Rijders strijden tegen ijs, sneeuw, bagger en de tijd Bijna akkoord over Rijnvaart Het yiucliteliiigenjaar ook op de zegels Provincie geeft een ton voor getroffenen Winst van Aku in 1959 sterk gestegen Prov. Staten geven f 5000 voor Floriade ^NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 20 JANUARI I960 Monte Carlo-rally uiterst zwaar DE TWEEDE NACHT van de Rally Monte Carlo heeft voor de deelne mers minder moeilijkheden opgeleverd, dan werd gevreesd. Ondanks gladde wegen, sneeuw en mist bereikten de meeste equipes de verschil lende controleposten op tijd. Maar de vooruitzichten blijven deprimerend. Vooral voor Centraal-Frankrijk, waar de strijd in feite gestreden wordt, [verwacht men slechter weer en opnieul sneeuw. Er zal dus nog veel van de rijders en wagens worden gevergd. De grootste problemen had tot dus verre de groep-Athene, waarvan inmiddels vier equipes zijn uitgevallen. Het traject SkopljeBelgrado was zeer moeilijk berijdbaar en enkele deelnemers namen ten slotte het verstandige besluit de wagens eenvoudig langs de kant van de weg te zetten. Tot de uitvallers behoort ook de fran- faise Jeanine Mazade, die bij de controle in Skoplje al oververmoeid bleek. Het verdere traject via Zagreb en Ljubliana zal, naar men verwacht, de Athene-groep nog verder reduceren. De nepten equipes van de groep Den .Haag zyri alle gisteren tijdig de con trole in Luxemburg gepasseerd. De Duitse rijder Siegfried Eikelmann, die verleden jaar eerste werd in ztfn klasse en thans met Peter Falk een ploeg vorm in een DKW, zei dat dit eerste stuk hoegenaamd geen moeilijkheden had opgeleverd. Tot Lqik waren de wegen vokomen droog, daarna waren enkele gedeelten in de Ardennen be vroren. „Deze rally zal verder naar het zuiden gewonnep wvden", zei Eikelmann. „In de laatste 509 km voor Monte-Carlo en vervolgens in de bergproeF'. Na een rit van 22 uur zijn in de lóóp [van gisteravond de 24 uit Warschau (vertrokken equipes bij de controlepost :aan het Leipziger centraal station aan gekomen. Hierbij zijn de Nederlanders Tak-Swaab, Blansjaar-Blansjaar en Gat- sonides-Langestraat, van wie Gatsonides jmet moeilijkheden kampte, daar de mem- jbraam van de benzinepomp van zijn Austin niet meer correct werkt. De wa gens waren alle zwaar getekend door de sneeuwstormen, waaraan ook dit con- tingent toch niet was ontkomen. Somber I De sombere berlohten, die de Athene- 1 starters in Skoplje ontvingen over de [weersomstandigheden en de toestand van de wegen op de route naar Belgrado bleken maar al te waar. Sneeuw en ijs waren hun grote vijanden en vier van j de veertien equipes drie Franse en een Zwitserse werden door de elementen verslagen. Boveidien werd de Franse damesequipe- De Cnrfcanza-Hustinx-Geor- j ge bij de controlepost in Belgrado ge diskwalificeerd, daar zij 71 minuten te laat binnenkwam. In de hoop, dat er met j hun enige clementie zal worden be- i tracht in verband met de wegomleg- gingen in Griekenland, zijn de Fran- gaises doorgereden, op weg naar het volgende doel: Zagreb. Mevrouw de Cortanza-Hustinx, die tweemaal de damesprijs heeft gewonnen, zei: „Het was bij-zonder zwaar. De wegen waren nagenoeg onberijdbaar", welke woorden werden bevestigd door De Luig I Villoresi, de vroegere Italiaanse auto renner, die van mening was, dat op de wegen de sneeuw onvoldoende was ge- ruimjl', terwijl zij (bovendien veel hinder hadden Ondervonden van vrachtauto's1 op dc route. Öok voor het traject grado-Zagrcb waren de vooruitzichten somber: sneeuw ,cn ijs. 1 De Glasgow-starters, van wie de En-, gelsman Cooper anderhalf uur te vroeg was, hadden bij hun aankomst te Dover eohter weinig te vertellen. „Het wa een plezierritje op een zaterdagmiddag op 't platteland", zo karakteriseerde een van de deelnemers de 915 km lange rit I van Glasgow naar Dover, waar de rally- rijders scheep gingen naar Boulogne. En juist op die boottocht hadden ze het iet zo erg voorzien, want Het Kanaal as ruw en van de gedroomde rust zal let zo erg veel gekomen zijn. Van alles veel Slecht weer had wel de groep-Oslo, aarvan nu nog 86 equipes aan de rally deelnemen. De Engelsman Eric Brink- nan typeerde de omstandigheden zo: ,We hebben nn alles gehadregen, ijs, meeuw en bagger. Soms konden we ge- jvoon niets meer zien". Maar anderen verklaarden laconiek: „Op de grote gen konden we voortdurend 120 tot 130 km/uur rijden. Het grotoste probleem de ruiten schoon te houden. er van de 86 equipes hebben zich niet binnen oe tijd in Frankfurt gemeld. Bij Blois ondervond de groep Frank furt veel tegenslag. Er was namelijk niet voldoende hotel-accomodatie voor deelnemers, die enkele uren wilden sla pen. Ten zuiden van Buoges, in het Cen traal Massief ligt veel sneeuw en zijr de wegen be-ijzeld. Bovendien melddt Chamb'ery, de startplaats voor alle equipes voor de gemeenschappelijke route, gisteravond laat sneeuwval. De wegen in Frankrijk zijn glad, zowel door sneeuw als door ijzel. Van de 12 ploegen, die in Frankfurt Academische examens AMSTERDAM. VU., 19 januari slaagd voor geneeskunde le ged E H Dereksen. Amsterdam; mej, J M Neef; j Amstelveen: B J Wiggers, Zwanenburg" AMSTERDAM, G U19 jannuaTi Ge slaagd voor doet. geneeskunde: M J Raar. Zaandam; J F van der Bruggen. Haarlem, mej K z M Szell R .T G Ponsen. F H B Tuijnmart. mej N Wei, mej G Ferwerda. J J' Dijkstra, mej Y C M Slijper, J L I Dulfer. mevr C Noorbergen-Andriesse. T I W van Gelid eren. A Polk. J J Root. Th Asberg. M Haptog, mej- T H N Ang, T K GRONINGEN. 19 jam voor wiskunde M O. B Zandberger Heuveln. Drachten Oosterwolde (Fr apothekei ri Geslaagd ïej M C Brada. Burg. Stadska- Klngma- Sneek: G W Kaufm: gen; K H N Noordhoek. Groningen: H Tammes. Vlagtwedde Geslaagd voor kand 6oeiale wetenschap pen: mej. J R Dijkstra. Cornjum: J West hof. Groningen Doet. economische wetenschappenA P Houtzager. IJmuiden. Kand economische wetenschappen: J de Ble. Hattem en S E de Jong. Haren (Gr cum laude UTRECHT 19 januari Geslaagd voor kand. tandheelkunde: H B Baardman, Rot terdam! C G van Bemmet, Harmeien: G J L, Buurman Vreeswijk; J G H Cuypers Sittard: C P Engel, Woerden: M W Geer- lings. Winterswijk; M Hendrikse, Baarn; L J Hoogkamer. Utrecht: B Th H Houben. Utrecht: P B Janse. Amsterdam: L W Noo- teboom. Leersum; mej W J Paauwe, Den Haag: L M van Poppel, Breda; P L A San-wei Hilversum: O M E Wikkeling. Utrecht; H Kwaklkelstein. Vlaardii M Kalkman, Bunnik: J van Slagere (Fren mej M Hubatka, Dqom Faillissementen (Uit de lijst van Van der Graaf Uitgesproken: B J J van Vugt, 6 bakker. s Co) Blokstraat Jacobs: Jac Krigt weg 1612, Den Helder, cur- mr F H Fer guson: J Wiësenekker. loodgieter, W Kooi- laan 12, Huizen, cur mr L J Heijinga. Hilversum; mevr wed G Dijks-de Boer. h/o Van Ouds de Herberg 't Huys de Vraegh, Rietwij'kerstraat 11 h6, A"dam, cur mr. L C v d Plas Vernietigd: .PC Fens, schipper, Lemmer. Opgeheven:"J: SUvltis (v/h café). Leeu- Gcclndigdr N V Confijterf) Barmt J Nieu- wenhuls, Vinkenstraat 39-44, A'dam, conc crcd. nihil; P L Baks, houthandel, Noord- Gcëlndlgd: W J van Beek, meubelfabr Apeldoorn: C Hoi, hulsschilder. Pr Hen driklaan 36 Zeist, conc cred nihil; N.V Garage het Oosten, Pontweg 5. Aalsmeer, fa Transportbedrijf De Verwachting. Nw Vennep; NV Ozecu. Herengracht 499 Am sterdam, conc cred 5,3 fa Aannemers bedrijf Gebr Van Wijngaarden. L de Co- 53. Surséance: onfcw- akkoord gedep door Metaa w ind Mio N V Oosterhout, vorde ringen uiterlijk 26/2, bewindv. mr J B Dusink, beslissing 18/3 10 uur- door N.V Krohmes, Fabr- schoorsteen- en ovenbouw bedrijf, Coebo om singel Moeilijkheden ook op liet water De 72 deelnemers die In Glas gow waren gestart, hebben een bijzonder onprettige nacht gehad. De overtocht van Dover, waar zij gisteravond na een rit van 915 km arriveerden, naar de Franse kust plaats Boulogne werd namelijk door de hevige storm In Het Ka naal voor de meeste rijders (en zelfs ook voor de bemanning van de ferrybooteen beproeving. De Maid of Kent waarmee de over tocht werd gemaakt, arriveerde 20 minuten te laat In Boulogne, waar de verdere formaliteiten tijdens een felle hagelbui snel werden afge wikkeld. De ryders zjjn daarna op weg naar Centraal-Frankrijk ge gaan, waar nieuwe beproevingen startten, liepen de equipes Grand-Dixen en Unger-Knoop in Boulogne strafpun- ten op. De rijders ondervonden veel last van de zeer harde wind langs de Franse kust. Ook de groep-Frankfurt gaat nu via Blois naar Centraal-Frankrijk, waar inmiddels de equipes uit Glasgow Bour ges zijn gepasseerd. In Mauriac, waar de deelnemers in de loop van de avond worden verwacht, begint de gemeenschappelijke route voor de groepen Glasgow, Frankfurt, Lissa bon, Parijs, Den Haag en Rome. Pech De groep-D e n Haag (9 wagens) arri veerde vanmorgen bij de controle in Bou logne. Daar werd de Nederlandse eq-uipe MegensVan den Berg een der wei nige ploegen met een Volkswagen voor de tweede keer wegens tijdsover schrijding bestraft. Teleurstellend voor Nederland zijn de berichten over Maus Gatsonides die zijn 16e rally Monte Carlo in Warschau be gon. Gatsonides bereikte weliswaar de controle in Frankfut, rdoch met een lekke benzinepomp, die onmogelijk gerepareerd kan worden. Bovendien veroorzaakte een steen een gat in de vloer van zjjn Austin. Gatsonides gaat verder, maar veel hoop had hij toch niet meer. Van de groep-Parijs (40 deelnemers) liepen inmiddels de combinaties Marchamt —Perham, La Rose—Hebei en Colucci— Scaliem strafpunten op. De damesequipe Louisette Texier—Helene Oherret was bovendien bij een ongeluk betrokken en zal waarschijnlijk de strijd staken. Meter sneemv Van de 31 deelnemers, die Lissabon als startplaats hadden, bereikten er slechts 28 on tijd de laatste controles. Vele wegen in Spanje één meter sneeuw bedekt en er werd dan ook zeer veel van de rijders gevergd. Sommigen onder wie de Frai Marcel Becquart konden hun wagens niet op de weg houden, maar de mate riële schade valt over het algemeen mee In Noord-Spanje zijn de wegen goed. De R o m e-starters (7) hadden het min der moeilijk. Ondanks de sneeuw en lage temperaturen waren de wegen Noord-Italië goed berijdbaar. Alleen de Fransen Noix en Thevillier liepen straf punten op. Over tijd Uit Belgrado kwam het bericht, dat zich daar slechts vier equipes op tijd bij de controle meldden; de Franse ploegen Trautmann—Chevron, Jouanneaux—Le- blamc en LaurentGallier en de Zweedse ploeg Andersson—Anzil. De overige equipes hadden achterstanden varieerden van 7 minuten tot ruim uur. Er waren toen nog elf equipes strijd. Maar kort na Belgrado moest ook Jouanneux opgeven, wegens een mecha nisch defect. Behalve JouanmeuxLeblanc werden ook MaurinMasoaro (Fr.), Jea- nln MazadePierre Gay (Fr.) en de Zwit ser Max Baur, die voor Belgrado een aan rijding had met een militaire vrachtwa gen, vam de deelnemerslijsten geschrapt. De groep-A t b e n e, die gehandicapt was door een tijdvergende omleiding op Grieks grondgebied, heeft inmiddels de organisatoerem vanuit Belgrado telegra fisch verzocht de tijdslimieten te herzii hoor 11/3 K de Waard. 11.30 v bewindv. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft meege deeld dat bij de gisteren in Bennekom gehouden Duits-Nederlandse bespre kingen in zoverre vorderingen zijn ge maakt over het probleem van de vaart op de Rijn dat verwacht mag worden dat dit vraagstuk niet langer een belet sel van' belang zal vormen voor de tot standkoming van de algehele oplossing van de tussen Nederland en de Duitse bondsrepubliek bestaande kwesties. De besprekingen waaraan van Nederlandse zijde werd deelgenomen door de staats secretarissen 1 0,1 1 buitenlandse zaken t Carlo Schmid over antisemitisme Onderwijzers en ouderen bleven in gebreke Op de eerste vergadering van Bonds dag sinds het kerstreces hebben de afge vaardigden stormachtig de verklaring begroet dat de antisemitische incidenten :n schande voor West-Duitsland z\jn. Het aipplaus valgrdie op een venklamimg nn vice^prestiidienrt Gamlo SchmiLd, die be toogde diait zolang oudere onderdanen en omderwijaans in gebreke blijven de jeugd te lichiben over die verschrikkingen het naai-tijdperk „ons volk niet ge zond zal zijm". Duiteliamd moet rich zui veren vam aiLLe sporen vam het nazisme, imdlion het een gezond Lid vam de demo cratische gemeenschap wil wonden. Sclimdd spraik namens de door riekte afwezige voonziibber Eugen Gensrtemaier en nmens alle vier pamtijen die in de Bonds- ïg vertegenwoordigd zijm. „Wij Duiiitsens hebben niet het reohit de schuldigen (vam incidenten buiten Duits land) met dc vimger ma te wijzen, omdat nier zes miljoen Joden vermoord zijm. Dengelijke incidenten zijm hier schande lijker dam elders". Schmid zei d'ait de meeste Inciideniten het werk geweiest wamen vam vlegels en op sensaitae beluste mensen. Zolang echiter deze incidenten voorkomen moeten de oudemen onderdanen en de onderwijzers verantwoordelijk gesteld worden. „Over. het verleden moet de waarheid verteld worden. Zolang men er over praat dat het misschien drie l.p.v. zes miljoen joden waren die vermoord werden, zolang één enkele moord niet veroordeeld wordt, zijn zelfs zij die met schone handen door dc nazi-periode zjjn heengekomen, in ge breke gebleven". Scbmiid merkte o-p dat uiibimg gegeven hadden aam hum 9pijit dat die wereldpers zoveel aandacht geschon ken heefit aam de nazi-aohtrige incidenten. „Maeir men moert niet vergeten dart er toestanden zijm dart zelfs de hellehonden wakker gemaakt moeten wonden. Sl-ecbts door het kwaa d aam de kaak te sbellLen, kan men het verbannen'" verkeer en waterstaat, dr. H. R. Houten en de heer E. G. Stijkel, en Duitse zijde door ambassadeur dr. Lahr het ministerie van buitenlandse za- en de staatssecretaris van verkeer, prof. dr. Seiermann. zijn in een prettige sfeer verlopen. Overstroming Tuindorp in Eerste Kamer (Va parlemtasredactie) Tijdens de gristenilddag gehouden verga dering van de Eerste Kamer hebben de voorzitter mr. J. A. Jonkman en de mi nister van binnenlandse zaken mr. E. H, Toxopeus, enkele woorden gesproken n.a.v. de overstroming in Tuindorp-Oost- Mr. Jonkman uitte zijn deelneming met de getroffenen en zei dat de ramp ons geleerd had, dat we t.o.v. de gemeen schappelijke vijand het water - uiterste waakzaamheid in acht mo Minister Toxopeus zei o.m. dat ;edachten natuurlijk uitgaan naar de ersnoodramp van 1953. Toen echter de natuur de oorzaak en nu was het nog onbekende oorzaak, die catastrofale gevolgen had. Wij kunnen niet waakzaam genoeg zijn, u gebleken is dat niet alleen de n; as in een ramp kan storten, maar dat het ook op stille dag mogelijk is door het water te worden beslopen, zo zei minister Toxopeus. Over de n.a.v de ramp geuite kritiek zei de bewindsman: Kritiek is makkelij ker dan de kunst. ivankelijk bestond de indruk dat er wanorde heerste bij de hulpverlening La- echter, zo zei mr. Toxopeus, kreeg het gemeentebestuur vaste greep op de DE RAMP IN TUINDORP-OOSTZAAN Als bijdrage ter leniging van de nood der getroffenen van de watersnoodramp in Tuindorp-Oostzaan te Amsterdam heb- de provinciale staten van Noord holland gistermorgen beslóten 100.000, beschikbaar te stellen. De commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, beantwoordde de vragen van mr. J. Roelse (soc.). Hij zeide onder meer: De Noorder IJpolder, waarvan de gronden grotendeels in handen van Am sterdam zijn, is een gereglementeerd wa terschap, dat, naast het oppertoezicht van de Kroon, onderworpen is aan het toezicht van de provincie. Op grond van hun inrichting behoort het tot de taak van de waterschappen hun boezemwater-keringen in goede staat te onderhouden. Zij zijn als autonome lichamen bevoegd in hun keuren of po litieverordeningen voorschriften op tt nemen ter bescherming van die waterke ringen. Ook de Noorder IJpolder heeft dit gedaan. De waterschapsbesturen be horen er regelmatig op toe te zien dat de waterkeringen in goede staat verke ren en dat de keurbepalingen worden nageleefd. Dit toezicht behoort niet tot de taak var het provinciaal bestuur. Wel oefent de provinciale waterstaat. bijzondere omstandigheden daar toe aanleiding geven, een zekere con trole over de boezemwaterkeringen uit en rapporteert indien een waterschap zijn taak niet naar behoren blijkt te vervullen, hieromtrent aan Gedeputeer de - Staten. Zodanige controle Is een jaar geleden, in verband met de plannen tot inrlch- iljkanaal H als ligplaats woonschepen, gehouden over de water kering van de Noorder IJpolder, waar geen gebreken aan de dag zijn ge treden. Dc oorzaak van de ramp is aar Gedeputeerde Staten nog onbekend. Proces tegen Pope verdaagd Het proces tegen de Amerikaanse vlie ger Pope voor de krijgsraad te Djakarta is tot de eerste februari opgeschort, daar de aanklager de getuigenverklaringen wil bestuderen. Tot nog "toe zijn zeven tien getuigen gehoord, dié verklaarden, dat Pope zou hebben deelgenomen aan verscheidene bombardementen en be schietingen. Pope werd 18 mei 1958 bij Ambon neer geschoten en houdt vol, dat hij in dienst van de opstandelingen slechts aan 1 aanval op een vliegveld had deelgenomen in tegenstelling tot de tegen hem inge brachte getuigenverklaringen. Uitspraak inzake ongeluk op Tjiluwak De raad voor de scheepvaart te Am sterdam heeft uitspraak gedaan over het ongeluk aan boord van het m.s. Tjiluwah o-p 3 februari 1959 te Tandjong Priok. Bij een bootoefening was namelijk een boot met twee matrozen uit de takels geval len. Een matroos werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar hert kenhuis overleed. De raad verklaarde, dat het ongeluk was veroorzaakt, doordat men de boot was gaan strijken, terwijl deze niet in de takels hing, doch slechts door sjor- rings op haar plaats werd gehouden. Volgens de raad zijn er ten opzichte van de derde stuurman, die de leiding van de oefening had. onvoldoende aan wijzingen van schuld. Geval Joke Haanschoten Putten heeft geld nog niet terug De onkosten die de gemeente Putten heeft gemaakt in het geval waarbij Joke Haanschoten radioactief werd besmet, groot f 11.000, zijn nog steeds niet terug betaald. Een vordering die werd ingesteld tegen het desbetreffende ziekenhuis te Utrecht werd nog steeds niet voldaan. De inning van dit bedrag is daarom in handen gesteld van 's lands advocaat mr. P. Goudsmid. Het bedrag van f 11.000 is de som van f 5.000 voor het gedeeltelijk afbreken en later herstellen van de ning, alsmede vervanging van het bilair en dergelijke, f 4.000 voor afzetting en afdekking met plastic enz. en f 2.000 voor verteringen, hoofdzakelijk militaire, telefoonkosten, vervoer en dergelijke. De Provinciale Staten hebben gistermor gen de afgebroken zitting van verleden week voortgezet, wederom onder presi dium van mevrouw Chr. A. de Ruyter- de Zeeuw, omdat de commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz nog niet geheel hersteld is. Gedeputeerde mr. H. van Riel, die vorige week eveneens wegens ziekte afwezig was, woonde de vergade ring thans wel bij. Ged. Staten werden allereerst gemach tigd 5000 beschikbaar te stellen voor prijzen en bekroningen, ten behoeve van dq internationale, tuinbouwtentoonstelling V,Flortèdè"" die van' 25 mèart töt én met 25 september in Rotterdam wordt gehou den. De heren A. Vlasboom en H. van Rossum (bei-den s.g.) wensten geacht te worden tegenstemd te hebben. De heer Van Rossum verklaarde tegen dit voor stel te zijn, omdat het in de bedoeling ligt de expositie ook op zondagen open te stellen. Dit behoefde volgens hem niet, de Jaarbeurs is ook op zondag gesloten. De zondag wordt steeds meer misbruikt sport en spel, is niet langer meer rustdag maar een rusteloze dag. Het houden van deze tentoonstelling juichte spreker evenwel tóe. De door Ged. Staten voorgestelde ver hoging van de tarieven voor het veer Krimpen aan de LekNieuw Lekkerland, DE WINST van de Algemene Kunstzijde-Unie is in 1959 tot 35,6 miljoen gestegen tegen ƒ21,8 min. in 1958. De omzet nam toe van ƒ223,1 min. tot ƒ236,2 min., terwijl de kosten van 200,1 min. tot 236,2 min. opliepen. In miljoenen guldens waren de cijfers: 1959 4de kw. 3e kw. 2de kw. le kw. bed'rijfsomzet 80,2 66,6 65,5 61,4 kosten 69 56,7 57,8 55,7 "lL2 9,9 7,7 5,7 baten deelnemingen 3,9 7,6 1.4 0,2 div. baten en lasten 1,4 0,7 0,4 16,5 17.5 9,8 6.3 belasting 5,7 4,8 4,1 2,7 netto-winst 10,8 12,7 5,7 3,6 kapitaal 125,3 114,6 114,6 113,2 Winst per American share in dollars: (1958) 1,13 1,46 DIT JAAR zal in het teken van de vluchtelingen staan, en is reeds als vluchtelingënjaar geken schetst in de filatelistenbladen- De U.N.O. gaf het voorbeeld, op afb. 1, verschenen op de „dag van de rech ten van de mens" (10 dec.). Deze zegel luidt de actie in, en zal door de uitgiften van 43 verschillende landen gevolgd worden. Het ontwerp is simpel: twee be schermende handen, groot en sterk, boven het hoofd van een ontheemde. Van de 43 landen, waaronder ook Nederland, die allen op 7 april met een zegeluitgifte komen, is alleen het ontwerp van T u r k ij e nog maar bekend: afb. 2: een frisse boom, die kleur geeft aan de kleur loze eenvormigheid van een gesti leerd barakken kamp. Ghana, de in postzegelopzicht zeer ijve rige jonge Afrikaanse republiek, wijdde een serie zegels aan de beheersehaps- raad der V.N. (afb. 3). Deze lawine van zegels sinds de zelfstandigheid reeds uitgegeven, door de vroegere Engelse kolonie Goudkust, kan moeilijk aan de president en zijn postministerie in Accra geweten worden, maar komt voor rekening van een handige Ame rikaanse caeaohandelaar, Manfred Leh- mann, voor wiens influisteringen de op postaal gebied nog onwetende jonge staat bezweken is! Deze handige Yankee verzorgt alle zegel uitgiften, laat geen gelegenheid voor speciale emissies voorbij gaan, en voert een handige propaganda om ze aan de man te brengen. Ook Togo en het sinds 1 jan. zelfstandige Kameroen be zweken.... en wat veel beschamender en bijna onbegrijpelijk is: ons rijksdeel Suriname!! Het is volkomen onbegrij pelijk maar sinds kort worden zegels met de beeltenis van onze Koningin Juliana vanuit Amerika door een cacao- man versjacherd. De jonge zelfstandige staat Guinee, die bij de Gaulle's enquête als enige Franse kolonie „neen" zei tegen Frank rijk is ook vol ijver! Ook daar willen ENGELSE MODE Grootmoeders grijs maakt jong TIE LONDENSE modeontwerpers blijven hun hardnekkige strijd met Parijs volhouden. De week vóór de Parijse shows is in Londen het grote ogenblik aangebroken, dat het schoons, dat Ui diep geheim in ateliers is vervaardigd, wordt getoond. Men had aanvankelijk de hoop. dat de Amerikaanse inkopers, de beste klan ten, dan eerst naar Londen zouden komen, voordat zij naar Parijs vlie gen. Omdat dit echter niet geheel volgens de plannen verloopt, willen de Britse ontwerpers nu na de pre sentatie in Londen eind januari een gezamenlijke shoio in Parijs zelf ge ven. Ech vermetel voornemen! De Londense mode-ontwerpers zijn een hechte gemeenschap, die in een heid sterkte zoekt Zo hebben zij dit jaar voor de zomer het grijs als zo- merkleur gekozen. Norman Hartnell, de befaamde kleermaker van koningin Elizabeth, heeft verklaard: „Grootmoeders grijs is nu het symbool van de jeugd". Hardy Amies, de man die de volmaak- ste tailleurs maakt, voegde eraan toe: „Een grijze schoen maakt de voet klei- ui tie". In Rayne House aan de deftige Bondstreet werden de collecties ge toond in naar lavendel geurende De taille, door een brede ceintuur geaccentueerdis in ere hersteld, de schouderlijn is versmald bij dezi ste getoonde modellen. Lange en heel lange handschoenen behoren gedra gen te worden en de hoeden zijn licht en luchtig. Ze worden ver naar voren gedragen. De modist van de koningin, Aage Thaarup, zeide nuchter: „De vrouwen hebben er genoeg van om puddingvormen te dragen". Wijziging van cle c.a.o. kleinmetaal Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring verleend aan de voorgestelde loonsverhoging van 5 pet voor het smeden- en metaalbewerkings- bedrijf en het isolatiebedrijf, alsmede aan een loonsverhoging van 4 pet voor het elektrotechnisch bedrijf. De nieuwe lonen gelden met Ingang van de eerste volle loonweek op 20 januari. De goed keuring van de tussen de partijen over eengekomen loonsverhoging van 5 pet in het automobiel- en garagebedrijf, het motorenrevisiebedrijf en het carrosserie- en- wagenbouwbedrijf, wordt zeer spoedig verwacht. stuitte op sterke tegenstand. De heer F. J. G. Spieksma (kath.v.) en de heer S., Groenendijk (comm.) wensten de door de Staten in 1957 voorgestelde tarieven zeker voor een jaar te handhaven. De heer N. v. (d. Brugge (a.r.) was van mening dat de tarieven voor dit jaar weer een drama gaan worden. In 1953 was er op de exploi tatie van herstel een tekort van 74.000; in 1954 werden de tarieven met 50 tot 65 procent verhoogd; in 1957 werden de tarieven weer verlaagd, doch nu er in 1959 weer een tekort van 129.000 is, wil len Ged. Staten de tarieven van vóór 1957 weerijnvoenen. Spreker was het daarmede niet eens en ging met de gedaebtengang van de heer Spieksma mee, de huidige tarieven voor een jaar te continueren, temeer omdat de jaren geleden toegezegde nieuwe boot er nog steeds niet is. De achteruitgang op dit veer wordt volgens spreker veroorzaakt door de slechte outillage. De heer J. Hoogcarspel (comm.-brug- groep) sloot zich bij de heren Spieksma en Van de Brugge aan, doch de heer mr. Th. Bakker (lib.) verdedigde het voorstel Ged. Staten. Het tarief is voor drie jaar van kracht. Nu moet een nieuw tarief worden vastgesteld. Weliswaar zijn de tarieven in 1957 verlaagd doch de eigenaar is hietegen in beroep gekomen. De tarieven voor 1957 zijn volgens spre ker nog van kracht. Een rijbewijs wordt immers ook pas afgenomen wannee hoger beroep de eerste uitspraak wordt bevestigd, zodat eigenlijk niet van verhoging, doch van een handhaving moet worden gesproken. Bovendien heeft de exploitant hoge reparatiekosten gehad, zodat het volgens spreker billijk is dat thans de tarieven voor 1957 worden ge handhaafd en niet de in 1957 verlaagde tarieven. Gedeputeerde A. C. A. Deerenberg ont raadde de Staten de veertarieven te Aan het einde van de morgenzitting hebben de heren Spieksma (katth.v.), v. d. Brugge (a.r.), Okkens (cJl), Schipper (soc.) en Damme (soc.) een voorstel inge diend om in strijd met het voorstel G.S. de veertarieven voor het veer tussen Krimpen aan de Lek en Nieuw Lekker land, zoals die in 1957 voor drie jaar waren vastgesteld, met één jaar te ver lengen. Dit voorstel kwam hierna in be spreking. In de middagvergadering kwam het ingediende voorstel van de Staiten-leden in stemming. Het werd aangenomen met 42 tegen 17 stemmen van liberalen en G.S.-leden, waarmede het voorstel van G.S. tot verhoging van de veertarieven kwam te vervallen. O.M. waarschuwt tegen pornografische lectuur De Bredase rechtbank heeft de laatste maanden enige verspreiders van porno grafische lectuur veroordeeld tort straf fen van twee of drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. Hoewel er geen sprake is van een alarmerend ver schijnsel, is de aard van deze lectuur, die zowel in boekvorm als gestencild en ge typt in hert Bredase arrondissement wordt verspreid, van dusdanige aard, dat het openbaar ministerie een waar schuwing heeft laten horen. Politie en justitie zullen streng optre den maar de ouders zullen ook zelf waak zamer moeten worden, zo meent het openbaar ministerie. SUIKERFABRIEK VOOR f 20.000 BENADEELD De Groninger recherche heeft een 53 jarige magazijnmeester van de Fries- Groningse coöperatieve beetwortelsui kerfabriek en een 40-jarige fabrikant in Groningen aangehouden. De magazijn meester, die het beheer had over zakker en fidterdoeken, stuurde deze regelmatdp naar het bedrijf van de fabrikant om gerepareerd te worden. De magazijn meester vulde op de bonnen hogere aantallen in dan er gerepareerd werden en de fabrikant bracht de nota's in oven eenstemming met de bonnen. Naar schat ting is op deze wijze over een periode van vijf tot zes jaar de suikerfabriek voor 20.000 benadeeld. Amerikaanse postzegeldrukkcrs graag een handje helpen, voor lange, bonte en smakeloze series. Op afb. 4. met het prachtige onderschrift: Travail, Justice, Solidarité (Arbeid, recht en solidari teit) staat een schare bonte inboor lingen onder de klapperbomen vrij béte te wuiven tegen het U.N.O.-eebouw in New York, dat hen blijkbaar als een fata morgana verschijnt! Toen vele Natolanden, in het begin van het vorig jaar, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de NATO herden kingszegels uitgaven, bleef Frankrijk achter. Het wachtte tot het schitterende nieuwe Nato-hoofdkwartier aan de Porte Dauphine te Parijs gereed gekomen en in gebruik genomen was (afb. 5). Het heeft er noga! gekraakt direct bij het begin, dank zij de Gaulle's eigenzinnig heid, maar het gebouw is mooi! Japan gaf traditiegetrouw een leuk nieuwjaarszegeltje uit: een stukje kin- door G. J. Peelen derspeelgoed: rijst etende muis, zoals de Japanners het zelf omschrijven. Dit wordt door onderbetaalde be- roepsmiltairen in de vrije tijd gemaakt en op grote schaal verkocht, als hij- verdienste De communistische landen in Oost-Azië hebben zo langzamerhand van Rusland en Rood-China geleerd, hoe 'n aardige bijverdienste in harde valuta van het Westen onnodige postzegelemissies be zorgenZe beijveren zich om het Wes ten regelmatig in goed verzorgde drukwerkjes op de hoogte te houden van de nieuwe uitgiften. Zo ook Viet nam (Noord), dat een reeks inheemse vruchten afbeeldde: kokosnoot, bana nen en ananas, op onze afd. 7. De lucht vaartjubilea zijn niet van de lucht. Colombia vierde het 40-jarig bestaan van de luchtpost. Op onze afb. 8: het eerste Luchtpostzegel van 1919, omgeven- door het primitieve postvliegtuig van toen, en het moderne toestel van 1959 daaronder. Eisenhower, in Amerika uitgeroepen tot „man van het jaar", was veel en ener giek op reis voor de vrede. Hier is eigenlijk weinig van tot uiting gekomen op de postzegels. Alleen de republiek Salvador, blijkbaar ver guld met de ontvangst die de president Lemus van 9/2) maart in Amerika ge noot, gaf een grote serie uit, met de portretten van de presidenten Lemus en Eisenhower, naast de vlaggen van de beide staten (afb. 9). Spoedig wetsontwerp over liberalisatie huurbeleid (Van onze parlementsredactie) De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen. zal een dezer dagen bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van dc Huurwet Indienèn. In dit wijzigingsvoor stel zullen bepalingen zijn opgenomen, die het mogelijk maken om in verschil lende gebieden een begin le maken met de opheffing van de huurprijsbeheersing. Minister Van Aartsen heeft reeds in juni van het vorig jaar in dc zg so ciaal-economische nota een dergelijke liberalisatie van het huurbeleid aangekon digd. Hij schreef toen, dat de gedachten van de regering uitgaan naar een stelsel waarbij opheffing va-n de huurprijsbeheer sing voor woningen in bepaalde gedeel ten van het land en voor woningen in bepaalde TiuurgfoepCn kan worden uit gevoerd. In de sociaal-economische nota gaf de regering voorts als haar mening te ken nen, dat t.z.t. tevens een begin moet wor den gemaakt met een geleidelijke inkrim ping van de overheidsbemoeiingen op het gebied van de verdeling der woonruimte. Dit laatste heeft minister Klompé (maat schappelijk werk) eind vorig jaar in de Tweede Kamer nog eens onderstreept toen zij zei, dat er voor enkele streken in ons land een proef zal worden genomen met het buiten werking stellen van de Woonruimtewet. Alleen streken, waar het statisch woningtekort is opgeheven (o.m. Zeeland en het westelijk deel van Friesland) komen voor een dergelijke proef in aanmerking. Het overleg over de liberalisatie met de betrokken colleges vam Gedeputeerde Staten is nog gaande. KORTE KREDIETEN AAN SPANJE MOGELIJK De leider van de financiële deskun digen der Nederlandse economische dele gatie, die uit Spanje is teruggekeerd, heeft de mogelijkheid aangeroerd om aan Spanje korte leningen te verstrekken voor de invoer van Nederlandse machi nes en technische uitrusting. NAZI-BEUL VOOR DE RECHTER In München is maandag het proces be gonnen tegen de 52-jarige Richard Bug- dalle, die ervan wordt beschuldigd als S.S.-sergeant in het concertratiekamp Sachsenhausen talloze gevangenen te heb ben laten doodmartelen. Volgens getui gen was Bugdalle de wreedste beul van het kamp, die zijn slachtoffers op beest achtige wijze vermoordde. De verdachte zei gisteren over zijn vroegere werk: „Ik heb er nooit van gehouden, het was zo vervelend". Oliewinning in Indonesië door het leger In het Indonesische parlement is vol gens A.P. medegedeeld, dat de maat schappij Permina' van het leger de gehele olie-exploitatie en exp'oratie zal ter hand nemen. Permina heeft onderhandelingen gevoerd met Japanse oliedeskundigen over de exploitatie van oliebronnen In Noord-Sumatra. Volgens berichten zal Japan een krediet van 50 miljoen aan Permina verlenen, hetwelk in tien jaar in olieprodukten moet worden afbetaald. Aan het parlement is ook medegedeeld, dat Japan een voorraad nikkelerts op Celebes zal krijgen. De opbrengst van de verkoop zal gebruikt worden voor ver dere eenploitatie van nikkelreserves op Celebes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9