Halitran Geen satellietsteden in het hart van Holland Montgomery tegen één Duitsland HET PARGDL Chefarine 4 Geen keizers verzekeren Noorder IJpolder biedt een trieste aanblik .Slachtoffer" van afbetaling dupeert vakantiegangers Extreme D.R.P, hoopt op verkiezingswiii st 5 WOENSDAG 20 JANUARI 1960 t grote instemming ker vlogen Alle» de wrange vraag blyft, of het niet al eerder had moeten worden geno men. Dan zouden kostbare levens gespaard zyn gebleven. Aan de militaire luchtvaart zitten nu eenmaal grote en onvermydelyke risico's vast. Alle betrokkenen weten dat en aanvaarden het als een deel van hun Maar zy en hun nabestaanden heb ben er daarom te meer recht op, dat het materieel, waarmee zij de lucht ingaan ook uit een oogpunt van veiligheid aan de hoogste eisen voldoet. By de Martin Ma riners was dat laatste niet het geval. Dat bewijst hun afschaffing en de daarvoor aan gevoerde beweegredenen. Dat kon echter allemaal al in een vroeger stadium aan de toenmalige defensieleiding bekend zyn, en het is zeer te betreuren, dat er nog wel eens een ongeluk moest gebeuren eer nu minister Visser tot daden kwam. Als het tot nu toe gevoerde beleid inge geven was door zuinigheid, dan was dat in dit geval toch wel een heel verkeerd begre pen zuinigheid. Zy heeft ammers niet alleen de wysheid, maar ook de wenselijkheid be drogen. ALGEMEEN HANDELSBLAD De schreef •secretaris Globk. de nazi-tyd de officiële commentare op de Jodenwetten, is een der meest ver- s van Adenauer. En Ober- zeer vooraanstaande theo reticus van het nationaal-socialdsme, is nog steeds minister. De vele Duitse bladen, die aandringen op hun ontslag, hebben ge lijk. Zolang zy en honderden met hen zulke tsposi hun verledei met de mantel der liefde wordt bedekt, kan men jonge heethoofden piet kwalyk nemen, dat zy zich gesterkt voelen in hun gevaarlijke baldadigheid. Niet een pak slaag voor deze jonge straat- en synagogeschen ders, maar een grondiger dénazificatie van de regeringsdiensten dan aanvankelijk is geschied, kan nu de bedorven atmosfeer pas Minister Van Rooij (sociale zaken en volksgezondheid) heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp-Quaran- tainewet ingediend. Het gaat hier om het weren van bepaalde besmettelij ke ziekten die door internationaal ver keer worden verbreid. Het wetsont werp is noodzakelijk voor de toepas sing van de in 1951 te Genève tot stand gekomen Internationale Sani taire Regeling. Het bevat onder meer bepalingen over de berichtgeving in zake ziekten, de verplichtingen van gezagvoerders e.d. en inenting tegen pokken, cholera en gele koorts. Advertentie 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede V/ordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! m Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want dis wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tab). 13.60 Prof. mr. I. A. Diepenhorst bepleit: Het a.r. Eerste Kamerlid prof. mr. I. A. Diepenhorst heeft ern stige bezwaren tegen de stichting van satellietsteden in het hart van Holland. Hij zei dit gistermiddag bij de behandeling van de begro-j ting van binnenlandse zaken in de Eerste Kamer. Het risico-element, dat b.v. het plan-Wïlsveen in meer dan een opzicht bevat, achtte prof. Diepenhorst bijzonder groot. Een oplossing van het bevolkingsvraag stuk in het westen door middel van een verstandig annexatiebe leid of door districtsvorming is naar zijn mening verre te verkie zen boven de bouw van nieuwe steden. Vooral het gebied van de Nieuwe Waterweg komt in aan merking voor de districtsproef. De a.r. senator meende verder, dat het denkbeeld om een tweede „Den Haag" in het noordoosten te creëren een tweede „schrijftafel", zoals het wel is genoemd ernstige bestude ring verdient. Men kan dit niet af doen met het specifiek Haagse argu ment, dat achter de IJssel de bescha ving ophoudt. Verschillende departe mentale diensten, aldus prof. Diepen horst, kunnen zonder bezwaar uit Den Haag verdwijnen. Met de meeste an dere sprekers drong de a.r. woord voerder aan op een spoedige beslis sing over de grote stedelijke agglome raties. Over de wijze, waarop de regering haar decentralisatie-plannen wil verwe zenlijken, kon de heer Reijers (c.h.) niet erg enthousiast zijn. De gehele decentralisatie schijnt zich te beperken tot' het onder bepaalde voor waarden overdragen van subsidiaire be voegdheden aan lagere organen. Tot ho ge verwachtingen over 'de aangekondig de territoriale decentralisatie geeft dit allerminst aanleiding. De heer De Vos van Steenwijk (lib.) bekende geen voor stander te zijn van overdracht van be paalde bevoegdheden van het rijk naar de provincies. In dit verband jvees hij erop, dat de macht "van gedeputeerde staten om in te grijpen hoe langer hoe groter is geworden en - daarmee ook de neiging tot niet-goedkeuren. Men kan hier zelfs wel eens machtswellust con stateren. De heer De Vos van Steenwijk meen de, dat uitbreiding van het gemeente lijk belastinggebied geen oplossing zal geven voor de financiële moeilijkheden der gemeenten. Een dergelijke uitbrei ding zou bepaald ongewenst zijn wan neer ze zou leiden tot een verzwaring van de totale belastingdruk. De K.V.P.- er Van Lieshout begreep, dat een onbe perkte belastingheffing door de gemeen ten niet kan worden gedoogd, maar een ruimer gemeentelijk belastinggebied dan de minister thans voor ogen staat, achtte de heer Van Lieshout zeker ge wenst. De heer De Vos van Steenwijk pleitte verder voor optrekking van de salarissen van de burgemeesters der kleine gemeenten. De heer Reijers be treurde het ten zeerste, dat er. nu de burgemeester van Zwolle is afgetreden, geen enkele c.h. burgemeester meer aan het hoofd van een provinciale hoofd stad staat. Hij vroeg de bijzondere aan dacht van minister Toxopeus voor dit feit. Ambtenaren Risico-element parlementsredactie) aan zal komen, omdat men eerst de gemiddelde „loontrend" wil bepalen. Spreker zei geen voorstander te zijn van voorlopige loonregelingen en daar om kon hij ook weinig geestdrift op brengen voor het verlenen van voor schotten, wat z.i. onzekerheid schept. Wel had het hem verheugd, dat ten aanzien van de laagstbezoldigde en de middelbare ambtenaren overeenstem ming is bereikt. De heer Reijers stel de nog de vraag welke bedrijfstakken in aanmerking zullen komen nu de metaalnijverheid als vergelijkings maatstaf is uitgeschakeld voor de trend-bepaling. De heer Schipper (a.r.) waardeerde het zeer, dat minister Toxopeus zelf bij het overleg over de ambtenarensalaris sen aanwezig is geweest. Ook de ambte- narendelegaties hebben dit zeer op prijs gesteld. De heer Schipper meende, dat zij, die klagen over een trage gang van zaken in het g.o., een weinig geduld moeten hebben. Vaststaat, dat deze mi nister van binnenlandse zaken ten aan zien van het overleg een andere koers vaart dan zijn voorgangers. De a.r. spre ker veronderstelde, dat het gebrek aan vertrouwen in het loonbeleid, waarvan het merendeel der centrales van over heidspersoneel blijk gaf. het overleg stroever heeft gemaakt dan het had kun nen zijn. De voorstellen van de rege ring waren het vertrouwen echter alles zins waardig. Ze wekken met name de indruk, dat het de minister ernst is met de verbetering van de positie der laagst- bezoldigden onder het overheidsperso neel. De heer Schipper hoopte, dat straks bij de definitieve regeling de lonen der laagstbezoldigden zodanig worden opge trokken, dat de bestaande achterstand zal verdwijnen. De heer De Vos van Steenwijk (lib.) informeerde nog hoe de salarispositie van de hogere ambtena ren, die niet met de trend hebben te maken, zal worden geregeld. Hieraan moet terdege aandacht worden besteed, want het verloop in deze categorie van overheidspersoneel is groot. Kerkbouw Over dc subsidiëring van dc kerk bouw spraken o.m. dc heren De Loor (soc.). Diepenhorst (a.r.) en Van Lies hout (kath. v.). Prof. Diepenhorst hoop te, dat de regering spoedig een wetsont werp op basis van de voorstellen van de commissie-Sassen zal indienen. Dit wetsontwerp zal dan een generale wet telijke regeling voor de kerkbouwsubsi- die moeten bevatten, een regeling die een eind maakt aan de regionale en In strijd met de verwachtingen werd er tijdens dit debat betrekkelijk weinig gezegd over de salariëring van het over heidspersoneel. Dit had kennelijk de in stemming van de K.V.P.-er. Van Lies hout, die vond dat er over de overheids- salarissen de laatste tijd al te veel is gezegd. Deze spreker en de heer Schip per (a.r.) drongen er bij minister Toxo peus op aan om bij de definitieve sa larisherziening in maart vooral aan dacht te besteden aan de positie van de laagstbezoldigden De heer Reijers (c.h.) had er bfe- zwaar tegen, dat het overheidsperso neel in de vrijere loonvorming achter- graven ordente- dat i stel samenzweerders besloot lijk onderbrengen in het Hollandse hem nit de weg te ruimen. Dan breekt Huis, Henegouwse Huis, Beierse Huis een plezierige periode en wat cr in die tyd nog meer vry stond, de Romeinse keizers ordelijk in vak jes worden ondergebracht. Daardoor woningen het Romeinse ryk als voor de keizers, kunnen ook want geen van de drie adoptie-keizers Domitianus het heft in handen i, wordt nit de weg geruimd. De de wanorde wat" minder groot, dan heersers uit het Huis Antonius zyn wanneer we plotseling worden ge- echter minder gelukkig. De eerste confrontcerd met zo'n 42 namen van uitnemende keizers Antonius Pius, heersers, die vóór Diocletianus, dus Verus en Marcus Aurelius sterven vóór 284 na Chr., over het Romeinse weliswaar een natuurlyke dood, rijk hebben geregeerd. de opvolger Commodus moet door e Hoe we de zaak ook bekyken, ln beroepsworstelaar orden gewurgd, vakjes verdeeld, of niet in vakjes omdat h(j op een vreselUke manier ondergebracht, zelfs de meest opti- de beest uithangt. Ook zyn opvolgers, mistischc levensverzekeringsagent zal Pertinax cn Julianus worden ver moeten toegeven, dat het verzekeren moord. Van de 20 keizers die van keizerlijk 30 v. Chr. tot 193 na Chr. dc troon hebben bezet, zijn er zodoende al 10 om zeep gebracht. Het zou nog er ger worden onder Septimus Severus, die zelf niet ver moord werd, maar wiens drie opvol gers uit hetzelfde Huis onder moorde naarshanden vielen. En in de periode van de soldatenkeizers scheen het ge- zeker moord geen einde te zullen leven onmogelijk tot de winstposten van een gezond assuran- tiebedrjjf konden worden gerekend. Want dc meerder heid der gegadigden die er in slaagden deze hoge post te bezetten, werd op de troon vermoord. Wanneer we Augustus als de eer ste werkelijke keizer van het Romein- TOCH IS HET ZO! dood. Zyn opvolger, Tiberius, deed op natuurlyke eenvolgens 9 keizers vermoord. Voor onderbreking in deze eentonige hoge leeftyd insgelyks, hoewel kwade serie zorgde Decius, die als eerste tongen beweren, dat Caligula de tuur een beetje geholpen heeft door een deken over de oude Romeins keizer de dood op het slag veld vond. Van zyn opvolgers werd te Gallus vermoord, Valcrianus stierf in gooien, waardoor hy stikte. We zullen Perzische gevangenschap, Gallienus op dit kwade gerucht maar niet te werd weer vermoord cn van de vol- tydfge' metThet eeuwige hebben" ver- 44 keizers die ln ruim drie eeuwen rulld en bovendien, de moordenaars- de Romeinse troon bezetten, werden lijst die we opzetten wordt lang ge- er dus niet minder dan 29 vermoord, noeg, zodat niemand zich behoeft te dat la (belangryk voor verzekerlngs- vervclen. De volgende zes keizers uit agenten!) ruim 61 pct.l het Huls Julius-Claudius werden n.l. Over verzekeringen gesproken, weet allen vermoord (Caligula. Claudius, u dat maatschappyen die zich op dat Galba Vitellius) of tot zelfmoord ge- gebied bewegen altyd winsten móeten dreven (Nero en Otho). Van de drie maken? Het kón eenvoudig niet hierop volgende Flavlsche keizers anders! maakte alleen Domitianus het zo bont. Daarover een volgende keer. gemeentelijke vrijgevigheid op dit ge bied. De a.r. spreker bekende overigens, dat afwezigheid van elke subsidie voor kerkbouw hem in de grond van de zaak de meest Ideale toestand lijkt. De voor- stelIcn-Sassen geven z.l. echter een goe de oplossing aan. De heer Van Lieshout (kath. v.) zei, at er zo gauw mogelijk zekerheid moet komen over de kerkbouwsubsidiëring. Vele gemeentebesturen wachten op de bekendmaking van het regeringsstand punt. De heer De Loor (soc.) vroeg waarom dit standpunt nog niet is mee gedeeld. Het rapport-Sassen is toch duidelijk genoeg. Deze spreker vroeg voorts om een wetsontwerp, dat aan de gemeenten de bevoegdheid geeft zelf crematoria te stichten. Op het salarisbeleid voor het over heidspersoneel had de heer De Loor, als woordvoerder van de belangrijkste oppo sitiepartij, ernstige kritiek. Hij zei, dat de zekerheid die er vijftien jaar lang heeft bestaan ten aanzien van de sala riëring der ambtenaren, nu is omgesla gen in onzekerheid, temeer daar de kop peling met de metaalnijverheid is losge laten. Wat met ,,de algemene trend" wordt bedoeld, staat niet vast. Het is zaak. dat de regering thans concreter aangeeft, wat het overheidspersoneel te wachten staat. Wat de minister in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer schrijft, is duidelijk in tegen spraak met de stellige beloften die hij op 16 juli 1959 in de Tweede Kamer heeft gedaan. De heer De Loor pleitte ook voor verhoging van de politiesala- rissen, waardoor de politiedienst voor de jongeren aantrekkelijker zou kunnen worden gemaakt. De heren In 't Veld en De Loor (bei den soc.) spraken tijdens de avondver gadering nog met een enkel woord over de stedelijke agglomeraties. De heer In 't Veld meende, dat voor de Nieuwe Waterweg het rapport-Droogleever For- tuyn (dat een tussenweg aangeeft) mis schien een oplossing kan bieden. Met de Haagse agglomeratie moet. aldus de heer In 't Veld. de grootst mogelijke spoed worden betracht. Den Haag en Rijswijk zijn bijna volgebouwd. Als er niet snel een krachtig beleid wordt ge voerd, zal een wilde groei niet meer zijn te voorkomen. Beter een oplossing die niet in alle opzichten bevredigt, dan he lemaal geen oplossing. Ook Delft's burgemeester, de heer De Loor, drong op spoed aan. In ander ver band gewaagde spreker van de zijns in ziens a-sociale mentaliteit waarvan de gemeente Den Haag^ dijk geeft, daar ze zelf b.v. haar elektriciteit goedkoper tracht te produceren en daardoor ande re gemeenten op hogere kosten jaagt. Minister Toxopeus. in wie de rege ringsfracties hun vertrouwen uitspraken, zal de Kamer volgende week dinsdag middag antwoorden. In Hengevelde, gemeente Ambt-Del den, is gistermiddag een van de oudste inwoners van Nederland overleden. Het is de 102-jarige heer J. Keupers, die al deze 102 jaren in dezelfde boerderij heeft gewoond. Op zondag 10 januari was de heer Keupers 102 jaar ge worden. Zijn gezondheid liet toen al te wensen over, zodat de vele geluk wensen door familieleden namens de jarige in ontvangst werden genomen. Water bijna een meter gezakt Ramp in Eerste Kamer besproken TN DE Noorder IJpolder is men druk bezig met het aanleggen van een hulpdijk dwars door het overstroom de gebied. Wanneer deze dijk van on geveer 800 meter gereed is (dat zal over vier dagen het geval zijn) is het mogelijk de polder sneller en doel treffender geheel droog te malen. Weliswaar zullen de straten vrij spoedig droogvallen. Maar de bodem zal dan nog doordrenkt zijn met wa ter. Voor dat men kan beginnen aan dc controle en het herstel van de gas buizen en de electriciteitsleidingen moet ook dit water weggemalen zijn. Intussen is het water in het ramp gebied bijna een meter gezakt. De gedichte dijk bij het zijkanaal H. is voldoende stevig en alle pompen wer ken op volle capaciteit. Vanmorgen is ook het watergemaal, dat op de grens met Zaandam staat, in werking gesteld. Nu het water steeds verder zakt biedt de polder een zeer trieste aan blik. Troosteloos ligt daar het com plex volkstuinen. Van de smalle dijk Raadsman straft kredietgevers Zichtbaar geschrokken heeft de 39- jarige rijschoolhouder J. van D. uit Uithoorn gistermorgen voor de recht bank te Amsterdam twee jaar gevan genisstraf met aftrek tegen zich ho ren eisen na een pleidooi van de offi cier van justitie, dat de raadsman „als uit het hart gesproken" ken schetste en waarin zelfs ten aanzien van de verdachte het woord „slacht offer" viel. De man gaf toe zich te hebben schul dig gemaakt aan verduistering van nog niet afbetaalde in huurkoop verkregen drie auto's en twee scooters, waarmee hij heeft getracht een autorijschool te beginnen. Hij raakte met de afbetalingen van deze niet geringe financiële verplichtin gen dermate in moeilijkheden, dat hij de gaten ging stoppen met aan hem Auto met kostbare lading gestolen Gisteravond is in Amsterdam-west een volkswagen (model 1957) gestolen waarin een monstercollectie gouden en zilveren sieraden met een verkoopwaar de van 50.000 a 60.000. De eigenaar, een vertegenwoordiger van een kleine Amsterdamse goud- en zilverfirma, was op bezoek bij zijn moe der en had de wagen op de kade voor de deur geparkeerd. De collectie zat in een paar koffers. Op het hoofdbureau van politie heeft de gedupeerde verte genwoordiger aangifte gedaan. Via het politietelexnet werd het sig nalement en het nummer van de auto aan de politie in Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht doorgegeven. In de hoofdstad speuren de radiowa gens van de 5 maal 8 naar de gestolen auto en op de rijks- en provinciewegen de patrouillewagens van de verkeers- groepen der rijkspolitie. De reinigings- en ontsmettingsploeg van de gemeente Amsterdam is aan de slag gegaan in Tuindorp Oost- zaan. De eerste werkzaamheden be staan uit het uit het water vissen van huisraad. Neem elke dag Uw 2 Halitran capsules Gemakkelijk in te nemenHalitran, het natuur lijke concentraat uit de levers van heilbot en andere edelvissengeeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin ca. 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan Wij zijn de partij van morgen (Van onze correspondent in Bonn) Wij zijn de partij van morgen, verklaarde de hoofdredacteur van het partijblad Reichsruf der neofascistische, rechts extreme Deutsche Reichspartei, Adolf von Thadden, in een interview met het Westduitse weekblad Der Spiegel. Bonn is een verschijning van gisteren. Het houdt zich met problemen van gisteren bezig. Hij noemde de DRP de enige na tionale oppositie, omdat de sociaalde- mokratische partij de sterkste op positie tegen de regering van dr.Ade- nauer er alleen nog maar ruzie over maakt of zij nog een socialisti sche partij is in de strikt marxistische in van het woord. Adolf von Thadden, werd tijdens het interview geassisteerd door DRP-voor- zitter Meinberg, oud-SS. Gruppenfüh- Deze voorspelde, dat in de vol gende algemene verkiezingen in West- Duitsland herfst 1961 de Deut sche Reichspartei over de z.g. sper- clausule (die een politieke partij dwingt om meer dan 5 procent der uitgebrachte geldige stemmen op zich te verenigen of in minstens drie kies kringen haar kandidaten direct te kie zen) zal heenspringen en in de bonds dag zal worden vertegenwoordigd. In de bondsdag van 1949 tot 1953 had de toen nog genaamde Deutsche Rechts Partei vijf zetels. Op het ogenblik heeft de DRP in alle tien deelstaatparlementen slechts een ze tel, nl. Hans Schikora in Rijnland-Palts. Hij werd in juli van het vorige jaar met ruim 80.000 stemmen gekozen. In geval de CDU en CSU onder leiding van Ade nauer dan de absolute meerderheid zou verliezen, zou volgens von Thadden de DRP bereid zijn om tezamen met de socialisten en liberalen een nieuwe Westduitse regering te formeren. De voornaamste opgave van deze regering zou dan moeten zijn, in de kwestie der Duitse hereniging een „geheel andere politiek" te De DRP staat nl. op het standpunt, dat het niet Duits- lands taak is het westelijk blok te hel pen versterken maar om ten aanzien van de Duitse kwestie naar een toena dering tussen West en Oost te streven. Uit Neurenberg wordt vernomen dat onbekende vandalen verleden week in Amberg hebben gepoogd, een synago ge en een joodse school in brand te steken. Aan de synagoge werd enige schade toegebracht. De Poolse com munistenleider Gomoelka heeft dins dagavond in een toespraak te Lodz gezegd dat op het ogenblik eenmaking van Duitsland onmogelijk is, nu i West-Duitsland krachten bestaan die de vrede in gevaar brengen. Voltooi-puzzel toevertrouwde gelden van Nederlandse vakantiegangers, die via hem een Cha let hadden gehuurd in Oostenrijk. Een groot aantal vakantiegasten werd op de ze wijze ernstig gedupeerd, enkelen maakten zelfs een vergeefse reis naar Oostenrijk. Uit het verhoor bleek, dat Van D. op een aanlokkelijke advertentie had ge schreven, waarin hulp werd aangeboden bij het oprichten van een rijschool. Hij legde voor dit doel examen af bij de adverteerder en kreeg van deze later adviezen bij het aanschaffen we wagens, toen bleek dat de rijschool met oud materiaal niet lonend exploiteren. Van D. maakte van deze adviezen gebruik en kocht auto's in huur koop via een financieringsmaatschappij, waarvoor zijn adviseur provisie op streek. Deze beloofde zelfs voor een ta xievergunning te zorgen, zodat één van de auto's als huurauto dienst zou kun- Het geheel groeide Van D. echter over het hoofd, zo vertelde hij de rechtbank, te meer daar hij veel in Oostenrijk ver bleef voor zijn vakantie verzorging daar. Dc raadsman, mr. F. Pauwels, noemde het afbetalingssysteem „de kanker van deze tijd". Hij vroeg zich af of men de mensen, „die de afbe taling en huurkoop construeren en daaraan vet worden" niet wegens uit lokking tot verduistering zou kunnen vervolgen, omdat zij doorgaans dank baar gebruik maken van de onnozel heid hunner slachtoffers. Als mogelijkheid ter bestrijding van dit kwaad zag dc raadsman een repres sief optreden van de rechtbanken, nl. het geven van lichtere straffen aan de slachtoffers van deze praktijken. In dat geval zullen de afbetalende instellingen minder snel over gaan tot het geven van grotere kredieten. Mr. Pauwels vroeg, mede wegens persoonlijke omstandighe den van zijn cliënt, een gecombineerde straf. ,.Dit zou zonder twijfel een be langrijk gebaar zijn tegen hen die de afbetalingen stimuleren". In zijn laatste woord verklaarde de ijschoolhouder snikkend; dat hij alles in het werk zal stellen de gedupeerden zo veel als mogelijk schadeloos te stellen. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 2 februari a.s. De Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren heeft een protest gezonden aan de Ierse regering naar aanleiding van de wijze waarop paar den uit Ierland naar het vasteland van Europa worden verscheept. De vereniging verzocht de Ierse re gering daarbij dringend om een uitvoer verbod van paarden te willen uitvaar- Voor de woorden va ten woorden van vi geplaatst. De beide in vier letters ier letters worden woorden voi w woord. Bij juiste op de kruisjes 10 X 11 X 12 X 13 X 14 X slag. werk. hert. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. b, 2. bok. 3. liter, 4. kever, 5. ge nadig, 6. kanon. 7. leger, 8. pet, 9. De zegswijze luidt: Bot vangen. af, waar de pompen staan, kan men de resten zien drijven van de hou ten huisjes. De meeste tuinhuisjes hebben geen weerstand kunnen bieden te gen het wassende en later weer val lende water. Sommige huisjes lig gen stukgeslagen zelfs honderden meters van hun oorspronkelijke standplaats. NATIONAAL Inmiddels heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Koersen (K.V.P.) de ministers van verkeer en waterstaat en van maatschappelijk werk gevraagd of de regering de over stroming van het Amsterdamse stads deel als een nationale ramp beschouwt. De heer Koersen vraagt verder wel ke maatregelen de regering heeft ge nomen en nog denkt te nemen om de gevolgen van deze ramp zo goed mo gelijk op te vangen en tegemoet te komen aan de nood van de getrof- Wanneer de regering de overstro ming niet als een nationale ramp be schouwt, zo vraagt de heer Koersen, willen de ministers dan een verkla ring voor dit standpunt geven. Tijdens de behandeling van de be groting van binnenlandse zaken in de Eerste Kamer hebben gisteren o.m. de heren De Loor (soc.) en De Vos van Steenwy'k (lib.) minister Toxopeus ge vraagd, hoe de materiële schadevergoe ding voor de slachtoffers zal worden geregeld. De heer De Loor vroeg of de minister kan meedelen, dat op dezelfde wijze zal worden gehandeld als in 1953, name- lyk dat het Nationaal Rampenfonds de schade aan, of het verloren gaan van roerende goederen vergoedt en het ryk de schade aan de onroerende goederen. WAARSCHUWING Tevoren hadden de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, en de minister van binnenlandse zaken enkele woorden gesproken naar aan leiding van de ramp. Mr. Jonkman sprak namens de Kamer zijn oprechte deelneming uit met de getroffenen. „Voor alle Nederlanders is deze ramp de zoveelste waarschuwing om tegen over het water, onze vriend en vijand, de uiterste waakzaamheid in acht te nemen", zei de Senaatsvoorzitter. Veel waardering had hij voor de helpers en erkentelijk toonde hij zich voor de buitenlandse blijken van deel neming. Minister Toxopeus zei, dat on willekeurig onze gedachten uitgaan naar de watersnoodramp in 1953. Toen was het echter de natuur, nu een nog onbekende oorzaak, die catastrofale gevolgen had. „Wij kunnen", aldus de bewindsman, „niet waakzaam genoeg zijn, nu gebleken is dat niet alleen de natuur ons in een ramp kan storten maar dat het ook mogelijk is om op een stille dag door het water te worden beslopen. Over de naar aanleiding van de ramp geuitte kritiek zei de minister: „Kritiek is gemakkelijker dan de kunst". Inderdaad bestond aan- vankelyk de indruk dat er een wanorde heerste, maar later heeft het gemeentebestuur de zaak vast in handen gekregen". Rusland verkoopt diamant via Londen De Sowjet Unie heeft een overeen komst ondertekend om de uitvoer van diamanten naar het Westen te laten lopen over het verkoopkantoor in Lon den van de Beers, welke groep voor 90 procent de handel in diamant beheerst. Het vorig jaar heeft de Diamond Cor poration van de Beers voor 254.900.000 dollar aan diamant verkocht. Drie jaar geleden heeft de Sowjet Unie meegedeeld in het gebied van Jakoetsx in Siberia grote hoeveelheden diamant gevonden te hebben. Een maand gele den heeft Tass gemeld dat de Russi sche diamantproduktie in 1965 het 16- voudige van die in 1958 zal bedragen. Drie weken later werd melding ge maakt van een nieuwe rijke vindplaats in het noorden van de Oeral. EDEN ONTHULT VERDER,... In Londen, waar veldmaar schalk Montgomery gisteren bij de opening van een hotel-tentoon stelling verklaarde, tegenstander te zijn van een hereniging van Oost- en West-Duitsland op korte termijn, onthulde de Britse oud premier Anthony Eden in zijn memoires waarvan gisteren weer een deel in de Times werd gepubliceerd dat kanselier Adénauer voor de topconferentie van 1955 in Genève een geheim plan heeft opgesteld voor de de- militarisering van stroken in Oost- en West-Duitsland. Burggraaf Montgomery zei: „U "~TSyQ - vindt het misschien niet prettig, maar Oost-Duitsland bestaat. Het heeft geen nut een buitenlandse politiek te voe- ren die nauw verbonden is met de gedachte aan een verenigd Duitslanu. Er zijn nu eenmaal twee Duitslanden en vereniging is (nog) niet te verwe zenlijken. Iedereen die met Chroesj- tsjef gaat praten, zal er achter komen waarom". Zolang het wereldveiligheidspro bleem nog niet opgelost is, blijft een verenigd Duitsland ongewenst, aldus Montgomery. Hij zei verder, dat dit probleem onmogelijk te regelen is zonder ook communistisch China erin te kennen. (Montgomery zal binnen kort een bezoek aan communistisch China brengen). EDEN Eden schrijft, dat het geheime plan van kanselier Adenauer veel overeen stemming vertoonde met de Britse opvattingen over een oost-west vei ligheidsstelsel in Europa. Dit plan werd in 1955 door de westelijke mo gendheden aan de Russen voorgelegd en niet aanvaard. Drie hoofdpunten bevatte het plan, aldus Eden: 1. een gedemilitariseer de zone langs beide zijden van het ijzeren gordijn; 2. zones van beperk te bewapening in bepaalde delen van Europa; 3. een algemeen veiligheids- verdrag tussen landen van Oost- en West-Europa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5