Zes miljoen gulden aan landbouwmachines Einde van geschillen met Kalkzandsteen in zicht? Ook mechanisatie van de tuinbouw gaat door Weer normale geldmarkt Gemeenteraad van NOORDWIJK Diligent college zal zijn beleid in 1960 voortzetten Raad van NOORDWIJKERHOUT NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 20 JANUARI 1960 Expositie „Het Landbouwwerktuig (van onze speoiale verslaggever) De moderne landbouwer en tuinbouwer moeten tegenwoordig halve en misschien wel hele monteurs zijn, willen zij met him tijd kunnen mee komen. Ze dienen te weten hoe een differentieel werkt, hoe de misschien negen versnellingen van een trekker behandeld moeten worden en waar zich de smeerpunten van de meest ingewikkelde landbouw- of tuinbouw- machines bevinden. Dit althans is de indruk, die men van de tentoon stelling „Het Landbouwwerktuig" krijgt, die tot en met 23 januari a.s. in het Amsterdamse RAI-gebouw gehouden worden. Organisatrice is de Fe deratie „Het Landbouwwerktuig" en geëxposeerd worden werktuigen, machines en gereedschappen voor land- en tuinbouw, zomede veevoer ders, zaden, meststoffen, bestrijdingsmiddelen, motoren, brandstoffen etc. elke landbouwer, fruitteler en tuinder op de expositie het zijne kan vinden Er zijn hakselblazers en maaidorsers, zaaimaohines, kunstmeststrooiers, grep pelfrezen, bietenrooiers etc. Geen ter rein is overgeslagen op deze van inter nationale allure zijnde expositie en alles wat bij boer en tuinder maar enigszins met mechanisering te maken heeft, i« er te ontdekken. Voor de vrouw ten plattelande is een groot paviljoen gebouwd, waar over de inrichting van de woning en de gemak ken, welke hieruit voortspruiten alle mogelijke inlichtingen worden gegeven Ook hier zijn de slagzinnen moderniseren en mechaniseren, waarbij op de achter grond de wetenschap staat, dat vijftig procent van alle boerenwoningen ouder is dan vijftig jaar en vijfentwintig pro cent of een goede tachtigduizend huizen zelfs ouder dan honderd jaar Men vindt er een doorsnee van het woongedeelte van een Saksische boerde rij. ingericht in de klassieke stijl, d.w.z. met gelijkvloerse, te kleine slaapkamers, zonder aparte keuken en alles wat met de huishouding zelf te maken heeft, door het hele huis verspreid. De keerzijde, d.w.z.: de aanpassing van deze zelfde boerderij aan moderne gemakken en De expositie, die vroeger binnen het kader van de Jaarbeurs plaats vond, maar eigenlijk nooit goed uit de grond verf is gekomen, trekt, zo hebben we kunnen constateren, drommen bezoekers, voornamelijk van het platteland. De pro ducenten. die er achter staan, blijken reeds zeer verheugd te zijn over de op komst, welke in totaal tenminste vijftig duizend personen zal gaan bedragen. Een blikvanger, die overigens weinig met de landbouw of de tuinbouw te mi ken heeft, is een van de „Sno-Cats' waarmee de Britse ontdekkingsreiziger dr. Fuchs dwars over de Zuidpool is ge trokken. Het machtige gevaarte, dat var dikke, stalen rupsbanden is voorzien er dat plaats biedt aan zeker viif man wordt door jong en oud bekeken en be tast. Op de romp zijn duizenden hand tekeningen en initialen ingekrast en ook van Nederlandse kant laat men zich op dit punt niet onbetuigd. De vele, verschillende soorten land bouwtrekkers. welke op de honderdvijf tig stands zijn te zien de totale waar de van de tentoongestelde voertuigen en werktuigen bedraagt liefst zes miljoen gulden! geven wel een zeer goede druk van de mate, waarin de mechani satie ook in ons land aan betekenis heeft gewonnen. Ook hier is, net als ii autowereld, een streven waar te ne dat zich od betrouwbaarheid, compact heid en het gebruik voor diverse doel einden richt Hoe het Nederlandse land bouwtrekkerpark (70.000) stuks mo teel groeit, blijkt wel uit het feit. dat er elke maand zo'n vijfhonderd bijko men. Hand in hand hiermee gaat een toenemend gebruik van mechanische werktuigen van elke aard, waarvan de tentoonstelling een indrukwekkend beeld geeft. De één- of tweewielige trekker, die voornamelijk in de tuinbouw, de fruitteelt en de bosbouw een rol speelt, is al even gevarieerd aan wezig. In Nederland zijn er momen teel ongeveer vijftienduizend In be- drijf, doch van een verzadiging is nog lang geen sprake. Per 4,5 hectaren tuingrond is, gerekend over het hele land, nog slechts één één- of twee wielige trekker beschikbaar. Nieuwtjes Nieuwtjes zijn er vele natuurlijk: tech nische snufjes, verbeterineen en ver anderingen van velerlei soort Hiervan een overzicht geven zou verschillende pagina's vullen en vandaar, dat we moe ten volstaan met de mededeling, dat HWLEGOM Torenspits van Geref. kerk omgebogen Door de hevige storm Is vanmorgen de torenspits van de Ger. kerk aan de Stationsweg omgebogen. Zij hangt in een zodanig gevaarlijke positie dat de politie heeft besloten de toegang tot de kerk en de vergaderlokalen te verbie den. De brandweer ziet geen mogelijk heid de spits op enigerlei wijze naar be neden te krijgen door de nog steeds voortdurende stormvlagen. Er bestaat een kans dat de spits door het kerkdak valt. De storm beschadigde voorts villa „Margaretha" en aan de Postlaan moes ten ruiten het ontgelden. Er wordt ook veel schade door afgewaaide dakpannen Verkeersongelukjes Op de hoek MeerstraatHoofdstraat botsten twee bestelwagens, bestuurd resp. door P. Ph. en J. de B. Waarschijn lijk verleende eerstgenoemde geen voor rang. Beide wagens werden beschadigd Doordat twee honden de weg over staken viel de 20-jarige bromfietser J. C. J. K. Hij werd licht gewond. De brommer liep enige schade op. Tegen de hondeneigenaars is proces-verbaal op gemaakt. Twee inbraken, buit f 0,50 In de nacht van maandag op dinsdag hebben tot nu toe ombekende personen een bezoek gebracht aan de kantoren van de N.V. K. van B. aan de Wilhel- m in al aan en de N.V. N. van T. H. aan de Van Waverenstraait. Hoewel het heel wat moeite heeft gekost in het kantoor te komen en men lange tijd bezig is ge we est bureaus te doorzoeken, leverden beide inbraken een totaalbedrag van vijftig cent op. Contactavond Op 11 februari zal de bekende K.R.O.- televisiespreker pater Leopold Verhage in huize Weltevreden spreken op uit nodiging van de Hervormde jongeren. Hij zal de oecumenische situatie van rJc standpunt uit bespreken. Meelfabrieken N.B. Het exploitatiesaldo van de N.V. Meel fabrieken der Ned. Bakkerij was 1.95 (2,02) miljoen, de opbrengst van woning exploitatie 64-811 (61-510». Afschrijvingen vergden 335.433 (382.516). toevoeging reserve diverse belangen 500-000 (id.) het winstsaldo is 1,08 (1.02) min. Voor gesteld wordt 12 (12) pet dividend. In een aantal gevallen moest de afzet worden gerantsoeneerd. Tengevolge van de droge zomer werden de afvaller tegen vrij hoge prijzen afgezet Voorzieningen aan de meelsilo's en installaties voor snelle ver lading vergden ƒ351.777 ten laste van de exploitatierekening. De per soneelsvoorziening scheen soms een on oplosbaar vraagstuk. Dubbele emissie Ver. Glas Op 28 januari staat bij de Rotterdam- sche Bank de inschrijving open op 2.8 miljoen gewone aandelen van 500 N.V. Nationaal Bezit van Aandelen Vereenigde Glasfabrieken te Schiedam, ten volle deelgerechtigd in de resul taten over 1960, k 1351b met inschrij- vingsrecht voor twee claims op één aan deel, en 2,8 miljoen 5% 20-jarige obli gaties van 1000 a parr der N.V. Veree- nigde. Glasfabrieken (lUnited Glassworks). Begin claimhandel 21 januari, storting 22 februari. Officiële notering wordt gevraagd. De af lossing der obligaties geschiedt in 15 jaarlijkse termijnen van 200.000. het eerst op 1 februari 1965. Vervroeg* de aflossing is pas mogelijk van 1 fe bruari 1965 t/m 31 jan. 1970 k 102%, van 1 febr. 1970 t/m 31 jan. 1975 k 191%% en vervolgens k 101%. Hierna wordt het geplaatst kapitaal 8 miljoen. Het concern heeft fabrieken te Schiedam, Delft, Leerdam, Nieuw- Buinen en Maastricht voor uiteenlo pende soorten glas. De concentratie ter voldoening aan de zware eisen van me chanisatie werd met de overneming der Kristalunie iin 1959 voltooid, zodat ratio nalisatie en specialisatie mogelijk is. De bedrijven werken hoofdzakelijk voor het binnenland. De directe uitvoer ls 10%. Voor 1960 wordt hogere produktie verwacht. Het aantal werknemers is 3700. De resultaten over 9 maanden van 1959 zijn bevredigend, zodat men weder niet minder dan 11% dividend verwacht. Alle bedrijven zijn zeer goed van orders •oorzien. Het glasverbruik neemt toe. )e emissies dienen voor uitbreiding en ersnelde modernisering om de kosten aag te houden en het aandeel in de Ne derlandse markt en de Euromarkt te ver droten, o.a. de bouw van een nieuwe 'abriek te Sohiedam. verbeterde opsdag- ruimte, laboratorium, versnelde invoe ring van de modernste machines, waar voor commissarissen 7,5 min. hebben toegestaan. Voor de verdere uitvoering zal geen beroep op de kapitaalmarkt nodig zijn. Mijbeb.: Waarde van effectenportefeuil le en voor belegging beschikbare bedra gen op 31/12 f 13,4 miljoen; onroerend be zit onveranderd kapitalisatie sinds intro ductie ongewijzigd, behoudens jaarlijkse lossing vantf 120.000 op obligaties. Garage Fongers N.V., Groningen; Op gericht met kapitaal van 1990 aandelen A en 10 B. elk van f 5000, door N.V. de Gro ninger Rljwielenfabriek A. Fongers, die deelneemt voor 1990 aandelen B en 8 A, vol te storten door inbrengen van Auto zaak Fongers, en mr. A. M. de Lange, die deelneemt voor 2 aandelen B. volge stort in contanten: directeur G. J. Zijl. Kon. Machinefabriek Gebrs. Stork en Co.; Werkzaamheden van wijlen D. W. Stork worden overgenomen door directeu ren A. M. Averes en F. G. Stork; be noemd tot directeur van N.V. Machinefa briek Stork-Haffa ir. J. Vos. N.V. Pharmachemie te Haarlem: Opge richt; kapitaal 12 prioriteits. en 2988 ge wone aandelen van f 1000; geplaatst en volgestort 12 en 800 door oprichters te vens directeuren A. de Vita 4 en 320, C. M Tevens en A. J. Weijburg, ieder 4 en 240 door inbreng van firma Pharmachemie. Britse nltvoer bereKjte In 1959 een re cord vam f 35.389 moijoen of 5 pet. meer dan in 1966 en 1 pot meer den het record jaar 1967; die invoer was f 42.485 min. of 6% pet hoger <ten In 1558 en 1 pet. lager dan in 1957. Nederlands blerultvoer bereikte in 1959 :n record van 872.584 hl of 10 pet. meer dan in 1958. Rijks kas: Stand op 30 november (31 oktober) in miljoenen guldens: Debet liquide middelen 652 709), waarvan Ned. Bank 465 562), saldi comptabelen 185 (165); korte vorderingen 22 20). w.v. ge iten 6 (5!«, provinciën 1 pro vinciefonds 15 (15); credit schatkistpa pier 3577 2905); muntbiljetten 104 (104); overige korte schulden 1179 (1054), o.a. P.T.T. 181 (114). andere overheidsbedrij ven 27 (34), provinciën (1), gemeente fonds 101 (7). Jean Ileybroek: Dividend voorstel over 1958/59 11 (v.j. 9)*/.. comfort, wordt ook getoond. Een slaap kamer is daar opgeofferd aan een goed ingerichte keuken. Door een betere in deling is er een trap aangebraent, die naar de zolder voert, waar onder het schuine dak twee frisse slaapkamers zijn ontworpen. Bij de inrichting is men er van uit gegaan zoveel mogelijk van het oude huisraad te bewaren en in te passen. Hierin is men zeer goed geslaagd en het zal bij de bezoekers zeer zeker stimule rend kunnen werken, wanneer zij zien hoe oud en nieuw te zamen een uitste kend geheel vormen- Faillissemenlen Uitgesproken: H van Ginkel, Oosterdw. laan J. zaak Trekweg 20. Apeldoorn Ridderbos, bandel automJan Steen stra*» IMIII. A'dam. cur ar M J var Erp TMfmnn Ktp: N Lambour. h/o Techn 2>qt Lambour. Diependaalseia» 129. Hil versum, cur mr. J I Sanders. A'dam; L Muurling. handel vogelvoeder. Weekakker- weg 8, Ee.de. cur jhr mr C L van Beijma thoe Kingma. Assen: M Nieuwjaar lood- Haai Opgeheven: P C Brugman, behanger. Zutphen. Vernietigd: mevr M Blokker-Balder. Wachtendonk-straat 19. Schaesberg. Bouwbelangen. Parkstraat 4. Ver Opgeheven: NV Int Techn Handelmt) Staar. Papenweg 20. Maastricht; H Lamme, radiohandel. Kerkstraat 1. Loenen aan d« Vecht; F van Meege schilder. Verf Hof- venlngen: E Smol. Dordtselaan 3. Zwaanshate 333c. R'dam; Kunstaard! fabr St Jan. fa Gebr Verwaal, rplein 132, - - -- J J Verwaai. Leeu- J H Oskam. 31, Opheusden; P J wenstraat 11, Goud: werkt Kempkeslaa. Ekema, werktuigkOostenhoutsed-yk, Lent. H Helmhout Sr (café). Opende; fa M van der Schulp en J Verhaagen, Steegoversloot 17 uwen venn J Gr Kerkbuurt 22, en P Verhaagen. Vrlesêstraat 23, Dordrecht Surséance: aan Th E R Lieve, tandarts Middenlaan 60. Haarlem, voori bewlndv mr J Spreij, verhoor 33/2 15 uur: door R Bakels. scheepsmakelaar. Utrecht, verzoek jrlenging. verhot L1SSE Jeugdleiderscursus Ter afsluitingVan de jetigelelderscur- sus van deze winter houdt het Comité Activering Jeugdwerk vrijdag 29 januari 8 uur in De Taveerne eën s>lotavond. Cursisten zullen een maskerspel opvoe- men kan dia's zien over handen arbeid en de heer G. Steimbach zaïl aanleiding van deze dia's een eau houden. De heer Bartelaman zal spreken per „Creaitief spelen." Volleybal De Hervormde jeugdraad gaat eenmaal per week volleybalavonden houden in de gymnastiekzaal van de protestants-chris telijke huishoudschool De lessen zijn donderdag van kwart over zeven tot half negen voor kinderen van 12 tot 15 jaar kwart voor negen tot tien uur v< ouderen. De oud-Gereformeerde gemeente heeft een tweetal opgemaakt: ds. B. Toes te Kinderdijk en ds. E. du Merchie Voorthuijsen te Leersum. Chr. Geref. kerk Op 31 december bedroeg het ledental van de Christelijke Gereformeerde kerk Blijkens de weer normaler geworden weekstaat van de Nederlandsche Bank van 18 dezer, is de bankbiljettenomloop voor de derde maal achtereen ingekrom pen en wel van 4304-5 miljoen tot 4255 2 miljoen, zodat in totaal 268 miljoen van de 280 miljoen is terug gekeerd. Deze week begint weer de in vloed van de ultimo. Het saldo van de schatkist is met i miljoen tot 438-2 miljoen verminderd. Er verviel 20 mil joen schatkistpapier op 15 dezer. Een ander betekent, dat de banken er z goed voorstaan. Hun saldo steeg met 33 miljoen tot f 536-3 miljoen, zodat de kas- reserve periode goed begint. Dit ver klaart tevens de ruimte op de geld markt en deze kan invloed hebben op de inschrijving van de schatkist. Deze ruimte zal wel aanhouden wegens de uitkering van 250 miljoen door het rijk aan de gemeenten op 25 januari. Op de 26ste moeten de banken storten wegens de toegewezen promessen. De belastin gen zullen voorshands geen grote beta lingen vergen. Een ruime markt is dus in het verschiet. Terwijl daggeld offi cieel 1% pet bleef, zakte het werkelijke percentage van 2 tot 1%. De post wissels door de Bank gekocht daalde met 7 miljoen tot 307-7 mil joen, waardoor de invloed van de door de Bank verleende faciliteit is verdwe nen. De daling van de wissels met f 5% miljoen tot 0.7 miljoen, betreft 15 dezer vervallen papier. Goud en deviezen daalden van 5062-1 miljoen tot 5061 miljoen. goud bleef «281-1 miljoen. Convertibele wissels verminderden met 3-4 miljoen tot 805-5 miljoen, het dekkingspercentage steeg van 93.O8 tot 93-33- Leeuwarden West: Uitgifte f 450.000 530-jarige obligaties der Gere formeerde Kerk is geheel geplaatst. Arnhemsche Scheepsbonwmij.: Divi dend vastgesteld op 11 (v.j. 12)%; ver- deelbare winst 138.889 (v..j. 151.321). herbenoemd tot commissaris mr. A. Ro- Unltas: Inwendige waarde van aande len op 15 januari 511, overeenkomende et een pro forma afgifteprijs van 532 Lijempf zal overgenomen coöperatieve zuivelfabriek te Kuinre met 30 man pen s on eel sluiten en gebouwen verkopen. Verkiezing ambtsdragers Tot ouderling-kerkvoogd van de Her vormde gemeente is benoemd de heer W. van der Lee; tot ouderling de heer J. de Kooker en de heer L. Ouwenkerk. De heer KL de Vries werd diaken. Restauratiecommissie Er is een restauratiecommissie gevormd van leden van de Christelijke Gerefor meerde kerk. Deze commissie zal plannen maken over de afbouw van het kerkorgel en eventuele andere restauratiewerken in de kerk. Uitvoeringen Donderdag- en zaterdagavond geeft de christelijke mondaccordeonver. K.E.V. in Rehóboth een uitvoering. Dirigent is de heer G. van Strien. Geslaagd Onze plaatsgenote mej. M. A. de Graaf, von Bönninghausenlaan 11. slaagde voor het examen medisch analiste. T>IJ DE voortgezette behandeling van de begroting in de gemeen teraadsvergadering van Noordwijk, die gisteravond werd gehouden, ontstond een tamelijk emotioneel debat tussen de heren Benschop Vogelaar. De heer Benschop keer de zich tegen het door de heer Vo gelaar bij de algemene beschou wingen naar voren gebrachte stand- mint over het beleid van B. en De heer Vogelaar heeft persoonlijk steld, dat zijn steun aan het college af hankelijk is van de activiteiten W. ten aanzien van het verkrijgen 1 bouwgrond te Noordwijk De heer Benschop voelde we; dergelijk proefgebod, waarbij dan 9tuk voor stuk cijfers zouden wordei Hij wenste het beleid in zijn totaliteit te zien. want als de marnier heer Vogelaar de juiste was ook moeten toepassen op het be- van het vorige college De heer Benschop achtte, het onredelijk een t schillende maatstaf aan te leggen de tegenwoordige wethouder en directeur van openbare werken te langen alle zaken die op de verlanglijst staan ln een minimum van tijd tot uit voering te brengen. Spreker acntte het tevens onjui: sommige woordvoerders, alleen de nega tieve zijde naar voren halen. De recht- aardigheid gebiedt, ook in het oog te houden wat verwezenlijkt is. en niet weinig. De heer Benschop sprak daarov waardering uit en zegde zijn volledige medewerking toe. Hij was van menins dat het tekort aan bouwgrond te NooTd- wijk aan Zee niet was ontstaan door het verkopen van grond voor particuliere huurwoningen, maar door het bestem- een groot deel van de bouw- erond voor de bouw van een betrekke- liik klein getal bungalows, die boven- "ien nog grotendeels bewoond worden sor niet-Noordwijkers De burgemeester toonde zich over dit betoog verheugd. Een kritische beschou- n een fractievoorzitter is zeer belangrijk, maar het is voor een college moeilijk bout portamt te antwoor den op talrijke opmerkingen. We zijn er van overtuigd, steeds constructief te hebben gewerkt. De heer Vogelaar zag geen aanleiding oor een betoog als door de heer Ben schop was gehon'en. Als woordvoerder de prot-chr. fractie heb ik ook zeer zeker waardering geuit voor het werk van B. en W„ zo zei hij. De kwestie van het verkrijgen van bouwgrond te Noord wijk aan Zee vind ik een hoofdzaak van het beleid evenals het structuurplan en het uitbreidingsplan. Ik meende, dat de heer Benschop hierover geen uitgespro- ing had omdat men hier vol ledig op de hoogte moet zijn om er over te kunnen oordelen. Een groot deel van de zakgn die heer Benschop noemt is door hét vorige college voorbereid en in mijn betoog heb ik uitdrukkelijk het hele college betrok ken en niet alleen de wethouder van tpenbare werken. De heer Benschop repliceerde hierop ■n zei rist hij zeker over deze zaken een uitgesproken mening heeft. Hij vond het arrogant van de heer Vogelaar, te pre tenderen hierover alleen een menin" te hebben De heer Vogelaar nam het de heer Benschop niet kwalijk een andere me- - te hebben, maar er zijn vele feiten die hij wél weet krachtens zijn lidmaat schap van de commissie, en de heer Benschop niet. Wethouder De Geus wees er nog op, dat vele voorbereidingen door het vck rige college getroffen zijn, doch dat in het afgelopen jaar diverse zaken door het huidige college zijn uitgevoerd. Wethouder Van Leeuwen gaf een uit voerig overzicht van de vele voorzienin gen die nog getroffen moeten worden De heer Van Leeuwen noemde groot aantal cijfers waaruit bleek dat de raad in 1959 in totaal 2.054281,33 aan kredieten had beschikbaar gesteld, waarvan ruim 1!» miljoen was goedge keurd. Deze cijfers spreken dus een dui delijke taal ten aanzien van de activitei ten, die ook tot uiting komt in het aan tal voorstellen dat de raad in 1959 be reikte namelijk een recordaantal van 155. In het afgelopen jaar is een zeer groot aantal door de fractievoorzitters geuite «uggesties, gerealiseerd. In 1959 kwamen 89 woningen gereed, namelijk 48 gemeente en 41 particuliere huizen Op 31 december 1959 waren 69 woningen in aanbouw Als de woningbouw in de toe komst onbelemmerd doorgang zal kun nen vinden, zal in de eerste plaats ge zorgd dienen te worden voor bouw- Hierbij rijzen vele moeilijkheden, doch het college is steeds diligent. Het beleid al in 1960 worden voortgezet. De heer Sedelaar verheugde zich er- rer dat het college zo goed naar de fractievoorzitters luistert. Hij hoopte, dat dit ook in 1960 zal gebeuren 1 Geld niet verspelen Na dit algemene deel kwamen de hoofdstukken aan de orde. Bij de begrotingen van de bedrijven drong de heer De Haas aan op het plaat sen van watermeters in alle percelen. De mogelijkheden zijn bij het college Bij het grondbedrijf vroeg de heer Vo gelaar waakzaamheid ten aanzien van het vuurtorenplan. Er is een behoorlijke gekweekt, van 350.000. maar deze dient besteed te worden op de plaats waar ze is verdiend. Laten we op passen dat we dit geld niet op een an dere manier verspelen. Het college volg! ook deze zaak nauwlettend en zal met de opmerkingen rekening houden. Een ander punt waarbij het nogal emotioneel toeging, was de kwestie van de opheffing van de tramverbinding met Leiden en daarmee annex, de nieuwe busverbinding en het daarbij betrekken an het Noorderkwartier van Noordwijk De heer Rippen, die met de heer Sedelaar deel uitmaakt van de raads commissie die in 1956 is ingesteld voor de tram-busverbindingen, toonde zich zeer ontstemd over dc gang van zaken. De commissie is niet ingescha keld bij de besprekingen met de N.Z.H.V.My en werd voor voldongen feiten gesteld, hoewel z(j kritiek op de voorgestelde oplossing had. De heer Rippen waarschuwde het col lege niet op deze weg voort te gaan, ook met het oog op de gang van zaken met andere commissies, waarbij indertijd zelfs vertrouwenscrisis werd gëspro- De heer Sedelaar was het hiermee We hebben als commissie geen gelegen heid gehad onze mening te zeggén. Dit kunnen wij .tegenover de raad niet ver- twoorden en deze manier van doen vinden we in. geen geval plezierig. W< alen volledig op de hoogte zijn en nle s, na herhaald aandringen nog wel, achteraf in kennis worden gesteld, feiten en besluiten. echter van mening, dat er wel een manier te vinden zou zijn geweest om de com missie in te schakelen. De heer Benschop merkte op. dat het parkeerprobleem in Zuid moeilijkheden geeft bij de politie in verband met de personeelsbezetting. Is het niet mogelijk in Zuid een behoorlijk parkeerterrein in te richten? De burgemeester zei, dat dit hartewens van hem is. Hij hoopte die iog e Toezicht De heer K. Passchier vroeg aandacht voor het toezicht op het strand, nu de ontsluiting van het Langeveld een feit wordt. Wellicht is het mogelijk de Noord- wijkse reddingsbrigade een zodanige sub sidie toe te kennen, dat zij dit strandge- deelte afdoende kan bewaken. Naar aanleiding van vragen van de heren Schenkeveld en Benschop, deelde webhouder Van Leeuwen mede, dat nog niets bekend is omtrent het contingent voor de woningbouw. De minister heeft dit bekendgemaakt aan de Provinciale Staten, doch deze hebben nog niets van zich laten horen. Het is de bedoeling te Noordwyk aan Zee 17 eengezinswoningen te gaan bouwen en een aantal etagewoningen te Noordwyk Binnen. Het is moeilyk bjj Gedep. Staten grotere woningen erdoor te krygen. ondanks het feit dat de gezinsgrootte te Noordwyk hoger ligt dan het landsgemlddelde. Men heeft echter wei begrip voor deze situatie. De heer Vogelaar zei, dat de voorge stelde verhoging van de straatbelasting een zijns inziens onbillijke maatregel is, daar slechts een deel van de bevolking Stichting VVV De burgemeester en wethouder Van Leeuwen meenden, dat de commis ingeschakeld. Er is vergaderd en rondrit gemaakt door de gemeente eventuele halteplaatsen vast te stel- er ten slotte besluiten genomen zijn, ligt niet aan het college, maa directie van de N,Z.H.V.Mij vroeg onderhoud en niet de comm Overigens waren de mogelijkheden beperkt, de verkeereinspectie heeft uiter aard veel in de melk te brokkelen en doordat van enkele bruggen geen gebruik kan worden gemaakt is er genoegen ge- met een soort noodoplossing. De heren Rippen en Sedelaar bleven In de gisteravond gehouden raadsvergadering heeft burgemeester P. M. M. van der Weijden in zjjn Nieuwjaarsrede de verheugende medede ling gedaan, dat er gegronde reden is om te veronderstellen, dat in 1960 een einde zal komen aan de lopende geschillen met Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabrieken, waarbij zowel de gemeente als de Kalkzand steenfabrieken gebaat zullen zijn, en dat er rust zal intreden voor de kwekers, die via de gemeente gronden van de Kalkzandsteenfabrieken hebben gehuurd. Nadat overeenstemming is bereikt zal de gemeente uit voering kunnen geven aan haar recreatieplan en alles wat daarmede samenhangt. In economisch opzicht kan een zeer goed jaar voor de ingezetenen worden genoemd De bollenkwekers hadden over het algemeen een goed fi nancieel resultaat en het toenemende vreemdelingenverkeer vormt een bron inkomsten, die niet onderschat mag en dat er enig uitzicht zal komen inzake de realisering van de plannen voor een christelijke kleuterschool en de kleuter school in De Zilk. Ook de bouw van hel seminarie vordert gestadig. Behoudens tegenslag zal het complex medio 1901 gereed zijn en 1 september 1961 worden betrokken. worden. De bevolking groeide met 256 tot 10.830 zielen. In 1959 kwamen m woningen gereed, waarvan 37 woningwetwonin gen en 74 premie woningen. Van deze 74 premiewoningen kwamen er 32 ten goe de aan eigen Inwoners of aan personen, die op grond van hun economische bin ding aanspraak op woonruimte In deze gemeente konden maken. Van de 111 woningen werden er 72 gebouwd in De Zilk en 39 in het dorp. Op 1 januari i960 waren nog 55 wonin gen in aanbouw in het dorp en 5 in De Zilk. Burgemeester Van der Weijden sprak de hoop uit, dat het contingent woning wetwoningen voor 1960 spoedig bekend zal worden, opdat gelijktijdig met het contingent 1959 de plannen kunnen wor den gerealiseerd. Over de toegangswegen naar zee wor den nog steeds besprekingen gevoerd met Gedep. Staten en de provinciale wa terstaat en naar het zich laat aanzien zullen binnenkort meer positieve gege- ;ns kunnen worden verstrekt Wat het onderwijs aangaat is de ver wachting, dat in i960 met de bouw van huishoudschool en de r.k. kleuter-1 Nu per l april de huur afloopt van het school in het dorp zal worden begonnen I stukje grond waarop aan de Zeestraat In 1959 hadden binnen de grenzen dei- gemeente 55 (geregistreerde) aanrijdin gen plaats, waarbij onder meer één vrouw en één kind werden gedood, 10 personen zwaar en 20 licht gewond. De rijkspolitie maakte 1531 processen-ver baal op, waarvan er 937 betrekking had den op verkeersovertredingen. De heer C. J. Ruigrok dankte de voor zitter voor diens goede wensen en wens te wederkerig hem en zijn familie een voorspoedig i960- Bij de ingekomen stukken werd op 'n verzoek van de r.k. reclasseringsvereni- ging te Leiden om subsidie, besloten voor ieder geval een subsidie van f 25 toe te kennen; werd een aanbieding van de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten tot het verstrekken van een vaste lening van 101.755 aanvaard en werd besloten aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel een voor schot van 3 pet op de aanpassing van de salarissen aan de algemene loonontwik keling te verlenen. De muziektent de muziektent staat, rees de vraag wat er nu met de muziektent gaat gebeuren. De heer Meyer zag er geen heil in de muziektent nog langer in stand te hou den. De huidige plaats is weinig geschikt voor de uitvoeringen van de muziek verenigingen, maar de toestand van dt begroting is van dien aard, dat op dit ogenblik nog niet gedacht behoeft te worden aan de aankoop van een ander soort muziektent, waar die dan ook ge plaatst zal worden. Wel verzocht de heer Meyer om overleg met de eigenaar van de grond aan de Zeestraat, omtrent het tydstip van afbraak. De heer Van den Rotten meende, dat de eigenaar er alles voor zou voelen de muziektent daar te laten staan, desnoods zonder huur. B. en W. zullen deze zaak nog eens bezien en mocht tot verdwij ning worden besloten, dan zal op ver zoek van de heer Blaauw worden beke ken of de tent niet in zyn geheel kan worden verkocht. De overige voorstellen van B. ei gingen zonder meer onder de hamer Bij de rondvraag drong de heer Blaauw aan op spoedige afbraak van de oormalige woning van de heer Van den Hoorn aan de Havenstraat. Burgerlijke stand Geboren: Wilhelmus H J zn v P A an den Berg en A H Kortekaas; Simone E J dr v A M Baatsen en E V T van den Akker; Petrus A J zn v P A van den Burg en E M van den Berg; Josephus A C zn v P J G van Waas en H M J der Ploeg; Wilhelmina J M dr v J in der Voet en G J Warmerdam; Pe trus A zn v H J P Mooijekind en G M Arrachart; Franciscus W M zn v A A M den Berg en A C T Hoogervorst; Maria GJdrvJJSJ Jansen cn M H A Brama. Overleden: Pieter Schouten, ongeh 87 jr wonende te Rotterdam; Wilhelmus H van der Laer, wednr v H C Marges 73 jr; Petronella A E Duivenvoorde 6 mnd; Willem van Yperen ongeh 79 jr. De heer Sedelaar informeerde hoe het bestuur van de stichting V.V.V. had ge reageerd op de wens van de raad ten aanzien van het rapport van een des kundige over de algemene toestand van dit lichaam. Hij hoopte dat de wens van de raad met ernst was bezien, hoewel hij hier niet erg gerust op was, daar hij had vernomen dat het verzoek nogal scham per was ontvangen, wat hij betreurde. Wethouder Van Leeuwen zei, dat hi| e wens van de raad aan het bestuur had overgebracht. Er kon nog geen antwoord op gegeven worden daar de andere be stuursleden hun besturen en afdelingen terzake moesten raadplegen. De burgemeester verzocht niet op vage gegevens en geruchten af te gaan doch zich aan de feiten te houden. In alle ernst is dit verzoek behandeld en bekeken. Nog verscheidene opmerkingen werden bij verschillende volgnummers gemaakt, maar ten slotte werd (zij het-in derde in stantie) de begroting voor I960 zonder hoofdelyke stemming aanvaard. Na een korte pauze werden in een snel tempo de overige punten van de agenda vlot afgewerkt. De rekening voor het weeshuis 1958 werd goedgekeurd evenals de begroting voor het gasthuis 1960. B. en W. werden gemachtigd ter voor ziening in de behoefte aan vlottende mid delen, kasgeldleningen aan te gaan tot maximaal 2 miljoen gulden. Bij Sancta.Maria in.het Langeveld gaat de geiheente voortaan het huisvuil op halen, het oude kolenhaventje aan de LosplaatsWeg wordt gedempt. In het Langeveld werden enkele per celen grond verhuurd en voorts besloot de raad tot aankoop van het perceel Schiestraat 3 voor ƒ27.750. Een deel van het pand Zeestraat 12-14 werd aange kocht voor verbreding van de zeer nauwe straat. Dit vergde een bedrag van ƒ42.500. Een krediet groot 60.900 werd beschikbaar gesteld voor verbetering van de aansluiting Van de Mortelstraat— Gooweg en ook werd, conform het voor stel van B. en W., besloten tot liquidatie van de speeltuinen. Aansprakelijk De heer Sedelaar onderstreepte de waarderende woorden door B. en W. ge wijd aan het bestuur van de speeltuin vereniging. Dit besluit betekent een streep door de rekening van het bestuur en ook van de gemeentekas. Naar sprekers weten zijn echter de ouders aansprakelijk voor de vernielin gen aangericht door de minderjarige jeugd. Hij stelde daarom de vraag: hoe veel malen is tegen jongelui proces-ver- baal wegens vernieling opgemaakt? Graag zou hij op de volgende vergade ring hierop een antwoord ontvangen en tevens bepleitte de heer Sedelaar een drastisch toezicht, opdat verdere vernie lingen worden voorkomen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele zaken ter sprake als de instelling van de weekmarkt, de ontwikkeling van het Langeveld en een eventuele toekenning en loonsverhoging aan het gemeen tepersoneel. Voorlopig zal worden vol staan met de regeringsvoorstellen van 3 pet Deunen sterven af Door ouderdom en ten gevolge van weersinvloeden zijn tal van dennebomen in de omgeving van de Piokéweg afge storven. In het bos bij het Casinotheaner zullen binnenkort enkele honderden bo men worden gerooid, waarbij men kampt met het probleem, hoe de open ruimten op te vullen. Er is gedacht aan de aan plant van jonge boompjes, maar het is nog maar zeer de vraag of van een goede ontwikkeling sprake zal zijn, gezien dc onmiddellijke nabijheid van de zee Het er overigens naar uit, dat over een jaar of twintig van de dennenbossen in die buurt niet veel meer over zal zijn. ALPHEK AAN DEN RIJN Bevestiging ds. A. J. Jorissen Ds. A. J. Jorissen, Hervormd predikant te Oudshoorn (Alphen aan den Rijn), die zoals gemeld, is benoemd tot predikant n algemene dienst voor het werk van de Hervormd-Gereformeerde jeugdbonden, wordt op tweede Paasdag, 's morgens half 11, ih de Domkerk te Utrecht be vestigd door ds. Jac. Vermaas te Vee- nendaal, voorzitter van de jongelings- bond. In dezelfde dienst doet hij zijn in- VOORHOUT N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de NCVB vergadert vrijdagavond kwart voor acht in de christelijke schooL Mevrouw M. G. to Bokholt zal spreken over het werk an het Rode Kruis, toegelicht met dia's. Benoeming Onze plaatsgenoot dr. A. Klisems is be- Demd tof lid van de voorlopige monu menten! raad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4