cmsrm honing- Moeten uitingen van durf moed verstikt worden? en Nederland beseft weinig van theologische nood in de wereld Brits r.k. bisschop valt geboortenbeperking aan Een woord voor vandaag Kanttekening SUCROSA Hervormd seminarium bestaat tien jaar niCH.-RD SNELFIX 2 DONDERDAG 21 JANUARI 1960 Emigratiekoerier contra Sidney J. v. d. Bergh (Van onze soc.-econ. redactie) IN de Emigratiekoerier, het or gaan van de Christelijke Emi gratie Centrale, trekt de secre taris van de Centrale, de heer T. Cnossen van leer tegen een artikel, dat oud-minister van defensieSidney J. van den Bergh heeft geschreven in het liberale blad Vrijheid en Demo cratie, waarin wordt voorgesteld de emigratie te beperken ten einde goede arbeidskrachten niet te verliezen en tegelijk te be zuinigen op de staatshuishou- In het geruchtmakende artikel suggereerde de heer Van den Bergh de liberale vertegenwoor digers en de Kamer en elders hun steun aan de emigratie-be vordering te onthouden op de volgende gronden: 1. omdat onder de emigranten het beste en energiekste deel van het Nederlandse volk vertegen woordigd is. 2. omdat bij de geëmigreerde Nederlanders in enkele genera ties het Nederlandse besef ver loren gaat. 3. omdat emigratie een verar ming van de toch reeds zo klei ne Nederlandse gemeenschap be tekent. 4. omdat nog voor vele jaren eerder een tekort dan een te veel aan arbeidskrachten dre'gt. Aan het slot van ziin artikel schrijft de heer Van den Bergh dan: ..Wij Liberalen wensen te bezuinigen op de staatshuishou ding. Laten wij uit de begroting de gelden ter bevordering van de emigratie schrappen! Er is hiermee geen Nederlands belang gemoeid: wij bevorderen slechts een blilvend verlas voor onze volksgemeenschap." Geboorteoverschot De heer Cnossen begint zijn commentaar in de Emigratiekoe rier met te vertellen hoe in de jaren 1946-1948 een kleine acht honderdduizend kinderen zijn ge boren cn hoe het geboortennver- schot in dip drie jaren 569 000 bedroeg. „Binnen vijf jaren ko men de eerste duizenden van de ze kinderen op de arbeidsmarkt. Van die achthonderdduizend zijn ruim de helft meisjes. Daarvan kan je vandaag niet zeggen dat ze geen baan nodig hebben. De arbeid van de vrouwen buitens huis, ook van de gehuwde vrou wen, neemt toe, en zal, ook in ons vaderland waarschijnlijk steeds meer toenemen. Amerika is op dit punt een triest voor beeld: constante werkloosheid ook bij hoogconjunctuur en een constant tekort aan vrouwelijke krachten, zowel in de huishou ding als op kantoor. Hot geeft te denken". De heer Cnossen schrijft dat een hoog percentage van die achthonderdduizend kinderen in de jaren 1966-1968 in het arbeids proces zal moeten worden opge nomen. Hij citeert voorts de vijfde industrialisatienota, waarin wordt gezegd dat het grote pro bleem voor de toekomstige indus trialisatie van Nederland en dus voor werk en welvaart van zijn volk ligt in scholing en vorming. Deze zijn zowel nodig voor het vormen van wetenschappelijke onderzoekers, van goede en slag vaardige ondernemers, als van goedgeschoolde en bekwame ar- Eenzijdige instelling De schrijver noemt de argu menten van captain of industry- Sidney J. van den Bergh „rusten op verouderde waarneming" en blijk te geven van „een eenzijdige instelling. 'Zonder diep op die ar gumenten in te willen gaan, zegt hij: „Een kleine studie kan de heer Van den Bergh leren, dat het percentage geschoolde ar beidskrachten onder de emigran ten der laatste jaren niet groot Daarnevens wordt, naar onze mening, uit het oog verloren, dat de betekenis van de emigratie van een veel bredere en diepere strekking is, dan in dit artikel wordt uiteengezet. Het is merkwaardig dat, ter wijl deze liberale schrijver geen wolkje aan de lucht ziet voor onze honderdduizenden jonge op komst zijnde arbeidskrachten, zijn wetenschappelijke geestverwanten de eersten zijn om steeds weer geboortenbeperking te propageren. De geschiedenis van de emi gratie leert, hoe ook bij verlies van de moedertaal, dc invloed van de Nederlanders in de jonge landen geestelijk, cultureel en economisch, zeker niet minder is dan van andere, de Engelse taal sprekende nationaliteiten. De schrijver, die nogal relaties met de U.S.A. onderhoudt, dient daarvan op de hoogte te zijn. Er zijn belangrijker dingen dan oude nationale klederdrachten, oude nationale liederen en oude nationale dansen. Bovendien zijn daar de indivi duele ontplooiing en zelfstandig heid. Het Tweede-Kamerlid de heer Biewenga, gaf daarvan bij de behandeling van de begroting een duidelijk getuigenis, gegrond op eigen waarneming. Hebben in „Vrijheid en Democratie" misschien de onvrijheid en de te weinig democratische inslag de schrijver toch parten gespeeld en is de handhaving van het lage Nederlandse loonpeil door het be perken van de op zichzelf reeds geringe emigratie, een onuitge sproken wens? Ten slotte: bezuiniging op de staatshuishouding! Jammer dat deze schrijver zo kort minister is geweest. Wat zou hij op zijn terrein, dat der de fensie. een dankbare taak heb ben gehad. Het bureaucratisch stelsel, naar men zegt, Identiek bij de huishoudingen van de Staat en van Wereldconcerns, dient niet alleen te worden beperkt, maar consequent te worden her vormd. wil de democratie zichzelf niet in het zand rijden. Doch het zou wel van een zeer pover regeerbeleid getuigen, in dien het eerst van allen „het beste en energiekste deel van het Nederlandse volk" gekortwiekt werd en de uitingen van durf en moed verstikt moesten worden", aldus de secretaris van de Chr. E m igratlee entr ale Zelfbediening Dat het zelfbedieningssysteem in de middenstand steeds meer ingang vindt, kan men afleiden uit een bericht in Textilia, het orgaan van de christelijke tex tielhandelaren. Het blad vertelt namelijk dat onlangs de eerste zelfbedieningszaak voor textiel is geopend in Emmeloord. De klanten kunnen aan de ingang een pitrieten korf nemen, de ar tikelen van hun keuze uitzoeken in de zelfbedieningskasten en carré's en bij de uitgang aan de kassa betalen. Omdat het voor lopig nog een experiment be treft, blijven enkele verkoopstr '1 paraat om de klanten terzijdfcte staan en ze met het nUuwe systeem vertrouwd te maken. Is ook voor de brandstoffenhan- del het zelfbedieningssysteem mo gelijk? Het orgaan van de chris telijke bond van brandstoffenhan- delaren heeft er wel een idee over, maar betwijfelt of dat idee ooit toepassing in de praktijk zal kunnen vinden. Het blad haalt een Frans plan aan, dat op het volgende neerkomt: De kolen zouden verkocht moe ten worden in „jerrycans", kolen- houders die wel iets weg hebben van de bensineblikken, die in de oorlog door de geallieerde legers werden gebruikt en die in Frank rijk al vrij veel worden gebruikt. Ze kunnen 15 kilo kolen bevatten en zijn handig om de kachel mee bij te vullen, terwijl ze bo vendien gemakkelijk opgeborgen kunnen worden wegens hun spe ciale vorm. Om nu het omruilen van meerdere lege bussen tegen volle te vermijden suggereert het Franse plan het plaatsen van grote kolensilo's in gebouwen met meerdere appartementen (flats e.d.). waar nog met kachels of individuele verwarmingsapparaten wordt gestookt. Zodoende zouden collectieve brandstofreserves ter beschikking van de bewoners wor den gesteld. Onderaan de silo zou een automaat moeten komen, waaraan de huisvrouw haar bus zou kunnen vullen, zodra zij een penning in de gleuf heeft gesto ken. Bij de nieuwbouw zou men reeds met de bouw van zo'n silo rekening moeten houden. §PS| HP - De Hervormde Kerk in de oecumene Ik zal niet gaan zeggen, dat de hervormde kerk het midden van de oecumene is. Dat zou ik eigenlijk moeten doen in deze feestrede. Maar die bewering heb ik al in allerlei kerken horen maken: bij presbyte rianen, anglicanen, oosters-orthodoxen. Steeds vindt men de eigen kerk het beste type van een kerk van de oecumene. En eigenlijk moet dat ook wel. Want elke kerk is overtuigd van de grote waarde van haar leer. Als ze daaraan ging twijfelen, zou zij aan zichzelf twijfelen. Aldus dr. W. A. Visser 't Hooft te Genève, secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, tijdens de feest rede, die hij bij het tienjarig bestaan van het theologisch seminarium te Drie bergen hield. Het ging over de plaats van de her vormde kerk in de oecumene. Maar daarover heeft dr. Visser 't Hooft heel weinig gezegd. Hij typeerde de voimde kerk als een verdeelde kerk Advertentie Het kan vriezen en het kan dooien Juist bij die telkens optredende tempera tuurswisselingen kan Uw sluimerende reu matiek en lendenpijn onverwachts ln alle hevigheid weer oplaaien. Wrijf Uw pijnen weg. Uw spieren weer soepel en Uw gewrlch- t de beroemde Klooster- tegelljkertijd als een kerk in op- Hij noem.de de hervormde kerk ook een theologisch overvoerde kerk. Pro portioneel gezien is in Nederland de theologische productie abnormaal, vond hij. „Het wordt eigenlijk een beetje on zinnig". In Nederland wordt nog niet werkelijk aan het oecumenisch gesprek deelgenomen. Men beseft hier weinig van de „theologische nood" in de reld. Dr. Visser 't Hooft verbaasde zich erover, dat belangrijke studies betref fende de oecumene niet uit reformato rische maar uit rooms-katholieke han den komen, uitzonderingen daargelaten. ..Wie schrijft b.v. eens een behoorlijk boek over het syncretisme", riep hij uit. Is dat één van de taken, die de her vormde kerk in de oecumene vervul len kan. de hervormde kerk zou ook kunnen leveren, die ergens in de wereld pionierswerk kunnen doen. Voorstanders vergeleken met Herman Goering De Amerikaanse persdiscussie over geboortenbeperking heeft ook Europese tongen in beweging ge bracht. Zo heeft de rooms-katho lieke aartsbisschop van Liverpool gisteren de voorstanders van ge boortenbeperking vergeleken met de nazileider Herman Goering. Dr. John Heenan verdedigde zijn gewaagde en misschien wel ge vaarlijke vergelijking met de woor den: Hij gaf de voorkeur aan ka nonnen boven boter ons wordt gevraagd het voorkomen van het leven boven het leven te verkie zen. Sprekend tijdens een tentoonstelling „Oorlog- tegen- gebrek" in Londen, zei dr. Heenan dat achtergebleven volkeren voedsel nodig hebben om hen van de dood te redden in plaats van voorbe hoedmiddelen om hen van het leven te redden. Heb medelijden met hen die van honger sterven niet met hen die bij gebrek aan preservatieven geboren worden. In de komende eeuw, aldus de aarts bisschop, kan strontium 90 dc wereld ontvolkt hebben op een wijze dat de geleerden al hun aandacht zullen moe ten concentreren op het produceren van vruchtbaarheidsmiddelen in plaats van voorbehoedmiddelen. Weg... hoestt door Wybert hoesc- bonbonj op kruidenb; Een nieuw produkt Wybert uit haarzwlt laboratoria! Met plaa- tic binnenverpakking. Vraag ze bij uw apothe ker of drogist! o*" den die niet in staat zjjn hen te den. Maar het antwoord hierop, ligt in het exploiteren van de verborgen rijkdommen van deze landen. Als er minder over gesproken werd n de achtergebleven volkeren de voor delen van de voorbehoedmiddelen te brengen en meer over het verschaffen van voedsel aan hongerige volkeren zouden de harten van de christenen ge makkelijker bewogen worden, aldus dr. Heenan. Pakistan Kennelijk is de regering van Pakistan van andere gedachten want zij heeft besloten een grote subsidie te verlenen voor de verspreiding van voorbehoed- tabletten in het gehele land om te trach ten de geboorteregeling ingang te doen vinden. Het ministerie van gezondheid is maandag "begonnen de eerste partij van 500.000 tabletten uit te reiken. Op het platteland worden zij kosteloos ver strekt terwijl in de steden ongeveer 2C cent berekend zal worden voor 16 ta bletten. „Ik zag u onder de vijgeboom", zei de Heiland tegen Nathanaël en in die ene zin vinden we het eerste wonder door Jezus verricht. Hij zag Nathanaël toen niemand hem kon zien. De plaats onder de overhangende takken van de vijgeboom was een geliefkoosd plekje voor hen die alleen met hun eigen ge dachten wilden zijn. Voor Nathanaël houdt dit niet alleen in dat de Heiland hem daar in zijn eenzaamheid heeft bezig gezien, maar hij beseft dat Christus dan ook moet weten wat hij heeft gedacht. Christus keek niet slechts tot onder de vijgeboom, maar ook tot in het hart. En dat geldt niet slechts voor deze jonge man. Dat geldt voor een ieder van ons. De Heiland weet wat ons bezielt, dat wil zeggen wat onze ziel bezig houdt. Terwijl Christus door Zijn Heilige Geest ons wil bezielen, wordt ons leven beheerst door vele andere dingen. Maar in Zijn alwetendheid weet de Heiland niet slechts dat iets ons bezig houdt, maar ook wat beslag op ons leven heeft gelegd. Niets is verborgen voor Hem. Beseffen wij dat wel voldoende? Christus zag ook u onder uw vijgeboom. Was het goed of slecht wat Hij zag? VERSCHUIVINGEN Als voorbeeld noemde hij jkvr. C. M. baronnesse van Heemstra, die een be langrijke opdracht in West-Afrika ver vult. De Wereldraad van Kerken staat voor grote vragen en problemen. Er zijn dagelijks nieuwe moeilijkheden, die men niet van zich kan afschuiven. Te genover die vele taken staan echter ook de beloften- Een beeld van het moeizame werk gaf dr. Visser 't Hooft door een over zicht te geven van wat het jaar 1959 op oecumenisch gebied had opgeleverd. Daar was de eerste publicatie over het oecumenisch concilie, dat de paus bijeen wilde roepen. Dit bracht talloze pennen in beweging, totdat bleek dat het om een interne aangelegenheid ging. Dr. Visser 't Hooft zeide te hopen, dat j ..- - het concilie zich zal uitspreken in de j oude marxisme wordt prijsgegeven, vaart en niet meer grijpen naar zin van godsdienstvrijheid en dat het 1 verder een bijdrage zal leveren voor theologisch contact met andere kerken. feilen nopen crloe „m (e erkcnnen, tiedenkbeeld „trekt" niet meer. Het Het jaar 1959 was ook het jaar van Rhodos, dat nogal verwarring oplever de inzake de verhouding met Rome. Dr. Visser 't Hooft betreurde het, dat men de verhouding van Rome tot an dere kerken teveel in het officiële trekt. betrekkingen tot de Russische kerk op een betere basis. Er bleek grotere be reidheid en openheid tot gesprek. Heb ben de kerken er wel genoeg voor ge dankt. dat de Russische kerk er veer tig jaar na de revolutie nog is en dat zij door heel Rusland heen een ge tuige van het geloof mag zijn? Bij de beoordeling van de Wereld raad vergeet men meestal, dat deze nog zo jong is. Dit jaar zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de zendingscon ferentie te Edinburgh een aarzelend be-: gin maakte met de oecumenische be weging. Nadien heeft de jonge bewe ging een Spartaanse periode doorge maakt, die eigenlijk pog niet ten einde De Wereldraad, in 1943 gesticht, is geen vorm van oecumenische hersen gymnastiek voor een groepje enkelin gen. Hij verwacht, dat de ledenkerken zullen meedoen. Het gaat er niet om de gemeente te interesseren voor de oecu mene, het gaat er om dat de gemeente de oecumene gaat beschouwen als haar eigen werk. De Wereldraad kan alleen leven van beneden af. Hier ligt de taak van de hervormde kerk, dat zij èn theologisch èn door het beschikbaar stellen van krachten de oecumene als haar eigen taak gaat be schouwen. Advertentie Voor de slanke lijn! n inde hele wereld enthoudatt Is! „Kind, dat veel vreugde geeft" (Van een onzer verslaggevers) Met grote opgewektheid heeft men woensdag te Driebergen het tienjarig bestaan van het theolo gisch seminarium der hervormde kerk gevierd. Zelden zal er op een kerkelijke bijeenkomst zoveel ge lachen zijn als hier. Dat was al zo tijdens de openingssamenkomst in de Grote kerk te Driebergen, doch gedurende de ontvangst in een ge bouw van het instituut Kerk en Wereld volgde de ene speelse op merking op de andere, zodat de lachsalvo's niet van de lucht waren. Het was verboden om leden van cu ratorium of directorium de hand te ge- wie toch feliciteren wilde, werd ezen naar een beeldengroep ln de tuin van Kerk en Wereld. I Daaruit blijkt wel. dat de stemming op dit feest uitstekend was. Welnu, dit had zijn redenen. Het seminarium, door dr. Berkhof een vrucht der ver drukking en geloofsmoed in de oorlogs- 29 In de dagen waarin dit verhaal zich afspeelt heerste tussen Engeland en Schotland trouwens een min of meer verdraagzame vrede en in het leger der kruisvaarders werd het gevoel van verbonden heid nog aanzienlijk in de hand gewerkt door ko ning Richard's begrijpende en eerlijke houding. De ze laatste immers vermeed het angstvallig onder scheid te maken tussen zijn eigen onderdanen en die van Alexander van Schotland en het gevolg daar van was. dat de vrede in de legerplaats bijna nooit door nationale wrijvingen werd gestoord. Sinds enkele tijd echter was daar enige veran dering in gekomen. Nu de koning ziek en machte loos in zijn tent bleef en zijn pèrsoonlijk gezag niet langer kon laten gelden en nu op de periode van overwinningen een tijdperk van werkloosheid volgde, schenen de vroegere meningsverschillen als vanzelf weer de kop op te steken, en lang duur de het niet of overal klonken woorden van jaloezie cn minachting. Zolang de strijd woedde was men er instinctief toe bereid geweest de onderlinge twis ten te vergeten om schouder aan schouder te vech ten voor cén ideaal, doch niet zodra werd men tot ledigheid gedwongen of men scheen te vergeten juist nu meer dan ooit aan eensgezind- ongeduld af tc reageren door elkaar met ver wijten te overladen en de legerplaats werd daar- dbor herhaaldelijk het toneel van losbrekende scheld partijen en een gespannen verhouding. Onder alle Engelse edelen die zich met Richard ln Palestina bevonden was er waarschijnlijk niet een die zich ten overstaan van de Schotten zo be vooroordeeld voelde als de dappere Sir Thomas de Vaux. Gedeeltelijk was zijn minachting te wijten aan het feit dat hij in feite grensbewoner was. zo dat hij van zijn prille jeugd af bijna onafgebro ken met de Schotten onenigheid had gehad en gc- SIR WALTER SCOTT deeltelijk ook was zijn moeilijk bedwongen haat een rechtstreeks gevolg van zijn al te eenzijdig gericht karakter. In zijn voorbeeldige trouw aan zijn vorst deed hij enigszins denken aan een ruige dog. steeds klaar om eventuele belagers aan te vallen en steeds ook geneigd tot grommen en blaffen, zodra een on gewenste bezoeker het waagde zich in de nabijheid van zijn meester te vertonen. In werkelijkheid kon Sir Thomas de verdraagzaamheid waarmee Richard de onderdanen van Alexander behandelde moeilijk verkroppen en meer dan eens gebeurde het dat hij zich verwoed op de tanden moest bijten om zijn misnoegen niet openlijk onder woorden te brengen. Niettemin bleef hij zich beheersen en vermeed het harde of minachtende woorden te gebruiken, vre zend dat hij anders zijn Koning zou krenken en dus tc kort zou schieten in zijn plicht van trouw onder- Nauwelijks had Thomas de Vaux nu de tent van de zieke Richard verlaten of hij kwam tot de ont dekking dat Richard's scherp cn geoefend oor zich niet had vergist. De muziek die ze zojuist in de tent hadden gehoord, was immers inderdaad af komstig van Ruiten, schalmeien en pauken die be speeld werden door een troep Saracenen. Meteen ook zag hij een grote troep nieuwsgierigen, staan de ongeveer in het midden van het kamp. kenne lijk geschaard rond de onverwachte bezoekers. In het gewemel van helmen en schouderstukken her kende hij nu ook de witte tulbanden en lanspunten van gewapende Muzelmannen en boven alles uit staken de vreemde koppen van kamelen en drome darissen. hoog geplant op de lange halzen die het hen toelieten over de verzamelde menigte uit te kijken. Verwonderd en tegelijkertijd kwaad om het zonderling en alleszins onwelkome schouwspel, bleef de baron staan en keek uit naar iemand die hem over de gebeurtenissen kon inlichten. Nog maar even stond hij zo uit te kijken, toen hij reeds een grote gestalte op zich zag toekomen. Onwillekeurig trok hij de wenkbrauwen op en grom de: „Dat is een Schot. Die van de Luipaard. Ik moet toegeven dat ik hem meer dan eens dapper voor zijn land heb zien vechten". Even dacht hij er aan zich om te keren en Sil Kenneth niet aan te spreken, doch in deze opzet werd hij tegengehouden, want de Schot kwam on middellijk zelf op hem toe en zei waardig: Heer Baron de Vaux van Gilsland, ik ben ge komen om u te spreken. Dat kan, antwoordde de Engelsman kort, als u het niet te lang maakt tenminste. Ik sta hier op bevel van de koning. Wat ik te zeggen heb betreft de koning, her nam Sir Kenneth. Ik ben gekomen om hem ge zondheid te brengen. De Lord van Gilsland keek de ander ongelovig aan en zei, enigszins spottend: U bent toch geen geneesheer, zou ik zo denken, heer Schot? U kunt net zo goed zeggen dat gij Richard rijkdom Sir Kenneth scheen die laatste woorden in het geheel niet op prijs te stellen, doch verwaardig de zich niet erop te reageren. Hij zei slechts: Gezondheid voor Richard is rijkdom voor de Chris tenheid. Maar ik heb haast. Dus vraag ik u op dc man af: wilt u mij bij de koning toelaten? (Wordt vervolgd) jaren genoemd, heeft zich in de tien jaren van zijn bestaan als een zeer geslaagde instelling ontpopt. Dr. A. A. Koolhaas te Amersfoort, praeses van de generale synode der hervormde kerk, noemde het een kind, waarvan de moeder (de hervormde kerk) ontzaglijk veel vreugde en wei nig zorg heeft beleefd. En prof. dr. H. de Vos te Groningen verklaarde dat het seminarium diep wortel gescho ten heeft in de hervormde kerk. „Zelfs" van de kant der oud-semina risten thans 623 in getal verze kerde dr. M. de Jonge te Blija, dat men dankbaar is op het seminarium gewéést te zijn. Welke verzekering door de aanwezigen prompt verkeerd werd uitgelegd Ja. aan spot ontbrak het niet, doch evenmin aan dankbaarheid. „Laten we geen grote woorden gebruiken", had dr. Berkhof in het begin gezegd, en daaraan heeft men zich gehouden. „Het seminarium is geen ei van Co lumbus", meende dr. De Jong, „het seminarium heeft ook het buskruit niet uitgevonden", liet hij er op volgen. „Het seminarium is niet beter dan de hervormde kerk zelf. Het is een gebrekkige maar toch een goede zaak. Wij willen vasthouden aan het schriftwoord, dat wat bij de mensen onmogelijk is, mogelijk is bij God- Want vast staat, dat deze voorbereiding tot het ambt eenvoudig een weelde is, vergeleken bij de wijze waarop dc kandidaten vroeger op dc gemeenten werden losgelaten." Waarom predikant? Dr. Berkhof lichtte toe. waarom in 1949 de synode besloot om de semi narieplannen tc verwezenlijken. Men wilde de kloof tussen universiteit en gemeente overbruggen. In oorlogstijd had prof. dr. H. Kraemer hiertoe een plan ontworpen: bij de uitwerking in 1949 speelde vooral prof. dr. S. F. H. J. ^Berkelbach van der Sprenkel een Zo kon in 1950 in het Eykmanhuis van Kerk en Wereld to Driebergen het eerste semester starten. Sindsdien zijn telkens kandidaten in de theologie, die na hun universitaire studie een leer- vicariaat van vier maanden in de ge meente hadden doorgemaakt, naar Driebergen gekomen om daar ook vier maanden te vertoeven- Intussen zijn de meeste kandidaten van traditioneel tot experimenteel ver rijkt uit Driebergen vertrokken; vaak zijn richtingstegcnstelllngen overbrugd (het seminarium is geen cenheids- worstmacliinc, zoals wel gesuggereerd werd), en er zijn vriendschappen voor het leven gesloten. Op het seminarium komt het geheel der hervormde kerk in zicht. Ook de vraag waaróm men predi kant werd. kwam aan de orde. In de meeste gevallen bepaalt de sfeer van het gezin deze keus. Soms de jeugd beweging. In de eerste tijd gebeurde het wel door oorlogsindrukken, later gaf de naoorlogse opleving van de her vormde kerk impulsen tot het predik- dat vele marxistische leerstukken on houdbaar zijn gebleken. Zo met me de leer van de absolute ver rning der arbeidersklasse. Zelfs de wordt almeer prijsgegeven. Waarbij stellig de ervaring met hier en daar tot stand gekomen nationalisaties in- rloed uitoefent. poging om een relatieve verarming Een en ander komt aan het liberalis- staande tc houden is niet geslaagd, tne ten goede. Vooral nu dit gebro- De technische vooruitgang heeft ten ken heeft met de absolute afwijzing gevolge, dat vele arbeiders hoger ge- van overheidsbemoeiing en niet meer geen „proletariërs" meer. Zo is de verwachting van prof. Zijl- De vermeerderde welvaart, waarin stra niet ongegrond, dat socialisme vele helaas nog niet alle ar- en liberalisme elkaar in de westerse dat zij geen socialistische strijdlust overeenstemming. Het humanisme meer ervoor te schamen, men hem als een „Labourman" be schouwt. ze vakbeweging moet aan dit ver schijnsel aandacht schenken. Wordt er al niet gesproken over het in het intellectuelen: „Een van de harde BLIJVENDE ONMACHT TNE gebeurtenissen van de afgelopen Als we de situatie van vandaag ver dagen hebben de onmacht van gelijken met'die van de bewogen de regering te Parijs getoond om dagen in mei 1958, is er wanneer orde op zaken te stellen in Algerije, we kennis nemen van het interview Toen generaal De Gaulle opnieuw met Massu wel enige overeen- van het leger hem zelf naar voren onder de Europese bevolking van hadden geschoven. Algerije doen toenemen, om zich met grote teleurstelling over de generaal, was er geen ernstige reden tot onge- Dit was in wezen een compliment rustheid. Nu het tegendeel het geval aan het adres van De Gaulle, omdat dreigt te zijn ondanks de lippen hij er gezonde opvattingen op na dienst, die Massu in Parijs aan De bleek te houden, die een werkelijke Gaulle heeft bewezen krijgen de oplossing van het Algerijnse probleem ontwikkelingen in Algerije een mogelijk zouden kunnen maken. alarmerend karakter. Temeer waar Een jaar lang heeft het leger zich ook de zich gaullistisch noemende niet openlijk met de politieke pro- Unie voor de nieuwe republiek in blemen van Frankrijk en Algerije Frankrijk zelf in grote meerderheid ingelaten. Nadat De Gaulle echter achter de extremisten staat, zelfbeschikkingsrecht toekende aan De wijze, waarop Massu in Parijs is de mohammedaanse bevolking van ontvangen cn het verontrustende Algerije, was het hek van de dam. interview met Massu in de doofpot En na de ernstige insubordinatie van is gestopt, versterkt de indruk, dat de paraehutistengeneraal Massu kan de regering te Parijs, waarin Dc er niet meer worden getwijfeld aan Gaulle toch zelf de leiding heeft, zich de gezindheid van de Franse strijd- van haar onmacht bewust is. krachten in Algerije. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Slochteren: J. Feunekes te Zandeweer. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude: D. Slag boom te 's Gravenzande; te Nieuwpoort: G. Blom te Meerkerk. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Drietal te Amsterdam-Noord De Elp Landsmeer: de dames M. dc Boer te Vlissmgen, M. J. Hamel te Wor- kum en M. C. Stubbe te Twisk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Aagtekerke: A. Elshout te Utrecht. Bedankt voor Amsterdam-Centrum: M Blok te Rijssen; voor Meliskerke: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid; voor Werkendam: P. Honkoop te Goes. ambt. Nog altijd blijft het gezin een sterke voedingsbodem, ook wel de per soon van de predikant. Volgens dr. Berkhof staan de stu denten uit Utrecht het dichtst bij het leven der gemeente. In Leiden speelt het kritisch bijbelonderzoek een rol, in Amsterdam de geseculariseerde grote stad. Groningen is de universiteit van de uitersten: hier komen zowel de ech te plattelandsdominees vandaan als de diepe wijsgeren. Op knooppunt Conrector De Jong merkte op, dat het seminarium niet bedoelt de oplei ding te vervangen; deze geschiedt aan een der openbare universiteiten. Daar voor is de hervormde kerk dankbaar. Maar aangezien er niets conservatiever is dan een Nederlandse universiteit, heeft men het seminarium gesticht. Het dient enerzijds tot concentratie op het hart van het evangelie, anderzijds tot concentratie op de harde werke lijkheid, die wacht. Het seminarium is geen vakschool voor de praktijk; daarvoor dienen het leervicariaat cn de eerste jaren in de pastorie. Juist door dc concentratie ligt het seminarium op het knooppunt van wegen in de hervormde kerk. Het seminarium bedoelt niet alleen de kandidaten te vormen, die een „ge ne" gemeente ingaan, maar ook hen, in het schoolpastoraat, bij de radio, het leger, het apostolaat enz. werk- Protestants ziekenhuis in Nijmegen kampt met ernstig tekort Het enige Protestantse ziekenhuis in Nijmegen, het Wilhelmina Ziekenhuis, heeft met ernstige moeilijkheden te kam pen. Onder meer door gebrek aan vol doende verpleegsters en door de concur rentie van het hypermoderne r.k. univer sitaire ziekenhuis, blijkt het sedert en kele jaren niet meer mogelijk te zijn tot een sluitende exploitatie te komen. In de afgelopen twee jaar moest een beroep op de gemeente worden gedaan voor het verlenen van een subsidie van 60.000 en ook voor 1960 is een dergelijke aanvrage te verwachten. Namens de fractie van de KVP, die in de Nijmeegse gemeenteraad een abso lute meerderheid heeft, is gisteren tijdens de begrotingsbehandeling medegedeeld. men aan deze subsidieverlening niet onbeperkt medewerking meer wil blijven verlenen. De eis is gesteld, dat het ziekenhuisbestuur binnen een jaar of twee met zodanige reorgani*atieplannen moet komen, dat een sluitende exploitatie mo gelijk is. Van KVP-zijde werd iiieraan ^suggestie verbonden dat het Nijmeeg se Wilhelmina Ziekenhuis een dependance gaat worden van het Diaconessenhuis te Arnhem. Studiedagen voor film en televisie caS.t„taticI?ting °ud-p°elgeest houdt in samenwerking met de Stichting Film- Stichting Audiovisuele °P ka®teel Oud-Poelgeest te Oegst- geest van 9 tot 11 februari film- en televisiedagen voor predikanten, onder wijzers. kerkelijke medewerkers, stu denten en andere belangstellenden. Tij dens deze dagen zal onder meer ge sproken worden door prof. dr. J. P Kruyt over de ontwikkeling van de W derne massamedia en door de heer H. Schaafsma over De opmars van de televisie. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2