Coaster kapseist in zicht van De Hoek Tiaxum- Lange worsteling op ziedende zee Voordeel voor verzekering Bonn nu overtuigd van commiinistisclie rol UW Frauduleuze boekhouder ging met vakantie Paardenexport niet verboden 5 DONDERDAG 21 JANUARI 1960 plotselinge massale 24 uur ordelijk te c jrganlsatles hier Er rijzen nu de volgende vragen 1. Ligt het niet in de lijn van de BB en -organisatie dat elke evacuatie ge schiedt door de zorg van en onder v< antwoordelijkheid, wat de technische uitvoering en voorbereiding betreft, het plaatselijk hoofd BB? 2. Bestond dit beginsel in Amsterdam zo ja, waarom is het dan kennelijk niet nageleefd, zo neen wordt het dan niet hoog tijd dat dit probleem wordt 3. welke maatregelen zijn voorbereid een massale evacuatie binnen 24 ut verwezenlijken en welke middelen staan daartoe ter beschikking? 4. weet elk lid van de bevolking wat hcfa in geval van nood te doen 6taat ei waarheen hy (plus gezin) zal wordei geëvacueerd; weten zy, die evacué' moeten opnemen daarvan reeds thans? We vrezen dat het antwoord in veel op zichten negatief zal moeten luiden. Het lijkt dienstig dat ook de Amsterdamse ge meenteraad bij gelegenheid eens bij het College van B. en W. informeert hoe het met deze dingen staat. Kapitein, hij kapseist! Deze onheilskreet klonk gister middag tegen drie uur in de stuurhut van de sleepboot ,,Gele Zee", die in een gierende storm aan de kleine, Delfzjjlse coaster „Bermuda" was vastgemaakt Kapitein Maarten van Rijswijk, zich terstond bewust van het drei gende gevaar, gaf onmiddellijk bevel de remmen van de sleep- draad los te gooien, gaf hard bak boord roer en liet zo'n vijfhon derd meter staaldraad in de ko kende golven slippen. Vijf minuten later voer hij op nog geen tien meter afstand van het gekantelde schip. Maar hoe hij tussen de schuimende muren van water ook speurde en zocht, van overlevenden was geen spoor te ontdekken. Toen het kolkende zog zich na drie kwartier boven de „Bermuda" sloot en dit nieu we zeemansgraf voor goed ver zegelde, was ér geen greintje hoop meer, dat ook maar één van de vijf opvarenden gered kon worden. Een fel gevecht met de zee vond hiermee zijn rampzalig slot, een ge vecht, dat zich vier mijl uit de kust van Hoek van Holland had afge speeld, dat in totaal meer dan tien uur had geduurd en waarin niet al leen de „Gele Zee" van Leen Smit een voorname rol had gespeeld, maar »en geen enkele kans Vzeelieden wi]ae... Hij „as Uer direkt voor te porren, zei zoiets als „prachtig" of 1 „prettig" en vertelde, dat alle lui- Ki effen seen ken n°edic>" m ae weg", hoorde ik hem ook nog zeg gen en zo liepen we weldra voor de zee, koers Waterweg... Toen gebeur de het!... Iemand schreeuwde in de stuurhut: „Kapitein, kom 's kijken, (Van onze speciale verslaggever) hij kapseist!!!... De ervaren zeebonk was er nóg on dersteboven van, dat hij niemand had kunnen redden. Hij was er met zijn schip onmiddellijk bij geweest; hij had steeds maar weer om de gekantelde „Bermuda" gevaren. Maar de enige dingen, die hij tussen de huizenhoge golven en de voorbij scherende flarden schuim had gezien, waren wat oliekle dingstukken, wat planken, de omgesla- 199) In de levensverzekeringswis- kunde wordt bij de premieberekening uitgegaan van het aequivalentiebegin- sel. Hiermee wordt bedoeld dat, af gezien van onkosten en winst, de contante waarde van hetgeen de ver zekeraar ontvangt, aequivalcnt dient te zyn met wat hy uitkeert. Grof gezegd, komt het er dus op neer, dat een verzekeringsmaatschappy van een aantal personen evenveel geld aan premies moet ontvangen als zy na aftrek van onkosten en winst aan die personen uitkeert. Eigen- lyk spreekt dit voor zichzelf, want zou de maatschappy over een lange termyn méér betalen, dan zou zy failliet gaan, zou zy daarentegen minde*- betalen, dan zyn haar pryzen niet concurrerend. En het is de levens- verzekeringswiskun- dige die, aan de hand van allerlei gegevens (waarvan de cyfers over de levensverwachtingen der mbnsen wel de belangrykste zyn) kan uitrekenen, hoe hoog de premies dienen te worden berekend om iedere verzekerde ge middeld evenveel uit te keren als hy aan premies met renten heeft betaald. Toch speelt in dit hele bedryf een factor mee die in de verzekerings- wiskunde niet kan worden gecalcu leerd en die zich toch wel erg duide- lyk aan de kant van de verzekerings- maatschappyen heeft geschaard. Dat is het onloochenbare feit van de voortdurende waardedaling van de munt. Zeker, niemand zal durven en kunnen ontkennen, dat er ook perioden zyn aan te wyzen, waarin de waarde van het geld een styging vertoonde, zoals in het begin van de dertiger jaren viel waar te nemen, maar in de eerste plaats voltrok dit fenomeen zich slechts gedurende TOCH IS HET ZO! korte tyd en voorts heeft een derge- lyk verschynsel niets afgedaan aan de algemeen dalende tendens die ge durende ruim een halve eeuw in versterkte mate is waar te nemen. Het is werkelyk niet overdreven, te beweren dat de koopkracht van de gulden op dit moment nog slechts een ruwe 20 is van de waarde die de munt in het begin van deze eeuw had. Zou iemand zich byv. in 1910 hebben verzekerd, dan diende hy te betalen met guldens die een veelvul dig hogere waarde hadden, dan de guldens die hy in byv. 1950 van de verzekeringsmaatschappy uitgekeerd kreeg. Gerekend naar koopkracht van de door hem betaalde guldens zou hy in het midden van deze eeuw niet bijv. 1000, maar 5000 moe teen ontvangen. Volgens het aequi- valcntiebeginscl krijgt hij echter zijn 1000. En de rest is een extra voordeeltje voor de verzekerings maatschappij die nu eenmaal de conjunctuur mee heeft. Iemand kan hiertegen aanvoeren, dat een gulden een gulden is en dat de maatschappy, indien zy guldens niet in stoffelyke waarden zou om zetten, dit extra voordeeltje zou ont gaan. Dat is volkomen juist, maar ieder weet toch wel, dat een solide maatschappy de ontvangen gelden moet beleggen in obligaties, aande len, hypotheken en onroerende goederen. En juist deze laatsten heb ben een halve eeuw lang zo'n plezie rige waardevermeerdering ondergaan, waardoor zulke profitabele winsten konden worden gemaakt. Over profitabele winsten gesproken, een lezer zou graag weten hoe ryk de befaamde Crassus destyds was. ook de reddingboot „President Jan Leis", Scheveningen Radio en de Se- mafoor. Op het strand, waar de wind met meer zo angstaanjagend loeide, zocht men gisteravond al naar de lichamen van de vijf slachtoffers. Het zijn de 43-jarige kapitein A. Westers uit Suf folk (Engeland), de 19-jarige „best man" J. Schokkenbroek uit Stadska naal, de 17-jarige matroos J. Sturm uit Vlissingen, de 19-jarige matroos onder de gage F. Kats uit Den Haag de 16-jarige kok A. L. Hofstra uit Leeuwarden. Het kapseizen van de 198 ton meten de coaster, die eigendom was van de rederij Bermuda te Delfzijl, moet voor oor hun schip vechtende mannen en volslagen verrassing zijn geko- Met z'n vijtven moeten ze in de half dichtgespijkerde stuurnut hebben gezeten, toen de „Bermuda" zich niet meer kon oprichten. Met z'n vijven moeten ze in die zelfde kleine ruimte verdronken zijn, want niemand van hen heeft de tijd gehad zich eruit te wrin- :n en overboord te springen. GOEDE ZEELIEDEN Buitengewoon goede zeelieden moe ten het zijn geweest, stuk voor stuk. Dit althans was de inhoud van de lof, die de 68-jarige sleepboot-kapitein hen toezwaaide, toen hij met ogen, die rood waren van het turen, zijn schip de betonsteiger van Hoek van Holland afmeerde. ,Jk heb zelden zo iets gezien," zei Maarten van Rijswijk, die vijfenvijftig jaar op de zeven zeeën heeft gezwalkt en wie geen ervaring is bespaard gebleven. „Ze stonden met z'n drieën op de kop van het schip om de staaldraad rond de bolder te draaienHoe die kerels op de been zijn gebleven, begrijp ik niet, maar ze klaarden hetDe eerste keer deden ze er nog geen vijf minuten over en toen ze het voor de tweede keer moesten doen door de kracht van het water hadden we de voorbolder eruit getrokken was het karwei weer binner vijf minuten gedaan..." e „Bermuda", met een lading brouwgerst van Kingslynn (Engeland"» naar Antwerpen onderweg, verkeerde al sinds half vijf gistermorgen in moei lijkheden. De kapitein, die waarschijn lijk Hoek van Holland als vluchthaven wilde gebruiken, zocht toen contact met de loodsboot voor het verlenen van as sistentie, doch deze kon hem niet wor den verleend, omdat de storm tot wind kracht twaalf was aangewakkerd. De reddingboot „President Jan Leis" voer daarop uit, maar geen van de beman ningsleden wilde eraf, ofschoon hel schip een slagzij van twintig graden maakte en de kapitein seinde, dat er een meter water in de machinekamer Tot het middaguur bleef de redding boot om het gehavende scheepje cirke len. Schipper Willem van Seeters keer de toen naar Hoek van Holland terug, daar hij, in overleg met de agent van de Reddingmaatschappij, zijn mannen niet onnodig wilde afmatten, temeer cm- dat de woeste zee een nieuw beroep op hen kon doen. Ook de hulp, die de om zeven uitgevaren sleepboot „Gele Zee" „Bermuda" deed, werd aanvankelijk af geslagen. VASTGEMAAKT „Om twintig over een," verklaarde kapitein Van Rijswijk, „maakten voor 't eerst vast... De kapitein vai „Bermpda" had toen zijn rederij opge beld en gezegd, dat hij het zonder hulp niet langer redden kon... Met de kop op de zee zijn we hem toen gaan sle pen bij windkracht negen tien... A' les ging goed tot een uur of twee. Vermoedelijk door een hoge zee trokken we toen een voonbolder -uit het dek, waardoor we weer los raakten We hebben onmiddellijk de tros in gehaald, zijn opnieuw naar hem toe- gestoomd en om vijf minuten over half drie zat hij weer vast... De ka pitein van de „Bermuda" heb ik toen gemeld, dat er wel een groot stuk water voor de Waterweg stond, dat hij naar binnen kon, als hij dat „Als i de geteerde kiel van gewild hadden, hadden we morgens af kunnen halen," vertelde de schipper van de „President Jan Leis", Willem van Seeters. „Maar het heeft niet zo mogen zijn... Jam mer! Zonde!De mannen zagen hun gevecht met de golven blijkbaar optimistisch in en meenden er schip en leven af te kunnen brengen Toen ik voor de eerste keer langszij kwam, hadden ze nog niet eens zwem vesten aan DRIE KEER Drie keer waren Willem van Seeters zijn mannen buitengaats geweest. De eerste keer 's morgens vroeg, op tornend tegen hoge en zware zeeën, die met de kracht van geweldige moker slagen op hun notedopje aanvielen. De tweede keer 's middags, toen ze nog naar een uur terug waren en door de Gele Zee" als „stand by" wart geroepen. De derde keer nog middags, nadat ze wegens een lek de schoorsteenpijp waren terugge- erd, maar zich bij het bericht over het plotselinge kapseizen van c ter onmiddellijk naar de plaats ramp hadden gespoed. Vermoeidheid en vooral teleurstelling aren op hun gezicht te lezen. „We troosten ons met de gedachte," zei stuurman Piet Grootenboer, die nog niet zo lang geleden Toon Troost gevolgd, „dat, ook al waren we dens het kapseizen geweest, we e aan zouden hebben kunnen doen... iNie- mand heeft gelegenheid gehad in het water te spring in... Met man en muis het schip de diepte in gegaan..." 'oor de duisternis gisteren inviel, werden de naspeuringen op het water opgegeven. De „Gele Zee" ging de „President Jan Leis" ook de helikopter, die door het vliegveld Valkenburg was gestuurd, gaf zijn speurtocht boven de woeste golven op. Even leek heter nog op, dat de reddingboot nog niet genoeg had gehad. Hij werd, voordat hij kon afmeren, de binnenkomende coaster „Mar- gedirigeerd, die met lichte slagzij langs de Noorderpier trok en waarvan de gedragingen de wachtpost niet be vielen. Het schip voer echter zonder moeilijkheden verder en eindelijk kre- de mannen in hun gele oliepakken zwemvesten hun zozeer begeerde 50.000 voor „eet meer spek' Het produktschap voor vee en vlees heeft gisteren besloten, een bedrag van 50.000 beschikbaar te stellen voor een propaganda actie, met het doel het spekverbruik in Nederland te bevorderen. Deze actie zal wor den georganiseerd in samenwerking met het bedrijfschap voor de slage rij. ALS U. KEELPIJN HEBT ROTERSEPT! De golven hebben zich wederom bo ven enkele zeelieden gesloten: de meesten jongemannen, bijna kinde- nog. Hun schip is, vermoedelijk door het doorschuiven van de lading, die zelfde golven verdwenen, maar op de lippen van de tientallen mensen, die dit scheepsdrama van nabij hebben gevolgd, is een bran dende vraag gebleven. De beantwoor ding hiervan houdt misschien wel een aanklacht in. Waarom heeft de be manning, of althans een deel ervan, niet op tijd de coaster verlaten? Ge legenheid is er te over geweest, ook nadat de „Bermuda" door de „Gele Zee" op sleeptouw was genomen. Maak snel voordelige kopieën met de secuur Ben Goerion steunt Adenauer op aanvraag wordt de folder „Maak het u lichter* Tover met licht" u graag toegezonden door» Ahrend N.V. N.V. Blikman Sartorlu» en door de fabrikant: Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V* te Venlo ©f haar servicekantoor Statenlaan 126, Oen Haag VANDERGRINTEN VENLO DENHAAQ BONN, woensdagavond (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl in Israël premier David Ben Goerion in de bres sprong voor de Duitse Bondsrepubliek met de verklaring, dat de rege ring van Adenauer niet mag wor den vergeleken met het bewind van Hitier en dat de tegenwoor dige Duitse jeugd niet als geheel antisemitisch is, gaf Kurt-Georg Kiezinger, minister-president van de deelstaat Baden-Württem- berg, in Duitsland een overzicht het eerste van de omvang van het antisemitisme. Volgens Kiesinger werden, na uitlok king van de hakenkruis-epidemie, 414 gebouwen beklad; 93 personen werden gearresteerd, onder wie 32 volwassenen, 54 jongelui tot 23 jaar en 17 kinderen. Blijkens mededelingen van ee regeringswoordvoerder neemt het ka binet van Adenauer nu het standpunt ln, dat de communisten een grotere rol hebben gespeeld ln de golf van anti semitisme in West-Dultsland dan neo nazi elementen. Reeds eerder had de minister defensie, dr. Franz Joseph Strauss, de communistische agitatie enkele ge gevens, verzameld door zh'n geheime dienst, laten publiceren. Hiermee liet Strauss het spook van de „geleide actie" herleven. Er ontstonden toen meningsverschillen met de Duitse minister van binnenlandse zaken, dr. Cchröder, omdat officiële woordvoerders net en niet zonder moeite de „geleide actie" hadden weg- gepraat Men herinnert zich, dat daags Kerstmis vorig jaar de Bondsregering zelf de „geleide actie" in de wereld zet te, daarby vooral denkend aan neo-n; tische activiteiten. Toen deze behalve in het geval de beide Keulenaars Strunk en Schoenen niet kon worden bewezen, moest de regering (zelfs Adenauer deed er aan mee met zyn reeds befaamd geworden „pak slaag"-rede) haar verklaringen inslikken. Prompt daarop ontdekte de gehei me dienst van dr. Strauss, dat de ac ties door communisten geleid wer den; een ontdekking die dus Ietwat ongelegen kwam. Binnenkort zal de regering een wit boek nitgeven met alle gegevens om trent de antisemitische voorvallen in West-Duitsland. In een interview met A.P. verklaar de burgemeester Brandt van West-Ber- liin (socialist en actief strijder in de verzetsbeweging), het te betreuren, dat de anti-joodse incidenten van vroe ger in betrekkelijke stilte zijn voor bijgegaan. Sommige mensen hebben gedacht, dat de incidenten bedekt zouden blijven als er maar niet over gesproken werd. De huidige uitbars ting biedt een goede gelegenheid om terug te blikken en de betekenis te doorgronden van een bepaalde perio de in de Duitse geschiedenis. Over de suggestie van Adenauer, swastika-kladders een afranseling te geven, zei Brandt: „Verklaring van een patriarch. Ouderwets en niet pas send in een staat die op wetten is ge grondvest." In Israël werd gisteren, na de redo van Ben Goerion, een motie van twee oppositiepartijen, de bestaande con tracten voor wapenleveranties aan West-Duitsland te annuleren, ver worpen. A dvprtentie Van f 26.000 nog 5,70 over Na zwerftocht Links centrum in P.v.d.A. opgeheven Het Sociaal-democratisch centrum van leden van de Partij van de Ar beid zal worden ontbonden. Op de za terdag jl. gehouden algemene leden vergadering van het S.D.C. werd een motie aangenomen waarin tot de „noodgedwongen" ontbinding werd besloten, zo is van de zijde van het S.D.C. medegedeeld. De ontbinding van het centrum is een gevolg van een op het partijcongres van de PvdA aangenomen resolutie en een nadien gevoerd gesprek van het par tijbestuur der PvdA met het bestuur van het centrum. Het voormalige hoofdbestuur van het S.D.C. heeft besloten om als commissie een onderzoek in te stellen naar wen selijkheid om te komen tot een links- socialistische studievereniging waarvan de principiële basis gelijk zal zijn aan die van het S.D.C. Het orgaan van de S.D.C., „Socialis tisch perspectief", dat twee keer per maand uitkomt, zal als onafhankelijk Levenslang voor nazi-beul Een rechtbank te München heeft gis teren de 52-jarige oud-SS-sergeant Ri chard Bugdalle tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Hem was ten laste gelegd dat hij als bewaker in het concentratiekamp Sachsenhausen de dood van 28 gevangenen op zijn gewe ten had. De openbare aanklager had ook levenslang geëist. in Dordrecht gearresteerd De Dordtse politie heeft gister avond in zijn woning te Dor drecht gearresteerd de 36-jarige boekhouder D. J. v. d. B., die er van verdacht wordt ten nadele van het bedrijf waarbij hij werk zaam was in de loop van enkele jaren een bedrag van circa 26.000 te hebben verduisterd, Van den B. was sinds 7 november in het vorig jaar spoorloos. Onmiddel lijk, namelijk nadat aan het licht was gekomen dat hij zich aan fraude had schuldig gemaakt, was hij met zijn auto verdwenen en van 10 november af, de dag waarop hij in Asperen zijn wagen had verkocht, was hij voor de politie in het niet verdwenen. Ondanks het feit, dat er ijverig naar hem gezocht werd, had de man zo bleek nu kans gezien van Eindhoven naar Parijs te reizen en vandaar naar Barcelona, Daar nam hij zijn intrek in een hotel. De man nam het er in Spanje goed van. Zo verbleef hij enkele dagen op Mallorca. Op 13 januari vloog Van den B. naar Parijs terug. Na een oponthoud van enkele dagen daar, vloog hij ver volgens naar Brussel. Daar nam hij de trein naar Nederland. Hij verbleef hier nog enkele dagen in een Haags hotel, waar hij ook op tamelijk grote voet De Dordtse politie kwam er zater dag achter, dat Van den B. zich ln Gorinchem moest bevinden. Een on derzoek daar leverde echter niets op. Omdat men vermoedde, dat de man, eenmaal weer zo dicht in de buurt van Dordrecht, zich wel naar huis zou hegeven, deed de politie gister avond een inval in zijn woning. Van den B. bleek inderdaad thuis te- zijn kon worden ingerekend. Van het bedrag van 26.000 had hij nog 5,70 over. Advertentie PAS OP KEELGEVAAR! NEEM ROTERSEPT! Advertentie De Ierse premier Sean Lemass heeft geweigerd de uitvoer van paarden naar abattoirs op het con tinent te verbieden, omdat hierbij geen sprake is van „grove wreed heid" zoals wordt beweerd. De perscampagne tegen de uitvoer beschreef Lemass als een stunt van Britse kranten. Hij gaf toe dat zijn gering er evenwel de voorkeur aan geven indien de paarden geslacht uit gevoerd zouden worden. „Dit is de soort campagne de meer sensationele Britse kranten zich zo graag bezighouden." De premier zei dat voor elk dier dat uitgevoerd wordt een verklaring vereist wordt dat het bestand is tegen de z reis. De uitvoer van oude paarden verboden. Lemass zei dat de Ierse bepalingen op de verscheping van paarden op zijn minst even streng, zo niet strenger, dan die in de andere landen zijn. De Nederlandse ambassade in Londen verklaarde, dat Nederland niet betrok ken is bij de handel in paarden. Van alle Ierse paarden die voor slacht uit gevoerd werden tijdens de laatste zes maanden van 1959, ls geen enkel paard naar Nederland gegaan, aldus de am bassade. De enkele Ierse paarden die voor slacht verleden jaar januari, maart en april naar Nederland uitge voerd werden, kwamen alle in goede conditie aan en werden op humane wij ze geslacht op moderne abattoirs. K ruisuoordpnzzol Horizontaal: 1. troep ongeordende krijgers, 5. eer, 8. voorzetsel, 9. eelt (Z. Nederl.), 10. bijwoord, 11. land in Europa, 12. plant, 13. naschrift (afk. Lat.), 16. telwoord, 18. verhindering, 20. scheepstros, 22. rivier in Engeland, 24. lusthof, 25. verdriet, 26. onderricht, 27. gem. in Limburg. Verticaal: 1. Inwendig deel van een vis, 2. deel van een fornuis, 3. wezen lijk, 4. academische titel afk.), 5. bier soort, 6. hoepel, 7. tegenstelling van scherts, 9. komt van de schapen, 11. zilt vocht: 14. pookijzer, 15. oorzaak, 17. bergplaats, 18. mandje, 19. twijg, 21. vruchtje, 23. gem. in GelderL, 25. munt in China. NU'HET KEEL-WEER IS;. ROTERSEPT! 2 3 4 5 6|7 OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. deurknop, 2. einddoel, 1 nnStduif. 4. loopbaan, 5. automaat, 6. aaronmV, 7. tandarts, 8. polsslag, 9. overwerk, 10. edelhert, 11. toonbank. 12. stam boom, 13. evenveel, 14. noodzaak. De zegswijze luidt: „De plaat poet met vitamine C de hoest van Uw kleine onmiddellijk kan verlichter».

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5