KONING- RICHARD Dibelius als vader erenmaar Leven van strijd voor de christelijke vakbeweging Twente blijft ijveren voor een derde T.H. Een woord voor vandaag Kanttekening 2 WOENSDAG 20 JANUARI 1960 Reacties op een geschrift en op een synodaal advies Hoe fel de verschillende groe pen in de Duitse Kerk tegenover elkaar staan, blijkt wel uit een hoofdartikel in het blad Kirche in der Zeit" naar aanleiding van de Berlijnse synode die op 24 januari zal beginnen. Het artikel werd geschreven door Giinther Heidtmann: Op 24 januari begint de provin ciale synode van de Evangelische kerk van Berlijn-Brandenburg. Hoewel deze synode, die is sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van gemeenten in West-Ber- lijn, maar ook van gemeenten in de ..democratische sector" van de stad en de DDR (Oost-Duits- land) reeds onder normale om standigheden de aandacht op zich pleegt te vestigen, is dit nu in het bijzonder het geval. De oorzaak is bisschop Dibelius die met zijn geschrift ..Obrigkeit" als nimmer tevoren in het nieuws is gekomen. Tevens heeft hij zich daarmede geplaatst tegen over zijn ambtsbroeders en ge meenteleden die een weg zoeken die in overeenstemming met Schrift en belijdenis begaanbaar is voor de gelovigen in de DDR. De publicatie van zijn geschrift s de daad hoge, kerk bekleedt beuren meet die hij die e positie in de die het tijdsge- zijn eigen nor- de school van Harnack gn Mommensen heeft ge leerd. De synode heeft de taak hem de achting niet te onthouden, die men hem reeds als een van de belangrijke vertegenwoordigers van de generatie van onze vade ren moet schenken maar moet tevens verklaren dat op grond van de Schrift en het gezonde ver stand vrijwel niemand in zijn voet sporen kan treden. Bisschop Dibelius, die eigenlijk het liefst zich vereenzelvigt met de wakkere vertegenwoordigers van de jeugd heeft voor zichzelf en voor zijn kerk een tragische situatie geschapen. De krachten en kringen in Oost en West die op grond van de vele persberichten streven naar een partijstrijd die een politieke achtergrond heeft, zien dit echter niet in. Het is te hopen dat de gespan nen gemeenschap tussen het ge hele moderamen van de Berlijn- Brandenburgse Kerk en haar bis schop Dibelius niet ten koste van de een of de ander zal worden weggenomen. Hoewel het noodza kelijk zal zijn om een ..elasti sche werkgemeenschap" te vinden. Waarom zou het niet mogelijk zijn om naast de bisschop en de voorzitter van het moderamen een vertegenwoordiger van de synode te plaatsen die hen beiden terzij de kan staan en het vertrouwen van zowel de bisschop als de sy node heeft? 7n de Hervormde Kerk open baren zich ook spanningen. Heeft men zich lang beklaagd over agitatie van bepaalde rechtse kringen, nu komt de on rust hoofdzakelijk van de kant van vrijzinnigen. Het gevaar is groot dat we de onrust over schatten en al te zeer gaan den ken in termen van tuchtproces- sen. Daardoor zouden wij uit het oog verliezen dat waarschijnlijk de overgrote meerderheid in deze kerk eerlijk een vorm van rus tige samenwerking zoekt en niet het felle conflict dat door som migen geforceerd schijnt te wor den. Maar of het nieuw jaar sar - tikel van dr. A. de Wilde in het driemaandelijkse tijdschrift voor de predikant „Theologie en prac- tijk" die rust zal stimuleren be twijfelen we. toch wensen uiten, mo ge ook het volgende aan de kerkelijke leiding ter overweging aangeboden worden. De huidige kerkbouwacties zijn voornamelijk gericht op voorzieningen in de nieuwe gebieden. Laat men het oude platteland niet vergeten. Dit raakt thans achterop. De ontvol king. veroudering., geestelijke verarming, waardoor o.m. Fries land en Groningen thans lijden, kan alleen gekeerd worden door krachtdadige modernisering. Te recht heeft een Groningse studie commissie onlangs geprotesteerd o.a. tegen de salariële discrimina tie van het platteland. Ik zwijg nu maar van de treinverbindin gen. de Lauwerszee, de reizen van de dorpsjeugd naar de mid delbare scholen (verliespost op het budget o.a. van ons. predikan ten; waarom geen gratis school bussen als in Amerika?); ik leg alleen even de vinger bij de ach terlijke outillage van het platte land op kerkelijk gebied. Verval len kerken en holle pastorieën N°„ drukken op de kerk een stempel van verouderdheid. De gemeenten kunnen meestal zelf de vernieu wing niet betalen, althans niet ten volle. Ik zou willen voorstellen, dat men over vijf jaar een mil joenen-actie start voor de moder nisering van de kerkelijke outilla ge ten plattelande. Kan hierover niet een discussie in de pers be gonnen en volgehouden worden? TAE kerk zou de kerk niet zijn, U als er alleen perspectief-ver heldering opgemerkt kon worden. Duistere banken lageren breed, altijd door; donkere koppen doe men steeds weer op. Deining bracht de .regencirculaire" van het moderamen der Hervormde synode. Prof. Smits tekende pro test aan in een artikel, getiteld: Synodale afsmeking der goden. Het wandelde door de rechtse pers en ontketende plaatselijke buien. Mocht het gewoonte worden om van synodewege advies te ver strekken ten aanzien van het bid den om bepaalde soorten weer, dan zou het misschien aanbeveling verdienen een commissie in te stellen die ha grondig onderzoek uitmaken moet welk type weer voor het welzijn van de méérder- heid van het Nederlandse volk (ver kan men niet komen; pen sionhouders en horeca-bedrijven houden het altijd met de zon, grasboeren en regenjasfabrikanten opteren steevast voor vochtig heid) het wenselijkste lijkt en die voorts, om niet in onchristelijk chauvinisme te vervallen, rond vraag houdt over de planeet of het voor Nederland af te bidden weer type ook geschikt is voor het totale planetaire welzijn. Mis schien is het echter voorlopig nog maar beter dit hele beleid over te laten aan de Dirigent van wol ken. lucht en winden en creatief te antwoorden op de ..challenges" die Hij zendt. Over challenges ge sproken: onze westerse cultuur dankt haar ontstaan aan de grote uitdroging van de subtropische ge bieden, die de energieksten naar de gebieden van Nijl, Eufraat en Tigris dreef; wie onder de jam merende Sahara-herders had dat kunnen voorzien?! A. Stapelkamp overleden j Beroepingswerk TN het Utrechtse Diaconessenhuis is gisteren overleden de heer A. A Stapelkamp, oud-voorzitter van het C.N.V. en oud-lid van de Tweede en Eerste Kamer. 1~\E overleden oud-voorzitter van het C.N.V., Stapelkamp, is 73 jaar U geworden. En bijna heel dit lange leven heeft in dienst gestaan van de christelijke vakbeweging. Hij is steeds een strijder geweest in de eerste rijen, vooral in de eerste moeilijke en harde tijd. Maar ook later, toen al veel bereikt was, heeft Stapelkamp pal gestaan. Want de strijd ging verder. „Die strijd zal blijven", zei hij eens, „zo lang er een christelijke vakbeweging zijn zal, omdat in elke samenleving de zonde verwoestend werkt." Reeds vroeg werd Stapelkamp ge plaatst voor het sociale onrecht. Hij werd 27 februari 1886 te Aalten in een arbeiderrgezin geboren. Op 12- jarige leeftijd ging hij de fabriek in. Omdat het grote gezin thuis er best wat geld bij kon gebruiken Daar in de fabriek kreeg de christe lijke vakbeweging spoedig zijn grote be langstelling. Op zijn 14de jaar sloot Sta pelkamp zich bij de christelijke vakbe weging aan en werd adspirant-lid van „Unitas." Daar bleef het niet bij. Hij werd secretaris van de afdeling Patrimo nium, voorzitter van de Gereformeerde Jongelingsvereniging en bestuurslid van de Gelderse afdeling van de ge reformeerde J.V. Later trad hij op als afgevaardigde van de A.R.P. in de gemeenteraad van In 1911 stichtte Stapelkamp in zijn woonplaats een organisatie van Clir. Hoornbewerkers. Secretaris In zijn functie als secretaris van de Christelijke Vereeniging van Hoornbe werkers werkte hij mee aan de fusie met de Christelijke Fabrieksarbeiders- bond en later aan de oprichting van de Nederlandse Christelijke Bond van Fa- brieks- en Transportarbeiders, de tegen woordige Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale. Beroepen te Hoevelaken (toez.) P. F. J. Lamens te Kamerik; te Nederhemert: j T. Langerak te Vinkeveen; te Meppel: H. de Noo te Jutrijp-Hommerts. Berocpbaarstelling de heren A. van Dorssen, Soerabajastraat 12 bis te Utrecht en J. J. Duvekot, vic. te 's-Gravenhage, Frankenstraat 86 zijn beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen de benoeming tot pre dikant in algemene dienst (aanvullende Êraktische opleiding): J. J. Thomas te ïlversum. In Twente en Oost-Gelderland staat men als één man achter de plannen om op het landgoed Drienerlo bij Enschede de derde technische hoge school in Nederland gevestigd te krijgen. Dit is de inhoud van een resolutie die gisteravond in het verenigingsge bouw Stork te Hengelo op een open bare vergadering van het plaatselijk actie-comité voor de Twentse T.H. door honderden aanwezigen met luid applaus is aanvaard. De resolutie zal ter kennis van de regering en de volksvertegenwoordiging worden gebracht. Tevoren hadden dr. W. Th. E. Kroe- se, industrieel te Almelo, en de heer J. A. Grotenhuis, vakbondsbestuurder te Hengelo, uiteengezet hoe de kaarten Zes studiebeurzen voor Duitse universiteiten De ..Deutscher Akademischer Aus- tauschdienst" te Bonn stelt voor 1960 een zestal beurzen voor Nederlandse studen ten beschikbaar voor deelneming aan een der zomercursussen van de universitei ten in de Bondsrepubliek Duitsland of in West-Berlijn. Het bedrag van een beurs bedraagt 500 dm. Voor de beurzen komen in de eerste plaats in aanmerking studenten die Duits studeren en jonge Duitse leraren, aldus een communiqué momenteel liggen. Zoals békend is ge ven door de overheid ingestelde com missies van deskundigen in meerder heid voorkeur aan de vestiging van een universiteit in Deventer en die van een T.H. in de IJmond. Dr. Kroese zette uiteen, dat men rond Deventer weliswaar een hele cirkel kan trekken om aan te geven welk gebied bij een instelling voor hoger onderwijs is geïnteresseerd, en rond Enschede eigenlijk maar een halve cirkel, maar in deze halve cirkel ligt dan ook het derde industriegebied van Nederland. De heer Grotenhuis, wees, aan de hand van vele cijfers, nog eens op het grote be lang van een Technische Hogeschool voor Twente en Oost-Gelderland. Deze eerste openbare vergadering stond onder leiding van mr. J. Jebbink te Hengelo. Het ligt in de bedoeling, dat ook plaatselijke comité's in En schede. Almelo en Winterswijk worden ingesteld. Doel is, nu ook de bevolking bij de T.H.-plannen te interesseren. Reeds eerder heeft een regionaal actie comité contacten gelegd met de over heid, nadat een stichting reeds jaren lang de plannen voor een T.H. in Twen te had voorbereid en verdedigd. Associatie van nieuwe vrijgestelde Toe» bij de Ned. Chi. Bond van Fabneks- Transportarbeiders benoemd moest wor den werd Stapelkamp aangewezen. Op 1 januari 1920 werd hij secretaris van deze bond en vestigde ziel in Den Haag. Hier diende hij dc Gereformeerde Kerk van Den Haag-Oost als ouderling. Het was uiet zo, dat Stapelkamp daar in Den Haag nu achter zijn bu reau bleef zitten. Integendeel. Hij hield nauw contact met het arbeidersleven en trok de afdelingen in. Zo volgde Stapelkamp de ontwikke ling van de bedrijfstakken op de voet. In 1932 was hij één van de vijf can didates die in aanmerking kwamen voor de functie van algemeen secretaris van het C.N.V. Hij werd gekozen in de plaats van Amelink, die lid van de Tweede Kamer was geworden. De eerste jaren in Utrecht, waar hij a.r.-lid van de gemeenteraad, de Provinciale Staten en later ook van de Eerste Kamer werd, hield Stapelkamp zich vooral bezig met de consolidering van het verbond. Ook besteedde hij een groot deel van zijn tijd aan de werklozenzorg. In 1935 volgde hij Kruidhof als voorzit ter van het C.N.V. op. In deze functie moest hij zich vooral bezighouden met de zogenaamde tacti sche problemen. Zo groeide onder zijn bestuur de samenwerking lussen de vakcentralen en de werkgevers. Hij kreeg zitting in de besturen van enkele bedrijfsverenigingen, in het Col- NED. PROTESTANTENBOND Benoemd tot voorganger te Hilversum: R. C. v. d. Voet, herv. predikant te Emmen. OUD GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Lisse: B. Toes te Kinder dijk en E. Dumarchie van Voorthuysen lege van Toezicht op de Rijksverzeke ringsbank en van de Ziektewet en ii de Federatie van bedrijfsverenigingen. In deze lichamen ontmoetten elkaar de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. De samenwerking bleek practisch mogelijk. Vooral in de bezettingstijd bleek, dat de juiste man aan het roer van het C.N. V. stond. De principiële houding van het C.N.V. in oorlogstijd is bekend. Toen men zich voor Woudenberg moest buigen, had bin nen enkele weken 80 pet. van het aan tal leden bedankt. Het C.N.V. liet zich niet in het arbeidsfront inschakelen. Er volgde een periode in de conce tratiekampen van Schoorl, Buchenwalde, Haaren en St. Michielsgestel. Tweede Kamer Na de oorlog, toen de moeilijke tijd van de hervatting van het werk van de christelijke vakbew ^ging achter de rug was. werd Stapelkamp meer in de po litiek betrokken. Hij nam de plaats in van de in het kamp overleden Utrecht se wethouder Botterweg. Verder deed de overledene intrede in de voorlopige Eerste Kamer en n; verkiezingen van 1946 werd hij lid de Tweede Kamer. Begrijpelijk hield hij zich als volksver tegenwoordiger vooral bezig met de so ciale problemen. Zijn rustig en overtuigend woord vond steeds een goede ingang. In 1947 droog Stapelkamp de voorzit tershamer van het C.N.V. over Ruppcrt. In dat Jaar werden zijn grote verdiens ten beloond door zijn benoeming tot rid der in de orde van de Nederlandse Bij het klimmen der jaren legde hij vele functies neer. Maar onverflauwd bleef zijn belangstelling voor de zaak, die voor hem zo heilig was: de strijd van de christelijke vakbeweging de samenwerking met de werknem Het was voortdurend zijn zorg, dat steeds een nieuw geslacht opkomt, dat de strijd van het verleden niet kent en daardoor de betekenis niet ziet de in die strijd verkregen vruchten. Maar deze woorden van de overleden oud-voorzitter van het C.N.V. zullen steeds blijven naklinken: „De strijd, die wij te strijden heb ben, gaat niet alleen om materii" maar ook om geestelijke goederen. De arbeider heeft niet alleen recht op een behoorlijke plaats aan de gemeen schappelijke dis, maar hij moet naar Christelijke opvatting, als mens Gods kunnen leven. Hij moet als vrije bedrijfsgenooi kunnen samenwerken met de andere groepen in het bedrijfsleven. Dat blijft het strijdpunt." Omdat N.O.V. aansluiting weigerde i het ministerie UW METGEZEL IN ELK SEIZOEN Antillen en E.E.G. N.O.V.--leden kunnen lid worden van N.V.V.-bond De permanente vertegenwoordiger bij de Europese Gemeenschappen te Brus sel. dr. J. Linthorst Homan, heeft opdracht van de regering van het koninkrijk dinsdag de voorzitter van de raad en de voorzitter, missie van de Europese Economische Gemeenschap doen weten, dat de gering van het koninkrijk onderhande lingen wenst te openen over de econo mische associatie van de Nederlandse Antillen met de Gemeenschap. Dit verzoek is gebaseerd op een in tentieverklaring, die bij ondertekening van het E.E.G.-verdrag tussen de zes lid-staten werd ui.gegeven en waarin zij, gelet op de nauwe banden welke de doelen van het Koninkrijk der Ne derlanden samenbinden, zich bereid ver klaarde dergelijke onderhandelingen te openen. ^"ADAT het congres van de Neder landse Onderwijzers-Vereniging (N.O.V.) het voorstel van de meer derheid van het hoofdbestnur der NOV tot aansluiting van deze organisatie bij het NW had verworpen, heeft het verbondsbestnur van het NW zo deelt dit mede zich beraden op dc hierdoor ontstane situatie. Het verbondsbestxiur heeft thans in overleg met de bij het NW aangeslo ten algemene bond van ambtenaren de volgende besluiten genomen: De Grootmeester van de Hospitaalridder van Sint Jan van Jeruzalem dan? vroeg de Vaux. Hem heeft men in verband met ketterij of zwarte kunst nooit iets ten laste gelegd. Maar hij is een schraapzuchtige vrek, wierp Richard op, en het gerucht doet de ronde dat hij de ongelovigen voordelen heeft verkocht die ze door eerlijke strijd nooit zouden verworven hebben. Neen, liever dan hem tot aanvoerder te kiezen kan men het leger toevertrouwen aan Venetiaanse schipper* of kooplui uit Lombardije. Dan schiet nog maar één man over. vervolg de de Vaux. wat denkt gij van de moedige Mar kies van Montscrrat? Een goed krijgsman, wijs en verfijnd. Wijs? Noem hem liever listig, schoot de ko ning uit, cn verfijnd zolang hij ergens in een vrou wenkamer vertoeft. Hoe kunt gij zo iemand een krijgsman noemen? Omdat hij sierlijk te paard zit en zich opsmukt? Of omdat hij handig is in het tornooi, waar de punten van de zwaarden afge stompt zijn en waar men vecht met houten lansen in plaats van met stalen? Weet u dan niet meer hoe wij eens met ons drieën op de vlakte waren toen een troep Saracenen op ons toekwam en her innert u zich niet hoe ik toen zei: Zestig ongelo vige honden voor drie Christen ridders, komaan, dat durven wij aan? Ja, knikte de Vaux. en ik weet ook dat de Markies toen antwoordde dat zijn ledematen van vlees waren cn niet van klei cn dat hij liever een mensenhart dan een leeuwenhart In zich droeg. Maar goed. ik zie nu hoe het met ons gesteld is. Wij moeten niet hopen op het Heilig Graf te bid den zolang Richard er ons niet naartoe brengt. Pijn cn ongeduld ten spijt schoot de koning nu opeens in de lach en riep: Dank u. Sir Thomas, die schimpscheut heb ik verdiend. Soms is het goed dat een plompe Noorse Lord er een koning kan SIR WALTER SCOTT j toe brengen zijn dwaasheid in te zien. Als de man nen die u hebt genoemd niet stuk voor stuk be kwaam waren mij te vervangen zou ik er mij niet mee bezig hebben gehouden hen zo te beschimpen. Ja. de Vaux. ik beken mijn eigenzinnigheid en mijn eerzucht. In het leger der Christenen is onge twijfeld meer dan één ridder dio beter is dan de koning van Engeland en dus zou het goed zijn hem met de leiding te belasten. Hij kwam half overeind in het bed zitten, balde nogmaals de vuist en vervolgde, eens te meer hef tig: Maar één ding wil ik u zeggen: als ooit iemand het aandurft Jeruzalem te veroveren terwijl ik van op een ziekbed werkloos moet toezien, zal ik niet aarzelen hem direct na mijn genezing tot een twee gevecht uit tc dagen omdat hij het waagde mijn roem tc verkleinen en iets deed wat ik gezworen heb zelf te voltrekken.. Maar wat is dat? Welke trompetten klinken daar in de verte? Die van de Koning van Frankrijk, geloof ik, antwoordde de Vaux. U hebt een slecht gehoor. Thomas, verbeter de hem de vorst, hoort u dat geschetter en ge schal niet? Dat zijn de Turken! Ik herken hun kr ij gsgeschreeuw 1 Meteen sprong hij wild uit het bed en de Vaux moest op al zijn kracht beroep doen om hem bin nen te houden. Je bent een verrader, hijgde Richard, toen hij eindelijk de worsteling moest opgeven en zich op het bed terug liet vallen, ik wou dat ik sterk genoeg was om met mijn bijl je schedel te klie- Dat wenste ik ook, zei de Vaux, ook al kost te het mij dan het leven. Het Christendom zou er mee gebaat zijn een dode de Vaux en een ge zonde Richard te hebben. Goed. ik weet dat je trouw bent. zei Richard op een heel andere toon. neem mij mijn woorden niet kwalijk. Ik gebruik boze woorden omdat de koorts mij kwelt. Maar ga eens kijken welke vreem delingen in het kamp zijn binnengedrongen, want christenen. En kom het Met ingang van 20 januari worden de onderwijzers in de gelegenheid ge steld lid te worden van de ABVA. Aan zich op grond van dit besluit aanmel dende leden zal worden geadviseerd in afwachting van de resultaten van het nader beraad, waartoe het hoofd bestuur van de NOV van zijn congres opdracht heeft gekregen, lid te blij ven van de NOV. In die periode zal dc ABVA van deze leden geen of slechts een symbolische contributie de oplossing hebben geleid, dan zal in het raam van de ABVA worden overgegaan tot de oprichting van vakgroep onderwijzers. Uniecollecte Lijst 14 van de 81e Uniecollecte bevatte de volgende bedragen: Scherpcnzeel 419,36; Silvolde 192,— Voorthuizen 700,—; Westendorp 495.—; Breukelen 384,80; Vreeswijk 493,80; Broek op Langendijk f 600,—; Hoofddorp 1.055,45; Muiderberg 206,25; Rijk 878,40; Barendrecht 1.924.70; Bar- woutswaarder 226.47; Giessendam 101,23; Maasland 1.015,Oud-Beijer- land 472,Oude Wetering 460, Poortugaal 375,25: Streefkerk 1.000.—; Ter Aar 300,51; Vianen f 309,21; Bigge- kerke 103.—; Colynsplaat 258.84; Nieuwerkerk 280.—; Veere 224,—; Wil lemstad 330,55. Totaal van 350 locale comité's 212.213.53 (vorig'jaar 188.188,77). dat zijn geen klanken mij dan vertellen. De Vaux keerde zich om en verliet de tent. zich met grote stappen verwijderend en bezield met het vaste voornemen zo spoedig mogelijk terug te ke ren. Voordat hij vertrok, gaf hij de bedienden ech ter opdracht de vorst beter dan ooit in het oog te houden, hen dreigend dat hij hen persoonlijk verantwoordelijk zou stellen wanneer de goede Ri chard tijdens zijn afwezigheid iets mocht overko- De staatssecretaris Scholten heeft aan twee letter- een opdracht verleend op het d> opgedragen een studie te schrijven 'c I over de psalmberijmingen en de schrif- bchotten tuerlicke Lofsaneen van Marnix HOOFDSTUK VII Letterkundige opdrachten Een grote groep Schotse krijgers had zich bij ic„ndi<»i het leger der kruisvaarders aangesloten en zich on-1 «„hip.? Her hot hevol D.-„1j geDied Engeland, met wie zij zich, alle onderlinge twis-1 ten ten spijt, meer verbonden voelden dan welke andere monarch dan ook. Engelsen de eiland ten in beide landen goederen en enkelen zelfs had- ,ol n, den wederzijdse huwelijken gesloten, waardoor de ieven oude banden nog sterker I c I St. Aldegonde (1540—1598). Dr. N. C. H. h bUren' b;z=-Wijngaard, te Nijmegen heeft opdracht enkelen zelfs had-1 lotv £ct ,chrijven vai een studie^ over ten, waardoor deieVen, werk en betekenis van de dich- aangehaald. |jer en toneelschrijver Jan Harmcnsz (Wordt vervolgd) Krul (1601—1664). Andreas zag de Heiland als de Messias, Philippus als degene „van wie Mozes en de profeten heeft gesproken". Nathanael gaat nog een stap verder en zegt: „Gij zijt de Zoon van God, de Koning van Israël." Kunnen wij ons nog wel stellen achter deze uitspraak? Zeker, met het eerste gedeelte zullen de meesten van ons geen moeite hebben. De kerk heeft door de eeuwen heen geloofd dat Christus de Zoon van God is. Maar die laatste uitdrukking: Koning van Israël? Wij spreken wel van Heer der Kerk en Koning over de wereld. Maar is Christus voor ons nog altijd de Koning van Israël? En dat is Hij toch. Nergens in de Bijbel lezen we dat Hij is afgetreden. Zijn volk heeft Hem verstoten als Zoon van God, maar Hij blijft Zijn rechten behouden. Iedere daad van antisemitisme is in werkelijkheid tevens de verloochening, zo niet vervloeking van de Koning van Israël. Een Jood kan zelfzuchtig zijn als iedere Nederlander. Hij i kan een bedrieger, geniepig of wat al niet zijn. Maar hij is dat alles niet omdat hij Jood is, maar omdat hij mens is. Wie het hem als Jood aanwrijft, slaat Christus in het gelaat. Want Hij is nog altijd Koning en Hij zal Zijn troon beklimmen. HALVE WAARHEDEN TIET was welhaast onvermijdelijk: opnieuw is het Zeeuwsch Dag blad onderwerp van discussie ge worden. De anti-revolutionaire Sta- tencentrale Middelburg, niet gerust over de gang van zaken bij dit blad, heeft de heer Jacq. de Smit, direc teur van het Zeeuwsch Dagblad, ge legenheid gegeven zijn visie op de gang van zaken uiteen te zetten in een besloten vergadering. Een socia listisch dagblad heeft kans gezien een verslag van het besprokene te be machtigen, en dus heeft het bestuur van de Statencentrale zich genood zaakt gezien het besprokene via een communiqué publiek te maken. Men kent de gang van zaken: met ingang van 1 oktober 1958 is het pro testants-christelijke Zeeuwsch Dag blad een kopblad geworden van het Algemeen Dagblad. Een kopblad wil zeggen: verreweg het grootste deel van de inhoud der beide bladen is gelijk de redactie van het Zeeuwsch Dagblad kreeg slechts ge legenheid enkele pagina's zelf te vullen met specifiek protestants- christelijk nieuws. Onder het laatste begrepen een dagelijks hoofdartikel, waarin het protestants-christelijk ge luid kon worden kenbaar gemaakt. Over deze samensmelting van ijzer en leem hebben we op 1 oktober 1958 onze bezorgdheid uitgesproken dat die bezorgdheid geen zwaartillerij was blijkt nu weer uit de vergade ring der genoemde Statencentrale. Wij geloven nog altijd niet, dat een protestants-christelijk dagblad een protestants-christelijk dagblad kan blijven wanneer de redactie gedwon gen wordt gebruik te maken van het zetsel van een „neutraal" dagblad. Hoezeer de redactie van het protes tants-christelijk blad ook haar best doet! We geloven ook niet dat een redactie een reële kans krijgt, als zoals in dit geval de N.V. Zeeuwsch Dagblad in meerderheid eigendom is van het liberale N.R.C.- Algemeen Dagblad-concern en de di recteur van dat concern optreedt als gedelegeerd commissaris van de N.V. Zeeuwsch Dagblad. Hoe goed ook de bedoelingen mogen zijn! Dat de ontwikkeling ons als christen journalisten met zorg vervult, is dui delijk. We zouden er op deze plaats echter niet op teruggekomen zijn als niet ook de naam van ons blad ge noemd werd in het hierboven ge noemde communiqué. De heer De Smit heeft namelijk die naam ge noemd in zijn exposé van het gebeur de. Daarbij heeft hij een voorstelling van zaken gegeven die getypeerd kan worden als „de halve waarheid". Helaas kunnen halve waarheden on- GROTERE WELVAART der omstandigheden erger zijn dan hele leugens. De heer De Smit heeft het doen voorkomen, alsof de leidende figu ren van het Zeeuwsch Dagblad, na vele jaren van moeilijk getob, zich hebben gewend tot de leidende figu ren van het dagblad Trouw en ons blad, dat zij daar de nood van hun blad hebben uiteengezet, maar dat zij de kous op de kop hebben ge kregen: „Niet bereid het Zeeuwsch Dagblad te helpen", zo staat in het communiqué. De waarheid is, dat de leiding van het Zeeuwsch Dagblad in een ver verleden (de eerste jaren na de oor log) eens contact heeft gehad met ons blad van een noodsituatie werd toen niet gesproken. In een minder ver verleden (omstreeks 1952) is er opnieuw contact geweest, maar ook toen is niet gesproken over een noodsituatie slechts een zeer beperkte vorm van samenwer king, overname van artikelen onder andere, is ter sprake geweest. Daar na is er geen contact meer gezocht. Toen de geruchten over de fusie Zeeuwsch Dagblad-Algemeen Dag blad begonnen door te sijpelen, is door het dagblad Trouw contact ge zocht met de leidende figuren van het Zeeuwsch Dagblad. Toen werd wèl de noodsituatie uiteengezet, maar de plannen voor samenwerking met het N.R.C.-concern waren al in een beslissend stadium vermoede lijk was het contract al getekend. Deze bespreking werd niet bijge woond door de heer Jacq de Smit! Een nog ergerlijker insinuatie ligt in de zin, dat ook de dagbladen Trouw en De Rotterdammer gedrukt wor den op de persen van de N.R.C. Alsof het een iets met het ander te maken heeft! Helaas heeft De Rot terdammer in deze jaren na de oorlog nog geen eigen technisch bedrijf kun nen opbouwen maar haar redactie is gelukkig volkomen onafhankelijk van welke liberale krant ook en in haar zakelijke leiding heeft ons blad met niemand anders rekening te houden dan met onze eigen begin selen. En datzelfde geldt voor het dagblad Trouw! Hoe anders het (he laas) is bij het Zeeuwsch Dagblad, wij hebben het u hierboven uiteenge- De „voorlichting" die de heer De Smit gemeend heeft te moeten ge ven, wierp een smet op ons blad een smet die gelukkig gemakkelijk uit te wissen is. Méér echter werpt zij een smet op de heer De Smit zelf en op andere leidinggevende fi guren bij het Zeeuwsch Dagblad. TAE politiek van vrede en voorspoed, die president Eisenhower in het laatste jaar van zijn tweede ambts termijn wil voeren, heeft hem be paald niet verleid tot het doen van onberaden stappen. De begroting, die hij bij het Congres heeft ingediend, getuigt van het tegendeel. Het veranderde klimaat in de inter nationale betrekkingen, het voorne men van de Sowjetunie, 1,2 miljoen militairen naar huis te sturen, zij hebben niet geleid tot het verminde ren van de inspanningen, die de Ver enigde Staten zich ook in het ko mende begrotingsjaar willen getroos ten om de vrije wereld te beveili gen tegen een onverhoedse aanval. Toch staat de begroting in het te ken van het nieuwe karakter, dat de worsteling tussen Oost en West als gevolg van het optreden van Chroesj- tsjef heeft gekregen. De economi sche activiteit zal nl. op recordni veau het nationale inkomen met 30 miljard dollar en de inkomsten tot 84 miljard doen stijgen. Dit is van groot belang, omdat de Sowjetunie sinds vorig jaar voorna melijk met economische middelen wil trachten, de landen van de vrije wereld te overvleugelen. Het is dan ook goed, dat men zich in de Ver enigde Staten bewust is van de ernst der situatie, waarin Chroesjtsjef de gehele vrije wereld heeft gemanoeu- Het zou echter verkeerd zijn, wan neer het streven naar meer welvaart het voornaamste thema zou worden in het wereldwijde debat tussen Oost en West. Men moet bereid zijn een deel van die welvaart te bestem men voor de verdediging van de be ginselen, die haar mogelijk hebben gemaakt. Deze bereidheid vindt men bij Eisen hower en zij klinkt door in de be groting, die hij aan het Congres heeft voorgelegd. Zij blijkt ook in het feit, dat de president zijn Europese bond genoten, die economisch op eigen benen behoren te kunnen staan, niet aan hun lot overlaat bij het organi seren van hun verdediging. De internationale aspecten van Eisenhowers begroting zien er ge ruststellend uit. De Democratische meerderheid in het Congres zal de president in dit opzicht weinig moei lijkheden bezorgen, tenzij zij uit pro pagandistische overwegingen nog meer geld willen uitgeven, zoals vo rig jaar het geval was. De ontwik keling van de internationale situatie zal wat dat betreft van beslissende betekenis zijn. Defensie helpt bij schoolbouw buiten straal jagerzóne In de gemeente Jelsum (Friesland) is enige ongerustheid ontstaan in verband met de ligging van de school voor openbaar lager onderwijs nabij de vlieg basis Leeuwarden. Ook wordt bij het onderwijs in ernsti ge mate hinder ondervonden van het ge luid der straaljagers. Hoewel dit laatste euvel zich ook el ders voordoet, en niet altijd te vermij den is, heelt de minister van defensie Uniecongres S.S.R. te Delft Op woensdag 10, donderdag 11 en vrij dag 12 februari wordt in Delft een con gres gehouden van alle S. S. R.-afdelin- gen in ons land. Dit uniecongres wordt georganiseerd door de reformatorische studentenvereniging Societas Studioso- rum Reformatorum, afdeling Delft. zich in dit bijzondere geval bereid ver klaard bij te dragen in de kosten van het oprichten van een nieuw schoolge bouw op een plaats waar geen aanlei ding voor bijzondere ongerustheid kan bestaan, zo wordt van de zijde van het departement meegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2