemen en de kijkers te vertellen hoe hij over het bewind van de-vroegere rebellen leider denkt. De scheldpartij voor de televisie heeft tot gevolg gehad, dal de De Lojendio naar Spanje is ver trokken. de Cubaanse am.bassad.enr uit Madrid is teruggeroepen en de Verenigde Staten hun ambassadeur in Havanna voor overleg naar Wash ington hebben ontboden. Fidel Castrp had in zijn rede namelijk tegelijk Spanje en de V.S. onder vuur geno men. Minister Herter. de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, gaf gisteren uiting aan zijn ernstige bezorgdheid over de gang van zaken ov Cuba. Bijna zeven ton voor rampslachtoffers Op giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds was vanmorgen een bedrag van 416.694,28 bijgeschre- en op giro 768 van het comité Watersnoodi Amsterdam 273.123,31, ïodat er in totaal 689.817,59 is bin- vengekomen. GENERAAL Douglas MacArthur wordt tachtig jaar en naar aanleiding van dit feit liecft een onzer redacteuren een geschreven portret van „de held van de Pa cific" gemaakt. In Barneveld be staan zorgen over de toren, die Jan van Schaffelaar eeuwen geleden moet hebben gebruikt om zijn hel dendaad te vervoeren, die hem in alle geschiedenisboekjes bracht. Deze beide onderwerpen kregen een plaats in het Zondagsblad van morgen. 0 Blad Zij brengt nieuws over de pas geopende rubriek „Tip van U", die vele lezeressen en ook wel lezers naar de pen deed grijpen. 0 Op de pagina „Geestelijk Le- haal over de Franse geestelijke chansonnier, die via de gram mofoonplaten ook in ons land bekendheid heeft gekregen. 0 Het Cultureel Venster wordt voor een groot deel in beslag ge nomen door een beschouwing rde tentoonstelling „Duizend Twee jaar voor |]\/[oskou: raket twee jaar Chim kun: Vliegtuig ontploft: 37 doden Twee Nederlanders, afkom stig uit Den Haag, hebben de vliegramp op Jamaica, waarbij 37 mensen om het leven kwamen, over leefd. De andere overlevenden wa ren een Australisch echtpaar en vijf leden van de bemanning. Het toe stel, een Superconstellation, was gistermorgen bij de landing op het vliegveld van Jamaica door het lan dingsgestel gezakt, ontploft en in brand gevlogen. De Nederlanders die de ramp overleef den zijn de heren H. C. Wytzes en R. A. D. Loven. Beiden werken bij de Wereldbank en wonen momenteel res pectievelijk in Virginia en Washington ramp: „Het motregendetoen we gingen landen. We kwamen heel hard neer ik had de indruk dat we door het 1: dingsgestel zakten. Meteen stond alles Wij zaten met ons vieren helem; :hterin en de nooduitgang was vlak bij is. Na de eerste schrik merkten it we ondersteboven in onze veiligheids gordels hingen. De pantry was helemaal elkaar gedrukt en daardoor was afscheiding ontstaan met dc overige :e. Waarschijnlijk heeft die drukte pantry de vlammen tegengehou den. Dat moet haast wel ik hoorde de .ensen voorin kermen en schreeuv De Australiërs, de heer en mev: Kelton, vertelden dat de'stewardess, die iok achterin zat, hen naar buiten had [eleid. De stewardess zelf, die ook ■eilgheid werd gebracht, kon niets m 'ertellen; verwezen staarde zij naar esten van de Constellation, die door de 'lammen werd verwoest. Behalve de stewardess werden ook de purser, de gezagvoerder, de tweede piloot en de marconist: gered. TOESTAND BEVAN IETS BETER De doktoren hebben gisteravond ee lichte verbetering geconstateerd in de toestand van Aneurin Bevan, de 62-jarige Labourleider, die na een buikoperatie reeds drie weken in een ziekenhuis ver blijft. Hij ging aanvankelijk goed vooruit, maar eergisteren kreeg hij plotseling een Inzinking, zodat men voor zijn leven vreesde en onmiddellijk de familie ont- Het hoofdbedrijfschap detailhandel zal in zijn woensdag 27 januari in Den [Haag te houden openbare bestuursver gadering een verzoek bespreken van de afdeling markt-, straat- en rivierhandel om uitbreiding van de bezorgtijd .var» licht/petroleum tot acht uur 's avonds. oplichtingen De 30-jarige A. R. uit Rotterdam, een voormalig' medewerker van een in deze stad verschijnend weekblad, is gisteren door de rechtbank wegens oplich ting, meermalen gepleegd, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Met onware verhalen had hij van diver se mensen geld los gekregen, tot een to taal bedrag van ongeveer 20 000. De eis was 2Vj jaar met aftrek. Dc veerdienst Enkhuizen-Staveren die eerst door ijsgang en later vanwege de storm moest worden gestaakt, is var gen hervat Miss Sam", de Amerikaanse ruimte-apin, moest voor haar luchtreis nog even in vol ornaat op de foto. In Amerika weer apin gelanceerd RADIO MOSKOU heeft bekendge maakt, dat woensdagavond in derdaad een Russische meertraps- raket is gelanceerd naar het gebied van de Stille Oceaan. De raket is slechts twee kilometer van haar doel verwijderd gebleven, aldus de Rus sische mededeling. De bereikte nauw- MINISTER TOXOPEUS GETROTSEERD De gemeenteraad van Rotterdam, heeft gisteravond besloten als blijk van waardering het gemeenteperso- neel een gratificatie met een mini mum van zestig en een maximum van honderd gulden te geven. Na een beraadslaging van bijna drie en half uur heeft de raad zich met 28 tegen 15 stemmen achter het desbetreffende voorstel van B. en W. geschaard. Zoals bekend heeft de wethouder voor algemene personeelszaken, de heer J. U. Sehiilibbuis, in de raadsverga dering van 7 januari meegedeeld, dat lodlege van B. en W. bereid was he: gemeentepersoneel een gratificatie toe te en. De minister van binnenlandse zaken gaf echter op 11 januari te kennen .vegend bezwaar te hebben in ver band met de ailgemene loonpolitiek. Zaterdag deden B, en W. desondanks de raadsleden het voorstel toekomen Voor het uitkeren van de gratificatie een bedrag van aoderlhalf miljoen gulden nodig zijn. Twee wethouders, de heren G. Z. de Vos en mr. H. Ba- •inok, achtten dit doelloos, gezien hel tandpunt van de minister. Een door de heer J. Wilschut (a.r.) ingediende motie, ondertekend door A.R., K.V.P., CjH.U. en S.G.P., werd met 25 tegen 18 stemmen verworpen In deze motie werd de raad ondei meer gevraagd in afwachting van maat regelen ter verbetering der salariëring van het overheidspersoneel het voorstel aan te houden. Vannacht om tien minuten voor half drie, dus nauwelijks vijftig mi nuten nadat de Rotterdamse gemeen teraad het gratificatievoorstel had aangenomen, werd door de minister yan binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, aan de burgemeester van Rotterdam het volgende telegram verzonden: „Raadsbesluit gratifica tieregeling d.d. 22 januari 1960 heden aan de Koningin voorgedragen voor schorsing." De logger Sch. 87 Holland is gisteravond enkele kilometers ten noorden van Scheveningen in een dichte mist vastgelopen op het strand.' Het schip was op weg van Rotterdam naar Scheveningen maar was, mis leid door de mist, de haven voorbijgevaren. Twaalf uur lang heeft de logger, die een bemanning van vijf vissers had. vastgezeten. Eerst van morgen om omstreeks half acht kon het schip bij hoog water door de Sch. 5 worden losgetrokken. De logger liep geen schade op. DE FRANSE regering heeft oud- premier Bidault verboden vóór 1 februari naar Algerije te gaan. Bidault, fel tegenstander van de Al gerijnse politiek van president De Gaulle, had het voornemen een be zoek aan het Franse gebiedsdeel te brengen om daar voor de beweging Frans-Algerije lezingen te houden. De oud-premder heeft na het ver bod, hem overgebracht door de re geringsvertegenwoordiger in Alge rije, Delouvrier, doen uitkomen dat hij zich wellicht niief aan het bevel zal houden. In Algiers is de toestand na het bekend worden van het verbod bijzonder gespan nen geworden. Rechtse Europese stromin gen die gekant zijn tegen de politiek var De Gaulle, hebben gisteravond een staat Ruim 83.000 nieuwe huizen in 1959 In 1959 kwamen, volgens voorlopige ge gevens van het Centraal bureau voor de statistiek, 83.400 nieuwe woningen gereed. In dc maand december kwamen volgens de voorlopige cijfers rond 9.400 woningen klaar, in december 1958 was dit aantal 8.400. van waakzaamheid afgekondigd met het oog op een mogelijke actóe tegen de Franse regering. President De Gaulle en zün ministers voerden vandaag besprekingen over Algerije met burgerlijke en militaire leiders. De Gaulle zal zich 29 januari in een radio- en televisietoespraak tot het Franse volk richten. Gisteren heeft de Franse president be sprekingen gevoerd met premier Debré, minister van defensie Guillamat, generaal Challe, opperbevelhebber in Algerije en met Delouvrier. Het Algerijnse comité van oudstrijders, het invloedrijkste in Algerije, heeft gis teren een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het verbod aan Bidault een schending van de grondwet betekent en aantoont, dat in Parijs een diotatoriaal regime zetelt. Het roept de bevolking op provocaties te vermijden en zich in staat van waakzaamheid te stellen voor dc ontwikkelingen die na de Parijse bespre kingen' van vandaag ongetwijfeld zullen volgen. De verklaring van het comité reeds eerder venvacht. Thans zegt het comité dat het de tijd gekomen acht, het stilzwijgen te verbreken. Twee fei ten tekenen zich duidelijk af. aldus het comité. Het Franse leger in Algerije heeft, on der de bezielende leiding van zijn opper bevelhebber en zonder offers te tellen, het ene succes na het andere behaald. Het vordert steeds meer met zijn op dracht Hiertegenover staat dat de op politiek en psychologisch gebied heersende twijfel, onzekerheid en afwezigheid van een dui delijk omlijnd doel, het niet mogelijk maken de militaire overwinningen te stabiliseren. Zo is de huidige,, dramatische toestand in Algerije, gaat de verklaring verder. Het is een gebiedende noodizaak het leger duidelijk te maken, waarvoor het vecht. De volgende stap is, dit leger te voorzien van alle noodzakelijke strijdmiddelen. Hiertoe behoort ook een krachtige, aan ie Algerijnse omstandigheden aangepaste In dit uur zijn, zo besluit het comité, evenals op de zestiende september en dc tiende november 1959, ons aller ogen ge vestigd op Parijs. Wat zal de 22e januari ons brengen? Onze ervaringen gebieden verenigd, moedig, vastbesloten en waak- KERNPROEF De Franse regering gaf gisteren het bevel uit, dat vanaf vandaag geen vluchten mochten worden gehouden boven een groot gedeelte van Franse Saharagebied. Dit met het oog op de komende atoombomproef in de Sahara. Gisteravond werd het vliegv bod vanuit Parijs, zonder opgaaf redenen, weer opgeheven. De Afrikaanse en Aziatische afgevaar digden naar de Verenigde Naties zijn gis teren in New York bijeen geweest. Met algemene stemmen werd het Franse voornemen tot een kernproef ir Sahara, veroordeeld. Er is een comn van vijf gevormd, die moet bestuderen hoe de proef voorkomen kan worden. Mogelijk zal men via dc Veiligheidsraad proberen. Frankrijk te overreden vai voornemen af te zien. keurigheid maakt het waarschijnlijk iat ook de volgende raketten in dit gebied zullen terechtkomen. De raket legde een afstand af van 12.500 km, de snelheid bedroeg 26.000 km per Onderweg heeft de raket vele gegevens aar controlestations te land en ter zee geseind. De proeven dienen ter vervol- aking van zware aardsatellieten en voor verwezenlijking van ruimtevluchten aar andere planeten. Het voorlaatste deel van de raket was, a uitgewerkt te zijn, door wrijving ge deeltelijk verbrand. De neuskegel, extra beschermd om de terugkeer in de dich- lagen van de atmosfeer goed te door staan, werd onmiddellijk na de val in zee Ruimte-apin De Amerikanen hebben gisteren met icces een raket met een vrouwtjcsaaji omhoog geschoten. De proef diende als :t voor een menselijke ruimtevlucht, t name om het parachute-mechanisme beproeven, dat door de ruimtevaarder gebruikt kan worden wanneer bij de lan cering iets fout is gegaan. Weinig minuten na de lancering daalde dc neuskegel, met daarin dc apin, aan parachute naar beneden, om onmid dellijk door een helikopter te worden op gevist. De raket had een hoogte van circa 11 km bereikt. De apin „Miss Sam" heeft dc vlucht goed overleefd. Bij opening van dc capsule was zij vrolijk en dartel. Pokken in Moskou In Moskou is een massale inenting tegen pokken gelast, omdat in de Russische hoofdstad een epidemie dreigt. Men heeft aantal gevallen geconstateerd, waar een met dodelijke afloop. De autori teiten achten de situatie zo ernstig, dat de Wereldgezondheidsorganisatie in Ge- nève van de toestand op de hoogte is ge steld. Niemand mag Moskou per trein of per vliegtuig binnenkomen of verlaten onder „pokkenbriefje". Onderzoek Dagboek van Anne Frank Een rechtbank te Kiel heeft een grafo- loog verzocht te onderzoeken, of liet. Dag boek van Anne Frank inderdaad in het handschrift van het joodse meisje zelf is geschreven. Aan een vertaler is gevraagd de Duitse vertaling van het dagboek met de oorspronkelijke Nederlandse tekst te vergelijken. De bevindingen van deze beide deskun digen zullen eind maart dienen als be wijsmateriaal in het proces tegen de le raar Lotar Stielau, die districtleider van de uiterst rechtse Deutsche Reichs De vader van Anne Frank heeft Stielau aangeklaagd, omdat de leraar, die inmid dels geschorst is, meer dan een jaar ge- sohoolblad het dagboek van valsing heeft ge- Anne Frank „De vervalste dagboeken van Eva Braun en de koningin van Engeland en het niet veel authentiekere dagboek van Anne Frank hebben verscheidene miljoe nen Marken opgebrachtu voor diegenen, die yan de Duitse nederlaag hebben ge profiteerd, maar ook ons Duitsers ver standiger hebben gemaakt", aldus luidde een fragment in Stielau's artikel. KARPETTEN tegen uitzonderlijk lage prijzen! BULTHUIS BOTERMARKT 23 Aanhoudend zacht De Bilt vc dagavond Zwaar bewolkt met enkele opklaringen maar ook plaat selijk enige regen. Matige en langs dc kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Aan houdend zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 23 Januari: zon op 8.35, onder 7.09; maan op 3.10, onder 12.54. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Parijs Bo-deaux Grenoble Nice Berlijn Madrid Mallorca Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1