Huurverhoging van 20 procent voor de meeste woningen Vrije huren in bepaalde plaatsen op platteland Aantal rallyrijders sterk gedund N.S. brengen hypermoderne treinstellen op de rails c!e huizen van voor '18 l worden niet duurder Natu-raLax Eerste vijf (helderrood) nog dit jaar in gebruik 7 DONDERDAG 21 JANUARI 1960 (Van onze parlementsredactie) [l~\E REGERING heeft nu bij de Tweede Kamer het reeds aangekondigde f-J wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet ingediend. De belangrijk voorstellen zijn: 1. Met ingang van 1 april a.s. komt er een huurverhoging van twintig procent die in beginsel geldt voor alle woningen welke tot omstreeks 1955 gebouwd zijn. Z. Voor goedkope woningen die van vóór 1918 dateren, is de huurver hoging alleen mogelijk onder bepaalde voorwaarden (bijv. als de wo ning geen gebreken vertoont). Andere woningen die vóór 5 mei 1945 zijn gebouwd, kunnen onder bepaalde voorwaarden (bijv. als er ernstige gebreken zijn) eveneens worden uitgesloten van de huurverhoging. Voor woningen die omstreeks 1955 of daarna zijn tot stand gekomen, i varieert de huurverhoging van nul tot twintig procent. il Andere belangrijke doeleinden lie de regering met dit wetsontwerp (peoogt, zijn: Het scheppen van de mogelijk- n heid de huren van bedrijfspanden D met ten hoogste vijftien procent I te' verhogen. (Deze verhoging is ij dus niet verplicht). [f5. Het leggen van een wettelijke 7| grondslag voor een geleidelijk/ I opheffing van de huurvoor- j schriften. 1 Het wetsontwerp bevat speciale voor ichriften voor de woningen die vóór 1918 gebouwd zijn en waarvan de huur »riis niet meer bedraagt dan negen achl ieven, zes of vijf gulden naar gelang van |e gemeenteklasse. Voor een wonine uil leze groep kan de voorgestelde huurver hoging van twintig procent alleen wor den toegepast na een verklaring van de 'ïuuradviescommissïe dat de woning geen vertoont en h'-t onderhoud niet verwaarloosd is. Zo'n verklaring moet loor de verhuurder worden gevraagd. i Voor 5 mei 1945 Op alle andere vóór 5 mei 1945 gebouw- Se woningen is de voorgestelde huur verhoging automatisch van toepas- hing. De huurder kan echter aan de huuradviescommssie een verklaring pver de toestand van de woning Dertig procent eigen huizen (Van onze parlementsredactie) Het Nederlandse „woningpakket" bestond m-idden 1959 uit ongeveer twee miljoen woningen die vóór 1946 zijn gebouwd en ongeveer 750.000 woningen die van va 1945 dateren. Gemiddeld is ongeveer dertig procent eigen woning. Het totaal aantal na de oorlog tot stand gekomen woningwetwonin- gen bedraagt ongeveer 420.000 Het aantal na-oorlogse woningwetwo ningen waarvan de huurprijs bij de algemene huurverhoging van 1957 werd verhoogd (in het alge meen dus de woningen die in de jaren 19451955 zijn gereedgeko men) is ongeveer 225.000. Van de ongeveer 580.000 huur woningen die vóór 1919 zijn ge bouwd, vallen er naar schatting 300.000 beneden de huurgrenzen die in het thans ingediende wets ontwerp werden genoemd. Voor zeer veel van deze 300.000 wonin gen zal dus geen huurverhoging worden toegepast. 'gen. Als in zo'n verklaring wordt jgesteld dat de woning gebreken ver 'die de bewoonbaarheid ernstig schaden lof dat het onderhoud ten gevolge van verwaarlozing door de verhuurder mei laan redelijke eisen voldoet, wordt de huurverhoging niet toegepast De nu be staande huurprijs blijft dan gelden totdai pet onderhoud in orde is gebracht. I Het is de bedoeling dat de huurders sie wenden indien zij niet met de ver- j huurders tot overeenstemming kunnen komen over een prijs die, op grono van de toestand van de woning, lager I is dan de wettelijke huurprijs. 1955 en later De huren van de omstreeks 1955 of daarna met rijkssubsidie gebouwde wo ningen zullen, voorzover zij liggen onder het huurpeil dat met de voorge stelde huurverhoging zal worden be jreikt, op dat verhoogde peil worden gc- jbracht. Dit zal gebeuren door verhoging met verschillende percentages, variërend van één tot twintig. Deze groep woningen bestaat naar Voor de woningwetwoningen zal mi lister Aartsen (volkshuisvesting en louwnijverheid) de gemeentebesturen /ragen voorstellen tot verhoging te Huurverhoging in alle gemeenten (Van onze parlementsredactie) I De regering is van mening dat thans niet tot verschillende huurverhogingen naar gelang van de gemeenteklassen moet worden overgegaan. Mocht de I noodzaak van differentiatie zich i( jtoekomst duidelijker aftekenen, dan zal in verband met de nog komende huur verhogingen (na de thans voorgestelde) jde gelegenheid bestaan daaraan tege moet te komen. Dit lijkt beter dan het I gevaar te lopen dat bij latere huurver hogingen een thans toegepaste differen tiatie weer ongedaan moet worden maakt. Aldus de ministers Var Aartsen !cn Beerman en staatssecretaris Veld- jkamp in hun toelichting op het voorste) tot wijziging van de Huurwet. doen. Ook de particuliere verhuurders kunnen zich (via de gemeentebesturen) de minister wenden. De indiening zulke voorstellen zal aam een termijn worden gebonden. Krotwoningen Onbewoonbaar verklaarde woningen alsmede woningen die» daaraan door de iter van volkshuisvesting en bouw-1 nijverheid - zijn gelijkgesteld, vallen niet onder de huurverhoging. Voor deze wo ningen blijft de huurprijs gelden die op 31 december 1950 verschuldigd was. Bedrijfspanden Voor bedrijfspanden blijven in he' algemeen de op 31 maart I960 geldende huurprijzen van kracht. Een huurver hoging kan slecht® tot stand komen door een nieuwe overeenkomst tussen huurder en verhuurder. Zij mag dan ten hoogste vijftien procent bedragen Huurcomniissie weg De beoordeling van het onderhoud van le woningen wordt, zoals gezegd, opge dragen aan de huuradviescommissies, die op dit gebied dus de plaats zullen in nemen van de colleges van burgemees ter en wethouders en van de in 1955 in gestelde huurcommissies. Laatstgenoem de commissies kunnen daardoor worden opgeheven. Het aantal organen waarmee het pObliek op het terrein van de huur prijsbeheersing te maken heeff, wordt op deze manier verminderd. De huuradvies commissies zullen voor de aan haar vertrouwde beoordeling algemene richt lijnen ontvangen. Overbrugging De thans, ingestelde huurverhoging vormt een nieuwe stap naar overbrug gingvan dé afstand tussen de" vraaghu- ren van bestaande woningen ei kostprijshuren van de nieuwbouw. De regering acht deze stap van wezenlijk belang voor het bereiken van normale omstandigheden, zo h.ijkt uit de toelichting van de ministers Van Aartsen (volkshuisvesting en bouw nijverheid), Beerman (justitie) en staatssecretaris Veldkamp (economi sche zaken). De regering heeft bij het bepalen van haar standpunt gebruik gemaakt van het advies van de Sociaal-Economische Raad, waarin een algemene huurverho ging van gemiddeld 25 procent werd aan bevolen. In de regeringsnota van 25 ju ni jl. werd een huurverhoging van 20 procent voorgesteld. Als datum van in gang noemde het kabinet toen 1 januari i960, maar iu de loop van het Kamerde bat verschoof het deze datum tot 1 april 1960. Met belangstelling ziet de regering (er zij niet alleen) uit naar het nog door di S.E.R. uit te brengen definitieve advies over het huurbeleid dat op langere te mijn zou moeten worden gevoerd. Zeeuwse en Friese gemeenten krijgen aanschrijving (Van parlementsredactie) De regering wil voor de gemeenten provincie Zeeland en het westelijk deel van Friesland de Woonruimtewet 1947 buiten werking stellen. De ministers maatschappelijk werk en volkshuisves ting en bouwnijverheid hebben de be trokken gemeenteraden schriftelijk zocht hen vóór 15 maart a.s. mee te de len of, en zo ja waarom, deze bulten- werkingstelling voor hun gemeenten op bezwaren stuit De ministers deelden mee, dat de re gering van plan is bij de komende wij ziging van de Huurwet het mogelijk te maken tot geleidelijke beëindiging de huurprijsbeheersing en tenslotte tot opheffing van de huurbescherming te geraken in gemeenten, waar zich evenwicht op de woningmarkt heeft ge vormd. Het ligt in de bedoeling n; verloop van tijd ook inderdaad dez> mogelijkheid in de betrokken gebieden toe te passen Naar de mening va ministers ligt het niet op de weg vc overheid de huurbescherming en stringente binding van huurprijzei woonruimteverdeling aan dwingende voorschriften over het hele land te hand haven tot ook de laatste woningzoeken den zijn geholpen. Wanneer deze maat regelen- zonder absolute noodzaak blij ven voortbestaan is het gevaar niet denk beeldig, dat het eigenlijke doel wordt voorbijgestreefd. De ondervinding de Woonruimtewet leert, dat velen hun huisvestingsmoeilijkheden aan de i heid overlaten zonder zelf activiteit te ontwikkelen. Anderzijds staat de V, ruimtewet evenals de Huurwet vaak de zo hoog nodige doorstroming naar v ruimte die meer met behoefte en wel stand in overeenstemming is. in de De regering is van oordeel, dat het aan de gemeentebesturen ook zonder de Woonruimtewet mogelijk zal zijn inci denteel in acute gevallen van woning nood te voorzien. Wanneer in bepaalde gebieden toch ernstige moeilijkheden blijvende aard zouden ontstaan, zal de regering daarvoor naar een oplossing in de sector van de gesubsidieerde v ningbouw streven. In Friesland zijn o. de gemeenten Staveren. Hindelopi T.Tlst, Sneek, Bolsward. Harlingen, Fra- neker, Ameland en Schiermonnikoog aangeschreven. Een deputatie van het Prinses Margriet-fonds heeft priTises Margriet, gistermiddag een geschenk aangeboden. De deputatie, die op paleis Soestdijk de Prinses, het petekind van de Nederlandse koopvaardij, ■een boek en de gebruikelijke verjaardagstaart aanbood tg.v. haar zeventiende verjaardag, bestond uit Johannes Comelis de Boer en Taerts Doeke de Boer, een 10-jarige tweeling uit Harlingen met hun moeder mevrouw A. de Boer-Houtman, alsmede mevrouw S. Wynia- Taekema, lid van het comité Harlingen van het fonds. De vader van de tweeling kapitein C. J. de Boer, overleed te Liverpool in 1955 aan de gevolgen van een ziekte waardoor hij reeds in de tweede wereld oorlog werd aangetast. Ned. skikampioenschappen Prinses Irene tweede in de reuzenslalom Op de eerste dag van de Ned. skikam pioenschappen waren de omstandigheden, waaronder de deelnemers in de reuzen slalom moesten uitkomen, niet gunstig. In de ochtenduren stak een sneeuwstorm op. Het zicht was slecht en de 2000 meter lange piste met 22 poortjes (hoogtever schil 250 meter) was verre van effen. Jammer was het dat Marian Tjeenk, iie bij de dames de snelste tijd noteerde 2.01.7) een poortje verkeerd nam u 'oor diskwalificatie volgde. De uitslagen op de reuzenslalom w; Dames; 1. Barbara Burgerhout 2.09.7: 2. Prinses Irene 2.12.3; 3. Olga Dukowsky 2.22.5; 4. Nanny Strengholt 2.47.4; 5. Anne- 'ies Krom 3-07.5. Heren; 1. Pie ter Kerdel 1.36.8; 2. Peter Lukowsky 1.48.9; 3- Schreuder 2.03.6; 4. Van Marle 2.04.5; 5. Gosselin 2.05.2; 6. Van der Schaar 2-09.9. Schaatsen in Davos Rie Meyer tweede Op de tweede dag van de int. schaats wedstrijden in Davos heeft de Oostduitse Helga Haase de 1000 meter in 1.38.6 en de 2000 meter in 5 min. 31 sec. gewonnen. Daarmee bracht ze haar puntentotaal op 202.834. hetgeen een verbetering betekent van het wereldrecord voor dames vier afstanden Id een wedstrijd (500, 1000. 1500 en 3000 meter). Dit stond op naam van de Russin Ga- lina Romanowa, die in 1958 in Alma Ata tot een totaal van 203.299 pnt kwam. Onze landgenote Rie Meijer verrichtte weer uitstekende prestaties. Zij werd tweede op de 1000 meter in 1.42.6 en derde op de 3000 meter in 5.32.4. In het klasse ment over vier afstanden bezet zij de tweede plaats met 209-367 pnt Bij de heren won Kuhnert zowel de 1500 meter als de 10.000 meter.' Hij werd eerste in het eindklassement over 500. 1500, 5000 en 10-000 meter met een totaal van 189.975 ont De uitslagen: 1500 meter: 1. Kuhnert 'O.Dld) 2.14.7: 2. Hickey (Australië) 2.19.2 3. Jan Vermeulen (Ned.) 2-27 5000 meter 1. Hickey 8.34-5; 2. Schmidt (O.Dld) 8.44.1- 3. Kalis (Ned.) 8.49.8; 4. Klaas Blokker (Ned.) 852.2; 10.000 meter: 1. Kuhnert 17.21.5. Schaken. De Rus Petrosian behaalde usteravomd de hoogste' score bij een simultaanseance in Amsterdam, waaraan ook zijn landgenoot Flohr deelnam. De resultaten waren- Petrosian 45 gesp. 40 gew. 4 rem. l verl. 93 procent; Flohr46 37, 8, 1, 89; Van Soheltinga; 37, 29, 5, 3. 85 en Withuis: 31, 24, 6, 1, 87. RODE DRIEHOEK VOOR DEFECTE AUTO'S Automobilisten die naar Italië gaan, zullen voortaan in het bezit moeten zijn een rode metalen driehoek, die dient defecte voertuigen te markeren. De driehoek, voor buitenlanders aan de grensposten verkrijgbaar, dienen van een goedgekeurd model te zijn. Ook voor grote panden van bedrijven (Van onze parlementsredactie) TAE REGERING wil geleidelijk -L' met het vrijmaken van de hu ren beginnen. Het thans ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet voorziet daarom in de mo gelijkheid om bij algemene maatre gel van bestuur de werking van de Huurwet praktisch geheel té d'öen beëindigen in nader aan te wijzen gemeenten of gedeelten daarvan. De regering denkt daarbij in de eerste plaats aan een aantal gemeenten op het platteland. Het ontwerp opent tevens de mogelijk heid de huurprijsbeheersing op te heffen voor panden waarvan de wettelijke huurprijs een bepaalde grens over schrijdt. De regering is van mening dat thans de tijd gekomen is om de huur prijsbeheersing op te heffen voor be drijfspanden met een jaarlijkse huur van meer dan 5.000, 3.500 of 2.500, al naar gelang het pand gelegen is in een gemeente van de eerste, van de tweede of derde dan wel van de vierde of vijfde klasse. De overgang naar de vrije markt verhoudingen in de woningvoorzie ning moet volgens de regering gelei delijk verlopen. Zij stelt daarom voor de vrijmaking te voltrekken in drie fasen. In de eerste plaats zal de Woonruimtewet 1947 geheel of gedeel telijk buiten werking moeten worden gesteld. Dan zal een eind moeten worden gemaakt aan de huurprijsbe heersing. Voorlopig -moet daarbij een zekere vorm van huurbescherming gehandhaafd blijven. Ten slotte zal eohter ook deze moeten verdwijnen. Huurbescherming In het wetsontwerp wordt voor de vrijgemaakte gebieden en soorten van panden een huurbesoherming voorge steld diie afwijkt van de thans geldende. De voorgestelde regeling herstelt in beginsel de vrije besohikking van de verbuurder over zijn pand na het einde van de huur en verhuur. Ailileen indien ernstige belangen van de huurder zich tegen ontruiming verzetten, kan op diens verzoek de rechter ingrijpen en de ontruiming enige, tijd opschorten. De rechter zal daarbij de belangen van beide partijen tegen elkaar afwe gen. Zo nodig kan hij tevens een nieuwe huurprijs bepalen, die gedurende de térmijn van opschorting moet worden "■etaald Op deze manier wordt het be ginsel van contractvrijheid van huur der en verhuurder hersteld en tevens een bescherming verkregen tegen niet noodzakelijke ontruiming die met ge- wiohtige belangen van de huurder zou botsen. Samen met de mogelijkheid van gesubsidieerde nieuwbouw en de vrijge maakte gebieden verschaft deze vorm van huurbescherming bovendien een rem op ongemotiveerde prijsverhoging gen, zegt de regering in haar toelich- Voor bedrijfspanden is in dit opzicht een regeling getroffen waardoor de voorgestelde bescherming tegen ontrui ming wat langer kan duren dan bij wo ningen. Dit onderscheid is gemaakt om zo weinig mogelijk vooruit te lopen op het onderzoek naar de rechtspositie van huurders van bedrijfsruimten in nor male omstandigheden. Het instellen van dat onderzoek is zoals men weet opge dragen aan de commissie-Houwing. i De huren van bedrijfspanden zijn tot nu toe steeds samen met die van wonin gen bezien. De verhoging voor deze panden gebeurde echter niet automa tisch, maar moest door beide partijen worden overeengekomen. Naarmate de ontwikkeling naar normale verhou dingen voortschrijdt, is dit uitgangspunt volgens de regering niet meer geheel misohe betekenis dan een woning. Bo vendien vallen onder de naam bedrijfs panden heel verschillende pandenvan een buuntenoep win keltje tot een miljoe nenfabriek waar men het snoepgoed pro duceert. Daar komt bij dat de nieuwbouw van bedrijfspanden, in tegenstelling tot wo ningen, geheel in de vrije sector plaats heeft, waar de eis van rendabiliteit zich onverkort doet gelden. Dit betekent dat de bedrijfspanden in de ontwikke ling naar vrije marktverhoudingen ver der zijn gevorderd dan de woningen. De regering is dan ook van mening dat weliswaar voor bedrijfspanden die woningen evenaren (zoals winkehvonin- gen en kleine middenstandsbedrijven) het tot dusver gevolgde stelsel kan wofden gehandhaafd, maar dat voor hel overige spoedig tot vrijmaking kan wor den overgegaan. De grens tussen beide groepen kah worden bepaald naar de hoogte van de jaarlijkse huurprijs. Als zodanig heeft de regering de bedragen van 5.Q00, 3.500 en 2.500 gekozen die we in de aanhef vermeldden. Het was een staaltje van organisatlewerk van de eerste orde. Nauwelijks waa do Citroën van Goris en Wiedouw donderdagmorgen b(j de controle in Chambery tot stilstand gekomen, of de cricks waren al geplaatst, de spatborden al verw(jderd. Het troepje Ned. supporters heeft voortreffelijk gewerkt in deze startplaat® voor de ge meenschappelijke route van de 29e rally Monte Carlo. In nog geen 15 minuten waren de spjjkerbanden gemonteerd, de benzinetank gevuld en de „bemanning" voorzien van eten en drinken. Inderdaad, de Rallyclub Holland toonde zich berekend voor de zware taak. Dat ondervonden niet alleen Goris en Wiedouw, doch ook al de andere Ned. equipes, die vanmorgen in Chambery aankwamen. Het Ned. contingent mag dan gehavend zjjn, uitgeschakeld z|jn de Ned. rijders stellig nog niet. Nog steeds waren vanmorgen Goris/Wiedouw, Rosenblatt/Butter, Bootz/Vinke, Poll/Bouwmees- ter, Dooyes/Veendorp en Hans Tak/Swaab strafpuntloos en kandidaten voor hoge klasseringen. En daarbij is nog geen rekening gehouden met de Haagse starters, die oas In de middag in Chambery arriveerden. Natuurlijk waren er ook minder pret tige berichten. Meijer heeft, nadat hij zijn voorruit had verspeeld, de strijd gestaakt. Ook voor Joep Tak is de rally ten einde. Van der MeerenPennings waren 73 minuten te laat in Chambery en zijn uit de rally genomen. GatsonldesLangestraat, gestart in Warschau, heeft gistermiddag de strijd gestaakt. Gatsonides twee keer win naar van de sterrit had moeilijkheden met o.m. de koppeling van zijn .Austin". Over BlansjaarBlansjaar is nog geen zekerheid. Vijf en veertig minuten na hun ideale passeertijd was de equipe uit Leidsohendam nog niet aan het begni van de gemeenschappelijke route aan gekomen. Een trieste ervaring deden de Zweedse supporters op. Hun favoriet Erik Karl- son, de vermoedelijke Eur. kampioen van '959, werd vanmorgen door domme pech uitgeschakeld. De elektrische installatie van zijn Saab viel kort voor Chambery uit. Tegen deze peoh was hij kansloos. Tenminste zes Ned. equipes zijn dus nog strafpuntloos. Dat houdt niet in dat het gemakkelijk is gegaan In deze derde rallynacht. Veelal werd het in Chambery een secondenkwestie. Jan Butter kon nog juist op tijd zijn controlekaart af geven. „Het ging gemakkelijk, ik had nog drie seconden over", constateerde Butter lakoniek. Dat was overigens de eerste maal, dat „ongeluksequipe 94" In deze sterrit geluk had. Sedert de start in Oslo hebben zij liefst dertien maal moeten repareren Laatste loodjes De eerste ryders wordeu vanavond in Monaco verwacht. Sommigen zijn al aan het laatste traject, de gemeenschappe lijke route van Chambery naar de hoofd stad van het kleine vorstendom, begon nen. De weersverwachting voor zuid oost-Frankrijk ls gunstig. Het kwik staat boven het nulpunt, maar dat heeft weer tot gevolg dat de smeltende sneeuw het bochtige parcours, dat met gemiddelde snelheden tussen 55 km/u en 60 km/u moet worden afgelegd, glad zal worden of juister: glad zal blij ven. De vele geheime controleplaatsen, die de organisatoren hebben ingevoegd, maken de problemen voor de rijders nog groter. De aankomst in Monaco betekent ove rigens nog niet voor alle deelnemers rust. De 90 best-geklasseerden zullen elkaar namelijk vrijdagnacht in de maritieme Alpen nog de ere-prijzen betwisten. De klassementsproef gaat over 650 km en werd door de insiders als „verschrikke lijk" gekwalificeerd. Aangenomen wordt echter dat deze proef de rangschikking, zoals die zijn ontstaan op de routes naar Monaco, weinig zal wijzigen. Voordat aan de gemeenschappelijke route werd begonnen, is het leger rally- rijders echter sterk gedund. Er zouden de rond 300 gestarte equipes i de cégetmaat day. ut day uit topping. 60 tabl.fl.33 ten de eerste vijf op de rails komen, volgend, jaar laatste vijf. Elk treinstel bevat in totaal 192 zitplaatsen, waarva de klasse De kleur van deze treinstellen is nieuw voc rood. Er zijn tal van nieuwe praktische vindingen i bracht. 24 eerste en 168 twee- Nederland, nl. helder- deze rijtuigen aange- Zo zullen de wagons vrijwel geheel uit open compartimenten bestaan, er zijn nog maar twee gesloten coupé's. De netten voor bagage zijn niet meer boven de zitplaatsen, maar langs de wanden, waardoor het interieur rustiger wordt. De ramen hebben alleen aan de boven kant schuif ruitjes. De buitendeuren zullen door de be stuurder geopend en gesloten worden, met dien verstande, dat wanneer de trein op vertrekken staat, de conduc teur de deuren moet dicht doen.. Is dit gebeurd, dan krijgt de bestuurder een lichtsignaal, tevens vertreksein en hij sluit dan de deuren. Pas wanneer de trein langs het perron van aankomst is gereden, ontsluit de bestuurder de deu ren weer en de reizigers kunnen die dan door middel van het drukken op een knop openen. De richtingsaanduiding van de trein geschiedt niet meer door aangehechte borden, maar door verlichte filmrollen op de buitenwanden van de trein. verbeterd en de verlichting geschiedt uitsluitend door buislampen. Belangrijk is ook, dat de treinen een omroepinstallatie zullen heb ben, waarvan de conducteur zich kan bedienen voor het doen van mede delingen (bjjv. over verlating van aankomst) aan de reizigers. De frontverlichting van de trein zal aangepast zijn aan de nieuwe inter nationale overeenkomst hierover en das bestaan uit drie koplampen in een driehoek geplaatst. Goede verwachtingen Lohman, in de te Utrecht gehouden jaarlijkse persconferentie. Hij zei voorts dat de N.S. in 1959 een goed jaar had en dat de verwachtingen voor i960 niet minder zijn. dat van het goederenvervoer nam met 3 pet. toe. In het vervoer naar het bui tenland richtte de reizigersstroom zich vooral op Parijs en Italië. De omvang van dit vervoer was groter dan in 1957. hoewel dat een topjaar was. Er zal worden voortgegaan met het leggen van voegloos spoor, waardoor de treinen veel rustiger lopen. Dit jaar komt o.m. de zgn. „oude lijn" bij Lei den aan de beurt. Flinke voortgang zit er ook in de be veiliging met automatische installaties voor overwegen. De N.S. willen nu niet N.S.-nieuwtjes Er komen nieuwe helderrode diesel-elektrische treinstellen met o.m. geluidsinstallaties. Binnen enkele jaren zullen alle Nederlandse treinen de in ternationaal overeengekomen front verlichting voerendrie koplampen, in driehoek ge plaatst. Er gaan tussen Amsterdam en Avignon (Frankrijk) in juli en augustus wekelijks auto-slaap- treinen rijden Er komen rechtstreekse trein verbindingen Hoek van Hol landMoskou (duur van de reis twee dagen) en Hoek van HollandWarschau.- meer spreken van „bewaakte of onbe waakte", maar van „beveiligde of on- bcvelllgdo overwegen". Onbeveiligd ztfn alleen die, waar geen bomen, halve bo men of knipperlichten met bel zijn aan gebracht. Com meniaae Hoffelijk Het is prettig te kunnen zeggen, dat de NCRV gisteravond een echt goed televisieprogramma had. Niet te licht, niet te zwaar, goede afwisseling cn toch niet onrustig door teveel ver scheidenheid. In de kunstrubriek kregen we een en ander te horen en te zien over de fotowedstrijd, door Rotterdamse ker ken uitgeschreven ter gelegenheid van de a.s. Floriade en daarna was er een bijzonder fraaie film van tekeningen over het oude Griekenland, gemaakt door Jaap S. Nieuwenhuis. Wim Bij moer toont in de veelvuldige naar oude Griekse kunstwerken opgezette tekeningen een opmerkelijk beeldend talent en Max Dendermonde spreekt er een aantrekkelijke tekst bij. Dit al thans in de Nederlandse versie, want de film is verder in het Engels uit gevoerd onder de titel ,J)ageraad van Zeer geslaagd was het programma over allerlei baarden met een leuk vraaggesprek met de kapper van Baard en diens vrouw, geestige liedjes en knappe tekeningen. Een trouvaille! Pi Scheffer was ditmaal beter op dreef in zijn grammof oonplatenrw- briek, het geheel was wat rustiger en veel beter van inhoud dan de vorige keer. Hopelijk houden we deze winst. Tot slot luisterden we mee naar de dagsluiting in het Zonnehuis te Doorn, geleid door de directrice, zr. De Beus De NCRV heeft een voortreffelijk idee verwezenlijkt met deze avondwijdin gen in gemeenschappen, waarvan toch een bijzondere sfeer uitgaat en die de kijkers eens bepalen bij een andere wereld, welke door eigen zorgen wordt beheerst en waar juist het geloofsver trouwen van zo grote betekenis is. De NTS onderbrak de NCRV-uitzenr ding met beelden over de gevolgen van de hevige storm, die vooral de beklemming van de schepen in nood sterk deden gevoelen. Proorsmma voor mortren 1 9 10 Gram 9.35 Waterst Schoolradio VPRO: 10 00 Vrc het Nederlandse zakenleven, lezing 10 05 Morgenwijding VARA: !0 20 V d vrouw 11 00 V d kleuters 11 15 Küaveclmibejrecdtai 1140 Orgelspel AVRO12.00 Lichte muz 12 20 Regeringsuitz: Landbouwrubr 12 30 Land- cn tuinbouwmeded 12 33 Sport en prognose 12 50 Carillon en draaiorgel 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13 25 Lichte muz 13 55 Beursber 14 00 Sopraan en ptano 14 30 Voordracht 14 50 Gram 15 00 Gevar progr VARA 16 00 Lichte muz 16.30 V d zieken 17 00 Gram v d jeugd 17 55 Act 18 00 Nws 1315 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz 18 50 De puntjes op de L praatje 19 00 V d kind 19.10 Orgel cn zang VPRO: 19 30 Hét platteland nu gesprek •zLng I 'cglng 10 35 pijnen, lezing 20 50 Europa één. .czlng. VARA: 21 Oo Qulzprogr 21 15 Buitenlands weekoverz 22 30 Nws VPRO 22 40 Zorg om de mens, gesprek. VARA; 23 00 Soc nws in Esperanto 23 10 Muzlekrcvuc 23.55 —24 00 Nws Hilversum II, 298 m, 1007 ltc/s. KRO: 7 00 Nws 7 15 Graan 7.30 V d Jeu) Gram 7 45 Morgengebed cn oven 8 00 Nws 8 18 Gram 8 50 V d vrou SChoolradio 10.05 Viool en plano Gram 11 00 V d zieken U 40 Gran Ads de ziele luistert, lezing 12 00 Mid dagklok-noodklok 12 03 Lichte muz 12 30 Land- en tuinbouwmeded 12 33 Lichte muz 12 50 Act 13 00 Nwb 13 15 15 Jaar geleden, praatje 13 20 Lichte muz 13 45 V d vrouw 14 00 Lichte muz 14 30 Fluit en recital 14.50 Gram 15 00 Schoolradio 15 30 V d zieken 16 30 Zangrecital 17 00 V d kind 17 15 Lichte muz 17 40 Beursber 17 45 Ko- 18 20 Gram 18 25 Pianospel 18 50 Rege ringsul tó' EmigratierubriekHet emigra tiepraatje van H A van Luyk 19 00 Nws 19 10 Act 19 25 Memojandum 19 30 Uit zending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, in het kader van de door de regering ten behoeve van de politieke partiijen gevorderde zendtijd Spreker: F den Hartog. lid van de Tweede Kamer der Staten-Ceneraai 19.4o V d soldaten 20 30 Water in Europa, klankbeeld 21 00 Lichte muz 21 20 Idem 2140 Kamermuz 22 15 Gram 22 25 Boekbespr 22 30 Nws 22.40 Pro Deo lezing 2 50 Kaleldoscoop 23 5521 00 Nwb Televisleprogr. NTS: Weekoverz (20 00). KRO: 20 30 Interview 20 50 V d Jeugd 21 15 Medische documentaire 21 50 Film- rep 22 10 Epiloog Vrijdag 22 Januari 1960 van 18—20 uur: Jules Massenet: I Scènes Plttoresques: Marcho. Air de Ballet. Angelus, Föte Comlqu< Théatre Na- And ré komische opera to 5 bedrijven en 6 taferelen Libretto: Htenri Mei'lhac en Philippe Gllle Per sonen: Manon Lesoaut, Victoria de Los Angeles sopraan: Le chevalier Des Grleux Henri Legay. tenor; Lesenut, Miehei Dcns, bariton: Le eonvto Des Grieux. Jean Bor- thayrc bariton: Gulllot de Morfontalne. René Hérent tenor; De Brétlgny. Jean Vieuiile bariton. Poussetie Liliane Ber- ton sopraan; Javotte. Raymonde Notti, sopraan: Rosette. Marthe Serres, sopraan Koor en Örkest van het Théatre National de I'Opéra Comique Dirigent Pierre Monteux 3e Bedrijf - le Tafree! (Cours la-Reine). Entr'acte - Mennet - La char mante promenade. A quol bon I'éconotniel Voici les élégantes! Je marche sur tous les cheminsl Gavotte: Obél6sons quand ieur voix appelle. Pardon! male J'étais lè. Ballet La Presentation, lèrc. 2me. 3me. 4me entrée 3e Bedrijf 2e Tafreel (Spreekkamer van het Seminarie te St. Sulpiee) Quelle éüoquencel l'admirablé orateur! Êpouse quelque bonne ftlle. Ahl fuyez. douee Image. Pardonnez-moi Dieu de toute puissance Ouil je fus cruelle et coupablel N'est-ce plus ma madn que cette main presse? 4e Bedrijf (Hótel do Transylvanie). Le Joueur 6ans prudence livre tout au hasard. A l'Hótel de Tran sylvanie. Ccst lei que celle que J'aimc. J'enfourche aussl Pégasc. Manon. sphinx Oul je vlens t'arraoher k la hontel 5e Bedrijf (de wej? naar Le Hèvre) Capitalne, 6 gué. fatiguó. Tu pi cu res I

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7